Tweede Blad No. 4771 Vrijdag 23 Decemher deen Geweten. Ijsvermaak Wereld- W. H. BRIK I voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. -Cr GORINCHEM. Dames- Heerenkleeding Itvtring van Bontmantels Vermaken van Bontwerken VERGEET NIET, FEUILLETON geeft ruwe huid dat de firma L. J. VEERMAN te Heusden het aangewezen adres is voor het vervaardigen van visitekaartjes, 100 stuks bedrukt met enveloppen vanaf f 1.00. Doet nog heden Uw bestelling De Lotas-Prijavraag- 26) ::o tg* 1} Kamer vaa Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat te Waalwijk. Hoek V issch erd ij k NAAR MAAT. tegen scherp concorreerende prijzen (Wftrdt vervolgd.) BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door *^pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren en het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te ne men. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gèvoel, een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte nieren opwekt, d<e urineloozing regelt en u bevrijdt van rug pijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a fl,75 per flacon. 29 De uitslag der Lotus-prijsvraag «Hoevee! Lotus in Nederland* is thaas bekend ge maakt. Het aantal deelnemers bedroeg ver over de honderdduizend, terwijl het totaal goede oplessingen bedroeg elfduizend vier honderd en drie. Het totaal bedrag van twintig duizend guldee, hetwelk voor prijzen beschikbaar werd gesteld, is volgens art. 3 van het reglement onder de 11.403 goede oplossers verdeeld. Gevleid echter door de geweldige belang stelling, die gebleken is voor het »erk «Lotus* en de prijsvraag «Hoeveel LotHS in Nederland* wordt als blijk van waardee ring jegens de deelnemers alle inzenders der goede oplossingen nog een extra ver rassing bezorgd door namelijk voor dezen nog een extra bedrag van vytduizend gulden beschikbaar te stellen in den vorm van 536 extra Lotuspremiën en weléén hoofdpre mie van duizend gulden, vijf premiëo van honderd gulden, tien premiëo van vyftig gulden, twiotig preniën van vijf en twintig gulden en vyfhonderd premiën van vijf gul den. De bedragen vau de extra premiëa worden in géén geval verdeeld, doch ten volle in contanten toegewezen aan 536 win- ROHAN TAM REIN HOLD ORTMAN. HOOFDSTUK IX. Professor Wallroth vernam bij zijn thuiskomst, dat juffrouw Ingeborg een hevigen aanval van hoofdpijn had gekre gen en op haar kamer wenschte te blijven Hij moest dus wel alleen den middag maaltijd gebruiken en daarna ging hij in een tamelijk ontevreden stemming aan zijn schrijftafel zitten, teneinde zich door ingespannen arbeid met eenige zeer moei lijke vraagstukken van de onaangename gedachten te bevrijden, die hem jui3t nu onmiddelijk voor zijn huwelijks dag dubbel zwaar drukten. De schemering was reeds aangebroken en hij wilde juist om de lamp bellen, toen na een bescheiden tikje de deur openging, om de hooge, slanke gestalte ran een gesluierde dame door te laten. Edith riep de professor verbaas.?, uit, toen hij de onverwachte bezoekster wat scherper had opgenomen. „Aan welk gelukkig toeval dank ik deze aangename verrassing!" Zij lichtte haar sluier op, maar zij weer de hem af daar hij haar behulpzaam wilde zijn bij het uittrekken van haar -7 v- -.f" r ij' ff ■i .7 w*»-**- v -;7 1W:yr x 7 5-v at* v -k .'"ï&v' Van de werf van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam werd met goed gevolg te water gelaten de «Nieuw Hollandc, een dubbelschroef turbineschip 164.60 X 19 05 X 10.82, gebouwd voor de Kon. P kketvaart My. Als inzet de Heer Goedkoop, Directeur der N. S. M. en Mevr. E. Hummel van Heckiug, Kolenbrander, die de plechtigheid verrichtte. ners, dje door het lot zullen worden aan gewezen. Aan eiken goeden oplosser wordt een gratis lot toegezonden waarmede hy aas deze trekking daalaeeaot, welk lot op zyo naam in het register is ingeschreven en is niet verhandelbaar. De trekking hier van zal plaats hebben in de laatste week der maand December 1927 door den Wel- edelgestr. heer Mr. H. A. H. Byvoet, Notaris te Berghem en de uitslag zal daarna door tusschenkomst der heeren winkeliers worden bekend gemaakt. Oogetwyfeld zal zeer zeker deze extra verloting door de deelnemers van de Lotus-prijsvraag op hoogen pryv worden gesteld. De jury tot bet vaststellen vaa den uitslag vau bovengenoemde prysvraag bestend uit de volgende beeren den WelEdelGest. heer Mr. H. A. H. Byvoet, Notaris te Berghem, den WelEdelGe8tr. heer H. F v. d. Elzen Burgemeester te Oss en deu EdelGrootAchtb. heer W, C. J. I. Kipp, lid vaa Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant te Mrgen. verzacht iiHiiii geneest Door de Kamer is het volgende adres gericht- aan de Geduputeerde Staten van Noord bra bant Al jaren achtereen wordt er door be mantel. „Vergeef mij, dat ik je hier in je eigen huis kom overvallen", begon zij bet ge sprek. „Ik kom niet voor mijn eigen be langen, maar als bemiddelaarster- voor een ander. En deze andere had zulk eer. haast met de zaak, dat ik alleen ai uil medelijden met hem alle bedenkiugen op zij moest zetten". „Dat is een inleiding, die mij zeer nieuwsgierig moest maken, geliefde Edith", merkte de professor op, terwijl hij tegenover haar plaats nam. „Wie is dan wel de gelukkige, die zich in zulk een rijke mate in je deelneming mag ver heugen?" „Herinner ja je nog 't onderhoud, dat wij op den dag na onze verloving gehad hebben destijds, toen ik uit jouw mond voor de eerste maal vernam, hoe vijan dig je dochter zich tegenover onze ver bintenis had verklaard?" „O ja, dat herinner ik mij nog heel goed", antwoordde de professor aarze lend, „het was op denzelfden dag, dat ik dezen doctor Artois bij jou aan huis leer de kennen". Edith knikte om daarna haastig voort te gaan: „Ik zei je destijds, dat er slechts een mogelijkheid bestond, mij uit den onbeschrijflijk pijnlijken toestand te be vrijden, waarin ik door de houding van Ingeborg gekomen ben. En jij was hat volkomen met me eens, dat haar spoelig huwelijk voor ons allen de beste oplos sing van deze onaangename kwestie zou beteekenen". „Zeer zeker! Maar van den aanvang af had ik al geen hoop, dat reeds in de naaste toekomst op zulk een oplossing te rekenen viel. Zij zelf schijnt ook in langhebbenden op aangedrongen, dat de premiënkeuringen ran tuigpaardhengsten wordt overgeplaatst van Breda naar Waalwijk Wij laten hier volgen een zoo vol ledig mogelijke vermelding van verzoek schriften en brieven, die op deze afge legenheid betrekking hebben le. Een uitvoerig schrijven van het Bestuur der Vereeniging tot Verbetering van het Paardenras in bet Land van Heusden en Altena, gericht tot de Pro vinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant en opge nomen in het tijdschrift „Het Paard" van 21 Mei 1921. 2e. Een adres aan Z.E. den Minister van Landbouw dd. 5 Juni 1922 van zes tuigpaardenhengstenhouders in de om geving van Waalwijk; 3e. Een schrijven aan Z.E. den Minis ter van Landbouw dd. 6 Juli 1923 van het Gemeentebestuur van Waalwijk: 4e. Ee'n schrijven dd. 22 Januari 1S26 aan de Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant van. de Afdeeling Noordbrabant van het Nederlandsche Starnboektuigpaard 5e. Een schrijven aan de Provinciale Regeringscommissie krachtens besluit der Algemeene Vergadering van het Neder landsche Stamboektuigpaard in Januari 192G te 's Gravenhage gehouden; Ge. Een schrijven aan de Provinciale Regeringscommissie dd. 27 Januari 1926 van den Voorzitter van het Remontew.-- zen (Militair Certificaat) 7e. Een schrijven aan de Provincial Regelingscomrnissie dd. September 1926 van het Hoofdbestuur der Noordbra- hantsche Maatschappij van Landbouw 8e. Een schrijven aan de Provinciale Commissie dd. 7 September 1926 van hei Hoofdbestuur van den NoordbTabant- schen Christelijken Boerenbond 9e. Een schrijven aan de Provinciale Regelingscommissie dd. 27 Juli 1927 van het Bestuur der Vereeniging tot Verbete ring van het Paardenras in het Land van Heusden en Alt.ena. In a-1 deze brieven en adressen is dui delijk aangetoond, dat niet alleen het belang van het allergrootste gedeelte van 't geheel niet aan trouwen te denken en ik kan toch ook niet met behulp van advertentiën in de bladen of iets derge lijk- een adspirant-echtgenoot voor haar in huis halen". „Dar is ook niet noodig, want zulk een adspirant is reeds aanwezig. Kun je niet raden, wien ik op het oog heb?" Op het voorhoofd van den professor vertoonde zich een kleine rimpel. „He- eenigste vermoeden, dat in mij zou op kunnen komen," sprak hij ontwijkend, „zou mij zoc avontuurlijk toeschijnen, dati k het niet gaarne onder woorden zou brengen. Je zult me toch niet tot- de pijnlijke noodzakelijkheid verplichten, om je drie dagen voor ons huwelijk iets te moeten weigeren?" „Je woorden zijn voor mij bewijs ge noeg. dat je niet meer in twijfel verkeert omtrent den persoon, dien ik bedoel. Maar wat doe je nu? Waarom wil je bellen?" „Ik zal opdracht geven om de lamp hier te brengen. Het is immers al zoo donker, dat ik nauwelijks nog je lief ge laat kan onderscheiden." Mev bijna ruw geweld had Edith haar hand op zijn arm gelegd, om hem het bellen te beletten. „Bel niet, ik verzoek je er dringend om!" sprak zij haastig. De opvallende zenuwachtigheid in han gedrag verwonderde den professor in hoo ge mate. Hij had iets dergelijks nog nooit bij haar waargenomen. Maar hij wa3 rid- deilijk als steeds en voldeed zonder ver der te vragen aan haar wensch. Er ontstond e>en kleine, pijnlijke stilte; daarna ging Edith op zonderling haas tigen, ja bijna heeschen toon voort beroemd is de Oprechte Winsumer Zalf, daar zy de hardnekkigste Steen puisten, bloedvinnen, negenoogen, open wonden, zwerende borsten, winter handen en voeten, sny- en brand wonden fijt, likdoerns, wratten, alsook smetten, kloven en barsten, radicaal en pynloofl binnen een paar dagen geneest. Prys per bus f 0.75 en f 4.35. ▼erkrygbaar by Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Oen. Agent J. C DE VRIES, Wlnsum (Gron.) do tuigpaardfokkers, doch van deze fok kerij in het algemeen is gediend met eenc verplaatsing van de keuringen naar Waal wijk. Ten deele is aan het gevraagde tege moet. gekomen door de gewone hengsten, keuringen en de premiekeuringen van tuigpaard merriën te Waalwijk te houden, doch tot heden schijnt men er niet toe te kunnen besluiten ook de premiën keuringen voor de tuigpaardhengsten over te plaatsen naar Waalwijk. Ook t en aanzien van deze keuringen geldt het motief, dat in het Land van Heusden en Altena de meeste tuigpaard- herisrsten worden gehouden en men het daarom steeds als een groote onbillijk heid blijft voelen, dat ten gerieve van ee-n of twee belanghebbenden in het Land van Zevenbergen, de belangen van zes tot acht houders van tuigpaardhengsten in het Land van Heusden en Altena niet worden geteld en dat terwijl vanuit het Land van Zevenbergen ook naar Waalwijk vervoer per spoor mogelijk is en in het Land van Heusden en Altena deze ver- voergelegenheid ontbreekt. Wanneer wij opnieuw de noodzakerijk- beid zouden willen betoogen van het ver plaatsen ook van de premiënkeuring van de tuigpaardheng t n naar Waa w\'k, zou den wij vanzelf in herhaling moeten tre den van wat reeds vroeger uitvoerig is „Het is dus doctor Siegmund Artois, die. den oprechten wensch koestert, je schoonzoon ,te worden. Ik geloof niet, dat er iets belangrijks op hem valt aan te merken, behalve dan zijn beperkte mid delen van bestaan. Professor Wallroth schraapte zijn keel. Het scheen hem klaarblijkelijk niet ge makkelijk te vallen, den juisten vorm voor zijn antwoord te vinden. „Ik moet bekennen, dat ik zeer verrast ben, beste Edith, te meer, daar Ingeborg absoluut niets van dezen doctor wil we ten. Bij zijn talrijke bezoeken zou ik toch stellig hebben moeten opmerken, of zij iets voor hem gevoelde." „Jelui mannen hebt geen scherpen blik op dit gebied. Het kan zijn, dat zij moeite heeft gedaan haar gevoelens voor jon te verbergen, maar het is in ieder geval eer. feit, dat Artois Ingeborgs jawoord bezit". Nu kon de professor toch niet langer zijn bewonderingswaardige kalmte be waren. „Wat? Een reeds bekonkelde zaak achter mijn rug? Die jonge man schijnt he* er op toe te leggen, langs bedenkelijk kromme paden te gaan, of hij heeft de een of andere onverschillige uitlating van mijn dochter geheel willekeuring ten zij nen gunste uitgelegd". „Neen! Hij heeft haar volgens den vorm zijn hand aangeboden en zij heeft zich met volle beslistheid bereid verklaard, ziju eohtgenoote te willen worden." „Een interessante nieuwigheid! En ik moet het wel gelooven, omdat ik het uit jouw mond moet vernemen. Maar indien Ingeborg dat gedaan heeft, dan is zij daartoe uitsluitend gekomen door haar koppig verzet tegen ons huwelijk. uiteengezet in de hierboven aangehaald de correspondentie. Alleen zonden wij nog onder de aan-* dacht van Uw College willen brengen, dat naar onze bescheiden meening de van overheidswege te verleenen steun tot bevordering van de tuigpaardfokkerij. al-* leen dan tot zijn volle recht zal kunnen komen, wanneer rechtmatige verlangens van de fokkers worden bevredigd en in het bijzonder de keuringen worden ge-* houden daar waar zij voor belangheb* benden bij de fokkerij het gemakkelijkst! zijn te bereiken. Wij steunen daarom gaarne de poging, die reeds zoo herhaaldelijk is aangewend om de premiënkeuring van tuigpaard hengsten overgeplaatst te krijgen van Breda naar Waalwijk en wij nemen de vrijheid Uw College te verzoeken te wil-» len bevorderen dat door de Provinciale Regelingscommissie een daartoe strek kend besluit wordt genomen. Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is door de Kamer het vol-* gende adres verzonden In de laatste vergadering onzer Kamer maakten onderwerpen van bespreking uit! de voorontwerpen van het op de Winkels sluiting en het Werktijdenbesluit voor winkels. Ofschoon reeds van vele zijden EN BELEEFD AANBEVELEND. Ik had haar verboden een afhankelijke betrekking aan te nemen en nu grijpt zij naar het eerste het beste andere middel* om zich van mij los te maken. Maar deze doctor, die niets heeft en niets is, zou. zelfs dan nog niet in aanmerking kunnen komen als mijn schoonzoon, indien In-' geborg werkelijk in de meening verkeer-- de van hem te houden. Alle eer voor je vriendschap jegens hem; maar ik kan mijn eenig kind toch niet aan dan. eer-* sten den besten weggeloopen hongerlij-* der uithuwelijken?" „Slechts enkele weken geleden nog waa je eeri geheel andere meening omtrent; Siegmund Artois toegedaan. Je sprak des-* tijds over hem als over een flinken enerr gieken jongen man." „Nu ja het schijnt, dat hij wel iets geleerd heeft en bij is in ieder geval een zeer onderhoudend man in gezelschap. Maar wat wil dat zeggen? Hij zou nog jarenlang op het geld van zijn vrouw, dat wil dus zeggen op mijn geld zijn aanga-* wezen en ik ben niet rijk genoog om mij de luxe van zulk een duren schoonzoon te permitteeren." ..De jongelui zouden zich eerst zooveel mogelijk bp allerlei gebied kunnen in-» krimpen en zijn eigen eergevoel zal Ar-? tois aansporen, zich zoo spoedig mogelijk van je steun onafhankelijk te maken." „Je moest mij de bittere noodzakelijk-* htid je eersten wensch onvervuld te lav ten, niet nog zwaarder doen gevoelen* liefste Edith! Het gaat nu eenmaal niet het is geheel en al onmogelijk.'" Zij stond op en bedekte haar gelaat weer met der. sluier, alsof zij op het punt stond te vertrekken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5