Derde Blad 147?i vrijaas 23 oeceier voor het Land in Heusden en Altena, de Langstraat i de Bommelerwaard. KERST-CYCLUS. Kinderrubriek. DAMRUBRIEK. Buitenland Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET 5 ffiftfa-y I. MARIA heilige boekrol opgeslagen Erfstuk aan Davids^huis bewaard t zij en smeekt moe en^verslagen Jahovè-Zelf haar dit verklaart. ie eene maagd zal zwanger worden", 0 leest ze en een wondere kracht elt door dit woord zij in haar worden. 1 houdt de engel bij haar wacht. rijst in vreemden zinnentoover, ch wijkt ontzetDe engel draagt n groetenis en boodschap over. iria hoort, gelooft en waagt. denkt aan Jozefs ongenade, ch aan haar eer, ontijds verstoord, drenkene van Gods genade eft ze enkel voor het wordend woord. II. DE GEBOORTE. A&r was de reis de zwangere gevallen, tar Jozefs zorgen hadden veel verlicht, aag trekkende staan zij het laatst van [allen, lor vol verblijf in wijkend avondlicht duffen stal bij vetkaaralicht gezeten, naast het lastdier op beschimmeld [stroo gestrekt kampt zij hare smarten, pijnverbeten. >t haar in nood ontgaat wat zich voltrekt. cht legt haar Jozef 't knaapje in de [armen. uk kust zij het vóór zij het moeizaam kleedt. >dijnende sust zij zijn krijtend karmen, denkt niet meer aan het voorbije leed. 3t sluimert in de kribbe nu tevreden, Jozef schikt Maria tot wat rust. in buigt hij zich voor Gods verbor genheden heeft, vóór hij het weet, ze beiden [stil gekust III. DE HERDERS. j waakten op verlaten velden, ouw in den last van hun beroep, j zongen, zorgden en vertelden, n 'tvuur gehurkt in dichte groep. ond maanlicht glijdt langs heuvelhel ling. ïmerkbaar zilvert nevel neer. )ds heerlijkheid vervult de delling. cht strijkt een engel bij hen neer. 3 herders komen als gedreven, jrtellen, leunend op hun staf, i zien het wicht van koude beven, leggen stil hun vachten af. IV. DE WIJZEN. ster staat stil onder stillen hemel, takt ligt de stal in het naakte zand. j staan en binden ieder zijn kemel ist aan een ring in den witten wand. »zef treedt buiten, verrast en verlegen, istvrij als Abram den engelen was, iidt hij ze binnen, Maria tegen. i kemelen geeft hij water en gras. ulde doen zij den kleinen Koning, aria ziet toe, bleek nog en zwak. j langen hun cijnsgoud geel als honing, balsem en mirre roodbruin als lak. per de ster trekken wolken neder, j lezen de Godsspraak en jagen voort. >zef schrikt op pan het naderend weder, a ontvliedt in Egypte den kindermoord. VEEN, November '27. J. TIMMERMANS. Baste meisjes en jongens. Hier zijn. da oplossingen van de raal- 5»is dai vorige week: 1. Het woord is KLOMP. AlKmaar. HaarLem LOt EMmen EPe De nieuwe raadsels zijn: EINDE. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Vfen wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijd-probleem No. 5. De oplossing is Wit: 24—20 15—40 20—14 25X14 26—21 48-15 Zwartalles gedwongen. Goede oplossingen ontvangen van de heeren A. de Graag te Heusden C. Bax te Heesbeen H. Vogelaar te AndelP. van Krieken, P. Wilhelm, S. de Joode te W'chem A. Egas, B. de Heer te Wer kendam C. S. de Joode, G. W. v. d. Kolk te Genderen. WEDSTRIJD PROBLEEM No. 7. Wit begint en wint. Stand in cijfers Zvrart (9 sch. en 1 dam) op2, 3, 4, 6, 7, 12, 26, 34, 39, en dam op 50. Wit (9 sch. en 1 dam) 15, 19, 24, 27, 31, 32, 36, 37, 43 en dam op 5. Oplossingen in te zenden binnen 12 dagen. SPELTHEORIE. IV. Vervolg slagsetten in de rechter vleugel opening. Wit Zwart 1. 33—28 47-21 2. 39—33 21—26 3. 34—30 20—25 4. 40—34 15—20 5. 31—27 20—24 6. 37—31 26X37 7. 42X31 10—15 8. 44-40 18—23 9. 47—42 12—18 10. 41-37 5—10 11. 31—26 14—20? 12. 27—22 18X27 13. 32X21 23X41 14. 36X47 16X27 15. 38—32 27X29 16. 34X5 25X34 17. 40X29 24X33 Wit heeft een dam ten koste van twee scbyven, maar de zwarte schyf op 33 zal hij gemakkelijk kunnen winnen. Wit moet zyn dam vopbergenc, b.v. door 541 en dan 4237 later, wanneer er minder gevaar is, kan de dam actief worden. By zet 11 speelde Zwart 14 20 als foutzet. Laten we die eens terugzetten en in de plaats daarvoor spelen 11. 7—12 12. 46-41 1-7 13. 50—44 15-20 14. 36—31 23—29 15. 34X23 25X34 16. 40X29 18—22 en hoe Wit ook staat, altyd krygt Zwart dam. Vele verwikkelingen kunnen in dit spel- genre voorkomen, doch wij willen ons tot de allervoornaamste beperken. Wij be sluiten deie slagzetten-aerie met een slagzet, toegepast door den Paryzenaar I. Weiss, oud-wereldkampioen. Wit Zwart 1. 33-291! 24X31 2. 37X17 12X21 3. 30 - 24 19X30 4. 35X24 20X29 5. 32—28 23X32 6. 34X1 By deze opsluitingen bemerkt men de kracht van de Zw. randschyf op 25, in dien Wit's rechtervleugel is opgesloten, en omgekeerd. Wanneer de tegenpartij niet kan worden opgesloten, doet men beter deze ruit niet te bezetten. De randschijven zijn in vele gevallen zwak. Ruwe Handen Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Doo^O-öQcHub^Octj Romantiek in de 20ste eeuw. Uit Palermo komt het verhaal van een, natuurlyk beeldschoon 15-jarig meisje, Paolina Pizza, de dochter van een schat rijken vader, die een jong handwerksman met een knap voorkomen met het pistool op de borst dwong haar te schaken. Weliswaar aarzelde de uitverkoren jonge man even, maar toen het meisje nadruk kelijk zeide»Vlug, vlucht met my of sterf U ging hy er in haar auto met haar vaadoor. Den volgenden dag stuurde hy heel prozaisch het pistool aan den vader der jonge dane terug met een prozaisch briefje er by, waarin hy den vader vroeg zyn dochter te komen halen. De politie was reeds op zoek gegaan naar de vluch telingen, doch het meisje keerde, verrukt dat zy de heldin was geweest van een ontvoering, naar huis terug. Als zy meerder jarig is mag zy Van haar vader met den man, dien zy tot schaking dwong, trouwen. Lindbergh in Mexico geëerd. Uit Mexico-city wordt gemeld, dat Zon dag 100.000 arbeiders voor den Ameri- kaanschen vlieger Lindbergh hebben ge defileerd. Ter eere van Lindbergh werd ook een stierengevecht gegeven, waarbij de beste toreador van Mexico, die reeds sedert 2 jaar aan geen stierengevecht meer had deelgenomen, in de arena terugkeerde, België 100 jaar afhankelyk. De Belgische ministerraad heeft besloten een commissie te benoemed, die tot taak krygt, de feesten ter gelegenheid vanBelgie's 100 jarige onafhankelijkheid te organiseeren. O Spionnage-complot ontdekt. Volgens telegrammen uit Riga heeft de Letlandsche politie een complot ontdekt van sowjetagenten, die militaire geheimen naar Moskou overseinden. Reeds zijn 17 reserve officieren, ook onderofficieren en burgers, de meesten te Dwinsk eu Riga, gearresteerd. o Schipbreuk bij zoo'n koude I Nabij Oldhead in Ierland is een onbe kende kolenboot op de rotsen geloopen en wrak geslagen. Waarschijnlijk zyn alle opvarenden omgekomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een mo narchistische organisatie, bestaande uit aanhangers van den opperbevelhebber der tsaristische legers, grootvost Nicolai Nico- lajewitsj, is ontdekt. Hun doel was het plegen van aanslagen op treinen, bet op blazen van spoorwegen en het uitoefenen van daden van terrorisme tegen functiona rissen der Sowjet-unie. Alle leden der organisatie zijn gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. Verkiezing Kamer ran Koophandel. Zooals reeds werd gemeld zal op 29 December a.s. de verkiezing plaats hebben voor 5 leden van de afdeeling Kleinbedrijf (periodieke aftreding) der Kamer van Koop handel cb Fabrieken voor de Langstraat. Ten dienste der Kiezers zij nog mede gedeeld, dat van de candidaten de volgende personen aftredende leden zyn A. van Beek, Made. J. C. Frederiks, Kaatsheuvel. H. L. J. van Iersel, Waspik. B. Roza, WtjkJ Het afgetreden lid M. Beerens te Waal- wyk stelde zich niet meer herkiesbaarin zyn plaats werden candidaat gesteld de heeren J. C. van Eykelenburg en I. C. Mortier, beiden te Waalwyk. Rotkreupel. Van een landbouwer uit Zwammerdam zijn te Gouda een 30-tal schapen in be slag genomen, vermoedelijk lijdende aan rotkreupel. •—o Brand te Leiden. In de gebouwen der Leidsche Courant te Leiden is brand uitgebroken. De tettery, drukkerij, redactie- en administratielokalen zyn totaal uitgebrand. De brand is waarschijn lyk ontstaan in de lokalen boven het bedrjjf, in gebruik van een Chr. Jongelingsvereeniging. —o— Slachtoffers van het ys. Te Leggeloo is het 12 jarig zoontje van den heer J. de Weerd door het ijs gezakt en verdronken. Het 6-jarig zoontje van den heer M. Molenaar is te Oudkarspel, in een bijt in het ijs, achter de woning, geloopen en ver dronken. Het 6-jarig zoontje van den heer K. Molenaar, te Oudkarspel, geraakte in een bijt en verdronk. —o Inbraak te Waddings veen. Door tot dusver onbekend gebleven daders is ingebroken in het gebouw der Coöperatieve Graanmalerij s Eendracht® te Waddingsveen. De brandkast werd geforceerd en de dieven zijn verdwenen met medeneming van f 8000, hoofdzakelijk aan bankbiljetten. De burgemeester heeft, in samenwei king met gemeente- en Rijkspolitie, een uitge breid onderzoek ingesteld, —o Het vergeten meisje. Toen de kerk te Reuver, meldt de N. K., sinds eenigen tijd gesloten was, begon nen plotseling de kerkklokken te luiden, eerst de kleine en daarna de groote. Spoedig liep er in den kouden avond «en aantal menschen te hoop. Men vreesde brand. Het bleek, dat een jonge dochter by het sluiten der kerk daar was achter geblevea. Toen het licht uitging, was zij niet meer in staat geweest, tjjdig de koster te bereiken om insluiting te voorkomen. Spoedig werd zy nu uit het donkere kerk - gebouw bevrjjd. o— Gevangene ontsnapt. Uit het Gemeentelijk Ziekenhuis te 's Gravenhage is ontvlucht de 21 jarige M. A. W. M., die in het ziekenhuis ver pleegd werd. M. is een gevaarlijke inbreker en de politie heeft onmiddellijk maatregelen ge nomen om den vluchteling op te sporen. Hy is een Duitscher. Belgische deserteurs gearresteerd. De Njjmeegsche politie heeft gearresteerd de Belgische deserteurs J. B. en J. M., beiden uit Borgerhout. Zy zyn gedeserteei d omdat M. een Belgisch korporaal had mis handeld en B. bij zijn ouders diefstal had gepleegd. Het geld, dat B. gestolen had, hebben zij te Amsterdam opgemaakt en cp hun terugreis hebben zy te Hilversum twee ry wielen gestolen. Toen zij deze te Nymeaen wilden verkoopen, kreeg men achterdocht, waarop zy zyn gearresteerd. Door de gladheid. De 67-jarige C. v. N. te Hilversum is door de gladheid gevallen en heeft een hersenschudding bekomen. Hy is in de R.K. ziekenverpleging opgenomen. Dood gevonden. Onder de gemeente Ossendrecht heeft men zekeren De L. dood in een bosch ge vonden. De dood werd volgens een dokter door hartverlamming veroorzaakt. —oj Arbeid in broodbakkeryen. De Minister van Arbeid beeft bepaald dat in brood bakkerijen in alle gemeenten des Rjjks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen bakkersarbeid mag worden verricht op Zaterdag 31 December 1927, tusschen 3 en 4 uur des voormiddags, of om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden begonnen, tus schen 2 en 3 uur des voormiddags. Boven dien mag voor zoover betreft broodbakk'- rjjen, op dien dag, gedurende twee uren vóór het tjjdstip, waarop alsdan de bak kersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaan de in het gereedmaken van deeg en ovens, worden verrichtop Dinsdag 27 Decern net van 12 uur 's nachts af, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon. Aan hoofden of bestuurders van biood- bakkeryen in alle gemeenten des Ryks, it vergund, dat op Zaterdag 31 December deeg of brood, dat na 8 uur des Baandd»g van den vorigen dag gebakken ot opge warmd is, van 7| uur des voormiddngs af uit het geboaw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerjj bevindt, wordt vervoerd en van 8 uur des voor middags af wordt verkocht of afgeleverd ifetiwsblad j luisteren in blij ontroeren, lar 't lieflijk evangeliewoord, x voelen zich de aard ontvoeren, )Oi duizendstemmig lofaccoord. 2. Aard, gaard, paard, baard, haard Bij eiken smid vindt men een blaas balg. 1. Je kunt op mij loopen en ik zal niet breken Of op mij gaan zitten, ik zal niet gaan spreken. Ik ben mooi en heel nuttig en voed zaam voor dieren. Mijn naam is vier letters, een troepje van vieren In vele landen treft men mij aan. Snijdt ge mij door, dan is mijn tweede van ijzer. Misschien maakt dit U nu wel wat wijzer. En verander je slechts een letter in mij. Dan word ik heel breekbaarwie b.n ik, zegt gij 2. Dit is een moeilijk raadsel, laai nu eens kijken of jelui heel knap bent. Mijn geheel bestaat uit 7 letters en noemt den naam van een schip uit vroe ger tijden. En het bestaat uit drie dee- len: Mijn eerste is bitter, mijn tweede is een verkorte jongens- of meisjes- naam mijn derde is een van de kleinste woord jes uit de Nederlandsche taal. Rara, wat is dat? OOM KARED. DE WENSCH VAN NIELS BORNS. Niels Borns was een klein Noorscb jongetie, dat ver weg, in Noorwegen, met zijn moeder in een armelijk hutje,, op de- helling van een berg woonde. Zijn moeder was heel arm en verdiende met hout sprokkelen een heel karig stukje brood. Toen het nu bijna voor Kerstmis geworden was, ging de moeder van Niels 's morgens vroeg op pad, om bout te sprokkelen. Niels moest op het huisje passen. Natuurlijk zou er voor hem den volgenden dag, als het Eerste Kerstdag zou zijn. geen kerstboom branden. O. nee daar had zijn moeder geen geld voor Maar Niels vond het nog het ergste voor zijn moeder zelf. Haar had hij zoo graag iets moois met Kerstmis gegeven. Maar hoe moest hij er aan komen? Den heelen morgen zat hij in gedachten verzonken in zijn stoeltje en dacht maar steeds- „O, wat zou ik toch graag wat geld heb ben, om voor moeder een mooie kerst boom te koopen, en een heerlijke kerst krans en een paar wollen handschoenen en een warme doek en schoenen. Wist ik toch maar, hoe ik daar aan kon ko men? Wat zou ik moeder graag een ple zier doen!" Juist toen de torenklok, beneden in het dorp. twaalf uur sloeg, hoorde Niels zachtjes aan het bevroren raam tikken en even later huppelde een groot wit konijn de kamer binnen, ging voor Niels op zijn achterste pooten zitten en zei heel goed verstaanbaar: „Ga naar de bruine beuk, bij bet beekje, daar zul je vinden, wat je hebben wilt!" Nog voordat Niels van zijn verbazing hekomen was, sprong het konijn weer heen, de kamer uit, het bosch in. Niels kneep zichzelf eens in den arm, om te zien, of hij misschien droomde. Maar nee, hij was klaar wakker en het konijn had gezegd, bij den bruinen beuk alles zou vinden. Hij zette vlug zijn muts op en rende heen. naar het beekje, waar de brui ne beuk stond. Hij keek goed rond, liep twee keer om den beuk heen... maar hij vond niets. Bedroefd ging hij op een boomstam zitten en dacht: „Zou ik het toch gedroomd hebben?" Maar eensklaps hoorde hij naast zich kuchen: „Hm hm hm." Hij keek op, en daar stond een kleine kabouter, met een lange grijze baard, naast hem, en lachte vriendelijk." Ik ten de kabouterkoning Bibberkop. kwam je kerst-inkoopen bij me doen? Wat wilde je allemaal voor kerstgeschen ken koopen? „Ik zou wel graag kerstge schenken koopen", zei Niels treurig „Maar ik heb geen geld". „Zoo, dacht je dat?", zei de kabouterkoning. „Lui ster dan maar eens, dan zal ik je iets vertellen. Ik ben de kabouterkoning van het Rijk dei Goede Gedachten. Kijk, als jij iets heel graag wil hebben, en je wensch is goed, dan is die wensch goud waard. Heusch, als je iets heel graag wenscht. bijvoorbeeld om er iets goeds mee te doen, om iemand te helpen, of iemand blij te maken, dan krijg je het ook. Voor elke goede gedachte kunnen de menschen een belooning van goud krij gen. Maar de meesten weten dat niet, en daarom denken ze nooit goed. Heb jij een goede wensch, Niels?" Ik ge loof het wel, koning Bibberkop, zei Niels. „Want ik wilde zoo graag wat moois voor moeder koopen, ziet UI" „Mooi", zei de kabouter. „Voel dan eens in je zak.'" Niels deed het.,., en daar vond hg wa- 1 rempel een goudstuk! „Zie je wel," riep I de kabouter. „Daar heb je bet nul Nou, "dat is wel genoeg om alles te koopen, wrat- je wilde. Ga maar met me mee, dan kunnen we alles uitzoeken." De ka- 'f bouter haalde een gouden sleuteltje te voorschijn en maakte daarmee een deur tje open in daci bruinen beuk. Alle rijk dommen var de kabouters waren daar op geborgen. Niels zocht alles uit, wat hij voor zijn moeder wilde koopen, een kerst boom, kaarsjes, lucifers, handschoenen, schoenen, een doek, een kerstkrans en nog veel meer! En bij betaalde met bet goudstuk Maar het mooiste was nog, dat de kabouterkoning hem zelf met zgo eigen arreslee, met twaalf herten er voor, thuisbracht en hielp den kerst boom opsieren. En toen de moeder van Niels 's avonds thuiskwam, brandde de kaarsjes van den kerstboom! Nu, ik hoef je zeker niet te vertellen, dat ze nog nooit zoo'n heerlijk Kerstfeest hadden gevierd als dien avond. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9