Geen Geweten. PEULVRUCHTEN BAAIJENS Botermarkt 88 Pil mier beslaat uil 2 bladen. „0UD1JAASSAV0SD". DierenpeesmÉeleii S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4773. Vrijdag 30 December 1927, Parlementair Overzicht. FEUILLETON A. Verschuur=Baert Buitenland UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke Dammers 6 cent. 1st. Telefooa no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 ceot. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar p!-*tgruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 nar ingewacht. De laatste avond van het jaar is aan gebroken. Dezen avond is een raylpaa) in 0D8 leven, waarbij ieder een wijle toeft, men overdenkt zijne goede en verkeerde daden, het wel en wee, dat in den jaar kring, die spoedig tot bet veriedeD zal be- hooren, ons is wedervaren. Zy, die in den bijna afgesloten jaarkring, naaste bloedverwanten naar hunne laatste rustplaats hebben zien dragen, zyn wee moedig gestemd zoo ooit, dan voelen zy nu weer het groote verlies; alles, wat zy met de verlorenen hebben doorleefd, doemt weer voor hen op, zij voelen zich alleen op de wereldal, wat zich om hen heen beweegt, laat hen koud, want vervlogen zijn hunne idealen, hunne luchtkasteelen. Moedeloos is ook hy gestemd, wien het in het afgeloopen jaar in zijn zaken is tegengeloopen. Van geheel andere gedachten vervuld zijn evenwel zy, wien fortuna gunstig is geweest. Het stille avonduur wordt plotseling ver broken, door het gelui der bedeklok. Velen richten dan hun schreden naar het bedehuis, en ais de Predikant den kansel betreedt, heerscht er tydens zyn rede een gewijde stemming, en menigeen kan zijne tranen Diet bedwingen. Na volbrachten kerkgang komen familie leden en kennissen bijeen, om onder ge- zelligen kout of met spel den avond verder door te brengen. Het einde van het jaar nadert. Lang zaam, veel te langzaam draait de wyzer van de klok voor de ongeduldig wach tenden. Eindelijk laat de dorpsklok hare stem hooren, twaalf doffe slagen zeggen ons, dat er weer een jaar achter ons ligt. De straten, waarop men niemand aan trof, vertoonen thans weer eenige wan delaars, die hunne familieleden, kennissen of vrienden de beste wenschen brengen met de intrede van het Nieuwe Jaar. Het »Veel Heil en Zegen !c hoort men thans in menig huis. Het oude jaar met zijn wel en wee, behoort weer tot het verleden. Wat zal het Nieuwe Jaar ons brengen W. G. REINHOLD ORTMAN. 28) van Laboratorium »DE DENNEBOBM« te Rotterdam zp verkrijgbaar' bjj DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. telef. No. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BC Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA OOGST 1927. WITTE EN BRUINE BOONEN CAPUCIJNERS SPLITERWTEN EN GROENE ERWTEN. «oer liet Land van Neusden en AltciileLiiistriit tile Sommelerwaard Stemmingsbeelden Naar nieuwe oriënteering De wetgevende aï- beid in het afgeloopen jaar Curio sa. (door onzen parlementairen me dewerker „Politicus") ROMAN VAN o V Een slecht verlichte gang voerde haar naar een uitgeslepen trap, terwijl in de wankele leuning de meeste spijlen ont braken. Op iedere overloop kwamen drie geschilderde deuren uit en bijna op elk dezer deuren waren met punaises drie of vier visitekaarten bevestigd. Twee jonge mannen met verweerde gezichten, die uit een der boog ere verdiepingen te voor schijn kwamen, namen Edith met nieuws gierige blikken op en wisselden spot tende opmerkingen met elkaar, toen zij voort ij was. Haar ademhaling ging 3nel en onstuimig, toen zij een minuut later aan ie en der bruin geschilderde deuren aanbelde. De schrille klank deed haar onwillekeurig ineenkrimpen. Er verliep geruimen tijd, voor de sleu tel werd omgedraaid en alvorens het ge rimpelde gezicht van een onvriendelijke oude vrouw door de half geopende deur zichtbaar werd. „Doctor Artois?" herbaalde zij Edith's vraag, terwijl zij een wantrouwenden blik over haar elegante gestalte liet gaan. „Ja, die woont hier en hij is toevallig ook thuis. Klopt u hier maar aan de tweede deur links. Ik behoef u zeker toch niet eerst aan te melden." Zij slofte op haar uitgeloopen pantof 's Gravenhage, 29 December. Nu het jaar ten einde is weer een jaar onder het „intermezzo-kabinet", waarvan zoo weinig wetgevenden arbeid verwacht werd is het wel heel interes sant, in groote trekken den parlementai ren arbeid van dit jaar de revue te la ten passeeren, met een enkel woord de tot stand gekomen nieuwe wettelijke re gelingen, of aangekondigde en ingedien de „groote" ontwerpen aan te stippen. Het jaar werd dan al dadelijk begon nen met een belangrijke maatregel, die door de Eerste Kamer gesanctionneerd werd, n.l. de Wegenbelasting, die zooveel opbracht, dat er een belastingverlaging voor de wielrijders door mogelij k werd! Zoodat die per 1 Januari maar f 2.50 hoe ven betalen. Maar boyen alles uit steekt natuurlijk de verwerping door de Eers<te Kamer van het Nederlandsch-Belgische verdrag met 33 tegen 17 stemmen, nadat van de 27 sprekers zich 6 voor het ver drag hadden uitgesproken, en welke het heengaan van minister van Karnebeek-'en zijn vervanging door minister Beelaerts veroorzaakte. Van veel belang was ook de intrekking der huurwetten, terwijl de te handeling van het ontwerp-ter Laan c.s., voor ontwapening, in de Tweede Kamer veel stof deed opwaaien. Al wist men, dat het pleiten voor een verloren zaak was. Het voorstel, dat instelling van een veiligheidswacht van 3000 man en een zeewacht van 200 dienstplichtigen per jaar omvatte, werd prematuur ge acht. En het werd verworpen. Tegen het wetsontwerp op de N.V., dat o.a. volgens den heer Schokking, de bewegingsvrij heid te veel aan banden legde, werd ter elfder ure veel actie gevoerd en een comité uit den handel, onder voorzitter schap van dr. van Aalst werd gevormd, om er tegen te ageeren. Hoogst onsym pathiek werd het wetje (of liever: het voorstel) tot belastingheffing van Ne derlanders in het buitenland woonachtig, ontvangen. Verder werden na zeer veel inwendigen strijd door de sfeaatcommissie 1913 de voorstellen voor de nieuwe huwe lijkswetten ingediend. Daarbij werdt de man gehandhaafd als hoofd van het ge zin, doch beide echtgenooten krijgen han delsbevoegdheid, terwijl verder de ver plichting tot levens onderhoud weder- keeiig wordt gemaakt. Met gejuich werd de eindelijk tot standgekomen veria- ging der paspoortkosten tot f 1.— en verlenging der geldigheidsduur tot 2 j., begroet. Terwijl ook tot stand kwam, de centralisatie van het middenstandscire- fels weg in de richting van waar zij ge komen was. Edith echter perste haar lip pen opeen, terwijl zij aan de lakonieke aanwijzing gevolg gaf. „Binnen!" riep een stem met gemaakte onverschilligheid en uit de ouderwetsche groene sofa verhief zich bij Edith's komst de lenige gestalte van den doctor, zonder eenig teeken van verbazing of van bijzondere opwinding. Hij hield een ciga- ret tusschen de lippen en het geheele, armoedig gemeubileerde vertrek was met een dichte cigarettenrook gevuld. „Goeden dag, dierbare Edith," aldus begon hij met een onbevangenheid, die zijn tooneelspelerstalenten alle eer aan deed. „Ik verzoek je mij te verontschuldi gen, dat hier een beetje rook hangt, maax ik had je werkelijk latex verwacht." Zij scheen den stoel, dien hij voor haar had klaar gezet, niet op te merken en het klonk in tegensteling met zijn beleefde woorden ijzig koel, toen zij ant woordde: „Wat gai je het recht om mij tenslotte hier te verwachten? Voel je je zoo geheel en al in den rol van mijn onteperkten heer en gebieder, dat er volgens jouw meening slechts een vluch tig neergeschreven bevel noodig was om mij te r oepen 1" „Ik moet inderdaad wegens den vorm ?an mijn brief om excuus vragen," merk te hij glimlachend op. „Maar ik denk, dat men het onder oude vrienden niet zoo nauw neemt met zulke uiterlijkheden. Het kwam er immers op aan, geen mi nuut te verliezen en aangezien ik mij niet voor de derde maal aan het gevaar kon blootstellen door je achtenswaaidige moe der te worden afgewezen, moest ik mij wel met jou in verbinding stellen, zoo goed en zoo kwaad dat met de voorhan diet, met de oprichting van een nieuwe centrale Middenstandsbank. De wettelijke regeling van het collectief arbeidscon tract werd aanvaard na amendeering in de Tweede Kamer, die de werkingssfeer van het c.a. contract wijder maakte. De Tweede Kamer vereenigde zich voorts ook (met 55 tegen 31 stemmen) met de in voering met 1 Sept. j.1. van het ver plichte 7e leerjaar, wat nog geen 7-jarige leerverplichting beteekende. Waarom de heer Albarda, niettegenstaande de toe zegging van de regeering om die verplich ting met 1 Juli 1928 in te voeren, een voorstel indiende om die verplichtng met 1 Januari a.s. te doen ingaan. Wat de Kamer echter met 52 tegen 39 stemmen verwierp. De fusie van oorlog en marine werd door de Tweede Kamer eveneens aangenomen. Het prettigste moment uit de Troon rede was voortsaankondiging der ver laging van de inkomstenbelasting met een vijfde; het onaangenaamste (volgens tegenstanders althans) de aankondiging van beschermende maatregelen voor be paalde industrieën. Dus: het aardewerk- wetje! Wat we verder nog in het vet heb ben De ziektewet, de herziening van h§t strafstelsel, verdere tariefverlaging van da post, en ..mogelijke opheffing van de vierde postbestelling, waarmee in Gro ningen reeds een proeef wordt genomen. Maar dat heeft al heel wat handels- cnenschen in het geweer, geroepen. St.mmingsbeelden uit de Kamers? Wel, men kan ze typeeren door een kort. zin net*'.- De toenemende neiging, om terug te kearen naar de oude rechtsche coalitie. Ten minste van de zijde der drie recht? sche partijen. Reeds heel vroeg in het jaar kon men een voortdurend tasten naar een nieuwe partij groepeering merken. Prof. Veraart zeide toen: In 1929 zullen de r.k. hebben uit te kijken, eerst naax rechts en wetgeving, dan zouden de r.k. het bij v.d. en s.d.a.p. moeten zoeken. Maar later in het jaar, nam de linksche neiging der r.k. sterk af en beluisterde men meer en meer den roep: Coalitie, keer terug! Tegen het midden des jaars groeide verzet tegen het intermezzo-kabinet, dat zich aan de uitspraken van de Kamer bit ter weinig stoort. De klacht: We heb ben wel een intermezzo-kabinet, maar geen intermezzoparlement, werd gehoord. En dan, i n het late najaar, bij de begroo ting, komt het tot duidelijker uitspraken. De drie rechtsche leiders verklaren on omwonden, dat de oude coalitie terug zal komen. Maar niet voor Juli 1929, na de verkiezingen. Met een nieuwe Tweede Ka mer dus. Alle drie zijn het erover eens, dat de heerschende politieke atmosfeer benauwd en ongezond en onnatuurlijk. De heer Nolens (r. k.) vermaant de c.h. niet ver der in den anti-coalitiestroom mee te gaan. Dat doen we ook niet zegt dr. de Visser. Hij heeft de rechtsche coalitie Jen middelen te verrichten was. Je bent daarom toch niet boos op mr?" Hij had niet rustiger kunnen spreken, indien er werkelijk van de meest onver schillige zaken sprake zou zijn geweest sn zijn gelaatsuitdrukking veranderde niet in het minst, toen hem een toornige blik uit Edith's fonkelende oogen trof. „Ik ben bij den processor geweest," spiak zij kortaf. „Hij was een en al ver ontwaardiging over den eisch, jou zijn dochter (tot echtgenoote te moeten ge ven." „Dat kan ik mij levendig voorstellen," merkte Artois op, terwijl hij boven de lamp een nieuwe cigaret aanstak. „Hij heeft mij immers laatst al tamelijk on dubbelzinnig te kennen gegeven, hoe hij over mij als schoonzoon denkt." „Je was er dus op voorbereid, dat ik je een weigerend antwoord zou komen brengen?" Hij keek haar plotseling recht in het gelaat en glimlachte, zoodat zijn goedver zorgde witte tanden onder zijn knevel zichtbaar werden. „Ik twijfelde er integendeel geen o ogen blik aan, dat je mij als de bewerkster van mijn gelnk zou verschijnen. Een ver standige vrouw kan alles verlangen van den man, die verliefd op haar is vooral waaneer hij zijn eerste jeugd al ver achter den rug heeft en de bruiloft voor de deur staat." „Zwijg 1" riep zij met bevende stem. „Praat mij niet van deze verwens'dite bruiloft en ontzeg je tenminste het ge noegen, mij bovendien nog te hoonen. Ja, ik heb gedaan, wat je van me verlangd hebt. Thans bestaat er echter voor jou ook geen reden meer, om mij die docu menten te weigeren waarvan het bestaan mij zoo lang tot je slavin heeft gemaakt. steeds als de beste beschouwt en doet dat nog. En na de verkiezingen zal een kabinetsformateur moeten opstaan, die een gemeenschappelijk program opstelt, terwijl voor de rest de fracties haar eigen program houden. En voor de a.r. spreekt mr. Heemskerk, die ook de atmos feer benauwd vindt, maax rustig af zal wachten, ook al weer tot na Juli 1929. Dan pas is de tijd voor „doortochten" daar. En de drie partijen van rechts, r.k., c.h. en a.r. waren de echte volkspartijen, omdat ze alle volkslagen bestreken. Zoo zag men de neiging tot terugkeer naar de coalitie groeien. Al is het nog sen lange weg... tot Juli 1929. En tob slot nog een curiositeit uit ons parlementaire leven van 1927? Wel, dat was toen in eind April onze waardige senaat moest vergaderen en er op den be paalden dag om 11 uur geen voldoende leden aanwezig waren. Een half uur Jaarna nog niét en een uur later nog niet 21 van de 25 waren er maar. Zoodat iets wat nog nooit moet zijn voorgeko- mjein de vergadering tot een later tijd stip verdaagd werd, wegens gebrek aan belangstelling. De voorstelling ging niet door. Maar enfin, het was ook zoo mooi voorjaarsweer. En even goed werd het wei k later afgedaan. Zoo, alles bijeen, heeft het jaar 1927 op parlementair gebied nog aanzienlijke wetgevende resultaten opgeleverd. En 1928, het laatste volle intermezzo- jiaar. staat voor de deur. Met vele be langrijke voorstellen. Politicus. Broedermoord. Tijdens een twist over familiezaken heeft te Beersel (Vlaanderen) een jonge landbouwer zijn broer vermoord. De moor denaar is aangehouden. Ik ben gekomen om ze terug te eischen mijn eigen brieven, zoowel als dat be wuste schrijven, waarmee mijn ongeluk kige vader afscheid van dit aardsche leven nam. Het zou een schandelijk be drog zijn, indien je ook nu nog mocht weigeren ze mij te overhandigen. Doctor Artois volhardde onverschillig in zijn gemakkelijke houding, terwijl de rustig-opgewekte uitdrukking van zijn knap, bleek gelaat in 't geheel geen ver andering onderging. „Wat zouden die onnoozele papieren jou kunnen baten, beste Edith? Zij zul len bij mij beter bewaard zijn dan op elke andere plaats en warm eer de ambte naar van den burgerlijken stand jou en den professor als echtelijk verbonden in zijn registers zal hebben ingeschreven, heb je immers niet in het minst meer van die papieren te vreezen." „Wat zeg je? Je zoudt werkelijk den euvelen moed hebben, te weigeren aan mijn rechtvaardigen eisch te voldoen?" „Men doet niet graag afstand van zyn dierbaarste gedenkschriften en je be grijpt, dat juist deze papieren mij bijzon der na aan het hart liggen. Later wel licht over eenige jaren zal het mij misschien eerder mogelijk zijn, je wensch te vervullen." Edith was de tafel genaderd, waaraan hij zat. Het doodsbleek© gelaat achter den sluier was geheel en al vertrokken door hartstochtelijke haat. Zij drukte haar ttot een vuist gebalde rechterhand op haar naax adem hijgende borst en boog zich zoo ver naar hem toe, dat hy voor haar fonkelenden blik onwillekeurig een oogenblik de oogen moest sluiten. „Ellendeling 1" siste zij hem toe. „Maax zoolang als ik leef, zal ik je dat nooit vergeven Bloedige vechtpartij. Te Johannesburg werden bij een vecht-i partij tusschen twee elkander vijandig gezinde troepen faffer(s. 5 inboorlingen gedood cn 26 gekwetst, waarvan 3 zoo ernstig, dat zij de bekomen verwondingen wel niet zullen overleven. O Noodlottige aanvaring. Op de zee van Marmara zijn twee Turk4 sche schepen met elkander-in aanvaring geweest. Het ©ene is met zijn bemanning van 20 koppen gezonken, het andera heeft de haven van Stamboel kunnen bes reiken. Anderhalf millioen gestolen. Te Arion had een ambtenaar in 1922 anderhalf millioen francs van het spoor-i wegbestuur gestolen. Hij leefde sedertl dien met zijn Duitsche yrouw in, Nor- mandië in een villa, waar hij Zondag werd aangehouden. o Ontploffing in een papierfabriek. Een ontploffing in de papierfabriek te Lancey bij Grenoble, heeft tal van slachtoffers geëischt. Men heeft reeds 5 lijken gevonden. Vijf levensgevaarlijk gewonden zijn naar het ziekenhuis te GrenobL overgebracht. o Ook sneeuwstormen in Engeland. Na het zachtere weer van vjrleden week is Zondagnacht en Maandagnacht veel sneeuw gevallen, over het geheele land gepaard gaande met een sterken wind, die in sommige streken de kracht ALLES EERSTE SOORT. Een minuut later was doctor Siegmund Artois weer alleen. Maar zijn glimlach was thans verdwenen en terwijl hij de rest van zijn cigaret tusschen zijn vin-; gers fijn kneep, bemerkte hij niet eens,, Jat hij zich daarbij leelijk brandde. „Een duivelsche vrouw!" knarsetandde hij. „En hoeveel is zij dan die anderel Maar ik moet de macht over haar behou-t Jen, opdat niet zij mij op zekeren dag den voet op den nek zet! Later ah later zuilen wij naar ik hoop op een geheel an-, deren toon tot elkander spreken." En hij ging in de kleine, sombere al koof, die de verhuurster als heb „slaap-i kabinet" placht te bestempelen, teneinde zich voor zijn bezoek bij den professor* om te kleeden. Hij had immers Inge borg beloofd, nog dezen zelfden avond haar vader om haar hand te vragen en hij wilde niet aarzelen, zijn belofte te houden thans, nadat hij voldoende ge rustgesteld was op het punt, hoe het antwoord van den professor zou luiden, HOOFDSTUK X. Het was een week voor Pinksteren en het scheen wel, dat de jonge lente zich nog nooit te voren in zulk een wondere baarlijke pracht en heerlijkheid had vew toond als na dezen troosteloos langen,; hardnekkigen winter. Het beukenwoud, waarvan de laatste stammen krachtig en trotsch zich verhieven aan den hoogen oever van de als zilver blinkende Oost-* zee, prijkte in de volle pracht van zijn smaragdkleurig lentegewaad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1