Tweede Blad No. 4775 vriidao 6 Januari W. H. BRIK GORINCHEM. Dames-Heerenkleeding voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. £«wing van Bontmantels Vermaken van Bontwerken Eersl alleen ABDU5IR00P Kinderrubriek. BEHOORENDE BIJ HET Om jong te blijven. Ja, dat viel niet mee, hè, dat Kerst boomraadsel, wat Maar er zullen toch wel heel wat knappe raadseiklantjes zyn, die de oplossing gevondea hebben. Hier is die «Kerstpudding.De andere woorden waren K, bes, are, bosch, otter, koopman, sjouwer, haardvuur, basterdsuiker, politie, Annie, g. Deze week geef ik maar geen raadsels op. Volgende keer beginnen we weer met frisschen moed. Zoek nu de schaatsen maar op (als er tenminste nog ijs is, wanneer je dit leest, want het kan zoo raar gaan in ons landje) en veel plezier hoor. DE GEVANGEN TOOVERNAAR. Vrij naar een Engelsch sprookje. Urenlang zaten ze te schryven, toen opeens Babs in het tooverboek las «Om een weggetooverde deur weer terug te tooveren, zet men den hoed van een toove- naar op en zegt drie keer achter elkaar Abacadabra 1 Babs onthield dat goed en toen ze 'b avonds gingen slapen, in een hoekje op wat stroo, dat de toovenaar hen gegeven had, fluisterde Babs aan Pips het geheim toe. Daarop besloten ze, te wachten tot de toovenaar sliep, om dan zijn hoed te nemen en de deur weer terug te tooveren. Een uur later snorkte de toovenaar hard, en hy was in diepe slaap. Op zijn teenen liep Babs naar het bed toe, strekte de hand uit, om den hoed weg te nemen, die op een stoel naast het bed lag toen opeens de toovenaar rechtop in bed ging zitten en riep: «Haha S Ik heb je betrapt Je wou mijn hoed stelen, hé Om ook te kunnen tooveren, is het niet zoo, deugniet Pas maar op, of ik verander jelui alle twee nog in een spin of in een kikker Want ik ben de grootste toovenaar van het heele land Babs was erg geschrokken, maar Pips zei«Is U zóó knap, dat U zich net zoo groot kan maken als U zelf wil ?c «Nog grooter riep de toovenaar uit, «Dat zal ik je eens laten zien< Hy zei eenige tooverspreuken en zie, tot hun groote verbazing zagen de jongens, dat de toovenaar begon te groeien. Hy werd hoe langer hoe grooter ea eindelyk stootte hy met zyn hoofd tegen den zolder van het huisje aan. «Nu is het genoeg zei de toovenaar. «Ben ik knap of niet «Nou l» riepen Babs en Pips. Maar de slimme Pips zei: «Wat U ons beeft laten zien is erg knap, maar ik geloof toch niet, dat U zich erg klein kan maken, is het wel «Dacht je van niet?c vroeg de toovenaar. «Ik kan me wel zóó klein maken, dat ik in dat kleine inktflescbje kon kruipeD Maar niet zoodra had hij dat gedaan, el Pips pakte de kurk van het flesebje ee deed het er stevig op. Toen zat de toove naar gevangen 1 Wat ging hij tekeer in het flesebjeHy sprong en danste van woede en schreenwde tegen de jongens, maar dat klonk zóó zacht, dat het was, alsof er eeo muis piepte. Nu nam Babs den tooverboed «zei drie keer, Abcadabra en zie, daar was de deer weer I Toen keek Pips nog even in bet tooverboek en vond een spreuk, waarmee by den toovenaar weer uit de flesch koD tooveren, als ze een uar ver waren I Toen hg dat tooverwoord gesproken had, gingen de jongens heen en renden als hazeD naar huis. En nooit hebben ze meer naar een toovenaar gezocht. De tooveDaar werd door de tooserspreuk uit bet flesebje verlost, toen de jongens een uur later al, hoog ea breed, veilig thuis zateo. Maar de toovenaar bad er uit ge leerd, dat het niet mooi is, kleine jongens te willen gevangen houden. En dat heeft hij dan ook nooit meer gedaan. Hoek Visscherdijk NAAR MAAT. EN tegen scherp concnrreerende prijzen BELEEFD AANBEVELEND. DE EIGENAARDIGE KLEEDERDRACHT, die de Staphorsters dragen op Zondagen en bij feestelyke gelegenheden. AKKER'* Voorde Borst. KAUWGOM EN ROOKEN. Men schryft aan het D. v. R Er zyn nog altyd tnenschen, die meenen dat het gebruik van tabak en kauwgom niet sameD kan gaan. Tot hen die zoo denken, behooren zoowel tabaksverbruikers «Is tabaksverkoopers. Toch hebben beiden ongelyk. De rooker meent dat de smaken van pepermunt en tabak niet goed by elkaar passen. Hierin zou hij volkomen gelyk hebben, als hij tegelijkertyd rookte en gom kaawde het spreekt vanzelf dat dit niet smakelijk kan zyn. Men moet de zaak echter van een anderen kant bekyken. De geregelde rooker weet heel goed, dat zyn tweede sigaar, of sigaret, of pijp, die hij na de eerste opsteekt, hem lang niet zoo goed smaakt als die eerste. Hij weet ook dat het hem beter bekomt wanneer bij een half Durtje wacht alvorens de tweede op te steken. De hartstochtelijke rooker zal bemerken dat by by gebruik van kauw gom die tusschenpoozen veel korter kan maken, zonder dat een tweede sigaar hem minder goed smaakt. En dat by op die manier meer kan rooken zonder daarvan schade te ondervinden. Wat dus bewijst dat kaowgom en tabak zeer goed samen gebruikt kunnen worden. De bezwaren van den tabaksverkooper die natuurlijk in de eerste plaats de meeoing is toegedaan dat het publiek dat gom kauw niet meer rookt, zyn door het bovenstaand reeds grootendeels opzy gezet. Wij wille» echter ook nog één zijoer collega's het wook geven, al is het dan ook een erg gro< i collega, namelijk de United Cigar Store Company of America, die iu de Ver. Statei 3300 sigarenwinkels exploiteert. D directenr van deze maatschappij zond eeaig' jaren geleden het volgende schrijven aai de Directie der Wm. Wrigley Jr. Company als ik mij goed herinner, deelde U mij mede dat een massa sigarenwinkeliers aan de overzijde (d.w.z. Europa) van meening waren dat het opnemen van kauwgom in hun zaak een nadeeligen invloed zou hebben op bun verkoop van sigaren, sigaretten en tabak. Oogetwyfeld zult U weten dat onze omzet in kauwgom verleden jaar 1.200 000 dollar bedroeg, terwijl onze totale verkoop van tabaksproducten juist de 80.000.000 dollar overschreed. Onze kauwgom-omzet steeg met 24 pCt., terwijl onze tabaks- omzet een vermeerdering van 48 pCt, ver toonde, wat U wel zal overtuigen van het feit dat de verkoop van kauwgom onzen anderen verkoop in geen enkel opzicht schaadt, maar zelfs ten goede komtc. Wy behoeven hieraan betrekkelijk weioig toe te voegen, de meening van den grootsten «sigarenwinkelier* van de wereld zegt reeds genoeg. Wel hebben wij bemerkt dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons eigen Nederland, de sigarenwinkeliers die kauwgom naast hun gewone artikelen zijn gaan verkoopen, er bijzonder mee ingenomen zijn en er groote resultaten mee bereiken. Kauwgom is dus een artikel dat zoowel den rooker, als den verkooper van rook artikelen ten goede zal komen. RAPPORT van de Commissie voor bestndeerlng van den meest gewenschten waterstand voor Grasland. Nieuwsblad Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds ze nuwachtig, versleten en oud gevoelt. Mis schien zijt gij een dier noodeLooze slacht offers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud ma ken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. De pijn in de lendenen, die ellen dige blaasstoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, dat afgematte, zenuwachtige ge voel behoeven u niet langer te kwellen. 'Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel! Wacht niet, tot' gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Ook tegen der gelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is al tijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Beste meisjes en jongeas. OOM KAREE. VERVOLG EN SLOT. EINDE. Vergadering van het GECOMBINEERD COLLEGE van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk. Voorzitter dijkgraaf H. C. de Jongh. De heer H. L. Philips is afwezig wegens verblijf in het buitenland. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd goedgekeurd. Ingekomen het besluit van Ged. Sta ten houdende goedkeuring van polder- besluit Zuilichera inzake recht van op stal aan Van Wester laken. Bezwaar schrift Mij dam werd daarna afgewezen. Door den Dijkstoel heeft kasopname plaats gehad en in orde bevonden met f 42404 36, waarvan f 30.000 werd gede poneerd. D(: volgende Geërfdendagsbesluiten werden goedgekeurd: Rossum gratifi catie rijks- en gemeentepolitie en Lier voor uit onvoorzien f 25 te putten idem tot afschrijving van een tweetal kwade posten; idem tot verhuring der schutterswoning aan D. de Wit Nieuwaal verhuring polderhuisje met tuin aan Joh. Jonkers voor 6 jaar ad f 90 per jaar juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 Hurwenen uit onvoorzien f 2950 te mogen betalen voor herstel sluisleuning. Voorstel van den Dijkstoel tot aam- koop van een perceel grond van den heer A. E. Philips te Eindhoven, door de ligging bijzonder geschikt voor het aanbrengen van een berm aan den Mei- dijk. Het perceel grond is 20850 H.A. groot en is te koop voor den prijs van f 8000. De voorzitter zegt, dat de Dijkstoel dit punt ernstig heeft overwogjn en tot do conclusie kwam,' dat voor bedoeld werk dit 't aangewezen perceel is, waarna 't voorstel wordt goedgekeurd. De rekening van District, Waal- en Maas-afdeeling worden goedgekeurd. Ingekomen is een bezwaarschrift van eenige deërfden uit Zuilichem, welke protesteeren tegen ët opnemen in de districtsrekening van een post van ver nieuwing der buitensluis te Aalst. Zij baseeren hun protest op 't feit, dat voor eenige jaren eenzelfde werk door de be trokken polders moest worden betaald en zouden een zelfde regeling ook in dit geval verlangen. De dijkgraaf geeft een uitvoering toe lichting, vastgelegd in een schrijven, dat ter begeleiding van protest zal worden meegezonden naar Ged. Staten en waarbij duidelijjk wordt aangetoond, dat 't ge hee le dristrict bij deze vernieuwing belang had, omdat 't hier niet gaat om een sterking maar om een waterkeering. De ze conclusie wordt goedgekeurd. De polderrekeningen worden gesteld in handen eener commissie, n.l. de heeren De Gaaij, Philips en Van der Kaaij, .plv. de heeren De Treffer en Van de Graft. Bij de rondvraag informeert de heer Van Heeswijk of 't werk publiek zal worden aanbesteed, hetgeen door den voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Daarna sluiting. (Uit gebracht op de Algemeene Ver gadering van de Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, op 30 Nov. 1927). Onderstaand rapport dat ontleend is aan het Algemeen Nederl. Landbouw blad, achten wij ook voor onzstreek van dergelijk belang dat wij het in zijn geheel overnemen. In 1921 werd door een Commissie, in gesteld door de Vereeniging tot Ontwik keling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, een rapport uitgebracht over de resultaten, welke verkregen zijn met verlaging van den waterstand op grasland, vooral op de zwaardere gron den. Het Bestuur dezer Vereeniging heeft bet wenschelijk geoordeeld naar de sinds dien met peilverlaging vet kregen resul taten opnieuw een onderzoek in te doen stellen, waarvoor eenCommissie werd be noemd, bestaande uit de heeren Ir. C. Nobel te Haarlem, C. Kramer Glynis te Stompetoren, K. Kuiper te Oostwoud, P. J. Visscher te Wieringerwaaxd en Ir. S. Smeding te Schagen, terwijl namens de Ver. van Oud-Leerlingen der R.L.W.S. te Schagen in deze Commissie zitting na men de heeren KL Koster te Midwoud en D. Pijper Cz. te Spanbroek. Aan een groot aantal landbouwers, als mede aan verschillende polderbesturen, zyn vragenlijsten verzonden, waarvan in totaal 67 exemplaren ingevuld terug zijn ontvangen. Van de 67 vragenlijsten, die werden te ruggezonden, bleek een 41-tal gegevens te bevatten over den invloed van peilverla ging op grasland. Een volledig overzicht te geven van alle opmerkingen en be schouwingen, welke in deze antwoorden zyn vervat, zou ons te ver voeren, maar opvallend en tevens overtuigend zijn de volgende voordeelen van peilverlaging, die steeds weer worden aangeteekend n.l. 1. De vroegere ontwikkeling van het gras in het voorjaar en het langer door groeien in het najaar; 2. het verdwijnen van de minderwaar dige grassen, zegge, biezen, mos enz. sn het naar voren treden van de betere grassen en klavers, met als gevolg bet fijner en meer gesloten worden van de zode, het in kwaliteit en kwantiteit be ter worden van de opbrengst; 3. de grootere doorlatendheid van den grond, mede veroorzaakt door de rijkere en diepere beworteling; 4. het beter tot zijn recht komen van de aangewende bemesting, waaraan door enkelen nog wordt toegevoegd; het afnemen van de leverbotziekte der schapen. De volgende opmerkingen, aangehaald- uit de reeks ter beschikking staande vra genlijsten, mogen hier ter illustratie wor den vermeld Do heer K. Akkerman Dz. te Beemster, beschrijft een geval van peilverlaging (van enge veer 45 c.M.«) op gasland van zijn zijn broer D. Akkerman, Westdijk, Alk maar en getuigt, dat het land in een woord prachtig was, een mooi gewas te zien gaf, dicht bezet was en met bossig. Hij deelt verder mede, dat het water in het middengedeelte van den Beemster, gelegen tusschen den Rijperdijk en Jis- p6rweg in de laatste jaren van naif Oc tober tot ongeveer half April aanmerke lijk lager wordt gehouden dan vroeger, als gevolg waarvan de kanten van de ak ker» tot de gestoken greppel niet alleen mooi gras te zien geven, maar dat er ïeis klaver groeit, waar vroeger alleen, .haar" gewas en mos te vinden was, De heer J. Klaver, Jisperweg, Beem ster heeft op awaren grond het peil van 82 c.M. verlaagd tot plm. 110 c.M. be neden maaiveld en is overtuigd, dat zijn 'and er zeer door is verbeterd. Het land, renzende aan het lage peil is naar zijn leening beter dan dat aan den anderen :ant, waai- het peil 28 c.M. hooger is. De heer P. Houten, voorzitter der banne Vydenes en Oosterleek, is in staat ge>- veest gedurende een ongeveer 50-jarige periode de resultaten van meerdere peil-, verlagingen van 75 c.M. tot ongeveer l M. beneden maaiveld te hebben kunnen beoordeelen en heeft opgemerkt, dat vooial de ondergrond veel beter door latend is geworden. Zoowel de kwaliteit als ook de kwantiteit van het gewas is er op vooruitgegaan, aangezien thans alle goede grassoorten tot hun recht kunnen komen. De heer D. v. d. Ooord, te Kolhorn, bericht ons, dat in den Schringkaagpol- der het winterpeil in 1910 van 80 c.M. beneden maaiveld is verlaagd tot 1.20 M., waarvan de gunstige resultaten vooral tot uiting zijn gekomen in een betere kwa* liteit van het gewas. Bij het nemen van grondmonsters tot op 1.20 M. bleek vorig jaar, dat op 90 c.M. diepte in dezen klei grond de wormen nog veelvuldig voor-, komen. Deze opmerking kan naar onze meening in verband worden gebracht meti de door velen opgemerkte betere door latendheid van den ondergrond, aange zien het wel niet aan twijfel onderhevig is, dat de structuur van den grond doop wormen gunstig wordt beïnvloed. De heeren Joh. en H. Spaander te Mid-; woud, doelen mede, dat in hun omgeving de houten windwatermolens vrij algemeen, worden vervangen door windmotoren metl betere capaciteit, zoodat hooge water standen, ook bij overvloedigen waterval, niet meer voorkomen. Aangezien deze ver andering toch vrij groote onkosten mee brengt, blijkt wel, dat belanghebbenden voordeel zien in een betere bemaling. Bij den heer H. Spaander wordt een stuk land gebruikt, waarvan de eene lengtezijde in onderbemaling is en de andere grenst aan het Kogge peil, waarvan de waterstand 20—30 c.M. hooger is en telkens blijkt, dat de akkers, grenzende! aan het Koggepeil veel minder hooi opleveren dan de andere. In een ander perceel kwam op geringe diepte een knik- laag voor, waarvan niets meer te bespeu ren was, toen het land gedurende eenige jaren d oor inpoldering van do peilver laging kon profiteerern. Ook komt in. die streken leverbotziekte bij schapen thans bijna niet meer voor, welke voor 25 jaar daarentegen veelvuldig optrad. De betere kwaliteit van het gewas is naar oordeel van bovengenoemde heeren vooial hieruit merkbaar, dat het vee» beter op de melk blijft. V In de Oudorper polder is door onder bemaling de waterstand van 6 H.A. gras-; land, in gebruik bij den heer E. Dz. Govers te Alkmaar, van plm. 15 c.M. tot op ongeveer 45 c.M. beneden maai veld gebracht. De bovengrond is lichte zavelklei, hier en daar veen, en rust op een blauwe zandlaag. Door de bemaling! was de hoeveelheid gras in de beido eerste jaren wat minder; door de thans mogelijk geworden betere bemesting werd dit evenwel spoedig weer ingehaald. De kwaliteit i s sterk verbeterd en langere beweiding i s mogelijk geworden. De kant-: akker van het achterste perceel, gren-: zonde aan het hoogere peil, is altijd de minste, evenals ook een lagere gelegen hoek van het voorste perceel. Bij den heer G. W. de Boer, te Aards- vvoud, is op zachte tot zware klei het peil van 0.50 a, 0.75 M. verlaagd tot 1 a, 1.25 M. beneden maaiveld. Door het lagere peil is het land 's voor jaars en in den herfst droger, waardoor de g-roei wordt bevorderd. Naar zijn meening is de ontwikkeling van het gewas in een droge periode misschien iets langzamer, doch dit scheelt toch in elk geval wei nig. Deze voorbeelden van de kleigronden zouden nog met andere aangevuld kunnen worden, doch naar wij meenen kan hier mede worden volstaan en verdient het aanbeveling thans eens stil te staan bij do antwoorden, welke van de laagveeoa- gronden zijn ingekomen. De Secretaris van de banne Nieuwen- dam deelt mede, dat door do peilverla ging in Waterland het water in 1918 van 25 c.M. op plm. 35 c.M. beneden maai veld is gebracht, waardoor de „mat" (zode) opener is geworden en de groei wordt bevorderd. Het gewas bleek aan vankelijk lichter te zijn, de opbrengst was evenwel veel hooger geworden; de peilverlaging wordt dan ook toegejuicht. Waar vergelijking van hoog en laag peil mogelijk i s, geeft bet land aan den kant van den laag sten waterstand meer en en betere kwaliteit gewas. Ook de heer J. Goedmaat, te Broek in Waterland, is van oordeel, dat de peilver laging in Waterland gunstige gevolgen heeft gehad: het gras begint zich thand vroeger te ontwikkelen, de opbrengsten; zijn grooter geworden en de mest komt, beter tot zijn recht. De heer Anth. de Boer, te Broek in Waterland, doet mededeeling van een gen val bij Veenderij Mij. aldaar, waar op veengrond, met een laag slecht doorla tende potklei van plm. 10 c.M., gelegen' onder de teelaarde van plm. 15 c.M. dikte het peal van 20 c.M. tot plm. 50 c.M. onder het maaiveld is verlaagd. Hoewel het doel hiervan uitsluitend was het terrein een drogere ligging te geven voor het maken van de turf, viel het toch al spoedig op, dat hierdoor tevens de grasgroei ten zeerste werd bevorderd*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5