J. ELEKAN 'S-HERTOGENBOSCH, „LEONARDO". J. Lambooy, Berewoutstr. 36. 's BOSCH DD£Q Ilurgerlijke Stand. Sigarenfabriek Land- en Tuinbouwwereld a 4 a ^DD UW ANTENNE Kiest den zekersten weg! PHILIPS LUIDSPREKER Zorg voor Nestkasten Er is in de laatste kwarteeuw gaandeweg voor de vogelwereld een geduchte woning nood ontstaan. De holle boomen verdwenen by den dag en daarmee verbazend veel nestgelegenheden. De ontginning van den grond was mede daarvan oorzaak door uit roeiing van struikgewas, waar vogels een geliefkoosde woonplaats bij uitnemendheid vonden. En dan door het droogleggen van plassen konden duizenden watervogels geen broedplaatsen meer vinden. Telegraaf en telefoon droegen door hua palen en draden het hunne by om de vogels af te schrikken en te doen verhuizeD. Wij dienen onze vogels te helpen we moeten er niet alleen toe meewerken, overal waar dit roogelyk is, dat een eind korre aan het doelloos dooden van vogels, maar voorts moeten we er voor zorgen, dat zij geschikte en goede woonplaatsen krygen, en dan nogmaatregelen nemen om ze in den slechten tijd doelmatig van eten en drinken te voorzien. Elke vogel soort heeft, de eene meer, de andere minder, een bepaalde economische beteekenis. Maar afgescheiden hiervanboe doodsch is een streek zonder vogels, en we'k een blijden indruk daarentegen maakt een bosch, een landschap, dat bevolkt is door vroolijk flui tende en kwinkeleerende vogels 1 De heer G. Wolda te Wageningen, die al jaren ijvert voor de instandhouding der vogelsoorten, dus ook voor het bevestigen van nestkasijes, wekt hiertoe andermaal op in het Orgaan van de Heide-Mij. Hij schrijft o m. Vele vogels hebben een holte noodig, waarin ze hun jongen kunnen groot brengen. Het zijn de stumperds, die het bouwen van een nest op, in en tusschen de takken by lange niet verstaan. Zy brengen wat nestmateriaal in de holte, draaien er hun lyfje eenige kaeren in rond en klaar is Kees. Waar de holten ontbreken, moet menige vogelsoort, (meezen, rood- staartje, specht, drasihals, boomklever, boom kruiper, spreeuw, e.d.) afwezig zyn. Waar we de holen aanbrengen in den vorm van nestkasten, daar ontstaat in vele gevallen een buitengewone opleving van het vogel leven. Vaak is dat verrassend, vooral waar de plantengroei gemengd is. In zuiver naaldhout blyft het succes wel eens gedu rende eenige jaren uit, maar dat is meestal tydelyk. Het uitblyven mag nergens een reden zyn, de nestkasten niet aan te brengen. Deze kastjes zijn, volgens de tegenwoordige inzichten, geen weelde-objacten meer, maar noodzakelijke hulpmiddelen voor eiken vorm van bosch- en parkbouw, voor tuinarchitectur en voor den aanleg van gemeenteplantsoen. By den Inspecteur van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen is een bandleiding (Mededeeling No i 7) te bekomen a 30 ets., waar omtrent het gebruik van nestkasten, haar onderhoud, constructie ea conttóle alle mogelijke aanwyzingen te vinden zyn. Voor den gebruiker van nestkastjes is dit boekje onmisbaar. WIJK c. a. Geboren: Paulina, d. v. F. Arendse en G. Versteeg Wouter, z. v. C. Bouman en A. v. Heystek Anton Jacobus, z. v. A. v. Veen en M. J. van Dijk Machiel Bsrtus. z. v. P. Poorter en G v. Helden Dirk z. v. G. C. Verbeek en H. Mans; Roelofje d. v. C. v.Rijswijk en W. J. J. Schipper Johanna d. v. D. Lakerveld en T. LakerveldPieter z. v. H. A. Bouman en A. Garstman. Ondertrouwd; A. Buit, 26 j. en J. de Waal 25 j. Getrouwd: F. Nieuwkoop 21 j. en C. H. van Tilburg 20 j. W. v. Kuijk 23 j. en H. W. Verduijn 32 j. Overleden: L. Boaman 64 j.A. Bouman 3 mad. H. Poorter 86 j. wed. van J. Bouman J. v. Bergeijk 87 j. weduwn. van G. v. Doveren. ANDEL. Geboren: Maria Willemina d. v. H. Vogelaar en M. M. v. d. Stelt. Getronwd: H. Vos 26 j. en A. Verwys 24 j. Overledn: O. R. van Turnhout 77 j. wed. van A. van Andel. VEEN over December 1927. Geboren: Johanna, d. v. G. Volk en M. C. Timmermans Gerrit z. v. G. Volk en M. C. Timmermans. Getrouwd: A. de Lange 28 j. en IIVerbeek 27 j. Overleden: J. van Ballegooyen 70 j. Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK en KANTONGERECHT ERFENIS- en HUURaange, legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. Billijke Condltién. V. «IV ''-A-..: -; CQ 0 e cö 00 b-J c <L> z £U CQ Ou :Q O O O 3 H 8 X 3 Rookt bet SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. bouwen, verbouwen, plannen, bestekken, teekeningen, toezicht, billijk tarief. Aanbevelend A. MICHAËL, AALBURG PHIUP5 TRANSFORMATOR. vangt de muziek op, zooals zïj door het zendstation den aether ingezonden wordt, maar dan is het de taak van de voor* naamste onderdeelen Uwer radioinstallatie (lampen,trans formatoren en luidspreker) er voor te zorgen, dat de melodie weer even zuiver ten gehoore wordt gebracht. Werkelijk natuurgetrouwe weer* gave van muziek en spraak be* reikt Ge slechts, indien al deze belangrijke onderdeelen den naara PHILIPS dragen. zelfs zoo, dat als van zelf een. goed ge was v oor den dag kwam, waar vroeger weinig of niets groeide. Waar in de eigen omgeving het peilver- schil vergelijking op eenzelfde perceel mogelijk maakt, vertoonen de akkers gren zende aan het lage peil, steeds een weel deriger gras groei. De gunstige ervaringen met peilver- laging verkregen op gronden in de Ho- brederkoog. Kwadykerkoog en de Scliaas- meer, meegedeeld door den heer J. Ko ning Wz., te Purmerend, werden reeds vermeld in het in den aanhef door ons genoemde rapport van 1921. De heer Koning voegt hieraan thans nog toe, dat de nadeelige gevolgen van hoog water wel te ziend zijn in de Schermer, door bet ^hooghouden van het water in de dijksloot, waaronder de aangrenzende lan der gen steeds moeten lijden, wat even eens in de Wijde Wormer het geval is. Ook toont naar zijne meening hdt hooge en 1 aag gelegen land in de Beemster duidelijk aan hoe nadeelig het hooge wa ter is. Hij besluit met de opmerking, dat de voordeelen van een goede ontwatering duidelijk zichtbaar zijn bij de dijken en wegen, die in gewas altijd voor zijn bij vele landerijen, niettegenstaande ze twee maal in het jaar gemaaid en nooit be mest worden. De Dijkgraaf van den Eilandspolder, de heer C. de Boer, te Heiloo, deelt mede, dat door heb Bestuur vaa dezen polder peilverlaging, ook voor de veen gronden, vrij algemeen nuttig wordt ge acht. Hij voegt hieraan de opmerking toe, dat bij de droogmaking der nieuwe me ren in Noord-Holland, op sommige plaat sen de dijk op de aangrenzende oude landen werd gelegd, welke door den dik wijls aanzienlijk verlaagden waterstand hoogst gunstig afsteken bij de oude lan den, waartoe zij oorspronkelijk behoort den. Waar sinds jaar en dag in besturende colleges en in vergaderingen, waar peil verlaging t er sprake wordt gebracht, in het algemeen een groot verschil van meening tot uiting komt in zake het meest gewenschte peil voor grasland, be hoeft het niet te verwonderen, dat in de bij onze Commissie ingezonden vragen lijsten ook andere opvattingen kenbaar zijn gemaakt. Zoo wordt door den Secretaris van de Banne Jisp meegedeeld, dat sommigen de meening zijn toegedaan, dat de gras- groei na de peilverlaging wel bevredi gend is geweest, doch dat het gras er minderwaardig door is geworden en dat vooral het z.g. Witbol (wollig zorggras) zich nadien sterker heeft ontwikkeld. In tegenspraak hiermee wordt evenwel ver der opgemerkt, dat de in deBaone Jisp gelegen poldert jes met een eigen bema ling in doorsnee vruchtbaarder zijn dan de op polderboezem ontwaterende per- ceelen, waarbij het peil verschil ongeveer 60 c.M. is. De voorzitter van de Banne Wormer, de heer A. Meijer, aldaar, bericht, dat lan derijen, welke voorheen onvoldoende ont waterd waren en nu tot 40 c.M. boven water liggen, wel sneller groeien en een hoogere opbrengst geven, doch een min der voedzaam gewas leveren, met veel Witbol. Toch wordt meer en meer over gegaan tot perceelsgewijze bemaling met windmolentjes. Men meent evenwel, dat het aan de peilverlaging »ioet worden toegeschreven, dat nadien zooveel meer last wordt ondervonden van ongezonde schapen door de leverbotziekte. De Secretaris der Banne Buiksloot schrijft, dat er daar in zake het meest gewenschte peil veel verschil van mee ning bestaat. De een zegt, dat bij hoo- ger peil meer en beter gras groeit, een ander beweert het tegendeel. Hij acht het evenwel bewezen, dat in de zomer maanden bij hoog peil, vanaf April tot September, meer gras groeit en dat vanaf September laag peil voor dit land het beste is. Onzes inziens is het aan twijfel on derhevig of bij de klei- en veengron den het water uit de slooten 's zomers in staat zal zijn tot de graswortels door fce dringen en kan hiertegenover dan ook de opvatting van een andere inzender worden gesteld, die van meening is, ,,da.t het peil laag gehouden dient te worden en dat verder alle goeds van boven moet komen." Dat op laagveengrond peilverlaging een snellere groei met grootere opbrengst, doch van aanvankelijk slechter gehalte ten gevolge zou hebben, laat zich naar onzei meening zeer wel verklaren. De diepere ontwatering is oorzaak van een betere luchttoetreding in. den grond, ten gevolge waarvan de omzettingen in de veel humus bevattende bovenlaag wor den bevorderd en de hoeveelheid op neembaar planten voedsel, vooral van de stikstof, een zoodanige vermeerdering kan ondergaan, dat het groeiproces er door wordt versneld. Door rationeel© bemes ting, waarbij vooral aan slakkenmeel, misschien ook aan kalizout dient te wor den gedacht, is dit proces evenwel in goede banen te leiden en is het niet aan twijfel onderhevig, of met de hoeveel heid zal ook weldra de kwaliteit ge heel aan de gestelde verwachting be antwoorden. Tot slot dient nog te worden vermeld, dat men blijkens mededeeling van den heer K. Kool, te Lutjebroek, m de om geving van Westwoud over de* verhoo ging van den waterstand bij grasland op zwaardere gronden voorloopig tevre den is. Ook door den heer J. J. Oost woud Wijdenes, te Abbekerk, wordt een overeenkomstige mededeeling gedaan, in welk geval het evenwel de bedoeling blijkt te zijn, hierdoor een betere vee- keering te verkrijgen. Een poging, om door middel van peilverhooging op de-. zen zwaren grond een beteren gras- groei te verkrijgen, dient hierin dus ook geenszins te worden gezien. Met deze aanhalingen uit de vele*, bij haar ingekomen vragenlijsten, meent de Commissie te kunnen volstaan, aange zien de verschillende ervaringen en ge maakte opmerkingen hiermede wel vol doende zijn weergegeven. Bij de keuze van de voor vermelding in aanmerking komende rapporten is getracht een zoo volledig mogelijk beeld te geven van wat aan ons ter kennis is gebracht, zonder evenwel opnieuw de meening te vermelden van hen, wier namen reeds in het in 1921 gepubliceerde rapport wordt genoemd. Wij meenen dan ook $e kunnen volstaan met de mededeeling, dat vele rapporteurs van 1921 ook thans weer blijken hebben gegeven overtuigde voorstanders van peilverlaging te zijn gebleven. Bestudeeiing van deze aangelegenheid, aan de hand van wat de practijk te zien geeft en van wat door de practici in de vragenlijsten is neergelegd, heeft de Commissie de overtuiging gegeven, dat de in 1921 gepubliceerde conclusies door de sindsdien op de meest uiteen- loopende gronden met peilverlaging ver kregen ervarign, in elk opzicht worden ondersteund en bevestigd. Het thans verrichte aanvullend onder zoek heeft ons opnieuw ten volle over tuigd, „dat een hooge waterstand voor den grasgroei op de zwaardere gronden geen voordeel geeft en dat het aan beveling verdient het water vanaf begin September tot Mei zoo laag te houden als met bet oog op de behoefte aan vaar water veescheiding en drinkwater voor het vee toelaatbaar is". Dat ook op tal van veengronden de gunstige gevolgen van peilverlaging niet zijn uitgebleven, doet ons hopen, dat deze goede voor beelden in de verschillende laagveenge bieden om deze provincie spoedig navol* ging mogen vinden. Onze Commissie meent met het thans meegedeelde te kunnen volstaan. Aan de hand van theoretische beschouwingen is in het rapport van. 1921 zoo duidelijk uiteengezet, welke de voordeelen zijn van een diepe ontwatering op die gronden, waar de horizontale water verplaat sing door de n ondergrond voor de plantenvoe ding pratisch van geen beteekenis kan zijn. De daartoe verzamelde gegevens wet tigden volkomen de toen getrokken con clusies. In de daarna verstreken jaren, zijn de gunstige ervaringen, met peilverla ging verkregen, opnieuw met tallo ze ver meerderd, waarvan een staalkaart zooeven aan U is voorgelegd. Het is thans dus de practijk die tot de praktijk spreektwij meenen aan te mogen nemen, dat haar taal zal worden verstaan. De Commissie Ir. C. Nobel, Haarlem, Voorzitter. C. CramerGlynis, Stompe tor jn. K. Koster, Midwoud. K. Kuiper, Oostwoud. D. Pijper, Spanbroek. P. Visscher, Wieringcrwaard. Ir. S. Smeding, Scbagen, Rapportsur. 30 November 1927. Cd f**) U 1 1.1 r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6