Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho 4775 Vrijdao 6 Januari Geen Geweten. m FEUILLETON itijineiilaiiti BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Baad der ge meente WOUDRICHEM op Donderdag 29 December 1927, des nm. 7 uur. Burgemeester EdelAchtb. heer Jac. van der Lely. Secretaris WelEd. heer Chr. van Rijs wijk. Afwezig is het lid van der Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed, waarna de notulen der vergadering van 18 Oct. jl. worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn a. Proces-' erbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen f67871.73, de uitgaven f 66488.55, zoodat in kas was f138318 b. Besluit van Ged. Staten dd. 9 Nov. jl. G. no. 261, houdende vaststelling van de gemeenterekening en de rekening van het G.E.B. over 1926, c. Scbrjjven ven R. van Tilburg en 5 anderen alhier dd. 14 Nov. jl. houdei.de verzoek over te gaan tot uitbetaling van de gelden voor de blusscbing van den brand by Maria van Andel. De Voorzitter deelt mede dat de arbeids lonen inmiddels zyn uitbetaald, terwyl de late voldoening daarvan een gevolg was van bet feit dat door den hoofd brandmee ster zeer laat en na herhaald verzoek een nota werd ingediend. Het lid Viveen meent dat het wel op den weg ligt gemelden persoon op de ge volgen hiervan te wijzen. d. Schryven van den minister van Wa terstaat dd. 28 Nov. jl. dat het Post- en Telegraafkantoor in daze gemeente gehand haafd blyft. e. Rekening van den Vleeschkeurinas- dienst voor den kring Almkerk over 1926 en begrooting voor het jaar 1928. Al deze stukken wordeD voor kennis geving aangenomen. f. Schrijven van het bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, om een regeling te treffen waarby dit misbruiken strafbaar wordt gesteld. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten dit stuk by da wyziging der Alg. Politieverordening te behandelen. g. Schryven van den Burgemeester van Dussen houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan het door de Burgemeesters van de belanghebbende gemeenten aan H. M. de KoniDgin gericht verzoekschrift ter verkrijgiog van een spoedige overbruggiog van de Bergsche Maas te Keizersveer en de Merwede tegenover Gorinchem. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten aan dit adres adhaesie te betuigen. h. Verzoek van de Koninklijke Neder- landsche Politiehond-vereeniging om als be gunstiger der Vereeniging toe te treden. Met algemeene stemmen wordt op voor stel van B. en W. besloten niet als be gunstiger toe te tredeB. i. Schryven van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie waarin in overweging wordt gegeven over te gaan tot aanschaffing van schuimblnschapparaten, welke vooral, indien de brandweer door watergebrek tot werkloosheid is gedoemd, goede diensten bewyzen. Aangezien in de kom der gemeente geen gebrek aan water is cd op den Oudendyk sedert eenigen tyd een brandput is gemaakt, wordt op voorstel van B. en W. besloten niet tot aanschaffing van deze brandblusch- apparaten over te gaan. j. Verzoek van de Cbr. Jongel,vereen, Prediker 12:1< om gebruik te mogen maken van de 2e Openbare school op 2- Kerstdag en van hel gymnastieklokaal dei le Openbare school op een nader te he palen datum voor bet uitvoeren van hui Kerstprogramma met opvoering van table aux. Aangezien het eerste gedeelte van het verzuek reeds is ingewilligd, stelt de meer derheid van B. en W. vooi ook het tweed» gedeelte in te wtldgen, waartoe mei 5 tegen 1 stem, die van het lid van Wend»! de Joude, woidt besloten. k. Schryven van Ged. Staten dezei provincie dd. 5 Oct. en 14 Dec. jl., waarby in overweging wordt gegeven het regle ment van hel Burgeiiyk Aimbestuur aai te vullen met eeu bepaling dat met tui uitbesteding van eed persoon zal wordei overgegaan, dan nadat een geneeskundige schriftelyk heeft veiklaard dat bij een in gesteld onderzoek de gezondheidstoestand ran de leden van het gezin, waaraan dt- bestedeling zal worden toevertrouwd, geen gevaar voor hun huisgenooten oplevert. Na voorlezing van het advies van dr Gezondheidscommis8ie te Heusden wordt op voorstel van B. en W. met algem. stem men besloten een dergelyke bepaling aan bet reglement toe te voegen. 1. Circulaire van den minister van Ar beid, Handel en Nyverheid, houdende me dedeeling dat voor personen, die naar Canada willen emigreeren en die daarvoor in aan merking komen, een verminderd tarief vooi zeepassagekosten geldt, indien de gemeente eveneens een gedeelte bydraagt. Op voorstel van B. eu W. wordt met algem. stemmen besloten in voorkomende gevallen de door de gemeente verschuldigde kosten te betalen. m. Verzoek van het bestuur der Ver eeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bybel alhier om voor schot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet over 1927. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten over het tydvak 1 Sept. t/m 31 Dec. ROMAN VAN REINHOLD ORTMAN. 1927 het voorschot te bepalen op f 93.63. b. Schryven van G. Straik, gemeente- opzichter, houdende verzoek bij herbenoe ming de jaarwedde, welke thans f 156, bedraagt, te willen bepalen op f 400,in verband met de vele werkzaamheden aaD de betrekking verbonden. Voor de behandeling van dit stuk gaat de raad over in geheime vergadering. Na heropening der vergadering zegt de Voorzitter dat tot 1 Febr. a.s. de heer G. Struik is benoemd tot opzichter tegen het door hem opgegeven salaris van f 156. In verband met de werkzaamheden stellen B. en W. thans voor het salaris te bepaleD op f 300,— met 2 eénjaarlyksche verhoo- giogen van f 50.en een vergoeding van 5 pCt. van de aanneeoingssom van elk werk boven f 6000.en voor de betrekking opnieuw sollicitanten op te roepen. Het lid Viveen zegt dat hy twee jaar geleden beeft voorgesteld niet in de toen bestaande vacature te voorzien doch toen is besloten een oproeping te plaatsen onder opgave van verlangd salaris, hetgeen hy een onhebbelijke toestand noemt. Als dit -jrsteem werd doorgevoerd, zou er misschien op de overige ambtenaren ook te bezuinigen zyn. Hij is van meaning dan iemand, die ui gemeentedienst is en goed zyn werk verricht, ook aanspraak heeft op een be hoorlijk loon. Na nog een mededeeling van het lid <an Wende! de Joode dat gedurende de verstreken twee jaren door het college van B. en W. de verschillende werkzaamheden van oen opzichter meer zyn nagegaan, wordt »net alg. stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Tot leden der Commissie tot wering van -choolverzuim worden vervolgens benoemd Ie heeren H. P. Vos, W. G. van den Heetcamp, W. Viveen, S. H. Bax en P van Straten Sr. en tot leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs de heeren F. C. Huyser, W. G. »an Heet- camp, H. van Andel, W. Baks Bzn. en J. Spoor Rzn, Op voorstel van B. en W. wordt ver volgens vastgesteld een verordening waarbij •le maximumsnelheid voor motorrijtuigen voor de vesting en den weg over den Ouden dyk wordt vastgesteld op 20 K.M. benevens een verordening houdende sluiting voor het verkeer in beide richtingen met motorry- tuigen van de Schoolstraat en de Spiering- straat. Aan Burgemeester en Wethouders wordt machtiging verleend tot het houden dei- gewone verhuringen en verkoopingen ge durende het jaar 1928. Een ingekomen nota van aanmerkingen, bij Ged. Staten dezer provincie gevallen op de gem.begrooting voor 1928, welke in handen wordt gesteld van B. en W. ter afdoening. Gewijzigd wordt de begrooting voor het jaar 1927 volgens door B. en W. inge diend ontwerp-besluit. Na eenige bespreking wordt besloten op voorstel van B. en W. een vergoeding van 10 cent per strekkende Meter per maand te heffen voor het plaatsen van griendhoat langs den Almkerkscben weg. By de rondvraag zegt het lid Spiering dat bet hem gewenscht voorkomt dat in verband met het verkeer door B. en W. aan het betrokken waterschap werd vet tocht de stoep aan den Oudendyk by glad- beid met zand te bestrooien. Tevens wyai bij er op dat de boomen aan de Varkeu&- heul nog niet geheel tyn opgeknapt en tou hy gaarne ziea dat naby bet huis van wijlen A. van Yugt aan den Oadendyk een straatlamp werd geplaatst, aangezien deze daar driegend noodig is. Hy merkt ver der op dat de vuilnis er weer schandelyk byligt en vraagt, indien er geen ander terrein is te vinden, of net niet mogelyk is er een schutting oua te plaatsen. Teu slotte brengt hy in herinnering dat, zooals reeds uit een ingekomen stuk is gebleken, bet Postkantoor in deze gemeente in zyn tegenwoordigen vorm gehandhaafd biyti, hetgeen voor de gemeente van groot be lang is en bootdzakeiyk is te danken aan de gevoerde actie voor behoud. Aangezien ue Burgemeester als de spil moet worden beschouwd waai om de geheeie actie heelt gedraaid en deze zich aile moeite voor het behoud heeft getroost, brengt by hem taiei- voor zyn hartelykeu dank. -O— o— Nieuwsblad »»A - - - 1 U i Eerst thans voelde Ingeborg, dat zij och eenigszins moe en hongerig was eworedn en na een korte aarzeling nam ij het besluit, haar tocht tot aan gindsdh orp voort te zetten, waar toch wet een -f andere gelegenheid zou zijn om zich e V erfrisschen. Maar zij had. nauwe- jks een twintigtal passen gedaan, toen ien onverwachte hindernis in den vorm een diep. uitgegraven en tamelijk •eede sloot haar plannen trachten te erijdelen. Eenige oogenblikken bleef In- ►borg besluiteloos staan, doch toen O orde haar overmoed haar aan deze lindernis te overwinnen en. zij waagde ien den stellig niet ongev<iarlijken ►rong. Gelukkig evenwel kwam zij op ;ide voeten aan de overzijde van de I oot terechthaar japon was door een ïcrspannigen doorntak echter zoo hard- kkig vastgehouden, dat de lichte stof artegen niet bestand was en scheurde. een stemming, die het midden hield sschen vroolijkheid en schrik, stelde geborg vast, dat het onmogelijk zou u, zich in zulk een leelijk toegeta- Ld toilet aan de dorpelingen te ver men en dat haar eigenlijk niets an- :s over bleef, dan volgens denzelf den weg, waar langs zij gekomen was, weer terug te wandelen. Eenigermate ontsteld d.oor deze ont dekking, keek zij hulpzoekend om zich heen en het bemoedigde haar eenigs- heen en het bemoedigde haar eenigs zins, toen zij dicht in haar nabijheid iets kleurigs bespeurde, dat bij nader inzien een in de volle lengte in het gras uitgestrekte, klaarblijkelijk nog zeer jeugdige menschengestalte van het vrou welijk geslacht bleek te zijn. In ieder geval bestond er nu weer hoop op een medelijdende ziel en dus stapte Ingeborg, haai* beschadigde rok hoog opnemend, dapper op de beweginglooze gestalte toe. Het kon een meisje van veertien of vijftien jaar zijn, dat het zich echt onge geneerd gemakkelijk had gemaakt op het met bloemen bezaaide grastapijt. Beide ellebogen in het jonge gras borend, zij haar hoofd, met de hanaen onder steund en las schijnbaar zeer opmerk zaam in een boek, dat openslagen voor haar lag. De fijne, lichtblonde baartjes die zich ondanks het glad naar achteren gekamde haar en de stijfgevlocbten lange vlechten op haar voorhoofd en in haar blanke hals weerspannig tot kleine krul letjes vormden, schitterenden in de zon als met goud doorweven draden m sier- lijk gluurden de elegante enksis, ge huld in rosekleurige kousen, onder haar eenvoudig jurkje te voorschijn. ,,Een gewone boerendochter is het in ieder geval niet," dacht Ingeborg en voor zichtig begon zij op vriendelijken toon het gesprek. Eenigszins ontsteld keek de verraste op, om daarna uit haar gemakkelijke bouding licht en elastisch overeind te Daarna wordt met alg. stemmen herbe noemd tot lid van het Burg. Armbestuur de heer A. B. Holster, die onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen de herbenoeming aanneemt. springen. Haar gezicht was nog te kin derlijk en bovendien te overvloedig met zomersproeten bezaaid, om eigenlijk voor knap te kunnen doorgaan; maar er schit terden baar twee heldere, blauwe oogen tegemoFet van zulk een eigenaardige schoonheid, dat het magere gezichtje door alleen reeds bekoorlijk en boeiend werd. En het was zonderling dat Inge borg onmiddellijk het gevoel had, deze oogen niet voor de eerste maal in haar leven te hebben gezien, ofschoon zij zich er geen rekenschap van wist te geven, bij wien dit soort oogen haar soms vroe ger al eens opgevallen kon zijn. Spoedig was de kleine omtrent de oor zaak van het gebeurde ongeluk op de hoogte; maar de poging om met behulp van t oevallig voorhanden spelden de ana- gerichte schade zoo goed mogelijk te hei stellen, bleek ondanks haar handig heid spoedig een volkomen hopeloos be ginnen. „U zult er wel toe moeten besluiten, den korten afstand tot ons huis af te leggen juffrouw," begon zij met een hel dere aangenaam klinkende stem, „want zonder naald en draad valt er toch niets uit te richten." Ingeborg aarzelde natuurlijk niet, het vriendelijk aanbod aan te nemen en ter wijl zij dwars door de weiden recht op de roode daken van het dorp toeliepen ontspon zich tusschen haar en haar jeug dige gezellin een levendig gesprek, waar uit Ingeborg vernam, dat het meisje Re- gine heette en dat zij de dochter van den reeds jaren geleden gestorven dorps onderwijzer was. De dominé, die— zoo als zij zei een studievriend van haar broer was, gaf haar les in de Fransche taal en het behoorde tot haar bijzondere De Voorzitter dankt den beer Spiering voor bet gesprokene eu zegt dat de overige cumiiéleden eveneens een woord van dank toekomt. Het lid Viveen klaagt over de nacht verlichting en vraagt eeuige inlichtingen over de levering van schoonmaakartikelen Uuer de schoonmaakster der 2e Openbare school. Nadat door het lid Kentie nog klachten wot üen geuit over hel laten liggen van •straat* uil langs de straal, sluit de Vooi siuer de vergadering eu dankt de leden «oor de onuei vonden medewetking in he> afgeloopen jaar en wenscht hun allen een gelukkig Nieuwjaar toe. Het lid van Wendei de Joode dankt den Voorzitter voor uie wuotdeti eu hoopt dat God hem de kiacnt moge geven nog lang vuur deze gemeente weikzaam te Zyu. Steeds meer slachtoffers van het ijs. De 16-jarige Joh. Start te Desseiin- gen is bij het schaatsenrijden in het Mep- oelerdiep verdronken. Te Drempt zakten de twee gebroe ders E. door het ijs en kwamen in een kolk terecht. De heer S. uit Doesburg zag het ongeluk en slaagde er in een der drenkelingen te redden. De andere veidronk; zijn lkij werd spoedig gevon verdronk; zijn lkij werd spoedig gevon den. Nabij Uitermeer, onder Weespei kar spel, zijn de beide broertjes Jan en Frans Hamers, van Weesp, in een wak ge raakt. Jan kon worden gered, maar de 10-jarige Frans is verdronken. Te Amstelveen is een 11-jarig meis jein een wak geraakt en verdronken. De 15-jarige A. H. is te Meegen met een fiets over het ijs gereden, en te water geraakt en verdronken. Liefhebberijen, met haar grammatica het vrije veld in te gaan, om daar heel ongestoord haar lessen te leer en. Voor een eenvoudig, wit geschilderd tuinhek bleef Regine na een wandeling van tien minuten staan. „Hier i s ons huiszexde zij. „Gaat u maar binnen, juffrouw! Dadelijk aan uw liukerhand is de huisliamer. Moeder is zeker nog achter bij de kippen, maar ik zal haar oogenblikkelijk roepen". Ingeborg gaf gevolg aan do uitnoodi- ging en nadat zij het kleine, eenvoudig maar zorgvuldig onderhouden tuintje doorgeloopen was, viel het haar niet moeilijk meer den weg te vinden. Zij was bij den eenvo'udigen aanblik van dit kleine huisje er op voorbe reid geweest, een gewoon boerenvertrek binnen te treden en de gezellig huise lijke kamer, die bij den eersten oogop slag zelfs van een zekere welgesteld heid scheen te getuigen, verschafte haar dan ook een niet geringe verrassing. We liswaar bleek het bij nader inzien al spoedig, dat het slechts de meest een voudige middelen waren, met behulp waarvan de bewoners van dit huis dit gunstig resultaat bereikt hadden, maar de bekwaamheid en de goede smaak, waarmee zij daartoe te werk waren ge gaan, kwamen daardoor juist in een des te herderder licht. De prachtig nige- bonden boeken op bet hooge boekenrek, de in lijst gezette houtsneden aan de muren en vooral de kunstig gehaakte en geborduurde kleedjes, die met vinding rijke scherpzinnigheid overal waren aan gebracht, waar maar een geschikt plaats je te ontdekken was, maakten de kleine ruimte met de blankgeschuurde vloer, de sneeuwwitte gordijnen en de prach- De heer J. H. L'udlage uit Alfen aan den Rijn is per schaats naar Oegstgeest vertrokken met het doel zijn vader te bezoeken. Hij is daar niet aangekomen in kwam ook niet thuis. Er werd toen .ruchteloos een onderzoek ingesteld, lijn lijk is gevonden bij het z.g. Zwei- .and, onder de gemeente Warmond, Het bleek, dat hij in een wak was gere ten en verdronken. Op de Zuiderzee nabij Oosthuizen gin gen twee jongens van 12 en 13 jaar oud, wonende aldaar, op het ijs. Ze zijn echter in een opening geraakt en ver dronken. Na lang dreggen werden zij bcjven wa ter gebaald. Hun namen zijn Kleek en Hartog. —O— Duorijder bij Nijkerk van den motor geslingerd. Uit Nijkerk meldt men aan de „Crt.": De 25-jarige H. W., van hier, slingerde ichter op een motor gezeten, op den Amersfoortschen straatweg, ten g.volge van een aanrijding met een pas see eenden wagen, van den motor. Aanvankelijk dacht men dat hij niet ernstig gewond was. Hij ging weer op de duo zitten en' reed verder mee. Toen hij thuis kwam aam de pijn echter toe en overleed W. een paar uur later. Eenige ribben waren gebroken en deze hadden door het schok ken op den motor de longen geraakt. Auto met groenten te water. Omstreeks 2 uur is onder Sassenheim sen met kool en andere groenten be laden a uto, bestemd voor Den Haag, van den weg gegleden en onderstboven in een sloot gevallen. De bestuurder kwam sr ongedeerd af. De voorrraad gi oenten ging verloren. Kolendampvergiftiging. In een perceel aan de Roeterstraat te Amsterdam is een 66-jarige man in bewusteloozen toestand en zijn 64-jari- ge vrouw; dood aangetroffen. De oor zaak is vermoedelijk kolendampvergifti ging. De man is per auto naar het Bin nengasthuis vervoerd. Voorbij gangers bemerkten dat de ven sterluiken van de woning van den arbei der B. te Rijen, tot laat op den dag ge sloten bleven. Nadat men de deur had opengebroken, vond men het echtpaar bewusteloos te bed liggen. Tevens nam men kolendamp waar. Gelukkig keerde het bewustzijn van het schtpaar spoedig weer. Gasbedwelming. De heer L., wonende Broekscheweg tc Eindhoven werd in bewusteloozen toe stand op zijn bed gevonden. Hij bleek door gas bedwelmd te zijn. Zijn inwo nende dochter waarschuwde onmiddellijk den geneesheer, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Zijn toestand i s ernstig. Voor de vergeten Maas en Walers. Ter navolging van den heer en mevr Philips- de Jongh te Eindhoven heeft dr. O. J. K. van Aalst namenns de Ned. Handels-Maatschappij aan het Comilé- Ketelaar medegedeeld, dat ook door ge noemde Maatschappij een huisje voor een der vergeten gezinnen in Maas en Waal wordt geschonken. Eveneens heeft tic bankiersfirma Heldring en Pierson t.' 's-Hage en de bankiersfirma Proehl k tige bloempotten voor de ramen als het ware tot een ideale plaats, vervuld van den heerlijksten vrede. Nog had Ingeborg haar inspectietocht niet voleindigd, toen Regine in gezel schap van haar moeder terugkwam. Dc weduwe van den onderwijzer was een schrale, nauwelijks middelbaar groote fi guur, met volkomen grijs haar en met een trek van lichamelijk lijden op het zachte gelaat. Zij begroette de vreemde jonge dame zoo vriendelijk, dat daardoor aio mi d l- lijkalle verdere verontschuld gi g n o er- bodig werden en terwijl Regine naast Ingeborg neerknielde, om met de han digheid van een geoefende kleermaak ster de scheur in haar 'japon (dicht te naaien, begon de moeder een gesprek, dat spoedig ook de laatste terughou- denheid tusschen de nieuwe kennissen verjoeg. „Wat hebt u het hier bijzonder aardig ingerichtl" sprak Ingeborg met e^n uit drukking van overtuigde oprechtheid. „Het is iemand te moede, alsof hier tusschen deze vier wanden nooit iets landers dan de zonnigste verde kam heer- schen." Een weemoedige glimlach versoheen om de smalle lippen van de vrouw. „En toch heeft dit vertrek al heel wat kommer en leed aanschouwd, beste juffrouw! Toen ik mijn geliefden man naar zyn laatste rustplaats moest bren gen en ik met mijn kinderen wanho pig in dit kamertje stond, toen had ik werkelijk geen hoop meer, dat er voor mij ooit nog eens gelukkige en zonnige dagen zouden aanbreken." (Wordt wtlgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9