Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Qeen Geweten. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4776. Woensdag 11 Januari 1928. Itiniieiilaiid. FEUILLETON FEN KANONSCHOT ^AND VAN ALTENA Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. §1525. Een kanonschol" hoorf hy niet". Hy slaap! maar door. Maar zeg je heel zacb! aan z'n oor;. J.GRUNO'5 BAAI-TABAK Dan is de rakker: Dadelijk wakker! voor lint Laid van Heustien en AltemJeLaiistraat ende Bonelerwaard Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar pbftsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zomerdienst by de Ned. Spoorwegen. De zomerdienst bij de Ned. Spoorwegen gaat naar gemeld wordt 15 Mei 1928 in. o™ De Veendammer Hypotheekbank, Bedriegelijke bankbreuk. De president-commissaris gearresteerd, In verband met het te Amsterdam uit gesproken faillissement van de te Hilversum gevestigde Veendammer Hypotheekbank, waarvan het deficit in de millioenen moet loepen, heeft de officier van justitie te Amsterdam opsporing en voorgeleiding verzocht van mr. E. M. B. K., president commissaris A. C. M., J. J. W. en J. P. H. W., te 's Gravenhage, oud-directeuren van genoemde hypotheekbank, allen als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. De Haagsche politie heeft mr. K. reeds aangehouden en deze is op transport naar Amsterdam gesteld. Uit Amsterdam meldt meD nog Omtrent het faillissement van de Veen dammer Hypotheekbank, gevestigd op het Frederiksplein alhier, vernemen wij nog, dat vermoedelijk een bedrag van f6.000.000 in deze zaak betrokken is. Hoofdzakelijk zouden Groninger landbouwers de bena deelden zijn. Verdere arrestaties. De Haagsche politie is er ook in geslaagd den heer C. M., directeur der Veendammer Hypotheekbank, als verdacht van betrokken te zijn by de bedrieglijke bankbreuk in het faillissement van genoemde bankinstel ling, aan te houden. Ook de heer M. is naar Amsterdam overgebracht. Omtrent het faillissement der Veen dammer Hvpotheekbank, kan nog het vol gende worden medegedeeld ■i Naar gemeld is, heeft de officier van justitie by de Amsterdamsche rechtbank de aanhouding van den president-commis saris e» den directeur der bank verzocht. De president-commissaris, mr. K. werd in zijn woning aangehouden, de tegenwoordige directeur, de beer M., werd aangehouden op het kantoor van een bekend Haagsch advocaat, met wien hij juist een bespre king had. Naar voorts vernomen wordt, heeft de Veendammer Hypotheekbank voor f 8 millioen aan pandbrieven uitgegeven, waar voor een bedrag van 4 ton aan rente be taald moet worden. Aanvankelijk verwachtte men nog dat de bank aan deze verplichting zou voldoen, waarom men dan ook de coupons per 5 KOMAN VAN REINHOLD ORTMAN. O 31) „Maar deze gelukkige dagen zijn nu toch gekomen, niet waar? Stellig hebt u zeer veel vreugde van. uw kinderen beleefd?" „Zij zijn allen braaf en behoorlijk te rechtgekomen, den hemel zij dank! Maar als die eene niet onder hen geweest was, die dag iin dag uit geen andere gedachte heeft dan aan zijn moeder en zijn zusters, dan zou het toch nog heel slechts met ons gesteld zijn. Ja, juf frouw, aan den jongen heb ik leeren on dervinden wat een zegen het is goede kinderen te bezitten! Alles, wat u hier in dit vertrek niet, is van hem afkom stig de boeken, de schilderijtjes, de gemakkelijke leunstoel daar ja wat eigenlijk nog veel meer isde kamer zelf; want hoe z'ou ik in het bezit van dit huisje hebben kunnen blyv^n, als hij niet ieder kwartaal stipt de hypot heekrente betaalde!" „Uw zoon schijnt dus gelukkigerwijze in zeer goeden doen te zijn?" „O ja, den hemel zij dank, het gaat hem heel goed. Bijna in iedesren brief schrijft h!ij, hoeveel geld hij verdient en hoe gemakkelijk het hem valt, dit allemaal voor ons te doen. Op het gvm- Januari betaalbaar bad gesteld. Toen dit echter Diet geschiedde heeft de faillissemeots- uitspraak plaats gehad. Naar verluidt zouden de activa der bank ten bedrage van enkele millioenen verdwe nen zijn. Alles by elkaar genomen is er op het oogenblik een deficit van f 6.4 millioen. Voorts heeft de Veendammer Hypotheek bank nog twee contracten loopen met een baakiiistelling te 's Gravenhage. Onderzocht wordt nog, wat van deze contanten te redden zal zyn. Belangrijke terugstortingen. Door het bestuur der Veendammer Hy potheekbank is appel aaDgeteekend tegen de faillietverklaring by het Amsterdamscb gerechtshof. Donderdag was er reeds een bereidverklaring om een kwart millioen gulden terug te storte» gedaan, door eea der thans gearresteerden. Naar vernomen wordt, zou heden door twee geïnteresseerden een verklaring zyn afgelegd, waarbij zij zich verbinden een bedrag van drie millioen te storten, indien het faillissement opgeheven wordt. Men verwacht, dat door deze aanbie dingen van het faillissement, de pand brieven aanrnerkelyk zal stijgen. De verdere saneering zou dan kunnen worden toegepast op de wyze, zooals het comité, dat zich de behartiging der be langen van pandbrief houders beeft ten doel gesteld, zich heeft voorgenomen. O Kinderwagen aangereden. Eeu kind gedood. Te Hoogezand is 'n kinderwagen met twee kinderen, bestuurd door de moeder, mej. Jacoba Nieborg uit Kropswolde, by Jij het oversteken van den weg door een lykauto uit Groningen overreden. Een drie jarig jongetje was spoedig dood, het andere kreeg geen letsel. De minnaar, de geit, bet varken en de kippen. Een caféhouder in Klundert had een aanvallige dochter van 16 jaar. Een Klun- dertsche knaap maakte het hof aan de teedere schoone. Het was hem volstrekt niet te doen om gratis klavrtjes-met-suiker van den vader los te krygen, integendeel, hij wist dat de oude heer sterk gekant was tegen de vrijerij. Toen de caféhouder nasium en als student heeft hij het ondanks zijn studiebeurs, zwaar te ver antwoorden gehad en dikwijls honger moeten lijden; maar nu vloeit het geld hem ook des te rijkelijker toe." „Dan komt hij u stellig ook heel vaak een bezoek brengen?" Over het gelaat van de oude vrouw gleed een lichte schaduw. „Neen, ik heb hem integendeel sinds jaren niet ge zien. Hij heeft namelijk tot korten tijd geleden by een beroemden professor ge werkt en het is zeer wel mogelijk, dat by het daar verbazend druk had. Ove rigens wanneer het tenminste niet on bescheiden is, zoo veel belangstelling voor vreemde menschen bij u te veronderstel len zoudt u misschien wel -.ens een van zijn brieven willen lezen?" Het zou bepaald een beleediging voor de vriendelijke vrouw geweest zijn, in dien Ingeborg zich daartoe niet zonder meer bereid had verklaard en re-ds haalde Regine, wier wangen zich in zusterlyke trots hooger gekleurd hadden, sinds er van haar broeder sprake was, een van de zorgvuldig bewaarde brieven te voor schijn. Het was een mooi, gelijkmatig en ka rakteristiek handschrift, dat zich voor Ingeborg oogen vertoonde. Meer uit be leefdheid dan uit werkelijke belangstel ling begon zij te lezen; maar reeds na de eerste woorden werd haar belang stelling op een geheel onverwachte wij ze geboeid; want daar luidde de brief aldus „In de eerste plaats moet ik u van daag van een verovering melding ma ken. die u hier gemaakt hebt, van een verovering, waar u werkelijk wel eenigsr dat naar den zin van den vryer al te on omwonden verklaarde, ontstond er eeo binnenbrandje van woede in het gemoed van den minzieken jongeman. Hij zon op wraak. En op een nacht sloop hy naar het huis van den herbergier en koelde zyn heeten haatniet op den caféhouder en ook niet op de dochter, maar op het rede loos vee. 's Morgens vond de vader van de lieve dochter van 16 jaar zjjn geit aan een touw opgehangen, terwyl zijn eenig varken dermate met een riek was toegetakeld, dat het beest onmiddellyk afgemaakt moest worden. Bovendien was een aantal kippen den nek omgedraaid. —o— Kinderen verbrand. Het 8 jarig zoontje van J. B. uit Zeelst viel achterover in een kuip met kokend water, zoodat zyn lichaam van de knieën tot de borst geheel verbrandde. Genees kundige hulp van Dr. Raijemakers werd onmiddellijk ingeroepen. Men vreest voor het leven van den knaap. Te Beek (Beek en Donk) kwam een 5-jarig kind van den landbouwer De L. in aanraking met een kachel. Met vreese- lijke brandwonde» werd de kleine opge nomen en direct onder geneeskundige behandeling gesteld. De toestand van het kind is zorgwekkend. Grootsche huldiging van Hollandsche Zeelui. Het stoomschip >Alhena< welke beman ning indertijd by het vergaan van het Italiaausche stoomschip «Mafaidac 536 opvarenden redde, is Vrijdagmiddag te Hoek van Holland aangekomen. Alle op de reede liggende schepen heschen de vlaggen, terwij! stoomfluiten gilden, toen het schip binnenvoer. Om 3 uur is de »Aihena« de Retter- damsche haven binnengeloopen, geescorteerd door een 35-tal gepavoieerde sleepbooten, die des morgens vroeg reeds waren ver trokken om de »Alhena« tegemoet te varen. Aan boord van een der booten bevond zich de Italiaansche gezant, die een krans hechtte aan den boeg van de »Albena«. Vrijwel de geheele Waterweg tot den Hoek was gepavoiseerd. Er waren ontzaggelyk veel belangstellenden. Om kwart over drie lag de >Alhena« gemeerd voor de loods Argenthinië, waar om 4 uur de officieele huldiging plaats had. By die huidiging heeft de Minister van Waterstaat, na een toespraak, mede gedeeld, dat de kapitein der »Alhena« H. G. Molenaar is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl den leden der bemanning de zilveren en bronzen eerepe»ning voor menschlievend hulpbetoon en de zilveren en bronzen eeremedaille in genoemde orde zyn toegekend. zins trotsch op rong wezen. Een geluk kig toeval verschafte mij de gelegenheid met juffrouw Ingeborg Wallroth, de dochter van mijn vereerden proiessor, over u te spreken en ons gesprek ein digde daarmee, dat zij mij een heel vrien delijken groet voor u meegaf. Dat zal u misschien heel onbelangrijk toeschij nen; maar u kunt mij op mijn woord gelooven, dat ik het als iets zeer ver heugends zou beschouwen, wanneer u zooals ik het gelnk had, de jonge dame te kennen. Zij i s niet alleen het schoonste en bekoorlijkste, maar stellig ook het reinste en edelste vrouwelijke wezen, dat ik ooit op mijn levensweg heb ontmoet. Ik kan niet aan haar denken, zonder oprecht en van harte te wenschen, dat al het aardsche geluk eens haar deel zal mogen worden. Zij is> zooals ik he den vernam, verloofd met een van mijn voormalige studiemakkers, een doctor Siegmund Artois en ik geloof, dat zij in hem een goeden en trouwen levensge zel zal treffen. Dat ik mij desondanks over dit groote nieuws niet van harte kan verheugen, doch mij zelfs op een ge voel van pijnlijke teleeurstelling moet betrappen, kan ik waarschijnlijk alleen daaruit verklaren, dat ik mij als den echtgenoot van juffrouw Ingeborg slechts sen man van geheel bij z oudere deugden en bekwaamheden had kunnen voorstel len zoo'n soort van stralenden held, zooals ze in de Sagen voorkomen. Maar dat is natuurlijk heel dwaas van m&r want het beslissende voor haar toekom stig geluk is toch maar, dat zij hem liefheeft Het schemerde voor de oogen van de lezeres. Zij voelde, dat haar wangen Ernstig spoorwegongeluk te Zandvoort. Aan het station te Zandvoort heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk aan een coensch het leven gekost, terwijl vier anderen min of meer ernstig zyn gewond Overleden is mej. Keur, echtgenoote van den ploegbaas Keur. Deze zelf is gewond, evenais de machinist van den trein H. de Beer, wonende aan de Stariogstraat te Haarlem, die een ernstige schedelbreuk op liep, en is Zondagmiddag aan de gevolgen overleden, de heer Boelen te Zandvoort, die een armbreuk kreeg, en mevrouw SchwantjeVerheul uit Zandvoort, die een paar vingers gebroken heeft. De treiD, die om 16.45 uit Amsterdam vertrokken was en om 17.11 uit Haarlem naar Zandvoort doorging, is by aankomst te 17.25 aldaar aan het station door de remmen geloopen en in het stationgebouw terechtgekomen. Een zwaar blok werd uit den grond gerukt, de locomotief en de tender drongen daarna door het perron heen in het gebouw. Een deel van de kap werd meegesleurd en toen de locomo tief het vertrek van den stationschef binnendrong, werd van de locomotief de schoorsteen afgerukt en de kop van den stoomdop. De koperen stoemdop hing er scheef en ingedrukt bij. De locomotief schoof, bij den krachtigen tegenstand dien het perron bood, deels door het metselwerk van het perron, deels over de voorste wielen heen het gebouw in. Het vertrek van den stationschef is één ontzaglyke verwoesting. Het stootblok staat tegen den achtermuur, de deuren en vensters liggen vernield in den hoek. Zware brok ken steen en pnin liggen op de schryf- tafel, die er ongeschonden staat. De tender is mee het perron iogeloopen, de daarop volgende goederenwagen bleef in de rails. Het eerste personeDrytuig, een eerste en tweede klaswagen, liep uit het spoor de volgende wagens zijn echter i» de rails gebleven. Door den stroom gedood. Te Wijdewormer is de l^-;srige J. Marees in aanraking gekomen met een electrische geleiding. De jongeling werd door den stroom gedood. Tragisch. Toen M. M. te St. "Willebrord de tyding ontving, dat hem gratie van straf was ver leend, maakte hij zich zoo zenuwachtig, dat hij dientengevolge naar het krankzinnigen gesticht moest worden overgebracht. -O— De man in het kippenhok. Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur vond de dienstbode der R. K. kerk aan den Singel te Schiedam een man slapende in de kippenren, in den tuin achter de pastorie. De politie werd gewaarschuwd, maar toen dez» den man wilde arresteeren, bleek het, brandden en ofschoon er van hetgeen er verder in den brief volgde, geen regel meer tot haar doordrong, staarde -/.ij toch nog minutenlang kwasi-g\ .vicihtig op h et papier, om den anderen maar niet. door haar uiterlijk te verraden, hoe zeer zij zich schaamde wegens de onbe scheidenheid, waaraan zij zich tegen haar wil had schuldig gemaakt. „Inderdaad een heel aardig© en lief devolle brief," sprak zij eindelijk met onzeker klinkende stem, terwyl zij het epistel aan de weduwe teruggaf. „U kunt met recht trotsch zyn op uw zoon." Onder geen voorwaarde zou zij zich thans bekend hebben kunnen maken en daar zij vreesde, dat men haar ronduit naar haar naam zou vragen, nam zij afscheid met een plotselingen haast, die voor haar vriendelijke gastvrouw stellig iets bevreemdends had. Onder het sta melen van veel woorden van dank, waar van de warmte door haar groote ver legenheid van Valentins moeder; op het voorhoofd van zyn zuster echter drukten haar frissche lippen zulk een hartelijken kus, dat Regine vol blijde verbazing naar de schoone jonge dame opkeek, door wie zij zulk een bevoorrechting werd waardig gekeurd. Niet langs den moeilijk begaan baren weg, dien zij gekomen was, doch over den breeden landweg, die recht op den boschrand aanliep, keerde Ingeborg naar het heerenhuis van Lindow terug. De -opgewektheid, waarmee zij in den vroegen morgen was uitgegaan, was vervlogen en had plaats gemaakt voor een droo- merig zachte, peinzende stemming. Voortdurend hielden haar gedachten zich bezig met Vatentin Düringhoffen, die ECHTE FRIE.5CHE IO-I2-I5 I6CTS. PER Vi ON3 dat hy smoordronken was en niet In staat om te loopen. Op een handwagen werd hij daarom naar het hoofdbureau overgebracht. Blykens op hem gevonden papieren was het de 30-jarige Duitscher J. F., bank werker van beroep. Bij onderzoek bleek, dat hij in de pastorie had ingebroken. No eerst over den tuinmuur te zijn geklommen was hij via den kelder in huis gekomen. In den kelder heeft hij zich echter eerst te goed gedaan aan den wijn, die daar lag, maar te koppig voor hem schynt te zyn geweest. In 's mans bezit werd nog gevonden een opengebroken •fferbusje, af komstig uit de pastorie. De inhoud was er echter uit verdwenen. Verder werd op den man nog een spmmetje gelds bevon den, vermoedelyk afkomstig van diefstal. O De storm van Vrijdag. De storm van Vrydag heeft heel wat schade en verwoesting aangericht. Uit de vele berichten vermelden wij de volgende Te Hengelo heeft omstreeks 4 uur een vry zwaar onweer gewoed, gepaard met een storm en hagelslag. By de electrische centrale is het bovenstuk van den ouden koeltoren afgerukt en tegen de fabriek ge worpen, waardoor verscheidene ruiten zijn vernield. Verder is by de centrale het dak van 't ketelhuis afgerukt, evenals een deel van het dak der machinekamer. Van den galanteriewinkel van den heer Niers is een spiegelruit vernield. Verschei dene daken van huizen zijn beschadigd. De stad heeft ruim een uur geen licht gehad. Uit Enschede meldt men Door de gedeeltelijke verwoesting van de electrische centrale te Hengelo hadden de gemeenten Enschede en Lonneker geen stroom. Vele fabrieken die hun stroom betrekken uit Hengelo, moesten het bedrijf haar slechts tweemaal in. zyn 1 ven had ontmoet en die toch zoo veel goede wenschen voor haar had alsof zij hem; door jarenlange vriendschap dierbaar was geworden. Nog steeds voelde zij een brandende schaamte in haar hart, wan neer zij aan zijn brief dacht; daarnaast echter werd toch ook een soort geheim-; zinnig zoet gevoel van geluk bij haar op-i gewekt door de bijna eerbiedige vereef- ring, die zulk een goed en rechtschan pen mensch zonder iedere zelfzuchtige nevengedachte voor haar koesterde. En zij was vast besloten, voor bem van nu af aan, voorzoover de omstandigheden het maar eenigszins toelieten, werkelijk» een vriendin te zijn. De oude vriend schap tusschen hem en Artois moest het haar wel gemakkelijk maken, den juis-i ten weg daartoe te vinden en voor haar geest doemden allerlei vriendelijke beel-s den op, hoe zij later met hun drieën over het gezellige kamertje in het oude huis van den dorpsonderwijzer en zijn bewoners zouden keuvelden. Toen zij op haar kamer kwam, vond zij' een brief, waarvan de envelop het hand-, schrift van doctor Artois vertoonde. Zij greep er naar, maar zy legde hem weer op zijn plaats terug zonder hem open te tnaken. De woorden van Valentin Dü-: «rmghoffen, „want het beslissende voor? I haar toekomstig geluk is toch maar^ dat zij hem liefheeft," waren haar plotn j seling te binnen geschoten en hadden een onaangenaam gevoel in haar opgei wekt, dat zij verbannen en verstikken wilde, eer zij den brief van haar verloofde! las. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1