Tweede Blad voor het Land; van Heusden en Altena, ide Langstraat» en de Bommelerwaard. No. 4776 woensdao 11 Januari Jan Geertzen Uw Haar Parlementair Overzicht. Plaatselijk Nieuws mwmmwmwmm Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gy des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wryft en dit door de haren uitstrykt. 't Voldoet iedereen. Oude jaarsrestje Een laatste woord- Legervaria „Zij konden bij de olie niet komen..., de bron die was veel te diep" Het veelbesproken wetje, 's Gravenhage, 5 Jan. We hebben even tijd, om op adem te komen, want de Tweede Kamer is zelf ook bezig uit te puffen van het be- grootingsdebat en de wetgevende be slommeringen van de laatste dagea des jaars. Evenals trouwens de Eerste Ka mer, die zich tot bijkans .de laatste stonde van 1927 onledig hield met het verwerken van een zeer respectabele lijst van wetsontwerpen en begrootingseij- fers. En het was de heer de Gijselaar, die zoo ongeveer als laatste Ee.rste-Ka- mer-spreker, het twee ministers lastig maakte. Bij de wet op de Middelen had hij er bezwaar tegen, dat minister de Geer f47Va millioen als uitkeering van de N.U.M. onder de middelen bad opge nomen en ze aan het leeningfonds, dat moet dienen om de crisisleeningen af te lossen, ontroofde. Minister de Geer zette uiteen, dat da 47i/2 millioen, die aan den gewonen dienst zijn toegevloeid het mogelijk maakten (voor de helft) in Februari de f 97 millioen der leening af te lossen. Verder werd een verlaging der rente mogelijk gemaakt op Hoofd stuk VIIA. Was het niet veel beter, de belastingverlaging aan te wenden, daar, waar men de meest ruime sorteering had dan bij het leeningfonds, waar de sor teering zooveel kleiner is? Maar meneer de Gijselaar was het er toch niet mee eens, en al werd ook dit wetsontwerp, met een heele serie andere, z.h.s. aan vaard, meneer de Gijselaar liet aantee- kenen, dat hij tegen de i Middelenwet stemde. Minister Dormer wekte de onte vredenheid van meneer de Gijselaar op, door 205 naturalisatie-ontwerpen tegelijk aan de Kamer te doen toekomen. Ver schillende aanvragen werdeua hier aaneen gekoppeld, meende de heer de Gijselaar, terwijl de beoordeeling van ben toch zeer verschillend moest uitvallen. Effi ciency!, riep minister Donner uit, niets dan efficiency I Een naturalisatie was toch immers ten slotte niet anders dan oen administratieve handeling? En de Kamer nam de wetsontwerpen z.h.s. aan. Dus ook heb naturalisatie-ontwerp van zekeren heer uit Afghanistan, wien door zijn regeering geweigerd zou zijn om zich als Nederlander te laten naturaliseeren waarvan meneer de Gijselaar y er telde. Jawel, maar, al houden onze brave volksvertegenwoordigers zich nu nog ge zellig bezig, met het opmaken van de restjes van het Oude-, en Nieuwejaars- feest, de parlementaire machinerie loopt onverstoorbaar door. Daar hadden we bijvoorbeeld de uitvoerige memorie van antwoord van den minister inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet, waarin o.a. de belangwekkende mededeeling voorkwam,, dat bedoeld wordt de loting te doen plaats vin den in het midden van het jaar, voor afgaande aan dat van inschrijving voor den dienstplicht; zoodat de loting een jaar vervroegd wordt. Hiermede wordt beoogd, dat zij, die uitsluitend ter wille van de verkorting van de eerste oefening de vooroefeningen wiHen volgen, zich eerst na de loting daarvoor hoeven aan te melden. Verder is van belang, de op merking, dat de regeering van meening blijft, dat voorhands verlaging van het contingent der zeemacht niet in overwe ging kan worden genomen. Waarschijnlijk kan voorloopig worden volstaan met een maximum-contingent van 1000 man. punt der regeering in zake de overeen komsten met de Ned. KoL Petroleum Mij. en de N.V. Biting Petroleun Mij. Die met de eerstgenoemde Mij. ging over opsporing en ontginning van aardolie in Palembang, Rambang, Semarang en Ma- doeia. Welnu, meende de minister, door deze overeenkomsten wordt het risico van het Land niet slechts aanmerkelijk verminderd, doch zelfs geheel op de schouders van den contractant ter andere zijde gelegd. En dat hier aan vreemd (Amerikaansch) kapitaal gelegenheid tot deelneming aan olie-ontginning in Indië werd geboden, dat was daadwerkelijke toepassing van de politiek van de „open deur". En de terreinen, waarover de con tracten met de tweede maatschappij lie pen, de gegevens daarover verstrekt door den dienst van den Mijnbouw in Indië openden geen gunstige vooruitzichten. Er zouden diepboringen moeten plaats heb ben, en dat zou veel geld kosten, geld... van de Indische belastingbetalers. En het resultaat was onzeker, dus.... Tot slot nog een enkel woerd over het veelbesproken, maar neg veel meer becritiseerde wetsontwerp tot belasting heffing van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders. Het blijft adressen en pro testen, brochures en verweerschriften re genen. Nu kwam de Nedetrlandsche Ko lonie in Oostenrijk weer met een adres aan de Tweede Kamer, om het wetsont werp te verwerpen, om redenen van bil- lijkheicl, om te voorkomen, dat de Ne- derlandsche kolonies in vele groote ste den in het buitenland wier bloei voor het aanzien van ons land van zoo groote beteekenis is in hunne ontwikkeling DRUNEN. Veiling 5 Appelen Goudreinetten II III Bellefleur II Groninger Kroon Kafappelen Ossekoppen Couvet Pender Oranje Reinetten Zoete appelen Stoofperen Brederode Giesen Wildeman Kleiperen St. Remie Pondsperen Spruiten Kroten Wortelen Witte Wortelen Juin Sjalotten Roode kool II Savoye kool Boerenkool Seldery Prey Aanvoer van fruit Eieren Eendeneieren Januari. per K G. 2—29* ct. 1629J 9-15 46 8-9* 4-6 8-9 6—9 7—9 6-8 7—11 4—8| 3—25 15-25 10—14 7-11 9-12 10—11 35—43 5—8 4—6* 3—6 13—16 1315 per stuk 15—22 8—15 2—9 1J-2 per bos 20-32 14-51 10350 K G. per K G. f 1.76 f 1.60 vergadering, hetwelk niet in behandeling is geDomec dat de Burgemeester ter argumenteering van het voorstel aanvoerde, dat benoemde reeds 4 jaren zonder belooning voor de gemeente bad gewerkt dat men wel wist dat benoemde ter secretarie werkzaam was, doch dit echter nooit was als zijnde ten profijte van de gemeente dat dit evenwel was als zijnde in dienst of als hulp voor den Secretaris, bniten bezwaar voor de gemeentekas meest hinderlijke kwaal oor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen, ster's Maagpillen verkrijgbaar S f 0.65 per flacon. dat zulks immers zeer duidelijk blykt uit de behandeling van de Instructie voor den Gemeente-Secretaljs, in de vergadering van den Raad van 31 Juli 1923, waarvan de notulen betreffende dit punt luiden als volgt »Het volgend punt vaststelling Instructie Gemeentesecretaris zou de Voorzitter liever eerst met de gekozen Wethouders willen bespreken, waarom de vergadering wordt geschorst tot 's middags kwart voor drie.l daes ter secretarie aanwezig moet zijn, te willen laten vervallen en verder dien ambte naar te willen verplichten op alle uren van den dag het publiek zooveel mogelyk te belpen. Spreker heeft echter gezegd, dat bij de bepaling waarbij de Secretaris ver plicht wordt in de middaguren ter secre tarie aanwezig te zijn wil laten vervallen en den Seeretaris te willen verplichten, het publiek te belpen op alle uren dat hy ter secretarie aanwezig is. De Voorzitter zegt dat deze opmerking juist is en dat de Botulen zullen worden gewijzigd, c dat hieruit dus blijkt dat de argumen teering van het voorstel door den Burge meester absoluut foutief is dat de Secretaris dus al het secretarie- werk op zich zou hebben te nemen en dat geen bezoldigd ambtenaar in de toekomst noodig zou zyn dat ook al zou zulks niet zyn er toch niet de minste aanleiding bestaat een ambte naar ter secretarie te benoemen, daar de Secretaris al het werk dat hy als zoodanig moet verrichten zeer gemakkeiyk by kan houden dat tevens het bekleeden van talriike andere functie's door den Secretaris weike geen verband houden met de gemeente belangen m. i. daarmede zelfs strydig zyn onwillekeurig medebrengt, dat hy het secretariewerk door anderen laat ver richten, betgeen gezien bet feit dat ook de Burgemeester als regel noch op de secretarie, noch in de gemeente aanwezig is, ongewenscht mag worden geacht; dat bovendien deze meerdere uitgaaf I De Eerste K; -imer kreeg van den mi nister in eijn memorie nog eens een duidelijke uite enz et ting yan het s tand- DE AMSTERDAMSCHE HAVEN IN WINTERTOOI. Het IJ, dat vol diijfljs is, maakt het voor de scheepvaart zeer moei lijk. Op onze foto zien wy, hoe drie visschersbooten, door tw^e krachtige sleepbooten naar de plants van bestemming worden gebrachi. Op den achtergrond hei Julianadok. worden belemmerd en om de groote ge breken, die bet wetsontwerp biedt. En mr. W. R. Emmen Riedel schreef een brochure, waarin hij tot de conclusie kwam dat een ontwerp, dat in beginsel, en uitwerking, zoo is.lecht volioet aan -soui ^aAiSai'js'cpq uaa tree oip uoqasp 9p ten worden gesteld en dat zoo ernstige gevaren meebrengt, niet door de rechts overtuiging van een pratiscb, vrijheids lievend en democratisch volk als het onze gedragen kan worden. Het moest ten spoedigste ingetrokken worden, ten einde de nog immer toenemende schade te beperken en het moest in ieder geval verworpen worden. We zullen hopelijk spoedig uit de op- zekerheid verlost worden. Folitious. ^ANDEL. Id verband met het in wer king treden der nieuwe Trekhondenwet is het verbaden, zonder schriftelijke ver gunning van den Burgemeester op de hondenkar plaats te nemen, terwyl de honden opnieuw aan een keuring zullen moeten worden onderworpen. Gedurende het jaar 1927 zyn door de schutsluis alhier gepasseerd 30947 vaartuigen, met een gezamenlijke toninhoud van 4635467 M3. la 1926 28938 vaartuigen, met een inhoud van 3881011. Hieruit volgt dat de vaart aanmerke lijk is toegenomen. De vaart op de Maas, die tenge volge van het ijs eenigen tijd heeft stil gelegen, is thans wederom zoo goed als hersteld. De vaargeul is Vrydag j.l. door een ^ysbreker opengemaakt. In een Zaterdag gehouden verga dering is in beginsel besloten, een Herv. Jongelingsvereen. op te richten. De beer Bronkhorst, Hoofd der Chr. Landbouwschool, zal zich met de leiding belasten. MEEUWEN. Naar wij vernemen is door het Raadslid van Buuren in verband met de aanstelling en bezoldiging van een ambtenaar ter secretarie der gemeente Eethen het navolgende adres aan de Kroon verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden te 's-Gravenhage, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekende Dirk van Buu ren, lid van den Raad der gemeente Eethen dat door den Raad in zijn vergadering van den 20 December 1927 met 5 tegen 1 stem is besloten om een ambtenaar ter secretarie der gemeente Eethen een jaar wedde te verleenen van f 400 dat dit besluit is genomen in een be sloten vergadering dat het nemen van een dergelyk besluit in strijd is met het bepaalde in artikel 44 der Gemeentewet, aangezien het hier be treft eene uitgaaf op de Begrooting niet voorkomende of wel de uitgetrokken post te boven gaande dat de behandeling van dit punt niet op het convocatiebiljet voor genoemde ver gadering was vermeld dat niemand voor deze vergadering in kennis was gesteld met de benoeming van een ambtenaar ter secretarie dat deze benoeming vermeld stond onder de rubriek plaatselijk nieuws, in bet Nieuws blad voor het Land van Heusden en Altena, van 16 December 1927, alwaar te lezen stond: Genderen. Tot ambtenaar'ter sec retarie is beooemd de heer H. A. Vos te Veen, thans werkzaam als volontair dat deze benoeming dus heeft plaats gehad zeer kort voor bovengenoemde ver gadering dat ondergeteekende in die besloten vergadering een voorstel heeft ingediend tot aanhouding van dit punt tot de volgende Nadat de Voorzitter de vergadering weder heeft geopend vraagt hy de leden of zy aanmerkingen hebben op de hun toegezonden instructie voor den Secretaris. Het lid Van Buuren zou de bepaling, dat de secretaris ook des middags op de secretarie aanwezig moet zijn willen laten vervallen en verder den Secretaris willen verplichten op alle uren van den dag het publiek zooveel mogelyk te helpen. De Voorzitter zegt dat in de vergadering van B. en W. de zelfde opmerking is gemaakt, maar dat dit College tenslotte tot de conclusie is ge komen, dat de secretarie voor het publiek alleen geopend behoort te zyn van des voormiddags 9 tot 12 uur, teneinde den Secretaris in de gelegenheid te stellen 's middags rustig te werken. Verder merkt hy op, dat het doel dezer bepaling niet is den Secretaris te verplichten des middags op de secretarie aanwezig te zyn ook wanneer er geen werk is. Zet men echter in de constructie dat de Secretaris alleen des v.m. van 9 tot 12 uur op de secretarie moet zijn er kan hij in die nren zijn werk niet af, dan heeft hij het recht de bijstand van een ambte naar te vorderen. Het lid Van der Schans meent dat de Secretaris rustiger zal kunnen werken Wanneer hij des middags niet op de secretarie behoeft te zijn. Hy zou de bepaling willen opnemen dat de Secretaris zorg moet dragen voor de afdeeling van alle secretariewerkzaamheden. Daarop wordt de constructie in stem ming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van der Schans, Smits en Van Buuren. dat deze notulen zijn vastgesteld in de vergadering van den Raad gehouden op 1 September 1923, nadat volgens de notulen dezer vergadering door ondergeteekende het volgende is opgemerkt ïDe heer Van Buuren zegt, dat hij vol gens deze notulen gezegd zou hebben de bepaling, dat de Secretaris ook des mid- voor deze gemeente zeer bezwarend is aangezien de belastingdruk na de vereeni- ging van gemeenten, welke vereeniging uit een oogpunt van bezuiniging geschiedde, tot zoodanige hoogte is gestegen dat groote bezuiniging noodzakelyk is Redenen, waarom adressant zich ge drongen gevoelt zich tot Uwe Majesteit te wenden, met eerbiedig verzoek het besluit van Burgemeester en Wethouders waarbij H. A. Vos te Veen wordt benoemd tot ambtenaar ter secretarie en het raadsbe sluit waarbij aan den benoemde een jaar wedde wordt verleend ten laste van de gemeente van f 400.te willen vernieti gen als zynde in stryd met de wet en het algemeen belang. 't Welk doende, D. VAN BUUREN. Meeuwen, den 27 December 1927. Ltezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH Tel, Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. jVienwsblaii jL fo:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5