S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Pil nummer nestaal uil 2 maden- Drogisterij A. Versciir-Baeri PEULVRUCHTEN A, 8AAIJENS Botermarkt 88 Ontsierende reclame in Noordbrabant. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4777. Vrijdag 13 Januari 1928. Buitenland Binnenland ^AND VAN AlTE^ Dit blad verschynt WOENSDAG cc VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. lat. Telefoon ne. 19. Postrekening no. 91525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 eent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. tblef. No. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM DE THUISKOMST VAN DE »ALHENA«. De dappere bemanning met den kapitein den heer Smoolenaars werden op luisteryke wijze gehuldigd voor hun hulpbetoon bij het vergaan van de »Principessa Mafaldac. Hierboven bet S S. »Alhena«, inzet de heer Smoolenaars. In de maand April 1927 hebben de Besturen van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, Toeristen bond voor Nederland en van de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club zich met een adres tot de Staten van Noordbrabant gericht, welk adres een verzoek inhield om eene provinciale verordening tot het weren van ontsie rende reclame in bet leven te roepen. Op een adres van dezelfde strekking van genoemden Wielrijdersbond was in de Zomerzitting der Staten van 1924 afwijzend beschikt, op grond dat wering van het inbreuk maken op natuurschoon en het misvormen van gebonwen en monumenten van bouwkundige of ge schiedkundige waarde door het plaatsen of het aanbrengen van reclameborden, in onze provincie niet noodzakelijk was. In tegenstelling met de provinciën Noord-Holland, Utrecht, Zuid-Holland, Zeeland, Limburg, Gelderland en Over- ijsel bestaat eene verordening als ge- wensebt in Noordbrabant nog niet en adresaanten achten zoodanige verorde ning toch wel dringend noodig. En ook wij zijn deze meening toegedaan, daar ook in Noordbrabant op vele plaatsen reclame-objecten voorkomen, welke het landschap ten zeerste ontsieren en bet te voorzien is, dat, in verband met bet in 1928, ter gelegenheid van het houden der Olympische spelen bier te lande, te verwachten drukke vreem- delingenbezoek, bet maken van mon sterreclame op alle daarvoor maar eenigszins in aanmerking komende lan derijen en gebouwen langs de groote land- en waterverkeerswegen op schrik barende wijze zal toenemen, zoodat de ons land bezoekende toeristen vergast zullen worden op eene bijna onafgebroken reeks van in de meest opvallende kleuren geschilderde reclameborden, waardoor aan de intieme schoonheid van bet Nederlandsche landschap in booge mate at breuk zal worden gedaan en de vreem delingen van dat landschap dan niet dien indruk van onze provincie zullen krijgen, welke hun juist tot een herhaald bezoek aan de vele mooie ge deelten van Brabant moet opwekken. Nu zult ge zeggen, dat in onze om geving niet bijzonder veel door aller- leelijkste reclame's wordt bedorven. Laat dit zoo zijn, maar toch is er menig mooi plekje, ook in het Land van Heusden en Altena, dat wordt ontsierd door eene aangebrachte reclame, die allerminst bet oog streelt. Moge wij U enkele voorbeelden noemen. VOOR DEN HOEST HONING, gegarandeerd zuivere bijenhoning. DROP, loogo-, katjes- gecandeerd poeder. PASTILLES, Wybert-, Potters Pellets-, Mynbardt-, Leoi-, Menthol Licorice. HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Ziet den molen op den HeusdenscheH wal. Wat staat hij daar niet schilder achtig vlak bij de stad, midden in het groene gras en van den Herptschen weg gezien met als achtergrond de groene kruinen van binnen de wal staande boomen en de roode daken van meer dere huizen der stad. En hoe onaan genaam doet bet ons oog na aan dat die mooie molen in het blauw beschil derd is met eene groote Bleu band reclame, die het geheele aspect als bet ware bederft. Letten we op de aangebrachte recla me's op huizen met die mooie oude geveltjes te Heusden en te Woudrichem. Keert gij U niet om van ergernis wan neer ge een zeldzaam mooi trapgeveltje bedolven ziet onder reclameborden van ossenstaartensoep, zeep, thee, tabak, enz. En boe b v. te denken over het groote helgele Shell benzine reclamebord, dat aangebracht is op de serre van het zoo mooi gelegen café-restaurant Bellevue te Woudrichem, die van de rivier af gezien zoo aardig gebouwd is boven het wan delpad op den vestingwal We zouden nog heel veel meer kun nen noemen, maar willen dat ter wille van onze plaatsruimte niet doen. Na tuurlijk geven wij gaarne toe dat recla me's in en bij industriesteden, die in eene mooie omgeving zijn gelegen, het mooie in en buiten die steden nog veel meer schaden dan zulks in onze omge ving het geval is. Nu kunnen we ont sierende reclame gerust beschouwen als een groeiend euvel, waartegen beter tijdig OOGST 1927. WITTE en BRUINE BOONEN CAPUC1JNERS - SPLITERWTEN en GROENE ERWTEN. voorzieningen kunnen worden getroffen dan te laat repressieve maatregelen ge nomen en daarom zouden we gaarne gezien hebben dat Noordbrabant het voorbeeld van hare bovengenoemde zustergewesten met de vaststelling eener j verordening als genoemd had gevolgd. Maar het beeft alzoo niet mogen zijn. Gedeputeerde Staten hebben de Staten geadviseerd op bedoeld adres eene af wijzende beschikking te nemen, daar het gewraakte euvel naar hunne meening niet dusdanige afmetingen heeft aange nomen, dat daartegen door politiebepa- lingen moet worden opgetreden En de Staten hebben overeenkomstig dit advies besloten. Nu kunnen we ons indenken dat de Staten hebben gemeend, den wensch i van adressanten niet te moeten volgen, maar juist komt ons hun besluit niet voor. Immers zien we reclame-objecten elk jaar in grooter getale aangebracht en de ontsieringen er door worden im mer talrijker. Welnu laat men bijtijds ingrijpen, want veel meer moeite zal de overheid hebben met eenmaal aange brachte reclame's te doen verdwijnen dan met het verbieden om zonder ver gunning van het bevoegd gezag reclame's aan te brengen. Denkt men door politie- bepalingen op reclameobjecten den handel en de industrie te veel te benadeelen, dan zou men desnoods die bepalingen alleen geldend kunnen doen zijn voor buiten de kommen der gemeenten. Daardoor zou dan ten minste het lan delijk schoon niet ten offer worden ge bracht aan reclamedoeleinden en zouden we een stuk op den goeden weg zijnJgjt Ons ideaal is bekend zoowel van bet landelijk schoon als van bet stadsschoon. En om dat ideaal te bereiken zijn mede noodig wettelijke bepalingen, die aan het willekeurig aanbrengen van reclame's de noodige paal en perk stellen, want het schoonheidsgevoel der menscben is nog niet zoodanig ontwikkeld, dat zij vrijwillig de schoonheid van stad en platteland zooveel mogelijk ontzien. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.] W Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA NIEUWSBLIK voor het Land van Keusilen en Altsnaje Langstraat en dB Bomnielerwaard i W- ÜÜ£P WM l Vxj: F t ALLES EERSTE SOORT. Afschuwelijke moord te Zonder ei gen. Het aan de Nederlandsche grens gele gen Belgische gehucht Zondereigen, on der de gemeente Baarle Hertog, is opge schrikt daor een afziohtigen moord. Het meisje V. de E., als dienstbode in betrekking bij een boer, verliet Zondag avond, toen het donker was, de woning om. naar zij zeide, bij een buurman te gaan kaarten. Zij is daar echter niet ge weekt. De boer bemerkte dat het meisje 's nachts niet thulsj was geweest. Ter stond i s men doen naai* haar ouderlijke woning- gegaan, doch ook daar was zij niet geweest. De politie is toen, met be hulp van eenige andere menschen, gaan zoeken. Zij vonden het verminkte lijk van het meisje, grootendeels onder water in een vuile sloot. v Bij nader onderzoek bleek haar sche- djc|l te zijn ingeslagen terwijl het hoofd grootendeels van het lichaam was gesne den. Voorts was het lichaam geheel met steek- en snij wonden overdekt. De Belgi sche justitie is onmiddellijk een uitge breid onderzoek ter plaatse begonnen. Van de daders heeft men tot heden geen spoor ontdekt. Door electriciteit gedood. In de Antwerpsche haven heeft een ar beider een electrische kabel onder hoog spanning aangeraakt. Hij was op slag dood. O Instorting. Dit Tlemsen in Algiers wordt gemeld, dat d oor den aanhoudenden regenval het terras van een Moorsch bad is ingestort. Vijf vrouwen zijn dood onder de puinhoo- pen te voorschijn gehaald en gevreesd wordt dat er nog meer personen bij het ongeluk om het leven zijn gekomen. o Mijnramp. Te Psabody, in den Amerikaanschen staat Illinois heeft een ontploffing plaats gehad op 100 M. diepte in een kolenmijn waar 26 mijnwerkers aam het werk waren, die van de buitenwereld werden afgeslo ten. Twee lijken zijn opgehaald en het is den r eddingsploegen nog niet gelukt, tot de andere mijnwerkers door te dringen. O— Mijnontploffing. Volgens de laatste telegrammen nit West-Frankfort in den staat Illinois ovei de mijnontploffing in de Peabodymijnen zijn tot nu toe 23 lijken geborgen. —o Een domme moeder. In een benedenwoning in de wijk Ham burg is een ernstige gasontploffing ge weest in de woning van een schipper, waarin zich zijn vrouw met 7 kinderen be vond. Een der kinderen bemerkte een gaslucht. Hot kind wekte de moeder, die met een brandende kaars kwam kijken. Een ontploffing volgde. De vrouw werd ernstig gewondeen 15-jarige jongen kreeg ook brandwonden. Brand te Apeldoorn. Door nog niet geheel opgehelderde oor zaak ontstond aan den Klevervreg te Apel doorn, in do woning van E. J. Steunen berg, een uitslaande brand. De woning is gelegen in het midden van een groot wei land. Het vuur vond gretig voedsel in hot riet< n dak en den voorraad hooi, waar door niet verhinderd kon worden, dat door de hoog oplaaiende vlammen het huis geheel uitbrandde. De schuur bij de woning bleef behouden; het vee kon in veiligheid worden gebracht. Verzeke ring dekt de schade. Drie dames aangereden. Dinsdag reed een auto over het Rem- brandtplein, te Amsterdam. De wagon slingerde geweldig en reed tenslotte te gen drie dames aan. Twee harer hadden slechts licht© kwetsuren, doch de derde had een gebroken been en een bloedende hoofdwond. Zij is naar het Binnengast huis vervoerd. De politie heeft den be stuurder, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, q^ngehouden. De groote onbekende Te Utrecht hadden de kommiezen der accijnzen er de lucht van gekregen, dat een petroleumventer II. B. en zijn zoon een compleet distilleertoestel op zolder verborgen hielden. De zoon, loodgieter van beroep, verklaarde ter zitting van de Utrechtsche Rechtbank, dat het toestel door een onbekende bij hem was be zorgd ter reparatie. De onbekende was echter niet meer verschenen. Had zeker lont geroken, naar de veronderstelling van verdachte. De vader had hem gera den alles op straat te zetten, maar de zoon had het apparaat op zolder gedepo neerd in afwachting van den eigenaar. Mr. Asscher, Rijksadvocaat achtte het bewezen, dat vader en zoon de werking van het toestel kenden en vorderde tegen eerstgenoemde 5 dagen hechtenis subs, i' 300 boete en tegen den zoon 1 week ge vangenisstraf met verbeurdverklaring van dein beslag genomen goederen. De eisch van het O.M. was eens luidend. Uitspraak over 14 dagen. O Belangrijke aanhouding te Hilleger3— berg. De aanrander van den Kleiweg gegre pen. Reeds geruimen tijd werd er bij de Poli tie te Hillegersberg aangifte gedaan door minderjarige meisjes of door hun ouders, dat zij op den Kleiweg of omgeving, door een onbekend persoon waren aangerand. Verleden week kwam andermaal een jeug dig meisje aangifte doen, die vertelde op den Kleiweg nabij het V.O.C.-veld te heb ben geloopen, toen zij plotseling werd vastgegrepen. Op haar tegemsparteling sloeg de geweldenaar haar tegen den grond. Zij kreeg door den val, die zij maakte, een groote bloedende wonde aan haar hoofd. De lafaard had vervolgens bear kleeren stnk gescheurd. Toen het meisje hevig begon te gillen, was hij er van doorgegaan. Naar aanleiding van dit voorval, heeft de Hillegersbergsche Re cherche op verschillende avonden zich verdekt op den Kleiweg en omgeving op gesteld en Maandagavond trof zij daai den 19-jarigen M. de G., wonende alhier aan, die zich daar op verdachte wijze ophield. Hij werd naar het politiebureau aan de Hillegondastraat overgebracht en bekende reeds geruimen tijd de aanran dingen te hebben gepleegd. Ook bekende hij dezen avond met dezelfde bedoeling te hebben rondgeloopen. De doer de poli tie opgeroepen aangerande meisjes herkenden allen pertinent in hem hun aanrander. O Schip gezonekn bij Leksmond. Het motorschip Willem, eigenaar dd heer W. Snelleman', is onder de gemeente Leksmond i n de Lek gezonken, Vermoe-i delijk is dit te wijten aan verschuiving van de lading (ijzer). Zoowel de schip-; per als zijn knecht werden door een voorbij varenden schipper gered. —O Tusschen paard en voederbak. De landbouwer J. van Dijk te NisteVi rode, geraakte terwijl hij zijn paard aan het voeren was, bekneld tusschen heb dier en den voerbak. De man bekwam dusdanige inwendige kneuzingen, dat hij onverwijld naar het ziekenhuis moesfl v? orden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. O—- Brandwonden De werkman J. B., werkzaam op de N.V.L.O. te Oisterwijk is in aanraking gekomen met een stoomleiding, waardoor hij over zijn geheele lichaam zeer ernï stige brandwonden bekwam. In zor^wok-i kenden toestand werd de ongelukkigs naar het ziekenhuis vervoerd. o Genoeg liefhebbers. Te Alphen a,. d. Rijn hebben zich 118 sollicitanten aangemeld voor de functie van directeur der Water- en Liohtbedrij- ven, waaronder tal van niet-gastechnicthi, —O In de Paardekraalstraat te Amsterdam waren enkele jongeins aan het voetbal len Een van hen kreeg den bal tegen, het hoofd; hij viel op den grond en bleef dood liggen. O Het s.s. „Vang". Het voor Petten gestrande Noorsche s.s ,Vang" is door drie sleepbooten vlot gesleept. O De mazelen. Te Dinteloord heerschen de mazelen zoo ernstig, dat men ertoe is moeten over gaan alle scholen te sluiten. —o— Portefeuille gerold. Van den heer T. H., te Hilversum is in den trein van Amsterdam naar Hilver sum een portefeuille gerold met ongeveer f 230 aan bankpapier en giro-biljetten. Door den trein gedood. Op de spoorlijn Enschedé—Gronau, onj der de gemeente Lonneker is nabij de tweede spoorbrug, door personeel van een uit Gronau komenden trein het lijk ge vonden van den 26-jarigen G. S., uit L' nneker. Het lijk, dat naast de rails lag, had e n gapende wonde aan de linkerzijde van het hoofd. De man is vermoedelijk re ds den vorigen avond onder den trein geraakt. Autobus over den kop. Tengevolge van het springen van een voorband is de autobus van N. Huiting te Valthe, bestuurd door den chauffeur Van Veen, onder Exloo over den kop geelagen. In de bus bevonden zich geen reizigers. De chauffeur geraakte onder ■den wagen, doch ken door toesnellend publiek uit zijn benarde positie bevrijd woiden. Gelukkig had hij zich niet ern stig bezeerd. De autobus is totaal ver-i nield. O— Van der Stel veroordeeld. De Haagsche Rechtbank heeft de vow dering van A. van der Stel tegen de Vereeniging van gasfabrikanten in Neder land, om alsnog zijn royement onrecht matig te verklaren, ontzegd met veroorw deeling van Van der Stel in de kosten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1