Tweede Blad No. 4777 Vriiüao 13 Januari W. H. $RIK Geen Geweten, BRONCHITIS ABDIJSIROOP voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. GORINCHEM. Dames- Heerenkleeding Severing van Bontmantels Vermaken van Bontwerken Kinderrubriek. FEUILLETON Plaatselijk Nieuws AKKER'* BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd a van die rngpijn Hoek Visstfherdijk NAAK MAAT. EN tegen sclxerp concurreer ende prijzen BELEEFD AANBEVELEND. Beste meisjes en. jongens. REINHOLD ORTMAN. O 32) De storm heeft weer ernstig huisgehouden in het Oosten van ons land, n.l. in Twente. Groote schade werd aangericht. Hierbeven geven wy een toto van de Electr. Centrale te Hengelo, die verwoest werd. Pijnloos Scheren Vlug: ^cheren hoon Scheren zonder dat Uw/haid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baardopperylakte inwrijft met een weinig ,^£>0, Tube 80 ct. PUROL Doos 30, AALST. Donderdagavond hield de "Werk lieden- Ziekenvereeniging haar jaarvergade- ring in de O. L. School. De aftredende bestuursleden F. v. d. Heiden, C. v. Wjjk en G. C. Haasakker, werden herkozen. Voor 1928 werd belast met het ophalen der wekelijksche contributie Adr. Hobo, voor f 18. De uitkeeringen blijven voorloopig op denzelfden voet doorgaan. Aangezien de financiën beduidend teruggegaan zjjo, door het groot aantal en langdurige uitkeeringeD, werd besloten een drietal leden aan te wijzen, welke vergezeld van een bestuurslid zullen trachten weer donateurs voor de Vereenigiog te krygen. Hiervoor werden na stemming aangewezen G. v. d. Laar Dzn., Jac. v. Ballegooien Wzn. en A. v. d. Laar Jz. Nog werd besloten dat een extra beffing van f 1.per lid, betaalbaar desgewensebt in 2 termijnen, zal gevraagd worden van de leden. AMMERZODEN. Zaterdag jl. gaf onze fanfare »St. Caeciliac haar eerste groote winteruitvoeriDg voor H. H. honoraire leden Voor deze gelegenheid was geëngageerd het duo van Kenlen-Frederiks uit Tiel De zaal van bet café »De Hopwaagc was tot in de uiterste hoekjes bezet. Het rijk voorziene programma werd geopend met een paar flinke muzieknummers, onder- leiding van den directeur, den beer Bazelaar. Hierop volgde een duet van de heeren humoristen, dat al dadelijk veel bijval oogstteeen luid applaus was dan ook al direct een belooning, die deze heeren ten deel viel, wat na ieder nummer steeds spontaner was. De heer Bazelaar kon dan ook vrij de tolk zijn van het geheele pu bliek, toen hij de heeren humoristen dank bracht voor al het schoone wat zy ons ten geboore brachten, wat de Edelachtbare heer Burgemeester nog dik onderstreepte door de fanfare geluk te wenschen met de gedane keuze. Het was dan ook in één woord gezegd schitterend en hierin is alles vervat, want het was, wat beschaafd heid en netheid betreft, aan artistenwerk gelijk. Wy hopen deze heeren dan ook nog meermalen in ons midden te zien en kunnen hen dan ook gerust aan andere feestvierende vereenigingen aanbevelen. ANDEL. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 40 meer epgebrachi dan in 1927. Voor het Comité van Winterlezingen zal op Dinsdag, 21 Februari a.s. optreden Ds. J. Petri van Dordrecht met het onder werp Het gemeenschapsideaal in onzen tyd.e BRAKEL. Loop der bevolking over het jaar 1927. Bevolking op 1 Januari 1927 912 m. 799 vr. totaal 1711 Geboren 21 21 Gevestigd23 a 34 956 m. 854 vr. Overleden: 6 m. 40 Vertrokken 30 30 36 m. 40 vr. 920 m. 814 vr. totaal 1734. Huweljjken 13. DUSSEN. Op de feestvergadering ter gelegenheid van het gouden jubileum der Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwyk, zyn weer krachtige woorden gesproken in 't belang eener brug te Kei- zersveer nabij Dussen. Geen wonder, dat deze kwestie, die terecht voor deze streek een levenskwestie mag genoemd worden, by elke gelegenheid op 't tapyt komt. "Wie immers den toestand hier kent, zooals die zich laatst by ysgang in de Berg- sche Maas, toen het veer te Keizersveer, het Capelsche en Drongelsche veer gestremd waren, duidelyk illustreerde, moet gezien Voor de Borst. de eischen, die het moderne verkeer tegen woordig stelt, wel ziende blind te zyn om niet te begrypen, dat deze natuurlyke be lemmering door het leggen eener vaste brug in de naaste toekomst uit de wereld moet geholpen worden. Wanneer hier vermeld wordt, dat de arbeiders der N.V. Papierfabriek »de Maas- monde woonachtig te Raamsdonksveer en Geertruidenberg, die in gewonen tyd een kwartiertje van hun werk verwijderd zyn by dien ijsgang met autobussen over de Heusdensche brug heen en terug naar hun werk moesten vervoerd worden (een afstand van 5 4 6 uren) dan is het te begrypen, dat vele automobilisten, die dit veer op hun weg van Brabant Gaar Holland ontmoeten en ook dien omweg moesten maken, krachtig protesteeren en dat de bonden, zooals de A. N. W. B. en de K. N. A. C. zijn gaan ijveren voor een vaste verbinding tussshen deze beide Maasoevers. Ook de verschillende besturen der ge meenten aan weerszijden der Maas begrijpen, dat deze toestand in onzen modernen tyd niet gehandhaafd kan blijven en werken in bet belang derzelfde goede zaak. Al deze stemmen schijnen in Den Haag door de hooge heeren toch wel gehoord te zyn, want naar bekend mag verondersteld worden is het aanleggen eener brug te Keizersveer en ook te Sieeuwyk in het Rykswegenplan opgenomen. Moge dan deze brug te Keizersveer, vooral ook in 't belang der economische ontwik keling van het land van Heusden en Altena, dat volgens een opmerking bij de behande ling der Waterstaatsbegrooting In de Tweede Kamer, nog niet tot hoogen bloei is ge komen (en terecht) spoedig verryzen. De Chr. Naaivereeniging »Lydia« heeft thans haar eerste uitdeeling gehouden. Het blijkt, dat de dames ijverig de naald hebben gehanteerd, want niet minder dan 80 stuks werd vervaardigd. Een gedeelte hiervan was bestemd voor de leerlingen der Zondagsschool, het overige werd ge- (Wordt ver/olgd.) Nieuwsblad Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens- oiganen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- sen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De' werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als etere organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pilleh dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket/— let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 32 Ziezoo, de vacanties zijn weer zoo on geveer afgeloopen, nu beginnen we weer met de raadsels. Laat eens kijken, of jelui bet raden niet verleerd bent. Num mer 1 luidt als volgt: De nieuwe raadsels zijn: Ik kom van een heel hooge plaats. Ik ben koud als ijs. Ik kan nooiili warm worden. Kom ik in de warmte, dan vlucht ik, om nooit terug te keeren. Voor Uw oogen verdwijn ik dan, het is werkelijk wonderbaarlijk. En toch, hoe vreemd het ook mag lijken, ik ben voor veel een warm dek, dat beschermt tegen de felle winterkou. Rara, wie ben ik? 2. Mijn eerste is een knaagdier, mijn ROMAN VAN Lang moest zij den volgenden dag met de verleiding worstelen, de wandeling naar het dorp te herhalen. Slechts de zekerheid, dat het onmogelijk zou zijn, ook bij dit tweede bezoek onbekend te blijven, hield haar tenslotte daarvan te rug. Gedurende de rest van de week echter belette het meest onaangename regenweer haar om zulk een verren tocht nog eens te wagen. Op den vooravond van het Pinster- feest eerst begonnen de dichte wolken massa's hier en daar te breken en de voorspelling van weerkundige profeten, dat men van een schitterenden Pink stermorgen zou kunnen genieten, ging gelukkig in vervulling. De oude grond bezitter van Lindow was met zijn echt- genoote uitgereden, om eenige bezoeken in de buurt af te leggen; Ingeborg even wel had de uitnoodiging zich bij het gezelschap aan te sluiten, dankend af geslagen en zonder dat zij zelf zoo pre cies geweten had, waarheen haar weg haar heen zou voeren, wandelde zij weer a oederziel alleen het bosch in. De richting naar het dorp evenwel trachtte zij zorgvuldig te vermedenmaar toen zjj eenmaal uit de schemering van tweede een koninklijke verblijfplaats en mijn geheel is een plaatsje op de Ve- luwe. •3. Op den eersten regel moet iets staau Jat velen plezier geeft. Als men de an dere regels ook i nvult, vormen de be ginletters, van boven naar beneden ge lezen. bet woord van den eersten regel, x x x x is het gevraagde woord, x o o o o is een planeet. 4 x o o o o is een heel oude jongensnaam, x o o o o is een warm land. x o o o o is iets, dat elke landbouwer wil verkrijgen. OOM KAREL. HET GEHEIM VAN GROOT VADER'S IIUIS, door Elly van Zon. HOOFDSTUK T. Pitt doet een ontdekking. "Waarom Pitt nu eigenlijk Pitt genoemd in de Kerstvacautie kwam logeeren. Pitt's ouders monden niet mee. Daarom ging Pitt alleen. Dat bad vader zoo in orde ge maakt. Of alleen nee heelemaal alleen ging hij niet. Boks ging ook mee. En zoo gebeurde bet, dat op een prachtigen win termorgen, een aardig kereltje met een wipneus en een kleine zwarte bond het groote oude huis van grootvader binnen stapte en tegen grootvader zei: Daar ben ik, grootpa, en hier is Boks, en vader en moeder laten U hartelijk groe ten! Nu zouden jelui misschien denken, wat moet zoo'n kleine jongen na zoo'n heele vaeantie doen in dat oude huis, met dien ouden grootvader en die oude Neel? Zou hij zich niet vervelen? Niets daar van, hoor! Pitt vond het heerlijk. Want hij was al eens in grootvaders huis geweest, toen hij nog heel klein was, en hij wist, dat het een prachtig huis was, om speurtochten te ondernemen. Toen hij dan ook een stapel dikke boter hammen met vorst naar binnen had ge- werd, doet er weinig toe. Het was nu eenmaal zoo. Sedert hij geboren werd al meer dan 10 jaar geleden had iedereen hem Pitt genoemd, ofschoon hij. net aio vader, Willem heette. Pitt was een flink kereltje, met een wipneusje, blond haar cn een gezicht vol met kleine- zomersproetjes. Hij had een „reuze-va der". zooals hij zijn vader altijd noemde en natuurlijk een schat van een moeder. Broertjes of zusjes had hij niet. Maar daarentegen wel een hond, een heele gewone, zwarte hond, met een kort staartje, bijna niet eens lang genoeg om er mee te kwispelen. Die hond heette Boks en vergezelde Pitt op al zijn wande lingen en speurtochten. Want dat was nu iets, waar Pitt verbazend veel van hield, speurtochten maken, door vreemde stra ten, in een of ander oud huis, op een oude stoffige zolder, of in kasten en kisten, waar nooit meer iemand kwam. en die dik onder het stof lagen. Daar vond je soms de aardigste dingen, uit oude tijden. Pitt had ook een grootvader, die woonde in een andere plaats, in een heel groot, heel ond huis. Grootvader woonde daar alleen, met een heel oude huishoudster, die altijd in de keuken bezig was. Als ze niet in een pan stond te roeren en allerlei heerlijke dingen bakte en kookte, dan zat ze stil, met haar voe ten op een stoof en stopte kousen. Die huishoudster heette Neel. Nu had de vader van Pitt een betrek king, die hem heel weinig vrijen tijd liet. Kerstvacantie had hij bijvoorbeeld niet. Nu. en als vader niet met vacantia kon gaan, kon moeder natuurlijk ook niet van huis. Zoo kwam het dus, dat Pitt alleen naar Grootvader ging, toen hij gevraagd had of hij met zijn ouder3 werkt, en grootvader naar zijn kamer was gegaan waar al die groote kasten met boeken stonden, zei Pitt„Kom mee, Boks, dan gaan we op ontdekking uit". „Waf!", riep Boks, hetgeen wilde zeg gen In orde baas, ik ga met je mee. Ze begonnen nu te dwalen door gan gen en gangetjes, langs kleine trapjes soms van drie treden en door schemer donkere kamers waar het rook naar kam fer. Steeds hooger klommen ze door het oude stille huis, waar het soms zoo geheimzinnig kon kraken, waar de eiken houten zoldering bijna zwart zag van ouderdom. Kijk, nu kwamen ze in een heele groote kamer, heel boven in het huis, waar allerlei kisten en koffers ston den. Pitt bleef even bij de deur staan. Wat was het stil daar binnen. Boks stond vlak naast hem, en spitste zijn ooren. Pitt leunde met zijn hand tegen de deurpost. En toen- opeens.... klonk er een zacht snorrend geluid alsof er een uurwerk afliep. 'ordt vervolgd (Wc het dichtbebladerde woud in het vrije veld trad, bevond zij zich op den welbe kenden landweg, aan het einde waarvan een slanke kerktoren als een wenkende reuzenvinger zichtbaar werd. Nog maar een klein eindje wilde zij langs dezen weg wandelen, voor zij omkeerde. Maar er moest wel de een of andere geheimzinnigs macht de hand in het spel hebben, want het gebeulde, dat zij opeens voor bet witgeschilderde tuinhek van het lage huisje stond, zonder eigenlijk te begrij pen, hoe zij in zulk een korten tijd tot hier had kunnen komen. Nu was het waarlijk den hoogsten tijd geweest om te keeren en stellig had Ingeborg zich ook ten spoedigste terug getrokken, als zij niet plotseling door een heldere mannenstem haar naam had hooren roepen en wanneer niet door den kleinen tuin Valentin Düringhoffen op haar toegesneld was met uitgestrekte handen en met een gelaat, alsof hem plotseling alle aardsche geluk ten deel was gevallen. Teen viel er aan een vlucht in 't ge heel niet meeï te denkenwant in de open huisdeur verscheen ook reeds Re- giue's sierlijke figuurtje en met klop pend hart onderwierp Ingeborg zich aan haar lot, dat zij zichzelf verschuldigd was. Door louter gelukzaligheid over deze onverwachte ontmoeting, scheen Valentin Düringhoffen er ditmaal in 't geheel niet aan te denken, schuohter en on handig te zijn. De wijze, waarop hij de dochtu van den professor uitnoodigde het met jong berkengroen feestelijk ver sierde vertrek binnen te treden, was wer kelijk onweerstaanbaar en toen daar bin nen eindelijk door zijn niets vermoedend- vreugd aan het licht gekomen was, welk een buitengewone samenloop van omstan digheden zich hier had afgespeeld, toen hoorde men van alle kanten slechts uit roepen van vreugde en van vroolijke verwondering, zoodat Iugeborgs verlegen heid ook niet goed tot uiting kon ko komen. Over den brief, dien men haar ter le zing had gegeven, werd met geen enkel woord gesproken en Valentins gelukkige onbevangenheid bad een merkwaardig aanstekelijke uitwerking ook op de jonge gast. Heimelijk kon Ingeborg zich weliswaar niet. genoeg verwonderen over den zon derlingen ommekeer, die met den ern- stigen man had plaats gehad. Het scheen wel, alsof hij eerst thans uit een vreemde atmosfeer in zijn eigenlijke levenslucht was teruggekeerd. Uit ziju blauwe oogen schitterde zulk een zonnige blijheii zulk een warme levensvreugde, zijn bewe gingen waren zooveel levendiger, zijn spraak zooveel vlotter, dat de meesten zijner kennissen in de hoofdstad stellig moeite zouden hebben gehad, het won der te begrijpen, dat bij zijn intrede in het aanzienlijke, armoedige ouderlijk huis geschied was. Nu begreep Ingeborg ech ter nog veel beter dan eerst de teedera bewondering, waarmede moeder en zus ter naar hem opkeken en zij voelde een pijnlijken steek in haar hart als van groo te teleurstelling over de hardheid van het lot, dat haar ontzegd had een broeder zulk een broeder te bezitten. Een bijna kinderlijke vreugde bereidde bet haar, toen in den loop van het opge wekte gesprek een soort geheime overeen stemming tusschen haar en den jongen chemiker ontstond. De weduwe had zich J' - J- A namelijk ondanks alle moeite, die haar zoon zich had gegeven, niet van haar onderwerp willen laten afbrengen, om met een uitdrukking van trotsche bevre diging over zijn rijke geschenken en over zijn schitterende inkomsten te spreken, die hem natuurlijk alleen tot zulk een vrijgevigheid in staat stelden. Toen hij het onmogelijk meer kon vermijden zijn moeder daaromtrent te antwoorden, wierp Valentin een smekenden blik naar Inge borg en eenigszins haperend was hij over verschillende fabelachtige dingen begin nen te vertellen, over zijn groot salaris en over het genoeglijke leven, dat hij zelf in de hoodstad leidde. Er had wer kelijk niet veel scherpzinnigheid toe be hoord om te ontdekken, hoe buitenge woon zwaar hem deze leugens drukten en welke gevaarlijke tegenspraken hij telkens op dit voor hem ongewone gebied ver kondigde; moeder Düringhoffen en Re- gine echter zouden stellig eerder de in eenstorting van den hemel voor mogelijk hebben gehouden dan zulk een bedrog. Eindelijk kon hij met een hoorbare zucht van verlichting van het gehate onderwerp afstappen, zonder dat hij op zijn tastbare onwaarheden was betraptIngeborg ech ter zou zich gelukkig hebben geacht, wanneer de goede zede haar veroorloofd had, hem op dit oogenblik warm en recht hartelijk de hand te drukken; want zij had het nooit voor mogelijk gehouden, dat men zich over het verkondigen vau grove leugens zoo oprecht kon verheugen. Met schrik bemerkte zij, dat er reeds meer dan een uur sedert haar komst verstreken was en toen de onderwijzers- weduwe op schuchteren toon te kennen gaf, welk een hooge eer het voor haar zou zijn, als de dochter van den man, Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskietnen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 aan wien haar zoon veel te danken had, het middagmaal bij haar wilde gebruiken, toen kwam de besluiteloosheid zoo duir deiijk op haar gelaat tot uitdrukking dat Valentin met vermetelen moed van het gunstige oogenblik profiteerde. Hij verklaarde, dat men door middel van een f linken jongen uit heb dorp in min-; der dan een uur een boodschap op Lindou zou kunnen hebben en hij haalde, nog voor hij antwoord had gekegren, reeds papier en pen te voorschijn, opdat Ingeborg ter geruststelling van haar oom en tante een kort briefje kon schrijven. Een zachte stem, die zich in een hoekje van haar1 frart verhief, wilde Ingeborg waarschuwen, de uitnoodiging van Valen tins moeder niet aan te nemen; maar direct daarop fluisterde een andere stem haar in, dat de kleine vrijheid, die zij zich thans veroorloofde, eigenlijk toch van zeer onschuldigen aard was en na een korte aarzeling, die nauwelijks eeni ge seconden geduurd had, schreef zij werkelijk het briefje met de mededeeling dat zij langer zou uitblijven en wat daar van de r°den was. Valentin wachtte nau welijks af, dat de inkt droog was en reeds na verloop van vijf minuten kon hij triomfantelijk verkondigen, dat een ijlbode, aangespoord door grootsche be loften, met den brief op weg was naar Lindow. Aangezien de huisvrouw thans door de voorbereidingen van den middagmaal tijd in beslag werd genomen, raadde zij zelf d. e jongelui aan een kleine wandeling te maken en met hun drietjes waren zij weldra op weg, op dezen heerlijken, zonnigen morgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5