De BALANS-OPRUIMING L IP fn i Sü Éi ÜHj 18 jfj HP m HH ÉH §jj lH Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding m m Hiiitenlaud j A. ME IJ RING te 's-Hertogenbosch DAM RUBRIEK^ Plaatselijk JVieuws begint MAANDAG 23 JANUARI te half negen. FIJN KRISTALLEN ROMERS KOFFIE- EN THEE-SE RVI N Vragen op rechtskundig gebied {telden ter beschikking te stellen van Hare Majesteit om daarmede liefdadige doel einden te bevorderen naar Hoogstderielver persoonlijk inzicht. Bydragen kuinen reeds thans worden gezonden aan het Nationaal Persinsti tuut, Carolina van Nassaustraat 18. 's-Gravenhage, hetzij per postwissel, betzii per postgiro (120674), met vermelding vat den naam van dit blad, waarin vanwege de Redactie de verantwoording der inge komen en aan voornoemd comité over te dragen gelden zal plaats hebben. Historische molen verwoest. De historische windmolen te Oehna, by Leipzig, waarby generaal Von Bülow na den slag van Bennewitz op 6 September 1813 zijn zegevierende troepen inspecteerde is door een storm verwoest. o Alle mynwerkers gered. Uit Bogota wordt gemeld Alle mijnwerkers, die in de myn in de buurt van Cali Dinsdag van de buitenwereld waren afgesloten, zyn gered. Nadere bijzonderheden omtrent deze red ding ontbreken. O Fabrieksbrand te Milaan. Een groote brand heeft de chemische fabrieken te Milaan van Caldana en San- tambroglio volkomen in de asch gelegd of er persoonlijke slachtoffers zyn, staat nog niet vast. o Moet de Eiffelteren worden afgebroken De Eiffeltoren, het hoogste bouwwerk van de wereld, de trots van de Parijzenaars zal blykens een mededeeling vandenFran- schen minister van binnenlandsche zaken binnen eenige jaren moeten worden afge broken. Geschiedt dit niet, dan acht de minister het gevaar aanwezig, dat het gevaarte zal ineenstorten, hetgeen een ontzettende cata strophe zou veroorzaken in de fraaie wijk, waar de Eiffeltoren zich verheft. Cl Zich zelf aangegeven. Volgens het Neues Wiener Tageblatt heeft de hoofdvertegenwoordiger van de bekende Engelsche Wathless Motorenfabriek zich zelf by de Justitie aangegeven wegens verduistering van 4 tot 500.000 shilling. VAN Dit jaar buitengewone koopjes in Handel in blanke slavinnen. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat daar een organisatie is ontdekt, die er haar werk van maakte, handel in blanke slavinnen te dryven. De zaak heeft veel opzien gewekt en in verband daarmede is een lid van de Jockeyclub, die een zeer voorname rol in het society-leven van de Argentynsche hoofd stad speelde met 2 andere personen in hechtenis genomen. Dwangarbeider valt militair aan. Volgens een van Timor ontvangen tele gram van het legerbestuur is sergeant Hoengene door een dwangarbeider levens gevaarlijk gewond. Monarchistische betooging te Athene. Uit Athene wordt gemeld, dat na een mis ter eere van de nagedachtenis van koning Constantyn in de hoofdkerk aldaar 10.000 koningsgezindea in optocht langs de straten der stad zyn getrokken. De politie was niet in staat om de manifestanten uiteen te doen gaan. Men liet toen de brandweer komen, die de manifestanten met haar slangen bespoot. Tenslotte gingen de koningsgezinden uiteen onder het roepen van «Weg met de republiek. Leve koning George 1« Inbrekers dooden 3 beambten. Uit Belgrado wordt gemeld dat onbekende bandieten in de kantoren der Pejaraypciatz Bank hebben ingebroken en een geldkuffer hebben meegenomen na 3 bewakers, die tegenstand boden, te hebben gedood. ——O Oude vrouw vermoord. Te Versailles vond een slagersknecht een 70-jarige vrouw vermoord. Zy was gedood door hamerslagen. Diefstal schynt de aau- leiding tot dezen moord te zyn geweest. Goed afgeloopen. Te Managua is een merkwaardig ongeval gebeurd. Een bom,, die ait een marine vliegtuig viel, droDg door een muur van een restaurant, waar circa 10 personen huD maaltijd gebruikten. Het veiligheidsmecha nisme voorkwam echter dat de bom ont plofte. Eenige eerste klas porseleinen tegen fabelachtig lage prijzen. Hoogoven ingestort, 3 dooden en vele gewonden. In de Föidlinger Stahlhütte in het Saar- gebied is een ernstig ongeluk gebeurd. Een hoogoven stortte in, een ontploffing volgde en de rondvliegende stukken doodden 3 arbeiders en wondden 9 arbeiders en employé's zwaar. Men meldt later, dat bet aantal dooden 10 bedraagt. Mag een ambtenaar van den Burgerlijken Stand het huwelyk zijner minderjarige dochter zelf voltrekken W. D. M. Er is geen enkel wettelyk bazwaar tegen, dat een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand het huwelyk van zyn minderjarig kind, waarvoor zyn toestemming wordt vereischt, voltrekt. Gaarne zou ik tot makelaar worden aan gesteld. Hoe moet ik dat aanleggen W. X. U moet zich met een verzoekschrift wenden tot de rechtbank. In dat ver zoekschrift moet U het vak vermelden, waarin U als makslaar werkzaam wenscht te zyn. De rechtbank beslist over de toelating tot de beësdigiog, na het Open baar Ministerie te hebben gehoord en het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te hebben ingewonnen. In deze gemeente zyn twee leden van den Raad tevens brandmeesters Mag zulks B. v. D. De vraag wordt door sommigen met »ja«, door anderen met «neen* beant woord, maar veel meerderen zullen hun antwoord bevestigend doen luiden. Ook wij doen dat, uit overweging dat uit art. 192 der Gemeentewet o.a. blijkt, dat in gezetenen, opgeroepen tot het doen van persoonlyke diensten, in den zin der wet niet zyn te beschouwen als plaatselijke beambten en de benoeming tot brand meester niet anders is dan eene aan wyzing van de bepaalde soort van werkzaamheden, waarmede de benoemde persoon als dienst plichtige by het brandwezen in het bijzonder belast is. Ik heb een vrachtauto en laat een enkele keer wel eens een myner klanten mederyden, zonder daarvoor betaling te ontvangen, voor welk feit ik een proces verbaal heb gekregen. Is zoo iets strafbaar R. M. Mag iemand onbezoldigd rijksveldwachter of jachtopziener zyn in een jachtveld, zonder daarvoor vast salaris te genieten B. B. Wit schijven op: 27, 29, 35, 42, 48 en dam op 16. Oplossingen in te zenden binnen 12 dagen aan mijn adres. De laatste loodjes En ze zijn ook het zwaarst, dezen keer 1 Bovenstaand pro bleem, hoewel eenvoudig in stand en klein ia sehyvental, heeft menig dammer al heel wat hoofdbrekens en vele uren van studie gekost. Ik hoop echter, dat alle oplossers huo naam hoog zullen houden en met ont breken zullen by de publicatie der goede oplossiagen. Allen dus 't beste beentje vóór. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, leze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD PROBLEEM No. 9. P A R T IJ tusschen de heeren M. A. Haye met Wit en L. Duitz met Zwart, met analyses van de heer A. K. W. Damme. 1. 33—29 19—23 2. 39—33 14—19 3. 44—39 19-24 4. 32—28 Een zet als 3127 of 3227 is in dergelijke standen nooit aan te bevelen, daar Wit dan niet meer op de centrum-ruit kan komen (noch 3328, noch 3228 kan geschieden). Zwart ontwikkelt dan verder roet 1014, 1419, 510, enz. en Wit wordt rechts volkomen vastgehouden. 4. 23X32 5. 37X28 20-25 6. 29X20 25X14 7. 41-37 14—19 8. 37—32 10—14 9. 46—41 5—10 10. 41—37 17—22 11. 28X17 11X22 Wit zou nu met 3126, 3731, trachtend de heksteliing in te nemen, nutteloos werk doen, daar Zwart met 2227 op tyd gelyk spel speelt. 12. 50—44 19-23 13. 35—30 14—19 14. 40—35 10—14 15. 4440 Anders zou Zwart 2328, Wit32X23, Zwart 18X40, Wit 45X34 spelen. De schyf 45 (voor Zwart schyf 6) heeft een bycondere functie en kan zelden zoo vroeg worden opgespeeld zonder nadeel in den stand. 15. 7—11 16. 49-44 1—7 17. 30-25 22-27 18. 32X21 16X27 19. 31X22 18X27 20. 34 -29 23X34 21. 40X29 19—23 Brand in een bioscoop. Te Bruey aan de Schelde in Noord- Frankryk geraakte een Hit» in een bioscoop in brand tydens de voorstelling. Een ge weldige paniek maakte zich van de toe schouwers meester. Twee kinderen zyn in het gedrang omgekomen. HP Mm. IIP" lil fj§ lil m §j§ Wervelstorm boven Argentinië. Volgens een telegram ait Buenos-Ayres is de stad Pilar door een wervelstorm ge teisterd, waardoor tal van huizen verwoest gjjn. Het aantal slachtoffers moet zeer groot «yn. Alle verbindingen zyn verbroken. Wit begint en wint. Stand in cyfers Zwart schyven op18, 25, 28" en dam op 21. SIMULTAAN-SEANCE te WERKENDAM. Op Maandag 23 Jan. a.g. hoop Ik op verzoek der Damclub «O. D. L.c te Wer kendam weer een simultaan-sétnce te geven. Aanvang 's avonds acht uur, in de Oude School. Belangstellenden zyn dien avond welkom. Waarschuwing aan Bezitters van vruchtboomen tegen bedriegerij en oplichting. Voor de 4de maal in weinige jaren tyds is het noodzakelijk, te waarschuwen tegen rondtrekkende personen, die eigenaars van boomgaarden ea fruittuinen aanbieden bun boomen afdoende, liefst voor meerdere jaren van ziekten en insecten te zuiveren Ga- woonlyk doen deze lieden niets dan een waardelooze ef bijna waardelooze vloeistof op de stammen en dikkere takken spuiten, welke vloeistof (soms door hen «serum* I!) genoemd) dan zoo krachtig zou werken, dat niet alleen zelfs in de kruinen aanwezig ongedierte oogenblikkelyk zou sterven maar later «door het gif in den stam elk on gedierte zou gedood worden, dat tegen den stam zou trachten op te kruipen.c Er zijn nog steeds tal van goedgeloovigen die zulks voor waarheid aannemen, alhoewel de onmogelijkheid daarvan volkomen vast staat. Zy gaan dan echter af op z.g. be trouwbaarheid dier lieden, die op de meest brutale wyze beweren, goed bekend te zyn by allerlei instellingen en bekande personen soms zelfs taj het Hoofd van den Dienst. Dat is inderdaad het geval, doch slechts in hoogst ongunstigen zin Daarby komt nog, dat deze lieden voor hun «behandeling* der boomen vaak ex- berbitant hooge pryzen vragen, en gewoonlyk ontvangen ook I In het najaar zijn personen en instellingen in Limburg de dupe geworden van zulke bedriegers, en onlangs is er weer een op ergerlyke wijze in de Bommelerwaard aan den gang geweestdeze bezoekt zijn «clien- tèlezelfs per auto Natuurlyk zijn er ook wel eerlijke lieden die zich belasten met hel bespuiten van boomen voer eigenaars, die dat zelf niet willen doen. Het bedrijf dezer personen wordt door de boven gesignaleerde oplicb- terspraktijken ten zeerste benadeeld. Ik raad alle bezitters van vruchtboomen nogmaals met klem aan, niet op aaobiediogen voor behandeling hunner boomen ter be strijding van ziekten en plagen van hen niet persoonlijk bekende rondtrekkende per sonen in te gaan, alvorens informaties te hebben ingewonnen by des Piaotenziekten- kundigen Dienst te Wageningen. Het Plaatsvervangend Hoofd van den PianteDziektenkundigen Dienst T. SCHOEVERS. DRONGELEN. J.l. Zaterdag gaf het fanfarecorps «Excelsior* alhier haar aan gekondigde uitvoering. Voor een volle zaal werd dezen avoud ge opend door een pittigen marsch uitgevoerd door het dubbel kwartet uit de fanfare «Oefening en Uitspanning* te Wijk. Wat het muzikale gedeelte betrof dat mag men schitterend noemen. De nummers die ten gehoore werden gebracht, kan men gerust zeggen, die waren tip top in orde, hetgeen ook altijd van O. en U. wordt ver wacht. Het zijn kranige kerels, die hun instrumenten machtig zijn, een hartelijk woord van dank aan die heeren is zeker niet misplaatst. Wat het comische gedeelte betrof, ge- looven wy dat de aanwezigen wel hebben kunnen lachen. Vooral het Dummer «Boerin op de kostschool* voor drie dame3 oogste veel by val. Hoewel het voor de meesten de eerste keer was dat zy op het podium verschenen, moeten wy zeggen, ze hebben best gewerkt zoodat ook alles een goed verloop had. Een woord van dank aan allen die mede hebben gewerkt tot het welslagen van dezen avond. Wy hopen dat Excelsior ons weer eens op een gezelligen avond moge verrassen en dat zy zoo ver gevorderd mogen zyn dat zy voor het muzikale gedeelte zelf kunnen zorgen. Mogen de inwoners van Drongelen ea omstreken de vereeniging blijven steunen zoowel moreel als fiaancieel; Sluit u dus aan als lid of wordt donateur. RIJSWIJK. Het zoontje van W. de G. alhier bad Zondag het ongeluk zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke zware beenkneuzing con stateerde. —O— (Wordt vervolgd.) vm m. Mm. Mm. mmm WM. m. yJY//Ï. v/y//// ANDEL. „Was muziek en zang er niet, 't Leven had. geen Waarde", aldus sprak de eere-Voorzitter van de Gcm. Zangvereeniging „Sursum Corda" in de laas-tgehouden uitvoering. En zoo wel de leden als de toehoorders beaam den dit gezegde stilzwijgend. Doch nog slechts weinige weken daar na js-cheen het alsof de leden aan de waarheid van dit vers waren gaan twij felen, want verschillende bedankten. Zelfs deden geruchten de ronde, dat de Ver. zou worden opgeheven. Toen we dit vernamen deed dit ons onaangenaam aan. Immers we hadden deze Ver. zien opgroeien van een klein plantje tot een grooten boom, die me nigvuldige en goede vruchten voort bracht. Meerdere le prijzen werden behaald en de lauwertakken en kransen getui gen, dat „Sursum Corda" niet tever geefs de kunst beoefende. We hebben nagespeurd wat toch de oorzaak kon zijn, dat deze Ver. die toch zoo'n gunstige reputatie geniet op mu zikaal gebied zoo achteruitging en kwa men tot de conclusie, dat de slechte fi- nancieele toestand, in deze, een niet on belangrijke rol speelde. Vrijdagavond zou de ledenvergadering over het leven van de 9-jarige Ver. be slissen en menig buitenstaauder had liet grafschrift reeds gereed. Doch in de vergadering werd met een parigheid van stemmen besloten niet tot opheffing over te gaan, doch met nieu wen moed, kracht en energie het Ver- eenigingsleven voort te zetten. De leuze van J. F. Coen „Ende de- sespereert nimmer" heeft den leden voorzeker voor oogen gestaan. In Maart a.s. zal wederom een open bare uitvoering worden gegeven, waar aan de beroemde, wijd en zijd bekende declamator Arie Post uit Scheveningen, die nog kort geleden voor het Chr. Co mité van Winterlezingen alhier voor een stampvolle zaal optrad en zijn hoorders op ongekende wijze wist te boeien, me dewerking zal verleenen. Een krachtige actie zal worden ge voerd zoowel voor aansluiting van leden als donateurs. We zouden een woord willen richten tot de ex-leden, die zoo menig genoeglijk uurtje in de Ver. hebben doorgebracht, treedt wederom toe als lid en ontruk U vcor eenige uren aan de talrijke beslom meringen, teneinde de zangkunst te be oefenen, Steunt met woord en daadl En gij, die nog nooit lid eener Zang- ver. waart, maakt U als één man op en meldt U aan! Leert wat het Vereenigings- le'-cn inhoudt en helpt mede tot verbete ring en verhooging der zangkunst. Hebt ge niet een stem ontvangen om te zingen en we zijn overtuigd, dat ge uoode de in- vroolijk kwinkeleerend ten hemel stijgen? Laat U niet weerhouden, maar wordt lid en we zijn overtuigd, dat de noode de in tieme repetitiën meer zult willen mis sen. Maar al te zeer verslapt het Vereeni- gingsleven in onze gemeente en begrijpt men niet, dat een bloeiend Ver. leven aan de jeugd ten goede komt. Laat ons elke Vereeniging, die bevor dering der kunst beoogd of een ander goed doel nastreef, moreel en financiëel steunen zooveel in ons vermogen is. Jongens en meisjes geeft U nog deze week als lid op. Laat niemand a-hterblij- blijven. Ge zult er voorzeker geen spijt van hebben. De houthakker G. Schouten alhier had het ongeluk zich zoodanig in een vinger te hakken, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Voor de lichting 1929 zijn in deze gemeente voor den dienstplicht 13 per sonen ingeschreven. Naar we vernemen zal de Heer Bronkhorst, Hoofd der Chr. Lagere Land bouwschool alhier voor de G eitenf okver- eeniging „De Goede Verwachting" een lezing houden. B.-Broek. Zoo wij uit goede bron ver nomen jhebben, hoopt op 12 Februari in den voormiddag op te treden onze vroe^ gere predikant Ds. D. M. Blankhart. Dat er hier in de Kerk, schaarste is aan lichtpunten was Zondag j.l. 's avonds wel te zien, want de voor zanger was genoodzaakt, om een licht punt mee van huis te brengen, wel geen dagelijks gebruik. ZUILICHEM. De heer A. C. Rugor autoondernemer alhier kwam Zondaga vond bij thuiskomst tot de minder aange-: name ontdekking dat zijn groote winkel ruit was vernield naar men zegt is men ie dader reeds op het spoor. In verband met de vorige week gehouden raadsvergadering heeft de Bur gemeester de volgende bekendmaking doen aanplakken. De Burgemeester van Zuilichem ver zoekt naar aanleiding van de in de laat ste vergadering deer eenige raadsleden pzettelijk gepleegde obstructie aan ver- eenigingen of aanvragers die ingevolge artikel 51 der Alg. Politieverordering de daar bij bedoelde vergunningen wensche<n te bekomen deze aanvraag tijdig in te dienen ten einde voor teleurstelling als gevolg van zulke obstructiehandelingen gevrijwaard te zijn. j De afdeeling Zuilichem van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders hield 11 Jan. hare aangekondigde propaganda feesta vond, door de heer Ilooijkaas werd deze vergadering geopend en het woord ge geven aan het Hoofdbestuurslid de heer van Leersum uit Amsterdam deze zette m den breede uiteen het nut en de noódzikelijkheid van georganiseerd te zijn tr opwrjzende welke afbreuk de niet ge organiseerde op de georganiseerde pleegt, ook het construbutie-vraagstuk en de uit- keering bij werkeloosheid werd door spre ker du'd ïlrjk gedemonstreed ongeveeracht uur eindigde spreker zijn rede met de opwekking tot de aanwezige als lid toe te treden, toen de spreker zijn rede ge ëindigd had waren de heeren van Keulen en Erederiks uit Tiel welke als humo risten zouden optreden nog niet aanwezig en was het wachten op hen im half ne gen waren zij er nog niet en werd alge meen gedacht dat zij niet meer zouden komen om vijf minuten over half negen traden zij onder hoera geroep de zaal bin nen en begonnen direct met zang en voordrachten welke zeer goed in den smaak vielen het verdere gedeelte van den avond, te vullen te ruim half elf werd de vergadering door den heer Ilooij kaas onder dankzegging voor de goede opkomst in stilte gesloten. Vrijdagmiddag geraakte het onge veer 10-jarig zoontje van Joh. v. Heusden in een der putten op de steenfabriek alhier te water dit werd opgemerkt door een 12-jarig broertje welke trachtte hem er uit te halen met gevolg dat ook hij 'in den put viel de arbeider G. Verzijl daar ia de omgeving werkzaam zag van verre dit ongeluk gebeuren en spoedde zich er heen om hen te redden ook hij hij geraakte in het diepe water en wist de eerste boven water te houden en met behulp van een baas en de baas der steen fabriek werden alle drie weder op het droge gebracht welke voor de eerste zeer ncodig was aangezien deze reeds zinkende was en buiten bewust zijn geraakte alles liep nog zeer goed af. Naar men verneemt is in verband met de gehouden propagandafeestavond op 11 Jan. in Cafe Goedhart tegen het bestuur van voornoemde afdeeling pro cesverbaal opgemaakt aangezien zij niet de vereischte vergunning daar toe had den deze had n.l. verleend moeten worden door de Burgemeester. Naar men verneemt is tot directeur der muziekvereeniging „Door Eensgezind heid" benoemd de heer C. Koek alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6