BIJDRAGEN dergelijk effect op gemakkelijker en prac- tischer manier te verkrijgen ware geweest door heel eenvoudig gestreepte stof te kiezen. Met deze stefbanden of «straps* maakt men ook Grieksche randen, arabesken en allerlei kleine figuurtjes. De garneering wordt natuurlijk meer of minder sprekend, naar gelang men de reepen stof in gelyke of contrasteerende kleur kiest. Wanneer een japon, zooals tegenwoordig dikwyls voorkomt, uit twee verschillende stoffen bestaat, uit zyde en laken b.v., zoo maakt men op de zyden een garneering van bandenlaken. Echter niet omgekeerd. Wel worden dikwijls banden van gebloemde stof op een effen ja ponnetje gebruikt en effen banden op een toilet van bedrukte stof. Om een mooi contrast te krjjgen, neemt men b.v. een lichtblauwe 8tofgarneering op don kerblauw, beige op bruin, licht op donker grijs. Maar ook ge heel tegengestelde kleuren worden ge bruikt. Rood lakensche banden staan b.v. aller aardigst op een grys japonnetje of donkerblauwe op een rooden rok, enz. Een van de lynen, die zeer in de mode is, is de spiraal. Een volant of opnaaisel zal men b.v. volgens spiraallijn langs de geheele japon zien opklimmen, van beneden naar boven. Ook garneeriBg brengt men op deze wijze aan, smal bandfluweel b.v. of geborduurd galon, kralen of kant. Op den mantel van donkergrijs laken, dien we hierboven afbeelden, zijn banden van dezelfde stof in spiraalvorm aange bracht, telkens onderbroken door een ruit van laken. WILHELMINE. WIJK. WOUDRICHEM. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor predikantswe duwen heeft f37 opgebracht. Geschiedenis ?ao het Land Tan Heusden en Altena en den Buminelerwaard. 3) De heldin tot den schurk uit het stuk «Serpent Stem van het schellinkje «Hij fluit niet juffrouw, dat doe ikke JE KUNT HET NIET WETEN «Wat is dat voor een stuk ^«Wyngaarde*, van Frans Hals.« 'K «Zon het geen Frans Hals van Wyngaarde zyn HET FRANCJE DAT NIET OMHOOG WIL GAAN Marianne«Terwyl zy hun vuile wasch doen, moet jy probeeren een beetje hoogerop te komen 1* («Journal*) TIJDGBNOOTEN. Piet Palet, kunstenaar, houdt ééa oog op het linnen en het andere op de politie gevestigd, en levert Rem- brandts, Halsen en Termeers tegen civielen prys. Onderstaande schimpscheuten, ontleend aan «Le Rirec en «Le Merlec schynen er op te wyzen, dat 't met de Parysche Politie ook niet heelemaal is wat het wezen moet. Engelschman «Please, tower Eiffel ?c Linke Louis«Pardon agent, wat is de dichtste- Agent«Ik kan u wel den kortsteu weg wyzen, byzynde bank?* maar kent u Parijs, of is u vreemdeling Agent«Het crédit Loynnais, maar het is au tijd van koffiedrinken, en dan is er haast niemand v. h. personeel.* Heer «Agent ik heb daar een verdacht individu aan het slot van een bontwinkei zien morrelen.c Agent«Merci, 'k zal d'r morgen wel meer van lezen in myn krantje I* Spanjaarden, hielden baar voor onverwin baar en noemden ze: „De kruck van Spanje, De krack van Oranje." Als men iets onmogelijks te kennen wilde geven, dan zei men: ,,ik geef u of ik verkoop u. dit of dat, op den Bosch geus," alsof men zeggen wilde „bet feilt zoo min, als den Bosch ooit door de Geuzen zal gewonnen worden." Reeds in 1577 heeft de stad Heusden zich vrijwilliglijk begeven onder het ge bied. en de gehoorzaamheid van den Prins van Oranje en de Staten van Holland en W est-F riesland. (Wordt vervolgd.) WASPIK. In het afgeloopen jaar kwa men in de beide Ravens binnen 158 sche pen met een gezamenlijke inhoud van 9986 ton. De leden der Commissie bedoeld bij art. 131 der gemeentewet, welke op 12 Jan. j.l. gekozen zijn, hebban allen hunne benoeming aangenomen. li -V TOT DE Na verloop van eenige jaren is het evenwel geschied dat er een twist ont- staa.n is tusschen Brabant en Vlaanderen over de stad Mee helen. Johanna, Her togin van Brabant wasi toen voor da tweede maal gehuwd met Hertog Wen- ceslaus van Luxemburg. Lodewijk II bij genaamd van Male was toen Graaf van Vlaanderen, en Willem V van Beieren, graaf v. Holland. Hertog Wenceslaus zoekt bij deze onlusten hulp bij den Graaf van Holland en verkrijgt deze ook, waarvoor echter aan den Graaf van Holland de Heerlijkheid Heusden moet worden af gestaan, hetgeen dan ook gebeurd is ten jare 1357 als boven omschreven Om Ilerr Jan van Drongelen (klein zoon van den hiervoor genoemden Heer Jan, oom van Jan IX van Heusden) nu ook tevreden te stellen, schenkt de Graaf van Holland aan deze de Heer lijkheid van. Eethen en Meeuwen tot een Hollandsch erfleen, waarvoor de Heer van Drongelen afstand doet van zijne aanspraken op de Heerlijkheid Heusden aan den Graaf van Holland. „Van dien tijdt af is de Stadt, Slot ende Heerlij klieidt van Heusden aan Hollandt voorts ghebleven." Toen koning Filips II „in haer blijde Inkomste in Brabant den Eedt gke- daen, dat zij Heusden zouden brengen on der Brabantt, ende van ghelijcken in Hollandt, dat zij Heusden souden houden onder Hollandt. Uit dit verschil tusschen Brabandt ende Hollandt, hebben de In gezetenen van de Stadt ende Landt van Keusden dit voordeel, dat zij in beijde Provinciën voor Ingezetenen gereeckent, ende totai 11e Ambten ende Officiën (dien-1 sten) gevordert worden." Onder de republiek der zeven provin-1 ciën behoorde het Land van Heusden en Altena niet tot de z.g.n. Generaliteits landen, maar tot de provincie Holland. Later onder het koningrijk der Vereenig- de Nederlanden is het bij de provincie Noord-Brabant gevoegd. De stad Heusden was oudtijds een sterke vesting, zooals ook omschreven in onderstaande berijmingen. Op eene afbeelding van de stad Heus den zijn in Haarlem in het jaar 1625 jdese Vaersen gemaeckt „Siet hier de stereke stadt van Heus den met haer Wallen. Een Muur van 't Vaderlandt, een Slaper voor ons allen. Een Heck van onsen Tuijn, die onsen Staet bevrijdt. En Brabandt terght en trotst en haren roem versmijt." Met Bra bant worden de Spaansche Nederlanden bedoeld, en ook een gedeelte v. N.-Brabant was 't oen nog in handen der Spanjaarden, men herinnert zich uit de geschiedenis dat in 1629 's Hertogenbosch in handen der Staten overging toen het door den I stadhouder Frederik Hendrik werd in- j genomen. "s Hertogenbosch heette van ouds ,,de I Maagd van Brabant." De Brabanters en V i. WWi m O t r v'1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6