Dit nummer Beslaat uil 2 diaden. S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Drogisterij A. ferschuur-Baeri Keuring van trekhonden. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4781. Vrijdag 27 Januari 1928, Buitenland. Binnenland Und van altena Dit blad verschynl WOENSDAG cn VRIJDAGMIDDAG. Abonn*mentsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afionderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. It. Postrekening no. 61525. Advertentién van 16 regels 90 cent. Elke regei meer 15 cent. Groote letters naar plr^temimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrydagmorgen 9 nor ingewacht. Ingaande 1 Januari 1928 is het Ko ninklijk Besluit van Februari 1911 zoo danig gewijzigd, dat de artikelen 1 en 6 van dat Besluit thans luiden als volgt: Art. 1. Het is verboden als trekhon den te gebruiken of te doen gebruiken: 1°. kreupele, schurftige, gewonde, zicht baar drachtige of zoogende honden 2°. nog niet volwassen honden 3°. honden met eene geringere schou derhoogte dan zestig centimeter, indien zij vóór de kar worden gespannenvijftig centimeter indien zij onder de kar wor den gespannen Burgemeester en Wethouders geven het nummerbewij8, bedoeld in artikel 2 der „Trekhondenwet" 1900, slechts af, indien na keuring van den hond diens lichamelijke geschiktheid voor gebruik als trekhond is gebleken. Zij kunnen herkeuring op door hen te bepalen tijdstippen bevelen. Art 6. Het is, behoudens het be paalde in het tweede lid, verboden, dat zich tijdens den rit iemand op de hon denkar bevindt. Op daartoe strekkend verzoek, kan de Burgemeester eene schriftelijke vergun ning geven tot het zich bevinden op de kar tijdens den rit door één persoon. Deze vergunning, waarvan aanteeke- ning geschiedt op het nummerbewijs, kan te allen tijde door den Burgemeester worden ingetrokken Behoudens intrekkking is zij van kracht gedurende het tijdperk tusschen twee op elkaar volgende keuringen. De lading, en wanneer zich een per soon op de kar bevindt deze inbe grepen, moet zich in evenwicht bevinden, en haar gewicht mag niet zoo groot zijn, dat het trekken bovenmatige inspanning vereischt. Het is buiten kijf een uitnemende daad van de Wetgevende macht geweest, dat zij in 1910 in eene wet bepalingen, die moeten dienen tot bescherming van trek honden, heeft neergelegd. Alhoewel deze bepalingen er het hare toe hebben bij gedragen om het lot van den trekhond eenigermate te verbeteren, zal toch wel niemand beweren, dat zij ook maar in de verste verte afdoende resultaten heb ben opgeleverd. En het is dan ook vol komen begrijpelijk, dat in het vorige jaar bij Koninklijk Besluit ter uitvoering van de Trekhondenwet voorschriften in het leven zijn geroepen, die meer dan voorheen het geval was, het misbruik maken van den hond als trekdier trach ten te voorkomen. Waar wij over het algemeen geen voor standers zijn van den hond als trekdier, daar is het duidelijk, dat wij alle wet telijke maatregelen, die genomen worden om het lot van den trekhond te ver zachten, van harte toejuichen. En zoo dan ook de nieuwe bepalingen, die met 1 Januari j 1. in werking zijn getreden. Met bedoelde maatregelen zijn we te vreden, maar niet voldaan, omdat de uitvoering er van in vele gemeenten ongetwijfeld veel te wenschen zal over laten. Zoo hebben we in de eerste plaats de keuring. Geschiedt zij door deskundigen of door menschen, die evenveel verstand van een trekhond hebben als een kleer maker van huizen bouwen Het is ons bekend, dat de keuring in eene gemeente in onze omgeving in de afgeloopen week is gedaan door den ge meente-veldwachter en den gemeente bode. Beide zijn ongetwijfeld flinke en degelijke beambten, maar of hun kennis van trekhonden groot is, meenen wij op de allerbeste gronden te mogen betwij felen. En zoo gaat het natuurlijk in tal van gemeenten. Nu vragen wij ons af, waarom geen voorschrift is gegeven, waarbij wordt bevolen, dat de keuring moet geschieden door veeartsen of door bekende deskundigen, die b.v. door den Commissaris der Koningin worden aan gewezen. Een deskundige verzekerde ons, dat in bedoelde gemeente, honden geschikt waren geoordeeld om als trekhond te gebruiken, die inderdaad totaal onge schikt waren. Het verbod, dat niemand op een hon denkar mag plaats nemen al is zij ook bespannen met méér dan één hond, zou in meerdere mate onze instemming heb ben, indien niet de mogelijkheid ware geopend, dat de Burgemeester op daartoe strekkend verzoek, een schriftelijke ver gunning kan geven tot het zich bevinden op de kar tijdens den rit, door één per soon. Indien wij er verzekerd van wa ren, dat alle Burgemeesters van de hun gegeven bevoegdheid slechts een zeer spaarzaam gebruik zouden maken en niet dan bij dringende noodzakelijkheid ver gunning zouden geven, dan zouden wij geen bezwaar tegen 's Burgemeesters be voegdheid hebben. Dat b.v. lichamelijk hulpbehoevenden van een hondenkar gebruik kunnen maken, is rationeel, maar dat gezonde, krachtige menschen zich op een hondenkar mogen bevinden en de kar dan moeizaam wordt voortge trokken door een feitelijk niet voor trek ken bestemd dier, achten wij geheel verkeerd. Ergert ge U b v. niet, wan neer ge op een zwaar beladen hondenkar, die de route VeenTilburg moet afleg gen en die door een paar allerellendigst uitziende honden getrokken wordt, iemand ziet zitten, die gezond van lijf en leden is, maar te lui is om te loopen en liever zijn honden afbeult Van harte hopen wij, dat de nieuwe bepalingen haar nuttig efiect zullen heb ben. Of dat zoo zal zijn, zal afhangen van de wijze van keuring en van de op vatting, welke de Burgemeesters hebben, met betrekking tot het afgeven van ver gunningen om op een hondenkar plaats te nemen. Die opvatting is volkomen persoonlijk en daarin nu schuilt het groote gevaar. Ongetwijfeld zullen er vele Burgemeesters worden gevonden, die van de hun gegeven bevoegdheid gebruik zullen maken overeenkomstig de bedoeling van den wetgever, maar ook zullen er Burgemeesters zijn, wier beschikkingen het kenmerk zullen dra gen van een zeer groote vrijgevigheid, die door den Wetgever stellig niet is bedoeld. Moge de toekomst toonen, dat we met betrekking tot bedoelde wettelijke voor schriften, thans meer optimistisch had den kunnen zijn. Wij hebben van een zeer gunstig bekend staande fabriek aangekocht een partij UITSCHOT-SIGAREN l welke verkrygbaar zijn tegen den prjjs van vijf en ze* cent. Per kistje van 100, resp. f 4.75 en f 5.50. Botermarkt 88 Sleepboot verongelukt; 10 k 12 per sonen omgekomen. Men seint uit Bergen Het schip vMauritac, dat achter de sleep boot »Albatros« op weg was naar Bergen in Noorwegen, rapporteert, dat de Albatros* in een zwaren storm gezonken is. De heele bemanning uit 10 a 12 per sonen bestaande, is omgekomen. De »Maurita« bevond zich in een uiterst moeilijke positie, daar het schip geen vuur onder de ketels had en er zich siechts 6 personen aan boord bevonden. —o Vliegtuigmotor ontploftde vlieger aan stukken gereten. Op het vliegveld te Thun heeft een od- geval plaats gehad, dat één der meest be kende Zwitsersche vliegers het leven kostte. De Zwitsersche kapitein Max Cartier, die acrobatische vliegoefeningen maakte, viel met zijn toestel met zulk een vaart in de rivier de Aar, dat de motor met een vreeselyken knal ontplofte en de vlieger eu hel vliegtuig in stukken gereten werden. De vlieger was 32 jaar oud en houder van het Zwitsersche hoogte-record, dat hy eenige jaren geleden op 9750 Meter had gebracht. Auto door een train gegrepen 2 dooden. Tijdens een sneeuwjacht werd 'n auto mobiel, die van een sport-demonstratie terugkeerde, nabij Hirschberg, door een trein gegrepen. Twee inzittenden werden gedood en een zwaar gewond. Stierengevecht op straat. Bij het overbreugen van vee naar het stedelyk abbatoir te Madrid sloeg een stier op hol. Het dol geworden dier rende door talryke straten der hoofdstad en bracht overal een onbeschrijfelijke paniek teweeg. Verscheidene politieagenten zetten het beest per motorrywiel achterna, doch slaagden er niet in het tot staan te breogen. Om half elf kwam de stier de uiterst drukke Granvia- avenue opgerend. Een der voorbygangers trok op dit oogenblik zijn overjas uit en hiermee zwaaiend als met een mantilla wist hy den stier in zyn vaart te stuiten, terwyl hij een zyner vrienden verzocht bij hem thuis op enkele passen van daar een degen te halen. Weldra had de menigte den onversaagde herkend het was de toreador Fortuna. In tegenwoordigheid van dichte drommen nieuwsgierigen, die links en rechts tegen de huizen waren gevlucht, ging Fortuna met de hem inmiddels overhandigde degen op den stier af en plantte hem zyn wapen het hart. Het gejubel en handgeklap telef. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM in dat uit de dichte geestdriftige menigte toe schouwers van dit geimproviseerdo stieren gevecht opsteeg, was overweldigend. De knappe toreador werd door duizenden geluk gewenscht en vervolgens in triomf rondgedragen. Onverstoorbaar ging hy daarna bet café weer binnen waar bij zyn ontbyt, dat door deze heldendaad even on derbroken was, »afwerkte«. Een oplichter gepakt. Sedert anderhalf jaar had een geslepen oplichter tal van Duitsche steden onveilig gemaakt. Hy zocht zyn slachtoffers onder welgestelde intelleetueelen. Als hy zich 's ochtends vergewist had dat de heer des huizes naar zyn dagtaak vertrokken was, belde hy eveu later aan en overhandigde een dik pak, dat naar zyn bewering weten schappelijke boeken bevatte. De kwitantie van 80 tot 150 mark, voegde hy er direct bij. Meestal lieten de huisgenooten zich overbluffen door bet keurige uiterlijk van den oplichter en betaalden. Het pak boeken bleek dan later briketten te bevatten. Tegen feestdagen, Paschen, Pinksteren of Kerstmis, bracht hij onder dezelfde voor wendsels goed-verpakte xgeschenkenc aan den man. De huisgenooten mochten dan volstrekt niet weten wat er in zat en moesten de bijgevoegde kwitantie maar betalen. Te Stuttgart is de man, de 34-jarige Reinhold Leisscher nu op heeterdaad betrapt en ingerekend. Hij zal in tal van steden moeten terechtstaan voor zijn oplichtingen die tezamen wel een 50.000 Mark beloopen. Eec berouwvolle dief. Een diamantmakelaar, wonende aan de Fonsnylaan te Brussel, deed eenige dagen geleden aangifte bij de politie dat een party diamant van fr. 400.000 uit zyn brandkast was ontvreemd. Het bleek, dat het slot van de brandkast met valscbe sleutels was geopend en dat men hier met een diefsta' te doen had. Den volgenden morgen vond de diamanthandelaar echter in zyn brieven bus een pakje met alle gestolen diamanten. Dr. Schaepman-tentoonstelling. De Openbare Leeszaal op R.K. grondslag te Nijmegen heeft de goede gedachte gehad mgr. dr. Schaepman te herdenken door het organiseeren van een tentoonstelling. In een der bovenzalen van het Leeszaalgebouw aan den Oranjesingel is een volledige col lectie bijeengebracht, die een indruk geeft van het ontzaglyk werk door den dichter, journalist, redenaar en staatsman verricht. Maandagmiddag is deze tentoonstelling geopend. De inrichters dezer tentoonstelling hebben voor een systematische rangschikking van hetgeen zy hebben bijeengebracht gezorgd. Op de eerste tafel treft men aan her inneringen aan de jeugd van dr. Schaep man en aan zyn optreden als dichter en schrijver. De tweede tafel geeft een over zicht van zyn letterkundige werken, de derde zyn politieke geschriften, de vierde zyn ziekte, zyn dood en begrafenis, de vyfde de herdenking van zyn dood in bladen en tijdschriften. Vervolgens zyn uitgestald langs den wand persoonlijke herinneringen aan Schaepman Schaepu.an en het Kod. Huis, caricaturen, portretten, plaquettes, borstbeelden en curiosa. Afzonderlijk is nog gerangschikt alles wat over hem is gepubliceerd na zyn dood. Moord en poging tot zelfmoord. Op de brug over den Singel by den Heiligenweg te Amsterdam heeft een joage man, vermoedelyk een Italiaan, drie revol verschoten op een circa 18 jarig meisje gelost. Het meisje werd naar het politie bureau vervoerd, en overleed zeer spoedig. De man heeft vervolgens een schot op zich zelf gelost, maar was niet ernstig gewond. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA De jongeman, die van den kant van de Munt kwam, ontmoette op de brug tegen over den Heiligenweg het meisje. Hy sprak haar aan en even praatten zij samen, echter, naar getuigen later hebben ver klaard, niet heftig. Van een twist was geen sprake. De man haalde opeens uit den jaszak een revolver en loste plotseling een schot op het meisje, dat hy in den arm trof. Het meisje draaide zich om. De man schoot nogmaals en trof haar onder den rechterschouder, waarby vermoedelijk een longtop is geraakt. Het meisje bloedde althans later uit den mond. Dadelyk schoot er veel publiek en politie toe. Nadat het meisje was gevallen, schoot de jongeling in de richting van zijn hoofd. Hy viel Deer. De politie bracht de beide lichamen naar het bureau Singel, waar spoedig artsen van den Geneeskundigen Dienst verschenen. Het meisje bleek reeds te zyn overleden, de jongeman was, voor zoover viel na te gaan, niet geraakt. Hij scheen bewuste loos, antwoordde althans niet op vragen. Hy is naar Paviljoen 3 van het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Het doode lichaam is gebracht naar het Binnengasthuis. Uit op den man gevonden papieren bleek, dat hij is de 24-jarige Italiaansche beeldjesmaker Nardi Dominca, wonende Nes 70. Het meisje, dat zeer modieus was gekleed, is de 20-jarige Truus van Gladbeek, Nes 66. Waarschjjnljjk is de lelijk geacht voor het waarschuwen oorzaak van schiedenis. den aanslag een liefdesge De revolver, een Waltman, is in beslag dringen op het ter beschikking stellen genomen. Er zaten nog drie scherpe patronen in de kamer. Een later "bericht meldt De Italiaan volhardt in zyn zwijgen. Hij ligt in Paviljoen III van het Wilhel- mina-gasthuis. Uit het medische onderzoek is gebleken, dat de man lichamelijk vol komen gezond is. Bewusteloos is hij niet meer. Maar hij antwoordt op geen enkele vraag. Hoewel het niet geheel is uitge sloten, dat de Italiaan simuleert, achten de medici het toch waarschijnlijk, dat de man door het gebeurde een zoo ernstigen zenuw schok heeft gekregen, dat feiteljjk alles buiten hem omgaat. Hij zal waarschijnlijk voor het psychiatrisch onderzoek, voorloopig in het paviljoen bljjven. Maatregelen zyn genomen om te voorkomen, dat hij zou kunnen ontvluchten. Uit het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, is gebleken, dat het vermoorde meisje een winkeljuffrouw van onbesproken levenswandel was. De Italiaan was een zeer oppassend man, die trouw zijn werk verrichtte eu op wien niets viel aan te merken. Hij had eeoigen tijd omgang ge had met Truns van Gladbeek, maar het meisje achtte het beter de relaties tot den Italiaan af te breken. Zy moet hem dat op zeer kalme wijze hebben medegedeeld, zonder den man te tergen. In de laatste dagen had Dominca een paar malen getracht de betrekkingen weer aan te knoopen, maar het meisje bleef weigeren. Zoowel hy als zy waren, naar uit getuigenverklaringen is geblekeD, sinds eenige dagen zenawachtig. De man, die voorheen altjjd zeer rustig en evenwichtig was geweest, werd opvliegend, het zuidelyk temperament kwam naar voren. In een toestand van geestelijke overspanning schijnt de Italiaan zyn daad te hebben verricht. Hij is vroeger soldaat in het Italiaansche leger geweest. VOOR DEN HOEST HONING, gegarandeerd zuivere byenhoning. DROP, longo-, katjes-gecandeerd poeder. PASTILLES, Wybert-, Potters Pellets-, Mijnhardt-, Leni-, Menthol Licorice. HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena,deLaiigstraat ende Bommelerwaard I I massa's uitstoot, die zoo zwart als inkt zijn en lavasteenen honderden me ters hoog uitwerpt. Een donderend ge rommel wordt waargenomen, veroor zaakt door gloeiende steenmassa's, die in zee terechtkomen. De uitbarstingen gaan met knallen gepaard. Do vulcanoloog dr. Ch. E. Stehn ven klaarde^ dat er drie eruptiepunten zijn. De uitbarstingen nemen in kracht toe,: de tusschenpoozen worden korter en de hoogte, waartoe uitgeworpen wordt, grooier. De hoogste eruptie was Zater-i dagmorgen om halfnegen, toen de uit geworpen massa's een hoogte van 1200 meter bereikten. Een dagelijksche opneming, verricht! tusschen 8 en 12 uur in den morgen, toont aan, dat gedurende die periodei gemiddeld 300 uitbarstingen voor* komen, bij 10 pet. bereikt het uitgewon pene een hoogte van 250 meter. De zee» is bij de plaatsen van eruptie tijdens de periode van rust kokend, borrelend en stoomend. De gloed van de bommen wordt sedert de eerste dagen steeds lieh* ter, waaruit dr. Stehn concludeert, dat de punten van eruptie de opper vlakte van de zee naderen, zoodat hetl niet lang zal duren of zij steken boven water uit. Voor de omgeving is geen direct ge vaar. Dit ontstaat alleen, wanneer het gat waardoor uitgeworpen wordt, ver* stopt raakt; dan is een ontploffing ons vermij delijk. Draadlooze telefonie wordt noodzak van de bedreigde punten. De Gouver neur van West-Ja va zal daarom, aan- De Krakatau in werking. Uit Batavia wordt geseind, dat de er- uptiahaard van den Krakatam geregeld van personeel van den radiodienst. De onbewaakte overweg bij Steenwijlc. Omtrent het ongeluk op den onbewaak ten overweg hij Steenwijk, waarby de 28 jarige ongehuwde Jakob Wind uit Giet* hoorn werd gedood en op onherkenbare wijze verminkt werd, deelt de Tel. nog het volgende mede: Hei slachtoffer kwam per fiets met zyn 24-jarigen vriend Jan Leeuw, even eens uit Giethoorn, van Meppel. De spoor-* baan, die vrijwel evenwijdig loopt met den weg, snijdt dezen met een zeer scher pen hoek. Het uitzicht wordt aan de eene zijde belemmerd door een spoorwegwach-i tershuisje. Aan de andere zijde staan eenige arbeiderswoningen. Leeuw reed voor en ontsnapte ternau* wernood aan den dood. Het deerlijk verminkte lijk van W. werd door den trein, die onmiddelijk stopte en door het ongeluk met twintig minuten vertraging te Steenwijk aankwam, een eind meegesleurd. De geheel vernielde fiets kon eerst op het station te Steen* wijk onder het eerste rijtuig worden ver* wijderd. Behalve enkele kleine aanrijdin gen is dit, binnen betrekkelijk korten tijd, bet derde ernstige ongeluk op genoemden overweg. —O— Lijk opgehaald. Nabij de burg over de rivier De Marhi te Standdaarbuiten bij Oudenbosch is het lijk opgehaald van zekeren B., wonen dei te Standdaarbuiten. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1