LETTERS ARTIKELEN een waar succes Plaatselijk Mieuws RAVEN SWAAV'S is onze Januari=Aanbieding van wederom en neemt het aantal nieuwe cliënten steeds toe Volgt het goede voorbeeld en laat nu uw Costuum aanmeten. Beleefd aanbevelend, Vraagt de stalen of stukken ter bezichtiging. BAHLMANN GORINCHEM, vanaf 2 Januari BALANSOPRUIMING. Heeren- en Kinderkleeding. Op goederen naar maat 10% contant. BRENGEN U GELUK HET 200ste EXTRA CADEAU IS UITGEREIKT. (Fietsen, Naaimachines, Waschmachines enz Letterkoffie 52$ ct. p. half pond. Lettermargarine 35 ct. p. half pond- Letterthee 40 ct. p. ons. Lettertabak 30 ct. p. ons. r ;v.-' - le. 2e. 3e. 4e. men algemeen gevoelt, dat in dezen nog stillen tijd meer zorg en aandacht aan afwerking etc. besteed kan worden dan in den zéér drukken tijd. Een ieder, die onze Etalages bezichtigt, erkennen moet. dat onze prijzen bijzon der laag zijn en den grond bereikt hebben. Het geen oude opruimingsstoffen zijn, doch de nieuwste voor 1928. Onze oude, goede naam U waarborgt prima afwerking, eerste klas coupe en reëele bediening. Grootste en drukste maatafdeeling te Gorinchem. Werkende met het grootste aantal maatconpenrs en maatkleermakers. Openbare vergadering van den Raad dei gemeente GIESSEN. Tegenwoordig de voorzitter A. D. van der Schans, de secretaris G. Verhoeven en alle leden met uitzondering van het lid van Herwijnen. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Een brief van Ged. Staten, houden de e enige aanmerking op het besluit van 1 October 1926 tot wijziging der bouwver ordening. Met algemeene stemmen wordt besloten bedoeld besluit in te trekken en met inachtneming der aanmerking gewij zigd opnieuw vast te stellen. 2. Verzoek van het comité tot stich ting van een drinkwaterleiding voor het Land van Heusden en Altena, om een bijdrage van 4 cent per inwoner, in de kosten van het opmaken van een voorloo- pig plan. De voorzitter deelt mede, dat op Vrij dag 20 dezer nog een bespreking heeft plaats gehad tusschen de heeren van der Velden, inspecteur der Volksgezondheid, van Eggelen, voorzitter van het waterlei ding-comité en het ooilege van B. en W. Tot een besluit dat i.d. aan den Raad zal worden voorgesteld is het daarbij niet gekomen. Spreker zelf is van oordeel dat, hoe moeilijk de gemeente er ook voor zit, de gevraagde f 20 toegestaan moeten wor den. Het staat bij spr. vast dat de cemeente geen verder financieel risico op zich mag nemen, doch Giessen mag z.i. niet de oor zaak zijn dat de zaak niet nader onder de oogen wordt gezien. De behoefte aan beter drinkwater in 't belang der volksgezondheid in de streek is al dikwijls gebleken. Spreker vreest dat wel zal blijken dat de kosten te hoog zullen komen voor de verbruikers, doch andere meenen dat zulks niet het geval zal zijn. Daarom is een onderzoek en be rekening door deskundigen noodig. Het lid Hak zegt dat hij naast andere ook principieel bezwaren heeft aan de totstandkoming van een waterleiding me de te werken. Als Rijk en Provincie steu nen dan zal zeker verplichte aansluiting gèëischt worden. Dit meent spreker dat niet mag. Voorts kunnen huizen die meer dan 40 Meter van een hoofdbuis verwij derd liggen niet worden aangesloten. Een gedeelte der inwoners zal er dus maar van kunnen profiteeren. Spr. acht het daarom niet billijk van gemeentewege zoo'n zaak te bevorderen. Wat de volks gezondheid betreft. Spr. kwam voorheen voel i n Dordrecht, waar een drin>rvvater- leiding was, doch bijna altijd was daar typhus. Wethouder J. Nieuwenhuizen zegt dat men nu wel om een klein bedrag komt vragen, doch dat hij vreest dat men later \vel om grootere bedragen zal komen als de zaak maar eenmaal aan het rollen is. De voorzitter zegt dat indien het lid Hak principieel bezwaren meent te moe ten h ebben tegen het opleggen van ver plichtingen in verband met de volksge zondheid, deze naar de meening van spr. een onjuist standpunt inneemt. Spreker wijst er op hoe reeds onder de Mozaisehe wetten als een huis met melaatschlieid besmet was niet alleen de muren afge- bikt moest worden, doch in sommige gevallen dat geheele huis zelfs afgebro ken moest worden. De opmerking da,t een gedeelte van de inwoners toch niet van de waterleiding zouden kunnen profiteeren in verband met den afstand tusschen de hoofdleidin gen en hunne woning heeft spreker ook elders gehoord, doch hij weet zeker dat het de bedoeling van den heer Hak niet zal zijn dat voor den een geen verbete ring mag worden aangebracht omdat de andere daarvan niet profiteeren kan mits natuurlijk de verbetering niet wordt aan gebracht op kosten van den laatste. Dat in Dordrecht, vooral vroeger, veel typhus voorkwam, al was daar een wa terleiding, acht spr. vrij gemakkelijk te verklaren. Aangezien toch Dordrecht van alle zijden aan groot water ligt, waar door besmetting gemakkelijk kon worden veroorzaakt. Wat de opmerking van wet houder Nieuwenhuizen betreft, spreker zou daaraan tegemoet willen komen d ooi- te bepalen dat niet meer dan f 20 uit de gemeentekas beschikbaar gesteld zal worden. Een voorstel van den voorzitter om f 20 toe te staan, werd daarop met 5 £egen 1 stem (die van het lid P. Nieu wenhuizen) verworpen. 3. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De aftredende ledende heeren A. Boer, G. Verhoeven, H. J. Hak en Joh. Ie Lorm worden met algemeene stemmen herbe noemd. Daarna sluiting. Bossche Crt. HEUSDEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat cp Zaterdag 28 Januari a.s. een collecte zal worden gehouden ten bate van het Verpleegfonds voor t. b. c. be strijding in Noord-Brabant. Zondag a.s. speelt bet 1ste elftal Juliana* een competitiewedstrijd te Waspik tegen «Brabantia I«. Aanvang der wed strijd 2 uur. Het tweede elftal speelt alhier op het terrein naby de brug tegen «Juliana 3c uit Baardwijk, eveneens om 2 uur. Zondag a.s. heeft in de zaal van den heer P. Verheij alhier wederom een Bios coopvoorstelling plaats door de Bioscoop- onderneming «Modern.Vertoond zal worden de schitterende film «De Geheimen van New-York.c Naar men ons mededeelt heeft de heer Verheij zijn zaal electrisch verlicht. Vrydag 20 Januari gaf de heer H. Vogelaar te Andel, een simultaan-séance in het Hotel «Het Wapen van Amsterdamc Gespeeld werd aan 14 bordefr de uit slag was dat de simultaanspeler er 9 won, 3 verloor en 2 remise speelde. Een alleszins bevredigende uitslag, zoowel voor simul taanspeler als voor deelnemers. De heeren F. N. Vermeulen, R. de Joode (Meeuwen) en A. de Graag, wisten hun party te winnen, terwyl de heeren A. Vos en C. Bax (Heesbeen) remise speelden. Ruim half acht werd met de seance aangevangen direct liepen een 5-tal in de bekende «Haarlemraerc welke verder een vrywel verloren party speelden. De heer Vermeulen boekte de eerste winst, direct gevolgd door de Joode en de Graag. De remisespelers waren bet langste bezig, welke tenslotte ieder een punt in de wacht wisten te sleepen. Naar verwachting stond het spelpeil niet al te hoog, terwyl de duur per party ongeveer 10 minuten be droeg. Gezien de belangstelling, meenen wy te mogen opmerken, dat de animo voor het damspel niet geheel gedoofd is, zoodat we ons voorstellen, dat by een volgende gele genheid meerdere zich als deelnemer zullen opgeven, tot meerdere uitbreiding van ons nobele damspel. Woensdagavond hield Drs. G. van Imbeeck te Waalwyk, leeraar aan de Hoogere Handelsschool te Waalwyk en docent san de Hoogere Handelsschool te Tilburg, na eerst ingeleid te zyn door den WelEd. Gestr. Heer Mr. C. W. van Ommeren, alhier, zijn interessante rede over«De Geest der Gothiek in de Ca- thedralen en Mysteriespelenc. In zijn duidelijke en keurige inleiding liet de geachte spreker uitkomen, dat we nergens sterker dan in de middeleeuwen vinden uitgedrukt, de kunst van godsdien stige oorsprong waarvan de uiting is te vinden in de machtige en indrukwekkende Fransche Kathedralen en om meer in de buurt te blijven, in de St. Jans Kathedraal te 's Bosch, welke bouwwerken als boeken in steen zyn te beschouwen. Spr. zette uiteen, dat oorspronkelijk het Grieksche kunstidee alleen-heerscheres is geweest over de Europeesche kunstwereld, totdat de Gothiek werd geboren. De Grieksche tempel is een stille groot heid, koelwiskundig opgebouwd in strakke lijnen en in steeds terugkeerende gelijk vormigheid. Gothiek, eigenlijk een scheldnaam die de Renaissance haar gaf, omdat ze durfde afwijken van de steeds gevolgde principes gaf een nieuwe christelijke kunst te zien In de Gothiek schuilt een zucht naar volmaaktheid een drang naar boven een zucht naar verlossing. De Gothische Kerk in de 149 en 15e eeuw is geheel open, met een minimum van muurvlakken, wat mogelyk werd ge maakt door de toepassing van steunbeeren en luchtbogen. De kolossale druk werd opgevangen door ranke zwevende bogen, op de plaats waar de gewelven in de muren schieten. De bevolking bracht in deze eeuwen schatten byeen voor den bouw dezer kerken, de bewoners van Parys brachten b.v. 120 millioen goud francs bijeen voor den bouw van de Notre Dame. Verder behandelde spr. de mysterie spelen, waarvan de iospiratie en het doel hetzelfde is als van de Kathedraal u.l. leering en stichting van 't volk uit die dagen, dat niet kon lezen. De oudste spelen werden gehouden voor de hoofi- poort der kerk. De jaarlijksche passie spelen van Oberammergau zyn nog te be schouwen als een uitvloeisel van deze oude nysteriespelen. Hierna werd gepauseerd, waarna de heer van Imbeeck een aanschouwelijke voor stelling met lichtbeelden gaf, die zijn lezing duidelijk aanvulde. Spr. besloot zyn rede met de woorden van Victor Hugo die zeide dat de Gothieke zon verdwenen is achter de reusachtige drukpers van Mainz, Een langdurig applaus volgde op deze hoogst ïuteri esante en leerzame rede, waarop Mr. van Ommeren namens het Comité van Wmterlezingen en het aanwezig publiek Spr. dank bracht. ALMKERK. Dezer dagen had den werk man W. v. H. het ongeluk met het kolen lossen in den Gantel te gerakengelukkig wist hij zich spoedig op 't droge te reiken en liep dit ongeval goed af. Onder groote belangstelling vierde de heer Penning en echtgenoate alhiei hunne 40-jarige echtvereeniging, terwijl de heer Penning dien ddg het feit her dacht dat hij voor 36 jaren verbonden was als leider der Zondagschcolver. „Sa muel". Deze dag is dan niet on pgemerkt voorbij gegaan, in verband met dit feest werden de kinderen der Zondagschool op chocoladenmelk enz. onthaald, terwijl de oudste leerlingen dezer vereeniging ee nige voordrachten en samenspraken ten besten gaven, afgewisseld door eenige zangnummers, welke door den heer Cor nells Hoofd der school persoonlijk waren samengesteld. Aan het einde van dit feest werden door de kinderen en bestuur dei vereeniging, aan de Jubilarissen eenige blijvende herinneringen overhandigd. Wij twijfelen niet of dezen dag zal voor de kinderen der Zondagschool eene onverge telijke blijven. Dinsdag j.L bracht den beroepen pred. der Herv. Gem. Ds. Mulder van Zoeterwoude, een bezoek aan deze gem.; nadat pastorie enz. was bezichtigd, trad Z.Eerw. des 's avonds voor de gem. op Na- de pred. werd door vele in de con sistoriekamer gebruik gemaakt, om met Z.Eerw. kennis te maken. Zijn wij goed ingelicht, dan is de wensch van heel de Gem. dat Ds. Mulder goed gunstig moog beschikken. Maandag j.l. had de knecht v. d. heer B. B. alhier het ongeluk, terwijl hij eenige werkzaamheden moest ver richten aan den motor, zulk een klap tegen zijn been te krijgen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Op 8 Febr. a.s. hoopt het fanfare corps Nooit Gedacht" alhier in de zaal v. d. heer C. Dekkeri haar eerste win- teruitvoering te geven. ANDEL. Onze dorpsgenoot d- heer J. Millenaar ontving de blijde tijding dat hij met ingang van 8 Febr. benoemd is tot assistent van den Rijkslandbouw con sulent te Berlijn wij feliciteeren hem van harte met deze benoeming. CAPELLE. Door Ds. J. Snoek alhier is een beroep ontvangen naar de Ger. Gem. te Schoonrewoerd. J.l. Dinsdagavond 7 uur trad in de Ned. Herv. kerk alhier, op uitnoodiging van de Jongelingsvereen. «Immanuelc, als spreker op: Ds. Lans uit Suawoude. Het kerkgebouw was, als gevolg van het ongunstige weder, slechts matig bezet. Met belangstelling volgden de aanwezigen de rede van dezen begaafden spreker. By het door de vereeniging van leeraren gehouden examen slaagde onzen dorpsgenooot P. v. d. Linden voor het examen Eogelsche Handelscorrespondentie. Geslaagde en familie gefeliciteerd. DUSSEN. A.s. Maandag 30 dezer zal alhier een verkiezing plaats hebïcn van 2 notabelen der Ned. Herv. Gemeente. Op 3 Febr. hoopt de Herv. Jong.vex. „Emanuel" alhier haar jaarfeest te vie ren, terwijl tevens deze vereeniging haar 10-jarig bestaan hoopt te herdenken. SLEEUWIJK. De handel in aardappe len is hier weer iets levendiger, men be steed thans voor bravo's f 6.— tot f 6.50 en Ko-hi-nors f5.75 tot f6.25. Letterskoek 40 ct. p. stuk. Letterszeep 20 ct. p. stang. Woensdagavond hield de Geref. Jon- gelings vereen, haar jaarvergadering in de school. De ouders en donateurs wa ren goed opgekomen de leden der Jonge- dcchters vereen, tracteerden de aanwe zigen op melkchocolade en koekjes. SPRANG. J.l. Dinsdagavond kwam de afd. Sprang van den Cbr. Bond van Fa- brieks en Transportarbeidersbond, in haar 2e jaarvergadering bijeen. De voorzitter opent deze op gebrnikelyke wijze. De uitgebrachte jaarverslagen gaven reden tot dank. Tot bestuursleden werden herkozen C. J. van Heyst en H. Spierings. In de va cature Varossieau werd benoemd H. Janson Kzn. Besloten werd 31 Jan. en 1 Febr. jaarfeest te vieren zulks met het oog op de beschikbare localiteit. Aan het slot sprak de voorz. een woord van dank voor de trouwe opkomst en ein digde met dankzegging. Onze dorpsgenoot de heer D. Vos Dzn. slaagde voor het examen Fransche Handelscorrespondentie. Van den arbeider de R. brak een kalf 2 pooten zoodat het dier moest worden afgemaakt. WOUDRICHEM Door de visschers uit deze gemeente wordt gedurende den laatsten tijd druk op zalm gevischt op deBergsche Maas. De uitkomsten zyn niet onbevre digend. In het Heusdensche vischwater wordt door verschillende visschers op prikken gevischt. De afgekondigde verordening, waarby de maximumsnelheid voor motor rijtuigen voor de Vesting en den Ouden dijk is vastgesteld op 20 K.M., treedt op 31 Januari a.s. in werking en ligt ter gemeente-secretarie ter inzage. Dezer dagen had een schoorsteen brand plaats by G. Borg aan de Water poort, welke nog bijtijds door de buren kon worden gebluscht. De nieuwe motor voor bemaling van het Waterschap «De Oude Banc zal binnenkort proefdraaien. Door gebrek aan aanvoer, zal vanaf heden geen fruitveiling meer worden ge houden. Voor partyen kan op aanvraag een speciale veiling worden uitgeschreven, WERKENDAM. Woensdag 1 Febr. a.s- des avonds 7 uur vergadert in de Nutszaal de Landbouwver. «Werkendam en Omstre- kenc. Als spreker zal dan optreden de EdelAchtb. heer G. W. Stroink, burge meester van Steenwijkerwold en voorzitter van het centrale Bureau van het Neder- landsch Landbouwconsité. De heer Kleijn uit Dordrecht, assis tent aan de Ch. U. L. O. school alhier is als onderwyzer benoemd te Zwijndrecht. Dinsdag 14 Febr. a.s. zal de Ring «Altena Noerdc van Geref. Jongel.ver. in het gebouw voor Chr. Belangen een ver gadering houden. Onderwerpen Kerk en Jeugd door de Jongel.ver. te Andel en Simsom door de Jongel.ver. te Sleeuwyk. t..-:'i/\ -ï- ->i' WAAROM 3 «V» i'AV.; S'H;v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2