Pil immer bestaat uil 2 meden. ^nd van alteka Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4782. Woensdag 1 Februari 1928. Dit Wad verschynt WOENSDAG cu VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke reg«3 na eer 15 cent. Groote letters naar p!r"»tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eo Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. C. VAN DEE en JOIia. VISSERS, te Capelle vieren 2 Febiuari 1928 hun gouden huwelyksfeest. Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op Donderdag 26 Januari 1928, des namiddags 3 uur. (Vervolg). De heer v. Buuren zegt, dat het volgens de woorden van den Voorzitter zelf, niet meer noodig is eenige toelichting te geven, aangezien er reeds voldoende ruchtbaarheid aan is gegeven. Spr. beeft zich tot de Kroon gewend, omdat de zaak naar zijn meening niet goed is. Het gaat hier over die f 400.die niet in het belang van de gemeente worden uitgegeven, doch alleen in het belang van den Secretaris. Spr. zegt verder YIEUÜSBLtn voor bet Land van Heusden en AltenUeLangstraat en de Bomeielemard Het overslaan bij de toelichting door onzen voorzitter van de overeenkomst die we met den secretaris hadden is alles behalve in het belang van de gemeente en zeggen dat genoemden Vos 4 jaren lang werkzaam is geweest en geen belooning heeft gekregen, vind ik jammer en weten wij allen wel dat we niet kunnen aan nemen, onzen secretaris een lid van de familie van der Schans kennen we daar voor |te goed, zonder 't men ons ver teld, weet ik voor mij en ik weet haast zeker dat gij ellen er niet minder van overtuigd zult zijn, dat hij stellig niet minder de leer is toegestaan dan onzen Burgervader, de arbeider is zijn loon waardig. In vergelijking met andere gemeenten zou er hier stellig een pnbtenaar moe ten worden aangesteld heeft onze voor zitter ook nog gezegdmaar als we zoo'n overeenkomst met v. d. Schans hebben en dan in dezen tijd of zijn we niet aan 't verambtenaren als ik 't zoo eens noe men mag. En bovendien heeft onze secretaris te klagen of te klagen gehad b.v. bij zijn benoeming of bij 't vaststellen van zijn instructie. Massa gemeenten hebben in die i nstructie staan, dat hij geen andere betrekkingen mag waarnemen zondei daarvoor toestemming te hebben van B. en W. Volle vrijheid aangaande neven betrekkingen is hier 't geval en 't gevolg is dan ook dat Z.E.d. er heel veel heeft. Het werk zou zoo buitengewoon toene men, soms zou een heelen morgen nooiig zijn alleen om slachtbriefje af te ge ven, ik kan het niet gelooven maar hoop dat het waar is, de voeding onzer in woners zcu dan beter zijn dan ik me wel eens voorstel en zon nn 't werk zooveel meer zijn dan toen pas onze gemeente van drie één werden, al dat gedoe van drie secretariëen één maken enz. enz. 't liep alles op rolletjes. Me dunkt onze secre taris die weet van de overeenkomst in dertijd gemaakt, weet dat hij 't niet druk heeftwant anders duurde de nevenbe trekkingen en nog pas nam hij de benoe ming aan van secretaris van 't voorloo- pig bestuur van een zeer groot water schap, waarin alles nog geregeld moet worden, dus veel werk brengt. Ik kan me begrijpen dat onze secretaris 't be treurt dat 't dikwijls voorkomt dat jonge onderwijzers dit ambt een poosje be- kleedende fel mee strijden voor mindei werk en meer tractement, daarbij ver getende bun blijdschap toen ze het tot onderwijzer pas hadden gebracht en nu als hij op deze manier een ambtenaar wil, naar mijn meening 't zelfde doet. Op deze manier en bovendien tegenover onze gemeente die hem zooveel vrijheid inzake nevenbetrekkingen laat en zijn salaris zoo regelde dat Z.E.d. vast niet minder blij was, toen hem deze betrek- kinng te beurt viel, dan welken onder wijzer ook ooit geweest is. Onze secretaris is dus door ons naar ik meen goed behandeld en 't gaat hem ook niet kwaad en zou 't nu niel al te bar zijn tegenover onze belastingbetalers denk eens aan onze duur burende land bouwende bevolking, die we zooveel hebben in onze gemeente, als ik me niet vergis nog elk jaar hoogere belasting in deze gemeente althans zeker de meesje jaren; door deze f 400.— behoeft echter de be lasting niet verhoogd zegt onze voor zitter, doch er door verlaagd toch nog minder zeker. Nu zou ik volgens de ons toegezon den notulen gezegd hebben dat ik in een geval, van in de war loopen wilde dat men van uit den Bosch of den Haag maar zou zorgen dat 't bier in orde bleef. Als onze secretaris het werk niet afkan heb i k graag dat 't in de war loopt, ik weet echter dunkt me zeker dat ik ditmaal den Bosch of den Haag niet heb genoemd en over in orde blijven heb ik 't (zeker niet gehad, omdat ik nog nooit zoo lang ik weet 't in orde heb bevonden. Dus laat ik den Bosch of den Haag genoemd hebben vooruit, maai dan toch altijd hopende als ze kwamen om dan eens goed alles te kunnen zeggen Hoe dikwijls heb ik 't niet over andere notulen gehad, altijd worden die gemaakt of alles in orde is en hoe is het in orde. Wij raadsleden hebben onzen eed afgelegd dat we de belangen van de gemeente met al ons vermogen zullen voorstaan en bevorderen, maar ook onze voorzitter heeft niet minder gezworen en is het dan in orde als de voorzitter voorgaat een vergadering met gesloten deuren te noemen en ze later maar weei als openbaar aanmerkt, in zoo'n ver gadering doet alsof bij een voorstel rooi uitstellen m deze niet hoort. Indien zoo'n jongeling 4 jaar voor nieits dienst deed, had het toch nog wel een week ge- gaa.n en bovendien kan ook nog met terugwerkende kracht salaris word_n gege ven. Is het in orde hoeren als op zoo'n besluit genomen wordt als waarover het hier gaat. Ik meen aangetoond t e heblren dat ons gemeentebestuur riiime opvattin gen heeft betoond tegenover der secreta- ris, belooning en vrijheden, waarom komt men ons dan niet eens met een lijst van werkzaamheden van in 't begin en nu en is onze voorzitter er tegen ons tijd te geven voor overdenking. Mijne lieeren is bet in orde als we zien hoeveel geld er blijft aan ambtenaars tractementen en dan dc hoofdambtenaar zegt als hem iets als nattig wordt aanbevolen door ten raadslid „ik doe geen bode werk" en 't aan maar ziet te loozen, aan hen die er niets voor krijgen of, bij een andere ge legenheid zegt dat de dokter werk en aflei ding aanbeveelt^ maar dat hij toch niets te doen heeft dan vergaderingen te lei den, stukken te onderteekenen en trac tement op te strijken. Is het in orde als ik van onze kerkbestuursleden ver gunning krijg om overal en ten allen tijde te zeggen dat ze met onzen hoofd amb tenaar erg onpleizierig zaken hebben ge daan. In het in orde als onze Burgervader niet in de gemeente woont en meest af wezig is. Ik heb wel eens aan onzen sec retaris gevraagd of er ook een instructie voor den Burgemeester bestond, maar dat was niet; prachtig heeft echter de wet gever den eed of belofte gevonden naar mijn idee; maar is het in orde als er zoo mee geleefd wordt. Is het in orde maar laat ik deze vragen nu al maar bij het begin stopzetten en vraag ik U als de secretaris 't werkelijk te druk heeft, hebben we dan wel iets anders te doen dan onzen Burgervader aan zijn eed te herinneren en aan het woord „werkt zoo lang het dag is eer de nacht komt dat niemand werken kan". En zoo ge dit standpunt niet zijt toegelaan geef dan geen loon ver beneden het g en we zelf als noodzakelijk levensonderhoud noemen. Dan nog is het figuur van on zen raad niet een allerjammeriijkst, als men hier zoo maar f 400 geeft zonder bedenking en 't nog pas geleden een punt van ernstige overweging uitmaakte of 't 'mogelijk was een paar cent per in woner te betalen voor onderzoek in zake waterleiding mogelijkheden. De beer Donken zegt hierop dat het hem alles bij elkaar genomen lijkt dat er niet gehandeld is, zooals er gehandeld moet worden. De kwestie had best in het openbaai behandeld kunnen worden. Men had den raad moeten inlichten over de werkzaam heden ter secretarie, als spr. voldoende ingelicht was geweest dan zou hij be slist tegen bet voorstel hebben gestemd. Als men iets aanneemt moet men het ook nakomen, daarbij had het oost uitge steld kunnen worden, opdat de nieuwe raadsleden vooral zich eeTst met een eu ander op de hoogte hadden kunnen stel len. De heer v. Buuren stelt voor, het raads besluit van de vorige vergadering in te trekken. Do voorzitter zegt, dat hoew.,1 hij het betreurt dat de heer v. Buuren over het verhandelde in de besloten vergade ring van den vorigen keer zoo veel drukte heeft gemaakt, hem de gang der zaken toch niet heeft verwonderd. En hoewel spr. het eerst vervelend vond, dat daaraan zooveel ruchtbaarheid werd gegeven is fc pr. aan den anderen kant blij, dat hij daardoor de gelegenheid heeft gekregen, om over het adres, het ge schrijf in de couranten en het geen dooi den heer v. Buuren thans is gezegd zijn meening te zeggen. Men heeft in de cou rant of in het adres, een schijn willeu leggen, dat het punt in besloten ver gadering is behandeld omdat spr. d« openbaarheid zou schuwen en dat hel publiek dit niet zou mogen weten. Dil is evenwel niet zoo, spr. heeft dit al leen gedaan, omdat daarbij ga-spr eken zou worden over den persoon van den volontair ter secretarie en omdat daarbij de al of niet geschiktheid van genoem den personen ter sprak© zou komen en dan is het voor den belanghebbende niet prettig, dat zooiets in een openbare ver gadering plaats heeft. Spr. wil eerst zeg gen dat men de verdienste van den vo lontair niet te gering moet schatten, er wordt op 't oogenblik een boel werk verricht dat anders bij den drukker moest worden besteld, wat een boel geld zou kosten omdat te bewijzen heeft spr. na de vorige vergadering na gegaan, wat de gemeente administratie in de gemeen ten Genderen, Drongelen en Meeuwen heeft gekost in 1920, 1921 en 1922. Het jaar 1923 heeft spr. buiten beschouwing gelaten, omdat het toen een overgangs jaar was en heeft naast deze drie jaren gesteld de jaren 1924, 1925 en 1926 voor de vereenigde gemeente Eethen, daarbij is ook gerekend de uitgaven voor de politie, omdat vlak voor de vereeniging een vacaturie voor gemeenteveldwachter to Meeuwen was ontstaan. Deze vacature is toen waarge nomen door v. d. Pol die daarvoor het geringe loon van f 600.— heeft ontvangen ieder zal het er mede eens zijn, dat voor dit bedrag geen veldwachter is te krijgen. Tevens is bij deze berekeningen in aan merking genomen de jaarwedden voor de wethouders, het presentiegeld voor de raadsleden, bureau behoeften, drukwerken verlichting en verwarming, registers, be velschriften, registers Burgerl. stand sa larissen veldwachter en bode. In 1920 is in de drie gemeenten hiervoor uitge geven f7375.03 in 1921 f6609.53 in 1922 f 6277.49 of gemiddeld per jaar f6754.13. De uitgaven voor de zelfde za ken bedroegen in 1924 f 4942.15, in 1925 4937.04 in 1926 f4963.77 of gemiddeld f 4947.65, zoodat de gemeente na de ver ve reeniging, dank' zij mede het werk der volontairs hier op het secretarie een voordeel heeft van 1806.38 per jaar, een cijfer wel van eenige beteekenis. Er wordt in de gemeente wel eens gesproken dat de belasting hoog is, in een ingezonden stuk in de courant van een belastingbeta ler werd gezegd, dat de belastingen hoog zijn en spr. geeft dit gaarne toe, doch dit i s nog geen reden om secr. personeel ai te schaffen en daarvoor f500.aan gedrukte stukken te koopen. De belasting verbooging is in de courant weieens voorgesteld als zijnde bet gevolg van de vereeniging van de drie gemeenten, doch deze bewering is onjuist. Belas ting verbooging zou er voor de verschil lend^ gemeenten zonder vereeniging ook gekomen zijn evengoed in Meeuwen als in Eethen en inEethen als in Drongelen Er zijn diverse stroppen geweest in Meeu wen n.l. beeft men in 1922 voor bet on derwijs van bet rijk f 1240.74 te veel ontvangen welk bedrag men heeft ge bruikt om van te leven in 1924 een bedrag van 2187.50 te veel, wat ongeveer f 3400 maakt. Die f 3400 zijn niet terug gevorderd van de gemeente Meeuwen doch van de nieuwe gemeente Eethen. De gemeente Meeuwen bad in 1922 een nadeelig saldo in de rekening van' f 1960.86 dat bij de f3400 geteld is voldoende om aan te toonen dat voor de gemeente Meeuwen belasting vei hooging had moeten komen. Hierbij blijft liet evenwel nog niet. Toen de gemeenten goed en wel vereenigd waren, kwam er een af rekening van de PNEM waarop voor de gezamelijke gemeenten een schuld voor kwam van 28498.34 van welk bedrag de PNEM bij de overdracht f 2042 heeft terug betaald wat evenwel niet weg neemt, dat er een schuld bleef van ruim f 26000.plus een bij bet rijk van f 3400.en bet te kort der gemeente Meeuwen van f 1960.Dit in aanmerking genomen, dan blijkt dat de gemeente nog niet zoo slechts geboerd beeft, als men weet dat de gemeente, uitgezonderd die voor het tellectrisch bedrijf nog slechts ©en schuld beeft v. f 3800.— waarv. in 1928 wordt afgelost f 2000.— en in de drie volgende jaren telkens f 600.—. Spr. zou zich niet vergissen als bij zegt dat de gemeente Meeuwen zijn belasting niet het minst zou hebben moeten verhoogen. Spr. wil nu nog even terug komen op het adres van den heer v. Buuren en moet hij in de allereerste plaats verklaren, dat het hem heeft getroffen dat deze met zijn bezwaren in de raadsvergadering niet direct voor den dag is gekomen. Het heeft er allenschijn van dat het adres niet van den beer v. Buuren zelf, doch van iemand anders is. Het adres is verre van juist, Spr. neemt gaarne aan dat men geheel te gotdertrouw is geweest, doch in het adres wordt gesproken van een belooning voor een ambtenaar ter secretarie, terwijl dit meet zijn voor een bepaald persoon In het eerste geval zou tejr sprake zijn van een blijvende belooning, terwij] het slechts bedoeld is als een belooning voor Vos, voor iemand die al zoolang werkzaam is geweest, zonder daar voor iets te ontvangen. Vervolgens moet spr. er zijn verwondering over uitdrukken dat de heer v. Buuren over ijs van een nacht is gegaan. Als U inlichtingen vraagt zijn IJ die altijd verstrekt, daarom kan ik niet be grijpen dat U schrijft dat Vos benoemd is tot ambtenaar ter secretarie. Deze be noeming behoort aan B. en W. en al willen zij er 10 benoemen, dan heeft de raad daarmede niets te maken. Spr. kan niet begrijpen, dat hierop aanmerking wordt gemaakt, want hij geeft bovendien de verzekering, dat Vos nog nooit benoemd is en nu zal v. Buuren wel zeggen, het staat toch in de courant, doch dan ant woordt spr. dat men niet te veel ai moet gaan op een krantenbericht, dat afkomstig is van een correspondent die aast op een paar dubbeltjes die de uitge ver er voor betaalt. Vervolgens spreekt de beer v. Buuren over de eerste vergadering van de nieuwe gein., doch wie spreekt zich daar over het hardst tegen. Ik lees bier wat er i n de 2e vergadering door U is ge zegd, dat U de secretarie 's middags wilt sluiten en alleen op de morgenuren wilt open houden en den secretaris niet wilt verplichten den geheelen dag aan wezig te zijn, doch alleen dat hij het publiek helpt op alle uren, dat hij aan wezig is. U verlangde dus destijd open stelling van 9—12 daar snap ik niets van, IJ hebt er zelfs bepaald prijs opge steld. Ik kan U wel de verzekering ge ven dat de secretaris des voorrniddags weieens afwezig is, docb alles bij elkaar geteld, blijft hij in totaal mind jr weg als waarop bij recht beeft, vacantia neemt bij niet. Verder meent U dat de secret, bet wel afkan, hoe bij dat in 3 uren kan is mij een raadsel. Nu schudt U wel het hoofd, doch nu wordt er 3 uren geregeld gewerkt door 4 personen, die werkelijk niet zitten te slapen, doch nnttig werk verrichten, dit komt hierop neer dat er 's morgens 12 uur gewerkt wordt, als men dat van de secretaris alleen zou vergen dan zou men in de gemeente Eethen iets doen wat men in geen een gemeente zou doen. U meent dat de secretaris bet in 6 uur wel afkan, terwijl er nu al 12 uur wordt gewerkt. Heel vaak wordt boven dien door de volontaris en den. s-xmetaris des middags op de secretarie of thuis ge werkt. Men moet ons dankbaar zijn, dat wij de gelegenheid hebben aangegrepen. Voe te willen aanstellen omdat hij met zoo'n klein bedrag tevreden is. Als de sec retaris te weinig werkt en bet werk door een ander wil laten doen, moet hij dat zelf weten, dit is evenwel niet het geval. Wat de nevenbetrekkingen betreft, waarvoor wij den secretaris zouden moe ten binden, deze nevenbetrekkingen mag iedere secretaris aannemen waarom zou hij dat bier niet mogen doen. Als hij hier zijn werk verricht, wat geeft het ons dan als hij thuis voor de Boe renleenbank of iets anders werkt. Zoo lang wij geen klachten krijgen, hebben wij het in den secretaris te waajdeeren dat hij als jonge man tracht te verdien nen wat hij kan, als hij hier maar doet wat hij als goed secretaris heeft te doen. Ik wil toegeven dat ik misschien wel eens gezegd heb dat de secretaris het alleen wel af kan, doch ik wist toen niet, welke wetten er zouden komen en welke werkzaamheden door deze wetten op de secretarieën zouden worlen ge>-. legd, t oen wist ik e venmin dat de raad dehe cretaris ook zou benoemen tot ge-; meente-ontvanger. Dit wil niet zeggen dat dit laatste toen verkeerd is geweest, neen, want door deze benoeming bevoordeelde de gemeente zich door de 10 pCt. aftrek f 350.op het salaris. Vervolgens kan ik wel begrijpen, ik wee» dat als men een hond wil slaan p>r wel een stok is te vinden, dat U bezwaar hebt tegen de f 400.— doch had het daarbij gelaten, bad daarover des noods eens ernstig on-: der 4 |o ogen gesproken. Thans is het echr ter zoodat menigeen mij heeft gevraagd, wat is de bedoeling van den h. v. Buuren gaat het nu over die f 400. over den secretaris of over den Burgemeester Dan hebt U mij toegevoegd dat ik buiten de gemeente verblyf, hier over wil ik niet veel zeggen, doch alleen dit dat bet buiten de bevoegdheid van een raadslid ligt, daarover te oordeel len. Ik heb boven mij staan den Minister en de Commissaris der Koningin, als die mij ter verantwoording roepen, zal ik mij ook wel verantwoorden, verder wil ik hierover op deze plaats niets zeg gen. Ik ben U dankbaar dat U mij de gelegenheid hebt gegeven om de zak ken eens recht op zijn poten te zetter». Als wij weten dat de secretaris, tot» over de ooren overladen is met werk, dan i s het toch te dwaas dat hij uit zijn eigen zak voor hulp betaalt. Ik meen wel eens gemerkt te hebben dat hij dit doet, of het waar is weet ik niet en hoeveel weet ik ook niet. Het gaat toch evenwel niet aan, dat de secretaris ook nog een ander zal betalen. Wij zijn thans gelukkig zoover dat de gemeente de bezoldeging niet meer regelt van de gemeente-ambtenaren, als dat zoo was zou het er treurig uitzien. De belasting zal door deze f 400.— niet worden veT- hoogd, in het stadium waarin we thans zijn gekomen, zal het de gemeente meer kosten, als we drukwerk moeteu gaan bestellen dan een ambtenaar bezoldigen. U zegt dat ik den eed heb afgelegd om de belangen van de gemeente voor te staan, deze belangen zijn het best gediend door het in orde houden der ad ministratie, en nooit slechter gediend dan in de war te laten lo .pen. TJ hebt de uitdrukking gebezigd dat U niet weet of de administratie wel ooit in orde is, laat dat maar aan mij over. Ik durf te verklaren dat ik wel zoover ben on derlegd, dank zij mijn leermeester Bur gemeester v. Eggelen, die ik voer zijn lessen nooit dankbaar genoeg kan zijn dat ik wel kan beoordeelen of de ad ministratie in orde is. De Commissaris ban gerust ieder oogenblik iemanl zen den omdat te onderzoeken. Zoolang U geen zekerheid hebt dat de administratie niet in orde is, moet U daar niet over spieken en moogt U zoo'n vermoeden niet' uitspreken. U hebt gezegd als wij een belooning geven dan moeten wij het goed, doen, goed komt U dan met een voor-; stel. Er wordt in de gemeente wel veel over de kwestie gesproken, omdat men niet weet wat er aan d. adm. is verbonien als U echter met een voorstel komt, dan kunt U dat tegenover de geheele gemeen-; te verdedigen. De beer Donken heeft de .jpmerking gemaakt dat de secretaris een overeen komst beeft aangegaan, deze is te kort raadslid om hem deze uitdrukking kwa-; lijk te nemen. Als dat evenwel waar was, dan zou by de eerste zijn die de laan uitging. De secretaris beeft ook een eed afgelegd, "ein zulk een dat acooord is daarbij niet aangegaan, dan bad ik dat moeten weten. U begrijpt dat ik mij met hand en tand er tegen zal verzetten, dat het raadsbesluit ver nietigd wordt. Na de toelichting die ik heb gegeven, hoop ik dat de raadsleden niet de kat in het donker zullen knijpen, doch zullen handelen, zooals plicht en geweten hen oplegt, meer wil spr voor- loopig over deze kwestie niet zeggen. v. Buuren. Wat U over de vorige ge-1 meenten hebt gezegd, neem ik U ook niet kwalijk, doch dat was absoluut niet noodig geweest, het gaat alleen o/er de tegenwoordige gemeente. Voorzitter. Ik zou dat ook niet gedaan hebben, als U niet in uw adres had ge schreven alsof belasting verhooging van de vereeniging komt. Ik wil in 't minst niet beweren dat /die schuld door Meeuwen alleen is gekomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1