Tweede Blad 10,4782 Qeen Geweten ALLES GEPROBEERD voor het Land van Heusden en Altena, v de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON Plaatselijk Nieuws Parlementair Overzicht. Uw Zenuwen BEHOORENDE BIJ HET Berichten van den Flantenziektenknndigen Dienst. BESTRIJDING VAN DEN AMERIKAAN- SCHEN KRUISBESSENMEELDAUW. Verleden jaar trad de Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw op meerdere plaatsen zoowel in Nederland als in het buitenland veel heftiger op dan in de voorafgaande jaren. De mogelijkheid is daardoor zeer groot, dat dit in het jaar 1928, wanneer bet weder voor den meeldauw gunstig mocht zijn, in nog sterker mate het geval zal zyn. Daardoor kan de bessenoogst sterk in waarde dalen, zelfs kan de oogst van meerdere perceelen onverkoopbaar blyken te zyn. Hoewel het beter ware geweest, als dit vroeger was geschied, is het toch nog gewenscht, dat overal, waar dit nog niet gebeurd is, de struiken, die verleden jaar in sterke mate waren aangetast, op zoodanige wijze gesnoeid worden, dat alle eenjarige scheuten tot op minstens 1/3 deel worden ingekorthet snoeisel moet worden verbrand. Daar echter reeds zeer vele vrucht lichamen der zwam van de aangetaste scheutjes op den grond zijn gevallen, is infectie in de lente van die vruchtlichamen uit, mogelykook kunnen vroeg in het voorjaar de struiken worden aangetast door sporen der meeldauwzwam, afkomstig van elders staande struiken, waarop reeds meel- dauw is uitgebroken. Een zorgvuldige bespuiting met carbo- lineum, voordat knoppen der struiken aan het werken zijn, is eveneens aan te raden, hierdoor worden nog weer een aantal vruchtlichamen onschadelijk gemaakthet is gewenscht niet alleen de struiken, maar ook er tusschen in en er naaststaande palen, heggen e.d. te besproeien, omdat ook daar vruchtlichamen op terecht gekomen kunnen zijn. Waar de grond nog niet omgeploegd is, is het goed ook dezen te besproeien. Afdoend is deze behandeling met carbolineum echter niet, evenmiu als de wintersnoei, waardoor de voorjaarsbe- strijding gemakkelijker wordt en meer kans heeft op succes. Teneinde nog mogelijke infectie grooten- deels te voorkomen, moeten de struiken vroeg in het voorjaar, ongeveer in de eerste dagen van Mei, bespoten worden met Al- calische en Bourgondische pap, die bereid wordt door IJ K.G. kopervitriool op te lossen in 100 L. water en al roerende toe te voegen lj K.G. sodex, d.i. water- vrije soda. Deze moet toegevoegd worden in poedervorm, dus niet in samengebakken brokken. Den kruisbessentelers wordt dringend aangeraden, den wintersnoei en den win- terbespuiting met carbolineum, maar vooral de voorjaarsbespuiting met Alcalische Bour gondische pap toe te passen, niet alleen REINHOLD ORTMAN. 37) om hunne eigen kruisbesserpereeelen zoo veel mogelyk vrij van A.K M.-aantasting te houden, doch ook om in het belang van cultuur en handel het optreden van meel dauw zooveel mogelijk te beperken. Met het oog op dit belang zal door den Plantenziektenkundigen Dienst streng de hand worden gehouden aan art. 14 der Meeldauwwet, luidende jHet is streng verboden struiken, deelen van struiken of vruchten, welke zijn aan getast door den Amerikaanschen kruishes- senmeeldauw, te koop aan te bieden, te verkoopen, of te leveren, of te vervoeren. Nadere berichten over den Amerikaan schen kruisbessenmeeldauw en zyne be strijding, worden gaarne verstrekt doer den PlantenziekteDkundigen Dienst en de daarbij werkzame ambtenaren. Het Plaatsvervangend Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst T. A. C. SCHOEVERS. DB LAXD ARBEIDERS WET. Van sommige zijden is er op aargedrongen, dat er een hertaxatie zal plaats hebben van de z.g. plaatsjes, die in den duren tijd zyn verkregen, en dat het verschil tusschen de toenmalige waarde en de waarde volgens de nieuwe taxatie voor rekening van het Rijk zal komen. Het springt aanstonds in het oog, dat er zeer groote bezwaren aan verbonden zijn om te onderzoeken, of het mogelyk en wenschelijk is om het groote risico van hen, die in den duren tijd een plaatsje verkregen hebben, eenigszins te verminderen, en zoo ja, op welke wyze. Men moet niet vergeten, dat naast de talryken, die in den goeden tijd een plaatsje kochten met behulp van de Landarbeiders- wet, er verschillende andere waren, waar onder ook verscheidene kleine boeren, die toen ook met eigen of geleend geld plaatsjes hebben gekocht. Waarom moet men dan op kwijtschelding aandringen alleen voor die kleine groep, die volgens de Land- arbeiderswet een plaatsje hebben gekregen Waarom moet het Ryk de stroppen van sommige zyner burgers overnemen en van andere niet Wanneer men tot herschat ting overgaat, is het dan wel mogelyk om te bewijzen, dat de onmacht om te beta len het gevolg is geweest van de minder goede tijden kan het ook niet het gevolg zijn van andere oorzaken, zooals b.v. ver- waarloozing, geringe werklust, onoordeel kundige exploitatie Hoe wil men daar- tusschen onderscheid maken Is het billyk, dat juist de landarbeiders, die reeds een maal met Staatshulp geholpen zijn, wéér zouden worden geholpen, terwijl men zich in het geheel niet bekommert om de andere groepen van landarbeiders, die in dienzelf den duren tijd hebben gekocht en ook een strop hebben gehaald En men behoeft zich niet te bepalen tot de landarbeiders. Ook tal van kleine boeren zijn er ongeluk kig aau toe, omdat zy in den duren tijd hebben gekocht. Daarom zou hertaxatie een stap op een gevaarlijken weg beteekenen, en zou ondermynd worden de verantwoor delijkheid van al die vereenigingen en stich tingen, die volgens de Landarbeiderswet zijn opgericht, en ook die van de gemeen tebesturen. Men zal het dan ook niet zoo nauw nemen met het crediet-geven, omdat men toch het vooruitzicht heeft, dat Vadertje Staat wel zal byspricgen. Inderdaad, men zou zich met hertaxatie van de plaatjes op heel gevaarlijk terreiD begeven, en moet zich dan ook wel tien maal bedenken, alvorens daartoe over te gaan I De beteekenis van de Kamers van Koophandel. Het is bekend, dat de invloed, die er van de Kamers van Koophandel in haar oude constructie uitging, niet byster groot was. En aanvankelijk leek het, dat in het algemeen de nieuwe Kamers van Koophandel zich niet konden verheffen boven het niveau, waarop de vroegere Kamers stonden. Gaan deweg is echter haar invloed toegenomen langzamerhand zijn de nieuwe Kamers van Koophandel, niet in het minst tengevolge van de invoering van het Handelsregister, in ons economisch bestel ingeleefd. Belangrijke adviezen op alterlei gebied zijn van de verschillende Kamers uitgegaan. En dikwijls met gunstig resultaat. Want al werden deze adviezen door de betrokken colleges niet altyd onvoorwaardelijk opge volgd, meermalen was de invloed, dien de Kamers van Koophandel op tal van besluiten van overheidswege oefenen, merkbaar. De doorsnee-zakenman voelt weinig voor de politiek hy meent zijn tijd beter te kunnen besteden. Het gevolg daarvan is, dat het commercieel element maar al te veel in de overheidscolleges ontbreekt of althans niet voldoende aanwezig is. Als correctief hierop kan in niet geringe mate gelden den invloed, die de Kamers van Koophandel, daartoe wettelijk ingesteld, kun nen oefenen door haar adviezen aan de DE HOPE DES VADERLANDS. Eerste student»Wat zullen we nou weer doen van middag Tweede student»We zuilen kruis of munt gooien met een gulden. Als 't kruis is, gaan we biljarten, als 't munt is, gaan we naar de soos, en als-t-ie op z'n kant blijft staan, gaan we studeeren.® wetgeveode en besturende lichamen. Het is dan ook wenschelijk, dat van de Kamers mede tengevolge van haar samenstelling, in steeds meerdere mate actie zal uitgaan, teneinde den hier bedoelden invloed op de politieke overheidscolleges te versterken. DRUNEN. Veiling 27 Januari. per K G. Appelen 424 ct. Goudreinetten 4424 II 4—42 Bellefleur 8-40 11 4-6 Sterappelen 42-45 II 5-8 Ossekoppen 6—8 II 3—7 Eisdener klompkes 46 Geelzure 5—8 Dubb. Bellefleuren 40—421 II 5-9 Bellefleuren Zoet 3-6 KoniDgsrood 4—9 Huismans Zoet 5-9 Campagne 4—7 Ermingaarde Zoet 5—7 Brederode 45—49 II 40—44 Kleiperen 5—9J Giesen Wildeman 4—7 i Spruiten 30—48 II 20—30 Juin 44—20 Sjalotten 4345J Spinazie II 20—24 Witlof 49—24 Kroten 3—6 Knolrapen 2—3 Wortelen 2J5 Slavellen 8—40 per stuk Roode kool 3—45 Savoye kool 4—6 Boeren kool 4—2 Seldery 4—8 per bos Seldery 20-34 Prey 40—28 per K.G. Kjpeieren f4 60 Eendeneieren - 4.40 Aanvoer 9600 K.G. fruit. WAALWIJK. In de raadsvergadering van Vrijdagavond is een verzoek van den directeur der gasfabriek om intrekking van zyn eervol ontslag, dat met ingang van 1 Mei was verleend, met algemeeno stemmen afgewezen. ZUILICHEM. Loop der bevolking over '27. Op 31 Dec. 1926 bestond de bevolking uit 592 m. 503 vr. 1095 Geboren Gevestigd Vermeerdering Overleden Vertrokyen 16 19 8 25 24 44 35 m. 7 m. 27 m. 33 vr. 6 vr. 35 vr. 68 13 62 75 Verminderiug 34 41 Bevolking op 31 Dec. 1927 593 m. 495 vr. 1088 De vereeniging »Helpt Elkander® hield Zaterdag 14 Januari hare gewone halfjaarlijksche ledenvergadering, aanwezig wezen 67 leden. De vergadering werd door den Voorzitter geopend, daarna werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. De Penningmeester bracht het navol gende verslag uit Ontvangen aan contributie 2e halfjaar 1927 f 278 80 Uitgaven f 39310 Nadeelig saldo f 114 30 Voordeeling saldo le halfjaar '27 f 179 52 Voordeelig saldo over 1927 f 65.22 Werd besloten dit bedrag geheel te doen bijschrijven bij ziekenfonds en niet zooals gebruikelijk 25 pCt. op het reservefonds. Voor het reservefonds waren de in komsten f4.60, 't welk met het gevormde kapitaal thans f 840.30 bedraagt en dat van het ziekenfonds f 4503.79J. Aan ziekengeld werd het tweede halfjaar f 360 uitgekeerd. Het aantal leden bedraagt 407. Verder werd de uitkeering weder be paald op: eerste 43 weken f 4.25, tweede 43 weken op f4.— per dag. Op het Spaarbankboekje ziekenfonds is geplaatst f4506.88, op het boekje reservefonds f830 26. De aftredende bestuursleden L. van Dalen en T. A. v. d. Linden werden beiden met 54 stemmen herkozen. De leden van toezicht G. Bok, J. van Lopik en L. van Beek werden by accla matie herkozen. Een voorstel van C. A. van Veen, in de vorige vergadering ingediend, werd in getrokken het voorstel G. J. v. d. Maas, om de uitkeering bij ongevallen eveneens te stellen als bij ziekte, werd met 40 tegen 47 stemmen verworpen. Acht inschryvingsbiljetten voer bode waren ingekomen. Het werd gegund aan W. van Veen voor f 30.per jaar. Tweede en Eerste Kamer. Twee veel omstreden wetsontwerpen. Stemmingsbeelden. Het Aardewerkwetje. Zeer binnenkort zal dit in de Tweede Kamer komen en naar thans uit de memorie van Antw. van den minister blijkt, hebben de vele protesten ertegen, zoowel in als buiten de Kamer (men denke aan het voor- loopig verslag van begin vorige maand) de regeering niet van haar stuk gebracht. De minister levert er een uitvoerige verdediging van, waarbij hy den vrijhandelaren en de voorstanders van opheffing van alle handels belemmeringen en douane barrières (en dat zijn er zeer vele 1 begint gerust te stellen met de verklaring dat het wetsontwerp niet in strijd is met het standpunt door Neder land ingenomen op de internationale eco nomische conferentie te Gei ève, waar oud minister Coiyn ons land vertegenwoordigde. En theatraal volgt dan de mededeeling, dat de nregeeriog niets liever zou zien, dan dat alle invoerrechtep, voor zoover niet evenwijdig loopend aan een in het binnenland komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. fficuwsblad ROMAN VAN ft v De t erneergeslagenheid, die Edith thans aan den dag legde, was in zulk een op vallende tegenspraak met haar aanvan kelijke koelheid, dat een oppervlakkige toeschouwer stellig aan haar oprechtheid getwijfeld zou hebben. Professor Wallroth moest er wel in gelooven aangezien hij op de teeierste wijze bezig was haar te troosten en haar met vriendelijke woorden uit te leggen, om welke redenen hij er ditmaal van af moest zien, haar mee te nemen. Weliswaar gelukte het hem oogenschijn- lijk niet geheel, het donkere wolkje op haar fraai gevormd voorhoofd te ver drijven, maar zij vertoonde toch weer een lieftallig, hoewel eenigszins wee moedig glimlachje, toen hij na eenige oogenblikken met enkele schertsende woorden afscheid van haar nam, om zich in zijn werkkamer terug te trekken. Ter wijl zij hem tot aan de deur vergezelde, klonk het zeer liefdevol en bezorgd, toen zij sprak: „Als je van dezen ingespan nen arbeid maar geen nadeelige gevol- ^sui Tiura uojj jSpMpuq; ^puTAJopxro ua3 jouw verdiensten moest er werkelijk eer der aan denken, op zijn lauweren te gaan rusten. Maar toen. de deur nauwelijks achter hem gesloten was en zij zich alleen wist, had er een wonderbaarlijke verandering met deze schoone vrouw plaats. Haar oogeoi openden zich onnatuurlijk ver en zij breidde haar armen uit, alsof zij alle spieren wilde uittrekken om ze daarna weer te ontspannen. „Ah, welk een bevrijding!" kwam het halfluid over haar lippen. „Tenminste eenige gelegenheid om wat vrijer adem te halen, een kleine pauze in deze onver draaglijke comedie !(En hij deukt nog wel, dat ik er naar verlangde hem te vergezellen ik! Ah, het is waarachtig om te lachen.!" Maar zij lachte niet; want oen andere gedachte, die haar plotseling door het hocfd flitste, dempte snel weer haar triomfantelijke vreugde. Zij snelde naar haar kamer en nadat zij de deur zorgvul dig achter zich gegrendeld had, schreef zij in grooten haast een brief, waarbij zij zich niet van haar gewoon met een mo nogram prijkend postpapier bediende en in welken brief de aanhef zoowel als de onderteekening ontbrak. Toen de enve loppe gesloten was, belde zij' om haar kamenier. „Je moet dezen brief voor mij be zorgen, Emilie," beval zij, „maar het is noodzakelijk, dat je hem persoonlijk aan doctor Artois overhandigt." „Ik begrijp het, mevrouw! Ik moet hem dus niet aan de privé-woning van den doctor afgeven." „Neen, op de club. Je weet wel, waar het gebouw zich bevindt en wanneer doctor Artois daar aangetroffen kan wor den. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ik ook ditmaal op je stilzwijgendheid re ken." Het meisje duidde slechts door een gebaar aan, hoe overbodig deze laatste waarschuwing voor haar was en keerde zich om, teneinde de kamer te verlaten. Maai- nog voor zij den drempel bereikt had scheen er een verrassende gedach- tenverandering bij haar gebiedster te heb ben plaats gehad. „Blijf nog een oogenblik, Emilie!" riep Edith plotseling uit. „Geef mij voorloo- pig den brief maar terug. Ik zal je wel berichten, wanneer het tijd is hem te bezorgen." Zoodra het meisje zich verwijd^id had, scheurde zij het briefje in heele kleine snippers en verbrandde ze tot asch. „Welk een dwaasheid zou ik daar weer begaan hebben!" sprak zy zacht in zich zelf. „Alsof ik er niet zeker van kan zijn, dat hij bij mij zal komen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. Waarom zou ik hem van te voren weer een voordeel verschaf fen tegenover mij 1" En gedurende den geheelen dag wacht te de kamenier tevergeefs op het geven van de opdracht, die zij maar al te gaarne had uitgevoerd, omdat blijkens laatste ervaringen de vervulling van der gelijke opdrachten steeds een flinke fooi opleverde. HOOFDSTUK XII. Nat en koud striemde de Maartsche wind door de straten en van do heer lijke bekoring der lente, die volgens den kalender reeds haar intrede moest heb ben gehouden, viel op het natie, glib berige plaveisel der hoofdstad absoluut niets te bespeuren. Het was dan ook stellig niet voor zijn genoegen, lat doc tor Siegmund Artois thans reeds voor de derde maal s chijnbaar doelloos dezelf de straat op en neer wandelde, de han den in de diepe zakken van zijn overjas en telkens schuwe, zijdelingsche blik ken werpend naar een bijzonder voornaam gebouw, waarvan hij door de breedte van den boulevard werd gescheiden. Op dit oogenblik verscheen een met twee prachtige paarden bespannen rij' tuig om den hoek en snel, alsof hij er zijn tfedenen voor had zich te ver bergen, sloeg Artois een der talrijke zij gangetjes in, teneinde de equipage voorbij te laten gaan. Zij hield stil voor het voorname gebouw; de in een lange, gele jas gehulde bediende opende het portier en een welgedane, blonde heer van mid delbaren leeftijd stapte uit, om achter de kunstig bewerkte toegangsdeur te ver dwijnen. „De hemel geve, dat hij vandaag op de beurs goede zaken heeft gemaakt 1* brom de Artois, die er in 't geheel niet roos kleuring en goed geluimd uitzag, zacht jes in zyn baard. „Je weet waarachtig nooit, wat je aan die geldmenschen hebt." Hij wachtte nog een paar minuten en stapte toen met langzame schreden als een man, die volstrekt geen haast heeft, dwars de straat over op het voorname gebouw toe. „Harders Zoon Bankiers" prijkte in vergulde letters op een wit marmeren schild naast de deur en een portier met gouden tressen om de pet wïes den vreemdeling den weg, toen hij informeer de naar het privé-kantoor van den heer Harders. Een jong ambtenaar nam in de wachtkamer het visitekaartje van den doctor in ontvangst en verzoolt hem y nadat hij hem op het privé-kantoor had aangediend, nog ieien oogenblik geduld, te oefenen, aangezien de heer Harders juist door dringende bezigheden in be-; slag was genomen. Artois kneep zijn lippen op elkaar, want deze ontvangst was niet bepaald geschikt, om hem in een opg.wekter stemming te brengen. Maar er blenf hem niets anders over dan geduld oefe nen en toen na verloop van *rn bijna eindeloos kwartier de deur van het privé- kantoor zich voor hem ontsloot, mocht hij niet 'ei ens het gezicht van oen ben leedigde toonen. Beleefd glimlachend, als het ware de levendige verpersoonlijking van de meest benijdenswaardige zorgeloosheid, oven? schreed bij den drempel en trad met uit gestoken hand op den breedgeschoudar- den, blonden heer toe, wiens terugkeer van de beurs bij nog geen half uur geleden op straat had afgewacht. „Is het een groote misdaad, beste Har-? dersj, u hier bij het goud maken te st>? ren?" vroeg hij. „Ik zou er haast bang voor zijn; maar ik beloof plechtig, dat ik niets van nw geheimen zal afluiste-? ren en dat ik uw kostbaren tyd niet langer in beslag zal nemen dan strikt noodzakelijk is." Met eenigszins terughoudende beleefd4} heid verzocht de ander hem plaats te nemen. „Wij kooplieden hebben tijdens onze zakenuxen weliswaar slechts zelden gelegenheid om een oogenblik gezellig te praten," antwoordde hij. „En juist nu het einde der maand ons zoo enorm veel te regelen geeft „Ah zoo, dat begrijp ik! U zou ma graag spoedig weer kwijt willen zijn. (Wjordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5