LETTERS ARTIKELEN blinkt uit boven andere I B 192-193-194 Waarom Kantongerecht Ileiisden Plaatselijk Nieuws RAVEN SWAAYs Paniek op de Bossche markt. Een op hol geslagen paard tusschen de kramen. Woendag sloeg in de Marktstraat t* 's Hertogenbosch een paard, bespannen voor een boerenwagen, op hol en liep de volle markt op, waar het 's Woensdags is het de grootste markt zeer druk was. Tal van kramen werden omver geworper en onder de aanwezige kooplieden en be zoekers ontstond groots verwarring. Velen hunner kwamen onder de kramen en ge ëtaleerde goederen terecht. Het paard raakte tenslotte in het zeildoek der kramen verward en kwam zoo tot staan. Het bleek gelukkig, dat niemand ernstig was gekwetst. De verwondingen bepaalden zich tot wat schrammen. De marktkoop lieden hebben echter aan kramen en goede ren veel schade bekomen. De directeur van het marktwezsn, de heofdinspecteur van politie Rulkens, herstelde de orde onder de opgewonden kooplieden. De voer man van den wagen is aangehouden. (Msb.) (Vervolg). Eene Elshoutsche zaak, behandeld in de zittingen in 6 en 20 Januari 1928. G. d, M., J. M., C. K. en M. M. allen te Elshout. staan terecht omdat zij in zekeren laten avond straatschenderij zou den hebben gepleegd door op de ruiten der woning van Willem Gijsels te klop pen en wel zoodanig dat een groote ruit werd verbrijzeld. Alle verdachten verklaren niets van bet geval te weten alleen verdachte M. M. zegt wel gerammel van ruiten te heb ben gehoord, maar niet te weten wie geklopt heeft. Kantonrechter: We krijgen zeker weer bet gewone Elshoutsche kunstje om niets van de zaak te weten. Maar enfin, ik zal het er ten slotte toch wel uitkrijgen, weest daarvoor maar niet bang. Getuige Cornelis Lambrechts, schoen maker te Elshout, verklaart als volgt: We hadden teeravond ter eere van een bruid in de herberg van Hendrik van Hoven. Te omstreeks 10 uur gingen we «aar huis en toen zei Cornelis Pulles tegen ons„Als je Gijsels er uit haalt, geef ik een rondje". Toen is er geklopt en geslagen op ruiten, maar wie het ge daan heeft heb ik niet gezien. KantonrechterEn ge hebt aan den Majoor van den Rijks veld wacht Van den Hout gezegd, dat je zelf op de ruiten hebt geklopt. Begint het gelieg weer. Wees voorzichtig en denk dat je onder eede staat. Als ik je van meineed ver denk, laat ik je direct arresteeren je bent dus gewaarschuwd. GetuigeIk heb aan Van den Hout bekend uit vrees en vader wou hebben dat ik fö betaalde, waarvoor de Heer Ambtenaar wou schikken. De Majoor heeft tegen mij gezegd „Als je er niet voor uitkomt, is 'talles voor jou". Ver der weet ik niets meer wat ik aan Van den Hout heb gezegd. Ik heb nog wel een ruit hooren rinkelen. Kantonrechter: En was je toen niet nieuwsgierig om eens te gaan kijken waar een ruit gebroken was Verdachte Ik heb 't niet gedaan. Kantonrechter 't Wordt weer een raar zaakje, dat begrijp ik nu al. Getuige Frans Lambrechts, schoen maker te Elshout, zegt er niet bij te zijn geweest toen er bij Gijsels op het raam werd geklopthij was toen aan de andere zijde van 't huis. Ook hij heeft een ruit hooren rinkelen. Voorts verklaart deze getuige dat de politie hem gedwongen heeft te bekennen. Kantonrechter: Ben jij ook al niet gaan kijken toen je een ruit hoorde rammelen GetuigeNeen Edelachtbare. Kantonrechter 't Komt mij buitenge woon vreemd voor, dat je evenals je broer aan Van den Hout geheel anders verklaard hebt dan je nu zegt. Ook jou geef ik den goeden raad om de waarheid te zeggen, want als ik maar eenigszins merk dat je me om den tuin wilt leiden dan laat ik jou leiden naar de mare- chaussée-kazerne. Enfin, we zullen de zaak grondig onderzoeken en tegen de volgende zitting laten dagvaarden als getuigen: Majoor Van den Hout, den agent van politie De Hart, Willem Gijsels, den caébouder Hendrik van Hoven en natuurlijk jullie beiden nog ééns. zooals in het proces-verbaal staat. Van den Hout heeft geen poging gedaan om aan de Lambrechtsen een bekentenis te ontlokken. Getuige Willem Gijsels, zonder beroep te ElshoutNadat er eenigen tijd op de ramen geklopt was en geroepen was „er uit, er uit", sprong ik mijn bed uit, denkende dat er brand was. Toen vloog een groote ruit in scherven naar beneden en ik werd verwond. Toen ben ik direct naar Majoor Van den Hout gegaan, maar ik heb toen niemand gezien. Getuige Hendrik van Hoven, café houder te ElshoutIk heb niet gezien dat verdachten dronken waren, maar ze zullen toch wel veel gedronken hebben, wat op een teeravond altijd zoo gaat. Ik heb niet gehoord dat er afgesproken werd om bij Gijsels lawaai te gaan maken. Getuige Franciscus Lambrechts, schoen- j maker te Elshout: Van uit het café ben ik met de vier verdachten en mijn broer Cornelis naar buiten gegaan en wel naar de urinoir. Bij Gij zeis ben ik niet ge weest. De veldwachters hebben mij laten bekennen in bijzijn van vader en moeder, maar in werkelijkheid heb ik er niets aan geaaan. Uit vrees had ik aan v. d. Hout maar gezegd, dat ik ook mee had gedaan. Ik weet niet, wie op de ruit hebben geklopt, want ik heb er niets van gezien. Kantonrechter: Vóór 14 dagen heb je me verklaard dat je ruiten hebt hooren rinkelen en dat je toen niet gegaan bent naar de plaats waar het gerinkel van daan kwam. Zoo'n houding lijkt mij bijzonder vreemd als je van een geval niets afweet, want weet je 't wel vooraf dan ben je wel zoo slim om je koest te houden en je niet te vertoonen. Maar dacht jij nu werkelijk dat ik zou ge- looven dat jij niet zoudt gaan kijken uit pure nieuwsgierigheid wanneer je vlak bij je geheel onverwacht en zonder van iets te weten ruiten hoord rinkelen Naar iedere kakelende kip gaan jullie kijken en zou je dan niet gaan kijken naar een ruit, die je hoort rinkelen? Wees nu voorzichtig want ik verdenk je heel spoedig van meineed. Zeg de waarheid en draai er niet om heen en al heb je nu met je kornuiten ook al afgesproken, wat jullie stellig hebt ge daan, om den Kantonrechter alleen maar te vertellen datgeen wat je onder elkaar hebt afgesproken, toch raad ik je heel sterk aan je aan die afspraak maar niet te houden, wat dan gaat het glad mis. Wat is nu waar wat je aan van den Hout indertijd hebt gezegd of watje nu verklaart of van beide wat Getuige F. LambrechtsWat ik nu zeg is de waarheid. Getuige Cornelis Lambrechts, schoen maker te ElshoutIk blijf bij mijn ver klaring, die ik hier 14 dagen geleden heb afgelegd. Ik heb toen verklaard dat ik met de verdachten en mijn broer Frans bij v. Hoven ben geweest. Buiten het café gekomen ben ik gevallen op den weg, want ik was dronken. Ik heb niet op de ruiten bij Gijzeis geklopt d. w. z. dat weet ik niet meer. Toen ik daar buiten lag heb ik wel een ruit hooren rinkelen, maar ik ben niet gaan kijken, doch direct terug gegaan in het café. Aan van den Hout heb ik bekend mee gedaan te bebben enkel uit vrees voor politiezaken. KantonrechterJou verklaring doet me al even vreemd aan als die van je broe.r 'tls en blijft mij een raadsel dat je niet gaat kijken als je een ruit hoort rinkelen d. w. z. als je vooraf van den prins geen kwaad weet. Kantonrechter tot van den Hout en de HartDus jullie blijft bij al hetgeen in het proces-verbaal is gerelateerd. Van den Hout en de HartJa Edel achtbare. KantonrechterDan gelast ik de in arreststelling van de getuigen Lam brechts als verdacht van meineed. Beiden worden weggeleid door den opperwachtmeester Van der Plas en den rijksveldwachter Thevissen). De verdere behandeling der zaak schors ik tot over 14 dagen en wil alsdan nog als getuige hooren Cornelis Pulles. Op Vrijdag 20 Januari is van de vier verdachten alleen A. K. verschenen Deze zegt er niet bij te zijn geweest Getuige Majoor Van den Hout te ElshoutIk persisteer bij mijn proces verbaal. Vier hebben mij bekend ge klopt en geslagen te hebben en daar onder ook de Gebroeders Lambrechts. Verdachte A. K. heeft ontkent. De Gebroeders Lambrechts hebben mij beide verklaard, dat zij 't gezien hebben, zooals het in het proces-verbaal is vermeld. De agent De Hart is er steeds bij ge weest toen ik ze hoorde. Ik heb er in 't geheel geen pressie op uitgeoefend om eene bekentenis te krijgen. Kantonrechter We hebben hier stel lig weer eene echt Elshoutsche afspraak om elkander niet te verraden. Gelukkig Ijen ik er op geprepareerd. Getuige ageot De Hart te Elshout Ook ik persisteer bij het in het proces verbaal gerelateerde. De verklaringen der Gebroeders Lambrechts zijn afgelegd BAHLMANN GORINCHEM. Februari bijzonder voordeelig Colbert Costumes Pantalons Regenjassen Kindersportpakjes BABILON1ËNBROEK. «Opletten is de boodschapc zegt bet spreekwoord in den volksmond. Dit ondervond de kastelein M. Linkhaar alhier. Hij had eenige dagen geleden een varken geslacht en de worst daarvan by zijn buurman gebracht om te doen rooken. Toen hy de worst weer terug ging balen, trok hy er met een maod onder den arm op uit. Vlug werd de worst in de mand geladen, waarby by evenwel niet merkte dat de mand slechts een halve bodem had en stapte er mee huiswaarts. Tbuis gekomen bemerkte hy dat het grootste gedeelte van zyn heerlyke worst verdwenen was. Vlug werd gezocht naar zyn verloren lekkerny, maar deze vond hij natuurlyk niet. Een paar dagen daarna kwamen enkele opgeschoten jongeRS hem bedanken voor het heerlyke maal dat hy hen bezorgd had. BRENGEN U GELUK MEEUWEN. A.s. Dinsdagavond hoopt voor de gemeente op te treden de Heer Schoonerbeek uit Ermelo. HERPT. Alhier is bericht ontvangen dat de pontknecht Seuntjes aan het «Bern- sche veer* wordt overgeplaatst Daar elders. A.s. Zondag zal de tooneelvereen, van de handboogschuttery «Claudius Civillusc van Haarsteeg alhier voor de leden van de handboogschuttery «Ons Genoegen* eene uitvoering geven. Het programma vermeldt een drietal blijspelen waaronder het groote blyspel in 4 bedryven «Kopperak op Carna val of de Club der overtolligen*. Daar «Claudius Civillus* over een goede reputatie beschikt, zal het a.s. Zondag niet aan be langstelling ontbreken. In de Maandag gehouden vergadering van den R.K. Jonge Boerenstand te Herpt werd als bestuurslid gekozen Ant. de Wilt Jacz., zulks in verband met 't ontslag nemen van den secretaris de heer A. Boys. Daar deze zeer nauwgezet zijne taak heeft waar genomen werd hem ook bij zyn heengaan Ie. Doordat wij in Gorcum de eenigste specialiteit zijn en niet afgeleid worden door den verkoop van Manufacturen of bij-artikelen. 2e. Kunnen we ons dus met onze volle energie alléén op het kleedingvak toeleggen. 3e. Berust niet alleen de commerciëele leiding (zooals bij anderen), doch óók de technische in eigen handen en zijn wij daardoor in staat de COUPE en AFWERKING tot den hoogsten trap op te voeren en tot in de finesses te controleeren en uit te werken. 4e. Zijn onze prijzen daardoor de laagste. Vandaar, dat de meesten dit inzien en derhalve de groote toevloed van nieuwe cliënten. Grootste Specialiteit uitsluitend in het Kleedingvak. Bezichtigt onze Etalages. Vraagt de stalen ter bezichtiging. geuite dreigement,doch men achtte het blijkbaar veiliger thuis te blqven. HEUSDEN. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteeren-le hulp postkantoren werd gedurende de maand Januari 1928. Ingelegd f22110.45. Te rugbetaald f 17319.07. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 10142. J.l. Zaterdag gehouden bloempjes verkoop ten bate van het verpleegfonds voor de T.B.C. bestrijding heeft ruim f 57.— opgebracht. Op verzoek van de Chr. Jongelings vereeniging gaf de heer Visser uit Apel doorn j.l. Vrijdag twee filmvoorstellingen in de Chr. Bewaarschool alhier, om 5 uur voor de jeugd en om half acht voor de ouderen. Beide keeren viel hem een druk bezoek ten deel en was men ten zeerste voldaan over de verschillende films, waaronder! uitmuntte de Bun jan-film en de Wees. Zaterdagavond zal in de zaal van hotel „Concordia", het nieuwe vaandel worden onthuld, van de „Heusdensche Fanfare", terwijl bij gunstig weer des middags een wandeling door de ge meente zal worden gemaakt. Nabij de Herptsche poort botste de auto van den heer W. uit Haarsteeg door een defect aan 't stuur tegm een der boomen. De beide inzittenden be kwamen slechts lichte kwetsuren. De auto beliep nogal schade. Tot R. K. kerkmeester benoemde Z. D. H. de Bisschop van *s Bosch den heer J. de Mol. Vrijdag 10 Februari, zal er wederom een simultaan-damreance gegeven worden, in hotel „Het Wapen van Amsterdam". Simultaan-speler is A. de Graag, alhier, waar men zich ook als deelnemer kan melden. Aanvang half acht. Zoo mogelijk zal men tot clubvorming overgaan. CAPELLE. J.l. Donderdag 2 dezjr vier den de echtelieden C. van Dee en Joh. Vissers, wonende in de Kom, hun gouden huwelijksfeest. In verband met droeve familie omstandigheden werd deze dag slechts in eigen kring herdacht. Door een commissie bestaande uit de heersn: AdT. M. Verheijden Adz., G. A. S. de Bas. P. L. F. Treffers en E. Colot, werd het gouden echtpaar namens de ingezeten een gesloten enveloppe met inhoud over handigd. Hierbij werd het woord ge voerd namens allen, die bijgedragen heb ben, door het oudste lid der commissie, den heer Adr. M. Verheijden Adz., die het bruidspaar feliciteerde en er op wees, dat deze dag, hoewel geen dag van vreugde, toch een dag van dankbaar heid was, daar God hen 50 jaar ver- eenigd liet. Het kon, zeide spreker, een dag van vreugde geweest zijn, doch he laas ontviel verleden week aan den brui degom een blinde zuster. Ds grootste slag, dien het bruidspaar trof was vel leden jaar het zware verlies van een inwonende oppassende schoonzoon, die tevens de steun was van deze oudjes, nalatende een weduwe met twee meis jes. Het bedroevenste van dit alles was wel, dat de weduwe de zijns inziens toe komende uitkeering wegens bedrijfsonge val werd onthouden, waarover nog steeds eens strijd tot in hoogste instantie wordt aangebonden. Als oud- lederfabrikant en huidenhandelaar stond het bij hem, uit jarenlange ondervinding, vast, dat liet hier een geval van bloedvergiftiging, ten gevolge van besmet leder of van e »n ge- biuikte besmette borstel, betrof. Hij hoopte voor de weduwe met haar kinde ren, zoowel als voor de brave oudjes, dat alles nog eens een gunstig resultaat mag hebben. Met enkele woorden bedankte de brui degom voor het geschonkene en voor de tot hen gesproken woorden. Ook van andere zijden mochten de jubilarissen blijken van belangstelling ontvangen. J.l. Dinsdag bracht Ds. R. Steen beek uit Wapenveld, beroepen predikant bij de Ned. H«rv. gemeente te dez^r plaat se, een bezoek aan deze gemeente. Onder leiding van eenige leden van het kerk bestuur en den kerkeraad werden des namiddags de pastorie en de kerk be zichtigd, waarna Z. E. des avonds 7 uui in het kerkgebouw voor een groot aantal belangstellenden een predikbeurt hield. Bij de gehouden voordrachtenwed strijd op de jaarvergadering der Ger. ZendingsveTeeniging te dezer plaatse wer den de prijzen alsvolgt behaald: le prijs K. Alblas, 2e prijs A. van Wijlen en 3e prijs L. van Wijlen. Gedurende het jaar 1927 bedroeg het aantal in- en uitgaande schapen in onze haven 158 met een gezamenlijke ton- uemaat van 61328 ton. In de afgeloopen maand werden ter gemeentesecretarie voor de vleeschkeu- ringswet aangegeven: 26 rund~r„n, 102 varkens», 1 schaap en 4 geiten. De laatst gehouden collecte voor de stichtingen te Haarlem en Heemstede voor lijdens aan vallende ziekte bracht in deze gemeente op f 66.— en aan den Loonschendijk f 21.—. Bergeijk Stufkens

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2