Tweede Blad No. 4783 Vrijdag 3 FeDruari Geen Geweten. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Het water waarschuwt U. B»ste meisjes en jongeas. De oplossingen, van de raadsels van de vorige keer aqjn: 1. Haastrecht, Twello, Doorn, Zwolle, Eibergen. 2. Leeuwarden (Leeuwarden). 3. Boter bloem boterbloem. Ik ben een naam van een maand. Vervang mijn eerste letter door een V, dan bevat ik water, met K vindt men mij op scholen, met T op een feestdisch. Rara wat is dat 2. Wie kan de volgende lettergrepen zóódanig bijeen voegen, dat er een spreek woord te voorschijn komt AL tilET ER HET LES BLINKT IS WAT GOUD. 3. En wie kan er van de volgende letters een spreekwoord maken, dat maar uit twee woorden bestaat V bcdeeghinrstij. Hoofdstuk IV. Het geheim wordt opgelost. Terwijl hij daarover nog zoo zat na te denken, hoorde bij, heel uit de verte, roman van REIN HOLD ORTMAN. O 38) dat iemand in zijn banden etond te klap pen. Toen hij even daarover nadacht, begreep bij, dat dit geluid wel eens van beneden uit het huis kon komen, en dat het de oude Neel misschien-was, die hem moest zoeken. Hij stond dus vlug op, nam Boks mee en liep door de geheime gang heen, totdat hij ein delijk weer in de kamer uitkwam, door het gat in den muur. Toen hij de kamer wilde verlaten, viel zijn oog op een stukje hout in den deurpost, dat donkerder was dan het overige deel van het hout. Hij streek er eens met zijn hand over en toen opeens hoorde hij een geruisch en daarna een tik. Hij keek om, en zag tot zijn groote verbazing, dat het gat in den muur weer verdwenen was. Toen begreep Pitt eindelijk, dat er in den deurpost, onder dat donkere stukje hout, blijkbaar een geheime veer zat, waardoor de geheime deur in den muur open en nog. Boks En de muur zei opeens „klik" en toen was er een gat, en door dat gat kwamen we in de geheime ka mer. waar de verborgen kast etond met de kostbaarheden en het geld en deju- weelen van zijn moeder, nietwaar, Boks?" „Wat zeg je daar?" riep plotseling Grootvader uit. Pitt keek op. Daar stond Grootvader opeens rechtovereind. Hij was eensklaps opgesprongen en zag bleek van ontroering. Hij keek Pitt met groote oogen aan en riep opgewonden „Wat zei je daar, Pitt, over een geheime kast met juweelen en kostbaarheden van zijn moeder Van wiens moeder Hoe kom je daarbij Wat is dat toch voor een verhaal? Wie heeft je dat verteld „Niemand, grootvader, en het is hee- lemaal geen verhaal, het is echt gebeurd, ik ben vanmiddag in een geheime kamer geweest en de kast heb ik zelf gezien I" Grootvader kon van verwondering en Sovjet-tentoonstelling veehoden. De burgemeester van Elsene bij Brussel heeft verboden de herstelde Sovjet-tentoon stelling weder te openen. o Werkeloosheid. Het aantal ondersteunde werkloozen in Daitschland is tusschen 1 en 15 Januari opnieow van 1.399.000 tot 1.599.000 gestegen. HlJAHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten Zenuw Tabletten Staal-Tabletten Maag-Tabletten 60 ct 75 ct 90 ct 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. DE TELEFOON-VERBINDING NEDERLAND AMERIKA is tot stand gekomen. In gesprek met Amerika. Van links naar rechts Minister Beelaerts vau Blokland, Mr. Hemy Norweb, Amerikaansch Zaakgelastigde, Mr. Swilft, Secretaris der Amerikaansche delagatie en Ir. Damme. dicht ging. Hoor, nu klonk het han dengeklap duidelijker. De Oude Neel stond zeker heel beneden in de gang te klappen. Zoo vlug hij kon liep hij dus, met Boks achter zich aan, de vele gan gen door en trappen af, tot hij eindelijk weer beneden in het huis aankwam, waar Neel hem ontving met de woorden „Waar zit je toch, jongen, ik sta je al minstens een kwartier te klappen. We gaan dadelijk eten 1 Ga je grootvader maar waarschuwen, dat het eten over een paar minuten opgedaan wordt". Heel zachtjes hij wist dat groot vader niet van lawaai hield liep Pitt de groote kamer, met de lange rijen dikke, geleerde boeken, binnen, waar grootvader zat te lezen en hij zei„Groot vader, Neel zegt, dat we over een paar minuten gaan eten". „Goed, goed, m'n jongen", zei groot vader vriendelijk, zonder echter uit zijn boek op te zien. Pitt kroop zacht naast grootvader's stoel die vlak bij den haard stond en ging op een kussen zitten. En zachtjes begon hij te vertellen „We hebben fijn gespeeld, hé Boks? We hebben gespeeld, dat we in een heel vreemd huis waren Een huis met een geheim, nietwaar Boks En we hebben alle kamers stilletjes doorzocht en toen kwamen de soldaten, en toen hebben we ons verstopt, tot ze weg waren. Sap perloot, Boks, wat hebben we fijn ge speeld, hé, oude jongen Grootvader zei geen woord. Hij luis terde blijkbaar heelemaal niet, naar het geen Pitt zoo half tegen hem, half tegen zyn hond zei. En Pitt ging voort: uEn toen kwamen we in de geheime kamer, met de geheime deur, weet je ontroering geen woord uitbrengen. En de stomverbaasde Pitt moest het heele verhaal doen. Toen het uit was, zei grootvader: „joagen, je bent een kraan, je moet me dadelijk erheen brengen I" Huitfiihiml. Doodgeschoten. De DuitBche geleerde, dr. Walter Sioll, die ten behoeve van taalstudie in het Zuidwesten van Aiiatohë vertoefde, waa suids eenigen tyd verdwenen. Het door de autoriteiten ingestelde onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat Stoll in de buurt van Dawas op Turkvch grondgebied is doodgeschoten. De moor denaar is gearresteerd. 48 arbeiders gearresteerd. Uit Angora wordt gemeld, dat 48 ar beiders. beschuldigd va communistische propaganda, zyn gearresteerd. Zij zuileu uit het land worden gezet. Noodlottige ontploffing. Een geweldige onlplofing heeft een petroleum raffinaderij te Mac Kinney in T-xms totaal verwoest. Men vreest, dat 60 arbeiders bij het ongeluk zijn omge komen. O 2500 arbeiders ontslagen. Wagens da steerikoolcnsis heeft de mijn Courclles Nord het bedrijf' gestaakt 2500 ai beiders zyn ontslagen. Gasverstikking. Te Ukkel by Brussel heeft men een echtpaar dood te bed gevonden. Het bleek dat de gummislang van een gastoestel was losgeraakt, zoodat de ongelukkigen door gasverstikking om het leven zyn gekomen. O Onverwacht fortuin. Twee Italiaan8che arbeiders, twee broe ders, die werken in de streek van Metz, hebben bericht ontvangen, dat zy het recht hebben op een erfenis van 80 millioen lire, afkomstig van een oom met wien zy geen betrekkingen onderhielden. o Op ysschotsen weggedreven. Bij een storm op de zee van Azof zijn 60 met paarden bespannen sleden, met de zich erin bevindende menschen op ijsschotsen in zee afgedreven. Door haaien verslonden. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de vlie gerluitenant Q'iiller, die als specialist gold voor het springen uit een vliegtuig met een valscherm, op noodlottige wyze om het leven is gekomen. Hy deed in <?e buurt van Sydney boven de zee weer een sprong uit een vliegtuig. Een boot was spoedig ter plaatse, waar hij terecht moet zyn gebomen, om hem op te pikken. De 12000 toeschou wers wachtten echter tevergeefs op zyn terugkomst. Haaien, die daar ter plaatse zeer talrijk zyn, haddeo Quiller veroberd. O Zet geen slagdoppen op een kachel. In een voortuintje te Potsdam vonden 3 schooljongens een paar doozen met slag- doppen van handgranaten. Een der jongens plaatste de doozen op een brandende kachel. Het resultaat was een hevige ontploffing waardoor 3 personen ernstig werdeo gewoed. Aardstorting op een spoorweg. De lyn Parijs-Delle-Dé'émont-Biel-Bern is nabij het station Choindez ten gevolge van een aardverschuiving versperd. De treinen worden over Bazel geleid. o De S. 3 behouden. Het was een ware opluchting voor het depar tement van marine van Amerika toen het vernam, dat de onderzeeër S. 3 aan de noordkust van Floria was ontdekt en dat het vaartuig met eigen kracht koers zette naar Cuba. Drama in de sneeuw. By Watertown in den Amerikaanschen staat New-York zyn twee kleine meisjes doodgevroen in haar moeders armen ty- dens een nachtelyken sneeuwstorm. Vier kinderen van een farmen uit Watertown waren naar school gegaaD, en de moeder, die bang was voor de gevolgen van den sneeuwstorm, die kort na hun vertrek was begonnen, besloot ze 's middags te gaan halen. Zy spande twee paarden voor de slede en reed naar de school die zy met veel moeite bereikte. Halverwege op weg naar huis konden moeder en kinderen niet verder komen; zy stopten aan een boerde- ry om daar hun verkleumde ledematen te warmen. In weerwil van protesten van de bewoners, wilde de vrouw na eenigen tijd de reis naar huis veortzetteo. De paarden raakten echter het spoor bijster en weldra zat de slede. Den geheelen nacht moesten de vrouw en haar kinderen in de onbeschutte slede ten prooie van den sneeuwstorm blijven. Den volgenden ochtend vond de vader, die hen was tegemoet gegaan, allen onder de sneeuw bedolven. Twee der meisjes wa ren dood en de voeten van de vrouw en beide overlevende kinderen zijn zoo vreese- lijk bevroren, dat zij vermoedelijk geampu teerd moeten worden. 1o Het spoorwegongeluk in Birma. Volgens nadere byzonderheden over het spoorwegongeluk in Birma ontspoorde de trein by een brug, doordat een bout uit de rails was verwijderd. De machinist de stoker en 38 reizigers werden gedood. 28 personen werden gewond van wie 20 ern stig, Verscheidene der wagons, die by het spoorwegongeluk in de rivier terecht kwa men, werden geheel verpletterd. Zoolang de overblijfselen niet zijn opgeruimd, is het niet mogelyk het aantal dooden vast te stellen, doch 40 lijken zijn reeds te voorschyn gebracht. Men vermoedt dat sabotage in het spel is, omat zooals gemeld een bout uit de rails was ver wijderd. Nader wordt gemeld Twaalf der ge wonden van hen treinongeval, waarvan melding werd gemaakt, zijn aan hun ver wondingen bezweken, waardoor thans het aantal dooden is gestegen tot 52. O Gevaarlijk serum. Te Bundaberg in Queensland zijn 11 kinderen overleden en verkeeren er 6 in levensgevaar, nadat zy waren ingeënt tegen dipbtheritis met een serum, dat. naar ver klaard wordt, afkomstig was van den ge zondheidsdienst der regeering. Spoorloos verdwenen menschen. Naar de Voss. Ztg. uit Neu Strelitz ver neemt, heeft het verdwijnen van drie per sonen, die den laatsten tyd kort na elkaar zyn verdwenen, in Mecklenburg-Strelitz Nieuwsblad Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de 1 oozing, of de urine dik is en troebel, met een scher pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere ze- nuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Fos- ster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuch tige zwellingen, rheumatiek en andere ge volgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed ach terblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 -« De nituvre raadsels zijn: OOM KAREL'. HET GEHEIM VAN GROOTV ADER'S HUIS, door Elly van Zon. Maar u zult wel begrijpen, dat ik mij niet veroorloofd zou hebben u op zulk een ongelegen oogenblik lastig te vallen, wanneer het mij alleen daarom te doen was geweest een beetje met u te keuvelen. Daarvoor hebben wij ten slotte toch 's avonds op de club tijd genoeg. Ik kom echter voor een zake lijke aangelegenheid." ,,Ah, dat is iets anders! Ik ben geheel tot nw beschikking." „In de eerste plaats moet ik voorop stellen, dat het niet slechts de bankier, maar ook de vriend is, tot wien ik mij wend. Kortomik heb een paar duizend mark noodig, beste Harders!" „En u wilt daartoe vermoedelijk ee- nige papieren verkoopen of verpanden," vulde de blonde heer rustig aan „Het spijt mij zeer, dat u daarin aanleiding ge vonden hebt om zoolang in de wachtka mer te blijven. Mijn kassier zou u daar mee onmiddelijk geholpen hebben." „Alles goed, en wel, maar zoo heel eenvoudig is de geschiedenis toch niet, mijn waarde. Ja, als ik het vermogen van mijn vrouw wilde aanspreken! Maar u begrijpt, beste vriend, dat men daartoe om bepaalde redenen niet gaarne besluit. En ik zelf kan over waardepapieren van (Wordt vervolgd.) noem?nswa«rdige bedragen helaas niet be schikken." „Dat is immers ook niet onvoorwuarde- delijk noodig. Wanneer u mij een andere bankzekerheid kunt verschaffen „Zeer zeker! Ik zelf koester den wensch de kwestie heel zakelijk te zien behan deld. Ik zal u dus een wissel overhandi gen, betaalbaar drie maanden na dato. En u zult de gebruikelijke intrest bij bere kenen, precies zooals u dat bij ieder ander doet." „Neemt u mij niet kwalijk, doctor, maar u hebt, voor zoover ik weet, geen loopende rekening bij mijn huis." „Een rekeniug, neen! Maa.r u zult toch, naar ik hoop, mijn eerbiedwaardigheid niet in twijfel trekken." „Niet in het minst. Alleen mod ik u er op attent maken, dat het tegen alle koop- mansgebruiken indruischt, wissels te dis- eonteeren, waarvoor geen onderpand aan wezig is. U staat op geenexlei wijze in za kelijke relatie tot mijn huis, terwijl men u evenmin op grond van een d~pot uwer zijds een crediet heeft geopend. Uw ac cept zou dus door ons niet eerder gehono reerd kunnen worden, dan op het oogen blik dat de wissel door iemand geën dosseerd is, die tot onze cliëntèle be hoort." De beleefde koelheid van deze uit legging deed de verwachtingen van Ar- 1 tois steeds verder dalen en liet gelukte hem nog slechts met groote moeite, het j beleefde, zorgelooze glimlachje te blij ven vertoonen. „U moet mij maar verontschuldigen, beste vriend, wanneer ik mij wat on handig voordoe," meende hij. ..Maar ik begrijp nu eenmaal niets van al die din gen. Is die formaliteit, waarover u daar sprak, dan werkelijk zoo absoluut nood zakelijk?" „Ik zou niet weten, doctor, hoe ik het moest inkleeden om u op andere wijze van dienst te zijn." „Nu, daarvoor zou toch wel raad te schaffen zijn, mijn waarde Wat ik op het oogenblik noodig heb, is voor u slechts een bagatel en wanneer u het als chef van het bankiersbuis Harders Zcon bij gebrek aan voldoende zekerheid werkelijk niet kunt geven, geeft u het mij dan op mijn woord van eer en op mijn onder- teekening als goed vriend." „Het spijt mij zeer doctor, maar ik ben gewoon onder zulke voorwaarden nooit geld te leenen." „Onder zulke voorwaarden, dat moet toch zeker beteekenen: wanneer ik ge vaar loop het te verliezen. Maar daar van is werkelijk geen sprake. U weet, dat mijn schoonvadèr een rijk man is en dat het vermogen van mijn vr.raw De heer Harders onderbak hem door een afwerende handbeweging. „Het komt niet in mij op mij om al dez j dingen te bekommeren! Niet de zorg voor de zekerheid van mijn geld, maar mijn prin cipes zijn het, die mij beletten, aan uw wensehen tegemoet te komen." „Ah, uw principes! Stellig hebt u hier of daar eenmaal droeve ervaringen opge daan, ik begrijp datwant er zijn im mers genoeg gewetenlooze menschen in de wereld. Maar u zult op grond dezer droeve ervaringen tcch juist t gmover mij deze principes niet van toepassing willen verklaren? Reeds onze vriend schappelijke omgang en de omstandig heid, dat wij beiden tot dezelfde club behooren Wederom viel de bankier hem in de rede en thans klonk zijn stem een weinig ongeduldig, toen hij zeide: „Juist deze omstandigheid, doctor, is voor mij in de eerste plaats beslissend vo r de wei gering van uw verzoek. Wanneer u niet j sinds zoo korten tijd lid van onzer club was dan zou u waarschijnlijk geweten hebben, dat onder de leden niets zoo streng verboden is als welnu, ais een beroep op wederkeerigen steun vin de zen aard. Wij allen koesteren den wensch in onze clublokalen als onafhankelijke, maatschappelijk gelijkstaan ie mannen met elkander om te gaan en daarom is het bij ons een, zij het dan oox onge schreven wet, dat er niet op crediet gespeeld mag worden en dat er evenmin een voorschot gegeven mag worden, al was het slechts voor den tijd van één uur! „Voor deze vriendelijke mededeeling ben ik u werkelijk bijzonder veel dank ver schuldigd," zeide Artois met ironische beleefdheid, terwijl hij zich uit zijn zetel oprichtte. Hij had thans iedere hoop op gegeven hier nog iets te bereiken en was nog slechts bedacht op een terugtocht, die voor hem zoo eervol mogelijk zou zijn. f „Ik zal dit in den grond z-T v or- treffelijk principe in het vervolg even eens tot het mijne maken en ik twijfel er niet aan, of het zal mij gelukken ook op dit punt evenals op ander ge bied mij mettertijd tot die hoogte der in de club heerschende principes omhoog te werken, waarop de oudere medeleden in onze club zich blijkbaar reeds be vinden. Exouscer dat ik u gestoord heb, waarde heer HardersIk denk er na tuurlijk in de verste verte verte niet aan, u de weigering kwalijk te nemen, want het kost mij maar één woord, het geld van andere zijde te ontvangen. Mis schien valt mij het genoegen ten deel, u heden avond als partner te begroeten bij een partijtje baccarat." „Ik speel alleen maar whist, doctor," antwoordde de bankier op zijn koel l>e-: rekenende wyze met een afsclieidsbuiging» „Goeden morgen!" „Ellendige vrek!" knarsetandde Artois, toen hy den onverschillig voor zich uit-i zienden portier voorbijliep en het hrfis verliet. „Wat een dwaasheid, dat ik mij ook aan deze vernedering heb moeten blootstellen!" Hij stapte in een rijtuig en r ed. naar huis, want het was tijd voor den lunch en hij had een bijzondere reden vandaag niet, zooals hij anders vaak deed, in een. restaurant te eten. De tafel was reeds gedekt, toen hij thuis kwam en Ingeborg was juist op het punt geweest, aan haar -enzamen. maaltijd te beginnen, want zij had zijn terugkeer feitelijk niet meer verwacht. Artois verontschuldigde met eenige vrien delijke woorden zijn telaatkomen en ging toen tegenover haaT op zijn plaats zitten, terwijl hij, zonder dat zij het bemerkte, met scherpen, onderzoekenden blik haar gelaat beschouwde. De ontdekkingen, die hij daar deed, konden moeilijk een prettigen indruk op hem maken, want ooÉ Ingeborg had, evenals haar vader, gedurende deze Iaat-: ste maanden een opvallende verandering ondergaan. Haar wangen waren smaller, haar oogen doffer geworden en van dien jeugdigen overmoed, die haar tijdens haar verblijf of Lindow ondanks alle voor-i afgegane pijnlijke gebeurtenissen nog over breede slooten had doen springen en op hooge rotsblokken had doen Klauteren,- was noch in haar uiterlijk, noch in haar bewegingen een spoor meer te ontdekken, (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5