PUIM geneest en vevtfiaait de huid Hoest, Keelpijn Plaatselijk Nieuws groote ongerustheid verwekt. Het laatst is «Frau Ministerialratc Rieck uitNeu-Strelitz verdwenen, Zy is door bekenden te Fried- land naar den trein gebracht, doch te Neu- Strelitz niet aangekomen. Eenigen tijd geleden verdween ook de koopman Seelhof ait Sehsten, die zijn kinderen te Neu- Bracdenburg op school had gebracht en te kennen had gegeven, dat hij 's avonds naar huis wilde terugkeeren. Hij is ook op het station gezien, doch thuis niet aan gekomen. Verder is nog een persoon, die in de buurt van Neu-Brandenburg zaken had te doeD, op zyn terugreis naar Zeh- denick verdwenen. i Ze wilden ook eens pelsjassen hebben. De inbrekers hebben in de Jeruzalem- naer strasse, na verscheiden deuren te hebben geforceerd ingebroken in de op de vyfde verdieping gelegen opslagplaats van een bontmagazyn. Zy stalen pelsen tot een waarde van 50.000 mark. Koude golf in Amerika. Een nieuwe koude golf heeft opnieuw een groot deel der Vereenigde Staten be zocht en ernstige stoornis in het openbare leven veroorzaakt. In het gebied der groo te meren zijn 7 personen, tengevolge van koude omgekomen. Nicaragua watervallen zyn byna geheel bevroren. In drift zyn stiefdochter vermoord. Omdat hy haar geen 50 Pfennig wou geven kregen een arbeider en zyn 14 jarige stiefdochter te Berlijn hoogloopende ruzie. Eindelyk greep de driftige man een byl en sloeg er het meisje den schedel mede in. Daarna is hy gevlucht en nog niet op gespoord. damrubriek! Red acteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHE5L Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. De vorige week, by de plaatsing var. het 10e probleem is onzen lsten oplossings- wedstrijd van dezen winter, beëindigd. We zullen geen tweeden wedstryd beginnen voordat de oplossing van het laatste pro bleem gepubliceerd is, en de totaal uitslag bekend is. Tegelijkertijd worden dan de namen der pryswinners bekend gemaakt. Oplossing probleem no. 9. De stand in cyfers was Zwart: 18, 25, 28 en dam op 21. [Wit: 27, 29, 35, 42, 48 en dam op 16. Oplossing Wit Zwart 27—22 18X27 (gedw.) 29—23 28X19 35—30 25X34 4237 dam3 16X8 Goede oplossingen ontving ik van de heeren A. de Graag te HeusdenP. Wilhelm S, de Joode en P. van Krieken te Woudrichem A. Egas en B. de Heer te Werkendam C. Bax te Heesbeen C. S. de Joode en G. v. d. Kolk te Genderen. EINDSPEL van C. BLANKENAAR. Wit 4X36 14-41 36-4 2631 enz. Wit 14—41 26—42 15X42 42-26 26-48 I Zwart B 32-28 38—42 of? 42-47 47X36 Zwart A 31—36 36X47 47X38 27—32 32-38 beteekend dezelfde zetten als in den eersten winstgang is aangegeven, tot de letter waar de variatie begint. SIMÜLTAAN-CEANCE TE ALMKERK. Op Donderdag 9 Eebr. a.s. 's avonds te zeven uur hoop ik te Almkerk, in de zaal van café Dekker een Simultaan-Séance te geven. Degenen die dien avond willen meespelen worden verzocht even vóór zevenen aanwezig te zyn. Belangstellenden zyn welkom, en deelname is geheel vry. By dit eindspel geven we geiykertyd de oplossing. We zouden onzen dammers willen raden eerst zelf naar de oplossing te zoeken, daar de bestudeering van eindspelen zéér leerzaam is. In 't eindspel ligt ook bij de practische party een groote kracht, en maar al te dikwyls wordt, vooral door te vlug spel, de winst voorby geloopen. Wit dan, wint in bovenstaanden diagram- etand als volgt Wit Zwart 25—14 27-32 A 15—4 31—36 B 26X48 32—38 C 48—30 38-42 D 14-41 36X47 3048 enz. I Wit Zwart 14—41 3013 enz. Wit 14X41 48—31 enz. D 36-47 47X36 Zwart C 36-47 47X36 RAADSVERSLAG GEMEENTE EETHEN. Vervolg- en slot. v. Buureu. U moet me niet in de v. Buuren. U moet nu niet in de rede vallen, ik: wou dat U zoo netjes was, dat U me uit liet spreken. Voorzitter. Goed, ik zal U laten spre ken. Doch U moet niet uit het oog ver liezen, dat de Raad den secretaris het ambt van gemeenteontvanger heeft op gedragen. v. Buuren. U moet niet vergeten, dat niet mijn grootste grief tegen die f 400.— is gericht, doch tegen het feit dat dit er maar eens doorheen gejaagd wordt, dat de raad maar voetstoots moet aan nemen dat het is zocxals door U wordt beweerd. Wij hebben den eed afgelegd dat wij de belangen der gemeente zullen voor staan. Bij de vaststelling der instructie stond het reeds vast, wie of er secre taris zou worden, en omdat de secretaris in Drongelen woont en de secretarie in Genderen staat is het besluit zoo geno men. U jhebt zelf gezegd, den man zooveel mogelijk vrij te laten daarom zijn de uren zoo geregeld voor de openstelling van het secretarie voor het publiek. Dan ver gelijkt U Vos met personeel van mij, welke vergelijking heelenmaal niet op gaat. Als de Burgemeester geen ander werk heeft, laat hem dan op de secre tarie werken dan verricht hij nuttig werk in het belang der gemeente. Maar ik vind het verschrikkelijk dat de raads leden de zaak steunen en notulen goed keuren die ver buiten de waarheid staan, mijn notulen staan veel dichter bij de waarheid. Ik vind het een gruwel, dat door de raadsleden in verband met de notulen een valschen eed w rdt gedaan. Voorzitter. Ik zou dit er nog aan willen toevoegen, dat ik had verwacht, dat U vertrouwen zoudt stellen in het college van B. en W„ dat iets heeft voorgesteld, wat het heel goed kan ver dedigen. Als wij een volslagen ambte naar vroegen was dat nog niet onbillijk, v. Buuren. U spreekt over vertrouwen stellen, doch als het gaat over mijn no tulen of over die welke wij hebben thuis j gekregen hoei s het dan godsmogelijk ver bouwen te- stellen. Donken. Alles bij elkaar lijkt het mijn, dat het vertrouwen wel wat geschokt is waarom kon het niet uitgesteld worden, j Ik vind het niet in den haak. Voorzitter. Dan hadt U in de vorige vergadering het voorstel van v. Buuren moeten steunen. v. Buuren. Het is een overrompeling geweest. Voorzitter. Van overrompeling moogt I U niet spreken, al heeft het niet op de 1 convocatie gestaan. I Donken. Als we zoo iets duidelijk opge- j geven thuis kregen, dan was er die herrie niet over. Voorzitter. U kunt inlichtingen vragen en die kunt U altijd krijgen. Ik zie niet in, dat hier 1 ets onregelmatigs heeft plaats gehad. Als ik naar de belastingbe talers zie, dan zeg ik, het is jammer dat men zooveel betalen moet, doch te genover de belastingbetalers is het voor stel zeer goed te verdedigen, de menschen loopen allemaal naar de secretarie. Doch genoeg hierover thans het volgend punt. v. Buurem Pardon ik stel voor op het raadsbesluit terug te komen. De heer v. d. Beek zou nageven iets over deze kwestie willen zeggen en zal daarbij zeer kort zijn, alleen over een punt zou spr. het willen hebben. De heer v. Buuren heeft gezegd dat de raadsleden een valschen eed hebben gedaan in verband met de notulen. In het begin van zijn betoog is door den heer v. Buuren gezegd ,,de Voorzitter tikte met de hand op tafel en maakte in de richting van de politie een beweging om zich te verwijderen." IJ begrijpt toch wel, dat een derlijke kleinigheid on mogelijk in de notulen kan worden ver meld. Als U altijd alles opgenomen wilt hebben, dan moet U ook consequent zijn en niet speciaal in dit geval breedvoerige notulen verlangen, dat is niet in orde. U hebt in de meeste gevallen uwe goed keuring aan de notulen gegeven, alleen over dit kardinale punt 8 maakt U be zwaar. Als ik een oogenblik moest den ken, dat de notulen over dit punt on juist waren dan zou ik de eerste zijn, dit te bekennen, doch ik ben me niet bewust, dat er verkeerd gehandeld is. De heer v. Buuren merkt op, dat er toch gesproken is over gesloten deuren en er is toch een vergelijking gemaakt met een dienstknecht van spr. Als hij zijn kwade gedachten de overhand laat, dan zijn de notulen opgemaakt om het adres van spr. onmogelijk te maken. Als de raadsleden echter de notulen goed keuren, dan zegt hij dat ze he„ iiegen. of het dan honderd maal over eeden gaat of niet. Spr. slaat hierbij met den vuist op tafel. De Voorzitter zegt dat het voorstel van den heer v. Buuren gecombineerd kan worden met punt 6 der agenda n.l. Voorstel tot wijziging der gememtebe- grooting 1928. Dit voorstel ho>idt in f 400.—' op de begrooting te brengen voor de belooning van een ambtenaar tei secretarie en f 400. voor aanschaffing van brandbluschmiddelen. Spr. zal dus dit voorstel maar direct in omvraag bren gen. Het voorstel n.l. om de f 400.— voor den ambtenaar op de begrooting te bren- stemmen. De heer v. Buuren en Donken stemden tegen, terwijl de heer de Bruijn zich van stemming onthield omdat de kwestie hem niet duidelijk is. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. in Breda zijn geweest en daar nier een doch twee mooie, gebruikte hand- brandspuiten hebben gekocht voor f 290.— die nog zoo goed als nieuw zijn en waaraan niets mankeert. Er is over het spuitje te Drongelen gesproken, in de vorige verga., en nu de gelegenheid zicli voordeed meenden B. en W. deze niet te mogen laten voorbijgaan en hebben daa.rom 2 spuiten gekocht. Een kleinigheid moet er an ver anderd worden om ze geschikt te ma ken, voor de aanspanning van een paard. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten f 400.— voor brandbluschmidde len op de begrooting te brengen. Brief van den Burgemeester van Dussen waarin wordt verzocht adhaesie io wil len betuigen aan het bekende adres ge richt tot de regeering, waarin wordt aan gedrongen op overbrugging van de Berg- sche Maas bij Keizersveer. Met alge meene stemmen wordt besloten alhaesia te betuigen. Biief van den heer C. Verdoorn, wo nende op de Kleiberg, waarin deze de medewerking verzoekt van het gemeen tebestuur om aangesloten te worden aan liet electrisch net. Indertijd heeft adres sant dit ook reeds verzocht, doch wegens de hooge kosten van f 800.— kon er toen niets van komen. Adressant heeft zich thans tot de PNEM gericht en heeft bericht ontvangen, dat de kosten thans slechts f 282.— zullen bedragen. De Voorzitter deelt mede dat dit adres van morgen pas is ingekomen en dus nog niet in een vergadering van het Da- gelijksch Bestuur is besproken, weshalve spr. voorstelt het aan te houden. De raad gaat hiermede accoord. Vaststelling rekeningen Burgerlijke' Ann besturen. Deze rekeningen zijn on derzocht door de heeren v. Buuren en Donken. De heer Donken zegt dat de rekeningen zijn nagezien en in orde zijn bevonden. Alleen is de commissie van ondc/rzoek opgevallen, dat de postachterstallige pachten, in de rekening B.-Broek zeer hoog isv een bedrag van f 516.— is toch werkelijk te hoog, het gaat toch niet aan maar te pachten en dan niet te betalen. De heer Vos geeft een korte toelich ting en zegt, dat er al pogingen zijn ge daan om het achterstallige binnen te krijgen. De heer Donken zegt verder dat er door de gezamelijke armbesturen veel wordt uitgegeven aan dokters rekeningen. De dokter uit Dussen heeft een rayon te behandelen waar wel 6 a 7 duizend menschen wonen dit is voor een dokter te veel. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn dat de gemeente Eethen zelf een dokter zag te krijgen, in Heusden heeft men er wel drie en hier geen een. Als de dokter dan b.v. in Eethen woon de, het centrum van de gemeen< - i, dan leek dit spr. het best, nu komt het voor dat in spoed gevallen een patient ure®. op een dokter moet wachten. De Voorzitter acht verwezelijking van het denkbeeld bezwaarlijk, in ieder ge val zou dan eerst de samenwerking van de verschillende armbesturen verzekerd moeten zijn. Bovendien zit men ook met de huisvesting en in de gemeente Eethen alleen, kan een dokter geen bestaan vin den. Het voorstel kan evenwel in over weging worden genomen. De rekening van het armbestuur te Drongelen wordt hierop vastgesteld op een ontvangst van f 2991.78 een uit gaaf van f 2588i.91 sluitend alzoo met batig slot van f 402.87. Die van B.-Broek op een ontvangst van f 1539.71 en een uitgaaf van f 1732.47 nadeelig slot van f 192.76. Die van Eethen op een ontvangst van 3347.64 en een uitgaaf van f 2630.61 voor- deelig slot alzoo van f717.03. Voorstel wijziging verordening tot hef fing van Personeels belasting. De Voorzitter dit voorstel toelichtenie zegt dat het gemeentebestuur een schrij ven heeft ontvangen van den Inspecteur der Rijks Directe Belastingen te Waal wijk waarin gevraagd werd of het g€-meen- te bestuur zich er mede kan vereenigen dat de gemeente van de 9de klasse naar de 8ste der personeele belasting over gaat. Daar spr. toen de financieele gevolgen voor de gemeente niet kon over zien heeft hij den Inspecteur hierover gesproken. Deze deelde hem mede, dat dau geen belasting wordt gaheven bij een huurwaarde van f75.of minder het geen nu f 50.— is. De armste menschen komen dan dus vrij, zij die dus in den regel maar moeilijk betalen kunnen. In Eethen zijn 400 huizen boven een huurwaarde van f 50.— zoodat her rijk f 2.50 van elke woning of f 1000 minder ontvangt. De gemeente heft 30 opcenten op de personeele belasting, en door het rijk wordt f 3600 geheven, wat door de vermin, f 2600 wordt. Als de g m. de 30 opcenten verhoogt tot 40 dan ont vangt zij slechts f 40 minder dan nu, het groote verlies komt alleen bij het rijk. Met algemeene stemmen wordt -averaen- komstig het voorstel besloten. Verzoek ontheffing straatbelasting. Dit punt zal in besloten vergadering worden behan deld. De Voorzitter vraagt of er nog ver goeding moet worden gegeven, voor de verrichte diensten bij den laatsten brand te B.-Broek en zoo ja, hoeveel! Vol gens de bestaande verordening is ieder verplicht, zijn diensten te verleenen. De heer Vos zou het onbillijk vin den, als de menschen niet een kleine ver goeding zouden ontvangen, want zij heb ben meer gedaan, dan zij eigenlijk konden doen. As de personen zonder dat zij daar toe verplicht wanen niet zoo flink hadden opgetreden, zou het niet bij eene woning zijn gebleven, doch zouden er zeker 5 d,f 6 zijn afgebrand. De menschen hebben hun leren gewaagd, spr. heeft zelf een persoon op een dak zien zitten met een jas over het hoofd, omdat hij de hitte anders niet kon verdragen, deze menschen hebben daarom zeker eenige vergoeding verdiend. De heer Donken vraagt of het niet op den weg van de assurantie maatschap pijen ligt hiervoor vergoeding te betalen. De heer v. d. Beek zegt dat de kwestis van vergoeding voor verleende diensten ook in de vergadering van B. en W. is besproken. Spr. is van meening dat ook in dit geval gehandeld moet worden in den geest van de verordening. Bij de vaststelling is gezegd dat iedereen ver plicht is hulp te verleenen, houdt men daaraan niet vast. dan kan men de ver ordening beter opdoeken. Het is niet de bedoeling van spr. itmand zijn loon te onthouden, de verordening is er echter en deze dient men te handhaven. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. By Apoth. en Drogisten. De voorzitter is er persoonlijk voor vergoeding te gevennatuurlijk nan aan de assurantie maatschappijen gevraagd worden, een bedrag aan de gemeente te restitueeren. Spr. brengt hierop in om vraag vergoeding te geven. Besloten wordt verg. te geven, de h. v. Buuren en v. d. Beek stemden tegen. De vergoeding wordt vastgesteld op 30 ets. per uur en voor de nachtelijke uren op 50 ots. De heer v. Buuren stelt hierop voor ieder raadslid een verordening voor de raadsvergaderingen uit te reiken. Had ieder raadslid een dergelijk reglement gehad dan zou misschien de poppenkast-, die nu is voorgevallen waarschijnlijk niet gebeurd zijn. De heer v. d. Schans meent dat de raad afzakt en is er dan ook niri voor; de zaken behoeven zoover niet te worden uit gezocht. De heer v. Buuren vraagt den heer v. d. Schans zich nader uit te spreken. De heer v. d. Schans zegt dat hij het verstrekken van een reglement niet in het belang der gemeente acht, meer wil spr. er niet over zeggen. De heer Donken wenscht het voorstel van den heer v. Buuren te steunen. De heer v. d. Beek zou zeggen als de puntjes op de i's moeten worden gezet, dat dit dan ook maar moet gebeuren. De heer v. Buuren wil feiten als nu zijn voorgekomen, voor komen spr. heeft het gevoel, dat het Dag. Best. zijn persoon in een daglicht wil stellen of hij een Dobbelsteen, of een oproer kraa- ier is. Als de raadsleden met\ het re glement op de hoogte waren geweest dan zou het niet zijn voor gevallen, dat de [naadsleden naar spr. meening een valschen eed hebben gedaan. De notulen door spr. voorgelezen zijn veel dichter bij de waarheid dan de thuis gezondene. Alles kan er in, als een wethouder het vereischte stemmen aantal niet kan ha len i Het voorstel van den heer v. Buuren wordt {hierop in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren Lankhaar en v. d. Schans. De heer v. d. Be.ek wenscht te ver klaren, dat hij de heer v. Buuren nooit heeft aangezien als een zeker iemand, wiens naam hij niet zal noemen omdat hij niet tegenwoordig is, of als oproer kraaier. De heer r. Buuren vraagt of de PNEM niet verplicht kan worden een rekening te maken, wat een uitbreiding van het net zal kosten. Is dit zoo dan zou spr. een berekening willen doen maken wat i de aansluiting van Heesbeen zou kosten. De heer v. Everdingen gaat daar bouwen en zou gaarne electrisch licht hebben. De Voorzitter zegt dat hij gaarne zou zien dat Heesbeen aangesloten kon wor den. doch door de PNEM is de verzeke ring gegeven, dat zoolang Heusden niet aansluit, van een aansluiting van Hees been niets kan komen omdat de kosten dan veel te hoog zouden loopen. De heer v. Buuren zou naar de klok te Meeuwen een onderzoek willen doeo instellen door een deskundige, naar spr. meening wordt- de constante kracht te zwaar belast. De Voorzitter belooft hier over de firma Bysbouts te zullen schrij ven. De heer v. Buuren zou de aanspanning der spuiten zoo willen laten veranderen, dat er 2 paarden voor gespannen kun nen worden, een paard rijdt men dood. Verder zou spr. willen dat A. Lankhaar bij hem in een s loot geraakte, ian zou hij eerst vragen hoeveel deze wilde ge ven als hij hem er uit haalde. De Voorzitter zal zoo mogelijk aan htet verlangen van den heer v. Buuren vol doen dooreen disselboom aan de spaiteo. te doen aanbrengen. De heer Donken zag in het vervolg over voorstellen aan de raad eerst, gaar ne een praeadvies door B. en W. uit gebracht-. De Voorzitter zegt dat dit wel goed is voor een groote gemeente, voor een kleine gemeente gaat dit niet, bovendien zou het secretarie personeel daardoor nog met meer werkzaamheden worden be last. De heer Donken vraagt of te Heusden niet een instituut zou kunnen wordea gesticht voor onderzoek en het ver richten van noodslachtingen. De Voorzitter zegt dat over deze kwestie al eens gesproken is dx>r den Burgemeester van Heusden, doch de kosten zijn hoog. Hij zal er echter met den Burgemeester v. Heusden over spra ken. - Do heer Donken meent dat de kosten als zij door het geheele district wordea betaald, toch wel te dragen zijn. De heer v. Buuren vraagt nogmaals of het bewuste punt 8 nu in een besloten vergadering is behandeld, waai >p de Voorzitter toestemmend antwoordt. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in ge-, heime zitting. ALMKERK. Dinsdagavond j.l. vierde de Geref. Knapenvereeniging «Obadjacc haar jaarfeest onder leiding van den heer G. de Jong in de Consistoriekamer der Kerk. G. de J. liet ter opening der samenkomst zingen Psalm 103 1 en 2, ging in gebed voor en las een gedeelte van Psalm 78, waaraan hy zijn openingswoord sloot. Hierop bracht de Secretaris der vereen, zyn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de omstandigheden, waarin de vereen, ver keert, gunstig mogen genoemd worden. Zuster vereen, hier ter plaatse eu van «verre* brachten gelukwenschen over. Als zoodanig ontving «Obadja* zegewenschen uit Nieuwendyk, en Waardhuizen, doch de afgevaardigden van Dussen en Andel waren niet waren ter vergadering aanwezig. Voor de pauze, waarin door de dames voor versnaperingen was gezorgd, kwamen aan de orde een opstel en een voordracht. Het eerste op Bybeisch terrein. Het opstel van P. S. voerde ons naar Frankrijk, doch wees op de meest sombere bladzijden uit de historie van dit land «Moord der Hugenooten.c Toen volgde «Liefdeskracht en Liefdesmart*, waarna de afgevaardigen der Meisjesvereen. het hunne bydroegen en de gezelligheid verhoogde. Namens den Kerkeraad sprak J. de G. een begroetend en opwekkend woord. Uit het rijk voorziene programma doen we slechts een enkele greep. We wyzen o.a. op de actueeie voordracht van den dag van M. K. Wat de opstellen betreft, greep er een terug naar den tyd der bloedige Christen vervolgingen, twee naar de vroege Middel eeuwen, 'n ander leidde ons naar de dagen van den Zondvloed, 'n vierde handelde over de laatste decennia van het Joodsehe Ryk, terwyl nog een inleiding geleverd werd over «Jozef en David*. De algemeene indruk, die men dien avond ontving, is, dat de leden der vereen, inder daad meewerken tot opbouw eu bloei der vereeniging. De opstel- en voordrachtenwedstryd had bet volgende resultaat lste prys G. Steenis 2a pr. J. v. Ewijk 3e pr. B. Schouten4e pr. N. Buizer 5e pr. B. de Graaf. Omstreeks half elf sloot ouderling v. d. H. deze goed bezette vergadering en met voldoening ziet men terug op dezen feest avond. AALBURG. A.s. Woensdagavond 6 uur hoopt alhier op te treden, Ds. 't Sant van Delft. ANDEL. Naar we vernemen zal de loterij vanwege Andels Fanfarecorps nog deze maand worden uitgespeeld. Als hoofd- prys wordt een nieuwe fiets beschikbaar gesteld. -—O— a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6