Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Drogisterij A. ïersciiuur-Baert f S. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. Baaii Und van ALTÊ^ Binnenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4785. Vrijdag 10 Februari 1928, Buiteulaud Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franeo per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ad verten tiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Omkoopbaar ambtenaar. Een postinspeeteur te Berlyn heeft al.< secretaris van de Postspaar- en Leenveree nigiDg omkoopgelden tot een bedrag vat 55000 mark aangenomen. Daar deze se eretaris van de spaarvereeniging echter een spaarzaam mensch was, had bij het geld opgespaard en kon het in beslag worden genomen. Het dekt de schade,'die hg aan de Rijkspo8t had toegebracht. Licht in een oude moordzaak. Een roofmoord tien jaar geleden bij de treinhalte Seistritte—Tirscbberg in Oosten rijk gepleegd, in verband waarmede een man, die bekende de dader te zyn, tot 12 jaar zware kerkerstraf werd veroordeeld, is thans opgehelderd. De bekentenis blykt gefingeerd te zyn geweest. De broeder van den vermoorde is onder beschuldiging van medeplichtigheid gearresteerd. Diphteritis te Parjjs. De diphteritis-epidemie heerscht nog steeds te Parys. Io de laatste 6 dagen zyn 156 nieuwe gevallen aangemeld. Bankier er vandoor. De bankier Hermann Johannsen te Wei- mar heeft Zaterdag zyn betalingen gestaakt. Hijzelf was reeds Vrijdag gevlucht naar het buitenland. Geweldige haringvangsten. In het Apenrader-fjord komen dit jaar buitengewoon groote scholen haringen voor, zoodat de visschers een rijke vangst heb ben. De scholen zijn soms zoo dicht, dat het roer der schepen er in bljjft staan. Droevig. Op het station Delzig in Mondenburg wilde een 25-jarige vrouw roet baar 5-jarig zoontje een logé afhalen. By het oversteken van de rails werd zij echter gegrepen door een rangeerende locomotief en werden haar beide beenen, het kind de rechterarm af gereden. Gasverstikking. In de Groebelstrasse te Berlijn zyn een echtpaar en 2 kinderen van 15 en 18 jaar dood in hun bedden gevonden. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat men hier te doen heeft met een geval van gasver stikking. Brand in een Sowjet-trein. Op het station te Rzeszow in Midden Galicië vloog een voor Sowjet Rusland be stemde wagon iD brand, tengevolge van het ontploffen van den inhoud. De wagon was geladen met vaten, die achtereenvolgens ontploften. De brandweer stond machteloos, daar de brandende vloeistof, die uit de vaten stroomde, niet kon worden gebluscht. Zonderlinge taxi-chauffeur. Maandagnacht om half vier botste een taxi met 6 passagiers tegen een trampaal. Vijf personen werden zwaar gewond. Een politieagent wilde het nummer van de taxi opschrijven, maar de chatffeur ging er van door, na de lichten, die zijn nummer ken baar maakten te hebben gedoofd. Zijn ge wonde passagiers liet hij in den steek. Ongewenschte logé's. In de buurt van Iemberg kwamen Zon dagavond op een klein landgoed van een pensionneerd kapitein 4 elegante heeren per auto aan. Zij verzochten te mogen overnachten daar hun auto moest werden gerepareerd. De kapitein nam 2 van hen by zichzelf en bracht de beide overigen ly een buurman, die een heerenboederij dreef. Kort nadat zy naar bed waren gegaan, hoorde de kapitein een verdacht gedroisch. Even later verschenen zyn logé's in zyn slaapkamer. Hy riep hun toe de banden omhoog te houden, hen met zyn revolver dreigend, doch zij trokken even eens onmiddellijk revolvers. Hy was echter vlugger dan zy en beiden werden neerge schoten. De kapitein snelde naar zyn buurman, doch kwam hier reeds te laat. De eigenaar, zyn vrouw en dochter lagen badend in hun bloed in de villa. Langs sluippaden keerde de kapitein naar zijn eigen villa terug, daar hij vermoedde, dat de overige bandieten daarheen zouden komen. Inderdaad kwamen zy kost daarop naar zyn woning geslopen, doch werden tteiden door hem neergeschoten. In het geheel heeft deze logeer-party dus aan 7 'nenschen het leven gekost. Granaat ontploft. Dy Houthem (Vlaanderen) vonden twee «rbeiders in het veld een shrapnell. Zy wilden het moordtuig ontladen, doch de shrapnell ontplofte. De beide arbeiders werden in stukken gereten. Trein op een rotsblok geloopen. De machioist van een trein vaD Pontiiy (Bretagne) naar Josselin zag op 25 Mater afstand van de locomotief groote rotsblok ken op de rails vallen. Hy remde en gaf tegeostoom, maar de trein kwam op het rotsblok terecht en twee personenwagens ontspoorden. Sleehts een paar personen werden licht gewond. Schietende inbreker. De Breslausche crimineele politie was ter oore gekomen, dat er in een pandhuis een inbraak zou worden gepleegd. Toen de inbreker aan het werk was, vond hy reeds ambtenaren van de politie aanwezig, die hem onmiddellyk toeriepen zich over te geven. De inbreker begon te schieten, doch werd door een kogel in den hals getroffen en doodelijk gewond. Ontploffing aan boord. Uit Agram meldt men, dat Zaterdag voor Spalato in open zee op de stoomboot sAba!a« een dynamietlading ontplofte. Het voorstuk van het schip vloog in de lucht, doch het wrak kon zich nog een paar eilanden ver voortbewegen. De kapi tein en 2 machinisten werden gedood en 3 matrozen zwaar gewond de overige 26 man konden zwemmend den over bereiken. Dranksmokkelarij op groote schaal. De Amerikaansche drankwetautoriteiten hebben beslag gelegd op de lading van 2 Engelsche schepen, bestaande uit eenige duizenden kisten whiskey, rum en brande wijn. Kapiteins en bemanning zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Men schat de waarde der in beslag genomen lading op 720.000 gulden. Levend verbrand. In een confectiemagazijn te Wismar in Mecklenburg is een brand uitgebroken. Het geheele gebouw werd in de asch gelegd. Alleen de winkel kon worden gered. De eigenaar van de zaak was met zijn familie afwezig, maar zijn schoonmoeder, die door een beroerte verlamd was, lag te bed. De oude vrouw kon niet worden geïed en is in de vlammen omgekomen. De schade is zeer aanzienlijk. HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Drogerijen - Chemicaliën - Verbandstoffen - Verfwaren. Depot Dierengeneesmiddelen van Laboratorium »DE DENNEBOOMc te Rotterdam. Boerderij afgebrand. Door tot dusverre onbekende oorzaak is te Beekkant onder de gemeen ie Hoelen de kapitale boerderij van J. Vossen totaal af gebrand. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Drie varkens en een koe kwamen om. Ongelok met echietmasker. Te Middelbnrg werd een slagersknecht by het dooden van een rund met een schietmasker door een kogel in de knie getroffen. De man moest naar het gasthuis worden vervoefd. Vinger afgekapt. De dienstbode van den heer Van A. te Kraisland was hout aan het kappen met een hakmes. Plotseling schoof haar hand waarmee zy een blok hout vast hield, uit, met het noodlottig gevolg, dat zy een der vingers afkapte. •—o— Slag van een veulen. Het 8-jarig zoontje van den heer J. v. D. te Dongen kreeg zulk een hevigen slag van een veulen tegen het voorhoofd, dat een zeer ernstige wonde ontstond. In zorgwekkende toestand werd het knaapje naar de ouderlyke woning vervoerd. Men vreest voor zyn leven. Van de trap gevalltn. In haar woning aan de Linker Rottekade te Rotterdam is de 71 jarige wed. J. Spit- tersHyoa van de trap gevallen. Met een herschensehudding is zy in het Zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Ernstige val. De 16-jarige dienstbode M. J. P. uit Harmeien, kwam te Kockengen met haar rywiei zoo ernstig te vallen, dat zy be wusteloos bleef liggen. De geneesheer constateerde herschensehudding. Door een houtwagen overreden. Het 6-jarig zoontje van den landbouwer v. Haperen te Princenhage geraakte onder een wagen, met houd beladen. De knaap kreeg een der wielen over het hoofd en was onmiddellyk dood. Lijk gevischt. Uit de Maashaven is het lyk gevischt van den 33 jarigen Japanschen Kok T. K. die in den nacht van 29 op 30 Januari j.l. bij het aan boord gaan van het daar liggende s.s. Andes Maruc te water was geraakt en verdronken. Het lijk is naar de Algemeene Begraafplaats in Crooswijk vervoerd. Vrouw verdronken. De 73-jarige huisvrouw van den heer C. Nyssen, wonende aan den Deldensche Straatweg te Goor, is in een sloot langs den Iependijk geraakt en verdronken. Vergiftigd suikergoed. Het dochtertje van den heer K. uit Geleen gebruikte wat snoepgoed. Kort daarna werd zij onwel en stierf. Door een onderzoek kwam vast te staan, dat het suikergoed vergiftigd was. telef. wo. is Raamsdonksve6r. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekèning-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Wij hebben van een zeer gunstig bekend staande fabriek aangekocht een partij uitschot-sigaren welke verkrijgbaar zyn tegen den prijs van vijf en zes cent Per kistje van 400, resp. f4 75 en f5 50. Botermarkt NIEUWSBLAD vosr het Land van neusden en Altena,deLangstraat ende Bommelerwaard o —O— o o— O—— O -—O—* JE ADRKS voor i 1 —o— —O— o O O O Vrouw over boord geslagen. Door den hevigen wind is de 57-ja rige vrouw van. schipper V., wonende te Roosendaal, op de rivier voor de ge meente Sliedrecht van het klipperzeil af gewaaid. De vrouw verdween direct in de diepte. Een uur later werd het lijk drijvende te Papendrecht gevonden. Melkknoeiers. Het kantongerecht te Woerden heeft den veehouder K., aldaar, wegens melk vervalsehing veroordeeld tot f 500 of 40 dagen hechtenis. De eisch luidde f700 of 70 dagen hechtenis. Voor hetzelfde feit werd v. d. W. aidaar veroordeeld tot f 100 of 10 dagen hecht. De eisch was 6 dagen hechtenis. o— Enstige val.r Te Leiden is de stoker P. D„ terwijl hij op de gasfabriek bezig was met het smeren van een motor van een meter hoogte gevallen en met de rechterzijde op den motor neergekomen. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Hij had een rib gebroken en een nier gescheurd. o De noodlottige brand te Leiden. De toestand van de beide kinderen, die bij den brand Zondag te Leiden ernstige brandwonden hebben opgeloopen, was van morgen veel verbeterd. Ook de moeder maakt het goed. Nederlander wegens brandstichting ge arresteerd. Opt 8 (December is op een renbaan nabij Munster de renstal van den Nederiander, den heer C. A. K. afgebrand. Van de 22 daarin gestalde renpaarden kwamen 10 paarden en twee veulens in de vlammen om. Aanvankelijk dacht men, dat de stal wacht schuldig was, daar deze haar plicht zou hebben verzaakt. In verband (met fi- nancieele moeilijkheden van den heer K. ontstond echter het vermoeden van brand stichting. De heer K. is thans, juist op het moment dat hij van Munster naar Nederland zou vertrekken, onder rermoe» den van drandstichting gearresteerd. Moord bij speelpaxtij. Daders voortvluchtig. In de benedenstad (van Batavia) zat een groepje van 6 inlanders in een kam pong te dobbelen, toen een rasgenoot het spelletje wreedelijk kwam verstoren. Deez man kwam n.l. plotseling op een der spelers af en gaf dezen een klap Waarop de aangerande een mes trok om zijn belager te lijf te gaan. De buitenstaander kreeg echter assisten tie van een der medespelers, die zich ook met een mes gewapend, op den aan gevallene wierp. Van een der beide boeven kreeg de man een mes midden in de borst 'geplant. Hij was direct dood. De politie kreeg eerst later kennis van den moord, zoodat de daders ar reeds tus- schen uit getrokken waren. Het zijn Bantammers, zoodat het ver moeden is gerezen, dat zij Bantam waarts de beenen namen. Java Bode. —O De stakende Utreehtsche werklo-ozen Wij vernemen, dat de te Avereest te werkgestelde Utreehtsche werklo -zen ge middeld een loon verdienden van f 26 tot f 32 per week. Het schijnt nu, dat er en kele arbeiders zijn geweest, d,e deze sale- rieering te gering vonden en hun kame raden tot staking hebben aange.-.t. Vanzelfsprekend zijn de nu naarl Utrecht teruggekeerde stakers van allen steun verstoken. Voorloopig zal niet direct tot uitzen ding van een nieuwe groep Utreehtsche werkloozen naar Zwolle worden besloten, daar de Minister thans te besliss' n krijgt wat er moet gebeuren. Zeer vermoedelijk zullen er onder de uit Zwolle teruggekeerde arbeiders we] worden gevonden, die opnieuw zullen ver zoeken voor werkverschaffing in aanmer king te mogen komen en dat met dit ver zoek ernstig rekening zal worden gehou den, kan thans reeds als vaststaand wor den aangenomen. Dat aan den anderen kant eveneens slachtoffers zullen vallen, valt evenmin te ontkennen, daar men het voornemen heeft een ernstig onderzoek naar het gebeurde in te stellen, waarbij ongetwijfeld de belhamels zullen worden gestraft. De stakers hebben in het onder havige geval geheel buiten hun vakcentra les om gehandeld. R. N. I 88 Fele brand te Amsterdam. De Amsterdamsche brandweer had een zware taak te vervullen. Een felle brand heeft gewoed in de perceelen 101 en 103 aan de Gelderschekade, waar gevestigd is de fa. S. Duveen, in electrische ma terialen. Wat zelden t e Amsterdam gebeurt, ge schiedde ditmaal, de vlammen sloegen over naar perceel 101, ook in gebruik bij de fa. Duveen. Zijn in perceel 103 geves tigd de magazijnen, opslagplaatsen en op de lager gelegen verdiepingen de monster kamers, in perceel 101 zyn op de bovenste verdieping de ateliers waar lampekappen worden vervaardigd en beneden de kan toorlokalen. Ook in de werkplaatsen dei lampekappen vond het vuur gretig voed sel en binnen het half uur stonden viei verdiepingen in vollen gloei. Van de twee perceelen van eik de twee bovenste verdiepingen geheel uitgeH brand en van perceel 103 ook nog de vierde verdieping gedeeltelijk De lagergelegen etages hadden zeer veel van het water te lijden. Samenwerkende Zendingscorporaties. Gedurende de maand Januari werd voor; de Samenwerkende Zendingscorporaties een bedrag van slechts f 22.261.27 ont-i vangen, hoewel de raming der uitgaven' een bedrag aanwijst van ruim f70.000 per maand Eindigde het jaar 1927 met een tekort, het jaar 1928 zet in metj nieuwe zorgen. En dat bij een a.rbeidsn gelegenheid op de verschillende zendings-j terreinen als men nimmer te voren gen kend heeft. O HET „SCHANDAAL-MIDDENDORP'' Bij de bespreking van de Indische ben grooting voor 1928 in den Volksraad heeftj de assistent-resident Middendorp, be- hoorende tot de S.D.A.P. door dtn Gou-i veineur-Generaal tot lid van den Volks raad benoemd, een rede uitgesproken, die door bet „Soerabajaasch Handelsblad" kortweg als het „schandaal-Middendorp" is betiteld. Plet blad beeft uiteengezet,- wat een hoogst dubbelzinnige rol de so ciaal-democratie in de onze koloniale sae menleving speelt, om daarna de verwijten, welke de heer Middendorp, zelf bestuurs-i ambtenaar, tegen het Nederlandsch gezag lanceerde, aan uritiek te onderwerpen. Het merkwaardige is wel, dat een in het algemeen vrijzinnig blad als de „In-i dische Courant" deze rede van den heer. Middendorp heel wat scherper onder han den heeft genomen dan door de zn. neu-- trale pers in Indië is geschied. Spreekt dit blad eerst van een nobel idealisme van dezen bestuursman, in een later artikel werdt dezen geducht de les gelezen! Dit artikel verdient daarom de algemeen ne aandacht, omdat men het wellicht mag opvatten als een teeken, lat de tot liefhebberij uitgegroeide gewoonte van da koloniale sociaal-democratie om maar steeds in het verleden tewroeten en uit onze koloniale geschiedenis juist die epin sodes te belichten, die men voor de Ne-; derlandsche natie als minder eervol kan voorstellen, in schier alle kringen \an de Europeesche samenleving afkeuring en ontstemming opwekt. De heer Midden dorp heeft het met een goeden politieken smaak vereenigbaar gevonden om na bij, kans een kwarteeuw nog eens de aan-i dacht te vestigen op het beweerde op treden van onze troepen in de Gajoe- en Alaslanden. Deze buitengewoon weinig actueele critiek op de gestes van ons ge zag houden welbeschouwd een bedekte, pij het ook niet erkende waar leering in over ons huidig gezag, want waarom zou de heer Middendorp zoo ver in het ver- leden teruggaan, indien hij embarras de choix; had ten opzichte van tegenwoor-j dig bestaande grieven? Niemand zal natuurlijk den bestuurs-i ambtenaar, die in den Volksraad zit ting heeft, het recht willen ontzeggen zyn eigen meening uit te spreken. Maar, bestuursambtenaar zijnde, zelfs op non-i activiteit, moet de plicht zwaar wegen om niet noodeloos de Inlandsche bes volking tegen het Nederlandsch 3 gezag op te zetten! BESPUITING VAN HOUTIGE GE WASSEN MET CARBOLINEUM. De Inspecteur, Hoofd van den Planten-* ziektenkundigen Dienst vestigt de aan-i dacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vruchtboom-oarboli- neum als bestrijdingsmiddel tegen aller lei, in den toestand van ei, larve, pop of volledig insect op houtige gewassen overwinterende insecten. Een bespuiting met vruchtbar -m-carbó- lineum ter sterkte van 71/2 pCt., is he^ beste bestrijdingsmiddel tegen bladlui zen op allerlei houtige siergewassen en vruchttoomen, tegen spint in icruisbes-i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1