Tweede Blad No. 4785 Vrijdag 10 Februari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat Pijn in en lendenen Kloosterbalsem Bïl UB ÖOmmBlerWaara.^egd, waar ze geborgen war~n en hoe Kinderrubriek. Rechtzaken. Versterk nw nieren EEX GROOT DOK VAX 3000 TOX. „Geen goud zoo goed" MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zennw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 0 Bij Apoth. en Drogisten. BEHOORENDE BIJ HET Jfienwsblail 1 grijp je wel? Luister, dan zal ik het je vertellen. Dit huis is til heel oud. Mijn vader en mijn grootvader hebben hier ook al in gewoond. Mijn vader h .ette ook Pitt, net als jij. Zijn ouders, mijn groot ouders dus, moesten zich tijdens de Fran- sche overheersching verbergen en stopten al hun jijweelen en kostbaarheden hier weg, in deze kast. Toen ze daarna over haast moesten vluchten, lieten alles achter. Mijn vader, toen nog e n jongen, wits alleen waar alles geborgen was. Maar hij stierf in het buitenland en dro^g mijn broer en mij op, als we weer in Hol land zouden komen, de oude familieju- weelen weer in bezit te nemen. 3Iaar hij J I j stierf, voordat lig ons precies nad ge- we in de geheime kamer konden komen. Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en ener gie door uw nieren te helpen om de scha delijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust. Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwach tig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en dui zeligheid kunnen alleen te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nie ren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bij staat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun te genwoordige gezondheid aan de genezen de eigenschappen van dit niermiddel. Be gin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt her krijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon 34 Beste meisjes en jongens. Hier zijn de antwoorden op de vorige raadsels 1. Maart, vaart, kaart, taart. 2. Het is niet alles goud wat er blinkt. 3. Schijn bedriegt. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn geheel bestaat uit 10 letters en noemt een plaats in Zuid-Holland: 1 2 9 6 is een man die op het land werkt. 8 7 3 4 6 is een familielid 3 9 4 5 is iets wat de bakk r gebruikt. 1 2 4 10 3 9 6 is hoort in len keo- ïcen thuis en wordt gebruikt bij het schoenmaken. 2. Wie kan de volgende lettergrepen weer zoo bijeen voegen, dat er een be kend spreekwoord komt te staj.n WTIJS IN IS MAN KAN TN IS DE HEID DE DEN ALS WIJN DE 3. Ik ben een plaats in Zuid-Holland. .Doe er één letter ,,i" bij, en ik word een theater. OOM KABEL. HET GEHEIM VAN GROOTVADER'S HUIS, door Elly van Zon. HOOFDSTUK V. Wat grootvader verteld?. En of de onde Neel al pruttelde en "bromde, dat het eten koud werd en dat die rekels van jongens altijd het heele huis overhoop haalden en of ze al zuur keek, het hielp allemaal niets. Grootvader liep, zoo snel hij kon, met Pitt mee, vele lange trappen op en gan gen door. Grootvader hijgde ervan. Ein delijk kwamen ze aan de kamer, waar, in de deurpost, de geheime veer zat, onder het donkere stukje hout. Pitt drukte er op. Duidelijk hoorde grootvader nu ook het zachte geratel, alsof er een klok afliep en even later ontdekte hij tot zijn groote verbazing, dat er in den muur een groote vierkante opening was ont staan. Vooraf gegaan door Pitt liep grootvader, die nog steeds zeer ontroerd was Pitt meende zelfs een traan in grootvader's oogen te hebben zien schit teren door de geheime gang en kwam eindelijk in de geheime kamer met het zonderlinge licht. Regelrecht liep hij op de groote, ouderwetsche kast af, en trok met bevende handen een lade open. En ▼oor Pitt's verbaasde oogen haalde groot vader eenige doozen te voorschijn, waar uit een groote hoeveelheid kostbare ju- weelen, goud en diamanten te voorschijn kwam. Toen scheen grootvader zijn ont roering niet meer te kunnen beheoTschen. Hij liet zich in een der groots ouder wetsche armstoelen vallen en bedekte het gelaat met de handen, terwijl hij zacht jes snikte. Pitt wist niet, wat hij moest doen en stond er beteuterd bij te kij ken. Eindelijk werd grootvader wat be daarder. Hij droogde zijn oogen en zei: „Let er maar niet op Pitt, let er maar niet op. Het is natuurlijk erg kinderach tig voor een oude man als ik ben, om te huilen. Maar zie je, door jouw ontdekking werd bij mij de herinnering weer wakker aan een heel droevige geschiedenis, be Ik keerde eerder naar Holland terug, dan mijn broeder. Maar, hoe ik ook zocht, ik kon het geheim van het huis niet ont- De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde de overgave van wegen en water leidingen aan het Waterschapsbestuurl Klein Waspik. Burgemeester en Wethouders hebben in hunne gehouden vergadering dit onder werp besloten en stellen voor op het verzoek goedgunstig te beschikken. De Heer van der Rijken vraagt hoeveel de gemeente jaarlijks geniet van de op brengst der gras verpachtingen lings die wegen. De Voorzitter antwoordt dat de gras- verpachtingen met inbegrip van visch- water f 138.opbrengen. De Heer Pruïjssers zegt, wanneer de ge meente de wegen aan het polderbestuur overgeeft, de gemeente ook minder in komsten uit de Straatbelasting heeft. De Voorzitter zegt dat de straatbe lasting vermoedelijk met ingang van 1 Januari van het volgend jaar zal worden gen dragen van een aangenamen toon, waarin men even als voorheen elkaar welwillend tegemoet treedt, dan is spro ker overtuigd, dat ook hierop Gods on misbare zegen zal rusten en met goeden moed het nieuwe jaar kan w>rden tege moet getreden. (Algemeene instemming.) Wethouder Van Run dankt namens den raad den Voorzitter voor diens harte lijke wenschen, en biedt wederkeerig zijn beste wenschen aan. Op 1 Januari bedroeg het zielental in de gemeente 2652, vermeerderd door vestiging en geboorte resp. 69 en 54, totaal 123, vertrokken 153 en overleden 39 totaal 192, zoodat de bevoking met 69 is vermindprd en thans bedraagt 2583. Gedurende 1927 werden 11 nuwelijken gesleten. Een afschrift werd voorgelezen, wat werd verzonden aan het gemeentebestuur van Nederhemert, houdende een verzoek Een groot dok van 3000 ton werd op de wert van Burgehout te Rotterdam vervaardigd voor de marine te Soerabaja, Het dok werd naar Waalhaven gesleept om daar verder gereed gemaakt te worden. Hierboven het dok op sleeptouw. dekken en de juweelen bleven verbor gen. Eenige jaren later keerde mijn broe der naar Heiland terug. Hij ^ocht mij op en eisclite de helft van de juweelen. En of ik hem al zei, dat ik het ge heim niet had kunnen ontdekken, dat ik dus geen juweelen had, hij geloofde mij niet. Hij beschuldigde mij er ten slotte van, al de juweelen voor mij z^lf te heb ben gehouden en ze te hebben verkocht, om hem er niets van te hoeven geven. Heel boos ging hij heen. En nu, ai die jaren lang, wel vijftig jaar, Pitt, heeft mijn broer mij verdacht van dien dief stal. En ik had het toch niet gedaan! Ik ben oud en grijs geworden, „n mijn broer ook, en we hebben elkaar nooit meer gesproken, alles door dat afschu welijke misverstand, door die leelrjke ver denking, die op mij rustte. Begrijp je nu Pitt, waarom ik daarstraks mijn ont roering niet meer meester was? Na vijf. tig jaar is eindelijk mijn ontschuld be wezen, begrijp je het, Pitt?, Pitt begreep het. Heel stil ging hij met gTOotvader naar beneden. Maar hat pret tige slot van de geschiedenis was toch, dat- grootvader zich toch nog met zijn stokouden broer kon verzoenen en alles dus nog terecht kwam. Het geheim van grootvaderhuiswas opgelost. Dank zijPitt. EINDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Vrijdag 3 Feb. meerders en J. H. Smits. Afwezig waren de heeren J. Schaaps meerders en J. H. Smits. De Voorzitter opent de vergadering Smet gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en, na eene klei ne opmerking van den Heer van der Rijken, werden vastgesteld. De Voorzitter zegt dat in het krank zinnigegesticht „Voorburg" is overle- den A. M. Muscus, die vanaf 1892 ten laste dezer gemeente werd verpleegd. Verder leest de Voorzitter een schrijven voor van de N. V. Provinciale Noord- brabantsche Electriciteits Maatschappij te 's Hertogenbosch, waarin wordt medege deeld dat met ingang van 1 April a.s. de prijs van electrischen stroom voor huis- aansluitingen zal worden gebracht van f 0.45 op f 0.40 per K.W.U. en voor de straatverlichting, boven de door de ge meente gegarandeerde K.W.U. van f 0.25 op f015. De verlaging der straatverlich ting zal ingaan op 1 Januari 1928. afgeschaft. De Heer Verschuren zegt dat de ge meente nog gebonden is aan ëèn contract met de Nederland. Spoorwegen. Blijkens dat contract moet de gemeente voor het onderhoud der paralelwegen langs den spoorweg zorg dragen, en heeft de ge meente bij het tot stand komen van den spoorweg eene som van ruim f 3000.— voor dat doel ontvangen. Het heeft spre ker bevreemdt dat het contract niet bij de stukken ter inzage heeft gelegen, en het is voor het polderbestuur dan ook be zwaarlijk de paralelwegen over te nemen. De Heer van der Rijken vraant voor lezing van het contract. Na voorlezing daarvan zegt de Heer Verschuren dat het polderbestuur wel voornemens is de, wegen over te nemen, met uitzondering echter van die welke in het contract zijn omschreven. De Voorzitter stelt voor om alle wegen behalve de in het contract g noemde over te geven en aan het polderbestuur een bedrag van f 300.— ter hand te stel len voor het schoonhouden der wegen en waterleidingen wanneer de raad hier mede genoegen neemt, kan het punt der agenda "Steun aan werkloozen verval len. De uit te voeren werkzaamheden kun nen dan door de werkloozen worden ver richt. De Heer Brokx stelt voor voor de werkloozen een vast weekloon te be palen naar den plaatselijken loonst^a- daart. De Voorzitter stelt nu voor dit punt eerst in geheime vergadering te bespre ken, wijl er werkloozen zijn aan wie door particulieren in deze gemeente werk is aangeboden, doch dit aanbod niet heb ben aanvaard. De vergadering wordt daarna geschorst Na heropening der openbare vergade ring stelt de Voorzitter voor de wegen en waterleidingen die op den legger voor komen aan het polderbestuur over te geven, benevens aan het polderbestuur een bedrag van f 300.— vo vr werkver schaffing ter hand te stellen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Geen der leden meer het woord ver langende sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in ge heime zitting ter behandeling van punt 2 der agenda „Herstel van wegen". De raad der gemeente Ammerzoden kwam onder presidium van burgemeester Hercke^rath in openbare vergadering bij een. Tegenwoordig waren alle leden. In verband met de eerste vergadering des jaars, hield de Voorzitter zijn ge bruikelijke nieuwjaarsspeech, waarin hij de beste wenschen uitsprak voor de le den en hunne gezinnen, alsook voor de geheele bevolking. Spreker hoopte, dat Gods zegen moge rusten op landbouw en industrie en dat de vergaderingen van het r aadscollege steeds het kennmerk ma om medewerking ter verkrijging van de electrificatie van "Welseind. In de vacature, ontstaan vanwege het vertrek van den heer van den Dungen, wordt met algemeene stemmen be noem 3, het nieuwe hoofd der school te "Well, de heer M. Jansen, die eveneens wordt be noemd in de commissie van schooltoe zicht. De Voorzitte)* zegt, dat deze aange legenheid, indien minvermogende inwo ners naar Canada wenschen te emigree- ren, en de gemeente dan een bijdrage zal verleenen in hunne reiskosten, ook door B. en "VV. is behandeld en deze van mee ning zijn hieraan ook mede te moeten werken, temeer nog waar ook het rijk hier medewerking verleent. Het lid Baselaar staat hier cxm weinig sceptisch tegenover, doch heTziet zijn standpunt, als de voorzitter verklaarde dat het nimmer op den weg van de ge meente zal liggen, de menschen aan te sporen naar Canada te gaan, doch uit sluitend erop gericht is, om menschen, die hier hun brood niet kunnen verdie nen en naar Canada zouden wenschen te vertrekken, doch niet in staat zijn den Blijf daarmee toch niet loopen. Akker s Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. overtocht te betalen, hierin te helpen. Spr. vindt het toch al erg gen eg dat deze menschen indien het noodig zou blijken, hun land, familie en alles zouden moeten vaarwel zeggen. Het voorstel van B. en W. tot bijdrage wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Het eertijds door den raad genomen bes- sluit inzake een nieuwe- bepaling in voor noemd reglement, waarbij keuring ver- eischt wordt van eventueel uit te zen den bestedelingen, alsook hare huisge- nooten, wordt overeenkomstig den wensch van den minister nog met een nadere bepaling aangevuld, n.l., dat zij volgens geneeskundige verklaring, noch lichame lijk, noch geestelijk gevaar opleverden voor de huisgenooten, een en ander is nog geschiedt op Advies van. de Ge zondheidscommissie. De Voorzitter bespreekt de rommel koel en de verspreiding van een minder aan genamen geur, door deze sloot, die echter keursloot is, en als zoodanig een water- lossing. Wordt zij dus dicht gemaakt dan zal op een andere manier b.v. door middel van kannen voor een watexlossing moe ten worden gezorgd. Hij heeft zich reeds met het Polderbestuur in verbinding go. steld, en vindt het alleszins billijk, dat ook deze voor de helft in de kosten zul len bijdragen, want is de sloot eenmaal dicht, dan is het voor den polder ver der uit. Het lid Van de Graft vraag: of de voorzitter een bedrag zou kunnen noe men. De Voorzitter zegv, dat het de bedoe ling is, qerst een principieel besluit te krijgen, dan zal later hierover nog wel eens vergaderd moeten wordan. Het voorstel wordt hierna met algemee ne stemmen aangenomen. Het voorschot voor de bijzondere lagere school bedraagt f 8.1$ per leerling of voor de R. K. bijz. school te Ammerzoden flll8.61V2> voor de chr. school te' Wehl f 621.68, hiervan 80 pCt. bedraagt resp- f 894.89 en f 497.34 welk bedrag ten kam* tore van den ontvanger in twee termijnen betaalbaar zal worden gesteld en wel op 1 Maart en 1 Aug. 1928. Hot lid van de Graft vraagt of het nocw dig is dat de schoolbesturen dit telkens jare opnieuw moeten aanvragen De Voorzitter zegt dat dit volgens de wet verplicht is. De Voorzitter schorste hierop de open bare vergadering. Na de vergadering heropend te hebben, deelt de Voorzitter naar aanleiding van een verzoek om herziening der salaris sen van de politie mede, aan de betrok ken lichamen te zullen berichten, den kindertoeslag te zullen brengen op den minimum toeslag van het rijk, en dat ieder jaar bij de begrooting zal worden beslist, hoe groot deze dit jaar zal zijn; Rondvraag. Het lid v. d. Graft informeert naar de brandputten te Well, welke hij nog steeds mist. De Voozirtter zegt, dit te hebb:n on derzocht en had aanvankelijk een mooi resultaat verwacht, dit is echter ach teraf gebleken niet zoo te zijn, ook laat spreker zijn gedachten nog wel eens gaan naar een motorspuit, doch wij hebben een contract met Kerkwijk en laar zit ten wij voorloopig aan vast. B en WL hopen in de eerstvolgende vergadering echter met een voorstel te komen en boven-i dien is er thans toch overal water gen noeg. De Voorzitter sluit hierna de openbare vergadering. H. Gezinl f Uitspraak 30 Januari. A. van C. te Herpt, art. 285, uitgesteld tot 6 Febr. P. v. d. W. te Werkendam, art. 310, f20 sub. 20 d. hecht. ONBEVOEGDE UITOEFENING DER GENEESKUNST. Alweer een helderziende. In Genderen ging de mare, daft in Gorinchem een helderziende woonde, ge-; naamd Feunier H., een door haar man. verlaten vrouw, die raad wist voor ven lerlei kwalen. De predikant G. Menken te Genderen had ook van die faam vernomen otn ont bood de vrouw bij zijn dochter Hilda, die reeds vijf jaren lijdende is. In te genwoordigheid van den predikant en diens vrouw stelde de helderziende al spoedig baar diagnose vast. De zieke dochter moest haar daarbij diep in de oogen zien en hare hand stevig vast-, houden. Zij constateerde dat net meisje t. b. c. in het been had gehad, iets wat de helderziende blijkbaar te voren bij de buren vernomen had. De predikant stelde met dat al zooveel vertrouwen in de vrouw, dat hij z. i. een weinig onge steld, aan haar vroeg En wat denkt U van mij. Voor zich en zijn dochter ontving de predikant tegen betaling van f 12.50 twee pakken kruiden en pillen en den raad van den huisdokter werd niet meer ge-i volgd. Toen gevoelde het meisje zich' veel minder goed en toen de helderziende schriftelijk om advies gevraagd werd of men al dan niet het recept nog moest laten gereed maken, gaf ze geen antwoord en daarmede was het vertrouwen in da helderziende heen. "Wegens onbevoegd uitoefenen der gen neeskunde werd de vrouw voor het kan-, tongerecht te Heusden gedagvaard te ver schijnen en werd zij veroordeeld tot f300 boete, subs. 60 dagen hechtenis. Van dat vonnis kwam zij in hooger be* roep. Ze heeft zich inmiddels gevestigd te Rotterdam. Verdachte werd vr *eger al reeds veroordeeld wegens diefstal, vern duistering en abortus. De zaak in hooger beroep diende voor de Bossche rechte bank. Het O. M. vond het al treurig genoeg dat de domme massa te rade gaat hij helderzienden en andere kwakzalvers, maar dat ook ontwikkelden zich er mee inlaten is nog meer te laken. Wie buiten gewone gaven bezit, aldus de Officier, kan in een paar jaar het diploma van arts halen aan de universiteit en is dan bevoegd. De eisch luidde bevestiging van Keii vonnisf 300 boete. U. D.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5