Niet Geen Geweten. Burgerlijke Stand. FEUILLETON 'Iwfdoel ioxierteeri Rubriek van den Arbeid DAMRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws J. C. DE TRIES, Winsum (Gron.) wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten De Arbeidersvakbeweging. M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. PROBLEEM No. 10. 1 Bestrijding Aardappelziekten. Vangen van smienten, enz. ANDEL over Jan. 1928. Geboren: Bart s. A. Kraay eo L. Bok. Overleden: A. K. M. 78 j. wed. van J. van AcdelM. A. Foyksckot 77 j. wed. van J. Dekkers W. Bonman 13 mnd. ALMKERK over Jan. 1928. Geboren: Frans z. v. W. Bax en N. v. d* "Waal Hendrik z. v. E. Versteeg en J. v. d. PylWilhelmina Johanna d. v. H. W. Kant en A. Sprangers Urias z. v. J. de Ruiter en J. de Hens Pieter z. v. P. v. d. Wiel en F. de Fijter. Ondertrouwd: M. Demper 30 j. en H. J. Lagrouw 24 j, Getrouwd: J. de Ruiter 27 j. en J. de Hens 16 j.J. v. d. Stelt 30 j. en A. E. v. Breagel 30 j. Overleden: W. Heystek 54 j. echtgen. van C. v. d. Heuvel A. v. d. Mooren 2 j.I. J. v. d. Assem 1 mnd. J. Kolijn 75 j. DUSSEN over Jan. 1228. Geboren: Aria Cornelia Geertruida d. v. A. Thur en G. Koops Elisabeth Maria d. v. J. J. F. A. M. Ruygrok enL. Rietra Antonius Johannes z. v. P. C. Ribbers en C. CI. S, van TilborgAmerentia Johanna d. v. H. Vetjens en A. Pennix Gerrit z. v. B. van Daalen en T. SchoutenGerardus Petrus z. v. G. van Dyk en M. A. de Wit Antonius Petrus z. v. J. Schalken en Cath. Jonkers Govert z. v. C. Schouten en M. Kant. Overleden: J. van Deursen 71 j. wed. van H. VerbuntA. van der Pluijm 82 j, echtgen. van P. vac der Pluym G1 Lensvelt 69 j. echtgen. van A. Huigens Levenloos kind van J. Vermare en Cath. Poree A. Stael wedn. van P. A. v. d. Pluym; S. van der Pluijm 17 j. E. A. M. Theuns 9 maanden. WASPIK over de maand Jan. 1928. Geboren: Johannes Hendrikus z. v. P. J. Emmers en A. P. J. v. d. Vleuten Adtiana d. v. H. M. van Dongen Arnolda Hendrika d. v. P. J. de Hond en D. van EerselCornelis Bastianus z. v. C. Ver meulen en E' Schalken Maria Theresia d. v. P. M. Meijs en A. Kemmere Henricus Marinus z. v. H. M. J. Ypelaar en G. de Rooy Catharina Adriana d. v. W. J. B. Klerks en C. J. A. C. Hogerheide Cornelia Theodora Theresia d. v. C. F. van Dongen en A. P. Zylmans. Getrouwd: J. C. Langermans 26 j. en M. W. Schapers 21 j.J. P. ScbouteB 28 j. en P. A. Verschuren 35 j. Overleden: W. de Hond 3 weken M. Klaassen 1 mnd.J. J. de Glas 73 j. echtg. van H. M. Brokx C. C. Th.Kem- meren 3 maanden J. M. Kuijten 10 j. A. J. Bergmans 9 j. J. de Brouwer 70 j. alleen verzacht, doch de roemrijke Oprechte Winanmer Zalf geneest de hardnekkigste en pijnlijkste zweren, puisten, bloedvinnen, alsook zwerende borsten, open beenen, winterhanden en voeten, fjjt, liknoorns en wratten, oude en verwaarloosde wonden, snij-, brand en alle mogelyke wonden, dauw-, baard en ringworm, smetten, kloven, barsten, enz. enz. Duizenden lijders zijn door deze roemrijke Zalf radicaal genezen. Attesten ter inzage. Prys per bus f0.75 en f1.35. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. ROMAN VAN REINHOLD ORTMAN. o J 1 V '.V- 40) Ingeborg was rustig tegenover hem blij - ;Ven staan ecu niets dan koele verach ting' lag er op haar gelaat zoowel als in haar woorden. Je zult nu weten, dat je bedreigingen mij geen schrik aan jagen en dat die dreigementen mij dui zendmaal minder tegenstaan dan je laffe liefkoozingen. Alles wat je thans nog voor slechts en ellendigs kunt doen, zal slechts heel gering zijn in verhouding tot de misdaad van die afschuwelijke leugen, waardoor je eens mijn jawoord op bedrieglijke wijze hebt weten te ver krijgen." Met hevig hijgende borst en met ge balde vuisten stond Artois voor haar. pEïet had er alle schijn van, alsof hij zich het volgend oogenblik op haar zou Btorten. Maar onder den ban van haar onbevreesde®, blik en haar koninklijk op gerichte gestalte, kreeg hij nog te rech ter tijd de heerschappij over zijn kokend bloed terug. Hij wierp het hoofd in den nek en met luid, hoonend gelach verliet hij. zonder haar te antwoorden, het vertrek. gNi ft" 3*! 5 i "Ti m m c I V tï_| y indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol o Dezer dagen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek wederom een belangrijk overzicht gepubliceerd van den omvang der vakbeweging op 4 Januari 1927, en het lijkt ons een geschikte gelegenheid aan de hand daarvan eenige beschouwingen te wijden aan deze beweging. Ten einde zoo goed mogelyke arbeids voorwaarden te krijgen en te bandhaven, hebben de arbeiders zich vereenigd in vakvereenigingen, eerst plaatselijk, daarna tezamen met andere arbeiders uit dezelfde of een aanverwante bedryfstak in z.g. landelijke vakbonden. Deze landelyke vakbonden zijn eigenlyk de basis der vak beweging. Immers de acties, die in de verschillende bedrijfstakken worden gevoerd voor hoogere loonen en verbetering der andere arbeidsvoorwaarden, gaan vrijwel steeds uit van deze landelijke vakbonden. Komt men niet tot overeenstemming met de werkgevers, dan zyn het ook weer de landelyke vakbonden, die, indien zy hun belang daarin zien, een staking proclameeren en ook de steun by deze staking geschiedt in de eerste plaats door de landelyke vakbonden. 1 Januari 4927 waren er 240 van deze bonden in Nederland, waarby zich 8056 vakvereenigingen hadden aangesloten en 477000 arbeiders. In totaal waren op 1 Januari 4927 504000 erbeiders geor ganiseerd. De vakbonden hebben zich wederom aangesloten by de z.g. vakcen trales. Dit verband is zuiver federatief, d.w.z. de vakbonden blyven hun zelfstan digheid ten aanzien van de acties in de betrokken bedryfstak behouden. Uit den naam centrale mag men niet afleiden dat er maar ééa daarvan in Nederland zou zijn. Ieder, die ons land een beetje kent, weet, dat er overal verdeeldheid is en dus ook hier. In het geheel zyn er dan ook 7 vakcentrales, die elk een richting verte genwoordigen. De grootste is de z.g. moderne centrale, het N.V.V., dat nauw samenwerkt met de S.D.A.P., waarbij ongeveer 200000 arbeiders zyn aangesloten, dan volgt het R. K. Werkliedenverbond met byoa 100000 arbeiders, dan het Chr. Nat. Vakverbond met ruim 5000 arbeiders, terwijl dan nog volgt het Neutrale Vak verbond (A.N.V.) met 42000, het Com munistische N.A.S. met 14000, het Syn dicalistische N.S.V. met 5000 en het Vakverbond van Hoofdarbeiders met 16000 arbeiders. Voor een overzicht van de richting, waarin de arbeiders zich georga niseerd hebben, zijn deze cyfers uiteraard van groet belang. Zooals echter gezegd, zyn niet de vakcentralen, doch de vak bonden de belangrykste elementen in de vsk beweging. De belangrykste van deze vakbonden was die van de bouwvakarbeiders met totaal 44000 arbeiders, metaalbewerkers 42000, textielarbeiders 26000, transport arbeiders 38000, rijks- en gemeente-amb HOOFDSTUK XIII. „De professor is niet thuismaar mis schien kun je hem door mij a bemidde ling meedeel en, wat je hem te zeggen hebt." Met deze woorden, waarin de verbor gen spot slechts voor het fijne oor van den doctor waarneembaar was, trad E- dith op den avond van denzelfden dag Artois tegemoet, dien men als een nauw verwant familielid van den professor zon der meer de salon had binnengelaten. De jonge vrouw was er klaarblijkelijk niet meer op voorbereid geweest, thans nog bezoek te ontvangen, want zij had haar japon reeds met een zeetr elegante, lichte kimono verwisseld, waarvan de lange sleep zachtjes over het tapijt ruischte, terwijl de wijde, in een punt eindigende mouwen bij iedere beweging haar prach tige, blanke armen zichtbaar lieten wor den. Terwijl zij zelf op een. van de kleine divans plaats nam, wees zij met een on verschillige handbeweging op een in haar nabijheid staande fauteuil. Artois aarzel de echter nog met zichtbare besluite loosheid aan haar uitnoodiging gevolg te geven. „Het lag in mijn voornemen je man te spreken," antwoordde hij. „Wat ik hem te zeggen heb, kan ik slechts per soonlijk en onder vier oogen met hem behandelen." „Ah, dan wil ik natuurlijk niet verder bij je aandringen. Maar is je tijd zoo kostbaar, dat je niet eens een paar vluch tige oogenblikken over hebt om mij bezig te houden?" „Het ontbreekt mij daartoe inderdaad tenaren 46000, spoorwegpersoneel 41000, leeraren en onderwyrers 34000, ryks- en gemeentewerklieden 28000, handels- en j kantoorbedienden 29000, land-, veen- en zuivelarbeidere 21500, typografen 47000, sigarenmakers 12500 en mijnwerkers 7000. Verder bestaan nog belangrijke organisaties in de z.g. fabriekmatige be drijven van voedings- en genotmiddelen en chemische producten. De inkomsten der vakbonden bedroegso in 1926 totaal 11,5 millioen gulden of f25 80 per lid, waarvan resp. 9 mill, en f 20,30 aan contributie. De uitgaven be droegen 9,3 millioen gulden. De bezittingen van vakbonden en vakcentralen tezamen bedroegen op 1 Januari 1927, 17 millioen guldeo. Zoo ziet men, dat de vakbeweging eeo belangryke macht vormt in bet economisch leven van ons land. Het zju zeer zeker te wenschen zyn, dat deze macht steeds zou worden aangewend in het belang van de algemeens volkswelvaart. Doch daar over een volgende maal. Redacteur: Men wordt verzocht alle correspondentie, Jeze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Oplossing Wit: 34—30, 40-34, 43—38.25-20, 34—29, 41—37,24-20,44—40, 50X17, 37—32, 42X15! Zwartalles gedwohgen. Goede oplossingen ontvangen van A. de Graag te Heusden en C. Bax te Hees been. Waar blijven de anderen Speciaal de genen, die om moeilyke problemen vroegen, missen we thans En hiermede is onze eerste wedstrijd van dezen winter dus ten einde. We had den verwacht, dat meerderen het maximum aantal te behalen punten zouden bereikt hebben. De groots struikelblok is het 8ste probleem geweest. We gevén den totaal uitslag in het no. van a.s. week, terwijl dan tevens wordt bekend gemaakt, wie er voor een prys in aanmerking komen. We geven nu nog een eindspel met oplossing, of beter gezegd een probleem met naspel. Men zoeke eerst zelf de oplossing 1 Auteur E Laurent. HH ÜP Hl Oplossing Wit 32-27,44-39,21-16.39—34, Zwart 23X41, 26X48, 12X32, 48X30, Wit 25X1, 1X46 ,46—37 Zwart 15X24, 24—29 A B, 28—33 C D E Wit 37—26 ,16X7 7—2 Zwart 6llgedw.,3338FGH, 1318 Wit 26—12,2X43! Zwart 18X7, aan tijd en lust, lieve Edith! En je ver list er niets bijwant je zoudt vandaag een weinig amusant gezelschap in mij hebben." „O, wat dat betreft, ik heb er mij langzamerhand aan gewend niet te veel- eischend te zijn. Ik ben toch sinds bijna een jaar getrouwd, mijn vriend!" „Je schijnt werkelijk geneigd te zijn tot schertsen. Het is jammer, dat ik mo menteel niet in de gemoedsstemming ver keer daarvan te profiteeren." „Ben je werkelijk zoo slecht geluimd, mijn arme Siegmund? Weet je wel, dat ik onder zulke omstandigheden de toeval lige afwezigheid van den professor bijna als een bijzonder geluk zou willen be schouwen?" „Als een bijzonder geluk in hoe verre?" „Wel, twee menschen, die in een zelf den kwaden luim verkeeren, plegen ge woonlijk niet heel veel met elkaar op te schieten, vooral, wannneer een van oeiden den ander de stemming heeft bedorven." „Wat moet dat beteekenen, Edith? Wil je daarmee zeggen, dat ik! zoo iets op mijn geweten heb?" „Misschien! Maar jij verkeert immers in de gelukkige positie, dat je je daarvan verder niets behoeft aan te trekk- Wan neer men vrij en onafhankelijk :S zooals jij, dan kan men gemakkelijk over zulke onverschillige dingen heenstappen, zoo als b.v. de ontevredenheid van een schoonvader." Nog een oogenblik bleef Artois be sluiteloos staan, toen legde hij zijn hoed op een stoel, schoof een fauteuil dicht bij Edith's divan en liet zich met een zucht daarin neervallen. By de letters wordt bedoeld, dat Zwart daar anders kou slaan, We gaan nu ééa voor één de variatie'8 na, te beginnen by de laatste (H), en men spele eerst de oplossing tot daar, waar de letter geplaatst is. H 7—2 26—12, 2X39 33-39, 13-18, 18X7 G 7-1 1-6 26—21 13-18, 18-22, 00 Cl CN F 7—2 2-7 7-11, 43—19, 19-23, 23—28, 28-32, 11X44, 26—48 32—38, 37—26 ,16X7 2934, 611 (gedw.), 4440de beste, 26—17 17—50, 7—1 enz.! 40 -45a, 13-18, ,,7-1, 4—23,47X50! a. 13—19, 40—45, 19X28, D 37—44, 14-32, 32-49 13—19, 29-33, 33-39, C 37—26, 46-11, 26X34, 13-18, 18—22, -6X17, 22—28, 34—29, 29—42! 28-32, B 46—37 37-26 13-18, 18-22 of? 22—28 de beste! 16—11, 26X30, 30-24, 24-47 6X17, 28-32, 32—37, A 16X7 of 46X14 en wint verder gemakkelijk 611 ofl3 19, AALST. Het vervoer van grmd per treintje van den zaaiwaard naar den steenhoven Rietsehoof heeft deze week weer een aanvang genomen, wat voor de betrokken arbeiders zeer welk>m is. ANDEL. Het bestuur van de Chr. la gere landbouwschool heeft met algemee- ne stemmen besloten aan de Herv. Jonge lingsver. „Obadja" alhier vergunning te verleenen om voor het houden der ver- eenigingsavonden gebruik te maken van een lokaal dier school. Naar we vernemen zal door de Po- litievereeniging „Samenwerking aan den gemeente-veldwachter J. Fondse alhier ter gelegenheid van zijn 25-j.arig jubi leum bij de Politie een fraai portret wor den aangeboden. In verband met de omstandigheid, dat vele landerijen in het Pompvold on der water stonden is de Potkade doorge stoken, waardoor het water kan weg- loopen in den Duii. Hat stoomgemaal van laatst gemeld waterschap zorgt als dan voor verdere loozing. DUSSEN. Zaterdagavond werd evenals vorige week Zaterdag een solistenwed strijd gehouden en werden de prijzen be haald als volgt: le prijs P. Brokken te Waalwijic. 2v prijs A. van Udenhout te Zevenbergen. 3e prijs C. van der Velden te W ml wijk 4e prijs IJpelaar. Terwijl de publieksprijs werd toegekend aan P. Brokken uit Waalwijk. Het solistenconcours is een waar suc ces voor de fanfare „Wilheimina" ge worden, waarop ze steeds met genoegen kunnen terug zien. De heer A. L. alhier, had het onge- „Je spotternij is voor mij bewijs genoeg, dat je iets vermoedt van de aanleiding van mijn bezoek aan den professor," zeide bij, zijn stem voorzichtig dempend: „En je zinspelingen op je man zijn stellig niet zonder bepaalde bedoeling. Laat ons dus openhartig met elkandecr praten." „Zooals je wilt! Maar ik verklaar je nogmaals, dat ik niet nieuwsgierig ben je geheimen te vernemen en dat het vol strekt niet in mijn bedoeling lag ver trouwelijke mededeelingen van je te ver langen. „Een tamelijk overbodig voorbehoud, naar het mg wil voorkomen, lieve Edith, antwoordde hij eenigszins geprikkeld.. Dus ter zake! Ik verkeer helaas heele- imaal niet in een positie, om ova* de on tevredenheid van mijn schoonvader als over voor mij iets onverschilligs heen te stappen, want ik ben nog' nooit zoo zeer op hem aangewezen geweest, als op dit oogenblik." „Nu, de professor is niet van steen! En wanneer het nu niet bepaald geld is, dat je van hem wenscht te ontvangen." „Maar natuurlijk is het geld! Wat zou het bij den aard onzer betrekkingen an ders kunnen zijn?" „Dan kan ik je werkelijk al heel wei nig uitzicht openen op de verwezenlij king van je wenschen. Juist op dit eene punt mag je geen hoop meer koesteren; want je zult geen penning meer van hem krijgen." „Vanwaar keb jij die zekerheid, Edith?" „Uit zijn eigen mond. En dat het hem ditmaal ernst is met zijn voornemen, daarvoor kan ik je borg staan." „Dan heb ik mij buiten mijn weten wederom zijn ongenoegen op den hals ge- J hik nabij Geertruidenberg komende van Zevenbergen te vallen met zijn rijwiel en zijn enkel te breken, en moest per auto werden thuis gebracht. Dr. de Boer al hier achtte overbrenging naar het zie-1 kenliuis te *s Bosch noodzakelijk GIESSEN. Met ingang van 1 April a.3. zal de prijs van het electrisch licht van 45 tot 40 cent per K.W.U. worden terug gebracht. De prijs der varkens bedraagt al hier momenteel voor le kwaliteit 29 cent per pond. De prijs der biggen varieert van 7 tot 12 gld. per stuk. Handel redelijk. In dezen gemeente zijn voer den dienstplicht, lichting 1929 ingeschreven 6 jongelieden. GRAVENMOER. Dinsdagavond 14 Fe bruari hoopt de Jongedoehters vereen „Dorcas" in de Gerf. kerk haar 6-jarig bestaan feestelijk te herdenken Woensdagavond gaf de auto zen ding prachtige voorstellingen met licht beelden. in de openbare school, de be langstelling was zeer groot. HERPT. Maandagmiddag en avond gaf de Handboogschutterij ..Claudius Civil- lus" uit Haarsteeg, daartoe door de Hand- boogsehutterij „Ons Genoegen" uitgenoo- digd, voor de dames en heeren eene uit voering in het café van den heer L'. v. d. Griendt. Beide uitvoeringen waren druk bezocht. Was reeds de verwachting hoog, „Claudius Civillus" heeft deze nog overtroffen. Alle nummers waren zeer goed vertolkt en de rollen in goede han den. Woensdagavond had het zoontje vaa den heer Miedema alhier, het ongeluk tussclien een tegen den muur staande vliegwiel van een nieuwe machine te ge raken waardoor het zijn been brak. KERKWIJK. De gemeente-opzichter de heer W. F. Verkuil, alhier, is als zoodanig ook benoemd te Brakel en Poederoyen. NEDER-HEMERT. Vrijdagavond is al hier een tooneelvereeniging opgericht met aanvankelijk 12 heeren en dames. De repetities worden voorloopig gehou den op Woensdagavond in café Bakker, terwijl als leidster zal fungeeren mej. Wildeman. RIJSWIJK. Naar we vernemen werden door den gemeente-veldwachter 13 hon den ingevolge de nieuwe bepalingen der Trekhondenwet 1910 gekeurd. De Zangvereeniging „De Lof stom" alhier zal onder leiding van den Heer A. W. van der Nat op Zaterdag 11 Febr. a.s. een openbare uitvoering geven in de Openbare school. De mondharmonicavereen. „Nooit Gedacht" alhier, hoopt met me lewerking van een mondorgelkwartet uit Gorinchem onder leiding van den heer J. Tuinerburg uit Gorinchem in de O. L. school al hier op Zaterdag 18 Febr. a.s. een open-* bare uitvoering te geven. VEEN. Tengevolge de daling der prij zen hebben de slagers de prijs van heé spek met 20 cent per K.G. afgeslagen. Wegens het bedanken van verschil lende leden heeft de gemengde zangver eeniging „T.OG.I.D.O." alhier, tij lelijk har re repetities gestaakt. Op 8 Februari hebben d« vertegenwoor digers van landbouworganisaties op het Departement van Bionenlandsche Zaken en Landbouw een bespreking gevoerd met de Directie van den Landbouw over de be strijding der aardappelziekten. In afwijking van het bepaalde in zjjne beschikking van 18 Jan. jl. heeft de Mi nister van Bionenlandsche Zaken en Land bouw bepaald, dat in het geheele Rijk het vangen van smienten, pijlstaarten, talingen en slobeenden, door middel van eenden kooien en netten, waarven het gebruik is geoorloofd, alsnog zal zijn toegestaan tot 4 Maart 1928. haaldik kan mij natuurlijk wel voorstel len waardoor. Maar hij zal tenslotte toch wel voor rede vatbaar zijn, vooral wan neer jij een goed woordje voor me doet, Edith!" „Verwacht in hemelsnaam niets van mijn hulp. Reeds bij mijn eerste poging hem gunstiger jegens jou te stemmen, heb ik een heel ondubbelzinnige en on aangename weigering gekregen. Hij weet, dat je groote verliezen bij liet spel hebt geleden en het zal hem ditmaal des te gemakkelijker vallen den onver biddelijke te spelen, omdat hij volgens mijn stellige overtuiging het plan heeft er onvoorwaardelijk een einde aan te maken." „Er een einde aan te maken?" vroeg Artois en de ontsteltenis teekande zich voortdurend scherper op zijn gelaat af. „Wat moet dat nu weer beteekenen?" „Wanneer ik aan zijn woorden de jui ste beteekenis gegeven heb en een misverstand is nauwelijks denkbaar dan wacht hij met een zeker ongeduld op de een of andere gelegenheid, om zijn handen geheel van je terug te trekken en Ingeborg weer bij zich in huis te kunnen nemen. Hij vermoedt, dat zij in haar huwelijk niet gelukkig is geworden en hij veronderstelt daarom, dat zij ge makkelijk tot echtscheiding of althans tot een voorloopige scheiding te bevra gen zal zijn. Jij zelf, mijn vrienl, zult toch wel het best weten, of deze veron derstelling gerechtvaardigd is." .Vervloekt!" knarsetandde Artois. „En hij heeft over zulk een voornemen werke lijk in vollen ernst gesproken?" T«ajs^ wfi Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6