DE STORM. Plaatselijk Nieuws ftekendmaking. Een electrische pomp was de schuldige/ Een agent van politie te Deventer hoerde in de Voorstad aldaar, omstreeks midder nacht een verdacht dof stampend geluid. Hij speurde naar het onraad, doch kon niet ontdekken, wat er in het fabrieksgebouw, waar het stampen by tusschenpoozen de stilte verbrak, gebeurde. Eindelyk vond de agent, dat bet zoo niet langer ging met de plaatselyke veiligheid en hij waarschuwde het «bureaQ*, waar onmiddellijk een inspecteur en eenige man nen uitrukten om eiken dief, die de nachte lijke Deventer-rust zou misbruiken voor in braak mores te leeren. Even later werden de fabrleksdeuren geopend op verzoek der wetsdienaren, die, gewapend, zooals 't be hoort, zochten in kisten en kasten, onder en in vaten met krenten en rozijnen en sncade, op zolders en in verloren hoeken. Het werd benauwend, toen men niets vond. Opeens, een trouvaille. Iemand dacht er aan, dat het doffe stampen afkomstig kon zijn van een elec- trische pomp, die automatisch door een drijver wordt in- of uitgeschakeld bij een bepaald peil in het waterreservoir. Het bleek juist te zyn. De politie rukte vergenoegd in, want 't is beter geen, dan wel dieven te hebben in de stad. »Tyd«. o Met f 14,000 er vandoor. Aneta seint uit Batavia, dat tegen den employé van de Ned.-Ind. Gas-Mij., den heer S., die in November verdween met medeneming van f 14,000 en die te Soera- baja gearresteerd werd, door den Raad van Justitie een gevangenisstraf van zes maanden is geëischt. o Bliksem in een kerktoren geslagen. Bij een kort maar hevig onweder, dat Zaterdagmorgen in de buurt van Veendam woedde, werd de toren van de Geref. kerk te Wildervank door den bliksem getroffen en raakte in brand. De spits werd weg geslagen en kwam naast de preekstoel in de kerk terecht. De romp van de laatste torentrans, die aanvankelijk fel brandde, bleef een gevaar voor de kerk en ook voor de omgeving, doordat het omweer met een halven storm gepaard ging. Om tien uur was de brand geheel gebluscht en alle gevaar geweken. Kerk en toren zyn tegen brandschade verzekerd. Hoog water. Limburg krygt weer last van hoog water De Maas wast onrustbarend. In den omtrek van Maastricht staan de laag gelegen landen reeds blank en ook in de stad beginnen tal van kelders onder ie loopen. Uit Roermond meldt men nog aan de »Crt.« De onrustbarende was der rivier heeft zich het afgeloopen etmaal (Zondag) in nog sterkere mate dan Zaterdag voortgezet. De stand aan de Rykspeilpaal bedroeg Zondag avond acht uur 18.35 M. plus N. A. P. hetgeen sedert de laatste 24 uur een was beteekend van 96 cM. Uitgestrekte lan derijen loopen thans in geheel Midden- Limburg onder water. De overlaat bewesten Roermond en de overlaat van Contelmo, welke laatste even boven Maasbracht in de rivier uitmondt, werken beide op volle kracht. De stadsweide te Roermond is herschapen In een groote watervlakte. Verschillende secundaire verkeerswegen, zooals de binnen wegen naar Leeuwen en naar Ooi staan onder water. De weg van Haelen naar Buggenum is reeds overstroomd. Naar wy vernemen is het niet onmoge- lyk, dat voor de stations Grave en Raven- stem in den loop van Maandag de buiten gewone riviercorrespondentie in werking zal worden gesteld. Met zekerheid kon noen ons dit echter nog niet mededeelen. De scheepvaart op Maasstricht is tengevolge van den hoogen waterstand niet meer mogelijk. In tegenstelling met de Roer, welke ook buiten haar oevers is en die nog steeds snel wast, wordt uit België gemeld, dat de Ourthe en Sanabre beginnen te vallen. De geheele bovenrivier is echter nog steeds wassende. Dinant meldde Zondag 25, La Plante 40, Hoey 50, Avroy 27 en Visé 34 was, terwyl uit Maasstricht cM. was werd gemeld. Daar deze was zich in uur naar Midden Limburg voortplant, valt daar op een val der rivier de eerste twee dagen nog niet te rekenen. O- De Ned. Kamer van Koophandel te Parys De «Figaro* vertelt Aan het diner der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parys prijkte een prach tige mand met tulpen op de eeretafel. Er was een kaart aangespeld met de woorden »Wil mynheer de voorzitter met onze beste wenschen deze Nederlandsche bloemen aan vaardeD, als uiting van het sympathiek resultaat van den Nederlandschen smaak gecombineerd met de activiteit der Fransche loch t vaar U. Door een auto doodgereden. Zaterdagavond is op de Plantageweg te Rotterdam de 67-jarige A. K., uit de Rubensstraat, die daar met een melkwagen reed, aangereden door een auto. Met een gecompliceerde beenbreuk en inwendige kneuzingen is hy naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hy aan de bekomen verwondingen is overleden. Te Hooge Zwaluwe werd de korenmolen van Rombouta ernstig beschadigd. Te Moordrecht is een sleepboot met 6^ schepen tegen den dyk geslagen. Met zeer veel moeite is men geslaagd ze weer in de vaart te brengen. Op het Enkhuizenzand verkeerde een tjalk in nood en hoewel reeds zeer vele keereu getracht is hulp te bieden, kon dit nog niet geschieden. Te Enkhuizen maakt men zich zeer on gerust over de motorboot «Zeester*. Zij is Vrijdag uitgevaren en sindsdien beeft men niets meer vernomen. Een praam van de stoomboot «Prins van Oranjec met 400 kratten Cheshire kazen is omgeslagen, de kazen gingen verloren. Geen persoonlijke ongelukken. De boerderij van C. v. P. te Rosmalen is verwoest. Hooi en koren is grootendeels verloren. De broeikassen op de kweekery van W. Voet te Den Bosch werd door den hagel grooterideels vernield. Schade is geraamd op f1000. Te Venlo werden hoornen ontworteld en pannen van de daken geslagen en het dak van een aannemerskeet werd weggerukt. Te Pannerden werd een nieuw gebouwde boerdery bijna geheel vernield, een paard werd onder de puinhopen bedolven en ge dood. Op de Vrouwenweg te Zoeterwoude zyn 6 in aanbouw zijnde woningen geheel ver nield. Te IJmuiden kwam de stoomtreiler binnen en rapporteerde dat de matroos H. L. door een stortzee overboord is ge slagen en verdronken, hy Iaat een vrouw en 12 kinderen achter. Te Oapelle is het water zoo hoog opge stuwd, dat de beide polders tusschen de Capelsche haven en Sprangsche Vaart grootendeels overstroomd zyn. Te Hedel kon vanwege de storm de schipbrug niet bediend worden en moest de boot van de firma Jansen uit Lith on- verricbterzake terugkeeren. Ook werden boomen ontworteld. Te Zaltbommel moest de overtocht per gierpont worden gestaakt. Te Oss zyn een 5 tal in aanbouw zijnde huizen de muren gedeeltelijk ingestort, terwijl honderden dakpannen zyn afgewaaid. Te Amsterdam is by de Muiderpoort een 62-jarige vrouw in den Buitensingelgracbt gewaaid en verdronken. In Zweden is veel schade aangericht. By Gathenburg sloeg een visschersboot om een vader en 3 zoons zijn verdronken. In België heeft een orkaan gewoed, ver gezeld van hagel- en sneeuwbuien. Vele rivieren zyn buiten haar oevers getreden. Te Rijmenam bij Mechelen is een hoeve 'ingestort en in vele dorpen zijn de daken van de hnizen gerukt. Uit alle deelen van Engeland komen berichten over groote schade en ongevallen, waarvan met doodelijken afloop. Te Ponders End werd de zywand van een huis geheel weggerukt. In Londen zijn veel ruiten vernield, boomen omgewaaid en schoor- steenen vernield. Te Birmingham werd een man gedood en zyn vrouw ernstig gewond, door het invallen van het dak, evenzoo te Gloucester een jonge man ge dood door hetzelfde ongeval. Voorts zijn te Brcon een leidekker, in Lancashire een boer en te Liverpool een ofQcier als slacht offers van den storm gevallen. In het Rijnland is een 10 M. hooge kraan met 5 tonnen hefkracht in den Rijn gevallen. In Noorwegen heeft een lawine een bergstroom verstopt. Het water brak zich in een nieuwe bedding baan, waarby een restaurant weggerukt werd en 5 personen onder de puinhopen werden begraven. In Zuid-Noorwegen heeft de storm 30 meoschen- levens gekost. In Daitschland heeft de storm ook vele schade aangericht. Te München was die uiterst hevig, doch zonder ongelukken. In Allgau is veel sneeuw gevallen, op sommige plaatsen in het dal ligt die 20 tot 50 cM. hoog. In Saksen werden veel boomen ontworteld en schuttingen omvergeworpen. Te Dresden waaide een 6 M. hooge schoor steen om. In het Freital stortte een schacht toren in en vernielde de electrische gelei dingen. Te Leutersdorf in het ertsgebergte sloeg de bliksem in een schuur met graan en machines en brandde totaal af. kannen niet meer worden ingewilligd, Heusden, 10 Febr. 1928. De Burgemeester voornoemd, H. VAN EGGELEN. Taingrint. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat uiterlyk tot 25 Februari tuingrint verkrijgbaar is by D. van Kujjk. Aanvragen, die na dat tijdstip inkomen, Overwerkte Zenuwen kalmeeren ea worden gesterkt door de Zenawstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuw tabletten Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. HEUSDEN. Zaterdag a.s. zal de «Heus- densche Fanfare* haar tweede uitvoering geven voor hare Donateurs en belangstel lenden, in de zaal van café «De Gouden Leeuw*. Het programma bevat een zestal muzieknummers, benevens een blijspel n.l. «Het Invitatiekaartje* in 2 bedrijven. Wy twijfelen niet of er staat weer een gezelligen avond voor muziek- en tooneel- liefbebbers te wachten, te meer daar deze uitvoering met een bal zal worden besloten. Met ingaag van 15 Februari zal «Heusdensch Mannenkoor* voortaan geves tigd zyn in «Het Wapen van Amsterdam*. Vrydagavond werd wederom een simultaan-damséance gehouden door onzen stadgenoot, den beer A. de Graag. Gespeeld werd aan 18 borden, waarvan de simultaan-speler er 13 won, 3 remise speelde en 2 verloor. Voorwaar een mooie prestatie. Voor oprichting eener damclub gaven zich 12 personen op. Zaterdag- en Zondagavond had in de zaal van den heer P. Verheij de aan gekondigde Bioscoopvoorstelling plaats door Bioscoop «Modern*. Als hoofdfilm werd vertoond «De Mooie Cubaansche*. Deze schitterende film, welke ten tijde der opstand op Cuba speelt, is van het begin tot het einde vol spanning, zoodat allen zeer zeker zullen hebben genoten. Het tweede elftal «Juliana* speelde Zondag j.l. tegen «W.S.C.* uit Waalwijk, welke wedstryd door «W.S.C.* met 42 werd gewonnen. Zondagavond gaf de Tooneelvereen. «Kunst na Arbeid* uit Nieuwkujjk, de 2e groote winteruitvoering voor de R.K. Tooneelvereen. «Kunst en Vermaak* in het vereenigingsgebouw van deze laatste vereeniging. De opkomst van belangstel lenden was zeer groot. Mede waren tegen woordig de HoogEerw. Heer Deken Wouters, Kapelaan Maas en de Eerw. Heeren Kape laans uit Elshout, Drunen en Nieuwkuijk. Na een inleidend woord van Kapelaan v. d. Heuvel uit Nieuwkujjk, waarbij een duidelijke uitlegging van het op te voeren tooneelstuk werd gegeven, ving het spel van «Kunst na Arbeid* aan en werd opgevoerd het schoone Missietooneelstuk Arumugam, de standvastige Indische Prins, in vyf bedrijven door Dr. Jos Faust. Dit tooneelstuk werd op zeer schitterende wjjze uitgevoerd, getuigde het luid applaus na elk bedrjjf. Alle spelers waren uitstekend in hunne rollen, zoodat «Kunst na Arbeid* een woord vau hulde en lof toekomt, voor de schoone opvoering v&n dit missietooneel- spel. Daarna werd door den heer Castelyns uit Nieuwkuijk, nog eenige comische scènes ten gehooren gebracht, welke zeer in de smaak van het publiek vielen en de aan wezige in de zaal deed schateren van het lachen. Na afloop dankte de HoogEerw. Heer Deken, als Beschermheer van «Kunst en Vermaak* de Tooneelvereen. uit Nieuwkuijk voor dezen genotvolle kunstavond en bracht alle hulde voor de schitterende vertolking. Moge «Kunst na Arbeid* ons nog meer malen vergasten op dergelijke avonden en mogen de Tooneelvereen. «Kunst en Ver maak a.s. Zondag hetzelfde succes ten deel vallen als «Kunst na Arbeid. Zondag 19 Febr. zal in het ver eenigingsgebouw te Nieuwkuyk door de R. K. Tooneelvereen. «Kunst en Vermaak* alhier opgevoerd worden «Wat niet sterven kon* van G. Nieien. ALMKERK. Zondagavond te ruim 9 uur reed de heer J. W. v. d. G., Han delsreiziger te Middelburg, met zijn auto door den Ippelscbendyk in deze gemeente in de richting Sleeuwyk. Op een gegeven oogenblik maakte de auto plotseling een wending naar rechtB, zoodat zij met het rechter voorwiel tegen een telefoonpaal reed. By de telefoonpaal stond D. v. d. Water, een 26 jarige smid in deze gem., die zoodanig door de auto werd geraakt, dat een zyner beenen werd verwond, zoodal onmiddeliyke overbrenging naar het zieken huis te Gorinchem noodzakelijk bleek, al waar het been van den ongelukkige in den nacht van Zondag op Maandag moest worden geamputeerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog eenigszins in het duister, hoewel met eenigen grond kan worden vermoed, dat de autobestuurder den hoek in den weg naby den beer Van Veelen met te groote snelheid door beeft gereden en daardoor het stuur is kwijtgeraakt. Zondagmiddag ontstond in de kolen- beYgplaats van de Ned. Herv. Kerk alhier, tijdens de godsdienstoefening een begin van brand, waardoor de dienst eenige oogenblikken werd opgehouden. Gelukkig werd door behulpzame handen erger voor komen. A.s. Zaterdag hoopt de vereeniging «Schrift en BsljjdeniS* alhier, in de Con sistoriekamer der Herv. Gomeente een algemeene ledenvergadering te houden. ANDEL, Ia de laatstgehouden verga dering van de Herv. Jongel.vereeniging «Obadja* werden alsnog tot bestuursleden gekozen de heeren F. van Duist en G. Naajjen. Het aantal leden bedraagt 37. De jaarvergadering van de Herv. Meisjesvereen. «Tabitha* zal worden ge houden op Dinsdag 28 Febr. a.s. in de Chr. School. Op Dinsdag 28 Febr. a.s. zal in de v.m. openbare school plaats hebben de verloting, uitgeschreven door het muziek gezelschap «Andei's Fanfarecorps*, ANDEL. Maandagavond 6 Februari hield de Werkliedenvereen. «Helpt Elkander* baar gewone driemaandeljjksche vergadering. Om 8 uur opende de Voorzitter de ver gadering, heette alle leden welkom en zeide 'dat het hem genoegen deed deze eerste vergadering in 1928 zoo goed bezocht te zien. Hy wenschte de leden met hun ge zinnen een gelukkig Nieuwjaar toe «o sprak daarbij de hoop uit dat 1928 in alle op zichten gunstig moge zijn en het zieke lid Ch. N., die op het oogeBblik in het zieken huis te Gorinchem aan een ernstige ziekte verpleegd wordt, spoedig met een algeheel herstel in ons midden mag terugkeeren. Daarna deed spr. nog een beroep op de leden, opdat allen er wel van doordrongen moge zijn, dat lid te zyn van een vereeni ging die den naam draagt «Helpt Elkander* ook eischt, dat men zich dien naam waardig toont, want er ligt veel -in opgesloten. «Helpt Elkander* dient niet alleen voor financieele hulp, maar ook voor moreele. Als lid van de vereeniging moet men ten voorbeeld zijn voor niet-leden, opdat het voor deze een prikkel wordt om lid te worden en mee te helpen, daar waar het noodig is. Als punt 1 van de agenda werd door den Voorzitter als afgevaardigde verslag uitgebracht van het jaarfeest te Wijk en Aalburg. Hij bracht hulde aan «Helpt Elkander* te Wijk en Aalburg voor het gul onthaal en voor de groote waardeering die voor de aanwezigheid van een afge vaardigde werd uitgesproken. Verder werden alle punten vlot afge handeld. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er nog een klein batig saldo was. By Punt 6 (algemeene be sprekingen) stelde M. v. d. Vliest een andere regeling voor, bij de uitkeering van zieken geld. Aangezien daarvoor echter geen goede oplossing was te vinden, trok v. d. Vliest zijn voorstel in. Twee nieuwe leden werden opgegeven en daar niemand meer het woord verlangde, sloot de Voorzitter, met een woord van dank voor de trouwe opkomst, dezen gezelligen avond. Maandagavond 6 Februari nam onze dorpsgenoot, J. Millenaar, afscheid van zyn Ouders, Broers en Zuster, Familie en Vrienden, om zijn functie in Berlyo waar te gaan nemen. Familie en Vrienden wenschten hem alle goeds toe, voor zyn moeilijke taak in Berlijn. Vrijdagavond werd een gedeelte van ons dorp bezocht door een soort wind hoos. Verschillende daken moesten het ontgelden. Bij den heer H. D. werd een schuurtje geheel opgenomen en naast de fundamenten gezet. Ouk de straatverlich ting was gedeelteiyk defect. BRAKEL, Vrijdagavond j.l. had in het Werkliedengebouw alhier de trekking plaats der verloting ten bate der fanfare «Oefening Baart Kunst*, in tegenwoordigheid van den Heer Burgemeester en vele belangstellenden. Door den Burgemeester werden twee jonge Pinksterdag a.s. deel te nemen aan het Nationaal Concours voor maziek en z&ng te Rotterdam. Donderdagavond j.l. hield de Ned. Herv. MeisjesvereeD. in de Ned. Herv. kerk alhier, onder leiding va» Ds. Ewoldt uit Raamsdonk, consulent dezer gemeente, haar jaarvergadering, welke een uitstekend verloop had. Nadat deze bijeenkomst ten 7 uur op de gebruikelijke wyze geopend was, werden de jaarverslagen voorgelezen, die een dui delijk inzicht gaven in den toestand der vereeniging en waaruit bleek, dat deze niet ongunstig genoemd mag worden. Na afhandeling dezer huishoudelijke aangelegenheden, werd de avond verder gevuld met het voordragen van opstellen en voordrachten, die op uitstekende wijze ten gehoore gebracht werden en getuigden van ernstige studie. Onder de aanwezigen waren ver schillende afgevaardigden van meisjesver.- een, uit omliggende gem., die de Capelsche vereen, namens hun vereen, complimen teerden met haar 2e jaarfeest. Ruim 11 uur was de agenda afgewerkt en werd deze goedgeslaagde by eenkomst gesloten, waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts ging- Gedarende 1927 werd de Labbe- gatsche haven bezocht door 362 schepen met een tonneninhoud van 21.223 ten. DRUNEN. Veiling Appelen Goudreinetten II Bellefleur II Campagne Zoet II Stoofperen II Spruiten II Veldsla Peen Knolrapen Witlof II Pastinaken Spinazie II Seldery Schorseneeren Boeren kool Roode kool II Savoye kool Seldery Schorseneeren Pfey Kipeieren Eendeneieren 9 Februari per K.G. 2J21J ct. 14215 2|-10* 85-95 4| —8 8—9 4-7* 95-115 l 45-8* 42—51 23—37 ■71—81 6—6| 25-35 205—23 65—105 35-45 23—25 6-8 155—17* per 100 stuks 3—3.25 per stuk 65-85 5*—145 per bos 20-38 5-6 10—36 per K.G. f 1.24 - 1.20 DOEVEREN. Thans kunnen wij mede deelen, dat Ds. P. S. Pots, ero. predikant te Bilthoven, het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft aangenomen. Alhier zyn herkozen tot Ouderling J. W. G. Zoutenbier, tot Diaken G. J. Hartgers en tot Notabel J. A. Boll. 's GRAVENMOER. Mej. van Herwerden is alhier benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school. Met ingang van 1 April is alhier tot gemeenteveldwachter benoemd, de heer Lokerse uit Woudrichem. dames aangewezen tot het trekken der 1 handhaafd blijft, nummers. De uitslag was als volgt1 la prijs No. 610 15. prijs No. 391 MRFT. Woensdag vergaderde m iet 2e 3e 4s 5e 6a 7e 8e 9a 10e 11e 12e 13e 14e 581 365 520 507 455 675 400 289 202 661 327 10 718 686 322 364 538 419 204 128 338 134 121 521 719 183 725 317 631 16e 17e 18e 19e 20 a 21e 22e 23e 24e 25e 26e 27e 28e 29e 30e 31e BENEDEN-LANGSTRAAT, veehandel is het stil. voorkalfkoeien melkkoeien kalfvaarzen graskalveren nuchtere kalveren f 10f 20 CAPELLE. Ds. R. Steenbeek te Wa penveld heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Bij het vastmaken van een hooi- boom bad de werkman J. v. E. alhier het ongelnk, door het losschieten van een katrol, hiermee een slag tegen het voor hoofd te krijgen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelyk waï. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* heeft besloten op den tweeden In den Er wordt besteed f 325—f 400 f225-f300 f200—f275 f 40-f 85 GENDEREN. Door een lid van den .Raad alhier werd aan de Kroon heb ver zoek gericht om het raadbesluit, waarbij de heer H. A. Vos te Veen, ambtenaar ter secretarie alhier, werd benoemd op eene jaarwedde van f 400, te vernietigen. Als antwoord daarop werd meegedeeld, dat genoemde heer Vos in zijn functie ge-, r o on TP vn.n non hoftr .1 VPrhrtotrftn Ho «a.+H cafe van den heer J. Verhoeven de afd. Herpt van den Noordbr. Christ. Boe renbond. De Voorzitter, de beer C. v. Greven- broek, opende de vergadering met den Christ, groet en wenschte den leden ©en gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. Daar na werd de presentielijst afgelezen en Iwerd het woord verleend jaan den WelEd. jheer v. d. Broek, directeur der R. K. Landbouwschool uit Boxtel, die een© le zing hield over grondbewerking. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd een groot gebruik gemaakt, zoodat deze lezing zeker veel nut zal afwerpen. Vervolgens werd de agenda voortgezet, nadat de voorzitter den h. v. d. Broek namens allen had dank ge bracht. De secretaris, den heer v. Bokhoven, gaf verslag over de werkzaamheden over 1927, waarin een algemeene en drie be stuursvergaderingen werden gehouden. De rekening sloot met een voordeelig saldo. Verder werd het verslag der brandassu- rantie voorgelezen waaruit bleek dat deze nog steeds in ledental toeneemt. Ook blijkt dat het afgeloopen jaar zeer gun stig i.s geweest. Vervolgens werd door den filiaalhouder van het pakhuis, den heer J. M. Buijs, verslag gedaan van den omzet waaruit blijkt dat in 1927 wa ren omgezet 225.785 kilo veevoeder en 52.879 kilo kunstmest, tezamen aan vee voeder en kunstmest 278.664 kilj en dat is ruim 105.000 kilo meer dan in 1926 voor een bedrag van f 29.030.95, dat is voor ruim f 9.500 meer dan in 1926. De ofngevallenverzekering telde in 1927 47 deelnemers met een verzekerd loon. van.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2