IN MEMORIAM. Handwondjes PUROL Binnenland. Ingezonden. Bij Plaatselijk Nieuws GEVONDEN VOORWERPEN 1 Rywielplaatje, model 1928. 50 Lampenkapjes, dienstbaar voor elek trische straatlantaarns. Terug te bekomen bij den Brigade Commandant der Kon. Marechaussés te Heusden. Op 18 Febr. overleed de heer G. Millenaar te Andel in den ouderdom van 75 jaar. Met bet verscheiden van den heer Millenaar verliest onze gemeente een man die haar jaren als Raadslid en Wethonder diende. Als man van het practische leven, was by als zoodanig een persoon die door zyn ervaring en veelzydige menschenkennis veel gedaan beeft in het belang van Andel's burgery. Nooit beoogda hy eigen voordeel, maar steeds gaf by zyn beste krachten in dien arbeid. In dankbare gedachtenis blyft onder ons voortleven wat hy gedaan heeft voor ons dorp. Maar ons meerder lief, en van veel grooter waarde, was het leven van den overledene als particulier. Verre staande boven alle partyzucht of kerkelyke richting leefde hy een leven vol opoffering voor zyn medemenschen. Zyn kalm gesproken woord, vol tintelende hamor, deed altyd weldadig aan, was altijd even sympathiek, en nooit, zelfs in de meest ertieke momenten, was hy scherp. Hoe kon hy, tot wiens hart alle kinderen toegang hadden, ooit scherp zyn Want wat teekent iemands leven meer, dan een gestadige liefde van het kind, dat zoo fijn aanvoelt waar bet be grepen wordt. En hij verstond de kinder ziel, want nog in de laatste jaren zijns tevens, toen zyn verstand reeds was omne- veld, en hy zich slechts langzaam voort bewoog door Andel's straten, kon men hem zien in gesprek met ieder kind dat h(j ontmoette. De heer Millenaar was een man met een fijnen geest. We zouden hem kunnen schilderen als een paardenkenner bij uit- aemendbeid, die veel bekendheid genoot in die kriogeD hem kunnen noemen een man, die een ruimen blik bad op land bouwkundig gebiedMaar wy blijven, bij die zyde van zyn laven, waar hij steeds contact zocht met hen die hem omringden. En dan voelen wy dat met zijn been gaan ons heeft verlaten, iemaDd vol humanen zin. En dan komt in onze gedachten het woord van Ds. Stekel>Dat zulke doodeo, al zyn ze gestorven, onder ons toch voortleven.c (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd opname van dit stukje iB uw veel gelezen blad. By voorbaat myn dank. Op 16 Febr. j.l. had hier stemming plaats over het verzoekschrift van D. van Loon Czn., om als schaar-gerechtigde van het Wykerzand te worden aangenomen. Dit verzoek werd volgens to. i., vooral door de verkeerde voorstelling van het reglement, aan den schaargerecbtigden met 45 tegen 3 stemmen verworpen. In het reglement wordt toch duidelijk verklaard, dat ieder gezinshoofd schaar-gerechtigde is, onverschillig hoevele gezinshoofden in een huis samen wonen. Maar de H.H. schaarmeesters nemen het zoo nauw niet met dit reglement. Vaak passen zy dit maar toe, naar eigen goeddunken en handelen alsof er geen re glement bestaat. Waarom schaarmeesters past ge dit reglement, niet volgens de letter toe Gy zijl toch hieraan gebonden, daar ge toch op Uw eigen houtje, den waard niet kunt regeeren Hoewel ge dit maar al te vaak doet. Schaarmeester, op welk artikel van het reglement, kunt ge U beroepen, dat ge verschillende gezinshoofden, geen schaar- gerechtigdheid toekent Maak dan dit artikel bekend, want 'tis toch met Uw draaien en knoeien niet goed te maken, dat door Uw eigen, buiten het reglement, gemaakte regeling de arme menschen te kort gedaan worden. Schaarmeester houdt Uw aan 't regle ment, dan behoeft ge, als er weer gestemd moet worden over een verzoekschrift, eerst geen huisbezoek te doen, om bet onrecht over 't recht te laten zegevieren. Dat U echter het zoo nauw niet neemt met het reglement, is verleden jaar nog gebleken. Zyn toen de schaar-gerecbtigden gekend, in het schenken van 16 scharen toemaat aan de beweiders Ik geloof het niet, wat volgens het reglemènt toch moest. Of betalen de H.H. schaarmeesters deze 16 scharen uit hun eigen zak bij, zoodat de mindergegoeden en niet beweiders, er niet aan te kort komen Zou het niet goed zijn, wanneer gy U in deze zaken op het reglement kant be roepen, een antwoord in dit blad te plaat sen, zoodat Uw goeden naam als be stuurslid van het Wijkerzand, niet door het siyk gehaald kan worden. Dat aan dien goeden naam, nogal eens getwijfeld wordt, getuigt onderstaand gedicht, dat op boven genoemde stemming in de bus werd ge vonden en aldus luidt Geachte stemgerechtigden. Strydt voor het recht, van vroeger dagen, Waarom uw voorgeslachten met smeekschrift [klaagden. En verkregen daardoor ter bestemder tijd, Hun rechten weer op zynen tyd. Dus stemgerechtigden laat U niet verleiden Of U door slinksche streken misleiden, Want door 't besluit wordt straks bewezen Of dat bet recht door onrecht wordt verkregen. Dus strydt voor rechtdat is Uw daarste [plicht. Want het einde er van is nog niet in [zicht. Wordt onrecht straks door het besluit ver kregen, Dan wordt het recht door d' overheid bewezen. Uw M. de R., nogmaals dankend voor de plaatsruimte, verblyf ik Uw. dw, dn. X Wyk, 18 Febr. 1928. Doos 30 ct. By Apoth. en Drogisten. HEUSDEN. Naar wy vernemen, heb ben de heeren A. Bouman als Ouderling en A. Bax als Diaken der Herv. Kerk, bun ontslag genomen. Zaterdagavond gaf de zHeusdensche Fanfarec hare tweede jaarlyksche uitvoering en bezorgde aan velen weer een genotvollen avond. Na een hartelyk welkomstwoord van den Voorzitter, den heer A. Bax, wer den verschillende muziekuummers, nder leiding van den Directeur, den heer Van Bsrkel uit Ammerioden, op zwr Terdien- stelyke wijze uitgevoerd. Van niet ééo nummer kan gezegd wordeD, dat het de sporen droeg van te moeilyk of van min der ernstige studie. Al het ten gehoore gebrachte viel byzender in den smaak van het in grooten getale opgekomen publiek. Na de pauze werd het blijspel »Het Invitatiekaaitjec opgevoerd. De rollen waren allen in goede bandeD en in bet byzonder waren het de heereü de Graag, van Gen- deren, vaD Wetten en Deurloo, die door bun spel zeer veel tot bet succes van den avand hebben bygedragen. De Beschermheer, Mr. C. W. van Om meren, die wegens drukke werkzaamheden pas later in den avoDd de zaal binnentrad, sprak een opgewekt slotwoord, waarby hy alle medewerkers dank bracht voor hunne praestatie's en hen, die in het blyspel had den medegespeeld, ieder afzonderlyk in aardige bewoordingen toesprak. Tot leden der Commissie, belast met het afnemen van bet examen van gemeente secretaris zijn o.m. benoemd de heeren Mr. C. W. v. Ommeren, kantonrechter ea H. J. v. Eggeleo, burgemeester alhier. Het water in de rivier de Maas is de laatste dagen vallende. Blyft het mooie kalme weer aanhouden, dan staat het te voorzien, dat men hier spoedig van den overlast van het hooge water bevrijd zal zyn. De carnavalsdagen, die hier eertyds zoo druk konden zyn, zijn weder heel kalm verloopen. Wel werd er van de gelegen heid om te dansen een druk gebruik ge maakt en ging het er in de café's gezellig toe, doch de jool en pret van vroeger is het niet meer. Waarschynlyk tengevolge van het verbod om zich gemaskerd op straat te bevinden. AALBURG. Het ongeveer één-jarig kindje vaa G. Mans, had het ongeluk, in een onbewaakt oogenblik door de ruiten te vallen, waardoor bet zich zoodanig verwondde dat het door Dr. v. Galik in bet Diacones- senhuis, te Heusden, moest worden verbonden. ANDEL. Tengevolge van den geweldigen storm van Woensdag j.l. geraakte de elec- triscbe geleiding defect en werd deze ge meente geheel in het donker gezet. Nood gedwongen moest de petroleumlamp weer worden opgezocht. De Geref. Jongelingsvereeniging al hier, zal op Donderdagavond a.s. in de Geref. kerk, haar Jaarvergadering vieren. ALMKERK. Tot bestuursleden van de vereen. «Schrift en Belydenist alhier, zyn j.i. Zaterdagavond gekozen, de heeren C. de Boer Jr., P. v. Drunen en J. v. d. Koppel. Zaterdag j'l. werd alhier het stoffelyk overschot van den beer D. v. d. Water, welke Zondag 12 Febr. door een auto-on geluk zoo noodlottig om het leven kwam, ter aarde bestelt. Aan de groeve werd het woord gevoerd, door Ds. Jonkers van Werkendam en den E.A. Heer Bergraeijer, burgemeester dezer gemeente. Beide sprekers wezen op den ernst van het leven, en de kortstondigheid van den mensch. Terwijl laatstgenoemde spreker, in 't byzonder er op wees welke roeping een ieder heeft, tegenover zyn naaste, wanoeer hij zich op den weg met een voertuig begeeft. Diep onder den indruk verlieten allen den dooden-akker. BENEDEN LANGSTRAAT. De veorraad van vette varkens is by geregelde vraag niet groot, terwyl toch de prys eenigzins terugloopende is. Men besteed 58 60 cents per K.G. levend gewogen en voor jonge biggen van f,8 tot f12 per stuk. In don veehandei is bet overigens weinig gang, wat voor menigen veehouder moei lijkheden mede brengt. CAPELLE J.l, Maandagavond hield de afd. Capelle van den Chr. Fabrieks- en Tran- sportarbeidersbond in het vergaderlokaal in de voormalige schoenfabriek van den heer Adr. Vos in de Nieuwstraat, haar jaarver gadering, die een uitstekend verloop bad. De voorzitter, de heer Jac^Vos, opende deze byeenkomst op gebruikelijke wyze, waarna hy de aanwezigen welkom heette. De notuleu der vorige vergadering worden onveranderd goed gekeurd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer P. Wagemakers, een keurig verzorgd jaarverslag uit en gaf de penningmeester, de heer L. M. Heurter, een overzicht van den financieelen toestand der afd. Uit deze verslagen bleek, dat de toestand der vereeoiging goed genoemd mag wordeD. De aftredende bestuursleden werden by acclamatie herkozen, terwijl in een tweetal vacatures tot bestuursleden gekozen werden, de heeren M. Mersch en H. de Jong. Alle herkozen en gekozen bestuurs leden namen onder dankzegging, voor het in hen gestelde vertrouwen, hun benoeming aan. Nadat nog besloten was op een nader te bepalen datam een feestvergadering te houden, werd de vergadering met een woord van dank voor de belangstelling, door den voorzitter gesloten. Vorige week werd de kar van den petroleumbandelaar A., toen hy in de Nieuwstraat aan het olie sfyten was, aan gereden door een passeerenden auto. Be houdens vrij groote materieeele schade, liep dit ongeval betrekkelijk goed af. 1 A. Rieberg-en, 2 Th. Schoonenbeek, de eerste wordt benoemd met 7—3 stemmen. Vaststelling van de rekening Gemeente lijk Pensioenfonds alsOntvangsten f953.44, uitgaven f236.99, ba'ig saldo f716.45; en voorstel van B. en W. om uit .dit saldo aan ieder der twee nog pensi oen trekkenden f 50 extra uitkeering in eens te geven. De heer v. Looker en Campagne vraagt waar ten slotte dit fonds zal blijven, en of er geen aanleiding is, gezien 't belang rijke saldov de zeer geringe pensioenen te verhoogen. De heer De Jong zou de ex tra-uite keer ing- op f 100 willen bepalen, hetgeen door den heer Kaasjager ondersteund wordt. Wethouder Mooring voelt voor dit laat ste ook, waarna B. en. Wr 't voorstel over- tmemen en het met algem. stemmen wordt aangenomen. Vaststelling uitbreidingsplan wordt eveneens z.h.s. goedgekeurd. Bij ,de rondvraag informeert de heer Schoonenbeek naar 't nieuwe gas tarief en vraagt de heer Pleijte of B. en W. stap pen willen doen, dat er voorzien zal (worden in de vacature van kantonrechter alhier en 't krijgen van een stoompont pan' 't Rijks veer. De voorzitter zal beide punten bespre ken. Hierna sluiting der vergadering, waar na de Raad overgaat in geheimo zitting. B. Ct. In het water gewaaid en verdr nkeai. Te Kampen is een 4-jarig jongetje door een rukwind in den IJssel g/waaid en .verdronken. Belangrijke aanhouding. Men meldt uit Valkenswaard Door een paar Belgische rechercheurs en de rijkspolitie alhier werden aange houden en gevankelijk naar 's Hertogen- bosch overgebracht de Gentsche Bank bediende X uit Brugge, die aldaar 100.000 frs. had ontvreemd. Bijna de geheel© 'som werd nog op hem bevon len. Hij droeg papieren gereed voor Canada. Brand te Schiedam. Een surveilleerend agent van politie te Schiedam ontdekte dat er brand was uit gebroken in de verf-, lak- en vernis fabriek van de N.V. Ivormica aan de Wester kade. De directeur, de heer v. d. Rede, woont te Scheveningen. De brandweer, die onmiddellijk door de politie gewaarschuwd werd, was spoedig met groot materiaal ter plaatse. De fa briek stond spoedig in lichtelaaie we gens de groote hoeveelheid licht brand bare verfstoffen. De geheel© fabriek, benevens Ie voor raad verfstoffen, vernissen en lakken zijn geheel verbrand. De gebouwen zijn op beurspolis ver zekerd. De schade wordt op twee ton geschat. —O Ongeluk met een mitrailleur-oefening. Een soldaat door de knie geschoten. Dezer dagen is, naar het U.D. meldt, tijdens de militaire oefeningen op de hei de nabij den seintoren van De Harskamp een ongeluk gebeurd. Juist toen men ©en mitrailleur begon af te schieten liep eon der militairen voor de mitrailleur en kreeg ettelijke kogels door zijn knie al vorens de mitrailleur het vuren staakte. Met een zoo goed als verbrijzelde knie is hij naar het hospitaal overgebracht. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het been geamputeerd moet worden. Een zware pijp. Te Biggekerke had een landbouwer bij het stoppen van een pijp daarin ook ©en flobert-patroontje gedaan, dat hij altijd in zijn tabaksdoos bij zich droeg. De pijp sprong uit. elkaar en de man werd vrij ernstig verwond. O Lijk opgehaald. Dit de rivier de Aa onder Helmond is het lijk opgehaald van den oiigehuwdea H. D., landbouwer aldaar. Hij werd reeds eenige dagen vermist. Men verm edt, dat hij, door de duisternis misleid, la water geraakt is. O De kraeht van den storm. Te Lieeel werd door den storml jde graonmoleti van den heer Veld- mans deerlijk gehavend. Alle vier de Wieken werden losgerukt en in den tuin geslingerd, zonder evenwel persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De aange richte schade is zeer aanzienlijk -O— In een ketel kokend water gevallen. Te Elsloo viel een vier-jarig zoontje der familie H. in een ketel kokend wa ter De arme kleine bekwam vreese- lijke brandwonden aan het lichaam en de beenen; zijn toestand is zeer zorg wekkend. O Vingers verbrijzeld. In de drukkerij der firma Chevalier aan de Delftschevaart te Rotterdam is de 19-jarige expeditieknecht M. v. Soorland uit de Nijverheidsstraat met de rechter hand in een machine beklemd geraakt. Hij verbrijzelde vier vingers en werd in bet Ziekenhuis aan den Coolsingei Ter bonden. —o Van een verloren ring. In Juli van het vorig jaar heeft een meisje te Durgerdam bij het baden in zee aldaar haar verlovingsring verloren. Nu door den storm het zeewater heel laag was, is d,e ring weer terug gevon den. Melkboot omgeslagen een persoon ver dronken. Men meldt uit Heeg (Er.) In het Var is een melkboot, waarin zich drie personen bevonden, omgesla gen. Twee personen wisten zich te red den. De derde, W. Schingenga gehee- ten, is verdronken. Ernstig motorongeluk. Een doodeeen zwaar gewonde. De ongeveer 20-jarige J. Kalfsterman reed op zijn motorfiets met op de duo den ongeveer evenouden J. Wansink, bei den uit Holten, op den weg Holten Rijssen. In de bocht van den weg bij het café ,,De Keizer" reed de mo^or tegen een boom op. K. was op slag dood, W. werd in hoogst zorgwekkenden toestand een boerderij binnengedragen. Er zijn op deze gevaarlijke plaats reeds meer onge lukken gebeurd. Zandtrein gederailleerd. Tijdens het rangeeren is een gedeelte van een zandtrein uit de rails geloopen. De trein reed van een helling Een der wagens botste tegen de locomotief. De schade is vrij grootpersoonlijke onge vallen kwamen niet voor. —O De opbrengst der Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen brachten in Januari van dit jaar f 43.509.389 op, tegen f43.824.125, of 315.000 minder. o Verdronken. Een der opvarenden van het s.s. „Sheaf Dart", liggende in de Houthaven te Am sterdam, geraakte te water. Toen de man na eenigen tijd op het droge was gebracht, kon een geneesheer slechts den dood constateeren. Een fietsrijder tegen een auto gegooid en gedood. Te Schipluiden is de tuinder Schenke- veld, wonende Vlaardingsche kade al daar, door den storm met zij a fiets tegen een vrachtauto geslagen eu over reden. De man werd zwaar verminkt en is tijdens het vervoer naar het zieken huis te Delft overleden. Hij was onge huwd. O— Stranding van het Engelsche stoom schip „Shonga". Vrijdagmorgen is het Engelsche stoom schip Shonga" van de Elder Dempster lijn bij Wijk aan Zee gestrand. Onmiddellijk nadat het schip was vast geraakt begon men aan boord, door mid del van seinen, te kennen te geven dat de „Shonga" in nood verkeerde. Het seinen was echter nauwelijks ge ëindigd of het groote vaartuig, dat slechts half geladen was en daarom zeer hoog lag, geraakte weer los. De bemanning, die uit veertig a vijf en veertig koppen bestaat, haastt e zich om de beide ankers nit te gooien om te verhinderen, dat het schip verder op den wal zou drijven. Het mocht echter niet meer baten, want omstreeks half elf knapte de ketting van het stuur- booixlanker en het schip werl nog he viger dan tevoren blootgesteld aan het geweld van wind en golven, die het steeds verder landwaarts joegen Van het strand kon men zien hoe zich in den romp van het schip scheur ere vormden en het duurde niet lang of met een doffen slag werd de achter steven losgerukt van het voorschip, waarop de bemanning zich had verza meld. Het achterschip, dat al gauw een paar honderd meter verder in lag, verdween in den loop van den middag steeds verder in de golven. Een laad- mast en de davits, waar eens de red dingsbooten aan hadden gehangen, sta ken nog boven den römp uit, die af en toe nog zichtbaar was. Een geweldige hoeveelheid lading) spoelde aan het strand aantonnen, kisten, wrakhout, onderdeelen van sloe pen, zelfs een geheele slo?p en dui zenden zakken cacaoboonen. Van even voorbij de Noordpier tot voorbij Wijk aan Zee was het strand met dit alles bedekt. Wanneer de zon soms door da wol ken brak en het schip in d« kokende en schuimende zee belichtte, was het 'n fantastisch schouwspel, dat echter een oogenblik angstig was omdat het ge deelte van de „Shonga" nog steeds een eenigszins, zeewaardig" uiterlijk had, voor zoover men van een door midden gebroken schip tenminste nog van zee waardig kan spreken. De eerste pogingen die in het werk werden gesteld om de bemanning te redden, mislukten. De hevige Noordwestersfcorm ver ijdelde alle pogingen die door de red dingsboot van IJmuiden in het werk werden gesteld om buitengaats te komen. Inmiddels was ook de reddings boot van Wijk aan Zee opgeroepen en deze verscheen weldra ter plaatse. On danks de herhaalde en heldhaftige po gingen van de stoere Wijk aan Zeesche vissehers, die de reddingsboot door de branding poogden te brengen, kon men Vrijdag niet in slagen een verbinding tusschen het wrak en den vasten wal tot stand te brengen. Zaterdagmorgen zijn bij gunstig weer opnieuw pogingen gedaan om de bemanning van het stoomschip „Shon ga" te redden. Deze pogingen werden thans gelukkig met succes bekroond. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" en. de reddingboot uit Wijk aan Zee waren steeds vroeg bij de gestrande boot genaderd. Het afhalen der bemanning leverde geen moeilijkheden op De „Dorus Rijkers" kwam te 7.10 uur met 33 mannen aan den steiger *e IJmui den. De overige 8 mannen werden door de reddingsboot uit IJmuiden aan het Velserstrand afgezet. Toen de geredden aan den steiger arriveerden, hieven zij een driewerf hoera op de redders aan. -O— Schapen door honden verscheurd Bij den veehouder D. Yerwey te Haas trecht hebben een tweetal honieu zich op een koppel schapen geworpen, die in de weide liepen. Een schaap werd ver scheurd en twee moesten worden afge maakt, daar zij geweldig waren oegeta- keld. Twee schapen wilden door de sloot op een ander weiland vluchten, met het gevolg, dat er een verdronk. o— Door een auto gegrepen. Op den Straalschen weg is een treu rig ongeluk gebeurd. Het 7-jarig zoontje van den heer K. was aldaar met eenige kinderen aan het spelen, toen de luxe wagen van den heer G. kwam aange reden en het jongetje dat er juist voor liep, door den wagen werd gegrepen. Bij de opname bleek de kleine bewus teloos te zijn. Het gaf slechts geringe teekenen van leven. Terstond werd het naar het gasthuis vervoerd, alwaar geconstateerd werd, dat het reeds overleden was. Inbraak te Den Haag-. In Den Haag is in het perceel aan de Heerengracht, waarin gevestigd de winkel van den heer A. H., een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de eigenaar en het personeel zich in een der benedenvertrekken bevon den, heeft een dief zich toegang verschaft tot de boven-etage en daar een schrijfbu reau opengebroken. Uit een geldkistje is een bedrag van ruim f 2000 gestolen. De gevaarlijke roomtaart. De burgemeester van Workum heeft met de recherche uit Almelo te Am sterdam en andere plaatsen een onder zoek ingesteld in verband met het zen den van vergiftigde gebakjes uit Almelo aan den coiffeur Reekers te Workum. Huiszoekingen, etc. hebben plaats ge had en al heeft men den verm ied©lij- ken dader nog niet kunnen arresieeren, ©r bestaat alle hoop, dat de misdadi ger zijn straf niet zal ontgaan. De heer Reekers is thans geheel hersteld, het geen te danken is aan het feit, dat hij slechts een zeer klein stukje roomtaart heeft gebruikt. Matigheid is altijd 't beste. O-—"" Het Moerdijksche veer. Met ingang 20 Februari is de eerste af vaart van het Moerdijksche veer oui 7 uur van Moerdijk en de eerste afvaart van Willemsdorp 7 u. 30; de laatst' dienst 's avonds van Willemsdorp om 8 u 30 en de laatste dienst van Moerdijk om 8 uur. De samenvoeging der Departementen van Marine en van Oorlog. De Eerste Kamer heeft Vrijdagmiddag het ontwerp van de samenvoeging der Departementen aangenomen met 27 tegen 18 stemmen. Tegen stemmen ié leden van den Vrijheidsbond (behalve de heer De Muralt), de Clir. Historischen, de Anti-Revolutionnairen (behalve de hee- ren De Veer en Anema) en de R.K. leden Heerkens Thyssen, Blomjous, Verheijan, Arntz en Steger.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2