voor let Land van neusden en MtenajnLanostraat en e Bmtltrviirl Pil nuner ftestast uil 2 Waden. Oregisterij 1 ersctiuur-Baert L S. D. LANKHDYZEN Co's BANK I Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4789 Vrijdag 24 Februari 1928. Kloosterbalsem Het Irand van Heusden en Sltena op UND van ALTÉ^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementspr^s: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afxonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar p!r«>tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is een niet te miskennen feit, dat het Land van Heusden en Altena op velerlei gebied niet tot de vooruitstre vende gedeelten van ons vaderland be hoort. We bedoelen hiermede geenszins dat men op godsdienstig of politiek ter rein te ouderwetsche ideeën huldigt, want juist die twee terreinen willen we geheel en al onbesproken laten. Maar wel raee- nen wij, dat de bewoners van het Land van Heusden en Altena op allerlei ander gebied niet geheel met hun tijd zijn meegegaan en daardoor zijn komen te verkeeren in een over het algemeen minder gunstigen oeconotoischen toestand. We schrijven dit ten deele toe aan de betrekkelijk geisoleerde ligging, die onze streek eenigermate buiten het groote verkeer plaatst. Wanneer men steeds in een kleinen kring vertoeft, zonder ooit iets te bemerken van het meer be langrijke wereldgebeuren, ligt het voor de hand dat men in alles zgn. „behou dend" wordt en zegt„grootvader deed het ook zoo en daarom kan het nu ook nog best" Dit is natuurlijk geheel ver keerd, want om het materieel goed te kunnen hebben, moet men met zijn tijd mee Zulks is een eisch, waaraan niet valt te ontkomen. Op het gebied van landbouw en vee teelt is het duidelijk merkbaar dat men behoudens de goede uitzonderingen nog te veel leeft met te ouderwetsche opvattingen Zoo wordt b.v veel te weinig gedaan aan doelmatig mesten van den grond. Men is nog lang niet voldoende overtuigd van het zeer groote nut, dat verschilllende kunstmeststoffen ons de laatste 40 jaren hebben gebracht. Zeker, we weten wel dat stalmest van goede qualiteit de meest wenschelijke meststof is, maar bij gebrek aan vol doende hoeveelheid ervan is kunstmest een buitengewoon goed surrogaat. En juist dit wordt nog te weinig ingezien. Men werkt wel steeds meer en meer met kunstmest, maar dit neemt toch niet weg, dat met nog ruimer gebruik er van de oogsten heel wat beter konden zijn. Te veel wordt nog gedacht „de grond is best en voldoende vet, dus is flink mesten overbodig". Juist in een streek als de onze, waar veel suiker en voerbieten worden geteeld, die den grond mager maken, is veelvuldig mesten een noodzakelijk kwaad. In andere streken van ons land, waar ook veel aan de teelt dier gewassen wordt gedaan en waar veel beter wordt gemest, is de opbrengst dan ook heel wat grooter. Denken we maar eens aan West- Noordbrabant en Zeeuwech-Vlaanderen met hunne enorme bietenopbrengsten, die toch voor een goed deel mede zijn te danken aan degelijke bemesting van den bodem. HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. JE ADRES voor; Drogerijën - Chemicaliën - Verbandstoffen - Verfwaren. Depot Dierengeneesmiddelen Ook de veestapel is nog lang niet wat hij moest zijn. Zeker de qualiteit van het vee is heel wat beter dan een dertig jaar geleden, maar we zijn toch nog lang niet waar we wezen moeten. De kleine boertjes, die wel is waar moeten roeien met de riemen die ze hebben, zijn nog te veel in het bezit van min derwaardige exemplaren, welke uit den aard der zaak minder winstgevend zijn, dan exemplaren van het goede soort. Het onderwijs in het Land van Heusden en Altena is stellig niet vol doende voor onzen modernen tijd. In het geheel bestaat er slechts één U L.O. School, n.l. te Werkendam, terwijl die te Heusden met 1 Januari j.l. is opge heven. Nu kunnen de kinderen, die meer dan gewoon lager onderwijs willen genieten met de autobus wel naar 's Bosch of Gorcum gaan, maar voor vele ouders is het een financieel bezwaar om de reiskosten per autobus voor hunne telgen te betalen. Een paar U. L O Scholen in het Land van Heusden en AlteDa méér zouden zeer zeker in eene behoefte voorzien. Gelukkig hebben we in 1927 eene landbouwdagschool te Andel gekregen, die gerust eene aanwinst voor onze streek mag worden genoemd. De toekomstige landbouwers kunnen op deze school de noodige theoretieche kennis van den landbouw, die hun in hun toekomstig leven zoo zeer van nut kan zijn en die de tegenwoordige generatie zoo goed als geheel mist, opdoen. De Andelsche landbouwschool geeft aan heel wat jon gelui uit het Land van Heusden en Altena een kijk op landbouwaangelegen- heden, die ze zonder die school geheel zouden missen. De school zal er dus ongetwijfeld in hooge mate toe bijdragen om het aantal ontwikkelde en met hun nen tijd meegaande boeren in onze om geving aanzienlijk te vergrooten en zulks juichen wij van harte toe. De autobussen, die het contact met de steden 's Hertogenbosch en Gorinchem met hare onderwijsinrichtingen op ver schillend gebied, onderhouden, maken het mogelijk dat vele jongelui uit het Land van Heusden en Altena ook van die inrichtingen kunnen profiteeren, terwijl zij ook aan ouderen de gelegen heid verschaffen om veel meer dan vroe ger het geval was, kennis te krijgen van veel, dat hun voorheen totaal on bekend was. De electrificatie mag ook genoemd worden als een der middelen om onze streek vooruit te helpen. Motoren, ge dreven door electrischen stroom, worden meer en meer geplaatst en maken het mogelijk dat thans bedrijven in werking worden gesteld, aan wier bestaan in het j Land van Heusden en Altena voorheen niet kon worden gedacht, wegens gebrek aan mechanische kracht. Bedrijven, die vroeger moesten bestaan door handen arbeid, worden geëlectrificeerd en kun nen daardoor de concurrentie met succes het hoofd bieden. Eene centrale waterleiding, die in het Land van Heusden en Altena zoo brood- noodig is, wordt helaas nog gemist. Meerdere ernstige pogingen om er toe te geraken leden schipbreuk en 't is te voorzien dat ook het thans in werking zijnde waterleidingcomité zijn pogen evenmin met succes bekroond zal zien. Een verkeerd conservatisme speelt hier jammer genoeg weer een rol. Allerlei motieven worden genoemd, maar o.i. wegen zij geen van alle ook maar in de verste verte op tegen het zeer groote nut, dat een waterleiding zou kunnen brengen. Nu zijn er vier gemeenten, n.l. Oudheusden, Andel, Giessen en Rijswijk, die zelfs botweg weigeren om iets bij te dragen in de geringe koeten voor het opmaken van voorloopige plan nen en berekeningen door deskundigen. En dat is toch wel eene daad, die geen enkel weldenkend mensch kan goed keuren. Eene zaak absoluut afkeuren zonder dat men nog maar iets positiefs kan zeggen van de wijze van oprichting en exploitatie, van de kosten en wat dies meer zij, getuigt nu juist niet van een streven naar een gezonden vooruit gang en van een open oog voor het al gemeen welzijn. Er zit iets bekrompens in, dat den vooruitgang eener streek stellig niet ten goede komt. En juist dÈU bekrompene was het voorheen en is het thans ten deele nog dat den bloei van het Land van Heusden en Altena heeft geschaad. Geïsoleerde ligging der streek en mentaliteit der bewoners zijn de voornaamste oorzaken geweest van eene soort achterlijkheid, die de mate- rieele welvaart in den weg heeft gestaan. Maar gelukkig komt er wel eenige ver andering ten goede. De menschen ge voelen meer en meer dat zij met hun tijd mee moeten en dat een handjevol bewoners van het Land van Heusden en Altena geen invloed heeft op al het wereldgebeuren. Wil men eene streek vooruit helpen, dan moet met den tijd, waarin men leeft, worden meegegaan en doet men zulks niet, dan is verarming der bewoners er het onvermijdelijk ge volg van. VERGADERING van den Raad der Gemeente SPRANG-CAPELLE, op Dinsdag 21 Februri des nam. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Meijer; Secretaris: WelEd. Heer v. d. Berg. Aanwezig alle leden, als de Voorzitter de vergadering opent. Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen, wil deze, waar dit de eerste vergadering is die in 1928 wordt ge houden de raadsleden zijn beste wen- schen aanbieden. Van harte hoopt spr. dat het den raad gegeven zal zijn, in een geest van vertrouwen voor de be langen van de gemeente werkzaam te zijn. Hij roept hiertoe de medewerking van de raadsleden in en zegt van zijn kant zijn volle medewerking toe. Alleen in dezen geest zal men met vrucht kunnen werkzaam zijn. Met den wensch dat 1928 voor de gemeente en zijn in gezetenen een in alle opzichten gunstig jaar moge zijn, besloot spreker. De notulen die, voor de leden ter visie hebben gelegen, worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van aanneming van hunne benoeming tot havenmeester van de havenmeesters Gouda en v. d. Linden. Bericht van Gedep. Staten dat zij hunne beslissing inzake de gemeentebegroo- ting 1928 verdagen. Goedkeuring door hetzelfde college van het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening. Terug ontvangen van Gedep. Staten het raadsbesluit inzake waarborg Burgerl. Armbestuur met voorstel tot wijziging. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. Alle leden op een na gaan met dit voorstel accoord. De heer Verheijden bleef buiten etemming. Verslag over 1927 van de Commissie tot wering van schoolverzuim, wordt ter visie gelegd. Doe er waf" Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed' Van Ged. Staten is terugontvangen, de begrooting 1928. Het college ver zoekt overlegging van het raadsbesluit, waarbij besloten is vergoeding te heffen voor het gebruik van een locaal der openbare lagere school B. en W stellen voor te beslui+en voor het gebruik door vereenigingen van een lokaal 25 ets. te rekenen per avond en er tevens bij te bepalen, dat het lokaal na ieder gebruik moet worden schoongemaakt naar ge noegen van B. en W. De heer v. Willigenburg merkt op, dat de 25 cent toch alleen bedoeld zijn als vergoeding voor het licht, als dit zoo is, kan spr. met het voorstel van B. en W. accoord gaan. De Voorzitter antwoordt dat dit juist is. Hierop wordt het voorstel van B, en W. met algemeene stemmen aangenomen. Nog is van Ged. St. ingekomen een nota van aanmerkingen op de gemeente rekening 1926. Deze aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. B. en W. worden gemachtigd deze te be antwoorden. Bericht van den Raad van State, dat deze 22 Februari zal zitting houden voor de behandeling van het beroep door den Raad ingesteld tegen de beslissing van Gedep. Staten waarbij het raadsbesluit tot niet toekenning van gelden aan de Bijzondere School voor aankoop van leermiddelen en schoolmeubelen niet werd goedgekeurd. B. en W. stellen voor Weth. Michëal als gemachtigde daarbij tegenwoordig te doen zijn. De beer Verheijden vindt de zaak van zoo groote importantie dat hij het noodig acht'de beide Wethouders, hiervoor aan te wijzen. De heer Middelkoop verklaart onmo gelijk weg te kunnen. De heer Sneep acht een persoon vol doende. Ook de heer Vos is deze mee ning toegedaan, men dient rekening te houden met de bezuiniging. De heer Verheijden merkt op dat het gaat over een bezuiniging van f 2000. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. hierop in omvraag. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De heeren Vos, v. d. Hoeven, Timmermans, Kerst en Willigen burg stemden tegen. Vaststelling voorschot op de gemeente lijke vergoeding ingevolge artikel 103 der L. O. 1920 over 1926 uit te keeren aan het bestuur der bijzondere lagere school te Capelle. B en W. stéllen voor een voorschot te verleenen van f750.berekend naar f8.01 per leerling n.l. de kosten der openb. school. Dit voorstel wordt aan genomen. Vaststelling van eenzelfde voorschot uit te keeren aan het bestuur der bij zondere lagere school te Sprang. B. en W. stellen voor een voorschot van f1700te verleenen, gelijkstaande tblbf. no. is Raamsdonksveer. AU ENTSCHAP VAN DE AM8TEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA met f9.60 per leerling. Het bedrag is hier hooger omdat is rekening gehouden met de omstandigheid, dat het school bestuur zelf voor den onderhoud der school moet zorgen. Voorstel van B. en W. tot onder- handBehe verhuring van het voormalig schoolhuis te Sprang. De Voorzitter deelt mede dat een tweetal verzoeken is ingekomen om de woning te huren, op grond van ver kregen inilchtingen stellen B. en W. voor het huis te verhuren aan J. Ver beek te Genderen voor f208per jaar. De raad gaat met dit voorstel acoord. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van ha ven- en kaairechten in de gemeente Sprang-Capelle. De Voorzitter zegt dat het, gelijk den raad bekend is, voorkomt, dat van een lading, waarvan een gedeelte in de beide havens in de gemeente moet worden ge lost, tweemaal havengeld moet worden betaald, wat als een onbillijkheid moet worden beschouwd. Thans nu er een geregelde beurtdienst is gekomen, zal dat geregeld voorkomen, en achten B. en W. het gewenscht hiervoor een voorzie ning te treffen De heer Sneep vraagt of er abonne menten voor havengeld loopen. De Secretaris zegt in de meening te verkeeren dat de heer Sneep een abon nement heeft De heer Sneep verklaart dat dit niet zoo is, het prijsverschil is zoo gering, dat zijn firma er niet toe over is gegaan een abonnement te nemen. Als door vorst eenige weken niet gevaren kan worden, dan is bet reeds voordeeliger geen abbonnement te nemen, daarbij moet men ook stilliggen voor de gewone jaarlijksche reparatie. Een havengeld van 5 ets. per ton, zooals hier geheven wordt, is hoog. v. Willigenburg. Als men langer dan 14 dagen in de haven blijft, welke ter mijn geldt voor beide havens, dan blijft de bestaande verordening van kracht. Sneep. Er is nog iets, dat mij toeval lig van daag is opgevallen. De melkboot lost en laadt tegelijk, zonder dat hij zelfs verhaald behoeft te worden en moet toch 2 maal havengeld betalen. De ka pitein wees mij daarop en mopperde daarover. Volgens de verordening moet men betalen, toch is dit iets onbillijks. Voor de gemeente zou het voordeel kun nen opleveren als in zoo'n geval slechts eenmaal betaald behoefde te worden. Misschien zou de melkfabriek dan zeg gen, wij zullen geregeld de haven lat^n aandoen, want het melkrijden naar het Capelsche veer kost nogal Het rijden naar de Capelsche haven levert de fa briek dus voordeel op, terwijl misschien de gemeente dan ook meer zou profitee ren van het havengeld. Aan het Capel sche veer behoeft men niets te betalen. Met de groentekweekers heeft men het vorige jaar hetzelfde gehad, deze moeBten hunne groenten naar het Capelsche veer brengen. Middelkoop Het was misschien te ondervangen, door in zoo'n geval het ledig goed vrij te laten. Sneep. Men moet natuurlijk niet uit de haven zijn geweest, alleen voor het geval dat men ledig goed lost en direct weer vol inneemt. Verheijden. Aan het Capelsche veer kunnen ze altijd aanleggen, hier niet, dat is het grootste bezwaar. Sneep. Als men met het getij reke- ning houdt, kan men de haven hier steeds in- en uitvaren en zal het slechts zelden voorkomen, dat dit niét gaat van de 14 keer zal men minstens 10 keer de haven kunnen aandoen. Lossen en laden gaat hier ook gemakkelijker j als aan het Capelsche veer. De melkboot is 100 ton, betaalt dus telkens f 5 haven-1 geld, voor de 6 dagen wordt dat f30,, wat een mooie ontvangst is. v. Willigenburg. Daar worden naar ik geloof, op het oogenblik zaken be sproken, die van verstrekkenden aard zijn. B. en W. mogen dit eerst wel eens goed onder de oogen zien om dan in een volgende vergadering met voorstel len te komen. Hierop wordt besloten punt 6 der agenda aan te houden tot een volgende vergadering. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat van de P.N.E M. bericht is ontvangen, dat de prijs van het electrisch licht met ingang van 1 April van 45 cent wordt verlaagd tot 40 cent en dat de prijs voor de straat verlichting voor het kwantum stroom dat wordt afgenomen boven het gegaran deerde bedrag van 25 cent op 15 cent zal worden gebracht. De heer Sneep vraagt, hoe of het komt, dat alleen de prijs van het licht wordt verlaagd en niet voor krachtverbruik. Zou het niet op den weg liggen van B. en W., merkt spr. op, om bij de P.N.E M. aan te dringen, dat ook de prijs van de kracht wordt verlaagd. Spr. heeft altijd gehoord, dat krachtverbruikers voor de P.NEM. voordeelig zijn, omdat deze overdag stroom verbruiken. Botermarkt 88 De Voorzitter meent dat B. en W. er eens over kannen schrijven. De heer Sneeps zegt 25 ets. voor kracht duur te vinden. De heer Kerst is het hiermede eens, spr. is bekend, dat de P N.E.M. in andere gemeenten, bv. Waalwijk, stroom levert voor 10 cent. De heer v, Willigenburg merkt op, dat dit bijzondere contracten zijn, die de PNEM. met de fabrieken rechtstreeks afsluit. De heer Verheijden zegt dat de PNEM. de beste koeien zelf op stal heeft ge houden en de gemeente de slechte kan krijgen. De Voorzitter deelt mede dat de be schoeiing aan de westzijde van de haven te Capelle, geheele herstelling behoeft. B. en W. stellen voor deze beschoeiing in beton uit te voeren en vragen mach tiging plannen hiervoor te ontwerpen. Wordt goed gevonden. Verder hebben B. en W. getracht in de kwestie van arrestantenlokalen te voorziende oorspronkelijke plannen blijken niet uitvoerbaar, zoodat B. en W. thans een crediet van f 500.vragen voor een arrestantenlokaal. De heer v. d Heijden verklaart tegen te zullen stemmen. Dit is al weder een uitvloeisel van de vereeniging, men ziet zooiets overal waar vereeniging tot stand iB gekomen. Thans is het 't departement van Justitie, dat deze uitgaaf weer o)p den kap der gemeente schuift. Als het departement in de gemeente een arres tanten lokaal wil hebben, laten ze het dan zelf bekostigen. Spr. kan zijn stem hieraan niet geven. Sneep. Als we tegenstemmen wat zal er dan gebeuren en wat zijn dan de ge volgen, dan wordt het misschien nog erger. Verheijden. Als er maar stemmen tegen opgaan, als er niet geprotesteerd wordt, blijft het rijk maar alles op den kap der gemeente schuiven. ÏUWS van Laboratorium »DE DENNEBOOM* te Rotterdam. is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekens. Wij hebben van een zeer gunstig bekend staande fabriek aangekocht een partij uitschot-sigaren welke verkrijgbaar zyn tegen den prijs van vijf en ze» cent. Per kistje van 100, resp. f4 75 en f5 50.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1