Gratis COR INCH EM Binnenland. Plaatselijk flieuws Burgerlijke Stand. GASTHUIS STR. SO 7 dan ook met buitengewone moeilijkheden gepaard. Esaw aan eeow is die over- heersching van den Oosterling blyven be staan. Sinds een 30-tal jaren echter, is een verandering ingetreden. Een beginc- beweging is ontstaan, die in zyn volle ■diepte toen niet werd gepeild. Toen 1896 de Italiaan werd verslagen in Abessynië, ging als een flit door de ziel van den Oosterling, dat 't W. niet onoverwinnelijk was. Het jaar 1904 zag Japan als over winnaar van den Rus. Toen werden de kluisters gebroken, waarin de Oosterling zoo lang was gekneld, en 't machtig be weeg van de onafhankelykmaking van 't "W. was begonnen. China verjaagt zyn Keizer en roept de Republiek uit. Turkije, meegevoerd in den Wereldoorlog, verbooden met de Centrale Mogendheden, weet er zich uit te redden, ja, nog met overwin ningskansen. Zelfs zien we 't verschynsel, dat 't W. hulp zoekt by 't O. Is 't wonder, dat 'tO. zich verbaast, over't feit dat de Westerling zyn eigen techniek gaat gebruiken tegen den Westerling Door dit zoeken-van-hulp by 't O. wordt de ge duchte van suprematie geheel weggenomen. De Wereldoorlog, die op zich zelf reeds demoraliseerend heeft gewerkt, heeft zoo doende 't Oostersche vraagstuk in den meest acuten vorm gebracht. Zoo bespeurt men thans gisting in alle deelen der aarde. Gisting in allerlei vorm en vertoonend allerlei typisch aspect, afhankelyk van plaats en tyd. Zoo openbaart zich in 't O. nu een rassenprobleem. Men gevoelt niet meer de natuurlyke meerderheid van 't W. en deze beweging gaat gepaard met een andere, ingrijpend wereldverschynsel't bolsjiwisme, d.i. een levens- en wereldbeschouwing, die men zou kunnen noemen de vervolmaking van 't ongeloof. Een poging om dit bol sjiwisme ook in de Westersche landen in te voeren, is mislukt. Doel dezer beweging is, de totale omverwerping der huidige maatschappij, om op de ruïnen een nieuwe, een ideele samenleving te doen verrijzen. Om dit doel te bereiken vertoond de be- wegiog zich onder allerlei gestalten. Nu eens treedt ze op als verdedigster van de sociaal misdeelden, dan weer als de paladijn van 't sentiment van de-religieusaangelegden. De breade laag der bevolking (de man uit de dessa) staat echter nog buiten de ontwakingsbeweging. Het welbewuste ver zet tegen de Westersche overheersching, gaat uit van de intellectueelen, van hen, die een zekere mate van ontwikkeling hebben verkregen. Sommigen nu willen alleen den technischen vooruitgang van den Oosterling, anderen willen nadruk leggen op de economische ontwikkeling, om zoo te komen tot 't groote doel, de ontvoog ding van 't O. De politiek is voor den bewustwordenden Oosterling geen spel, maar middel, om de mannelijkheid te verkrygen. Wij, Nederlanders, moeten met blijd schap konstateeren de ontwaking van ons Indië. Wy moeten dat groeiproces be vorderen. Bij nadere kennismaking met het Indische leven treft ons de drang naar kennis en de blik is daarby naar 't W. gericht. Nu moet men zieh echter ten aanzien van den Javaan geen illussie maken. Hy zoekt geen kennisvermeerdering om de gemeenschap des geestes, maar als middel om politiek afhankelijk te worden. Wy moeten echter slaan naar geestesgemeen schap. Een kleine groep is er nu, die als eenig bindend element de religie beschouwt. Hun aantal is klein. Hun ideaal is mee te werken aan de kerstening van ons Indië. Een grootere groep wil wel de Westersche kuituur brengen, maar zonder den gods dienst. Zy willen de associtatiegedachte buiten den Christus om. De derde groep zinkt dieper weg. Geef den Inlander geen wetenschap, geen godsdienst, maar alleen de techniek van 't W. is hun leus. De Oosterling heeft de Westersche kuituur niet van noode. Zyn beschaving staat genezen zal U niemand, doch de we reld beroemde Oprechte Wincn- mer Zalf zal U in een paar dagen genezen, van de hevigste steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, open beenen, sny-, brand- en open wonden, zwe rende borsten, winterhanden en voeten, dauw-, baard- en ringworm, oude en verwaarloosde wonden, en alle moge- lyke wonden tengevolge van door liggen, smetten, kloven, barsten enz. enz. Duizenden lyders zyn door deze roemryke Zalf radicaal genezen. Dage- lyks ontvangen wy brieven van dank bare genezingen. Attesten ter inzage. Prijs per bus f 0.75 en fl.35. Verkrijgbaar by Apotb., Drog. en vele Winkeliers. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gron.) hooger dao de onze, zoo beweren zy. Zonder godsdienst is echter geen kuituur mogelijk. De religie gaat steeds de kunst vooraf. De oplossing van 't rassenprobleem is alleen mogelyk, als Christus staat in 't centrum van beschouwing en handeling. Mr. Byleveld sluit daarop de vergadering en gaat in dankgebed voor. Het was een genot om naar zoo'n rede te luisteren. DE BOLSBEEK IS WEER EENS BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Met man en macht heeft men getracht het gat te stoppen, maar zooals onze foto laat zien, stroomt het water er met een groote kracht doorheen. —O O MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten Laxeer Tabletten Zenuw Tabletten Staal Tabletten Maagr-Tabletten 60 ct 60 ct 75 ct 90 ct 75 c Bij Apoth. en Drogisten. NIEUW KOLONIEHUIS. Id verschillende bladen heeft het bericht gestaan, dat het buiten >Sterrenberg« te Ede is verkocht aan het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantia- kolonies. Dit bericht is onjuist. Er zijn een groot aantal buitenhuizeo bezocht en een van deze is de Sterreoberg. Het bestuur heeft het huis zelfs niet gezien. Ooderhaodeliogen zijn niet gevoerd dan alleen dat geïnformeerd is naar prys en voor waarden. Eer een keuze gedaan wordt, zullen nog meerdere gebouwen worden bezocht. JTT_ Het bestuur ziet in den regel die^huizen, waarover*"door de bevredigend verslag ^is ingezonden. hoofdambtenaren j een FAAM SPEL. Kinderen, willen jullie in het bezit ko men van een alleraardigst spel, het Faam- spel, uitgeloofd door de firma Louis Dobbelmann te Rotterdam aan de verbruikers harer rooktabak, merk Faam. Vraagt dan aan je vader, broer of oom of hy Faam-tabak wil rooken, de geurigste baai tabak voor den laagsten prys, en of hy de bons, die op alle pak,es Faam afgedrukt zyu (behalve op Faam-blauw) aau jullie wil geven. Iedereen die aan de Reclame Afdeeling van Loui3 Dobbelmann, Hoogstr. 102, Rotterdam, de bons van 5 pond Faam- tabak inzendt, ontvangt een Faam-spel. Dit spel is zeer leerryk en amusant. Met den ouden heer Faam maakt men een reis om de wereld per vliegmachine, lachtschip, trein, stoomschip, kameel of slede. Schipbreuk, déraillement, noodlanding en andere gebeurtenissen maken deze avontuurlyke reis zeer spannend. Een gezellig spel voor den familiekring. VOORJAARSKEURING SPRINGSTIEREN De provinciale Commissie voor de on dersteuning van Rykswege van de Vee fokkerij in Noordbrabant heeft besloten, dat het onderzoek van spriogstieren in 1928 voor de maand Maart zal plaats hebben: te W&alwyk, 20 Maart vm. 9 u. Haarsteeg, 20 Maart v.m. 10 30 uur; Genderer, 20 Maart n.m. 1 uur Almkerk, 20 Maart n.m. 3 uur. AMMERZODEN. Zondagavond tydens de uitvoering door de zangvereeniging »0efe- ning en Ontspaoning< in de zaal van bet R K. Gezellenbuis, bad plotseling een ge weldige ontploffing plaats. De knal was zoo hevig, dat de schoorsteen op het dak totaal aan stukken werd geslagen en zeer velen by het vernemen van dit geluid zich naar buiten spoedden. Een en ander verwekte als vanzelf in de zaal nogal eenige consternatie, zoodat het spel tydelijk moest worden onderbroken. Men vermoedt dat de in den schoorsteen aanwezige gassen tot ontploffing zyn ge komen. AALST. Op de gehouden vergadering van de Geld. Eiermyn, afdeeling Brakel, waren 25 leden opgekomen. Om zeven uur werd de vergadering door den voorzitter geopend, die de aanwezigen welkom heette, waarna de notulen werden voorgelezen, die ongewyzigd werden goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris blykt, dat over het afgeloopen jaar 124725 eieren zyn geleverd, welke f 7.254.42 opbrachten, wat beteekent, dat da gemiddelde prys over het jaar 5.9 cent per stuk is geweest. Terwyl er 48 zyn, hebben er maar 38 aan de levering deelgenomen, doordat er pas 10 nieuwe leden by gekomen zyn. Een lid wegens vertrek heeft bedankt. De voorz. wordt met algemeene stemmen herkozen en de heer S. A. v. Baaien, als afgevaardigde naar de Geld. Eiermyn. De heeren A. v. Dalen en G. Bok winnen op de gratis verloting eik een voederbak en de heeren S. A. v. Baaien en E. de Jongh elk een drinkemmer. Bij de rond vraag wordt met algemeene stemmen aan genomen, de niet aanwezige leden, niet aan de gratisverloting te laten deelnemen. Hierna sluit de voorz. om half negen de vergadering. Dinsdagmiddag werd zeker J. v. d. Laar grafwaarts gebracht. De overledene bereikt den hoogen leeftijd van ruim 94 jaar en was de oudste inwoner dezer grmeente. Door het hooge water, worden de werkzaamheden op »de Zaai waarde voor- loopig stopgezet, wat voor de arbeiders een groote schadepost veroorzaakt. ANDEL. De heer T. Kamerman is ge kozen tot voorzitter van de Geitenfokvereen. »De Goede verwachting* alhier, zulks in de plaats vao P. Crielaart, terwyl tot secretaris is herkozen, de heer J. Fondse. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat zich voor de Gem. Zang vereen, weder verschillende leden, zoowel maonelyke als vrouwelyke, hebben aangemeld. Het kind van M. Verbeek geraakte spelenderwijs te water. Het kind verkeerde reeds in zinkenden toestand toen de vader toevallig passeerde en zyn kind van een wissen dood kon redden. W0UDRICHEM. Gedurende het tydvak 40 tot en met 16 Febr. j.l. werden aan de visch- markt alhier aangevoerd 45 zalmen van 9 tot 25 pond, welke f 2 30 tot f 2.55 per pond opbrachten en 2 schotjes van 70 tot 75 cent per stuk. Besteed werd voor snoek 35 tot 45 centbaars 13 tot 18 ceüt brasem 24 tot 32 cent; voorn 10 tot 15 cent dunne aal 40 tot 50 centdikke paling 85 tot 90 centsnoekbaars 50 tot 60 centalles per pond. Door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, i3 deze gemeente weder aangewezen voor de zittiogen van den 38e Keuringsraad, voor de lichting 1929. Tengevolge van den hoogen water stand is de slooperjj van Benjamins alhier gedeeltelijk ondergeloopen, terwyl ook enkele uitwaarden vol zyn geloopen. Indien het water big ft stijgen zal weldra de kade onder Rjjswyk het water niet kunnen tegen houden, tengevolge waarvan uitgestrekte landerijen onder water zullen komen te staan. NEDERHEMERT over Jan. 1928. Geboren: Christiaan z. v. J. A. Verhey en G. C. Biesheuvel"Willem z. v. M. v. d. Werken en A. Oomen Wilhel- mina d. v. G. Biesheuvel en J. Baks Gysbertha Johanna d. v. M. de Weerd en G. A. Bragt. Overleden: Gijsbert Dekkers 82 j. weduwn. van W. Graze). POEDEROIJEN over Jan 1928. Geboren: Geertje d. v. A. Groene- veld en A. KanselaarGeertje Hendrika d. v. M. v. d. Velden en J. van Heemskerk Hendrik z. v. A. van Giessen en A. M. Lolkus Johan z. v. A. H. van de WerkeH en J. van Giessen Maaike Geertje d. v. M. Verhey en M. K. Smits Aart z. v. D. Dujjzer en G. van de Wetering Hendrika d. v. D. van Ryswyk en A van de Werken Arie z. v. J. H. de Lange en J. de Koning Johannes Francisous z. v. J. de Laar en G. C. Loef; Celia Maria d. v. Fokkink en C. M. van de Laar. Getrouwd: G. Brandwyk en M. Bok J. Siebeling en C. A. Hak A. Bor en J. P. van de Werken. Overleden: Aart Brienen 70 j. ZUILICHEM. Geboren: Anna Wilhelmina, d.„van C. Groeneveld en A. A. de Jong Govert, z. van A. Celon en P. Schuit. Overleden: Ivo Peter den Hollander, 6 w.Willem Willem van Zoomeren, 76 j., echtg. van G. van Zon. WOUDRICHEM. Geboren: Gerrit, z. van E. Groene veld en H. Groeneveld Johannes Pieter, z. van J. A. W. van Puffelen en J. L. Gerrit8e. Ondertrouwd: Gerrit Spelt, 24 j., en M. Viveen, 19 j. Overleden: Dirkje de Joode, 89 j. Gerrit de Joede, 19 j. SPRANGCAPELLE, over Januari. Geboren: Adriaao, z. van D. Rijken en J. C. van Peer Gerardus Michael, z. van J. de Jong en J. M. Beker i Jacobus Antonie, z. van J. van Oosterhout en C. Verduin; Adrianus, z. van J. de Roojj en J. W. Konings Adrianus Cornelia, z. van W. J. de Roon en M. van Gelderen Helena Adriana, d. van H. W. Kerst en C. W. Snijders Bernardina Cornelia, d. van S. de Bie en E. Smits. Getrouwd: J. van Meer, 29 j. en C. Verduyn, 24 j. Overleden: A. Kerst, 60 j. echtg. van G. de Brojjn J. van Pas, 72 j., echtg. van J. de BieA. N. Leempoel, 75 j., echtg. van D. W. v. d. Esch Jan Rekkers, 10 w. °tegen vervaLscbiny nj Apothen Drogisten. Prijs 75,40 en 25ct.| i Gemeente-secretaris van Dongen ge schorst. De Gemeenteraad, van Dongen (N.-Br heeft in zyn laatst gehouden vergadering, de gemeente-secretaris A. Edel broek, voor den tijd van vier weken geschorst met behoud van salaris. Door B. en W. was n.l. geconstateerd, dat de secretaris gemeente-geld in onder zijn berusting heeft, die hij ondanks her haalde aanmaningen, niet wenscht af te dragen. Er is een commissie van onderzoek be- noemd. Rot. N. Moeder van zes kinderen verdronken, Onder Noderweerfc geraaakte x me vrouw gen, terwijl zijn neus rreeseljjk vrerl verminkt. De mishandeling moet het gevolg zijn van een oude veete. B. is gearresteerd. De vergiftiging van kapitein Queck. Het gratieverzoek van den majoor G., door het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf we gens vergiftiging van kapt. Queck te Den Haag, is afgewezen. Hij is door militaire politie naar de bijzondere straf gevangenis te Leeuwarden overg ibrac ht. Inbraken te Heemstede. In drie perceelen aan da Taan van Ro zenburg te Heemstede is jngebroken. Uit een perceel heeft men een aantal siera den, sigaren en ruim f30 ontvreemd, ter wijl bovendien een heerenrij wiel werd ge stolen. In de andere perceelen heeft men even eens getracht binnen te komen; dooh daar in is men niet geslaagd; het bleef bij het verbreken van ruiten. —O— Twee jongens verdronken? Een visscher uit Hooge Zwaluwe heeft op de Merwede een omgeslagen roeiboot drijvende gevonden, welke vermoedelijk in bij het wasch spoelen iu do Zuid-Wil lemsvaart, waarna zij korten tyd later levenloos werd opgehaald. De ongelukkige was moeder van zes kinderen, het oudste is zeven jaar. Ernstige aanrijding. Toen de heer F. J. M„ van hier, rijden de op den Rotterdamscheweg te Delft, met zrjn fiets achter een vrachtwagen vandaan kwam, werd hij aanger dm door een van tegenovergestelde richting ko mende auto. Hij werd ovetr den weg ge slingerd en bleef, ernstig aau het hoofd verwond, bewusteloos liggen. In zorgwek- kenden toestand werd het slachtoffer naar het Ziekenhuis te Delft vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Verdronken. Te Rijnsafcerwoude is een 4-jarig zoon tje van v. d. Oever te water gemakt en verdronken. Spijker ingeslikt. Het twee-jarig kindje van de familie Baars te Groningen, heeft een spijker in geslikt is aan de gevolgen overleden. Kind in een waschtobbe verdronken. In de ouderlijke woning aan het> Man pad te Rotterdam is Maandag de 3- jarige P. B. in een waschtobbe geval len en verdronken. Een ter hulp geroe pen. geneesheer heeft nog vergeefsehei po gingen aangewend om de klein-j weer tot bewustzijn te brengen. Doodelijk ongeval bij de Hoogovens te IJmuiden. Op het terrein van de Hoogovens is een arbeider ,R. genaamd, wonende te Veisen, bij het rangeeren van een wagen op de rails gevallen. De ongelukkige werd op slag gedood. WTindhoos boven Woubrugge. Te Woubrugge heeft een windhoos ver scheidene boerenhofsteden ernstig bescha digd. Bij den heer Kempenaar werd een groote schuur met den grond gelijk ge maakt. Bij den veehouder M. v. Dorp woei de kap van den hooiberg. Petroleumstel omgetrokken. Een vrouw wonende Jan Hendrikstraat te Den Haag is in brand geraakt, doordat zij een petroleumstel omtrok. Zij kreeg ernstige brandwonden aan het lichaam en is door den Geneegjcundigen Dienst naar het Gemeente Ziewenhuis v.trvoeri, Ernstige mishandeling. Zekere F. Theuns werd te Zu adert door J. B. met een stuk ijzer ernstig mishandeld, Th. werd een oog uitgesla het stormweer van de laatste dagm lek is geslagen. In de boot was een groot gat. Later werden door den visscher verschil lende kleedingstukken, als een wollen vest en twee petten opgehaald. Daar de roeiboot niet te Hoog -Zwalu we thuis hoort, is het heel wel mogelijk, dat jongelieden uit den omtrek op de Merwede hebben gevaren en door den storm zijn verongelukt. In ieder geval is de omgeving afgedregd, doch T>ob dus ver is niets ontdekt. Verdronken. Het 21(,o-jarig zoontje van den veekoop man A. Bar is te Spijkeaiisse^ is in een achter de woning gelegen mod Iers loot geraakt en verdronken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6