Pil immer nestaat uit 3 filafleii Postuums naar maat vanaf Gesprongen handen Oregisleru a. ïersctiuur-Baert I f S. D. LANKHUYZEN Co's BANK f 32.50 f 32.50 Und van alten^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4795 Vrijdag 16 Maart 1928. 4 Verzuime niet, zonder eenige ver- 4 plichting stalen aan te vragen. F*. JOH SN DE MOL, Heusden en Woudrichem filiiitenlaiiri TELBF. No. is Raamsdonksyeer. y WIJ NE A. BAAI JENS, Dit blad verschijnt WOENSDAG «n "VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no< 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regal meer 15 cent. Groote letters naar plr'tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS 4 Voor prima pasvorm en be- y 4 werking wordt ingestaan. y HEUSDEN. y Ieder, die eenigszins bekend is met het Land van Heusden en Altena, weet dat er tusschen de bewoners van de stadjes Heusden en Woudrichem eene zekere jalousie bestaat. Een recht ge aard Heusdenaar beschouwt Heusden nog steeds als de stad bij uitnemendheid, terwijl een geboren Woudrichemmer zijn stad als veel voornamer en belangrijker dan Heusden aanziet. Het is merkwaar dig te hooren, hoe een echt Heusdenaar met den noodigen ophef vertelt wat Heusden zou kunnen zijn indien er zich industrieën van buitenaf vestigden en hoe een vurig Woudrichemmer CJ weet te zeggen, dat Woudrichem stellig een plaats van groote beteekenis zou zijn, indien de visscherij maar wat meer wilde floreeren I Wij voor ons willen ten deze een geheel neutraal standpunt innemen en gaarne laten wij aan de Heusdenaren j en Woudrichemmers over om uit te maken, desnoods met een „knock-out" in een bokspartij, welke van de twee genoemde stadjes de voornaamste plaats inneemt. Een treurig feit is het, dat zoowel Heusden als Woudrichem de laatste halve eeuw zeer is achteruitgegaan. Nu is dit wel een verschijnsel bij bijna alle kleine steden in ons land, maar Heusden en Woudrichem hebben toch wel in het bijzonder in den achteruitgang gedeeld. Heusden, eenmaal de hoofdplaats van het Land van Heusden, verkeerde vooral in de 11e en 12e eeuw in grooten bloei door handel en nering. De opkomst van „de nieuwe stad bij Orthen" d. i. het latere 's-Hertogenbosch, heeft echter de welvaart van Heusden heel wat bena deeld en nooit is het mogen gelukken j om haren vroegeren bloei weer te her krijgen. Wel is Heusden nog tal van }'aren een belangrijke stad geweest, maar lare beteekenis ligt niet meer in de laatste eeuw. Vooral waren de Heus- densche schutters vroeger in den lande bekend en meer dan ééne versterkte stad hebben zij helpen winnen, terwijl hun banier woei voor de sloten van Hage- stein, Everstein, Gorkum en andere vaste burchten. Een nog ten stadhuise aan wezige sierlijke kast van 1588 bevat de oude 8chuttersgelofte Het is werkelijk jammer, dat de Doelen van de oude schutters van den voetboog van St Joris in het begin dezer eeuw een roemloozen dood moest sterven, want al werd het boogschieten reeds sedert jaren niet meer beoefend, toch bracht zij door hare fes tijnen zoo nu en dan nog wat leven in het stille stadje, terwijl de armen ook nog, al was het sporadisch, van hare belangrijke inkomsten mede mochten I profiteeren. Tot het jaar 1880 was Heusden ook nog garnizoensplaats. De kazerne was gebouwd langs den Demert, terwijl an- de re militaire gebouwen o m. aan de Vischmarkt werden gevonden. Het ge mis aan garnizoen was voor Heusden een groote slag, evenals het dat in later jaren is geworden voor Geertruiden berg Een Ontvanger van de Registratie telt Heusden niet meer onder zijne inwoners, want dezen heeft het af moeten staan aan Werkendam. En wat handel en industrie betreft, ook te dezen opzichte is het Heusden niet naar wensch gegaan. Zoo waren er tot 30 jaren geleden nog drie bier brouwerijen, terwijl er tot 20 jaren geleden nog twee cichoreifabrieken met haar doordringenden geur in werkin waren. Had Heusden eertijds behalve een Hervormden ook nog een Gereformeer den en een Lutherschen predikant be nevens een Joodschen Leeraar. than* zijn deze laatste drie er niet meer Ook op onderwijs gebied heeft Heus den menige veer moeten laten vallen Zoo verdwenen in 1877 bij de in werking treding der Hooger Onderwijswet hare Latijnsche school, terwijl later de Rijks normaallessen werden opgeheven en de U.L O. School na een 16-jarig bestaan den strijd om haar bestaan moest op geven. De conservenfabriek heeft reeds jaren geleden haar laatsten adem uitgeblazen, terwijl ook een eertijds bloeiende meel fabriek vóór eenige jarige het tijdelijke voor het eeuwige verwisselde Gelukkig hebben we te Heusden nog de scheepstimmerwerf der Heeren De Haan Oerlemans, die zich in bet bij zonder door de leiding van den bekwa men scheepsbouwkundige, den Heer A. de Haan, in bloei mag verheugen Zij verschaft aan 275 personen werk, zoo dat het begrijpelijk is, dat zij de kurk is waarop Heusden thans voornamelijk drijft. jammer, dat zich niet meer indus trieën te Heusden, dat toch zoo gunstig aan de rivier de Maas is gelegen, ves tigen 1 En wat Woudrichem betreft, daarmede is het nog een graadje erger gesteld dan met Heusden /Evenals Heusden gun stig gelegen, werd het de hoofdplaats van het Land van Altena en in 1466 met stedelijke rechten begiftigd. Hooge heeren kwamen er nueer dan eens samen. In de laatste jaren der 16e en in den aanvang der 17e eeuw is in Woadrichem vrij wat welvaart en opgewekt leven geweest. Talrijk waren dan ook de wa penborden van deftige familiën, eertijds in de kerk ten toon gehangen en als eene belangrijke vesting had zij eene sterke bezetting en huisvestte zij een goed aantal officieren -v. En thans is Woudrichem een arm, doodsch stedeke, welks inwoners voor namelijk leven van de visscherij Industrie wordt er niet gevonden en de handel heeft er, behalve de visch- afslag, heel weinig te beteekenen. Het notariaat is eenige jaren geleden ver dwenen. Merkwaardig is, dat Woudrichem de kleinste Roomsch-Katholieke parochie welke van Goriochem uit wordt bediend door den jovialen en weiwillenden pas toor Bruehers van ons land is. Gelukkig zijn zooals we reeds zeiden Heusden en Woudrichem geen uit zonderingen op den regel, want bijna alle kleine stadsgemeenten in ons land verkeeren in kwijnenden toestand. Neem Grave, Ravestijn, Blokzijl, Vollenhove, El burg, Medemblik, enz. enz., zij allen hebben hunne vroegere beteekenis ge heel verloren en zijn geworden doodeche plaatsen, waarin weinig of niets omgaat Zou het nu niet mogelijk zijn de kleinè7 kwijnende stadjes uit hun verval te ver lossen? Wü geiooven, dat er weinig aan te doen valt en wel eenvoudig hierom, dat de trek is naar de grootere steden Men roept geen industrie van eenig be lang meer in het leven in een klein stadje en belangrijken handel wil men niet meer drijven in een onbeteekenend nest. Men wil nu eenmaal de groote stad en daaraan is de regeering mede schuldig. Immers heeft zij de laatste jaren veel aan het plat'eland ontnomen en zulks wre«-kt zich nu in achteruit gang van de plattelandsgemeenten. Men had op het platteland moeten laten wat er was en er heel wat aan toegevoegd hebben. Ware dit bijtijds gedaan, dan zouden de kleinste steden niet zóó achteruitgegaan zijn als nu bet geval is geweest. Het wonen in platte landsgemeenten, moet zoo aangenaam mogelijk worden gemaakt, desnoods met hulp van overheidswege. Voor de vesti ging van handel en industrie worden door de overheid verschillende faciliteiten ver leend. Maatregelen moeten worden getrof fen om te voorkomen dat de groote 6teden zich te veel ontwikkelen ten koets van het platteland Mocht een en ander ge schieden, dan is het niet onmogelijk dat Heusden en Woudrichem weer wat meer beteekenend wordenmaar naar onze meening zullen het wel vrome wenschen blijven. ruwe huid schrale HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. JE ADREN voor: Drogerijën - Chemicaliën - Verbandstoffen - Verfwaren. Depot Dierengeneesmiddelen vuil L-noi atonum o— o— —o AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). BW Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA O O— —O— Vermouth St. Julien I Mistella Bisschop Meiwijn enz. Prima kwaliteit! BOTERMARKT 88, HEUSDEN. voor tit Laid van Heusden ti AltenaJeLaifstraat ende Binilirviirl A Stalen op aanvraag. Coupeur te y ontbieden. DE DENNEBOOMte R tterdam Groote paarlendiefstal. Tusschen Parijs en Londen is «.n en oer van 57 rose paarlen met een slot van drie diamanten, tor waarde van 600.000 gullen dat als aangefeeekende brief verzonden was, verdwenen. Op 23 Februari was het te Parijs aan de post toevertrouwd. Toen men het te Londen niet ont ving, geloofde men aanvankelijk, dat het postkantoor de groote zending achter hield vanwege de groote waar le, doch naarmate het pakket wegbleef, werd men hoe langer hoe meer ongerust en ging eens inlichtingen vragen. In Engeland had men de zending nooit gezien of er over hooren spreken. Te Parijs wiet men ook nietei nieuws mede te deelen, zoodat men niet weet waar het kostbare stuk verdwenen is. Scotland Yard en de postautoriteiten trachten nu eenig licht in d i zaak te brengen. In een advertentie in de Times worlt een belooning van 5000 pond sterling uifc- loofd voor het terugbezorgen van het snoer. Het wintert opnieuw. Sneeuwstormen in Engeland, In geheel E:-gel»nd heerscht weer win terweder, met sneeuwval op het platteland. In Lincolnshire ligt de sneeuw vijf a zes ii ches hoog. Op sommige plaatsen is het verkeer gestremd. Een hevige sneeuwstorm woedt in Deriyshire waar door den sterken wind de sneeuw soms verscheidene voeten hoog ligt. Vele dorpen zyn van de ge meenschap afgesneden. De prins van Wales was op jacht met de «Cottesmore Hounds*, dicht by "Wy- mondham, Leicester hire, in een zwaren sneeuwstorm. Zoo hevig was de koude op een hoogte van 2000 voet boven Zuid-Engeland, dat de vleugels van een vliegtuig van den vliegdienst Pary*—-Londen geheel met ijs bedekt waren, toen het te Croydon uit Parijs aankwam. Te Hull had een botsir g plaats tusschen twee voertuigen, waarvan de bestuurders door den sneeuwstorm verblind werden. Een hunner werd by deze botsing gedood. Tijdens den sneeuwstorm in de «Kyles of Bote* sloeg de boot om der beide broeders Duncan en Robert Thomsoo. Belden verdronken. Aardbeving in Perzië. Een aardoeving heeft gewoed in ver schillende gedeelten vari Perzië. Het grootste gedeelte van de stad Nebanden is verwoest. Het aantal dooden is nog onbekend -—O— Spring niet van rydeode trams. Een 60 jarige dame wilde te Brussel van een tram springen alvorens deze stopte. Zy viel tusschen de wielen en liep ernstige verwondingen op. Zjj overleed kort na aankomst in bet hospitaal. Treinontsporing. Uit Weenen wordt gemeld, dat een personentrein is ontspoord, naby Scheibe. De machinist werd gedood, zes reizigers werden gewond. Mijnongelukken. By het maken van een nieuwe betim- meiing in een mijn bij Kattowitz, stort ie plotseling een deel van de myn in. Etn arbeider werd gedood. SPAARBANK.^ In een kolenmijn by Bergen (Henegou wen) werd een arbeider door koolgas ge dood, een andere gewond. Engelsch vliegenier verongelukt. De Eugelscbe vliegerluitenant Kinkead is Maandag verongelukt toen hy te Calshot een proefvlucht met het super marine Napier watervliegtuig maakte, om zich te trainen voor het maken van een nieuw snelheids record. Nadat het vliegtuig ongeveer 40 minuten in de lucht was geweest, viel het van een hoogte van 400 voet byna verti caal in het water. Motorbooten spoedden zich naar de plaats waar het vliegtuig ondergedoken was en zochten den omtrek af, doch er was geen spoor van het vlieg tuig meer te vinden. Kinkead is onge twijfeld op slag gedood. Roofmoord te Beieren. Z >ndag heeft men in de buurt van Leng- gries in Opper- Beieren in het Isarplansoen het lijk van den 42-jarigen postagent Valentin Karl van het postagentschap Fall gevonden. Karl is waarschijnlijk het slachtoffer van een roofmoord geworden. Den vorigen dag was hij per flets met 40.000 mark voor uitbetaling van loonen, enz. bestemd, naar Fall vertrokken. Toen by des avonds niet op zijn plaats van bestemming was, vermoedde men, dat hem een ongeluk was overkomen, waarop een onderzoek werd ingesteld. Het lyk was onder dennengroen verborgen. Het geld was verdwenen. Om trent den dader is nog niets bekend. Twee weken op eeu ijsschots. Uit Moskou wordt gemeld, dat het eeu ysbreker is gelukt 45 visschers te redden, die door het ijs ruim twee weken op een der eilanden in de Finsche golf opgesloten waren. De ysbreker bracht de uitgeputte mannen naar Leniegrad. Een hunner was tengevolge van de doorstane ontberingen krankzinnig geworden. Bij hun werk gedood. Op de spoorbaan bij Maagdenburg zijn 2 arbeiders by het reinigen van de spoor wegrails van de sneeuw door een trein ge grepen en gedood. Juweelendieven gegrepen. Te Hamburg betraden een man en vrouw een juwelierswinkel. Met een revolver hield de man het winkelpersoneel in be dwang en ging er met een tablet ringen vandoor. Zyn begeleidster werd vastge houden en hyzelf achtervolgd. Hij schoot twee voor by gangers, een glas blazer en een kantoorbediende neer. Toen pas kon een politieman den woesteling ont wapenen en arresteeren. De Fransche aviatrire Biget is ternauwer nood aan den dood ontsnapt. Zij had een vliegkleeding uitgevonden, die volgens haar onbrandbaar was en althans voldoenden tyd tegen brand beschermde, indien een vlieg tuig in brand vloog. Bij de beproeving vloog de kleeding evenwel toch in brand. Zy werd slechts met moeite gered. Ruw optreden van een vader. Te WaDdre (in Vlaanderen) heeft een vader zyn dochter met bylslagen aan bet hoofd zwaar gewond. De man was woe dend, omdat het meisje omging met iemand, diea de vader met mocht uitstaan. De dader is gevlucht. Een Parysche dievenbende. In een groote zaak van meubeleu en antikileiten te Parijs werd sedert ongeveer een jaar waargenomen, dat er telkens voorwerpen uit de magazijnen verdwenen, zonder dat het gelukte de dieven te be trappen. De politie heeft nu echter ont dekt, dat er in de zaak een gehéele organisatie was gevormd om deze diefstallen mngelyk te maken. Atle takken van het personeel waren in deze organisatie, deze dievenbende, vertegenwoordigd. Het blijkt, dat er dagelyks voorwerpen uit de zaak naar helers verdwenen. Vier-en-twintig, menschen heeft de politie in hechtenis ge nomen, en daar waren ook chauffeurs en rondbrengers van bestellingen onder. De meesten hebben hun misdrijf bekend eo by huiszoekingen, in hun woningen ingesteld, is een deel der gestolen voorwerpen terug gevonden. Er wordt geschat, dat de bende de firma voor meer dan drie millioen frank heeft bestolen. Spoorwegongelukken. Volgens een bericht aan het Petit Journal* heeft by Valencia een spoorweg ongeluk plaats gehad, waarby 485 personen gewond moeten zyn. Echter is niemand om het leven gekomen. Nadere bijzonder heden ontbreken. Op 40 kilometer ten Zuiden van Colombo zijn twee personentreinen met volle vaart tegen elkaar gebotst. Een en twintig passagiers werden gedood. Beide locomotieven en vijf wagons werden zwaar beschadigd. Vliegster gedood. Lady Carbery, echtgenoote van een Ierschen pair, een jong geestdriftig vliegster, is met baar machine omlaag gestort. Zoowel zyzelve, als haar passagier, werden beiden gedood. Goud te water gevallen. Uit New-York wordt gemeld, dat by het lossen van goud uit het Italiaansche stoomschip «Romac twee kisten, elk met 225 pond goud, te water zyn geraakt. Het gelukte een der kisten uit de modder op te diepen. Hoewel de duikers den ge- heelen dag werkten, kon de andere kist evenwel met worden gevonden. De waarde bedraagt 44.500 pond sterling. Brand op een marinewerf. Na sluiting van den werktyd te Wil- helmshafen is aan de Jadebocht op do ryksmarinewerf een groote brand uitge broken. Alle arbeiders werden met eea 20 minaten durend sirenengehuil gealar meerd om terug te komen en te helpen by het blusschingswerk. Vliegmachine in het Kanaal verongelukt. Een Fransche vliegmachine van den dienst LondenParys is door een sneeuw storm gedwongen in het Kanaal te dalen. De lijken van den piloot en den mecanicien zyn te Folkestone aangebracht. Een lift die niet stoppen wilde. Te Londen heeft een dame in een hotel eeu vreemd avontuur beleefd. Zy stapte rrs

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1