Tweede Blad No. 4795 Vrijdag 16 Maan Geen Geweten. Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON Rechtzaken. Om jong te blijven. MIJNH AltDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten Zenuw Tabletten Staal-Tabletten Maag-Tabletten 60 8t Bij Apoth. en Drogisten. 50) 2. Land- en Tuinbouwwereld Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard jij Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Tel. Interc. 436 Ruime auto- garagre's BEHOORENDE BIJ HET jVieuwsblad Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds ze nuwachtig, versleten en oud gevoelt. Mis schien zijt gij een dier noodelooze slacht offers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud ma ken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. De pijn in de lendenen, die ellen dige blaasstoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, dat afgematte, zenuwachtige ge voel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel! Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Ook tegen der gelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is al tijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Beste meisjes ea jongens. Bier zijn de antwoorden op de vorig® raadsels 1. Het jaargetij. 2. Potlood. 3. De komma's in dezen zin staan verkeerd. Zet, men ze goed, dan luidt Be zin heel anders. Ik zag laatst een Heel vreemde man, die had tien vingers, aan elke hand vijf, en twintig aan han den en voeten. 4. Luchtfcasfceelen. 6. Linialen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Welke paarden worden nooit bere den, loopeoa nooit in de wei of voor «en wagen, slaan nooit op hol en kunnen ons toch benauwde oogenblikken bezor gen. 2. Het is gras en het ia groen een toch groeit hert nergens op het land, niet in de weide, noch in den tuin. Wat is da,t 1 3. Welke slager kan soms geen koe 75 ct 90 ct 75 ROMAN VAN REINHOLD ORTMAN. "A - *«v „En dit vonkje hoop vervracht u van mij, niet waar? Wel, wanneer ik u met •enige troostvolle woorden van dienst kan. zijn, waarom zou ik u die dan onthou den 7" „Neen doctor, uw werkelijke meening zou ik graag willen hooren, de progno stic, die u zich zelf omtrent het ver loop van Düringhoffens ziekte gesteld hebt" „Zoo? Onder ons gezegd, bij mij zelf matig ik mg over 't algemeen nooit de kennis aan te weten, hoe een ziekte aal verioopen. Er zijn daarbij weliswaar bepaalde formules, waarbij mijn colle- lega's met des te meer vertrouwen ple gen te zweren, des te jonger ze zijn en die ongeveer even vaak juist blijken 4e zgn als ze iemand in den steek laten, laten. Volgens deze formule bestaat er voor uw vriend Düringhoffen geen red ding meer. Dat is alles, wat ik u weet 4e zeggen. Goeden avond 1" Het scheen den privaat-docent na dit antwoord ook niet om verdere inlichtin gen te doen te zijn. Hij daalde de kra kende trap af met een diep peinzende ge laatsuitdrukking en maakte een lange wandeling door de eenzaamste straten van de stad, eer hg besloot nog even een van een kalf onderscheiden, en levert ook nooit vleesch 4. Mijn eerste is de naam van plan ten, mijn tweede is een spijker, mijn ge heel is een specerij. Rara, wat is dat? OOM KAREL. DE AVONTUURLIJKE GESCHIEDENIS VAN BERENDJE SNOEF, VRIJ NAAR EEN ENGELSCH GEGEVEN, DOOR WILLEM VAN AMSTELRODE. Niet zoodra was buurman in hat bosch verdwenen, of Berendje Snoef liep naar de geslachte koe, vilde die, hakte het vleesch in stukken en liep er vliegens vlug mee naar zgn eigen huis, waar hij het vleesch in de pekel zette. Daar na ging hij weer terug naar het huis van buurman en nam alleen de staart van ha!" Meteen vloog er een groote ekster weg die maar steeds bleef roepen: „Ik het» alles gezien, ik heb alles gezien 1" „Als je niet maakt dat je weg komt!" riep Berendje Snoef boos tegen den vo gel. „Dan zal ik mijn geweer halen en je doodschieten, leugenaar!" „Zoo", zei buurman toen. „Dus je wil de den ekster doodmaken, nietwaar Be rendje? Nu, dan weet ik genoeg. Ik zal je eens wat zeggenik geloof dat jij mijn visschen en ook de koe hebt Wacht maar eens even!" Met groote stappen snelde buurman naar het huis van Berendje Snoef. En Berendje holde achter hem aan, maar hij kon hem niet bijhouden. En toen hij buiten adem bij zijn huisje kwam, had buurman het vleesch van de koe en de visschen al te voorschijn gehaald en stond hij hem met een boos gezicht op te wachten. Toen kon Berendje niet lan- eierproductie, waardoor een groote be sparing van voeder wordt verkregen Daartegenover staat, dat vruchtboomen gebaat worden door de verdelging van een massa s chadelijke insecten, ter wijl de vruchtbaarheid van den boom gaard verhoogd wordt door de ni3t onbe- teekenende boeveelheid kippenmest, welks waarde niet moet worden onderschat. Di werkzaamheden, aan beide teelten ver bonden, laten zich zeer goed vereeni gen. Aleer men echter er mee aanvangt, zal men goal doen zich eerst, te ver gewissen of het terrein voor vruchten- cultuur geschikt is. Men wende zich dus eerst om inlichtingen tot e^n deskun dige b.v. den tuinbouwconsulent der streek. We noemden zooeven de Betu we. In 't algemeen zal men in een klei streek eerder kans van slagen hebben, omdat die gronden van nature voedselrijk zijn, en het water beter vasthouden. Maar VAN DE INTERNATIONALEN VOETBALWEDSTRIJD te Amsterdam in het Stadion ge speeld. Deze wedstrijd eindigde in een gelijkspel 1 1. Hierboven een spelmoment voor het Belgische doel. Caudron, de Belgische doelman redt. Be koe mee terug. Bij het liuis van buur man, op de plek waar de kce gelegen had, stak hij de staart in den grond en begon luide zijn buurman te roepen: „Hééééé", buurman, kom uit je schuil plaats, vlug, de koe is levend geworden en is bezig in den grond weg te zak ken! Gauw, help me, ik kan haar bijna niet meer houden Even later kwam buurman aangesneld en toen zag hij, hoe Berendje Snoef met twee handen de staart van de koe vast hield, die nog boven den grond uitstak. Buurman hielp mee trekken, want hij dacht heusoh, dat de koe in den grond was gezakt. Uit alle macht trokken ze en toen opeens... vielen ze alle Iwee ach terover, met de staart in hun handen! „Daar heb je het nu", zei Berendje Snoef. „We hebben de staart uitgetrok ken en de koe is weg!" Maar- zoo makkelijk dacht buurman er niet over. Hij nam een groote spade en begon in den grond te spitten, om de koe te zoeken. En al dien tijd stond Berendje Snoof er met een onnoozel ge zicht bij, alsof hij van den prins geen kwaad wist. Want hij wist immers heel goed, dat de koe niet in den grond zat, maar netjes in de pekel stond, in zijn eigen huis. Ondertusachen ging buurman steeds maar door met spitten en spitten, totdat er een kuil was, waar wel drie koeien in weggekropen hadden kunnen, zgn. Toen begon hij achterdocht te krij gen en hij zei: „Ik begrijp er niAs van Hoe kan een koe in eens zoo vlug in den grond wegzakken. Het is, mij een raadsel Toen, opeens klonk er vanuit de tok ken van een boom, op het erf, een stem met je, dat z«ei„Barendje Snoef weet er moer van! Ik heb olies gezien, haha- bezoek aan zijn club te brengen. Hij be kommerde zich niet om de talrijke kaart spelen die reeds overal aan den gang wa ren, doch hij informeerde slechts, oi er in middels geen brief voor hem was afge geven en verwijderde zich direct weer, toen men hem inderdaad een,, door Edith's hand geschreven brief overhandigd had. Bij het flikkerende schijnsel van een straatlantaarn las hij de weinige regels, die deze bevatte „Ik heb alles geregeld, de wissel is in mijn handen en je mag gerust slapen. Je verdere berichten zie ik met. ongeduld tegemoet. EDITH." „Zij wil het papier als een wapen tegen mij in handen houden," dacht hij. „Maar ik zal wel een middel vinien om hert van haar los te krijgen. Den strijd met jou, mijn schoone Edith, vrees ik niet." Hij ging naar huis, sloot wederom de deur van zijn werkkamer achter zich en was tot diep in den nacht druk be zig, uit Düringhoffens handleiding een voor publiceering bestemd uittreksel te vervaardigen, dat uitvoering gouoeg was om iederen vakkundigen lezer te bewijzen dat het hier het eindresultaat van een ernstigen en wetenschappelijken arbeid betrof, terwijl al datgene weggelaten was, dat een ander misschien in de gelegen heid zou stellen het proces na te boot sen. Toen hij gereed was, sprong de pri vaat-docent van zijn stoel op en liep wel een half uur lang als in hevigen in- neriijken strijd op 't zachte tapijt van het vertrek heen en weer. Plotseling ech- I L-r wierp hij het hoofd achterover, klem- de zgn tanden op elkaar en zette met een ger de waarheid verbergen en bekende hij, dat hij het heele verhaal van de sol daten van den koning en van de koe verzonnen had. Buurman nam toen voor straf de visschen en de koe mee naar huis. Dat was een hard gelag vooi Be rendje Snoef. Maar ik kan je wel zeg gen, dat hij het van dien tij 1 af niet meer gewaagd heeft, ooit meer iets van oen ander weg te nemen. Hij was voor goed genezen EINDE. HOENDER- EN FBUITTEELT. Nog altoos zijn er menschen, die in het bezit van een kleiner of grooter ka pitaaltje, meenen daarmee een hoender- bedrijf te moeten opzetten en in dat laatste dan een behoorlijk bestaan te kunnen vinden. Talloos velen zijn in de laatste 20 jaar hierin teleurgcst ld. Pluimveeteelt als hoofdbestaan moet ten zeerste worden ontraden. Tenzij men zich specialiseert op den verkoop van een- dagskuikens of jonge hennetjes, of op een ander onderdeel, zal in den regel zulk een bestaan op mislukking uitloo- pen. Wat wel aanbeveling verdient, is de combinatie van hoenderteelt en fruit teelt. In Duitschland en België waren voor een kwarteeuw daar reeds velemeo- ie voorbeelden van. En ook in ons land, in de Betuwe b.v., komt deze combinatie voor. De eene teelt steunt hier de an dere. De hoenders vinden op het terrein dierlijk en mineraal voedsel en ook groen voeder, noodig niet alleen voor huu ge- zondlheid en den opbouw van hun li chaam, maar ook ter bevordering dex - 1 m I 11 enkele energieke penne streek onder het manuscript de woorden „Dr. Siegmund Artois." HOOFDSTUK XVII. In langen tijd had een vooruitgang van de wetenschap in de geheele ge neeskundige wereld niet zulk een enorm opzien gebaard, als de tijding, dat het den jongen privaat-docent doctor Sieg mund Artois gelukt moest zijn een vraag stuk op te lossen, waarop sedert het be kend worden van de kinine de knapste koppen tevergeefs al hun scherpzinnig heid hadden aangewend. Het door hem zelf geschreven opstel in de „Klinische Wochenschrift" had bij de mees ten eerst slechts een ongeloovig hoofdschud ien en uitroepen van twijfel te voorschijn ge roepen, maar een in hetzelfde nummer opgenomen artikel van doctor Kolkstein, waarin melding werd gemaakt van het verloop der eerste practische proeven, droeg er in niet geringe mate toe bg, dat de aandacht van alle geïnteresseerde kringen op het nieuwe geneesmiddel ge vestigd werd. Acht dagen later werd de schitterende ontdekking van doctor Artois in de dag bladen reeds even druk besproken als in de vakbladen. Met uitdrukkingen van de hoogste waardeering werd in tallooze ar tikelen over den geniaien en gelukki gen uitvinder gesproken, want men be schouwde het na de talrijke behaalde gunstige resultaten reeds als een vast staand feit, dat hij in Üe eerste publicatie de werking van zijn geneesmiddel veed eerder te weinig dan te veel had opge hemeld. ook vele zandgronden zgn wed geschikt, ais er geen overlast van water b en de waterstand er behoorlijk is geregeld. Bij een flinke, oordeelkundige bemesting kan dan ook daar de fruitteelt goede resul taten geven. Terwijl dan de kippanhou- derij een zeer welkome aanvulling biedt. Wie noch van het eene noch van het andere de noodige kennis bezit, ga niet overijld hals over kop aan het werk, maar stelle zich eerst op de hoog te door lectuur, door bezoek aan bedrij ven van beiderlei aard, en door voorlich ting van deskundige personen.^Duder de laat sten verstaan wijmannen uit de praktijk en onze consulenten De tuin- bouwconsulenten en de pluim veeteedt- consulenten met hun assistenten zgn steeds bereid om ambtshalve hun advie zen te geven, en zooveel mogelijk bij te staan. Wie zonder goede voorbereiding begint, zal allicht veel leergeld beta len. Loopt de zaak dan niet goed, dan bewijst dit echter niets tegen de mo gelijkheid van welslagen. Dit is verze kerd, behoudens onvoorziene omstandig heden, indien met kennis van. zaken het bedrijf wordt aangevat. KANTONGERECHT VAN WAALWIJK Uitspraken van 8 Maart 1928. J. A. Konings, Spraag-Capp. motor en rijwielwet f 5 of 1 week tuchtschool A. van Beek, Kaatsheuvel, idem idem. J. L. F. van Berkel, Waalwijk, balda digheid (teruggave aan de ouders). A. Ch. Niezing, Kaatsheuvel, kippen op verboden, grond laten loopen f 5 of 3 d. A. Cliabot, Sprang-Cap. zonder vergun- In een van de grootste chemische fa brieken van de hoofdstad, met welker eigenaar hij een voorloopig contract had afgesloten, leidde Artois de bereiding van de kunstmatige kinine zooals men zijn geneesmiddel algemeen placht (je noe men op dusdanige wijze, dat het be slissende deel van het chemisch proce© nog uitsluitend zijn geheim bleef. Veer tien dagen na het verschijnen Win het eerste artikel, kwamen de bestellingen van alle kanten reeds in zulk '-en over stelpende mate binnen, dat het onmoge lijk was alle opdrachten uit te voeren en steeds meer hoopten zich de mede- deelingen op over wonderbaarlijke resul taten, die men met behulp van het nieu we geneesmiddel bereikt meende te heb ben. Weliswaar verhieven zich uit genees kundige kringen ook waarschuwende stemmen, die tot voorzichtigheid bij het gebruik van de heilbrengende medicijn aanspoorden. In een ziekenhuis waren twee gevallen met doodelij ken afloop voorgekomen, die men aan te grooten ij ver van een jongen assistent bij het ge bruik van het geneesmiddel tonschreeft en 'n reeks van proeven op dieren be wees, dat al te groote hoeveelheden de werkzaamheid van de hartspieren dus danig konden beïnvloeden, dat een hart verlamming er het gevolg van kon zgn. Aangezien deze nadeelen echter eerst bij overdreven kwantums of bij het te vaak toedienen van het middel optraden was de publiceering van deze feiten niet in staat, het snel gewonnen vertrouwen van de geneeskundige wereld in doctor Ar tois' glorierijke ontdekking te schokken en den zegetocht te stuiten, waarmee zjtj zich de geheele beschaafde wereil scheen la willen veroveren. ning venten f3 of 2 d. A. v. Velthoven. Waalwijk, ondeugd* melk verkocht f 10 of 5 dagen H. A. van Woensel, Waalwijk, idem idem. W. F. van Onzenoort, Waspik, overtf, arbeidswet f5 of 3 d. J. C. A. Knepflé, Waalwijk, o vertil, arbeidswet f3 of 3 d. J. van Heeswijk. Waalwijk, rijden zona der licht f 10 of 5 d. J. v. d. Linden, Kaatsheuvel, motord en rijwielwet f 3 of 2 d. H. J. Pullens, Waalwijk, voertuig zom der licht f3 of 2d. J. J. de Bont, Kaatsheuvetl, overtrad!, mollenwet f 3 of 2 d. en verbaurdvera klaring der mollen. C. J. "Verhuist, Waalwijk, overtr. ar-) beidswet f5 of 3 d. W. van Schijndel, Waalwijk, zonder bw wijs venten f3 of 2 d. J. C. Stokkerman, Kaatsheuvel, overtr* ar beide wiek 3 maal of 3 maal 1 d L. Dollekens, Waalwijk, motor- en rij-» wielwet f3 of 2 d. M. B. Brekelmans, Kaatsheuvel, ge wond paard laten werken f 10 of 10' d'. A. L. Kusten, Kaatsheuvel, idem f 15 of 10 d. A. J. Laros, Sprang-Cap. stilte in kerk verstoord f 5 of 3 d. O. Tack, Waalwijk, veiligheid van hek verkeer in gevaar gebracht f 6 ot 3 cL J. vaan Heeswijk, Waalwijk, voer tuigt zonder achterlicht of reflector f 5 of 3 d. P. B. JE. van Santen, Sprang-Cap. lin kerzijde van den weg gehouden f3 of 2 d. J. Swatrts, Den Bosch, paard los» lan ten staan f5 of 3 d. M. Aarts, Drunen linkerzijde van dent weg gehouden f3 of 2 d. A. 0. J. van Huiten, Waalwijk, idem idem. J. A. Eekels, Vhjmen, rijwi.-l zondeij licht f5 of 3 d. Reclamewagens speciaal tarief. Dat de gelukkige jonge chemiker gen durende de eerste weken het voorwerp weid van talrijke gelukwenschen enhula debetuigingen, was onder zulke omstan-t digheden vanzelfsprekend. Bijna nog) meer dan zgn buitengewoon talent be-t wonderde men de bescheidenheid, waar-i mee hij zich zorgvuldig aan ieder hulde.-) blijk en aan elke openlijke waardeering] onttrok. Hg had zgn colleges voor onbepaalden tijd gestaakt en hield zich bijna uit sluitend in de lokaliteiten van de chen mische fabriek op, waar zgn geneesmid del bereid werd. Daar was hij echte* voor de overige wereld zoo ontoegankelijk als een alchimist, die zich op den weg waant den steen der wijzen te zullen ontdekken. In de club had men het plan opgevat ter eere van hem een kleine feestelijkheid te arganiseerenArtois had echter zoa beslist en in zulke hooghartig 1 bewoor dingen geweigerd, dat men zijn brief bijna evengoed als een opzegging van het lidmaatschap moest beschouwen. InH derdaad was hij sinds dien avond niertl meer op de club versahenen en de kiw menier van mevrouw Waliroth, die her haaldelijk najar hem gevraagd had, oms dat zij een brief aan hein moest afgeven, kon telkens onverrichterzake -naar huid terugkeeren. Toen kwam zij op zekeren dag in zijn prevéwoning en het was een gelukkig toeval, dat zij Artois thuis trof. Hij werd bleek van toorn, toen het meisje zijn kamer binnentrad en nadat hij de deur achter haar gesloten had, vroeg hij haa»- stig: „Hoe haal je het in je hoofd om hierheen te kamen? Heeft mijn vrouw je gezien 7" (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5