Pil nummer nestaal uil 3 Waden PUROL S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Belasting voor beroeps- of bedrijfsauto's PAMRUBRIEK. GLANSVERF A. Verschuur-Baert WIJ NE Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4799 Vrijdag 30 Maart 1928. A. BAAI JENS, '«AND VAN altenA Dit blad verschijnt "WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en iraneo per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Postrekening no. 6i5&>. Int. Telefoon no. 19. 9 Nu ket aantal beroeps- en bedrijfs auto's in onze omgeving met den dag toeneemt, is ket voor de houders er van zeker niet zonder belang om eens iets te hooren omtrent den aanslag van die voertuigen in de personeele belasting, i In art. 31bis 5 vinden we vermeld, welke automobielen voor verminderde belasting in aanmerking komen. Die paragraaf 5 luidt aldus „De Delasting wordt verminderd o. voor de motorrijtuigen, die uit sluitend of nagenoeg uitsluitend voor het beroep of bedrijf van den belasting plichtige worden gebezigd, tot de helft der bij 4 bepaalde bedragen (dus Vs belasting) b. voor de motorrijtuigen, die uit sluitend of nagenoeg uitsluitend worden gebezigd in het bedrijf van verhuurder van motorrijtuigen of ondernemer van personenvervoer, en voor de motorrij tuigen, die tevens in een dier bedrijven, doch hoofdzakelijk in het bedrijf van fabrikant van of handelaar in die voor werpen worden gebezigd, tot een vierde - der bij 4 bepaalde bedragen (dus 1/i belasting) c. voor de motorrijtuigen, uitsluitend voorzien van een electromotor, en uit sluitend gebezigd in het bedrijf van verhuurder dier rijtuigen, tot f 10. Voor de toepassing van het onder lett. a bepaalde wordt niet als een ge- kruik voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige beschouwd het rijden van zijne woning naar de vaste plaats zijner beroeps- of bedrijfsbezig- heden of omgekeerd." Misschien verdient het ook wel aan beveling hier ook 6 op te laten volgen daarin wordt vermeld „Het bepaalde van sub b van 5 vindt geene toepassing, ingeval de motorrijtuigen uitsluitend of bij voor keur ter beschikking plegen te worden gesteld van de leden, deelgenooten of aandeelhouders eener vereeniging of vennootschap, uitoefenende een of meer der daarin genoemde beroepen of be drijven." Zoo oogenschijnlijk is het vorenstaande zeer duidelijk en toch stuit men op eene groote moeilijkheid. Jmmers kunnen we met grond de vraag stellen wat de fiscus verstaat onder auto's, die uit sluitend of nagenoeg uitslui tend voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige worden gebezigd. Wanneer toch een auto op werkdagen uitsluitend voor het beroep of bedrijf wordt gebezigd en Zondags voor genoe gen dan is het buiten kijf dat we met een zakenauto te doen hebben, waarvoor dan maar halve belasting moet worden betaald. Maar de moeilijkheid zit in de woorden „nagenoeg uitsluitend". Vóór 1927 stonden deze woorden niet in de wet, maar toen stond er „hoofd zakelijk". Dit laatste woord had heel wat hoofdbrekens gekost, want ieder had zijn meening daaromtrent en ook onder de belastingambtenaren heerschte heel wat verschil van gevoelen. Men dacht nu door opneming in de wet der woorden „nagenoeg uitsluitend" de op lossing te hebben gevonden en het ver schil van meeningen te hebben onder vangen. Maar niet alzoo. Immers is het verschil tusschen „hoofdzakelijk" en „nagenoeg uitsluitend" een kwestie van gevoel, die men niet gemakkelijk in woorden kan uiten. En wanneer nu ieder belastingambtenaar er zijne eigen zienswijze op na houdt, ligt het wel voor de hand, dat over de beteekenis der woorden „nagenoeg uitsluitend" niet hetzelfde wordt gedacht. Natuurlijk zal een streng fiscaal ambtenaar bedoelde woorden zeer eng opvatten, terwijl zijn minder fiscaal aangelegd collega een ruimere opvatting zal huldigen. Dat de wetgever heeft voorzien dat bedoelde woorden in de praktijk moeilijkheden zouden opleveren, blijkt wel uit de Memorie van Antwoord op het voorloo- pig verslag inzake het wetsontwerp tot wijziging van art. 31bis 5 der wet op de personeele belasting, waarin de mi- Bister van financiën mededeelt dat tegen een regeling volgens welke de motor rijtuigen zouden worden onderscheiden in drie categorieën (n.l. motorrijtuigen „uitsluitend" in of voor beroep of bedrijf, idem „doorgaans" en ten derde alle overige motorrijtuigen, bij den minister bezwaar bestaat, reeds omdat het woord „doorgaans" bij de toepassing der wet xeker niet tot minder moeilijkheden aanleiding zou geven, dan het thans ge bezigde woord „hoofdzakelijk". Met de woorden „nagenoeg uitsluitend" heeft de wetgever ongetwijfeld alle goeds bedoeld en zoo ook dat dat de houders van beroepsauto's door die woorden niet geheel en al aan de persoonlijke inzichten van de belastingambtenaren zouden zijn overgeleverd. Maar hoe nu de praktijk Bijna alle zakenauto's worden aangesla gen over het vol tarief. En toen de verandering van het woord „hoofdzake lijk" in de woorden „nagenoeg uitslui tend" in 1927 van kracht was geworden, was er geen houden meer aan en bijna iedere belastingambtenaar, al was hij ook nog zoo weinig met fiscaal-serum ingespoten, beweerde dat de verminaerde aanslag voor zakenauto's in de praktijk slechts buitengewoon spaarzaam kou worden toegepast. Vooral dat er op „Zondag" niet gereden mocht worden was oorzaak dat velen, die zulks vroeger niet behoefden te doen, thans hun wagen voor vol tarief aangaven. 't Werd al te erg en dit werd ook van hoogerhand gevoeld. Men had in Den Haag niet gedacht dat de woorden „na genoeg uitsluitend" den zakenautehouder zoo geheel aan de willekeur der belas ting-administratie zouden overleveren. En toch bleek dit in de praktijk wel het geval te zijn. Gevolg was eene missive van den Minister, van Mei 1927, waarbij werd bepaald dat motorrijtuigen, die geregeld in de week werden gebruikt voor beroep of bedrijf van den belas tingplichtige, doch 's Zondags voor plei- zierritten worden gebezigd, beschouwd kunnen worden als uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor het bedrijf of beroep te worden gebruikt. Nu moet men echter niet meenen, dat door de ministerieele missive aan de misère een eind is gekomen. Wie dat denkt vergist zich, want thans wordt zeer streng gecontroleerd of de auto wel geregeld e» dagelijks voor bet beroep of bedrijf wordt gebruikt en of de hou der er van toch vooral niet somwijlen reist met trein of autobus. Er wordt dus zeer nauwkeurig nage gaan of iemand een zakenauto wel strikt noodig heeft en of de kosten van aan schaffing en gebruik redelijkwijze op wegen tegen de voordeelen van het be drijf. Vermoedt de ambtenaar dat zulks niet het geval is, dan wordt geadviseerd „aanslaan vol tarief". Wat omvatten nu ce woorden „nage noeg uitsluitend" Precies zeggen kun nen wij zulks niet omdat ieder geval op zich zelf moet worden beschouwd en beoordeeld. Meent ge dat uw auto na genoeg uitsluitend ten dienste van uw beroep of bedrijf wordt gebezigd en wordt ge desniettegenstaande toch „vol" aan geslagen, dan is reclameeren het eenige middel dat zou kunnen helpen. En motiveer dan uw reclame goed, want anders is het resultaat toch nihil. Mannen M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WODDRICHEM. den wordt verzocht alle correspondentie, Jeze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Door echter op aanval over te te winnen. 4. 28—22 2. 22—47 3. 47X8 43X2 't juiste moment tot den gaan weet Wit nog juist 2426 (Hier maakt 842 geen ver schil en op 2429 volgtWit32 28) 842 De eenige. Nog steeds gaat 24 29 niet, nu wegens 3, 47-44 en 4, 32—28) Oppervlakkig beschouwd is Zw. thans buiten ge vaar. Wit leidt echter de beslis sende combinatie in met 4 38-33 1 2—7 (A) 5. 43—38 7-44 6. 40-35 4447 de eenige 7. 27 - 24 46X27 8 32X42 48X7 9. 33—29 24X33 40. 38X18 gewonnen (A) 4. 2—8 5. 43-38 8—43 6 27—22 48X27 7. 32X24 46X27 8. 33-29 24X33 9. 38X9 27—32 40. 9 - 4 32-37 44. 42X34 26X37 42. 4—40 en wint. Prima, zuiver bereide in bussen van V* en 1 Kilo. Droge Verf Vensterglas Lakken en Vernissen. Verfkwasten Penseelen. Behangselpapieren. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52 tblef. No is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK ADAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. «GT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Vermouth St. Julien Mistella Bisschop Meiwijn enz. Prima kwaliteit! BOTERMARKT 88, HEUSDEN. NIEUWSBLAD voor kit Laid vu heusden in AltenaJeLangslraai nn duioiglerwaird Adverteotiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Ad.ertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. die er correct uitzien, scheren zich dagelijks. Men scheert zich pijnloos, vlug en schoon, zonder dat de huid stukgaat of na- schrijnt, als men voor het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met 'n weinig Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bi) Apoth. en JDrogisten Redacteur: OI» Ut! slain! «oor pai tijen in boseustaanden diagramstand, geiyk. Vergadering van den Raad der gemeente HERPT, op Vrijdag 23 Maart 1928. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. r. Eggelen. Secretaris EdelAchtb. Heer v. Lieinpt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering de Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die hierop onveran derd worden vastgested. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 6 December 1927 idem op 27 Februari, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is b vonden. Kon. Besluit inzake het beroep inge steld door eenige ingezetenen bij de Kroon tegen de beslissing van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit waarbij tot opheffing der openbnre school werd besloten. De Voorzitter noemt het een eigenaar dige beslissing. De Kroon komt lot de overweging dat hier geen geschil aanwe zig is, dat door den Raad van State kan worden opgelost. De zaak ie hierme de afgedaan, want er bestaat nu geen gelegenheid tegen de beslissing van Ged, St. in beroep te gaan. Goedkeuring door Ged. St. van de ge- meentebegrooting 1928. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging van het re glement voor het Burgerlijk Armbestuur. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Verzoekschrift van ee nige bijenhouder om subsidie De Voorzitter deelt mede, dat dit ver zoek in de vorige vergadering is aange houden, om B. en W. gelegenheid te geven, na te gaan in hoeverre hierbij van een gemeente belang sprake is Nu is B. en W. gebleken dat door eenige ingeze tenen wel bijen worden gehouden, doch dat dit hoofdzakelijk gebeurd uit lief hebberij, zoodat er dus geen gemeente belang mede gemoeid is, zoodat B. en W. voorstellen afwijzend te beschikken. Al dus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede dat het ge meentebestuur van het Dag. Beet. van het waterschap Herpt en Herptsehe veld een schrijven heeft ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat het waterschap in overleg met Ged. St. hebban beslo ten een jaarlijksche bijdrage van f250.— te verleenen in de jaarwedde van den ge meente-veldwachter met het oog op het Tenichten van bodediensten door den veldwachter. B. en W. meenen den raad hierover te moeten laten beslissen. Aan vankelijk Avas van genoemd Waterschap bericht ontvangen, waarin werd gezegd dat dt polderbijdrage in de jaarwedde van den veldwachter met 1 Januari op hield. B. en W. hebben zich hierover ge wend tot Ged. St. om te bevorderen dat de gemeente deze bijdrage niet zou be hoeven te missen. Het resultaat der ge voerde correspondentie, heeft het mede gedeelde schrijven tot gevolg gehad. Aan gezien de polder absoluut onverplicht is tot een bijdrage meenen B. en W. den raad te moeten voorstellen met het schrij ven accoord te gaan en genoegen te nemen met f 2.50.— het is voor de ge meente wel een strop, doch er is niets aan te doen. Wijziging gemeente-begrooting voor 1927 1928. Van de begrooting 1927 moeten eenige posten verhoogd werden, en- in verband met het behandelde in de vorige vergadering, dient op de be grooting 1928 voor bet maken van een heining nabij de v.m. openbare school een post te worden gebracht Naar aanleiding van de opmerking van het lid van den Broek, zijn B. en W. op informatie's uitgegaan, met het gevolg dat zij een buitengewoon gunstigen koop hebben gedaan. Voor het bedrag van f75.— heeft het college een gevd ijzeren hek gekocht. Hierbij %omt het plaatsen en het maken van eenige palen, waarvoor als kosten zijn opgegeven f70.— ad f75.— zooda.t B. en W. thans een erediet vragen van f150.—, waarvoor de voor gestelde begrootingswijziging moet plaats vinden. Hiertoe cvordt met algemeen© stemmen besloten. Vaststelling vergoeding in de vxplooi- tatiekosten der R. K. Bijzondere school over 1926. Aangezien er in de gemeente geen openbare school meer is, hebben B. en W. bij een drietal gemeenten behoo- rende tot dezelfde klasse als waartoe de gemeente Herpt behoort n.l. Nieuwkuijk, Dinteloord en Oud-Gastel, geinformeerd, de bijdragen zijn daar gesteld op rasp. f 4.64i/2, f 6.35 en f 4.34, zoodat het ge middelde daarvan wordt f5.14. B. en W. stellen voor de vergoeding op dit be drag vast te stellen. De heer v. Herpt vraagt, wat het ge val zal zijn, als het schoolbest er met dit bedrag niet kan komen, waarop da Voor zitter antwoordt, dat het schoolbestuur dan zelf zal moeten bijpassen. De raad gaat hierop aeooord met het voorstel van, B. en W. Verder heeft het schoolbe stuur om een voorschot gevraagd zooals gebruikelijk. B. en W. stellen voor de ze vergoeding te verleenen tot 80 pCt. van het bedrag van 5.14 per leerling dus van f 4.—. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. Voorstel van B. en W. tot opzegging van de huur van de onder wijzerswoning. De Voorzitter zegt dat aan dit voor stel een stukje geschiedenis vast zit, welke wij even in het kort wil mededee- len. Toen de gemeente de beschikking kreeg over de openbare school, hebben B. en W. overwogen, wat daarmede te doen. En nu is er vroeger aleens over gespro ken om bet lokaal te bestemmen voor bewaarschool. B. en W. hebben daarvoor een euquête ingesteld, bij de ouders of er voor een bewaarschool bij hen be langstelling bestond en het college is tot de conclussie gekomen dat er vol doende belangstelling voor een dergelijke school bestaat. Zou zoo'n school evenwel geexplooiteerd worden, dan ligt deze ex ploitatie meer op den weg van het kerk bestuur. Er is daarom door bet Gemeen tebestuur contact gezocht met het kerk bestuur en is dat gevraagd of bet iets voor een bewaarschool voelde. Het ge meentebestuur hoorde evenwel niets en meende goed te doen zich schriftelijk tot het kerkbestuur te wenden, met de modedeeling dat het 't gemeentebestuur. 1 niet mogelijk was veel bij te dragen, wel zou, men de v.m. openbare school er voor beschikbaar willen stellen Dit schrijven is 6 Maart verzondeft en nog steeds heeft het gemeentebestuur geen antwoord gekregen. Het schijnt dus dat. de belangstelling van het kerkbestuur niet groot is en nu meenden B. en Wi, dat er toch iets dient te gebeuren, uit gaande van de veronderstelling dat er van een bewaarschool niets zal komen., Het idee is geopperd, van de school eetn veldwaehterswoning te maken, mee hetl oog op de groot© kosten die daarvoor, gemaakt zouden moeten worden hebben B. en W. dit denkbeeld laten varen en tevens in de 2de plaats omdat mijnheer de Man er niet mede gediend zou zijn,- naaste buren te krijgen. De veldwachter, bewoont thans een woning die behoort aan het kerkbestuur, en welke woning in een slechten toestand verkeert, nu heb-, ben B. en W. gemeend dat de gemeente het best doet, om mijnbeer de Man zijn woning op te zeggen, opdat de veldwach ter deze woning kan betrekken. Het ge-, meentebestuur beeft niet de bedoeling het kerkbestuur onaangenaam te zijn, nog minder om mijnheer de Man onaan genaam te zijn, het is alleen de bedoe ling den veldwachter een behoorlijke wo ning te bezorgen. Het contract met heti kerkbestuur loopt over een tijdvak vaii 10 jaar, doch de gemeente bezit heti recht de huur óp te zeggen met een tijd vak van 3 maanden ieder jaar voor 1 Juli als de raad de huur dus wil dpzeg-i gen moet dit voor 1 April gebeuren., iMet dit besluit zit niet de bedoeling, voor om mijnheer de Man met 1 Juli! op straat te zetten, doch alleen om de vrije beschikking over de woning te krijn gen. Als het kerkbestuur de woning van den veldwachter behoorlijk in orde laati maken dan is het niet de bedoeling van deze opzegging gebruik te maken. De heer Buijs vraagt hoe hoog de huur, van het schoolhuis is. De Voorzitter antwoordt van f250.— terwijl de gemeente aan het kerkbestuur- eveneens f 250 moet betalen voor de veld-t •wachterswoning. DE SS L-/S De heer Buijs vraagt of de Voorzitter het schoolhuis heeft bezocht waarop da Voorzitter antwoordt, dit in den laatsten tijd niet te hebben gedaan. Kwam mijn heer de Man evenwel bij het gemeenten bestuur om de een of andere reparatie, aankloppen dan werd daaraan direct ge volg gegeven, terwijl bet kerkbestuur niets aan de woning van den veldwachter; laat doen, de man regent nat op bed. De heer Buijs merkt op dat de school-, zolder ook slechts is, zoodat die ook hoog noodig herstelling beha ft De Voorzitter antwoordt dat mijnheer Ide Man wel het schoolhuis in huur heeft, doch niet den zolder der school al mag hij daarvan wel gebruik maken. Het kerkbestuur laat aan de woning van de veldwachter niets doen, was dit wel zoo en werd diens woning in orde ge maakt dan zou er geen sprake van zijn om mijnheer de Man er niet te laten blijven wonen. De heer v. d. Broek heeft liooren zeg gen, dat de heer de Man er niets tegen heeft buren te krijgen. De heer v. Bok'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1