LETTERS ARTIKELEN Doelde iK me zoo prettig i nmU n nieuwe co/tuum daarom Koop iK intueruolg BEROEUKëSTUFKttlS Eigengemaakte Colbert Costumes Plaatselijk Nieuws RAVENSWAAV'S BRENGEN U GELUK Het 272ste EXTRA CADEAU is uitgereikt. (FIETSEN, NAAIMACHINES, WASCHMACHINES, enz.) ENORME SORTEERING vanaf f 6.50 tot f 69. hoven heeft persoonlijk van den heer de tMan gehoord dat deze de woning ver laat, als de veldwachter naast hem komt wonen. De heer v. d. Broek zou het beroerd vinden als de heer de Man met 1 Juli <op straat zou worden gezet, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat hij dat ook niet zou willen. Wel gelooft spr. dat de heser de Man er bezwaar tegen zon heb ben als de school werd verbouwd tot .woning wat hij trouwens heel goed kan begrijpen, omdat de heer de Man dan ook een stuk van zijn tuin zou moeten mis sen. De heer v. d. Herpt meent bij het be gin te moeten beginnen de bewaarschool, deze is maar niet zoo ineens met een hand omdraaien tot stand te brengen. Alleen kan spr. zeggen dat de kwestie bij liet kerkbestuur nog in behandeling is. Dan is er verder nog de woning van den veldwachter en hij hoort daarbij zooveel liefelijks aan het adres van het kerkbe stuur vertellen, men doet als of bet kerkbestuur de f 250.— huur van de wo ning maar opstrijkt en er niets aan laat doen ja zelf den man laat nat regenen ,op zijn bed. Daartegen meent spr. te moe ten protesteeren, nog nooit heeft hij een klacht gehoord. Voorzitter. Daar hoeft u niet tegen t>-> protesteeren, dat is een feit, het kerkbe stuur heeft, er de laatste jaren niets aan laten doen. Herpt. Ook wat de overeenkomst be treft daartegen moet ik proteteeren wij, het kerkbestuur, ziju voor 10 jaren ge bonden terwijl de gemeente de overeen komst ieder jaar lean opzeggen Ik vind dat er geen prettige verhouding wordt geschapen, tusschen het kerkbestuur en de gemeente. Voorzitter. Als dat zoo is, is die ver houding niet in het leven geroepen door het gemeentebestuur, doch door het kerk bestuur. Het is een feit dat men niets aan de woning gedaan heeft en wat de ^overeenkomst betreft die bepaling is niet van den tegenwoordigen Burgemeester laat ik u dat even zeggetn, dat is over genomen, uit de overeenkomst die on der den vorige Burgemeester is gemaakt. Ik zou niet protesteeren, doch laat de (woning in orde maken en de zaak is in orde. Ik houd niet van een onaangename ■verhouding, u brengt iets in het deba.t wat er niet in hoort. v. Herpt. Ik ga alleen af op wat u ■zelf zegt. Voorzitter. Is het dan onjuist wat ik heb gezegd, als dat zoo is, dan kunt u me op de vingers tikken. Er is door het kerkbestuur toch niets aan de woning gedaan. v. Herpt. Wat is er aan het school huis gedaan.? Voorzitter. Nu gaat u een verschrik kelijk vergrootglas nemen. In de vorige vergadering is door het lid Buijs, da opmerking gemaakt, dat het noodig is, het. schoolhuis eens op te verven en idat is toegezegd, doch het is nu toch nog geen tijd geweest om buiten te ver ven. v. Herpt. Als de toestand van de veld wachters woning zoo erg was als u zegt, dan zou ik als lid van het kerk best. dat toch moeten weten en ik weet er niets van, eu waarom is het kerkbestuur daar voor dan niet tot verantwoording ge roepen? Ik mis de gegevens1 om over de ze kwestie nu te oordeelen. Voorzitter. Verschillende malen is het den Pastoor gezegd en heeft de veld wachter geklaagd over den slechten toe stand. v. Herpt. Bij mij is hij nooit geweest. Voorzitter. Bij uw collega v. Bokho ven meermalen. Wethouder Verhoeven meent dat als hij de debatten hoort er slechts een op lossing voor de gem. is n.l. de huur der on- döTwijzerswoning op te zeggen. Do heer v. Herpt zou willen voorstel len ze tot oen volgende vergadering aan te houden, om eerst te onderzoeken, hoe ide vork aan den steel zit. De Voorzitter meent dit to moeten ontraden omdat voor 1 April opzegging moet geschieden. De heer v. Herpt meent, dat er dan des noods maar een spoedeiscbjnde ver gadering voor belegd moet worden. IXj Voorzitter acht dit niet noodig ide raad is voldoende op de hoogte en het is niet de bedoeling mijnheer de Man op straat, te zetten. De heer v. Herpt zegt, dat ook de kwestie voor de bewaarschool er nog is, deze is bij het kerkbestuur in ernstige overweging. De Voorzitter vraagt boe dikwijls het kerkbestuur daarvoor al vergaderd heeft, waarop de heer v. Herpt antwoordt dat hij dat in een openbare raadsvergade ring niet behoeft te zeggen. Voorzitter. Ik vraag u dat maar, om dat u een spoedeisehende vergadering ei- voor wilt beleggen. v. Herpt. Daar behoeft u niet om te lachen. Als het kerkbestuur nog niet al le gegevens heeft, dan kan zij het ge meentebestuur niets laten weten, lederen dag kunnen deze echter binnen komen ■en kan een beslissing worden v,?rwacht. De Voorzitter meent dat de zaak vol doende bekeken is en zal het voorstel van B. en W. dat uitsluitend bedoeld is Om een betere regeling te krijgen, liet ge meentebestuur, doet niets als zijn recht als eigenaar handhaven. De beer v. Herpt meent dat het ge meentebestuur ook een zedelijke veiplich- tnig heeft. De heer v. d. Broek acht het heel mak kelijk om van een. woning voor een hoofd -van de school een veldwachterwoning te maken, omgekeerd gaat evenwel niet zoo gemakkelijk. De keer do Man zal teto slotte de dupe worden De heer v. Herpt vraagt of den Voor zitter deze kwestie ook besproken heeft met den Voorzitter van het kerkbestuur. De Voorzitter verklaart dit niet te heb ben gedaan, wat de heer v. Herpt de opmerking ontlokt, dat hij dat dan toch eerst gedaan zou hebben. Voorzitter. Best mogelijk, ieder zijn standpunt. Na het besluit van den raad kan de zaak nog in vriendschappelijkeu zin worden opgelost. v. Herpt. Dat merk ik. De Voorzitter moet er nogmaals op wijzen dat de woning meer Jan slecht is, dat is geen lasten maar waarheid. v. Herpt. Als u gaat zeggen, dat er de laatste jaren niets aan geaaan is, dan is dat al niet vleiend voor het kerk bestuur. Voorzitter. Het is toch zoo. v. Herpt. U hebt ook gezegd, dat het kerkbestuur er misschien op aanstuurt om de woning in te laten vallen. Dat de woning zoo slechts is als thans wordt beweerd, is ook niet keelemaal de schuld van het kerkbestuur, meer wil ik er uiet van zeggen. Voorzitter. Zegt u 't maar gerust, v. Bokhoven. Ik heb een lid van het kerkbestuur hooren zeggen, dat de repa ratiekosten wel f 500.— zullen bedragen. v. Herpt. Zoo dan hoor ik dus dat de kosten al zijn opgenomen. Voorzitter. Als er gezegd wordt, dat de kosten wel f 500.— zullen bedragen dan blijkt daar toch uit, dat de woning in een desolaten toestand verkeerd. v. Hearpt. Als ik het raadsverslag van Heusden lees, dan blijken daar toch ook nog wel krotwoningen te zijn. Voorzitter. Dat is heel wat anders, dat zijn woningen van z.g. huisjesmel kers en daar stel ik het kerkbestuur niet mede gelijk. Nu treed ik eens op als ver dediger van het kerkbestuur. Buijs. Ik heb allang zitten luisteren naar de heftige discussie, kan hot nu niet anders gaan als met het voorstel van B. en W„ kan het kerkbestuur niet gevraagd worden om de woning in orde te ina- ken. Voorzitter. Dat ligt juist in de bedoe ling van B. en W„ daarom is het juist noodig het contract te verbr ken, om daardoor een betere regeling te krijgen De heer v. Herpt zou toch liever zien, dat de zaak werd uitgesteld, nu wordt er een stok achter de deur gezet, en spr. zag liever een vriendschappelijker oplossing. De Voorzitter brengt hierop het voor stel van B. en W. in omvraag, dat wordt aangenomen met zes stemmen voor, al leen de heer v. Herpt stemde tegen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der ge meentelijke inkomstenbelasting dienst 1928 1929. De Voorzitter zegt dat de toestand zoo is, dat B. en W. moeten vooratellen het percentage te bepalen op 4i/2, het is wel erg hoog, doch om de begroo ting voor 1929 behoorlijk sluitend te krijgen is het noodig. Het .vorig jaar is er 1 pCt. afgegaan, en is het op drie ge bracht, met het oog op het groote ba- tig3 saldo, men lean daar evenwel niet op blijven zondigen, vooral ook niet omdat met' 1 [Mei een flinke draagkracht, de ge meente gaat verlaten. Eigenlijk had het 5 moeten worden, doch het batig slot van den dienst 1928 is nogal beduidend Ged. St. keuren een gemeentebegrooting niet meer goed, als daarop niet een post aan belastingen wordt geplaatst groot genoeg om de begrooting sluitend te krijgen. Met algemeene stemmen wordt liet voorstel aangenomen. Aanwijzing uitoefening stemrecht der gemeente in waterschappen. Na gehouden stemming wordt heirover aangewezen de heer H. J. v. Eggelen met 6 stemmen, de heer v. Herpt kreeg 1 stem. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergade ring. VERGADERING van den Raad der Gemeente ZUILICHEM, op Woensdag 21 Maart 1928. Voorzitter F. van Hoogstraten, Burge meester aanwezig P. J. v. Brake!, E. van Dalen, C. Hooykaas, H. W. Kanselaar en C. A. v. Veen, afwezig zonder kennisgeving M. v. Brakel en A. v. Vugt. De vergadering wordt ten ongeveer 10 uur door den Voorzitter met voorlezing formuliergebed geopend. Als stemmings- cijfer wordt getrokken 5 zoodat de rond' vraag begint bij P. J. van Brakel. Na voorlezing notulen worden deze met eeDe aanvuling goedgekeurd. Punt 4. Ingekomen stukben. Dankbetuiging voor verleende gratificatie van de heeren H. C. v. Os en G. J. Wever- wyk worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek om uitweg door een vlaas, door A, v. Zomeren, wordt voor 1 jaar inge willigd. Idem van G. Bot, om een perceeltje gras op het steegske, wordt eveneens voor 1 jaar ingewilligd. Punt 5, Vaststelling kohier Hondenbe lasting. Het kohier wyst aan 77 personen met een opbrengst van f214.50 wordt goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat het kohier be drijfsbelasting heden nog is bygevoegd een en ander door het later verkrygen van gegevens. Het wyst aan in ontvangsten de som van f336, wordt eveneens goed gekeurd. Punt 6. Instructie Gem.-Ontvanger. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten eenige wyzigingen in de Instructie voor stellen doch dat deze in 1924 door den Raad reeds zyu vastgesteld, wordt besloten op voorstel van B. en W. dit college in dien zin te berichten. Punt 7. Voorstel tot toetreding Werk- loosheidbesluit 1917. De Voorzitter zegt dat dit punt reeds meer dan een dozyn maal ter tafel is ge weest en vraagt of een der heeren daar nog iets over zeggen wil. De heer Hooijkaas stelt voor tot toe treding te besluiten. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, welk voorstel in stemming wordt gebracht en met 3 tegen 2 stemmen ver worpen voor stemden de heeren P. J. v. Brakel en E. v. Dalen. Punt 8. Vergoeding pomp E. J. Fuytschot. De Voorzitter zegt dat dit reeds een oude zaak is, in 1921 werd op een stukje grond van Fuytschot een gemeentepomp geplaatst waarvoor een vergoeding van f 5 per jaar gegeven zou worden, by de aan bieding van dit bedrag werd dit door Fuijtschot geweigerd, thans verzoekt bij alsnog die vergoeding over die jaren te mogen ontvangen, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten in te willigen. Punt 9. Aanvraag ontheffing art. 51b der Algemeene Politieverordening voor de afdeeling Zuilichem der S. D. A. P. De Voorzitter zegt dat dit punt door onvoltalligheid der vorige vergadering thans op nieuw behandeld moet worden, heeft een der aanwezigen nog iets te vragen of mede te deelen, zijne meening is, dat dit verzoek door den Raad behandeld moet worden. De heer v. Dalen zegt dat hy zijn mee ning handhaaft en dat die vergunning door den Burgemeester gegeven kan worden. Na eenige discussie wordt tot stemming overgegaan. De heer v. Brakel zegt dat hy niet mee wenscht te stemmen. De Voorzitter merkt op dat, aangezien art. 30 van het reglement van orde be paald dat door de aanwezige leden in volg orde van zitten moet gestemd worden, met voor of tegen, zoodat de heer v. Brakel als nog zjjn stem moet uitbrengen. De heer v. Dalen wil niet mee stemmen, aangezien hij vermeent niet mee te mogen werken om een besluit te nemen waartoe hy den raad niet gerechtigd acht. De Voorzitter wyst van Dalen eveneens op art 30, doch deze weigert en na een kwar tier gewacht te hebben, zegt de Voorz. dat wanneer v. Dalen de Raad tegen wil houden, hy dit zelf moet weten en verzoekt hem op nieuw zyn stem te willen uitbrengen, de heer v. Dalen blijft weigeren, waarop de Voorzitter v. Dalen de raad geeft, zich dan te verwyderen. De heer v. Dalen meent dat de overigen toch wel kunnen stemmen, doch verwyderde zich, waarna de heeren Hooijkaas, Kanse laar en v. Veen voor stemmen, zoodat met 3 tegen 1 stem besloten is het verzoek in te willigen. Punt 10. Roudvraag. De Voorzitter vraagt of eer> der heeren nog iets voor de rondvraag heeft. Letterkoffie 55 ct. p. half pond. Iiettermargarine 35 ct. p. half pond Letterthee 40 ct. p. ons. Lettertahak 25 ct. p. ons. Letterkoek 40 ct. p. stuk. Letterzeep 20 ct. p. stang. De heer v. Dalen, die weder is terug gekeerd, verlaat opnieuw de zaal. De heer Hooykaas vraagt of het verzoek tot toetreding van het Werkloosheidbesluit door het niet aannemen van het voorstel van B. en W. thans als ingewilligd be schouwd kaQ worden. De Voorzitter antwoordt dat zulks niet het geval is, waarop de heer Hooijkaas voorstelt het verzoek in te willigen en op deze vergadering daartoe te besluiten. De Voorzitter verzoekt den heer Hooy- kaas zyn voorstel schriftelijk te willen in dienen. De heer Hooijkaas vindt dit niet noodig doch wil het wanneer de Voorzitter hem de tijd daarvoor geeft wel doen. De vergadering wordt nn voor 5 minuten geschorst. Na heropening stelt de Voorzitter voor om volgens art. 20 van het reglement van orde te stemmen of het voorstel urgent geacht wordt, met de stemmen van Hooijkaas Kan3elaar v. Veen voor en v. Brakel tegen, wordt dit urgent verklaard, waarna men tot stemmen overgaat. Voor stemmen de heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen, tegen de heer v. Brakel, zoodat het verzoek tot toetreding is aanhenomen. Hierna wordt de vergadering met dank zegging gesloten. AALST. Op de Donderdag 22 Maart te Zuilichem gehouden voorjaarskeuring werd goedgekeurd de zwartbonte stier van G. D. van Os alhier, inmiddels verkocht en gestatioueerd te Gameren. ANDEL. De gemeente-veld wachter J. Fondse had dezer dagen hst ongeluk, zich by het houthakken vrij ernstig aan den voet te verwonden. NEDERHEMERT. (Eiland.) Het prettige feestavondje van enkele jubileerende leden van de zang vereen. »Nut en Genoegen alhier, nog versch in het geheugen liggende, mocht deze vereen. I.i. Maandag het feit herdenken, dat een drietal bestuursleden dien datum jubileerden. Na de gewone repetitie werd den verderen avond tot een recht gezellig feestje onder ling en zooals het bij »Nut en Genoegenc steeds is, de beste harmonie in top. Van harte wenschen ook wij deze vereeniging, onder leiding van haren eminente directeur, een lang bestaan toe en dat door aansluiting van nieuwe krachten, zij in groei en bloei moge toenemen. DRUNEN. Veiling 22 Maart. per K.G. Appelen 615 ct. Spinazie 2325 Witlof 13—21 Juin 1416 Wortelen 28 per stuk Sla 10-12 II 6—8 per bos Keelen 23 ftadjjs 2J3| Prey II 1216 SLEEUWIJK. Tot pred. der Ned. Herv, Kerk alhier is beroepen, Ds. W. A. Roobol te Egmond aan zee. WASHIK. Bij de N.V. Scheepsbouw- werven v.h. P. en A. Ruytenberg alhier, werd met goed gevolg te water gelaten, het stalen Rynschip »Risquons« laadvermo gen ongeveer 1750 ton, in aanbouw voor den heer G. M. Verschure alhier. Dit is het grootste op deze werf tot nu toe gebouwde schip. De kiel zal worden gelegd voor een Dortmund-Eemskanaalschip, groot 1000 ton voor rekening van den heer A. van Ourti te Rupelmonde, (Bsigië). Door de Harmonie «Volksvlijt en Volksvermaak*; alhier, zal worden deelge nomen aan het in de maand Mei te houden Festival te Wagenberg. De arbeider de J. had het ongeluk op de scheepsbouw werf zich met een hamer tegen het voorhoofd te slaan. Dr. W. verleende geneesknndige hulp. "WOUDRICHEM, De maréchaussee G. L. verliet Woensdag met eervol ontslag NOG NOOIT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2