Tweede Blad Ko. 4803 vrijdap 13 April Geen Geweten. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. liimiernilniek. FEUILLETON BugerHjkevi Stand. m mp Plaatselijk xNietiws Rechtzaken. DaMRUBRIEK. BEHOORENDE BIJ BET Het water waarschuwt U. x x x x x x O X O O O O O O X O O O O O O X O O O O O O X O O O O O O X REIN HOLD ORTMAN. 59) Orer de maand Maart. Geboren: Petronella Johanna d. van P. Netten en A. N. van Dongen Adrianus Dielis z. van A. J. Faro en J. van Iersel. MEVROUW DE BOER VAN RIJK, de bekende Nederlandsche actrice is naar Brussel vertrokken om daar voorstellingen te geven. Het gezelschap in den trein. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. Vlen wordt verzocht alle correspondentie, ieze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. P A R T IJ gespeeld op de «Sporttentoonstelling* 1920 L, Prijs met Wit. I. Weiss met Zwart. Hollandsche opening; bjj den 12en zet gaat het spel over in een variant der 3429 opening. 1. 3328 19—23; een geliefde 2. 28X19 14X23 3. 39 33 10 14 4. 44-39 14—19 5. 3228 de ste ksie; op 3328 zou Zwart door 1722 en 11X22 5. 6. 7. 8. 8. 9. 9. 10. 11. 11. 12. 13. 14. 14. 45. 15. 16. in het voordeel komen. 23X32 37X28 5—10 41-37 10-14 3732 (o.i. is 4641 en op Zwart 8. 1823, 3429 sterker. Thans komt Wit's lange vleugel door 1823 in moeilijkheden, daar 4641 niet gaat wegens 23—29 en 17—22. 4237 Ook op 3430 zou Wit een gedrukien stand houden. De beste voortzetting was evenwel 34—29 en 40X29. ,12—18. 47—42 7—12 3329, een gewaagde onderneming, 3429 gaf ongeveer gelijk spel. Wit kon dan op Zwart 4—40, zeer goed 2822 enz. spelen. 2—7 39—33 17-22! 28X17 11X22! 3127 krijgt r>u al zeer slecht spel. *22X31 36X27 nu is Wit verloren. Prijs dacht hier tempovoordeel te hebben en daarom de kettirigstelling wei te kunnen accepteeren. Zwart's 15e zet echter verraste hem. 19 24! 50—44 14-19 17. 44-39 12—47 18. 49-44 6—14 (17—24 mag nietdoor2722,29Xl8eD33 - 29 19. 46 41 8 12! jui3t, bierdoor wordt een zet, en daardoor de partij gewonnen. 20 41 36 4 10 21. 37—31 10—14 22. 31-26 1 6 23. 36-31 3—8 Stand r 38 24. 25—30 gedw. 24X35 25. 29-24 20X29 26 33X24 27. 35X25 28. 39-33 29 33-28 30. 28 - 23 31. 23X34 32. 34X23 19X30 15—20 20-24 23—29 13 19 24—29 19X37. Wit geeft op. y B-BROEK. Het van ouds bekende mannenkoor «Volharding* alhier, is enkele dagen geleden, door gebrek aan leden, op geheven. Op de laatste vergadering dier vereen, werd besloten om te trachten een gemengde vereeniging tot stand te brengen, welke poging met succes is bekroond. J.l. Donderdag had de nieuwe vereeo. haar eerste vergadering waar o.a. het Re glement werd vast gesteld, een bestuur gekozen en de vereeniging de naam gegeven werd van «Volharding*. Moge deze vereen, haar naam eere aan doen en steeds volharden, dan ook zal zij zeer zeker lauweren oogsten. Als directeur zal optreden de heer A. W. v. d. Nat van Sleeuwjjk. /^VEEN. Het zachte weder doet zyn in vloed flink geiden op de aardappelen, daar ze op beschutte plaatsjes zich reeds boven den grond vertoonen. De prijzen der aardappelen gaan de laatste dagen flink omhoog, er wordt reeds voor Bravo's f 8 tot f 8.50 besteedt. De voorraad is schaarsch. WERKENDAM. Aan onze dorpsgenoot Mej. G. Hakkers, werd het diploma voor naaien en maatknippen uitgereikt. Y- B» zyn 25-jarig ambts-jubileum werd aan den Heer J. de Haas, zoowel namens kantoor- als bestellend personeel, een prachtige leuningstoel en een bloeiende plant aangeboden. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden tijdens biduur voor 't gewas, heeft ruim f 44 opgebracht. Uitslag serie-wedstrijden gehouden Paaschmaandag op het sportterrein van W.V V. alhier. W.V.V. I W.V.V. II 6-0. Sparta H.V.B. 4 0. W.V.V. II H.V.B. 0-2. W.V.V. I Sparta 4-1. W.V.V. Ie prijs; Sparta 2e pr.H.V.B. 3e en W.V.V II 4e prijs. Nieuwsblad Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een schter- pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere ze nuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Fos- ster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuch tige zwellingen, rheumatiek en andere ge volgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed ach terblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 DE BETOOVERDE HOORN. 3. Beste meisjes en jongens. De" oplossingen van de vorige raadsels zijn: 1. Poedel (Opa, bot, pet, Ida, bes, olm). 2. Ba—ta—vier. 3. Schaduw. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan de volgende lettergrepen zoo bij elkaar voegen, dat er een spreek woord komt te staan: KEN HOL TEN MEEST LE KLIN HET ■VA 2. Vul de figuur zoo in, dat er op de kruisjeslijnen een deel van Gelder land komt te staan: Op de eerste regel liet gevraagde woord 2de een jongensnaam (die wat Franseh klinkt) 3de dingen die in vruchten zitten. 4de laag geboomte. 5de ook een deel van Gelderland 6de een meisjesnaam. 3. Uit de volgende zin zijn alle klin kers weggelaten. Kun jelui ze er weer in zetten? N HT VRJR KRN D ZWLWN N NS LND TRG OOM KAREL. ROMAN VAN t v t De professor viel hem met een onbe schrijfelijk verachtelijke handbeweging in de iede „Laten wij dat rusten! Ik zie geen aanleiding om van iemand van uw slag genoegdoenig te eischen, zooals ik dat van een eerlijk man zou doen. En het is iets geheel anders, waarover ik met u een appeltje heb te schillen. Waar is het manuscript, dat Valentin Düring- hoffc-n u heeft gegeven om het mij te o- verhandigen?" „Een manuscript?" stotterde Artois. „Ik weet niets van een manuscript het moet een misverstand „Neen, geen misverstand, maar waar schijnlijk een misdaad! Er zijn getuigen, die gezien hebben, dat u uit de seliuifla van zijn werktafel een omvangrijk: manu script bij u gestoken hebt. Dit manus cript was voor mij bestemd en ik wensch te weten, waar het zich bevindt." „Ah, dat domme geschrijf, dat de arme duivel al in halve verstandsverbijstering op papier heeft gezet!" zeide Artois, die thans zijn oude onbeschaamdheid weer gedeeltelijk terugkreeg. „Het was inder daad niet de moeite waard een ernstig nacnsch daarmee lastig te vallen." „Zoek alsjeblieft geen uitvluchten! Waar is het manuscript?" De jonge Finn dankte den onbeken den gever, die eensklaps spoorloos ver dween. En onverschrokken ging hij op wacht staan, met de tooverspeer in de hand. Het was een heldere nacht en de sterren fonkelden aan den hemel. Gerui- men tijd bleef het doodstil en hoorde Finn niets anders dan af en toe het geschreeuw van een nachtvogel. Doeh toen het middernacht geword jn was klonk er heel in de verte een vreemd, lieflijk geluid, alsof een wonderlijke 'vo gel een prachtig wijsje floot. Finn lui sterde toe.... en hij begreep, dat het de vreemdeling moest zijn. Meteen hield hij de speer tegen zijn voorhoofd en wachtte vol ongeduld, of de vreemdeling met zijn tooverfluit zou verschijnen. Het ge luid kwam al dichter en dichter bij en had gehouden, zagen zij tot hun groote vreugde, dat- het kasteel daar nog stond, geheel zooals den vorigen dag En de vreemdeling was verslagen. De koning ■ging naar Finn toe en sprak: „Goed ge daan, Fiim! Ge hebt- Cw woord gehouden Nu zal ik het mijne gestand doen. Zeg mij wat gij wenscht en ik zal Uw ver zoek inwilligen." Toen antwoordde Finn diepbewogen: „O, machtig heerscher, ik heb slechts een wensch: geef mij het rijk van mijn vader terug en laat mij weer koning zijn over de mannen van Fianna!" De koning beraadslaagde eenigen tijd met zijn raadslieden en besloot eindelijk Het is goed, Finn, Uw wensch zal ver vuld worden. Voortaan zult gij herschar over het land der Fianna zijn. Neem het rijk van Uw vader en regeer als een rechtvaardig vorst. Zoo werd Finn de koning der Fianna TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken 4 April, C. J. B. te Gameren, stroop«rij met be hulp van een wagen, t 4.of 2 dagen h. M. P. P. te Zalt-Bommel, mishandeling, f40 of 10 dagen ta. 's GRAVEMOER. op eens zag Finn, hoe al de soldaten van den koning, die op eenig ,n afstand van hem hadden gestaan, om met hem te waken over Teamhair, langzaam op den grond gingen zitten, de oogen sloten en in slaap vielen. De wapens gleden uit hun handen en daar lagen ze nu, weer loos, in diepen slaap. Het vreemde, zoete wijsje van de tooverfluit had hen in slaap gebracht zooals elk jaar. Toen zag Finn eensklaps de vreemdeling, die het ge luid maakte. Het was een zonderlinge, donkere gestalte, in een lango mantel gehuld en uit zijn mond schoten vlam men! Toen deze zag, dat Finn daar nog stond, klaar wakker, begon hij opnieuw op zijn fluit te spelen, vreemd r wijs jes dan ooit te voren. Maar Finn leun de met zijn voorhoofd tegen de speer en bleef klaar wakker. Dan opeens blies de vreemdeling groote vlammen uit zijn mond, om het kasteel in brand te ste- iken. I)och toen wierp Finn zijn man tel op de vlammen, zoodat ze doof den en snelde daarna op den vreemdeling toe. Deze schrok hevig, gaf een gil en wilde vluchten. Zijn toovermaeht was ge broken. Doch Finn wierp de spe r naar hem en doodelijk getroffen viel de booze vreemdeling ter aarde. Zoo werl Team hair voor goed verlost van den geheim- zinnigen toovenaar, die telken jare het kasteel van den koning in brand slak. Toen nu de dag aangebroken was en al de mannen van den koning ontwaak ten en kwamen zien, of Finn zijn woord „Daar!" antwoordde de doctor, terwijl hij met een cynisch lachje naar de ka chel wees. „Ik wierp liet bij vergissing tegelijk met andere papieren in het vuur; maar misschien stelt het u gerust ten minste de asch nog te zien." Hij was inderdaad onbeschaamd genoeg zich naar de kachel te begeven en het deurtje met zijn voet open te schuiven; maar hij wilde het onmiddellijk weer slui ten, want met een onwillekeurigen uit roep van woede had hij gezien, lat het compromitteerende geschrift nog bijna, onverteerd op de slakkenhoopen lag. Ook de scherpe oogen van den profes sor hadden dezelfde ontdekking gedaan en bliksemsnel stond hij vlak naast den privaat-docent, om het manuscript te grijpen. Met den moed der wanhoop trachtte Artois hem dat te beletten en er ontstond een korte worsteling tusschen dc beide mannen. Maar professor Wall- roth was ondanks zijn leeftijd verreweg de sterkste. „Nietswaardige, waag je het zelfs je aan mij te vergrijpen?" Daarop slingerde hij den dokter van zich af, die op den grond tuimelde en nam het manuscript uit de kachel, om het in de borstzak van zijn overjas op te bergen. „Ga daar aan de tafel zitten," beval hij krotaf, „en geschreven, wat ik, dictee- ren zal! Maar snel, want de minuten zijn kostbaar Doctor Siegmund Artois zag er uit als een getuchtigde hond, toen hij na een korte aarzeling inderdaad aan zijn schrijftafel ging zitten, om aan het be vel van zijn schoonvader te gehoorzamen Zoodra hij zag, dat Artois de pen ter hand had genomen, begon de professor te dicteeren en hij regeerde vele jaren als een recht vaardig vorst. Door het geheele land werd zijn roem verbreid, want hij was een groot strijder voor waarheid en recht en hij deed vele groote daden, brak nooit zijn woord, zoodat het volk der Fianna hem zeer lief had. (Wordt vervolgd). te Amsterdam. voortzetting van den oud-wereld kampioen Weiss „Ik, ondergeteekende, verklaar naar waarheid, dat ik in de mij toegeschreven ontdekking van de zoogenaamd kunst matige kinine niet het geringste aan deel heb, maar dat ik door snood mis bruik van vertrouwen, eerlooze verdui stering en gemeene diefstal, begaan ten opzichte van den doodzieken chemiker Valentin Düringhoffen „Neen, neen, neen!" stoof Artlois op; terwijl hij zijn pen neergooide. „Doe met mij wat u wilt, maar dat zal ik nooit schrijven!" Professor Wallroth haalde zijn horloge te voorschijn. Ik geef u drie minuten be denktijd," zeide hij met onverbiddelijke strengheid. „Als ge dan nog ni t besloten mocht hebben te schrijven, dan zend ik uw eigen dienstmeisje naar de politie en laat u wegens poging tot moord ar resteeren." Siegmund Artois wilde glimlachen maar zijn gelaatstrekken vertrokken zich inflaats daarvan tot een waarlijk echrik- aanjagenden grijns. „Houdt u mij voor stot terde hij als door schrik verlamd Doch Wallroth liet hem niet uitspre ken. „Nog twee minuten! Ik zal be wijzen, dat gij den door u schandelijk be stolen Valentin Düringhoffen uit vrees voor ontdekking van uw bedrog van het leven hebt trachten te berooven, terwijl gij tijdens de afwezigheid van zijn ver pleegster een sterke dosis van de zooge naamde kunstmatige kinine door zijn me dicijn hebt geschud, wel wetend, dat zulks met zekerheid den dood van den patiënt tengevolge zou hebben gehad Nog een minuut Wilt gij thans schrij ven doctor Artois?' Alsof zich plotseling een o.-ntenaars- last op zijn schouders had gewenteld, was de privaatdocent weer op zijn sto 1 neer gevallen Hij wilde spreken, maar zijn lippen bewogen zich, zonder dat ^en ge luid waarneembaar was en hoewol zijn bevende vingers nauwelijks nog in staat waren de pen te kanteeren, schreef hij toch volgens het onbarmhartige dictaat van den professor de verpletterende be-r kentenis van zijn schuld ten einde Wallroth nam het door Artois onder- teekende vel papier van de tafel en las het nog eens opmerkzaam van het eerste tot het laatste woord over „Goed!" zeide hij „Voorloopig zijn wij nu met elkander klaar. Daar de Voorzie nigheid genadig genoeg was, bot geluk ken van uw misdaad te verhinderen, mo ge de strengste straf u bespaard blijven terwille van mijn arm kind, dat helaas nog uw afschrikwekkenden naam draagt. Gij zult u in het een of ander verborgen hoekje terugtrekken, totdat de schei ding is uitgesproken en moet dan Euro Da voor altijd verlaten. Dit zijn mijn ee- nige voorwaarden. U weet, dat ik u in het tuchthuis kan doen opsluiten, indien u het zoudt durven wagen e n dezer voorwaarden onvervuld te laten. Wilt gij u dus aan deze eischen on lerwerpen Siegmund Artois antwoordde slechts door een stommen hoofdknik, waarop de professor vertrok Met een rauwe kreet van de waan zinnigste vertwijfeling viel de privaat docent- na zijn vertrek voorover op zijn schrijftafel. Om ongeveer tien uur van dienzelfden dag snelde het dienstmeisje van den doc tor met doodelijk ontsteld, vaalbleek ge zicht naar den portier van het huis. om te vertellen dat haar mijnheer met groo- te, glazige oogen en vreeselijk vertrok ken gelaat strak en stijf op den vloer van zijn werkkamer lag. Men haastte zich naar de in de nabijheid wonende doctoren en reeds na verloop van een half uur traden twee artsen tegelijkertijd de ka mer van Siegmund Artois binnm Een sterke geur als van platgedrukte, bittere amandelen kwam hen tegemoet; in de krampachtig saamgeknepm rech terhand van het levenlooze lichaam op het vloerkleed echter was de hals varu een heel klein fleschje zichtbaar „We komen veel te laat, collega," sprak! de eene arts tot den andere „Hij heeft zich klaarblijkelijk met blauwzuur ver-> giftigd." Inmiddels had professor Wallroth zich naar de woning van deurwaarIer Leopard gespoed, teneinde zijn armen jongen vriend, voor wien hij steeds de groot ste sympathie en een bijna vaderlijke! genegenheid had gekoesterd, een bezoek: te brengen. Hij trof daar tot zijn blijde verrassing doctor Giersberg, die juist een. nauwkeurig onderzoek van zijn patiënt beëindigd had. De beide geleerden, die elkander sinds tal van jaren kenden en waardeerden, wisselden een krachtigen handdruk, waarna doctor Giersberg hem met een van vreugde stralend gelaat meedeelde, dat hij Valentin Düringhof-i fen aanmerkelijk beter had aangetroffen, De kleine doctor vertelde den professor tot in de kleinste bijzonderheden het ver^ loop der ziekte, hoe hij den patiënt reeds had opgegeven en hoe sinds ens kele dagen, dank zij het wonderbaarlijke geneesmiddel van doctor Artois, de ziek te plotseling een gunstige wending bad genomen. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5