Geen Geweten. HOUDT DEN DIEF» Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4804 Woensdag 18 April 1928. Sproeten komen vroeg in nr ^ND van ALTE^ Parlementair Overzicht. FEUILLETON i 4 Binnenland Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Gebrek aan eetlust, 60) het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Vergadering van den raad der ge meente 's-GRAVEMOER. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer A. v. Willigen, die verhin derd was wegens familieomstandig heden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen worden ge lezen en vastgesteld. Aanbieding gemeenteverslag 1927. Kasopneming bij den gemeente ontvanger en Burgerl. Armbestuur op 16 Febr. 1928, waarbij alles in orde is bevonden. Vastgesteld worden eenige beslui ten tot het verrichten van burger rechtelijke handelingen. Blijkens ontvangen bericht van 't gemeentebest. van Dongen, zijn de electriciteitstarieven aanmerkelijk ver laagd. Ingekomen het verslag van de O.L. school over 1927 en van de plaatse lijke commissie belast met het toe zicht op het Lager onderwijs. Goedkeuring door Ged. St. tot wij ziging van het reglement van het Burgeerlijk Armfonds. Idem. Voor de verhuring van een perceel hooiland aan Ant. Smits te Waspik. Goedgevonden wordt een paar klei ne perceelen nabij de kunstwerken in de 's-Gravemoersche Vaart en de 's Grevelduinsloot te laten overschrij ven op de waterschappen Beoosten de 's-Gravemoersche Vaart en de La- geweg met de velden. Afwijzend wordt beschikt op de reclame hondenbelasting 1928 van E. Ruttens. Verslag van den schoolarts over'27. Mededeelingen over het Vleesch- keuringsbedrijf over 1928. Verslag van de Comm. voor school verzuim over 1927. Vastgesteld wordt de gemeentelijke vergoèding ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1927 ten behoeve der bijzondere school alhier. Wordt besloten tot wijziging van de gemeentebegrooting 1927-'28. Het percentage der G. I. B. wordt voor 1928-'29 op hetzelfde cijfer ge steld als het vorige jaar. Besluit tot vaststelling van het aan tal te heffen opcenten op R. I. B. 1928-'29 op 75 pCt. Besloten wordt zich te wenden tot den minister van Financiën voor be spoediging van de voorgestelde fi- nanciëele verhouding tusschen Rijk J.GRUNOs FRIE5CHE BAAITABAIÏ Daar waag 'keen jaarlje j.il\en voor! en Gemeenten. Besloten wordt, dank Armfonds en eenige andere belanghebbenden tot den aanleg van een nieuwe brug oven de Vaart, zeer ten gerieve van tal van perceelen, die daardoor uitweg heb ben gekregen, waarvan zij tot heden; verstoken zijn geweest. Bepaald wordt als stopplaatsen voon de A.T.O. aan te wijzen 1. nabij 't! Wapen van 's-Gravemoer2. School plein 3. G. Smits aan de Vaart4, P. v. dDussen aan de Vaart. Ten slotte deelt de Voorz. mede, dat het bij wijze van proef gewenscht is eenige zitbanken aan te brengen! aan den Kerkdijk. Hierna volgt sluiting. NIEUWSBLAD »oflr let Laid van Hessden tn Alteia.deLanislraat en de Bonelerwaara Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en irtneo per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Bummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. slechte spijsvertering, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver stopping, maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- f>illen, het tonische axeermiddel. wster's* Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon* Ministers op hun praatsto j1 'e Lands financiën Defensie Eein kleine wenk voor bezuinigers Ne derland en Europa 's Gravenhage, 12 April. De gestadig voortschrijdende verbete ring welke de algemeene toestand van ons land, in overeenstemming met dien van geheel Europa dat zich g leidelijk herstelt van de zeer diepe wonden door den wereldoorlog geslagen vertoont, geeft soms aanleiding tot een al te groot optimisme en onze regeering, als een ware moeder des vaderlands', grijpt van tijd tot tijd de gelegenheid aan, om dit al te sterk opbruisende optimisme wat te temperen. Dat was dan ook de reden, waarom Ministerde Geer in zijn ant woord aa.n de Eerste Kamer betr. de Algemeene beschouwingen inzake de be grooting 1928 opmerkte dat, wat den fi- nancieelen toestand des Lands aangaat, de Regeering staat aan de zijde van hen, die meenen dat, al is verbetering inge treden, toch ook thans nog 's Lands fi nanciën groote zorg vereischen Dan had men in de Eerste Kamer aangedrongen in samenwerking met provincies en ge meenten de uitgaven vast te stellen voor het dienen eener welvaartspolitiek en (daarna de voor deze uitgaven noodige middelen door belastingheffing te vin- jden. Doch hiervan wilde de Minister niets weten. Dat de Staat in de laat ste jaren voortdurend den kring zijner bemoeiingen had vergroot, wilde z. Exa niet ontkennen, maar, zoo voegde hij er aan toe, de erkenning, dat het hooge peil der overheidslasten de voornaam ste belemmering vormt voor de ople ving der volkswelvaart, behoort er voort durend toe te leiden met nauwkeurig heid na te gaan, welke bemoeiingen van het Rijk of de Gemeente, zonder schade voor het algemeen belang, meer dan tot dusver bij het particulier initiatief kun nen worden ondergebracht en onder wel ke voorwaarden dit kan geschieden Maar dat aan de voorstellen van de bezuini gingscommissie niet steeds voldoende aandacht zou worden geschonken, dat moest de Regeering ontkennen. En wan neer de minister dat verklaart, hebben wij dit te aanvaarden. Doch en dit ROMAN VAN REIN HOLD ORTMAN. O Toen doctor Giersberg zoo ver gekomen was, hief professor Wallroth ^ensklaps de [h|and op en reikte hem zwijgend de verpletterende schuldbekentenis van Ar tois toe. Onder het lezen van deze ver klaring nam zijn gelaat zulk aan grim mige uitdrukking aan, dat zelfs vader Leopard er van geschrokken zou zijn Zijn verontwaardiging steeg echter ten top, toen de professor hem in korte trek ken het verhaal schetste, dat Ingeborg hem gedaan had. Herhaaldelijk uitte hij zware verwenschingen aan het adres van Artois. Ondertusschen scheen het op fluiste renden toon gevoerde gesprek den zieke toch te hinderen, want hij begon zich onrustig te bewegen. De heeren beslo ten daarom te vertrekken en juist op dit oogenblik, opende de patiënt even. heel even slechts, de oogen en een bij na onmerkbare glimlach als van her kenning gleed over zijn vermagerd ge laat. Als door een zelfde gedachte bezield, drukten beide mannen elkander krach tig de hand. „Gelukgewenscht professor, onze pa tient komt er ongetwijfeld bovenop. Als er zich geen verdere complicaties voor doen, is onze jonge vriend gere!. Maar er zal nog geruime tijd moeten verloopen, zou de minister misschien eens zeer ern stig onder de aandacht van de bezuini gingscommissie kunnen brengen zou het geen aanbeveling verdienen, de be zoeken der bezuinigingscommissie aan verschillende takken van staatsdienst niet steeds vooruit aan te kondigen. Het is ons maar al te dikwijls ter oore geko men, dat inzulke gevallen tegrn den dag van het bezoek „bezuinigingsobjectcn" worden „weggewerkt". Een „homme a- ,verti en vaut deux" denken de hee ren, die meenen door de heeren van d bezuinigingscommissie geschaad te kun nen worden. De defensie. Een altijd eenigszins penibel onder werp, waarover de meeningen in de Ka mers wel zeer uiteenloopen En nauw verbonden daarmee, de Volkenbond. De minister en daarmee de Regeering neemt blijkbaar een afwachten Ie nou- ding. aan. We moesten de beteekenis van den Bond niet overschatten Neen. Maar ook niet blind zijn voor de betee- kenis van den Bond, in verban 1 met verbetering der internationale betrekkin gen en de ontwikkelingsmogelijkheden Zoodat de regeering er naar streefle, bij voortduring, om, met vermijding van onnutte uitgaven, zoowel leger als vloot, op peil te houden. Een peil, waarop zij behoorden te stitan, om aan hun doel te beantwoorden. Waaraan de minister van Marine om hem dezen keer eens zoo te noemen toevoegde, dat hij de onderzeeboot voor de Hollandsche defen sie noodig acht, in de eerste plaats vanwege de groote preventieve kracht, die van dit wapen uitgaat als gevolg van de in den jongsten oorlog behaald' „successen" bij het optreden van onder zeebooten tegen andere oorlogsschepen Moest tot uitbouw van den vloot worden overgegaan, dan meende de minister dat niet in de eerste plaats een derde kruiser moest worden gebouwd, doch het aan tal jagers en onderzeebooten voor Indië moest worden uitgebreid. Onderzo .booten „Het antwoord van de armo natie aan de rijke": aldus noemde iemand d°- zer dagen dit lugubere wapen Inder daad. t Heel belangwekkend is ook, wat miui- nister Beelaerts opmerkte', ten aanzien van onze betrekkingen met het buiten land. In de eerste plaats de nog steeds hangende kwestie van het verdrag met België. In tegenspraak met g ruchten is er tot nog toe niet verder met België onderhandeld. Waarbij de minister ech ter pertinent wilde vast stellen, da.t elk streven naar uitstel der onderhandelingen der Regeering vreemd is. De voorberei ding neemt namelijk zeer veel tijd in beslag. De nieuwe studie waaraan de vraagstukken onderworpen zijn sinds vo rig voorjaar, is nog niet beëindigd. De oorzaak van den tegengevallen duur van dito nderzoek is eenerzijds gelegen in de veelheid en veelsoortigheid der betrokken belangrijke vraagstukken, terwijl zij an derzijds ligt in de talrijkheid der be trokken diensten en departementen, die daarover mede hebben te oordelen. De vele belangen worden zorgvuldig afge wogen en dat vergde veel meer tqa, dan men gedacht had. Zoodat de Minister ten slotte ongetwijfeld met het gelaat naar Brussel gekeerd opmerkte, dat men ook in België het oog niet kon sluiten voor het feit, dat een goede voor bereiding een noodzakelijke voorwaarie is voor het tot stand komen van een aan beide landen bevrediging gevende regeling. Verder weeft ook on3 land. mee aan het net van arbitrage-verdragen, waar mee Europa langzamerhand overspannen wordt. Sedert het verdrag met Duitsch- land van 1926, werd in 1927 een coneili- atieverdrag met Zweden gesloten, even als met Frankrijk op 10 Maart j.l., ter, wijl met verschillende andere landm on derhandelingen worden gevoerd. En de vraag, of het niet wenschelijk ware, te juister tijd met België een regeling te treffen tot verzekering van vreedzame beslechting van geschillen, had de aan dacht der Regeering. Hopelijk zal zij dit blijven houden! Zooa.ls te verwachten was, kwam er in de Eerste Kamer bij do algemeene be schouwingen in de Kamer weinig nieuws naar voren. Men kwam hoofdzakelijk nog eens herhalen, wat de collega's in de Tweede Kamer over de politieke con stellatie hadden gezegd. Zoo hield de j heer van Landschot (r.k.) een betoog, waarin hij vond, dat het verwijt van de s.d.a.p., dat de r.k. zich niet bij hen I wilden aansluiten, langzamerhand ver velend wordt. In de Tweede Kamer was veel gesproken over herstel van de coa- litie, en hij was het met mr Heems kerk eens, dat er nog heel wat zou moe ten gebeuren, voor de rechtsche coalitie hersteld was. Maar als er een partij was, die dat rustig kon afwachten, dan was het de r.k. staatspartij wel, meende hij. Dat een coalitie-regeering niet zui ver parlementair zou zijn, omdat zij geen aaneengesloten minderheid tegenov ;r zich zou vinden, bestreed hij evenwel Ook bij een zuiver coalitiekabinet was de volle werking van het parlementaire stelsel gewaarborgd. Voor de financieel- politiek i der regeering overigensniets dan hulde Opmerkelijk was ten slotte nog zijn ver klaring, dat in Nd. Brabant en Limburg geen levende ziel is, die denkt aan con eer hij weer volkomen de oude is. De ge weldige koortsen hebben zijn gestel he vig ondermijnd. Doch met Gods hulp maak ik hem wear kerngezonl" Hierop namen beiden hartelijk .-fscheid van elkaar. Professor Wallroth liet er geen gras over groeien en reeds in het volgende nummer van de „Klinische Wochenschrift kwam de door Artois onderteekende ver klaring omtrent zijn misdaad voor Wall roth had daaraan nog de volgende noot toegevolgd: „Met verzoek aan alle vak-, dag- en weekbladen bovenstaan le over te nemen." Maar al te gaarne werd dit sensatie- wekkend bericht door de blad°n overge nomen. Tal van bladen wijdden zelfs nog ellenlange artikelen aan dit in de ge neeskundige wereld groote opschudding teweegbrengend voorval. Geen wonder, dat thans de naam van den eigenlijken ontdekker, Valentin Diiringhoff jd, op ie ders lippen zweefde. Nog langen tijd wer den de gemoederen in beweging gehouden door de lage handelwijze van den pseudo- ontdekker, doctor Siegmund Artois en de tragische omstandigheden waaronder hij den dood had gevonden Zoodra Edith na haar aankomst te Rome zich voorloopig in een hotel had geïnstalleerd, seinde zij haar nader adres aan Artois. Toen professor Wallroth dit telegram in handen kreeg, verscheurde hij het verachtelijk in duizend snippers Drie dagen waren sinds de verzending van het telegram verloopen, zonder dat Edith ee- nig bericht had ontvangen. Reeds begon zij ongeduldig te worden, toen dienz ifden dag haar blik viel op i een bericht in het „Berliner Tageblatt", i waarin de tragische dood gemeld werd van doctor Siegmund Artois In het zelfde blad kwam de door hemzelf onder teekende schuldbekentenis voor Doodsbleek stond Edith van Mannstein van haar stoel op en gaf order onmiddel lijk haar koffers naar het station te bren gen. Zij nam een eerste klas plaatsbil jet naar Boulogne, waar zij zich op een Hollandschen stoomer met bestemming naar New-York inscheepte. Sindsdien heeft men nooit meer iets van haar gehoord. De kleine woudzangers waren rstomd en het loof in de toppen der prachtige beuken begon reeds de meest fantastische kleuren aan te nemen. De herfst was ge komen zijn heerlijke, zachtzonnige da gen en zijn verfrisschende lucht, die zoo wonderlijk opwekkend op lichaam en ziel van den mensch werkt. Op het punt, waar de Lindower bos- schen den straatweg bereiken en waar de slanke toren van een eenvoudig dorps kerkje van verre als een wenkende reu- zenvinger zichtbaar wordt, zat ri-gen hat vallen van de avondschemering Ingeborg Wallroth in de schaduw van de laatste cude woudreuzen, die hier aan den rand' van het vrije veld stonden Zij was op een boomstomp gaan zitten en haar hoofd als in een soort droomtoestand steunde tegen den enormen, met mos begroeiden rotssteen, die achter haar tusschen de grijze beukenstammen lag. Zij was niet gehuld in een diepzwart weduwegewaad met langen sluier; want haar eerlijke, waarheidslievende natuur had er zich tegen verzet een droefheid te huichelen, waarvan zij in haar hart hoegenaamd niets gevoelde. Een eenvoudige, donkere japon viel in sierlijke plooien om haar nog steeds meisjesachtig teere gestalte, terwijl een met zwart zijden linten ge garneerd hoedje haar hoofd tooide. Een stille, vredige ernst lag over haar ge- heele verschoning, iets van dien ernst, die ook den grondtoon scheen 1e vor men van het herfstlandschap, dat zioh voor haar oogen uitbreidde. De schokkende gebeurtenissen onmid dellijk voor en tijdens den dood van haar man en de talrijke opwindingen, die er het gevolg van waren, hadden een zeer nadeelingen invloed, op Ingeborgs bovendien toch reeds geschokte gezond heid uitgeoefend. Maandenlang had de professor in bange vrees verkeerd om zijn schijnbaar langzaam wegkwijnend kind. Maar het weerstandsvermogen van haar jeugdige natuur en de wenseh om te leven hadden tenslotte gezegevierd over het dreigende gevaar. Sedert de jonge weduwe weer als gast op Liudow ver toefde, was haar gezondheid van dag tot dag opgebloeid als een kamerplant, die na langen tijd eindelijk weer onder den vrijen hemel in het volle licht tn den koesterenden zonneschijn wordt overge bracht. Haar ingevallen wangen hadden zioh gerond en waren met een zacht rood bedekt, terwijl er weer een heldere glans straalde uit haar mooie oogen, die nog onlangs zoo dof en levensmoe Ie de we reld hadden ingestaaxd. Heel laag stond de zon reeds aan den horizon, toen op den straatweg de haasti ge stap van een man hoorbaar werd. Ingeborg luisterde en een gelukkige glim lach gleed over haar gelaat. Enkele mi nuten nog, toen stond hij voor haar bij wien al haar gedachten geweest wa ren, hoog en slank in zijn uiterlijke ver schijning zonder eenig zichtbaar spoor van de zware ziekte, waarvan hij eerst enkele maanden geleden volledig hersteld was. Een bruine volle baard omgaf thans Valentin Düringhoffens gelaat, die hem centratie naar de zijde van België, men wil Nederlanders blijven. Waarna de heei Rink (v.b.) nog eens kwam getuigen van zijn voorliefde voor het stelsel van even redige vertegenwoordiging. De Eerste Kamer heeft de sluizen harer welsprekendheid wijd opengezet ECMTI FQtEXHC 'BAAI -TABAA 1 v JGPüMO Zie je, dóf is kwalifeif Z'is orn te sfelen, boor, Sameawsrkende Zendings Corporaties. Maar:April Volharding gewenscht. De inkomsten van de maand Maart waren, zooals reeds gepubliceerd werd, niet enkel voldoende, maar zelfs zóó dat een klein deel van hetgeen Januari en Februari te weinig ontvangen werd, kon worden betaald. Groote dankbaarheid heerscht in de kringen der Hoofdbestuur ders. Opnieuw is ervaren, dat de Prote- stantsche Zending geen verloren zaak is. De nieuwe maand April, stelt evenwel nieuwe eischen. Ook deze maand is f 72.500.noodig. In de kringen der genen, die belangstellen in het Zendings werk of dat moesten doen is volharding noodig. Als Christelijk Nederland zich inspant, behoeft dit jaar geen tekort te ontstaan. zoo voordeelig stond, dat m n zon der bijzondere overdrijving van hem als van een knappen man zou hebben kunnen spreken. In de oogen van Ingeborg even wel zou deze gelaatsversiering stellig niet noodig zijn geweest, want ook zonder deze zou hij volgens haar de knapste man op aarde zijn geweest. Innig vleide zij zich tegen hem aan en toen hij haar op den frisschen rooden mond kuste, bijna precies op dezelfde plaats, waar hij zich anderhalf jaar gen leden voor de eerste maal deze vrijheid veroorloofd had, toen rukt^ zij zich. niet verschrikt van hem los, doch sloeg ine tegendeel in overstelpende gelukzaligheid haar oogen naar hem op. Arm in arm wandelden zij tusschen de weiden en akkers langs small0, kron kelende paden, over hun toekomst pra tend, over het zoete, nog nauwelijks denkbare geluk, dat voor hen was wegge>- legd. Ook over Valentin Düringhoffens wereldberoemde geneesmiddel sprak Ingen borg weer met schitterende oogen Toen trok hij haar echter teeder aan zijn borst en fluisterde zacht: „Ik ben daar niet trotsch meer op, liefste, want ik heb immeTs aan mij zelf ondervonden, dat er op aarde slechte een enk.l levens elixer bestaat, slechts een enkel waars achtig geneesmiddel de liefdel" Wederom ontmoetten hun lippen elkan der en de rossige stralen van de onder-, gaande zon beschenen als met en gou den glans der verheerlijking de beide ge lukkigste menschenkinderen, die er vol gens hun eigen overtuiging op dit oo-j genblik op dezen grooten, uitge jtrekten aardbol bestonden. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1