Tweede Blad 10.4805 vrijdag 20 April Costuums naar maat vanaf Ook voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. F*. JOHAN DE MOL, Kinderrubriek. FEUILLETON NA WATERLOO f 32.50 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Simplex-Fabrieken. Versterk. uw nierea I Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Gen.-Agent: J. C. DE TRIES, Winsnm (Gron) BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Werp dat lustetooze, afgematte gevoel vaa d, en herwin uw gezondheid en ener gie door uw nieren te helpen om de scha ttere en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot eea lust. Die pijn in de lendenen, die urinestoomissen, dat vermoeid, zenuwach tig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en dui zeligheid kunnen alleen te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rtigpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niengeneesmiddel aan denie ren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig- hebben en deze organen bij staat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun te genwoordige gezondheid aan de genezen de eigenschappen van dit niermiddel. Be gin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt her krijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon 34 Beste meisjes en jongens. Da oplossingen ran de rorig.j raadsels 1 Holle raten klinken het meest. 2. BETUWE (Gerard, Pitten, struik, Veluwe, Sophie). 3. In het r oor jaar keer en de zwa luwen in ons land terug. De nieuwe raadsels zijn: 1. Op de kruisjeslijn moet den naam ran een groot huis komen te «taan. t X o X o o o X o o 0 o o X o o o o o X o o O X D X 1 is Een medeklinker 2 is Een etuk hout 3 is Een vogeltje 4 is Een deel van een gang 5 is Iets dat de naaister gebruikt 6 is Een hoofddeksel 7 is Een medeklinker 2. Wie kan van een Moor iets maken, dat prachtig wit is? 3. In het volgende spreekwoori heb ik alle medeklinkers weggelaten Wie kan ze er weer allemaal inzetten? OOA E OUE OE IEE E OE OOM KABEL. Een Boereoverbaal uit den Taunus door FRITZ RITZEL. 'ft „Hebt u ook bekenden in Dorn-< sc hied V' vroeg mijn metgezel, een grijs aard van reuzen gestalte en met een intelligent gezicht, dat glad geschoren, met zijn harde trekken aan dat van een Romenschen imperator deed den ken Op den twee uur langen weg, dien ik gemeenschappelijk met den man van af Schwalbaeh was gegaan, had ik hem verteld, dat mijn wieg ook in Nassau had gestaan en dat in verscheid me dor pen van den Taunus nog familie van mij woonde. Nu zaten we gemoedelijk in de eenige herberg van het kleine Taunus- dorpje; ik laafde me aan een bord met dikke melk, waarin groote sneden rogge brood dreven, terwijl mijn metgezel een klein glaasje met Dauborner brandewijn ▼oor zich had staan en daarbij een groot stuk roggebrood met gerookt spek at, dat hij uit zijn leeren zak te voorschijn bad gehaald. De oude man met het sneeuwwitte haar, waarvan een jaar lok ken van onder het grijszwarte kalotje te voorschijn kwamen, en de blauwe, trou we oogen, was een ware vertegenwoor diger van het kernachtige slag nvur- DE BETOOVERDE HOORN Toen nu Finn vele jaren, tot zegen van de Fia.nna, over het rijk van zijn va der geregeerd had, kwam voor hem het einde. En het merkwaardige was nu. dat niemand eigenlijk precies wist, hoe of waar hij eigenlijk gestorven was. En nu zijn er in Ierland vel© Ieren, zonen van eeuwenoude Iersche geslachten, die ge- looven, dat Finn nooit gestorven is! En dat hij nog voortleeft, in een geheim, diepverborgen oord. En wanneer Ie reizi ger uit vreemde landen in Ierlanl komt en 's avonds bij een oude Iersche boer bij het vuur zit, dan zal hij al spoedig de oude legende van Finn vernemen. Dan zal men hem vertellen, hoe op een ze keren dag een smid in het bosch een onderaardsche kelder ontdekte, die afge sloten was met een deur. En in die den zich om en richtten zich op, op J hun ellebogen. Toen de smid dat zag, werd hij zoo vreeselijk bang, dat hij eens- j klaps den hoorn op den grond wierp en uit den kelder wegstormde. De deur wierp hij achter zich in het slot en de eleu- tel nam hij mee. Uren achtereen liep hij door, het bosch in. Toen kwam hij aan ten diep meer, dat als zilver blonk, j Daarin wierp hij den sleutel, die op den bodem van het meer, wel duizen1. meter diep zonk. Van toen af aan, is de kel der nooit meer geopend geworden Het bosch is over den kelder heen gegroeid, en niemand weet nu meer, waar die gelegen is. Maar de oude boeren van Ierland gelooven vast en zeker, dat eens de dag zal komen, waarop dkelder weer gevonden en geopend zal worden en waarop een moedig man drie keer hard op den betooverüen hoorn zal bla zen. En als dat gebeurd zal zijn, zal Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Verzuime niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. DE ATLANTISCHE OCEAAN VAN OOST NAAR WEST OVERGEVLOGEN. Het vliegtuig waarmede de tocht geslaagd is. Als inzet de drie vliegeniers v l.n.r. Köhl, von Hüoefeld en Fitzmaurice/* deur was een slot. En de deur was ge sloten. Niemand had ooit van dezan kel der gehoord en niemand wist ook waar de sleutel ervan was Daarom besloot de nieuwsgierige smid, een sleutel te smeden, om den kelder mee te openen. Het was een heel moeilijk werk, en da genlang werkte hij eraan. Want het was een heel vreemd slot. Maar eindelijk was het gereed en hij ging ermee naar den kelder in het bosch en maakte de deur open. Toen hij naar binnen k~ek. zag hij een groot vertrok. En op den grond lagen sterke, groote forsche mannen, in een diepe slaap verzonken En in het midden van hen lag er een, die groo- ter en sterker en schooner was, dan een der anderen. Naast dezen, lag een gToote hoorn met goud beslagen Toen de nieuwsgierige smid dat zag, sprong zijn liart op van vreugde. Want hij wist, dat de groote man niemand anders was dan Finn, de bevrijder van Ierland, die daar lag te slapen met zijn mannen. Daarom nam hij den hoorn op. Doch deze was zoo verschrikkelijk groot en zwaai-, dat hij hem slechts m-„t moeite aan zijn lippen kon brengen. Ev n blies hij er op. En dat gaf zoo'n ma. htig, zwaar geluid, dat het aan de einden der aarde gehoord kon worden. Door dit ge luid ging er een schok door de slapende mannen. Toen de smid weer wat uitgerust was, nam hij nogmaals den hoorn op en blies er op, nog harder dan te voren. Niet zoo dra hacl hij dat gedaan, of er kwam be weging in de slapende mannen Zij wend de bevrijder van Ierland, de moedige j Finn, met zijn edele mannen, opstaan uit j zijn slaap, sterk en krachtig en moedig j als voorheen, om het Iersche volk de zege en de overwinning te brengen en weer tot voorspoed en welvaart te voe ren. Dit is de geschiedenis van de beto> verde hoorn. EINDE. schcn, dat de dalen en hoogten van den Taunus bewoont. Uit zijn geh^ele we zen sprak esn ruwe eerlijkheid en een voud Zijn kleeding bestond uit een blauwlinnen kiel, waarboven een sneeuw wit, ongesteven hemd van grof linnen uitstak. Flinke beenschachten, zware be spijkerde riemschoenen en een reusach tige knuppel met gebogen handvat, vol tooiden zijn uitrusting. De Ker n zak, dien de man aan een breeden riem o- ver den schouder droeg was boordevol, er zat ook een massa kapot schoen werk in, dat de eerzame schoenm tker in Wiesbaden bij zijn klanten had opge haald, om het thuis te repareeivn Reeds om drie uur in de vroegte was de oude man van zijn hoog op de Kemel erheide gelegen dorpje op stap gegaan en had met volgepakten zak den zes uur langen weg over Schwalbaeh en de „IJzeren Hond" naar Wiesbaden afgelegd. Toen was hij in de badplaats van Pontius naaT I'ilatus geloopen, om het herstelde af te leveren en schoenen en laarzen, die reparatie noodig hadden, op te halen zoo werd het bijna twee uur voor hij op den terugweg kon gaan, waarop ik hem toevallig trof en mij bij hem aan sloot, daar we een heel eind den zelfden weg hadden. Zijn vraag, of ik ook be kenden in Dornschied had, kon ik slechts ontkennend beantwoorden. Nog nooit was ik op mijn tochten door het kleine nest gekomen, dat niet op den torris ten weg ligt, en voor dezen geen bijzondere aan trekkingskracht bezit. Op mijn vraag, waarom mrjn tochtgenoot informeerde of ik jusit in Dornschied bekend was, ant woordde hij: „Daar is de ouwe Anne Mar greet de Onze correspondent schrijft ons: Gewoon uit nieuwsgierigheid stond ik te kijken in de fabriekspoort van de Simplex Fabrieken, die even open was blijven staan. Toen kwam er een fa- brieksleider langs, die niet zei„Wat mot je", maar die vriendelijk vroeg: „Selt U belang in de werking «n ten rijwielfabriek En zoo gebeurde het dat ik één minuut later midden in de automatische draaierij stond. Draaierij is een pracht- naam voor wat men hier het. eerste oogenblik ondervindt; alles draait, hon- derde riemschijven aan den zolder krijgen hun gedraai van een paar mo toren en brengen dit weer over op draaiende stangen en draaiende ge reedschappen. Ik alleen 6ta onbewege lijk stil en kijk met verbazing hoe een wielnaaf, een moer of een as in onge- loofelijk korten tijd zonder meusche- lijke hulp gemaakt wordt. E^n lange, ronde stalen staaf komt voor o ai klein vorige week gestorven, die de herberg in het dorp gehad heb. Van die wordt een vreemd verhaal verteld! Mien valer za liger heb het nog meegemaakt; van dien heb ik het I As u het wilt hooren we gaan nog 'nen heel stuk samen, dan za'k het u vertellen 1" Daarna dronk de oude zijn borrel uit, hing den leeren zak om en nam zijn zwa- ren knuppel uit den hoek. Ook ik maak te me reisvaardig, en na een vriendelijk afscheid van de oude waardin stapten we naar buiten in de nog trillende lucht van den Juli-avond, om onze wandeling voort te zetten. Met bedachtzame stap pen ging de oude man naast mij, zwij gend zijn krommen pijp rook„nd, tot dat de heuvel achter het dorp beklom men was, waar het bosch begon, waarin een breed, tamelijk regelmatig voetpad de wandeling gemakkelijk maakte Wat Ie wakkere schoenmaker mij onder de beuken vertelde, waar in de kruinen de avondwind geheimzinnig fluisterde, het was een merkwaardig verhaal van het hoogste geluk en de diepste smart; het bewees, dat ware zielegrootheid ook in de harten leeft, die onder een boerenkiel kloppen, dat ook in het volk de oud- germaansche adellijke geest wortelt, die gebiedt eigen hartstochten te bedwin gen en van eigen rechten afstond te doen, als het- gaat om het welzijn van een geliefd wezen. Het was de 17de Juni 1815. De nacht was over da aarde gezonken en had on- gedeelte uit den kop van de auto matische draaibank te voorschijn direct komt een boor er op af, gevolgd door een paar breede beitels en die geven den vorm aan het stoafcind snel loopen zij terug en mak n de plaats vrij voor een emallen belt 1, die het bewerkte stuk van de staaf af snijdt, het valt naar beneden lus sob en de straalkrullen en is klaar Groepen van 5 automaten worden slechts door een man bediend on mijn geleider legt mij uit, dat Simplex daar mede slechts den lagen prijs ereikt, niet door gebruik van goedkoop materiaal en minder werkkrachten, maar door de volmaaktheid van de gereedschappen steeds meer op te voeren. Even later treden wij een andere werkplaats binnen, de nikkelkamer Hier heerscht rust, maar toch niet zoo als in vroeger dagen, toen de voor- werpen, die vernikkeld moesten wor den, urenlang stil aan koperen draadjes ju de nikkelbaden bleven hangen. Een paar jaar geleden heeft de firmi Van der Hoorn, Fabrikant te Utr cht, de rust in de nikkelkanjer komen versto ren met een nieuw, door haai* uitge vonden, nikkelprocedé. De te nikkelen voorwerpen hangen als de paarden en schuitjes in een draaimolen en draaien zoo rond door het nikkelbal, terwijl tegelijkertijd een groote ho re lheii lucht door de vloeistof geblaz i wordt. Een prachtig resultaat wordt bereikt, aangenaam weer gebracht. Onophoudelijk stroomde de regen omlaag en maakte het den soldaten moeilijk de wachtvuren aan te maken en den brand erin te hou den, de wachtvuren, die zoover het oog reikte, op de heuvelrijen, die het ri viertje de Lasne in België in 't Noord westen, begeleidden opvlamden Daar la gen de verbonden legerscharen van de Engelschen, Nederlanders en Duitschexs onder bevel van den Britschen veld heer, den hertog van Wellington, die, na beraadslaging met de andere bevel hebbers, besloten had, in deze gunstig lijkende streek den aanval van Napoleons leger, dat triomfeerend uit het Zuiden kwam aanrukken, af te wachten. Reeds flikkerden op de heuvels in het Zuiden hier en daar wachtvuren op, die be stendig in aantal toenamen, een tee ken, dat het Fransche legeer daar zijn tenten op-sloeg. Wellington was er vast van over tuigd, dat het Pruisische leger, dat twee dagen geleden door de Fransehen bij Ligny teruggedrongen was onder veld maarschalk Blücher, zich den volgenden dag bij hem zou aansluiten, zoodat de Corsikaan, die overtuigd was van zijn overwinning een overmacht tegenover zicsh zou vinden, die voor de verbondenen een gunstigen afloop van den slag deed ho pen. Langgerekte hoornsignalen riepen de manschappen bijeen tot gebed. In lange donkere rijen traden de krijgers voor de in pyramiden opgestelde geweren en voor het geschut, ontblootten op het gegeven commando het hoofd en luisterden naar de tonen van het koraal, dat door de muziekcorpsen gespeeld, plechtig opsteeg tot den Heer der Heeren. Wel zal bij de een betere en. sterkere nikkellaag daj* vroeger en Jan in een zesde van de» tijd. Simplex past deze nitviniing toe en thans wordt er alleen nog maar per draaimolen vernikkeld De litj duurt 20 minuten, maar de molen staat* nooit stil, de krukken, stangen, assen: stappen onder het draaien in en uit. Toen kwamen wij in een werkplaats-» die eveneens gewijd is aan het geheel verfraaien van het rijwiel, n 1. do lakkerij. Frames, vorken, wielen gaaxr kopje onder in groote inktpotten, ge* vuld met glanzend zwarte emaillelak. Eerst worden ze gedompeld in een: bizondere lak om bet voorwerp roest vrij te maken en te houden, daarna nog een paar maal in een andere soort lak, die hun zijn mooien diepen glans geeft; maar tnsschen ieder0» bewer-- king brengen de to email leeren doelen» eenigen tijd door in een oven, die op 200 gr. Celsius verhit is. Het geheele emailleer-bedrijf wordt absoluut stof vrij gehouden door de vloexen met water te besproeien en door lucht door, groote filters gezuiverd in lokalen te perpen, men krijgt dan zander -chureu» of slijpen een zuivere, diepglanzende emaille. Meer belang wist mijn goleider mijl in te boezemen in de werkplaatsen,) waar de har dings- en sold erovens staan. Iedereen weet wat het harden: van staal is: men maakt de conus ofl cup of wat men barden wil rood heoti en koelt die daarna plotseling af in water. Maar men weet niet dat dat sterke staal even gevoelig is als een inensch voor een weinig te veel of te weinig hitte of een beetje tocht. De hardingsovens, verhit door gis en electrisohem stroom, worden geregeld met thermometers, epanningsmeters. en' na het harden worden alle stukkan zorgvuldig gecontroleerd. Er worJti daarvoor gebruikt een klein teestelle»- tje, bestaande uit een gewichtjj mef, een diamanten punt, dat men op heff geharde voorwerp laat opspringen en door de hoogte van den sprong wordt de hardheid gemeten. De juiste vorm en hardheid van do bewegende deelen van het rijwiel zjjn het geheim van het blijvende lichte» loopen van het rijwiel en daarom wordt( aan het harden en slijpen zoo'n zoi besteed. Ben nieuwe fiets loopt bijr altijd licht, maar is het geen eerstel klasse fabrikaat, dan gaan de kogdl-t bewegingen zich zoogenaamd zettepf en de fiets gaat zwaarder loopen. De mensch, die misschien door een paan gulden prijsverschil, een fiets van on-» bekend merk koopt, is dan levenslang» veroordeeld om zwaarder te trappen! dan zijn evenmensch, dia verstandiger; was. In iedere werkplaats is iets bijzonders! te zien ook voor een leekde persen, die lantaarnhaken en andere deeleni waar andere middelen faalden, daar bracht de wereldberoemde Oprechte Winsnmer Zalf radicaal genezing. Zy geneest dan ook pijnloos de hard nekkigste steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, open wonden en beenen, dauw-, baard- en ringworm, sny- en brandwonden, winterhanden en voeten, fijt, likdoorns, wratten, oude en ver waarloosde wonden en alle mogelijke wonden tengevolge van doorliggen, smetten, kloven, barsten, uitslag en huidverschiNering enz. Duizenden lyders venden hierby baat. Vele attesten ter inzage. Prys per bus f 0.75 en f 1 35. Verkrygbaar by Apoth., Drog. en vele "Winkeliers. eenvoudige, aangrijpende wijs menig jong hart een bang voorgevoel bekropen heb benmenigeen, die nog in de volle krachti van zijn leven was, zal zich hebben afge-> vraagd: „Zal het de laatste keer zijn, dat» ik mijn hoofd neerleg om te slapen? Zal ik, wanneer de zon weer ter rus;e gaat» nog ademen en de geliefden in het ver re vaderland gedenken? Of zal mijn li-» chaam, verscheurd door de moordwerk tuigen van den oorlog, daarginds op hefl wijde veld liggen?" Welk een zegm ligt» er in de heerschappij van, de Almacht, dat zij in haar goedheid een ondoordring bare sluier over de toekomst legt eni het angstige meneohenhart de troostende hoop schenkt. Weer klonken gedempte commando's, donkere rijen gingen uiteen en in ernstigst stemming strekten de krijgers zich uiti naast de wachtvuren, gehuld in hun man-» tels ter beschutting tegen den regen- Spoedig werd het stiller in het kamp; slechts het knetteren van de vlamm n of het regelmatige marcheeren van j3n pa trouille klonken uit boven het geruischi van de onophoudelijk neervalt nte drop-1 pels. Van tijd tot tijd suisde een wind-» stoot over het veld en deed het lin-» nen van de officierstenten op en neer! klapperener volgden heviger regenbui en, zoodat de meeste soldaten een zitten-» de houding aannamen, om niet de geheeld oppervlakte van het lichaam aan den neerstroomenden regen bloot te stel-» len en, zoo in het vuur starend, in dof gepeins verzonken, zwijgend afwachtten* (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5