Droogpruimer? Na de Wasch PUROL Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4806 Woensdag 25 April 1928, Buitenland. Binnenland DE GASKWESTIE. {Plaatselijk Nieuws uili. "ga- - ^AND VAN ALTE^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post besehikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiëo van 1 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Reuzen luchtschepen. De Amerikaan8che regeering heeft de inschrijving geopend voor de 2 luchtschepen, welke bet Congres heeft toegestaan. Zy worden 187 voet lang en moeten 5 vlieg tuigen kunnen meevoeren. Zomertijd in Engeland. In Engeland is in den nacht van Zater dag op Zondag de Zomertijd ingegaan. Veroordeeld. De rechtbank te Loeblin heeft 9 com* monisten tot tuchthuisstraffen van 2 tot 6 jaar en nog 40 communisten tot kortere gevangenisstraffen veroordeeld. Drie vliegers verongelukt. Uit Pola (Italië) wordt gemeld, dat daar in de buurt een vliegtuig is gevallen. Het vliegtuig is verbrand. De drie vliegers, die er in zaten, vonden den dood in de vlammen. Zeven kinderen verdronken. Op de Frater-rivier in Britsch-Columbia is een visscbersvaartuig omgeslagen, waarop zich 4 volwassenen en 25 kinderen bevon den. 7 Kinderen zyn verdronken. 24 Dorpen onder water. Het sovjet-agentschap bericht, dat de rivieren buiten hun oevers getreden zyn in het Altaigebied, waardoor 24 dorpen onder water staan. De spoorlyn is overstroomd. Het is onmogelijk het aantal slachtoffers vast Ie stellen, daar het water boven de daken der huizen staat en nog wast. Mijnongeluk. In een myn bij St. Etienne in Frankrijk heeft zich een instorting voorgedaan. Een Fransch mijnarbeider en zyn Marokkaan- scbe makker werden onder vallend gesteente bedolven. Toen men hen bereikte, waren zy reeds dood. Nederland—Denemarken. De voetbal-wedstrijd te Amsterdam ge houden tusschen NederlandDenemarken, eindigde met 20. Chantage. De politie te Wassenaar heeft gearres teerd zekereo K. aldaar, die zich schuldig zoq hebben gemaakt aan afpersing. Een ingezetene van Katwyk bad een overtreding begaan, waarvan K. toevallig getuige was. Deze zeide het geval ter kennis van de politie te zullen brengen, tenzy hem een bepaald bedrag werd ter hand gesteld. De iagezetene van Katwyk voldeed hieraan. Later zou K, herhaaldelijk op deze wijze geld hebben weten af te persen, in totaal tot een bedrag van ongeveer f 8000. Tragisch. Te Leiden werd tegen mej. R. proces verbaal opgemaakt, omdat haar rywiel niet was voorzien van een belastingmerk. De juffrouw heeft zich het geval zoo aange trokken, dat zy eenige uren later is over leden. o Een zonderling geval In het begin van October verdween een inwoner van Leeds ait zyn woniDg en on danks alle nasporingen werd hy niet terug gevonden. Vyf weken later werd er een Ifk opgehaald, dat door zyn vrouw en anderen ais dat van den vermiste werd herkend. En het lijk werd op zyo naam begraven. Enkele dagen geleden is de man in zyn woning teruggekeerd. Hij verklaart zich niet te herinneren, waar hy de laatste 6 maanden is geweest en zelfs niet, dat hy de echtelijke woning verlaten heeft Ernstig ongeval aan boord. De 64 jarige schipper H. Wagener uit Mülbeim aan de Roer, wilde zyn in de Waalhaven te Rotterdam liggend sleepschip «Diana* verhalen. Hierby is hy met bet rechterbeen beklemd geraakt tusschen een staaldraad en een bolder. Het been werd onder de knie geheel afgeklemd. De 24-jarige knecht H. Mollingh uit Duisburg, die den schipper te hulp wilde komen, raakte met de linkerhand eveneens in het staaldraad beklemd. Hem werd een pink afgekneld. Beiden zyn, na door dr. J. G. Veenenbos voorloopig te zyn verbon den per «Politie II* naar bet Bureao van de Rivierpolitie in de Parkhaven en vandaar naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Wagener werd ter verpleging opgenomen, terwijl Mullingh ria te zyn verbonden weder naar het schip kon terug- keeren. O— Een oplichting van f 48 000. Dinsdag 17 April boden twee vreemde lingen, Zuid-Amerikanen vermoedelijk, in het reisbureau van de firma Cook and Son te Rotterdam een viertal chèques aan, die een gezamenlijke waarde hadden van onge veer f 48.000. De ebècues werden uit betaald Vrydag kwam men op het reis bureau tot de ontdekking dat ze valscb waren, De politie van het bureau Singel werd ODtniddelyk gewaarschuwd, doch zy heeft van de oplichters nog geen spoor kunnen vinden. De mannen, die de vervalschte efcèques hadden aangeboden, hadden, om vertrouwen te wekken, van te voren, een dag of tien geleden, chècues die in orde waren ver zilverd tot een bedrag van f 29.000 een week later kwamen zy met papieren die een waarde hadden van f 91.000. Daar zy haast hadden verzochten zy zoo spoedig mogelyk uitbetaling een bedrag van f 48 400 werd hun voorloopig gegeven. Tan het hoofdkantoor kwam nu bericht, dat alle cfcècues, die gezamenlijk een waarde van f91.000 zouden hebben, valsch waren. Begrafenis van Dorus Rykers. Uit Helder meldt men Op het kerkhof te Huisduinen, dicht by de Noordzee, op welker golven hij zoovele malen heeft gestreden met de woedende elementen, aan welke doodelijke omarming hij talrijke schipbreukelingen heeft onttrok ken, is Dorus Rijkers Zaterdagmiddag ter ruste gelegd. Het is een grooteche, aan grijpende plechtigheid geworden. Vyf marine-vliegtuigen cirkelden tijdens de begrafenis boven het kerkhof. Met het stedelyk muziekcorps aan het hoofd trok de stoet langs de Dijkatraat, de Kerkgraeht en den Kanaal weg naar het Havenpleiu. Daar wachte de muziek van de marine den stoet op, en vóór het monument, «voor hen, die vielen* legde de commandant der marine een krans op de baar, onder het spelen van trenrmuziek door de stafmuziek van de marine, terwyl van alle schepen en inrichtingen de vlag halfstok woei. Er stond een eerewacht voor het wachtschip opgeteld. De stoet trok verder langs het haven hoofd naar het Anderpark, waar de staf muziek afscheid nam en de plaatselijke muziekkorpsen weer aan het hoofd gingen. Onder de kransen waren er van het gemeentebestuur, de marine, het Dorus Rijkersfonds en de familie Ter Hall. Oud-eollega's van Dorus Rykers fungeer den als slippendragers, by wie zich voegde de heer L. Grunwald, oud-vice-voorzitler van het Dorus Rijkersfonds. Aan de groeve heeft eerst sehout-bij- nacht Quant namens den minister en ver» volgens de heer Ter Hall namens het Dorus RijkersfoBds gesproken. De meest passende hulde aan dezen eenvoudigen, grooten man, aldus eindigde spr., is te zorgen dat het fonds krachtig blijft. Na hem spraken meerderen. Nadat de zangvereeniging «Helders Man nen koor c nog een lied gezongen had, was de plechtigheid geëindigd. o Werkspoor. Ontslagen aangezegd. Als gevolg van de omstandigheid dat de directie van de Nederl. Spoorwegen de order voor tien locomotieveu in Frankfort en nie bij Werkspoor heeft geplaatst, is thans reeds a<m tien geëmployeerden van de loco- motieveriufdeeling der Nederlaridsche fabriek ontslag aangezegd. In den loop der volgende weken za> achtereenvolgens aan andere tientallen van deze fabrieksafdeeling, wegens gebrek aan werk, ODtslag worden gegeven. «Hbldc. O Het gevaar van den weg. De Kantonrechter te Breda heeft ver oordeeld, den 8teenfabrikant G. H. uil Etten-Leur, die op 20 Jan. j.l. met zijn auto in de Wilhelminastraat te Breda zoo danig en roekeloos reed, dat daardoor de veiligheid van het verkeer grootelyks werd in gevaar gebracht tot f 100 boete of 100 dagen hechténis en intrekking van ver- dachtes rijbewijs voor den tijd van 6 maan den. De eisch luidde f 150 boete of 5 maanden hechtenis en intrekking rybewys voor den tyd van 1 jaar. Overreden. Te Utrecht geraakte een 4-jarig knaapje bij het spelen aan de Hoogelanden onder het onderstel van een wagen. Het jongetje was op slag dood. o De eenige schat van een oudje gestolen. De ruim 75-jarige alleen wonende weduwe te Achterveld by Barneveld, moest dezer dagen haar eenvoudig stulpje, waarin zy vroeger aan de zyde van haar man en na zyn dood neg vele jaren moederziel alleen had gewoond, wegens ziekte verlaten, om ten huize van een familielid te worden verpleegd. Haar schamel inboedeitje be nevens de geit en eenige kippentjes, die door een buurman worden verzorgd, bad zy in baar woninkje achtergelaten, in de hoop, dat zij er nog eenmaal in zou kannen terugkeeren, oui haar kluizenaresseleven voort te zetten. Toen echter een dezer morgens bedoelde buurman kippen en geit wederom van voedsel zou voorzien, vond hij de achterdeur wjjd openstaan en al spoedig bleek hem uit een tevoren gesloten binnendeur, die met een blaaspijp was opengebroken, dat inbrekers hier wellicht hun slag hadden geslagen. Veel was er echter niet te halen geweest, doch oudja's gouden slot met bloedkoralen, dat voorheen door haar slechts op Zon- en Feestdagen werd gedragen, was verdwenen. Van dezen diefstal is aangifte aan de politie gedaan. >U. D.c Huiselijk drama. In de Balistraat te Amsterdam beeft zich Vrijdag een huiselyk drama afgespeeld, waarbij een 34-jarige vrouw door haar 36- jarigen man met een dolkmes in den rug werd gestoken. Zooals wel meermalen in deo laatsten tyd voorkwam had het echtpaar we«r eens ruzie, die voortspoot uit jalouzie van den man. Deze ruzie ontaardde in een hevigen twist, waarby de man een dolkmes greep en daarmede zijn viouw een diepe snede in den rug toebracht. De vrouw werd bewusteloos naar bet Onze Lieve Vrouwe- Gasthuis vervoerd, waar zy ter verpleging is opgenomen. De man, die bij de politie een volledige bekentenis aflegde, is in arrest gehouden en zal ter beschikking vaB de justitie ge steld worden. Groote inbraak te Rotterdam. f 12.000 aan bankpapier gestolen. Zaterdagnacht is er ingebroken in 't kantoor der N.V. Nederlandsche Petroleum- Maatschappij «Purfiua*, welke gevestigd is op de eerste étage van het pand 97 aan de Wijnstraat. Vrijdagavond 10 uur, toen het personeel heenging, werd niets byzon- dera opgemerkt, doch toen Zaterdagmorgen in de vroegte een der reizigers het kantoor binnenkwam, bemerkte bij, dat er een paneel was uitgezaagd van de deur, welke toegang geeft tot het bediendenkaDtoor. In dit kantoor staat achter een houten schot een brandkast van ongeveer 1 M. hoogte. Na door verschuiving van een kast, welke gebruikt wordt voor berging van papieren, een hoekje te hebben gemaakt om onopgemerkt te kunnen werken hebben de inbrekers in de voorzjjde van de brand kast een gat van 20 by 30 c.M. gemaakt. Toen bleek, dat men door dit gat de deurtjes van de loketten in de brandkast niet kon openen, beeft men een gat van 12 cM. middeilyn rond het slot gemaakt. Het slot is daarna verwjjderd en de kast kon worden geopend. Een bedrag van f 12.000 aan bank papier en een aantal kwitanties zijn ge stolen. heeft men vaak Schrijnende Handen Dit scbrynen houdt dadelyk op door Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Daags na de laatste vergadering over de elektriciteitsvoorziening las ik in mijn lyfblad, dat Venlo gas zal betrekken uit de myn- streken. Ik meen, dat bet z'n nut kan hebben, om ter meerdere inlichting uit dat bericht een en ander mee te delen. De Venlose gasfabriek werd in 1862 opgericht eB is sinds 1 Julie 1886 geëx ploiteerd door de gemeente, 't Produktie- vermogen is opgevoerd tot plm 2 millioen M3. De gasprys bedraagt 11 ct. per M3. Jarenlang was de gasfabriek 'n ge- meentellk melkkoetje. De winsten verschenen helemaal op de begroting en hielden de belastingen laag. Er werd gees reserve gekweekt en toen voor enkele jaren uitbreiding moest komen en er f 70 000 nodig waren,bleek dat er verkeerd gehandeld was I Sinds werd een reserve gekweekt, die al 'n paar jaar haar maximum f 60 000 heeft bereikt. (Zo verschijnen de op de vergadering voor gelezen cijfers van gaspr^zen in sommige gemeenten in een ander licht I) lotussen was over de gasfabriek een vernietigend vonnis geveld. En toen met de mijnen onderhandeld werd, kwam 'n groot bezwaar voor den dag er moest 'n dure transportbuis komen van 6 ton Sedert hebben de Staa'.sooynen verklaard de aanleg van de buis voor hun rekening te zullen nemen en 't gas te leveren franko gashouder. Dan kwam men voor bezwaren alsbedrijfszekerheid, tydelike stopzetting wegens staking, vernieling trans- sportbois, zullen de beschikbare gassen ook beschikbaar blyven, b.v. als de kokes fabrikage niet of niet voldoende lonend blyft. Venlo heeft gemeend, dan nog altijd een gasfabriek te kunnen bouwen. Het kontrakt is aangegaan voor 20 jaar De Staatsmynen leveren 't gas tegen 2,8 cent en by toenemend gebruik tot 1,9 ct. de cijfers, die ook aan Noord-Brabant aan geboden zijn. Voor Venlo is 'n afname van 1.7 millioen M3. voorwaarde. Ten slotte heeft de Raad 't voorstel aangenomen met 154 stemmen. G. G. CARPAY. HEUSDEN. Zondagmorgen werd door de «Heusdenscbe Herigelsportvereenigingc haar aangekondigd onderling Vischconcours gehouden. Te 9 uur kwamen de leden die aan dit concours deelnamen, ten getale van 31, byeen in het café van den heer AdI. van Dijk. Met banier voorop trok men naar het Heusdensch kanaal nabij de Draaibrug waar het concours gehouden zoo worden. Na de noodige formaliteiten en nadat door den heer A. van Genderen per hoomsignaal het sein tot den aanvang was gegeveD, ving deze onderlingen kampstrijd aan. Na een korte pauze en na verwisseling der plaatsen werd om twaalf uur de wedstryd gesloten en trok men weder in gelederen naar het café van afmarsch. Hier had de prijsuitdeeling plaats en de uitslag was als volgtKunstvoorwerp, ge schonken door den Eere-Voorzitter Mr. C. W. van Ommeren, viel met loting ten deel aan den beer G. van Hemert (grootst aantal). Ie prijs zwaarste gewicht J. van Dijk. 2e Nic. v. d. Dungen. 3e M. van Diggelen. 4e W. van Balkom. 5e F. van Diem. 6e L. van Wetten. 7e Corn. Kolf. 8e P. v. d. Oever. 9e W. Baaijens. 12e G. Millenaar. Bij loting vielen de overige prijzen ten deel aan 13e prys D. v. Herwaarden. 14e P. Verheij. Dab ben ik gelukkig niet Wanf 'k pruim uibluilend de sappige en malsche 15e Job. Bax. 16e Jo Verhef. 17e W. v. Helden. 18e Ant. v. Dyk. 19e C. de Leeuw. 20e W. Wolfensberger. 21e H. v. d. Besselaar. De geheele wedstryd had een zeer ordelyk en geannimeerd verloop, zoodat allen hoogst voldaan waren. Het bestuor kan met genoegen het welslagen van dit eerste onderlinge concours constateeren. Moge het gevolgd worden door meerdere en ook door een Nationaal concours voor aangeslotenen by den Ned. Hengelaarsbond. Het banier dat vervaardigd was door het lid P. Verheij komt den ontwerper hiervoor een woord van hulde toe. De collecte voor het aan H.M. de Koningin-Moeder aan te bieden huldeblyk braeht alhier op f 68.67J. 20 April. Voor de Pluimveevereen. «Heusden en Omstreken* op de Gelder- malsensche Eierveiling geveilde eieren brachten, na aftrek der onkosten, op Hoendereieren Wit f 5 07 Bruin f 5.27 Eendeneieren f 4.47 Alles per 100 stuks. Vrijdagavond werd in hotel «Het Wapen van Amsterdam* een zeer druk bezochte vergadering gehouden, die was uitgeschreven door het Comité van Actie, ter zoo mogelyke verkrijging van electrici- teit voor Heusden. Als spreker trad op ingenieur Oomens van de P.N.E.M. Nadat de Voorzitter van het eomité de vergadering had geopend, zette deze spreker op duidelijke wijze het belang, het nut en het voordeel van elec- triciteit uiteen. Hij deelde de aanwezigen mede, dat de P.N.E.M. de ingezetenen van Heusden electriciteit wil leveren voor licht- verbruikers voor 35 cent per K.W.U., boven een hoeveelheid die voor iedere wo ning geschat zal worden voor 20 cent per K.W.U., terwyl in speciale gevallen stroom geleverd zal worden tegen 7 cent per K.W.U, Op deze lezing volgde een levendig debat waarby de heer Mr. C. W. v. Ommeren vooral de P.N.E.M. bestreed, omdat zy het monopolie voor Heusden in handen wilde krijgen. Ingenieur Oomens, weerlegde dit en zeide dat onder deze bepaliog alleen werd verstaan stroom voor verlichting, zoo dat verwarming daarbij uitgesloten bleef. De heer Mr. van Ommeren deelde verder mede dat de gasfabriek eerdaags voor zg. kookgas met een verlaging zal komen. Aan het slot deelde de voorzitter van het comité nog mede, dat de actie van het comité niet alleen op het eog bad Heusden zoo mogelijk in het genot te stel len van electriciteit, doch er teveas op ge richt was, te voorkomen, dat Heusden door een concessie aan de gasfabriek nog ge durende een reeks van 10 jaren van het genot van electriciteit verstoken zou blyven. Hierop sloot hg met een woord van dank tot de aanwezigen en den heer Oomens voor zjjn rede, de bijeenkomst. Zondag hield de Postdaivenvereen. «De Snelvliegersc (te Elshoat) een wed vlucht vanuit Hall (België). Afstand 133 K.M. De prijzen werden behaald als volgt G. Sluijmers, 4e, 3e, 4e, 8e, 9e, 10e pr. M. van Huiten, 2e, 6e, 41e prys. A. Duisters, 5e prys. P. A. de Graag, 7e, 12e, 16e prijs. MCinSRLAB nor let Land van Heusden en Altena, de Lanistraat en He Boiielerwaarit

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1