Pil nummer aestaat mi 2 Mailen- A. S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Examens. Uw Haar UND VAN AITHNA Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden. jNo. 4809, Vrijdag 4 Mei 1928. GLANSVERF <-'ii Huisapotheek voor 60 centen I Kloosterb alsem IliiiEieiilaiifl A. Verschuur-Baert Buitenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Prima, zuiver bereide in bussen van V» en 1 Kilo. Droge Verf Vensterglas Lakken en Vernissen. Verfkwasten Penseelen. Behangselpapieren. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52 Botermarkt telef. wo. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAJH Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingea. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst* Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.] WÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA „Geen goud zoo goed" wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het biijit heter zitten het valt niet meer nit indien gy des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. NIEUWSBLAD voor Het Laid ui Htislii ei AlteiaJeLmostraal nu Bommgierwaar Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 00 cent. Elke regel> meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar er. Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Alle lezers weten wel hoe ontzettend moeilijk het in den tegenwoordigen tijd is om eene eenigszins behoorlijke betrek king te krijgen. Er loopen er duizenden met allerlei diploma's in den zak. die naar een baantje hunkeren, terwijl het aantal niet gediplomeerden, dat naar een betrekking smacht nog heel wat groot er is. Nu zijn hiervoor verschillende redenen te noemen. Eerstens noemt hot aantal betrekkingen oer af dan toe, zulks ten gevolge van de ver doorgedreven bezuini ging op allerlei gebied na de oorlogsjaren alsmede tengevolge van het fed dat de bevolking van Nederland steels groeit, waardoor de verhouding tusschen het aan tal bestaande betrekkingen en ie grootte der bevolking steeds meer onevenredig wordt. Voorts is een reden dat de Nederlander te veel aan zijn vaderland is gehecht en daardoor weinig lust gevoelt om in den vreemde zijn kost te gaan verdienen. Hij heeft liever een klein droog stukje brood in eigen land dan een flinken boterham buiten de grenzen. En zoo zouden nog heel wat meer oorzaken genoemd kun nen worden. Maar hoe een en ander ook zij, vast «taat dat het aantal disponibel zijnde arbeidskrachten de vraag er naar ver re overtreft. Voor een baantje, waarvoor men eenige jaren geleden den neus zou hebben opgehaald, zijn thans legio lief hebbers. Een gevolg daarvan is dat de eischen voor welke betrekking ook, steeds hooger worden gesteld en dat het een wedloop naai- diploma's van aller lei soort is geworden. Tal en tal va.11 landgenooten onderwerpen zich tolken ja- re aan examens, die wc weten niét waar voor al, gehouden worden. Voor letter lijk alles wordt een of ander m .t goed gevolg afgelegd examen vereisclit Voor kinderjuffrouw, telefoniste, klerk op een kantoor, ja voor tal van baantjes waar voor met een minimum ontwikk ling kan worden volstaan, vraagt men den candi- daten: „hebt U examms gedaan ni zoo ja welke?" Nu weten we wil daft exa mens een zekere maatstaf van kennis zijn, maar men overdrijvo toch niet met te beweren dat examens het eenige middel zijn om de kennis van iemand te kunnen beoordeel en En daarbij komt dan nog dat examens over het algemeen niet in het minst de geschiktheid van een candi- daat voor het door hem begeer V baant je kunnen aangeven Om een voorbeeld te geven, noemen we het examen voor het politic-diploma Het heeft onze voll j sym pathie omdat we het voor een poli tieman broodnoodig achten dat hij in het bezit is van ontwikkeling en van eenige wetskmnis Maar. vragm we ons af, geeft het examen ook ecnigen waar borg dat de geëxamineerde de noodige tact bezit iom als een goed po litieman te kunnen fungeerm? En nu kunnen we op deze vraag gerust een absoluut ontkennend antwoord geven, zonder daarmede ook maar in 't minst te willen zeggen dat het examen daardoor zijn groot nut niet zoude afwerpen 't Eenige wat wij willen tew .ren is dit dat een examen niet, alles geeft ?n ook niet alles kan geven om een andidaat zoo ruim mogelijk te kunnen beooi leden, zoodat men de waarde van e n examen niet mag overschatten. Naar ons oordeel wordt er bij de ex amens over het algemeen te veel met cijfers gewerkt d.w.z. dat men aan de waarde der cijfers dikwijls al te veel blijft hangen. r De examinatoren zien wel eens de hoo rnen van het bosch. terwijl het bosch zelf niet wordt aanschouwd. We bdoelen hiermede dat in een stuk werk wel eens fouten gemaakt worden, die op zir h zelf beschouwd, stellig ernstig zijn, maar. die wanneer ze in verband met b*t geheele geleverde werk worden bezien, een veel minder ernstig krachten dragen En nu moeten de fouten zoo mogelijk in verband met het geheel worden beoordeeld Na tuurlijk kau zulks lang niet altijd, maar wanneer het kan moet het geschieden ook. De algemeene examentijd in ons land nadert weer met snelle schreden Er wordt thans heel wat gezwoeg 1 en ook wel onnut werk gedaan, want elk e- xamen is heuscli niet doelmatig in el kaar gezet. Er zijn examens, die vakken bevatten, waarvan men men zich af- vraatg„Hoe komt men er toe om voor zoo'n examen zoo'n vak te examine wen Het ergste bij examens is wel dat de bekwaamheid der examinatoren of der gecommitteerden, die als bijzitters fun- geeren, meermalen in twijfel moet worden getrokken. Onbekwame examinator-n wor den nog al eens aangetroffen bij particu liere examens b.v. bij die, wvlke van wege vereenigingen worden afgenomen, terwijl niet voor hun taak bereken da gecommitteerden, wel eens worden ge vonden onder lien te wier overstaan de eindexamens der Hoogexe Burgerscholen met vijfjarigen cursus Worden gehouden. En dit laatste zou nu minder erg zijn als die gecommitteerden alleen dienst moesten doen als figuranten Maar dat is hun taak niet, want zij behooren er voor te maken dat het examineren op eerlijke wijze geschiedt, terwijl hun oor deel!, bij liet toekennen deT punten wel degelijk gewicht in de schaal legt. Ook komt het voor dat: wegens het groot aantal candidates, dat zich voor een examen aanmeldt, diverse eubcom- missiën met het onderzoek in hetzelfde vak zijn belast. Dit is geheel en al ver keerd om de eenvoudige reden,' dat daar door de eenvormige beoordeeling ver dwijnt, en over het lot der andidaten niet hetzelfde oordeel word.t geveld, 't Kan dan voorkomen dat een can lidaat bij sub-commissie A wordt afgewezen ter wijl hij. indien hij sub-commissie B had getroffen, een volldoend cijfer zeru heb ben bekomen. Uit een en ander ziet men dat aan examens nog heel wat fouten kunnen kleven en dat het geen wet van Meden en Perzen is dat een geënami- meerde noodwendig beter moet zijn dan een niet-geënamineerde. Zeker ex amens moeten worden afgenomen als een noodzakelijk kwaad, maar men stelle niet Smeer examens in dan bepaal 1 noodig is en. 't zij nogmaals gezegd, men hech te geen overdreven waarde aan liet be zit van diploma's en bullen. I f Wij hebben van een zeer gunstig bekend staande fabriek aangekocht een partij uitschot-sigaren welke verkrijgbaar zjjn tegen den prijs van vijf en zes cent. Per kistje van 100, resp. f4 75 en f 5.50. I 88 Moord door een zestienjarige. Te Londen heeft een zestienjarige jongeD, een zekere Frederich Flinch, een zes en- vijftig-jarige vrouw vermoord en een poging gedaan om ook een acht-en-twintig-jarige vrouw te vermoorden, die beide in betzelfde huis woonden als hy zelf. Bij het ver hoor voor den politierechter verklaarde Flinch, dat een onweerstaanbare impols hem tot zijn daad had gedreven. Hij zeide, dat hij by den hasrd zat, toen zyn tanden hem razende pijn gingen doen en zijn zenuwen begonnen te trillen. Hij kon zich toen niet weerhouden Daar een mes te grijpen en zich op de beide vrouwen te storten. Hy had geen enkele reden voor zyn daad. ——O Dubbele moord. Luppe, een machinist, die eenige dagen geleden wegens ongeneeslykheid van zyn kwaal uit een ziekenhuis was ontslagen, heeft te Nicolai in Oost Opper Silezië met een byl eerst zyn vader en daarna deD dokter die hem had behandeld, in diens spreekkamer vermoord. Men vond een briefje op Luppe met de oamen van nog 8 persnen, die hy eveneens had willen vermoorden. Luppe heeft in waanzin ge handeld. Door een hond verscheurd. Zondag j.t. is in bet Mecklenbargsche dorp Kühlensteio een tragische gebeurtenis voorgevallen. Een aldaar woonachtige vrouw Börth genaamd, liet een hond, die het het eigendom was van haar buurman, ir> baar tuin. Het groote dier sprong daarop op haar toe, wierp haar op den grond en begon haar te verscheuren. De hoofdhuid werd de ongelukkige letterlyk afgescheurd door de beten van bet dier brak haar arm op twee plaatsen. Haar gelaat werd on herkenbaar verminkt. Het slachtoffer bleef bewusteloos en badend in haar bloed liggen. Zy werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zy spoedig aan haar verwondingen overleed. O Noodweer boven Duitschlarid. Over het geheele gebied van de Berg- strasse in Hessen heeft Zondag een nood- wesr gewoed, waarbij een buitengewoon zware hagel hevige verwoestingen heeft aangericht. Omtrent de ramp, die het gebied van Rijn en Main heeft geteisterd, wordt thans nader gemeld, dat sedert tientallen van jareu een dergelyke ramp niet is voorge komen. Het ergst getroffen zyn verschil lende gemeenten aan de Bergstrass*. Voor al de plaatsjes Zwingenberg en Auerbach zyn zwaar getroffen. Meterhooge watermas- s\i stortten zich door de passen van het Odenwoud in de vlakte van het Rijndal. Wat storm en hagel hadden gespaard, werd door het water vernield. De vooruitzichten voor den fruitoogst zijn geheel vernieiigd en ook aan de vroege gewassen is veel schade berokkend. De Hessische staatspre sident en verschillende ministers zyn naar het geteisterde gebied vertrokken. Onge twijfeld zal terstond een hulpactie voor het getroffen gebied op touw worden gezet. Brandweer en politie zijn overal met het oproimingswerk begonnen. Er is veel vee omgekomen. Tijdens het noodweer wond een boerenvrouw zich zoo op, dat zij een hartverlamming kreeg en stierf. Tal van auto's konden niet verder en zyn ernstig beschadigd. Overal liggen ontwortelde boo,men. Ook te Spessart en in het Main-Taunusgebied heeft het nood weer gewoed. Ook in het Zuidelijke ge deelte van de Palts is het Zondagmorgen boos weer geweest, waardoor vooral Landau en omgeving zyn geteisterd. De schade is overal groot. De straten van Landao, waar het water Zondag 1 meter hoog stond, waren Maandagmorgen nog geheel met slik bedekt. Doordien ook het terrein van de gasfabriek onderliep, stond er ge vaar voor de gasvoorziening. Sedert 1868 heeft een dergelijk noodweer niet gewoed. Tengevolge van den sterken Noord Oosten wind zijn Zondag op de Berlijnscbe meren en plassen, waar dank zy het warme lente weer honderden roeibooten, kano's, zeil en motorbooten toerden, veel ongelukken ge beurd, die over het algemeen goed afliepen. Tal van roei- en zeilbooten sloegen om, maar de schipbreukelingen konden meeren- deeis gered worden. Op het Tegelermeer zyn echter 2 personen verdronken. Een met 6 personen bemand jacht werd door een stoomboot geramdhet jacht zonk onmiddellijk de bemanning van de stoom boot wist 5 personen te redden, maar de zesde verdween in de diepte. Even later sloeg er een roeiboot om, en een jong arbeider verdronk. O Bulgarije opnieuw geteisterd. Dinsdagmiddag om 4 uur is een zeer hevige cycloon over Stara Zagora en om streken getrokken, waarbij vele gebouwen werden beschadigd. De wervelwind ging vergezeld van hagel, sleurde de daken mede en vernielde vele barakken. Een vracht rijder werd met wagen en al meegesleurd en tegen den grond geworpenhij liep ernstige verwondingen op. Naar gemeld wordt, zijn er 50 personen gewond de materieele schade staat nog niet vast. De cycloon volgde de richting Noord- Zuid en trok door Noord-Bulgarije van Rosse naar Goma-Orchowitsa, waardoor de telegraafverbindingen met Roemenie werden verbroken. Het Belgische Roode Kruis heeft 10 000 frans gezonden voor het geteisterde gebied van Bulgarije en eenzelfde bedrag voor het verwoesie gebied in Griekenland. Tankschip in de lucht gevlogen. In de haven van Wei-Hai-Wei is een benzine-tankscbip in de lucht gevlogen. Zes Chineescbe arbeiders werden gedood. 3 zwaar gewond. goed voor brand-, snij- cn stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker s Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. Tragische dood. Te Beierveld by Leipzig kwam de vrouw van een onderwijzer met haar kleeren te dicht by de kachel. De kleeren vatten vuur, de vrouw verbrandde. Haar echt genoot was aanwezig, doch daar de mm blind is, kon hy de vrouw Diet helpen. —o- 18 Groote brand in China. Drie honderd personen omgekomen. Eeu brand van grooten omvang heeft te Poentoeng, aan den oever van Wangpoe (China) gewoed. Alle huizen op een opper vlakte van meer dan een vierkante mijl zyn afgebrand en ongeveer 300 dorpsbe woners zyn omgekomen. Kleine oorzaken hebben vaak groote gevolgen. Het plaatsje Grosz Gyovilz in de buurt van Pres8burg i3 nagenoeg gehee! in de asch gelegd door een brand, ontstaan uit een ongeluk van met lucifers spelende kinderen. Niet minder dan 14 woonhuizen en 20 bijgebouwen liggen in de asch. o Revolutionair Complot in Portugal. Maandagavond is een geheime zitting van een contra-revolutionair comité door de politie overrompeld. Talrijke officieren werden gearresteerd, waarbij zich een hevig vuurgevecht met geweren en mitrailleurs ontwikkelde. Ten slotte moesten de offi cieren zich overgeven waarna zy naar de gevangenis werden overgebracht. o— De Bremen c-vliegers. De groote officieele ontvangstplechtig heden ter eere van de Oceaanvliegers zijn Maandag te New-York aangevangen. Te 14 30 verlieten de vliegers, begeleid door de feestcommissie, Ricz Carlton Hotel om zich naar de regeeringsboot te begeven, die hen n8ar de batterij zou brengen, alwaar de parade zou aanvangen. De ontvangst van de vliegers van de Bremenis een buitengewoon grootsche gebeurtenis geworden. De weg, waarlangs de vliegers werden ingehaald, was afgezet door een eere-garde, honderden bereden politie-agenten, marinetroepen, padvinders, enz., in het geheel ruim 10 000 man. Op Battery Plase heerschte een onbeschryfelyk lawaai. Talryke eskaders van marine- en militaire vliegtuigen bewogen zich in de lucht. De schroeven ronkten en daarbij weerklonk het geloei van de sireneD, dat de muziek geheel overstemde. Toen de parade begon, begon het zacht te regenen, doch aan de feestelijke stemming deed dit geen afbreuk. Vijftigduizend- personen stonden op de straten van New-York om de vliegers op weg naar Broadway te zien, waar de win kels speciale voorzieningen getroffen had* den tegen mogelijke beschadiging door de opdriogende menigte. De officieele ontvangst welke de stad den zBremenc-vliegers bereidde, duurde 5 uur. By de receptie ten stadbuize hield de bur gemeester een toespraak tot de vliegers, waarin hij o.a. zeide, dat het kiezen van New-York als doelpunt van de Transatlan tische vlucht een mooi gebaar van Duitsch- land en Ierland is geweest, dat door Ame rika niet zal worden vergeten. Daarna werd hun de staatsvliegmedaille, alsmede de oorkonde van het eere-burgerschap der stad overhandigd. Zy wilde met alle geweld »zeemant zijn. Het vliegongeluk bij Soerabaja De politie te Kopenhagen heeft voor de Aneta seint uit Soerabaja:^ vierde maal een jong Enge'sch meisje ge- officier K. W. van der Vc m, die biji arresteerd, dat zich als zeeman opeen liet opgeval met de v f zkh Et.gel9ch schip wi.de la,.„ „ons..J. ££«5 JT* 3 Nederlandsch stoomschip vergaan. Uit Sydney wordt gemeld,, dat hetj Nederlansche stoomschip „Callisfo" Zaa terdag ter hoogte van New-Schotland in- een dichten mist aan den grond is ge* loopen. Het schip eigendom van d-^maat* schappij ..Zeevaart" te Rotterdam, had 31 opvarenden aan boord. Vermoed wordt dat allen zijn omgekomen. De b.manning] bestond nagenoeg geheel uit Nederland ders .De „Callisto" was 4310 bruto toni groot. Naar de roede rij mededeelt, is eo'n stuk* geslagen reddingsboot van de „Callisto'* aangespoeld met 15 vaam touw en «een ain ker er in. De bemanning beeft waarschijn* tijk getracht met deze boot t> landen. De juiste plaats van de stranding is nog niet bekend. Naar alle waarschijnlijkheid: is het echter Port Nova Als de mist op- klaart, wordt een nader onderzo.k inga* steld. O— f Veenbrand. Een groote veenbrand ontstond er in het turfveld van de Maatschappij Ter-, windt te Arntzveen, turfstrooiselfa., te Friezenveen. Er is ongeveer 15000 ku bieke meter bijna droge bolst rturf ver brand. De schade aan verloren turf en droogveld is groot. De brand is vers moedelijk ontstaan door onvoorzichtig* heid met het aansteken van heide. De gemeente-politie stelt een onderzoek in, O Boschbrand bij Hoogeveen Een ernstige boschbrand heeft g2Woed bij Veenlust in de nabijheid van Hooge veen. Met man en macht werd gewerkt' om uitbreiding te voorkomen. Een brand* spuit deed goede diensten. De motorspuit uit Hoogeveen werd ook nog g.vraagd maar deze behoefde geen diensten te1 doen. Ruim 3 H.A. mooie jonge dennen, éi* gendom van den heer Alb. Evers tek Nieuweroord, werden een prooi der vlam* men. De dennen waren niet verzekerd. Inbraak te Heinenoord. Bij de wed. v. d. Perk manufacturers teit te Heinenoord is een partij goederen ont vreemd ongeveer ter Waader van f 300*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1