Tweede Blad Nieuwsblad no. 4812 Costuiims naar maat vanat Overspannen Jan Geertzen Kermis te Heusden bezoekt jet wapen ten Amsterdam" 3| MATINEE Gedurende de Kermisdagen „DE GOUDEN LEEUW" Wederom gearriveerd op He Kermis te HEUSDEN Wafel- en Oliebollenkraam BOTERWAFELS BOTERMARKT, tegenover Firma Man de Mol. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. f 32.50 F\ JOHAN DE MOL, Dames-Jazz-Band-Cappelle, Firma A. SAS. Oliebollen, Krenten- en Sucadebollen, Firma A. SAS. Ingezonden. Parlementair Overzicht. Mej. MARGA CATZA (Tirolienne) Vragen op rechtskundig gebied smaakt als room Ruime auto- garage's Hubert v. Strien. orchestrion. BEHOORENDE BIJ HET In deze gemeente woont eene vrouw, wier man reeds 12 jaren is verdwenen. Van zijn al- dan niet-bestaan weet zij niets. Nu wil zij gaarne met een ander trouwen. Kan dat en zoo ja, welke weg moet dan worden bewandeld? W. K. De vrouw moet een Advocaat-Procureur in den arm nemen, daar er een vonnis van de Arrondissements-Recbtbank moet komen, waarby haar vergund wordt een nieuw huwelyk aan ie gaan. Eenige jaren geleden stierf myne vrouw, die my 3 nu nog minderjarige kinderen naliet. Een paar weken terug overleed eene ongehuwde zuster myner vrouw. Hoe kan ik nu te weten komen of deze een testament heeft gemaakt E. M. Indien U geen Notaris kunt vinden, bij wien een testament van uwe schoonzuster mogelyk zou zyn op te diepen, dan kunt U zich bet best wenden tot eene Ontvanger der Registratie, die U den weg kan wyzen naar het testamentenregister te 's Gra venhage. Wanneer by publieke veiling land wordt verkocht en van die verkooping veiling- boekjes zyn uitgegeven, waarin bepaald was l°/o strykgeld en 8V2 procent on kosten, mag dan door den Notaris nog extra kosten worden berekend voor zegels Y. D. Buiten de kosten, als door U aangegeven, mag de Notaris geen extra kosten bere kenen voor zegels. Art. 2 van de verordening op de hef fing van schoolgeld luidt 1. De schoolgeldplichtigen worden in gedeeld in klassen. 2. Als grondslag voor deze indeeling wordt genomen het zuiver inkomen der schoolgeldplichtigen volgens de kohieren van de plaatselijke inkomstenbelasting voor het loopend belastingjaar, of zoo dat in komen nog niet op deze wyze is bepaald volgens die kohieren over het laatst verloopen belastingjaar en indien ook dat niet mogelyk blijkt, of de schoolgeldplich tigen niet in de plaatselyke inkomsten belasting zyn aangeslagen, volgens schat ting door Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de bepalingen, welke voor deze gemeente gelden voor het vaststellen van het zuiver inkomen van den aanslag in de plaatselyke inkomstenbelas ting. Zooals uit deze bepaling blijkt, wordt het kohier opgemaakt door B. en W. Heeft nu de Raad de bevoegdheid ver mindering of ontheifing te verleenen van schoolgeld Zoo niet, hoe dan te han delen, als iemand ten onrechte is aange slagen en B. en W. geen ontheffing ver leenen Z. K. Bovengenoemde verordening is verouderd en wy vermoeden dan ook wel, dat zy door eene andere zal zyn vervangen. De schoolgeldheffing geschiedt thans naar evenredigheid van het belastbaar inkomen der ouders, of by hunne ontstentenis van Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuicae niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. het inkomen der leerlingen zelveD, zooals dat inkomen volgens de wet op de Rijks- inkomstenbelasting is vastgesteld. In 't algemeen kan er van vkohieren van de plaatselijke inkomstenbelastingc geen sprake meer zyn, aangezien de heffing dier be lasting door de Rijksadministratie geschiedt. Met inachtneming van het vorenstaande worden de schoolgeldkohieren opgemaakt en executair verklaard door Burgem. en Wethouders. Binnen 2 maanden na dagteekening van het aanslagbiljet, kan men tegen den aan slag van B. en W. bezwaren inbrengen by den gemeenteraad, van wiens beslissing binnen eene maand in beroep kan worden gekomen bij den raad van beroep voor de directe belastingen. Als ik mij niet vergis staat in de Trek- hondenwet dat met vergunning van den Burgemeester één persoon op een honden kar mag zitten. Kan de Burgemeester daarvoor een bepaald persoon aan wyzen of mag iedereen op de kar plaats nemen W. v. B. Volgens onze meening moet de Bur gemeester een bepaald persoon aanwyzen om op de hondenkar te mogen gaan zitten, zulks om eene behoorlyke uitvoering van het betrekkelijk voorschrift te verze keren. De bedoeling is toch zeker dat er niemand op de kar plaats neemt, voor wien daartoe naar het oordeel van den Burgemeester geen reden bestaat. En wordt er nu op de vergunning geen naam ver meld, dan kan iedereen er gebruik van maken. Er staat wel in het besluit dat de Burgemeester vergunning kan geven voor het plaats nemen op de hondenkar door één persoon, maar daarmede is na- tuurlyk bedoeld dat er niet meer dan één op mag zitten. In deze gemeente zyn twee lagere scholen t.w. eene openbare en eene bjjzondere Roomsch Katholieke, Als protestant heeft mijn jongen steeds de openbare school be zocht, maar waar ik nu onaangenaamheden heb gekregen met het Hoofd dezer school, zou ik hem gaarne naar de Roomsch Katholieke willen zenden. Is deze laatste nu verplicht myn jongen als leerling aan te nemen en zoo ja, is myn jongen dan verplicht ook de lessen in godsdienst by te wonen D. v. L. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling nam ik kenni3 van de ingezonden stukken over de veerkwestie, naar het eiland Nederhemert. Ook ik acht de kwestie voor Heusden van belang, omdat er altijd nog ingezetenen van Nederhemert van dit veer gebruik maken en hier hun inkoopen doen, wordt de gelegenheid om Heusden te bereiken in deze richting minder, dan zal dit be doelde ingezeteneu afschrikken, zullen zy hun inkoopen elders doen en zal het wei nige wat Heusden nog is gebleven al weer minder worden. Is het daarom voor de zakenmenschen in onze gemeente geen plicht alles in het werk te stellen om te behouden wat is gebleven, er voor te waken dat hen niet méér ontgaat. Wat zou een vereeniging »Heusden's Belangt of »Winkeliersvereeoiging*, of hoe men ze ook noemen wil, hier misschien nuttig werk kunnen verrichten. Is het niet meer dan hoog tijd, dat men een dergelyke vereeniging in het leven roept Wie neemt daartoe het initiatief? Met dank voor de verleende plaatsruimte Uw Abonné X. Wij kunnen het gevoelen van den ge- achten inzender volkomen deelen. Al is het profijt dat Heusden van het veer heeft, misschien niet zoo heel groot, zeker is het, dat er altyd nog bewoners van Nederhemert zijn, die hier hun inkoopen komen doen. Ook wij zijn van meening, dat de nering doenden al het mogelyke behooren te doen, om zich nog niet meer te zien ontglippen. Het doet ons genoegen, dat de zaken menschen dit schijnbaar ook gaan voelen. Zooals uit het bericht onder Heusden blykt, werden door hen stappen gedaan om den veerdienst ongewijzigd gehandhaafd te krijgen. DE REDACTIE. In de Eerste Kamer begon men met ZenuW' DUSSEN. Vrijdagavond is een stoom wals van 10000 K.G. der Firma Boese- wiDkel uit Utrecht, alhier van den weg geraakt en omgeslagen. De machinist S. wist nog juist alles af te sluiten en er onder het vallen nog gauw af te springen, waardoor hy aan een wissen dood ontsnapte aan hem is het te danken dat geen groo- tere ongelukken zyn gebeurd. Met een zwaren plof kwam hy terecht op een stuk bouwland van Van R., wat zeker ruim een meter dieper ligt dan de kruin van den weg. Zaterdag was er al gewerkt en hoewel het reeds geholpen heeft, ligt hy nog op eene zyde en het zal nog heel wat moeite kosten hem weer gewoon op den weg te krijgen. De schade aan den wals zal denkelyk nog al meevallen, hoewel de kop er heelemaal is afgeslagen. Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Sagt, alhier, is opgedragen aan den laagsten inschrijver, aannemer Van Pelt uit Hank, voor f2640. "1 tiiüilüs Bezoek van oHds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. JaHSStraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. van ZONDAG 13 MEI tot en met 17 MEI (Hemelvaartsdag) SCHITTEREND STRIJKJE met medewerking van Eenig in haar Tiroolsche liederen. Renzen AttractieNieuwe Piano 1 DONDERDAGMIDDAG UITGEBREID PROGRAMMA, MUZIEK EN ZANG. Amstelbieren, Pilsener, Mnnchener enz. Prima Spijzen en Dranken. Nette bediening. Aanbevelend: gelegenheid tot D A N S E N in de alom bekende frissche Danszaal van het Café met een spiegelgladden vloer van 80 M2. en fijn AanbevelendP. VERHEIJ. de van ouds bekende Dagelijks bij mij verkrijgbaar de van ouds bekende gebakken en dubbel geboterd met 1ste kwaliteit natuur boter, volgens eeuwenoud recept. Tevens gebakken met 1ste kwaliteit boterolie van Zwanenburg uit Oss. Alles wordt ten allen tijde aan op te geven adres en uur franco aan huis bezorgd. Gelieve s.v p. goed op de staanplaats te letten Aanbevelend, 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De Tweede Kamer weer aan Jen arbeid Het Wegenfonds Vele stemmen gaan op voor sneller uit voering •van het wegenplan 's Gravenhage, 19 Mei. Zoo kwamen we deze week dan weer bij elkaar, in de Tweede Kamer en we begonnen met iets, dat heelemaal amt op de agenda stond en des niettegen staande geen critiek uitlokte. De voor- zitter sprak namelijk woorden van me degevoel met de bevolking van Drente, die nu weer ernstig getroffen is door de veenbranden. Waaraan de minister Ko ningsberger, namens de regeering, nog eenige woorden toevoegde, in denzelfden geest, waarbij hij verklaarde, dat de Re geering niet zou nalaten bij t n dragen tot die maatregelen, dis aan het ge leden leed tegemoet kunnen komen Daarna aan het werk. Een heele lijst ontwerpen en conclusies werd op de a- genda geplaatst. Dit ging echter niet geheel en al zonder haken en oogan. Want meneer Braat had bezwaar tegjn de behandeling van het Wetsontwerp tot wijziging van de pansioenwet-1922, Dat ontwerp kostte weer geld, t>n bate van ae ambtenaren, mopperde hij Even daar na had hij het weer met den voorzitter aan den stok, omdat hij er tegen was, dat het kiezen der voorzitters en onder voorzitters der afdeelingen onmiddellijk na de trekking plaats vond, iets, waar de Kamer op voorstel van den voorzit ter juist besloten had, hoewel het in strijd was met art. 15 van het reglement van orde. Maar, of de heer Braat het aan do orde stellen van deze afwijking nu ge hoord had of niet, de Kamer maakte er zich niet druk over en de strijd liep dood Waarna de heer Braat een interpellatie van den Minister van Financiën aan vroeg, over het optreden van ..en Dorit- schen Inspecteur der Direct. Belastingen Nadat, soms van een enkele opmerking vergezeld, een aantal conclusies wegge- hamerd waren, kwamen we aan de Be grooting 1928 van het Wegenfonds, waar over nog wel eenige woorden gevallen zijn. Op de begrooting werden uitgetrok ken f26.6 millioen (v.j. 11.2 mill.) waar van 21.4 mill, bestemd is voor onderhoud en verbetering van bestaande wegen en en aanleg van nieuwe wegen. Daar was mc-neer van Voorsr tot "Voorst (r.k.) die aandrong op versneld tempo bij de uit voering van het wegenprogram. En hij deelde het bezwaar van den minister niet, dat de kosten te hoog zouden worden Het was heelemaal niet erg een deel dier kosten op het nageslacht te doen druk ken Natuurlijk ging het betoog van me neer v.d. Waerden (s.d.a.p.) ook in de richting van „een-zeer krachtig' tempo'' voor de uitvoering van het wegenplan Maar in hoofdzaak was zijn betoog een pleidooi voor de instelling van een We genraad, iets, dat hij bij motie had voor gesteld. Ten slotte bepleitte hij een goe de verbinding van het Noorden -n Zuiden des lands. Meneer Kortenhorst (r.k.) was ook niet buitensporig tevredm over de voortvarendheid, waarmee de minist er aan de wegen „timmerde" (zou men haast kunnen zeggen, als men niet bang moest zijn, dat dit een verkeerden indruk zou wekken). De minister wilde niet eens welen van opbouwende critiek! Pas als hst heele plan al in kannen en kruiken was, wilde hij critiek aanvaarden. Ach teraf. Dit was vooral van belang in ver band met de provinciale wegenplannen Want de minister begint maar met ontei geningen en als men nu later eens een tracé anders zou hebben gewild, zou de critiek te laat komen, omdat de Minister zich door de onteigeningen reeds had vastgelegd. En daarom: leve de motie- v. d. Waerden, Een wegenraad zou den minister van allerlei moeilijke problemen afhelpen. Ook meneer Ebels (v.d.) voel de voor de motie. Het ging om een li chaam van advies en daartegen kon de Minister toch niets hebben? De heer ter Laan (s.d.a.p.) belichtte de kwestie weer van een heel andere zijde, vond dat uit de provinciale wegenplans nu eens bleek, hoe groot de achterstand in ons land was en hoezeer de leiding van de bourgeoisie tekort schoot. Hij begreep niet, waarom er in de eerste 5-jarige periode niet daad werkelijk aangevangen kon worden met liet tot stand brengen van vaste ver bindingen, waarvan die aan den Moerdijk dar. de eerste moest zijn. Ook de heer van Gijn (v.b.) was voor de motie v.d. Waerden, achtte een brug aan den Moer dijk van het dringendste belang en sprak als zijn meening uit, dat de waterstaats dienst de neiging heeft te langzaam te werken. Het wegenplan moest sneller uit gevoerd worden. En zoo werden er van alle zijden wen- schelijkheden geuit aangaande aanleg v wogen, o.a. door de keer en Ketelaar (v d.) en v.d. Tempel (s.d.) over een weg Haag-Schiphol. De heer Bakker (e.h.) meende, dat de minister ook wel een Wegenraad aanvaarden zou. weshalve hij geen woord aan de motie- v. d. Waar den verspillen wilde. 0 frisschen moed aan de Indische begroot j tingen. Die van Nederl. Indië deed den heer Blomjous (r.k.) weer opkomen voor de vrijheid van missie. Waarna de heer I Mendels (s.d.) van wal stak, om zyn groote Indische rede te houden, die zoo groot was. dat de voorzitter met invoe ring van een spreektijd dreigde Nieuws kwam er ook hier weer niet naar vo- rer. Hoe zou er ook? De heer Mendels eaf als zijn meening, dat de conserva tieven de nationale beweging in Indië beschouwen als een beweging van een troepje schooiers. En trok een parallel van deze beoordeeling van het Indische nationalisme met die, welke het socia lisme in Nederland bij zijn opkomst on dervond. En hij vroeg nu: Wat wil men? Meent men, dat Indië is voorbeschikt om altyd kolonie te big ven? Dan moest men het zeggen. Dacht men, dat Ne derland tot in eeuwigheid politieke machthebber moest blijven, dat dit mo gelijk was? Wat wilde de regeering eigen lijk? Hij wilde nu zoo graag eens, dat men een duidelijk program uitstippelde Na deze rede in groote stijl, deed het Wel een beetje eigendommelijk aan, den heer Polak (s.d.) in eens voor bescherming van zeldzame dieren in Indië te hoo- ren pleiten, en instelling van nationale parken te vragen. De heer Verkouteren (c.h.) had het ook over zeldzame dieren namelijk over doode mosschen, die hij weer lavend wilde gemaakt zien. Dat was namelijk, toen hij pleitte, dat de pensioenen van de oud-gepensionneerdan van het Indische leger van voor 1920 onvoldoende waren en er in andere lan den veel beter voor die menschen ge- zoTgd wordt. Ze waren tot nu toe blij gemaakt met een doode mosch. En die moesten we nu maar levend mak^n Indië heeft inderdaad een zeldzame fauna.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5