voir liet Lud m Heusden ti AiteniJeLaiostraet tilt BiiiBiervuri Dit fliniier ëeslaai uil 2 Uien- 8. D. LANKHUYZEN Co's BANK I A. Beaijens, A. Verschuur-Baert TELBF. No. is RaamsdonksYeer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4817. Vrijdag 1 Juni 1928. Winnen en behandelen van melk. PUROL Binnenland Kantongerecht Heiisden ^ND VAN ALTÉNA Dit blad verscbyot WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en lr&nco per post beschikt f 4.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 aar en Vrydagraorgen 9 uur ingewacht. De Vereeniging voor Stalverbete- ring in Noordbrabant heeft eene bro chure uitgegeven, waarvan onlangs een 4e druk is verschenen en welke getiteld is,,Hoe men melk winnen en behandelen moet". Wij juichende- ze uitgaaf van harte toe, omdat wij' maar al te goed weten dat er nog maar te veel boeren zijn, die zinde lijkheid bij het winnen en behandelen van melk als een bijzaakje beschou wen. En dit is dubbel te betreuren. Eerstens omdat vuile melk een zeer nadeeligen invloed kan uitoefenen op den gezondheidstoestand van den mensch en in de tweede plaats om dat een minder reine behandeling de melk eerder doet bederven dan eene zindelijke. Immers hoe minder vuil en stof in de melk, hoe duurzamer de melk en hoe beter geschikt tot voeding en voor het maken van goe de zuivelproducten. Het aantal boeren, dat zich met vuile, ongewasschen handen aan het melken zet, is zeer groot en het aan tal dat zijn handen bij het melken met de melk zelf vochtig maakt om de speen gemakkelijker door de hand te doen glijden is stellig niet minder. Dat beide handelingen er in niet ge ringe mate toe bijdragen om de melk te verontreinigen, ligt wel voor de hand. De melker behoort vóór hij be1- gint te melken zijne handen flink te wasschen en sj>enen, uier en omge ving met zuiver water te reinigen. Uit alle vier spenen moeten dan de eerste stralen buiten den emmer ge molken worden, zulks om te beletten dat in het tepelkanaal aanwezige bac teriën in de melk komen. Men ver krijgt dus zuiverder melk en het ver lies aan melk en boter is zeer gering, daar de eerst gemolken melk vol gens onderzoekingen zeer weinig vet bevat. Onmiddellijk nadat de melker een koe heeft uitgemolken .moet hij de melk uit den stal brengen naar eene frissche, stofvrije plaats. Melk toch neemt zeer gemakkelijk een verkeer den reuk en smaak aan en hoe lan ger nu .de melk in den stal blijft, des te langer blijft ze in aanraking met de stallucht. Voorts bestaat dan ook nog kans op opname van stof. Melkkannen en teemsen mag men dus niet in den stal aantreffen. Het gebruik van een teems is een noodzakelijk kwaad. Door het direct teemsen der melk voorkomt men, dat vuil in de melk oplost,- zoodat het er later niet meer uit te halen is, ter wijl men met het vuil er ook nog veel bacteriën uithaalt. De teems moet dus dienen om al het zwevend vuil uit de melk te halen. De hier en daar gebruikte teems met koj>eren zeef- bodem is ongeschikt, omdat deze al leen het grove vuil en niet het fijne vuil en stof tegenhoudt. De beste teems is de wattenfilter. Hierbij wordt de melk geteemsd door een schijfje geprepareerde watten, dat hij goed gebruik ongeveer al het vuil tegen houdt. Voor ieder melkmaal wordt een nieuwe schijf genomen en dit is de oorzaak dat vele veehouders deze teems te duur vinden. In plaats van watten kan ook doek (goedkoop fla nel) gebruikt worden. Deze kan na goéd schoongemaakt en te drogen gelegd te zijn opnieuw gebruikt wor den. Na het teemsen moet de melk zoo snel en laag mogelijk afgekoeld wor den, liefst beneden 15° Celsius. De bacteriën die in de melk gekomen MEDICINALE MAACPEPER9IVNT Gouden Kruis* Prijs 30 et. per ons. Alleenverkoop voor Heusden DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. W 52. zijn groeien beneden 15° Celsius lang zaam. Bij hoogeren warmtegraad groeien ze sneller en bederven de melk vlug. De emmers, die bij het melken ge bruikt worden, mogen nergens an ders voor dienen. Na afloop van het melken moeten ze eerst met koud wa ter afgespoeld, dan met heet sodawa ter schoongemaakt en met zuiver koud of heet water nagespoeld worden. Op een rek worden ze dan omgekeerd neergezet om uit te druppen en te drogen. Wanneer het vorenstaande goed in acht werd genomen door hen die de melkerij beoefenen, dan zou zeker reeds veel zijn gewonnen. Want hoe veel boeren zouden er zijn die met schoone handen gaan melken en voorts bij het winnen der melk de noodige reinheid betrachten 't Zijn er Averkelijk o zoo weinig, zieker er zijn boerderijen genoeg, waar de be handeling der melk op zeer zindelijke wijze geschiedt, maar dan is de on zindelijke melkwinning reeds vooraf gegaan. 't Is wel merkwaardig dat on ze veehouders, wier huizen niet zel den een tconbeeld van frischheid zijn. dikwijls nog zoo weinig besef hebben van het nut van een luchtigen frisschen, reinen stal voor hun vee. Zij denken nog maar al te vaak dat een muffe, donkere stal, waarin zoo min mogelijk buitenlucht kan komen, het eenige ware is. We kennen hier in de buurt van Heusden een boer, die zelfs oude zakken voor de stal raampjes hangt, om te voorkomen, dat de koeien tocht vatten en dat behoorlijk zonlicht in den stal lean doordringen. En daarbij komt dan nog dat de stal slechts 2 of 3 keer per week wordt uitgemest, omdat hij aldus doende betere qualiteit mest meent te kunnen krijgen. Zijn zulke dingen nu toch niet uit den booze èn voor de gezondheid van het vee èn voor een zindelijke melkwinning Veehouders uit het Land van Heus den en Altena, den BommeLerwaard en de Langstraat, neemt onze wen ken eens ter harte en we zijn er van overtuigd dat ge er nimmer berouw van zult hebben. Doorzitten Stukloopen AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.! ABP Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Zaterdags tn Juni, Jali en Augustus gesloten wegens beursvacantle. Wij hebben van een zeer gunstig bebend staande fabriek aangekocht een partij UITSCHOT-SIGAREN welke verkrijgbaar zijn tegen den prijs van rijf en zes cent. Per kistje van 400, resp. f4 75 en f5.50. Botermarkt 88 K. werd in bet Ooglijdersgesticht aan den Haringvliet opgenomen en zal het oog moeten missen. Doodslag op een kermis. Op de kermis te Oadeschouw heeft zich een drama afgespeeld. De ongeveer 20- jarige J. Luit Irnsum, was door een meisje, waarmede h\j geruimen tijd omgang bad, afgewezen. Op de kermis te Oude- schoow ontmoette hg bet meisje. Hg trok z\jn mes en bracht baar daarmede zulke ernstige verwondingen toe, dat zg onmidde- lijk overleed. Een zuster van bet meisje werd door L. in den arm getroffen. Na het plegen van zijn daad verwondde B. zich ernstig aan den bals. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Jongen verdronken. De 13-jarige M. Lakerveld, uit Gouda, maakte een reisje met zjjn oom op eeu Westlandervan Gouda naar Brielle. Ter hoogte van de Waalhaven is de jongen tengevolge van het slingeren van het scheepje over boord gevallen. Hg verdween onmiddelijk in de diepte. Eenige uren later is zijn Irjk naar Crooswijk over gebracht. De douane te Tandjong Priok heeft 52 K.G. moifine aangehouden tot een totale waarde van ruim twee to«. De moifine was verborgen in een uit Parijs afkomstige kist, waarvan als inhoud sokken waren opgegeven. De zending was vermoedelijk bestemd voor China. Een volle autobus onder water. Dinsdagnacht is onder Nieuwerkerk a.d. IJsel een autobus uit Pernis, waarin zich 16 passagiers bevonden, van den dijk te water geraakt, doordat de chauffeur by het ryden door een kuil in den weg zjjn stuur kwijt raakte. De autobus ge raakte geheel onder water. Door het ver brijzelen van de ruiten hebben de passa giers zich weten te redden. Eenigen van hen kregen lichte verwondingen. Met een andere bus zijn de passagiers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam gebracht, waar de gewonden zijn verbonden. o Moord uit baldadigheid. Te Augustinusga is de 22 jarige H. A. doodgestoken. Hij kwam samen met den 21 jarigen B. S., uit een herberg en geen van beiden was beschonken. S. begon op te snijden dat hij voor niemand bang was. »Nou ik ook niet«, antwoordde A. en op hetzelfde oogenblik trok S„ die nog nooit iets met A. gehad had, een mes en stak den ander daarmede boven het linkeroog in het hoofd. Deze is aan de gevolgen overleden. De dader is naar Leeuwarden overgebracht. Noch de dader, noch het slachtoffer stonden in hun omgeving ongunstig bekend. Oog uitgeslagen. In het politiebureau aan de Nassaukade te Rotterdam is in bewarÏDg gesteld de 37 jarige loswerkman J. A. B. K., die in een café aan de Van der Takstraat den 46 jarigen varensgezel Ch. H. uit Nijmegen met een sleutel op het rechteroog had geslagen. Overleden door overmatig drankgebruik.' De Arnhemscbe politie werd gewaar schuwd, dat een vrouw in de Boekhorsten- straat dood in haar woning was gevonden. Bij een onmiddelijk ingesteld onderzoek bleek dat de vrouw in haar huis is gevallen en vermoedelijk is overleden ten gevolge van een overmatig gebruik van sterken drank. Het lijk werd door de politie in beslag genomen. De Nenyto. Van Zaterdagavond tot Ma&ndsgn&middag is de tentoonstelling bezocht door 63.304 betalende bezoekers. De miniatuurspoor- weg heeft van Zaterdagavond tot Maandag- namiddag 9106 passagiers vervoerd. Felle brand te Beverwijk. Door tot dusverre onbekende oorzaak ontstond brand in de lunchroom van den heer D. aan de Breestraat te Beverwijk. De vlammen sloegen langs de trap naar boven, zoodat de bewoners, de heer D. zijn vrouw en drie kinderen door de brand weer met behulp van ladders in veiligheid moesten worden gebracht. Na ongeveer drie uren met vier stralen op de water leiding te hebben gewerkt, was de brandweer het vuur meester. De geheele bovenver dieping is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: NIEUWSBLAD Ten boffer. Winst tegen wil en dank. Hij de jongeman, was naar de Nieuws Spiegelstraat ((Amsterdam) gegaan, niet om plaatsen te koopen, maar alleen, om tens even naar de kerrie te kijken Hij liep heel dicht bij den kop der file Opeens greep een agent hem hij de schouders. Blijft toch op je plaats; als je er nu weer uitloopt, kom je er niet meer in IX agent had zich klaarblijkelijk ver gist-, maar voor de jongeman iets kon zeggen, schoot de fileop de deuren gingen net open; hij ging mee naar bin nen, stond bij een loket. Nu hij daar toch stond, kocht hij maar twee staanplaatsen van een gul den per stuk. Nauwelijks buiten schoot een opkooper op. hem af. „Geef mij de plaatsen, hier heb je f 15. Voor de jongeling goed en wel wist, wat- er was gebeurd, bad hij ff3 ver diend. Een kennis van hem, die van Zondaga- end elf uur tot Maandagnamiddag in de rij had gestaan, had niets, geen plaat sen en geen geld De Britsche onder-minister van ko loniën over onze Oost. De Times verneemt uit Singapore: Ormsby-Gore, de Britsche ondersecr:- tads voor de koloniën, is hier van Java teruggekeerd. Hij zeide dat hij zeer onder den indruk verkeerden van den hoogen trap, waarop op Java het plantage-wazen staat, voor al wat suiker betreft. Het proefstation te Paseeroean beschouwde hij als het mooi ste ter wereld. Voorts had hij den indruk gekregen, dat het bestuurstelsel gezond en dat. in alle bedrijvigheid een vooruitgang merk baar is. Van allen die de ontwikkeling der koloniën bestudeeren, verdient dit de aandacht. Voorts werd Ormsby-Gore getroffen door f utiliteiten voor landbouwkundig en 'e - -li onderwijs, ia gestadig ver- lu 1 .net de inlandsche kunst cn be schaving en door de ontwikkeling van het spoorwegnet en het gebruiken van waterkracht voor electrische doeleinlen Ht) besloot met t-e zeggen, dat de be trekkingen tusschen Nederlanders e» Britten op Java allerhartelijkst zijn on dat hij overal met niet te overtreffen hoffelijkheid was ontvangen O Door stoomtram overreden. Op den Haagweg te j Loosduineu is een droevig ongeluk gebeurd. Op dien tijd Wandelde daar een vrouw met haar -1-jarig dochtertje, A. S. gehee- ttn Bij de Evertsenstraat gekomen, liep het kind van haar moeder weg en stak de straat over. Juist op dat o ogenblik naderde de stoomtram. De machinist kon een ongeluk onmogelijk voorkomen en In t kind werd, voor de oogen der ver schrikte moeder door de machine over reden Deerlijk verminkt werd de kleine onder de stoomtram uitgehaald. Het bleek, dat do dood terstond was ingetreden Een tragische bijzonderheid is nog, dat l et kind juist jarig Was. Praktijkexamens in boekhouden enz Het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Het Nederlandsche Handels-Instituut" (secretariaat Dr. Otto Klipp, Kleverpark- wc,g 142 Haarlem) deelt ons mede, dat met toestemming van Z. Excellentie dm Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de Leeraars-examens in han delscorrespondentie (Duitsch, Fran sell en Engelsch) ook in de toekomst zullen worden gehouden en wel twee maal per jnar in de maanden Juli en December De as. Praktijkexamens in boekhouden, handelscorrespondentie en stenografie z'dlen worden afgenomen op 2, 3 en 4 .Jub a.s. Datum van aangifte voor bedde examens tot en met 20 Juni a.s. H. K. H. Prinses Juliana ver loof d! Naar de Parijsche Matin meent te we ten zal II. K. II. Prinses Juliana zich binnenkort verloven met Prins Henri, den derden zoon van het Engelsch© konings huis. Bloedvergiftiging. Het 13-jarig dochtertje van den heer K. te Oosteind onder Oosterhout is over leden, tengevolge van bloedvergiftiging ILt meisje had begin der vorige week een zweertje aan haar bals opengekrabd j —o Paard op een kind gevallen Op het strand te Katwijk aan Zee is eeri paard, dat bij eeu der strandbezoe- kers in gebruik was, boven op een G-ja- rig meisje gevallen. Het meisje kreeg, een hersenschudding en een zware ver wonding aan bet hoofd cn is in zorg- w. kkenden toestand naar bet Acade misch Ziekenhuis te Leiden gebracht -v— Verdronken. Het 5-jarig zoontje van den heer v 1. S. to Haren is in een sloot achter de ou derlijke woning verdronken Varkens en kippen verbrand Te Alphen is de groote boerderij van den landbouwer J. v. d. P. tot den grond te© afgebrand. De geheele inboedel ging mede verloren. Twee varkens en ©énige kippen kwamen in de vlammen om —o Gruwelijk misdrijf Lenige dagen geleden vonden jongens aan den slootkant v. een erf te Bunscho ten een kinderlijkje. Zij waarschuwden den bewoner J. L„ die liet lijkje, dat naar bij zeide, niet van ;en kind, maar van een kou ijn was in de sloot wi erp De burgemeester van Bunschoten, de lir P. Besselaar, werd van bet geval ia ken nis gesteld. Hij nam den weduwnaar J. L. en zijn halftoerek inbare dochter een langdurig verboor af. Zij ontkenden, iets te weten. De sloot werd afgedregd en allerlei lichaamsdeelen van een pasge boren kind werden opgevischt. Er zijn zeer ernstige vermoedens tegen J. L. en zijn dochter en beiden werden gearres teerd en ter beschikking van den Offi cier van Justitie te Utrecht gesteld. o Afschuwelijke moord. Dinsdagmiddag heeft te Dordrecht in de Torenstraat een afschuwelijke moord plaats gehad. De 25-jarige ongehuwde W. de Haan. kwam uit zijn woning naar buiten toen geheel onverwachts de voi- denkoopman D. D. in beschonken toe stand op hem afkwam met een groot, kaasmes in de hand en onder de woor den: „Heb je wel eens een mes in je lichaam gehad?" dit den niets v'rmo den- den H. in den buik stak. Het slachtoffer liep nog een eindje (ie straat in doch zakte daarop in elkaar en overleed spoedig Naar buurtbewoners mededeel en liep D, röcds lang rond met het plan r-ens ie mand dood te steken Hij had niéts te gen den vermoorde doch toevallig kwam H naar buiten toen D. het kaasm.s in de hand had. De politie heeft het lijk in beslag ge nomen. Gasontploffing te IJselsbein Bij het autogeniseb lasschen te LT- selstein heeft een 19-jarige zoon v. den smid A. B. aldaar, ernstige brandwonden in het gezicht opgeloopen, Hij had het werkstuk op een leeg earbidvat geplaatst waarin vermoedelijk nog acyteleengas aan wezig was. Door de wegspattende von ken kwam het gas tot ontploffing, zoo- dat plotseling het deksel van het vat met een heftigen knal werd weggeslin gerd. Een groote vlam sloeg omhoog en veroorzaakte ernstige brandwonden in het gezicht van den jeugdigen smid Ilrj is in het ziekenhuis opgenomen O— "OI Morfine-smokbelarij. —o— 18 Mei 1928. (waarnemend: H. J. v. Eg gelen). Griffier: Mr. W. Ruitinga. Plm. 40 zaken prijken op de rol, waar-) van slechts twee kinderen onder 18 jae ren betreffen. J. S. Directeur van de coöprratievsj graanmalerij te Nieuwen dijk had op meern der© punten da Veiligheidswet overtref den. Kantonrechter: Waarom hebt U dat daan. Ik zie dat U al eens gewaarschuwd bent. i Verdachte: De orders van den Ambten naar bij de Arbeidsinspectie waren on-. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1