LETTERS ARTIKELEN „de Kleeren maken den Man" dat is zoo, alsde rechte man de kleeren maakt en die is te GORINCHEM. Reeds zijn 334 Extra Cadeaux afgegeven. 't Beste Kleedinghuis op maat en gereed voor iedere beurs en leeftijd - - - Ingezonden RAVEN SWAAV s Predikbeurten KORT VERSLAG den op 28 Mei 1.1. gehouden Zendingsdag te Almkerk. Zoo was Pinkster-Maandag voor 't Zendingscomité een succeedag. Wat een heerlijk weer! Wat een animo! Wat een keurige begeleiding van zang en muziekWat een rij keurige spre kers Ongeveer twee uur vangt de Fanfare „Nooit Gedacht'' aan met Ps. 68 16 en 17, waarna Ds. Van Reenen van Sleeuwijk in gebed voorgaat en 't ope ningswoord spreekt naar aanleiding van Jesaja 49. Het Pinksterfeest is 't feest der Zen ding. De Kerk te Jeruzalem nog be sloten in den bolster van Israëls natio naal bestaan, wordt door de uitstorting van den H. Geest een internationale Kerk. En breed stroomt de genade uit De Apostelen hebben Christus bevel ontvangen om den schat des Evangelies te brengen tot de einden der aarde, om den Middelaar, te laten zien in Zijn schoonheid. En, de Heiland verbergt niet voor hen, dat hun teleurstelling wacht, maar hun kracht mag niet verslappen Dit woord des Heeren komt ook tot u Welnu dan, bidt en werkt en offert uw gaven en brengt 't woord van uw Meester aan allen, die vreemd staan tegenover den Redder der menschheid. Spr. laat zingen Pa. 49 1. Nu treedt Ds. Pol van Rijsoord op met een rede over: „Gods Woord en Zending". Spr. memoreert het besluit van de Wereldconferentie te Jeruzalem, waar gedelibereerd werd over de vraag, welke boodschap de Zending moest brengen. Dat besluit was, dat Christus moest zijn, 't middelpunt der boodschap. Wanneer we dien Brief van Paulus aan de Corinthiërs lezen, zien we, dat hij hen verzoekt te bidden, dat't Woord Gods zich met kracht openbareEn we vinden dit verzoek geplaatst midden tussohen wenken van gemeentelijken aard in, waaruit we moeten leeren, dat de Zending een plaats verlangt midden in ons leven. Is dat zoo bij ons? Er is veel, dat tot dankbaarheid stemt. Wat offervaardigheid betreft, staat Ne derland mede bovenaan. Maar helaas, moet nog geconstateerd, dat er te weinig medeleven is met dien arbeid. Zoo wei nigen weten iets af, van de heerschende toestanden op ons Zendingsterrein daar op Java. De geschiedenis op Zendings- gebied dateert van korte jaren, maar reeds mag getuigd van bloei, hoewel de moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft, vele zijn. Zoo b.v. de nationale strooming, die in het Chr.dom ziet een macht, die wil overheerschen. De opwaking van den Islam, 't wantrouwen, dat er leeft in 't hart van den Inlander tegenover de Hollanders. Aanvaarding van het Chr. dom beteekent eveneens verandering van zeden en gewoonten. Hoe wordt de goeroe door zijn landgenooten bespot! Bidt daarom, dat 't Woord Gods zijn loop hebbe, en deelt mede van de voor rechten, die gij geniet aaa de arme ver- stokene van 't Evangelie des kruises Ds. Nomes van 's Gravenhage spreekt thans over: „Waarom is 't noodig?" Hij wijst op de noodzakelijkheid van den Evangelisatie arbeid in ons vader land en op de roeping der kerk, dat zij haar licht het helderst moeten laten schijnen in haar eigen omgeving en zoo moet 't Woord gebracht, beginnende van Jeruzalem tot de einden der wereld. Maar zoo weinigen voelen daar voor. Er zijn zoovele zoutelooze Christenen, die zichzelf geborgen weten in Christus, maar niet getuigen van Hem. Nadat 't muziekkorps enkele nummere gespeeld heeft, spreekt Ds. Van Nes over„In de schaduw van het Kruis". In deze schaduw leefde 't oude Israël. En dat was voor dat volk een zegen. Het Kruis werpt zijn schaduwen ver vooruit de oude bedeeling in. (Offers profetieën aangaande den komenden Christus). Maar de Joden verwerkelijken 'k Kruis. En dan, na Golgotha, valt de schaduw zwart en somber over 't oude Bondsvolk. Ga de geschiedenis van Israël maar na, en ge vindt een aaneenschakeling van lijden en jammer. Denk maar aan de kruistochten b.v., toen de heilige redders onder den kreet van„God wil het I" 't bloed van dui zenden Joden deed stroomen door de straten van Jeruzalem. Maar zoo wordt de Jood afgeschrikt van het Kruis en ontvlucht hij de schaduw van het Kruis. En dan, hoe ontzettend veel wordt ge schreven op rekening der Joden. Werd niet van anti-semietische zijde beweerd dat de Joden de wereldheerschappij aan zich wilden trekken? En is ook 't Zio nisme niet een bewijs, dat het den Is raëliet in de schaduw van het Kruis niet al te best gaat? Het oude Israël moet echter weer teruggeleid naar het Kruis. Wat een moeilijke arbeid I Hoe fel zijn de Joden vaak gekant tegen den Christus Maar ook, hoe heerlijk is het, als een zoon Abrahams toont, den waren Messias te hebben hervonden. Het slotwoord spreekt Ds. Hakman. Hij komt tot de gevolgtrekking, dat allen Zendelingen moeten zijn, zooals in den eersten bloeitijd der kerk, toen 't aantal zendelingen niet kon geteld, omdat toen allen waren vervuld met het heilig Pinkstervuur. Spr. gaat in dankgebed voor en sluit de samenkomst. BRENGEN U GELUK Letters sigaretten 30 cent per doosje van 20 stuks. Vraagt Uwen winkelier onze nieuwe roode circulaire, betreffende spaarbon van onze Letters Artikelen, ver geet dit niet, het is in Uw belang. mogelijk allen uit te voeren. Voor zoover ik weet is nu alle3 in orde. Kantonrechter: Dat is wel merkwaar dig Eerst was het onmogelijk om de brei in orde te krijgen en toen het pr- ces-verbaal was gekomen kon het wel En nu kost het je veel meer,# want volharding na waarschuwing komt aller- 7i inst te pas U krijgt 5 geldboeten van f7.50 elk of 5 maal 5 dagen hechtenis. <3 H. landbouwer te Heesbeen is ten laste gelegd dat een kalf van hem heeft geloopen op land, bezaaid met haver van L. Colijn te Doeveren. Kantonrechter: Gijs. Gijs dat ik je nu op je 89e jaar nog hier moet zien Hoe zat het met die koe? Verdachte: 't Was mèr 'n kalfke en 't liep in den haver van Colijn te Hees been. 't Laud was wel gezaaid, mèr toch nog kaal. Ik was al i's gewaarschouwd en toen lie'k h'm een koppelstok aange daan en toen dé nie hielp he'k h'm aan een ander gekoppeld. Ik heb gedaan wé k'cs. Kantonrechter: 't. Was dus maar een kalf. Maar Gijs, pas nu voortaan betei op. Dan zal ik je nu nog maar f3.00 pf 2 dagen geven. Verdachte: 't is hard geld meneer KantonrechterJe had eigenlijk Smaal J moeten hebben omdat het reeds de 3e maal is. Je komt er dus nog goed dh A. C. Staat terecht ter zakï dat een he m toebehoorïnd motorschip aan een ongeveer 50 meter lange ketting gelegen lifréft in de haven té Werkendam, waar door het verkeer ten zeerste belemmerd was terwijl een ander schip zijn schroef hierop had stuk gevaren Bekl. had verklaard de gemaakte scha de te vergoeden, doch later schijnbaar deze belofte niet nagekomen Verdachte verklaart dat hem de mid delen ontbraken om deze belofte na te komen daar hij reeds geruimen tijd door ziel te buiten verdienste was geweest De- zo omstandigheden in aanmerking n- mende veroordeelde de Kantonrechter be klaagde tot f 5.— of 3 dagen en f3.— of 2 dagen. A. J. M. G. D. ïhanufacturier te Hens- den had gereden met eéa motorrijwiel mot slechts één funetioneerende rem Kantonrechter: Je vv.eet dat ik er erg he t land aan heb wanneer gereden wordt rr.et een motorrijtuig zonder twee goed y.erkende remmen. Verdachte: Ik reed maar even op het motorrijwiel om het te probe eren 't Was niet van mij maar vttti van Alphen uit (Heusden. Voor ik ging rijden had ik me biet overtuigd of beide remmen ja orde waren. Kantonrechter: Wat je me daar ver telt is waar, ik heb dat motorrijwiel .wel eens gezien en daarom zal ik nu nog C'os extra goed voor je zijn en je met ff3.Ö0 of 2 Hagen naar huis laten gaan yan Openbare Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op 29 Mei 1928 's avonds om 7 uur. Aanwezig alle leden Voorzitter de EdelAchtb. lieer W. Beu kenkamp, burgemeester. Secretaris de Heer J. A. Timmer mans. Na de opening deelt de Voorzitter me de, dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen, \vaa.riu wordt aangedron gen de speelplaats van de O. L. school in den Bièsbosch te verbeteren. B. en W. vragen daarom den Raad toestemming om f525.— beschikbaar te steilm, ten einde het schoolplein met tegels te ver harden. Met algemeene stemmen wordt lu-.t genoemd bedrag beschikbaar gesteld Vervolgens worden verschillende inge komen stukken, welke veelal goedkeurin gen op reeds genomen raadsbesluiten be helzen, voor kennisgeving aaugeuonnn .Daarna komt in behandeling de brief van Ged. Staten, waarin dat College den Raad verzoekt tot verhooging van liet heiïiugspereentage der Plaatselijke In komstenbelasting over te gaan. wijl liun inziens deze belasting te weinig zal op brengen. De Voorzitter licht toe, dat Ged Stalen de raming van den Inspecteur dar Belastingen als basis nemen. 15. en W. hebben in hun antwoord ech- t aangetoond, dat de ramingen van ge noemden ambtenaar steeds aan den la gen kant zijn, zoodat verhooging van lift percentage hun niet noodzakelijk .i voorkomt. De Raad is het met het dage- lijksch Bestuur eens; bijgevolg het hof- li ngspercentage 2. 3. Op een verzoek van den Ned. R. ,K. Politiebond St. Michael te 's Bosch om ceri subsidie wordt afwijzend beschikt Dc Heer van Dixhoorn, Gemejnte-Vee- arts en Keurings-Veearts deelt den Raad mede, dat Ged Staten als gevolg van het verlagen der gemeente-subsi lie heb ben liesloten de provinciale toelage voor den Gemeente Veearts in te trekken en verzoekt zijn salaris als Keuringsveaarts in dier voege te verhoogen, dat liet ge mis van de prov. toelage wordt gecom penseerd. Dit .stuk wordt in handen van B. tn W.' gesteld om qdvies. B. en W. stellen den Raad voor, zulks haar aanleiding van een ingekomen ver- z k van het Staatsbedrijf van de Tele fonie, om f 10.— 's jaars te garandeer 3n voor het eventueel nadeelig saldo dei- exploitatiekosten bij vestiging eeuer pu blieke telefooncel in het perceel van den He-er Schreuders aan Jen Spieriagpol- dcr. D. Heer de Waard vindt het bedrag wat laag, de Heer Groeneveld daarente gen veel re hoog. Deze* laatste vindt Int zelfs belachelijk, dat daarvoor nog foti bijdrage wordt gevraagd Nadat de Heer Bril zijn meeniag heeft te kennen gegeven, dat het van de fir ma Dubbeldam alleen een poging is om een kostelooze aansluiting te verkrijgen, wordt het voorstel van B. en W. niet aa ngenomeu Het voorstel van B. en W. om de Ge westelijke Landstormcommissie voor 1928 een subsidie te verleeneu van f 25 wordt na eenige discussie aangenomen De heer Bril stemde tegen Het Gemeenteverslag alsmede het Ver slag. ingevolge de Woningwet, worden den Raad aangeboden Deze stukken wor den ter visie gelegd. Thans komt in behandeling het voor stel van B. en W. om het aantal op centen op de Riiksinkomstenbelasting. hetwelk nu 100 bedraagt, te verhoogen tot 125. Wijl de Riiksinkomstenbelasting met 20 pCt. is verminderd, zou de gem. dat gedeelte moeten missen Om toch een gelijk bedrag aan belas ting te heffen, zal het aantal jpcenten op 125 moeten worden gebracht De belastingbetalers betalen dus aan het Rijk 20 pCt. minder dan voorheen, terwijf hetgeen, zij aan de Ge meente moeten betalen, gelijk blijft Dit voorstel wordt na eenige discussie aangenomen De heer Bril stemde tegen. Deze zou liever opcenten op de Ver mogensbelasting heffen. In verband met de artt. 101 en 103 der L. O. Wet 1920 worden voor 1928 de navolgende voorschotten verstrekt: aan de Herv. School f 2500.— aan Rehoboth school f1400 aan ULO school f648. De Voorzitter licht nog even toe, dat- het groote verschil tusschen de eerste twee gelegen is in het feit, dat de schoolgelden van de Herv. School van wege de Gemeente worden g-eind Nadat de begrootingan voor de dienst jaren 1927 en 1928 nog gewijzigd worden en aan den Heer A. Knoot eervol ont slag wordt verleend als ambtenaar van den Burg. Stand, wordt overgegaan tot de gebruikelijke rondvraag, welke zich bepaalde tot den mesthoop in het Laan tje, de meerringeu aan de Uitbreiding, den sloot bij den Heer Reijers en het niet ri'phalen van een erfpachtscanon Daarna sluit de Voorzitter de verga dering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Wij zyn van oordeel, dat wy het inge zonden stuk van den heer D. Stavorinus, Scheikundige der Gem. Gasfabrieken te Amsterdam, niet onbeantwoord mogen laten en daarop een kort antwoord dienen te geven. De heer Stavorinus toch geeft in zyn ingezonden stuk blijk, geen onbevoor oordeeld en zeker niet, een ter plaat selijke bekend, deskundige te zijn. Het laatste blykt duidelyk, als hij de primitieve gasfabriek van Heusden wil gelijk stellen, met gasfabrieken ais die te Amster dam en meer andere groote plaatsen. Hy moet de verlichting van Heusden eeus komen bezichtigen, als het gaslicht voor durend staat te dansen en meer op een gloeiende spyker gelijkt dan op een gas pit, hy zal dan niet kunnen beweren, d&t Heusden in het bezit is van een moderne verlichting. Hij moet dan tevens hier en daar zijn neus maar eens te goed gaan doen aan de ga9lucht, die er geregeld hangt, waarschijnlijk zal hy dan ook niet blyven beweren, dat gaslucht gezond is. Door persoonlijk onderzoek zal zijn geest drift voor het Heasdeosche gas zeer waarschyniijk ook wel wat bekoelen. De heer Stavorinus stelt onze cijfer - Letters koffie 55 ct. p. half pond. Letters tabak 25 ct. p. ons. margarine 35 ct. p. half pond. zeep 40 ct. p. doos. thee 40 ct. p. ons. koek 40 ct. p. stuk. Alle zakken en wikkels kunnen dooreen ingeleverd worden. voor als een tang op een schreeuwend varken, wy zouden daartegenover eveneens een minder welvoeglijke uitdrukking kun nen gebruiken voor zyne beweringen, wij zollen dit evenwel niet doen, om niet nog maals den schijn te geven van zwak te staan. Maar hoe deskondig de heer Stavorinus ook moge zyn, met zijn voorstelling der feiten geeft hy voldoende bljjk, niet onbe vooroordeeld te zyn. Zijn bewering, dat een 50 kaars eiectrische lamp geen voldoende verlichting geeft, zouden wij niet gaarne onderschrijven. Wy waren dezer dagen nog by iemand, die in zyn woning beschikte over 25 eiectrische lichtpunten, waarvan de grootste lampen een lichtsterkte bezitten van 50 kaars. Naar onze meening blijkt uit het aantal lichtpunten de flinke opzet, iemand die in zijn woning 25 lichtpunten aanlegt, zal met verlichting van 50 kaars geen genoegen nemen, al3 deze verlichting niet voldoende was. Trouwens meermalen hebben wy zelf by een 50 kaarsiamp in een woonkamer verschillende werkzaamheden zien verrichten. Wij gebruiken ook wel Lileputbranders voor gangveriichting, doch als de heer Stavorinus de resultaten hiermede beretkt, gelyk zou willen stellen met 50 kaars electriciteit, zou hy toch wel zeer bevoor oordeeld moeten zyn. Neen mynheer Stavorinus, wij zijn niet van plan op electriciteit te gaan koken, of dit voor verwarming te gebruiken, dat doet men nergens, ook wy zullen niet zoo dwaas zijn dat te doen. De heer Stavorinus durft verder beweren, dat een banketbakker, een slager veel voor- deeliger werkt met gas als met vaste brand stoffen. Toevallig spraken wij eer. der laatste dagen een banketbakker uit een groote plaats, waar het gas wordt geleverd tegen 6 ct. per Ms, deze verklaarde ons er niet aan te denken, de 40 liter warm water die hy voordurend noodig heeft, met gas te verhitten, doch daarvoor vaste brand stoffen te gebruiken, om de doodeenvoudige reden, dat gas van 6 ets. veel te duur zou uitkomen en het veel te lang zou duren. Wy willen niet bewereo, dat aan gas geen gemakken zyn verbonden, doch de heer Stavorinus, als deskundige, zal het toch wel met ons eens zyn dat de gemak ken van electriciteit practisch onbegrensd zijn. Tot slotde heer Stavorinus moet onze bewering weerleggen, dat eer wy 40 jaar ouder zijn, in ons Vaderland zoo goed als geen enkele gemeente meer zal zyn, die dan niet in het genot is van electriciteit en dat het onder dat licht bezien van Heusden onverstandig zou zijn zich voor 10 jaar te binden aao hare primitieve gasfabriek. Het Comité van Actie. H. H. Correspondenten worden beleefd verzocht, de opgave in te zenden volgens den Zomertijd, teneinde verwarring te voorkomen. DE REDACTIE. 3 JUNI (Zomertijd) Heusdennm. 5 u. ds Huijgens Collecte Bewaarschool Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst Aalburgnm. 3 u. ds v. d. Berg Aalst, nm. ds Bres H. Doop Vrije Ger. Kerk, vm. en nm. leesdienst. AndeL geen opgaaf Geref. Kerk vm. 10,30 u. leesdienst nm. 2,30 u. ds Jonker Almkerk, vm. 10,30 ds Voorsteeg van Gouda, nm. 7 u. Cand. Dunselman van Amsterdam Ger. Kerk, vm. 10,30 en nm. 3 u. ds Hakman B'broek, nm. 3 u. ds Kuijper Capelle, nm. 2,30 u. ds Anker Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds Snoek Doeverengeen dienst Dussenvm. 10 u. ds Kuiper Ger. Kerk, vm 10 u. leesdienst en nm. 3 u. ds Spier Gender en, geen opgaaf Geref. Kerk, vm. 10,30 nm. 3,30 u. ds Menken Een bekend spreekwoord zegt BERGEIJK STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2