Uw Haar Bij Examens Uitgave: Firma L, J. VEEttMAN, Heusden. No. 4818 Woensdag 6 Juni 1928, DAMRÜBRIEK. FËUILLËTO* NA WATERLOO MIJNHARÜT S Jff. J. L. BÉNEKEK, Kerkstraat 105 WOÜDKICHEM. verdwijnen spoedig door een pot Spruiol* Bij alle Drogisten. ^nd van alten* viir het Lui via i II st p i« gi»8§ srwtii Dit blad verscbyct WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1 .*25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Snt lelfftHtD no. I». Postrekening no. 6152o. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regei meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vry dag morgen 9 uur ingewacht. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en du door de baren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen Redaeteur: Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Ooderstaande partij werd in December 1920 gespeeld te Amsterdam in den vier kamp op de Intern. Sporttentoonsteiliüg, tusschen de beeren I. WEISS en A. K. W. DAMME Wit Zwart Hollandscbe opening. 1. 23-28 18—23 2. 39—33 12-18 3. 44—39 7-12 4. 49 44 2 7 sterker is hier o.i. 17 5. 31—27 17—22 6. 28X17 11X31 7. 36X27 19—24 8. 33—28 24—29 9. 28X19 14X23 10. 2721 sterker is hier 35—30, met minder open stand. 10. 16X27 11. 32X21 10—14 12. 21-16 4—10 13. 37 32; Wit gaat veld 23 aan vallen om schijf 29 van de Zwarte hoofdmacht af te snijden. 13. 6-11 14. 41 37 11—17 15. 46—41 17-22! 16. 41 36; door het snelle oprukken van de Zwarte schyf 6, is 32 28 pu niet sterk Zwart slaat dan 17X33 en 14X23 met voordeel. 16. 14—19 47. 37-31 10—14 18. 3228 de beste 18. 22X33 19. 39X28 23X32 20. 34X23 19X28 21. 38X27 18—22 om Wit 1611 en 2721 te beletten. 22. 27X18 13X22 23. 44-39 9—13 24. 43—38 1—6 25. 31- 27 22X31 26. 36X27 6-11 27. 4237 blijft steeds om schijf 28 heen trekken. 27. 28. 48 32 29 38—33 30 33X22 14—18 5—10 12 17 17X28 O Een Boerenverbaal uit den Taunus door FRITZ RITZEL. o 13 Daarbij verzuimde bij niet aan Je be loften, die hij zijn gesneuvelden vriend gegeven bad, te denken; al dien tijd was bij er op bedacht geweest, bewij zen te zoeken voor de rechtmatigheid van Hendrik Schillings aanspraken op de er fenis van zijn vader. Neg tweemaal had hij naar Amerika naar Christiaan Euler geschreven, zonder een antwoord of ten levensteeken te hebben ontvangea In de geboorteplaats van den ouden Schilling. T*aar Koenraad op twee vrije datreu was heongereisd, was ook niets bekend ge weest of de toenmalige getuige in Amerika nog leefde. De baljuw en de klerk in Katzenellenbogen hadden hem ten slotte op zijn herhaald verzoek om de oude stukken nog eens na te kijken, te kennen gegeven, dat hij. hen maar met rust moest laten: zooals aan den Ge sneuvelden Hendrik Schilling zelf was meegedeeld, had een brand, die 17 jaar geleden in het archief was uitgebroken, de akten, die op liet geval betrekking hadden, waarschijnlijk vernietigd: er was geen sprake van, dat zonder de scha duw van een bewijs een proces tegen de hoog in aanzien staande eigenares van de Ttcdeberger-hoeve kon worden aangegaan Ontmoedigd moest Koenraad het tenslot IWÜ. 31. 42-38 8 - 12 32. 27-21 10-14 33. 38 —33? le vroeg 1924! 34. 33X22 13—18 35. 22X13 3-8 36. 13X2 20—25 37. 2X30 25X43 Als volgt forceert Wit ou nog juist de remise 38. 37—32 43—38 gedw. 39. 40 - 34 48X25 40. 35 - 30 25X27 41. 21X32 Remise. Zomersproeten Vergadering van den Raad der gemeente pÜBÖEN, op Vrijdag 1 Juni des' nm. uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer J. J. II. Snijders. Aanwezig alle leden met uitzondering van Wethouder v. Steen. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, de notulen der yorige verg zijn gelezen en onveranderd vastgesteld schorst deze de vergadering en gaat. de raad over in geheime zitting. Na her opening der openbare vergadering komt aan de orde ingekomen stukken: Schrijven van Mej. A. J. 't Hoen, on derwijzeres aan de O. L. school te Hank, om eervol ontslag wegens huwelijk De Voorzitter deelt mede dat het ver zoek na. het uitschrijven der vergadering is ingekomen, dat Mej. Jt Hoen altijd goed haar best heeft gedaan, het Hoofd der school steeds zeer goed over haar voldaan is geweest. B en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleeuen, ouder dank zegging voor de bewezen diensten. Met algemeene stemmen wordt aldus beslo ten te aan het toeval overlaten, om bet recht van Anne Margreet en haar kind aan het daglicht te brengen, nadat hij ook bij den molenaar in het Jammerdal'niets na ders over de aangelegenheid was te we ten gekomen. De molenaar was name lijk toen de oude Schilling nog leefde eerste knecht op de Rodeberger-hoeve geweest en had daar een soort vertrou- wenspost bekleed; toen hij zich dit her innerde, was Koenraad Zondags in de vroegte op stap gegaan om clen ouden man op te zoeken en hij bevond zich nu weer op d-en terugweg naar Dorn- schied. Het was een vergeefsche tocht geweest De molenaar had op alle vragen alleen een bedaard „Och nee", of „Och ja" geantwoord; tot een uitvoerig verhaal was de oude man niet te brengen ge weest, zoodat hij naar Koenraads mee. ning of werkelijk niets van het voorge vallene op de Eodeberger-hoeve wist of uit vrees voor de voorname eigenares niets wilde zeggen. Ontmoedigd trad de jonge man dc her berg den „Grauwen Kop" binnen, om de eigenares mee te deelen, clad zijn p:>- glngen weer eens op niets waren uitge- loc-pen. Hij trof Anne Margreet alleen. De jonge weduwe was sedert dientreu- rigen dag, toen Koenraad haar den iaat- sten groet van haar gesneuvelden man overbracht, beslist in haar voordeel ver anderd. Het toen bleeke gezicht met de vertwijfelde oogen toonde nog steeds een stillen ernst, maar er lag nu een lich te blos van gezondheid en van levens moed over, en uit de. blauwe oogen scheen be, usting in het onveranderlijke lot De n .uwk urigheid, waarmee ze de glazen op het buffet rangschikte, de weeke klank van haar stem, haar geheele beheerschte Verzoek van de R. K. politieboni Sr. Michaël te ;s Bosch om voor 1929 voor hart vakschool een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor dit adres bij de bfgrooting te behandelen. Pegrooting van den Warcnkeurings- ditnst te Breda, waarop als bijdrag?, voor de gemeente Dussen is uitgetrokken ten bedrag van f 352 98. Overdracht grond trausformaiorstation aan de Baan Van de P.N.E.M. is een schrij. ven is ingekomen, dat .de grond waarop dit huisje staat nog niet bij raadbe3luit van haar is overgedragen, en dat door haar reeds vroeger hier op gewezen is Nogmaals biedt de P.N.E.M. den raad thans een concept-contract aan met ver zoek een besluit te nemen als in dit con tract neergelegd mocht daaraan niet in don loop dezer maand worden voldaan, dan zal de P.N.E.M. directie genoodzaakt zijn zich tot Ged. St. te wenden. B. en W. hebben de P.N.E.M. reeds bericht, dat het betreffende raadsbesluit in de eerstvolgende raadsvergadering zou W' rden genomen. In 1925 is deze kwastie ook reeds in den raad behandeld doch U en is gezegd laat maar schiet en B. en W. zijn van oordeel, dat de ge meente moet trachten samen te wer ken en het besluit om den grond over te 'geven dus genomen moet worden Smeek Willen zij er niets voor betalen? Voorzitter. Neen. Berm. Wat heeft de grond gekost. Voorzitter. Wij hebben den grond 1oen voor f 200.— moeten koopen, zonder on-' ze voorkennis heeft de P.N.E.M. er toen een transformatorhuisje opg - louwd, waarvoor zij ons ieder jaar 7 a' 800 .gulden huur liet betalen Wij zijn er niet de P.N.E.M. ingeloopen, als zoovel? andere gemeenten, het feit is er echter tri B. en W. zijn van oordeel, dat er thans niets anders over blijft als to? te staan. Berm. Ik zou 'ze dat huisje mafïr la ten afbreken en den grond maar laten xiggen. Voorzitter. Wij kunnen dat wel zeg gen, doch wat schieten wij er me le op, de transformator is er in liet belang van liet bedrijf. v. Drunen. Hoe zit het met de ander t ansformatorhuis jes. Voorzitter. Die zijn direct overgegaan. Dat van de Baan is er later pas bij gekomen, toen er sprake van was, dat gedeelte aan te sluiten, heeft de ge- rmnte den grond gekocht. De P.N.E.M. heefft toen niets gevraagd en is er eeu transformator op gaan bouwen en bracht ons daarvoor 7 a 800 gulden huur in re kening en daar is tegen geprotesteerd zonder succes. Middelkoop. Ik geloof da.t het in het. belang van het bedrijf is dat da trans formator, daar blijft. De Voorzitter stemt dit toe en acht liet daarom gewensclit den grond over te dragen. De heer Berm vraagt of de gemeente, dan maar altijd de minste moet zijn, wezen deed blijken, dat ze haar lot had aanvaard en nu in de vervulling van haar plichten haar levenstaak zag. Of sprak er uit de warme blikken, waarmee ze den binnenkomenden Koenraad ontving toch een verlangen, een stille wenscb naar nieuw levensgeluk? Werd de lich te blos op haar wangen niet wat dieper, toen de jonge man nu voor haar stond en zijn blikken met een droomerige uit drukking op haar lief gezicht liet rus ten „Ik kan beginnen wat ik wil, het loopt alles op niets uit!" begon Koenraad ,.Be muisch naar den molen was ook al te- veroeefseh. De molenaar weet niets, en als hij wat weet, dan houdt hij zijn mond „Geef je toch niet zooveel moeite, Koenraad, het is toch alles tevergeefsch antwoordde Anne Margreet. „Het is ook niet noodig! Te eten en te drinken heb ik immers met mijn Lies je, God zij dank! Wat wil ik nog meer? Het heeft zoo mceten zijn. Oons goed recht krijgen we toch nietl Het spijt me alleen maar, dat ]ij je al die jaren zooveel moeite gc- •reven hebt, Koenraad, ik weet waarach tig niet, hoe ik je daarvoor moet. dan ken -Vnne Margreet, praat me daar niet van! Je weet dat ik Hein beloofd heb, jc te helpen en al had ik het niet- beloofd, voor jou heb ik alles graag gedaan, dat kun je gelooven!" „Dat geloof ik, Koenraad! Behalve mijn ouden vader heb ik geen mensch op de wereld, waarop ik me zoo kan verla ten als op jou !Dat mijn herberg zoo om- h"og gekomen is, wien heb ik het an ders te danken, dan aan jou, dien de jongelui overal naloopen! Wis heeft al die jaren mijn akker in orde gehouden moet die grond maar weer voor niets wor den weggegeven? De Voorzitter antwoordt dat het be drijf in zijn geheel aan de P.N.E.M. is overgegeven, wat schiet men er tenslot te nu mede op, dat men met dit stukje grend gaat tegen werken De heer Jongbloets merkt op, dat het tocli te dwaas is, dat als de gemeente I dezen grond gratis over geeft, dan ook nog de beschrijvingskosten moet be'.a- ltn, laat ze dit ten minste zelf doen De Voorzitter meent dat men de P N. E M. hierop nog zou kunnen wijzen. De heer v. Drunen is van meening, dat men er lang over kan blijven praten, het er overeens worden doét men toch niet. De Voorzitter is het hiermede oens, doch naar zijne meening moet de ge meente thans meewerken. Do prijs van het licht is reeds van 45 op 40 ets. gebracht en spr. heeft vernemen dat de P.N.E.M. in Heusden zelfs stroom wil leveren tegen 35 ets niet onwaarschijnlijk, dat op die wijze voer de ingezetenen voordeel is te beha len. Door tegenkanting is op 't oogen- llik niets te bereiken. Met algemeen© stemmen wordt tot cv vcrdracht van den grond besloten Wijziging politieverordening D; Voorzitter merkt op dat er gespro ken is over een algemeene wijziging van de bestaande politieverordening, doch dat deze algemeene wijziging zou wachten op het model dat samengesteld zal wor den door een commissie van de afde?- lmg Noord-Brabant van de Vereeniging van Nederl. gemeenten. blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar ZE NLJWTAB LETTEN Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drog. De Commissaris van de Koningin in dtze provincie dringt even wel aan op het in het leven roepen van een be paling om het molleuvangen tegen te gaan. liet daadwerkelijk vangen van mol len is door de politie zeer moeilijk te constateeren. ZEx. meent dat een be paling, waarbij het verboden is, over een andermans land te loopen, zonder daartoe de vereischte vergunning te be- zn.lt n, veel zal mode werken, orn het inol- lenvangen tegen te gaan. B. en W. stellen voor pen dergelijke be paling in de politieverordening op te nemen zij achten het rnollenvangen niet in het belang van den landbouw De hr. v. Drunen verwacht van een der gelijke bepaling geen heil, als de politie de mollenvangers wil vangen, dan moet zij daarnaar veel harder vangen, dan de mollenvangers naar de mollen, door een dergelijke bepaling wordt aan andere per sonen een boel last bezorgd. Jij alleen, hoewel je zelf niet wist, hoe je thuis klaar moest komen met al het werk! En dat alles uit vriendschap' Kccnraad, ik dank je voor alles, Onze Lieve Heer moge het je loonen!" „Anne Margreet! Weet je zoo zeker, dat ik alles alleen uit vriendschap heb ge daan?" vroeg Koenraad met bevende stem. „Heb je er neg nooit over nagedacht, dat ik ook andere gedachten zou kun nen hebben gedachten, waarover het heele dorp heimelijk fluistert Verlegen wendde Anne> Margreet zich af en verzette wat op het buffet. Al lang had ze dit oogenblik zien aankomen, had ze met het fijne instinct van de vrouw gevoeld, dat deze man van haar hield Totn dit. haar voor het eerst duidelijk werd, hadden de meest uiteenloopende ge veelens haar binnenste in beroering ge bracht. De drang om zich door de ster ke armen van den trcuwan man te la ten omsluiten, worstelde met de innige gevoelens, die zij onveranderlijk voor haar cngelukkigen echtgenoot meende te koe steren. Ze maakte zichzelf bittere ver- wiiten, dat de gedachte, dat Koenraad Werner eens haar hand zou komen vra gen, haar een weldadig gevoel bereid le Was dat niet ontrouw tegenover den ge liefden doode, ontrouw, waartoe zij zich toentertijd na ontvangst van het doods bericht nooit in staat, zou hebben geacht? D: almachtige tijd had allengs de bit- leiheid van de smart- om den verloren man gelenigd, hij had in het hart van de jonge vrouw stemmen gewekt, die eerst zacht, toen steeds gebiedender tot nieuw leven opwekten. Als de lange ge stalte van Koenraad Werner met het trouwe gezicht en de doordringende brui ne oogen voor haar opdoemde, dan was het haar dikwijls te moede, als had Hein De heer v. d. Koppel is het hiermeda p. ns, alle polderwerkers zullen dan met verschillende schriftelijke vergunningen in den zak moeten loopen. j!)e Voorzitter merkt op dat B en W. gtcn hoeren zijn, achten de heeren .een dergelijke bepaling niet gewenscht, dan vinden B. en W. dit best. i De heer v. d. Koppel zegt dat de kippen en eenden die in grooten getal© worden gehouden veel meer last veroor zaken dan de mollenvangers. De politie z-gt wel schiet de kippen en eendéu die op uw land loopen maar dood, doch doet men zulks dan krijgt men proces verbaal. De hr. M. v. d. Pluim is het met da op merking van den heer v. d. Koppel eens de losloopende kippen en eenden veroor, zaken veel schade en last De heer Jongbloets merkt op dat de eenden het drinkwater bovendien zeer ver ontreinigen is het 3s morgens helder zoo dra de eenden, zijn los gelaten, dan is het er mede afgeloopen De Voorzitter zegt dat als de heeren .een bepaling wenschen tegen kippen en eenden, B. en W. daarmede dan in een vol gende vergadering zullen komen Een bepaling voor het vangen van moL len wordt niet noodig geacht. De Voorzitter deelt nog mede dat de gemeenterekening 192G is goedgekeurd bij besluit van Ged. St. van 25 April. W ijziging gemeentebegrooting Met algemeen© stemmen wordt tot- de dcor B. en W. voorgestelde wijziging be-, sleten. Wijziging regeling vergoeding veld,, wachter. Ingekomen is het bericht dat de heer A. Keiler agent van politie te Waal-, Avijk benoemd is tot veldwachter alhier. De Voorzitter zegt met den nieuwbe-, noemde overleg te hebben gepleegd Tot' h< den was voor kleeding en onderhoud ruw iel en schoeisel een bedrag vaste „gesteld tot maximum f 225.—. B. en W. zouden dit willen veranderen in een vast bedrag van f 150.— vaor kleeding f 25.— vergoeding voor de in vordering van plaatselijke belastingen, en f 25.— voor bet bezit van het politie-, diploma. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Gratificatie Veldwachter. D© Voorzitter deelt mede dat veld wachter Heijmans met 1 AugusLus den gemeentedienst verlaat en met pensioen gaat. Heijmans heeft steeds zijn 1>est gedaan zoolang hij dat heeft gekund en nu was het tot heden gebruikelijk dat zoo iemand bij het verlaten van den dienst een gratificatie werd toegekend). B. en W. ^tellen voor den veldwachter oen. gratificatie van f 100.toe te ken nen wegens aan de gemeente Ij©wezen diensten. De heer Smeenk ziet het noodzaken lijke, niet van in er ten slotte kost deze tiaditic de gemeente op den duur een heel geld. De heer Middelkoop meent, dat een beslissing over dit voorstel nog Avel een in het voorgevoel van zijn dood dezen man gezonden, om in zijn plaats bij' haar alle plichten en rechten over te nemen. Hoe onzelfzuchtig en onvermo?td had de trouwe man die plichten ver vuld, zender, uit eerbied voor haar smart,! ooit het stille verlangen, dat uit zijn g.?-t heele wezen sprak, ender woorden te brengen. In het zwijgen, dat na de laatste woor, dm van Koenraad was ingevallen, klonk alleen het gezoem van een grooten brom vlieg, die voor een van de kleine ven sters vergeefs een uitweg zocht naar den zonneglans daarbuiten, en het eento-i nig getik van de hangklok. Een breed-s ^zonnestraal speelde op het blonde haar van de jonge vrouw, die met bevendd handen weer de glazen, die al lang in voorbeeldige orde op bet buffet stonden^ opnam en ze van alle kanten bekeek, Eindelijk begon Koenraad, na een die-, pen zucht, weer te spreken: „Ik moet het toch een keer zeggen,; Anne Margreet, al valt het me moeilijk; omdat ik niet weet hoe je het opnemen zöïtl Wat ik voor je gedaan heb, heb ik niet allemaal gedaan, omdat ik het Hein' had beloofd! Sinds de eerste keer, dat ik je twee en een half jaar geleden, weer-; gezien heb, moest ik dag en nacht aan, j^ denken! Tijd heb ik je genoeg gela-i ten, zoodat je weet, wien je voor jè hebt, als ik je nu vraag: Anna Mar-i greet, mag ik je naar mijn moeder brerw gen? Met open armen zal ze je ontvan-, gen! Mag kleine Liesbetb vader tegen me zeggen? (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1