Binnenland Plaatselijk Nieuws Dg behuizing van E. Gemis, bewoon 1 dcor J. van Essen, onder de gemeente Muntendam is geheel uitgebrand Het huis en de inboedel waren verzekerd G-eldermalsensche Eiervelliog. 1 Juni. Voor de Pluim vee vereeniging Heusden en Omstreken* op de Gelder- malsensche Eier veiling geveilde eieren brachten, na aftrek der onkosten, op Hoendereieren Wit f 4.87 Bruin f 5.37 Alles per 100 stuks. HET V0ETBALT0URN00I IN HET OLYMPISCH STADION. De wedstrijd tusschen Portugal en Chili, die in een 42 overwinning voor Portugal eindigde, zoodat de Chileenen thans uitgeschakeld zyu. De Portugeesche doelverdediger in actie. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Mei inge legd f27208.67, terugbetaald f27102.52. Het laatste door dat kantoer uitgegeven boekje, draagt het nummer 10203. Aangezien reeds een viertal zilveren medailles geschonken waren aan het Uitv. Comité van het a.s. Festival alhier, z^o derhalve nog geschonken een zilveren me daille doorden EdelAehtb. Burgemeester H. J. van Eggelen, Voorzitter van het Eere-Comitéden HoogEdelGestr. Heer Mr. C. W. van Ommeren den HoogEerw. Heer N. J. A. Wouters, Deken en Pastoor; den WelEerw. Heer Kapelaan P. Maas de EdelAehtb. Heeren A. de Haan en Hub. Verhoeven, Wethouders dezer gemeente de WelEd. Zeer Gel. Heeren Dr. R. Ver hoeven en Dr. Ottoden WelEd. Gestr. Heer Mr. L. Verhoevende WelEd. Geb. Heeren M. J. van Riet en Notaris L. G. van Gendtde Firma's L. J. Veerman, F. S. M. Schreuder en J. van Laarhoven en den Heer W. Brehm. Door het Uitv. Comité is het officieele programma voor het a.s. Festival vastge steld en eerdaags zullen de affichen en feestgidsen verschynen. Zondag 10 Jani a.s. zal in het Vereen.- gebouw eene vergadering worden gehouden van den Bond van Harmoniëo «De Lang straat* ter bespreking a.s. Bondsfestival op Zondag 1 Juli a.s. AALBURG. De van oudsher alhier be staande gewoonte, om met Pinksteren des nachts de koeien te melken, is ook dit jaar weer gehandhaafd. Doch ook na Pinksteren werden vorige week des nachts de koeien van de gebr. L. gemolken, waarvan door hen aangifte werd gedaan bjj de politie. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.L werd wederom een bezoek gebracht in de weide van bovengenoemde en werden de daderessen op heeterdaad betrapt, voor wien de «zoete* melk nu wel een «zure* na smaak zal hebben. Donderdag, 7 Juni, des avonds om zeven uur (0. T.) hoopt de heer Van Leeuwen Godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. De collecte gehouden j.l. Zondag in de Herv. Kerk alhier, ten bate voor de Zending, bracht op ruim f 73. J.l. Zaterdag heeft zich alhier de Rechtbank te 's Bosch op de hoogte gesteld van de ligging van den weg, waarop het auto-ongeluk in Febr. j.l. heeft plaats ge had, waarbjj den heer D. v. d. Water om 't leven kwam. Tot onderwijzer a. d. Chr. School te Waardhuizen is benoemd de heer A. Verbeek van Aodel. BRAKEL. Het dorp Brakel in den Bom- melerwaard geniet een zekere reputatie. Als een der «pretjes* komt het herhaaldelijk voor, dat een winkel geplunderd wordt. Op 23 December van het vorige jaar was de winkelier H. W. den Hengst het slacht offer. Een troep jongens bad de etalage geopend en daaruit een groote party wijn, boerenjongens en boerenmeisjes gestolen, De buit was met spoed verorberd, maar de politie slaagde er in de daders te pakken te krygeo. Drie van de jeugdige schavuiten stonden thans voor de rechtbank terecht. Zjj ontkenden, maar de getuigenverklaringen waren zoo pertinent, dat het 0. M., wij zende op de brutaliteit van de verdachten en de herhaling van dergelijke misdryven, vorderde tegen den 24-jarigen 0. van der Linden en den 23-jarigen A. van Hemert 4 maanden gevangenisstraf en tegen den 17-jarigen M. de Vries 2 maanden tucht school. Morgen uitspraak. bouwer W. Straver, alhier, dronk j.l. Vrydag in een onbewaakt oogenblik van een flssch met creoliene. Een poosje daarna kreeg het kind hevige pijnen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar omstandigheden maakt het ventje het thans betrekkelijk goed. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den veehandel is het maar stil. Men besteed voorKalf koeien f 300f 37 5 Melkkoeien f 225 f 275 Kalfvaarzen f200f300 Graskalveren f 70f 100 Nucht. ka!*. f 10f 18 CAPELLE. lo de j.l. gehouden verga- vergadering kan worden aangehouden ie der heeft dan nog eens gelegenheid het te overwegen. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag geeft de heer Middel koop in overweging de zuivering van de Dusfen spoedig te doen plaats hebben het is hoog noodig, het drinkwater is op 't oogenblik slecht. De heer v. Drunen is het er mede eens, dat het meer dan hoog tijd is rot. zuivering over te gaan, ook dient er meer en geregelder versch water in en uitgelaten te worden De Voorzitter zegt dat hij reeds over- gesproken heeft de Dussen te doen zui veren, doch men heeft spr. medegedeeld dat het nog te vroeg was. De heer v. Drunen meent dat men clan zeker geen tijd er voor heeft gehad, want het is meer dan hoog tijd. Voor het goede moest zuivering 4 maal per jaar plaats hebben inplaats van 3 maal De Voorzitter deelt mede dat 50 maal per jaar water wordt ingelaten Spr. is van meening dat dit voldoende is met half Mei, had het nog slechts 13 maal plpats gehad. De heer v. Drunen zegt dat de Dus sen tamelijk goed kan functioneeren als ze maar goed in orde wordt gehouden Do heer Herman zou gaarne zien dat liet water in de sloofcen op een hoo- gen peil werd gebracht, het laat nu voel te wenschen over De Voorzitter antwoordt iat de ge meente in deze niets te zeggen heeft, het inlaten van water in den polder be hoort aan het bestuur van den Zuid- Holl, polder. De heer v. Balkom zegt dat hert bij hem in de buurt ook dikwijls meer dan erg is.' Voorzitter De Zuid-Holl. polier staat op het standpunt, dat hij niet behoeft te zorgen voor drinkwater voor de men- schen. Alleen een waterleiding zou kun nen helpen. Het rapport van de Com missie wordt nog steeds afgewacht, •Smeenk. Dan moeten wij trachten het polderbestuur te vermurwen, ook wat voor de menschen te doen. v. d. Koppel. De Zuid-Holl. polder kan niet zorgen voor water langs den dijk, want dan zet hij in den polder alles iouder water. Hij heeft den sloot al 2 maal verbreed, hoewel hij daartoe in het geheel niet verplicht was Voorzitter. Vroeger toen de veldwach ter er voor moest zorgen, waren er niet zcoveel klachten als thans. v. d. Kop pel. Dat geloof ik graag, die zette den polder heelemaal onder water en daar om heeft men hem ook ontslag gegeven v. d. Pluijm. Als de mensehen maar mc3 wilden werken. Voorzitter. Die willen alleen klagen en niet meewerken. De heer Berm stelt voor om het slui tingsuur voor de café's van 1 Mei tot 1 October voor de zondagavonden met 1 uur te verlengen en van 10 op 1L uur te brengen. De Voorzitter zegt dat dit vroeger ook reeds in den raad is geweest, doch toen geen meerderheid kon vinden Spr. is er evenwel persoonlijk niet tegen, do poli tie heeft van een vroeg sluitingsuur slechts last, als het nog licht is gaat men niet naar huis, doch blijft clan langs de straat kattekwaad uitvoeren Dè heer Jongbloed voelt ook web vat voor het voorstel Berm zou evenwel gedu rende den zomertijd voor alle avonden het sluitingsuur met een uur willen ver lengen, voor vreemden, die ouden tijd* houden is 9 uur erg vroeg. De heer Berm merkt op dat als Zon dagsavond om 10 uur Z.T. de café's ge sleten worden, men op andere plaatsen drank gaat koopen. De Voorzitter zegt dat hem dit ook bekend is. Spr. staat op het standpunt dat de menschen vrij behoorden te zijn om te sluiten, wanneer zij dat zelf ver kiezen, tien uur vindt hij ook vroeg Het voorstel om de café's gedurende den zomertijd een uur later te doen sluiten wordt hierop in stemming ge bracht, met uitslag dat 5 leden zich voor 5 tegen verklaren. Tegen stemden de heeren M. v. d. Pluijm, Smeenk. v. Drunen, Middelkoop en v. d. Koppel. Het voorstel zal dus in de volgend? vergadering nogmaals aan de orde wor den gebracht. Daar niemand verder het woorcl ver langt sluit de Voorzitter de vergade ring. RAAD VAN WATERSCHAPPEN IN NOORD-BRABANT. Dinsdagmiddag om 2 uur werd in de bovenzaal van het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis te Breda eene bijeenkomst gehou den van afgevaardigden v. Waterschap pen in Noord-Brabant, onder praesidium van den hr. Ir. A. Roebroek, dijkgraaf v. het waterschap „Bloemendaal c a.,! te Klundert om te komen tot stichting van een Waterschapsbond. Een 100-tal personen woonde de bijeen komst bij. Onder de aanwezigen bevon den zich o.a. de heeren J. E. Wagenaar, griffier der Staten van Noord-Brabant, Mr. P. Duleman, Gedeputeerde van Zee land; Jhr. Ir. C. E. W. van Panhuys, directeur van het Rijksbureau voor de ontwatering, 's-IIage en enkele afgevaar digden van den N. C. B. en de Ned. Maatschappij van Landbouw De voorzitter zette uiteen, dat het doel der bijeenkomst is, het inzicht der water- scbapsbestuurderen in hun taak te ver- bi teden en te verdiepen. De gewichtig? iandbelangen toch, kunnen het be3t tot .ontwikkeling komen, indien er een goedge organiseerde waterstaatkundige toestand in het leven is geroepen. De heer J. F. Wagenaar, griffier der Stat6n, gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van het verkeerswezen in Noord-Brabamt. j Daarna ging spr. na, wat de Staten Ja laatste jaren hebben gedaan met 1 Jetrek king tot den waterstaatkundigen toe-* srand van de provincie, vooral met be trekking tot de stichting van groote waterschappen. Een en ander achtte spr. zeer in 't belang van den landbouw i Ook de waterkeering heeft de bijzonde re zorg van het Provinciale bestuur. Zulks om te voorkomen, dat Noordbrabant blijft een bergplaats voor het overtollige Maas water. Onder applaus der vergadering heette i spr. het een schande, dat terwijl de Zui derzee gedempt wordt, men N -Brabant als 't ware laat verzuipen Van de be st uurderen der waterschappen, zoo be sloot spr. zal voor een goed deel af hangen, of de werkzaamheden der Staten tot vruchtbare resultaten zullen kunnen geraken. (Applaus). Mr. P. Dieleman beschouwde de „alg?- meene beteekenis van een waterschaps- l end". Vervolgens schetste spr. de beteekenis van de Polderbonden, zooals die in Zee land-, Z. en N.-Holland en andere provin cies bestaan en de werkzaamheden dezer organisaties ten algemeenen natte Spr. achtte het noodzakelijk, dat er van liever lede geen Maaswater meer in Noori-Bra- bact wordt toegelaten. Daartoe zal Rijks- steun, maar ook en vooral samenwerking der waterschapsbesturen vereischt zijn De hr. Ir. C. G. W. v. Panhui] s, begon met enkele vluchtige beschouwingen over den algemeenen waterstaatkundigen toe stand in Brabant. Spr. wees daarbij op de groote moeilijkheden, welke door de uiteenloopende belangen der ingelanden, vooral in uitgestrekte waterschappen, ver oorzaakt worden en kwam vervolgens op het vraagstuk der ontwatering en de uitbreiding van het aantal cultuurgron den. Het Rijksbureau voor de ontwate ring heeft ten deze reeds goede dien sten bewezen. Wat kan nu 'n Waterschapsbond in cultuur-technisch opzicht doen? Allereerst: de Boersche Overlaat moet dicht! Ook het z.g. „Bossche Veld"moet eere betere afwatering vinden in het ka naal 's-Bosch—Drongelen, opdat do Bra- bantscho hoofdstad eindelijk eens een groote omgeving van vruchtbare landen krijgt. Verder is classificatie een groot belang en moet aangestuurd worden op behoor lijke mechanisch© bemaling, gedreven dcor electriache kracht. Spr. heeft ech ter gehoord, dat de electrische kracht in Noord-Brabant betrekkelijk vrij hoog is. Een Waterschapsbond zou ten d?- ze wellicht goede resultaten door onder handelingen kunnen verkrijgen Spr. be sloot met den weusch, dat de oprich ting van een Waterschapsbond vele vruchten voor het schoone Brabantsche land mogen na zich sloepen. De heer J. F. Wagenaar weersprak nog even de onderstelling des heeren Pan- hurjs, dat de P.N.E.M.-tarieven te duur zouden zijn. Omdat de bemaling des nachts kan geschieden, is de electrische kracht zelfs voor 'n prikje te verkrij- gen. De heer Ir. v. Panhuijs deelde nog me de, dat zijn bureau herhaaldelijk die klachten over te duren electrische ta rieven in Brabant zijn toegekomen Voor taan zal spr. zich tegenover die kla gers op den heer Wagenaar beroepen De heer P. Sneep, voorzitter van de afd. Noord-Brabant van de Ned Maatschappij van Landbouw, juichte de stichting van een Waterschapsbond ten zeerste toe Spr. zegde alle medewerking toe. Een der aanwezigen waarschuwde tegen een verdere dichtmaking van den Bies- bosoh; daarvan ondervinden de Brabant sche polders ernstige schade. Met algemeene stemmen werd hierna t,-t stichting van een Waterschapsbond overgegaan. Er werd vervolgens eene commissie van voorbereiding benoemd, waarin zitting zullen nemen vertegenwoordigers van pol ders en stroomgebiedeu, den N. Christ. Boerenbond en de Ned. Maatschappij van Landbouw. Aan de hoofdingenieurs van Rijks- en Pre vineialen Waterstaat, den Griffier der Staten en het Rijksbureau zal verzocht worden adviseerende leden te benoemen De landbouw-consulent Ir Krijsrers uit Tilburg, is bereid gevonden het secretari aat op zich te nemen. De welgeslaagde bijeenkomst werd hier na met een dankwoord gesloten B.Ct. Een laaghartige berooving Een brutale zakkenrollerij, waarvan e?n bejaard Rotterdammer de dupe is gewor den, heeft zich Vrijdag afgespeeld ergens tusschen Rotterdam en Schiedam, waar is niet met zekerheid te zeggen De 65-jarige melkhandelaar W. v. S., di- aan een hartziekte lijdt ging Vrij dag naar Schiedam om zaken te doen. Hij in de verschillends groote bedra gen en begaf zich toen op den terugweg, gedeeltelijk per tram en verder te voet. In d - binnenstad is hij verschillende malen door een flauwte bevangen en tenslotte is hij op den Middensteiger op een stoep van een woning bewusteloos ineengezakt. Daar werd hij even later door twee bedienden van een naburig kantoor gevonden. Zij brachten den man bij en deze kwam toen tót de minder aangename ontdekking, dat v.-. n portefeuille uit den binnenzak van zijn jas was verdwenen. Deze portefeuille bevatte 4 bankbiljetten van f 100f), onge veer f1500 aan klein tankpapier en 50 gouden tientjes. In het politiebureau aan den Oppert deed de man vervolgens aan gifte van deze vermissing. In verband met zijn toestand kan hij zich niet herinneren, waar hij de ports- 1 feuille is kwijtgeraakt De politie van het bureau Oppert stelt thans een uit gebreid onderzoek in naar deze laaghar tige berooving. —O—- In de kokende soep gevallen Te Horsten (gemeente Onstwedie) is bet li/9-jarig kind van het echtpaar Hem men in een pan kokende soep gevallen, tengevolge waarvan de arme kleine zeer ernstige brandwonden opliep Brand. Inbreker neergeschoten Te Delft is ingebroken in het kantooi der gemeentebedrijven aan de Aschvest De portier J. van Galen betrapte den dader, die de vlucht nam. Daar de vluch teling op de vordering van den por- tiei niet bleef staan, loste deze een pi stoolschot in de lucht, en toen dat even min hielp, schoot hij hem neer. De man kreeg den kogel in een knie, is door d? politie gearresteerd en naar het Gast huis vervoerd. vf.idieping van het perceel Burchtsteeg 5, waarin beneden een meubelwinkri is ge vestigd van den heer A Dreef. De brand weer was spoedig ter plaatse en wist het vuur tot de bovenverdieping te be perken. De in den winkel aanwezige meu belen kregen belangrijke waterschade. Al les was verzekerd. o Groote Heidebrand. Zaterdagmiddag is op het landgoed van den. beer Kroller nabij den weg van Arn hem naar Hoenderloo een groote heide brand uitgebroken. Onmiddellijk nadat het te Arnhem bekend was geworden, dat een groot stuk heide in brand st-ond, tr kken honderden belangstellenden naar hf-t terrein van den brand, terwijl ook etn brandspuit van Arnbem, alsmede e?n honderdtal soldaten van het 19e regi ment zich naar het terrein van den braai begaven, om het blusschingswerk te be ginnen. Met stoomploegen werd om het terrein geploegd, zoodat het vuur bij de groeven gestuit werd. Het aantal b?- langstellenden groeide voortdurend aan tot wel 1000 menschen bij den brand waren. Met deze groote hulp is men er in geslaagd het vuur te blusschen Ongeveer 25 H.A. grond waren inmid dels afgebrand. Een raadhuis Verkocht. De gemeenteraad van Zevenhav sn besloten bet oude raadhuis voor deu pvijs van f 600 te rerkoopen aan den tim merman Griffioen aldaar O— Kippen verbrand. Te 's Heerenberg is de boerderij van W, M. totaal afgebrand. Dertig kippen kwa^ men in de vlammen, om. Een en ander was slechts laag verzekerd De inbreker bleek een 24-jariga Duit- scher te zijn, die zich Julius noemt. Hij was niet in het bezit van een naspoort Een proces tegen de gemeente Zutp- pen. Een kind, dat liep te spelen op een cn kon zich evenmin op andere wijze le- aan de gemeente Zutphen tocbahoorende gimiteeren. Verscheidene acktejgeiaienj stortplaats van vuilnis, vond aldaar een inbrekerswerktuigen werden later gevon- blikken bus. Deze bus bleek ontplofbare den. De man is vermoedelijk door over- ctof te bevatten, die ontplofte toen de klimming van een muur en het verbro- kinderen er mede speelden, en het ge- ken van een ruit het kantoor binnenge- volg was, dat een der kinderen, de jeug- drongen. dige K„ zoodanig werd verminkt en ver- Owond, dat de gevolgen zijn leven lang Tragisch wel zullen blijven De vader van het Zekere H uit Born, die onlangs, zoo- kind stelde nu de gemeente aanspra- als we bereids meldden, te Obbicht dj or kelijk en eisehte van haar f 10 000 scha- een auto levensgevaarlijk werd gewond, devergoeding. De Rechtbank te Zutp- heeft hersteld het ziekenhuis kunnen ver laten. Eenige dagen later vertoonden zich rxekenen van verstandsverbijstering en thans is de ongelukkige man naar het krankzinnigengesticht te Venray overge bracht. Auto-diefstal. Ten nadeele van den heer H. uit Noord- wijkerhout is te Leiden op de Veemarkt een Ford-auto gestolen. De auto is la ter op den dag teruggevonden op het Rustenburgerpad op de grens der ge meente Oegstgeest en Valkenburg, waar de dief in een berm van den weg was ge reden. Daarop heeft hij zich uit de voe len gemaakt. De politie is er in gelaagd hen wees deze vordering toe in zooverre, dat dp gemeente Zutphen werd veroor deeld tot schadevergoeding op te ma ken bij staat. Tegen deze uitspraak was de gemeente Zutphen in hooger beroep gekomen en het Arnhemsche Gerechtshof bleek het niet eens te zijn met het vonnis der Recht bank. Op verschillende gronden werd het von nis der Rechtbank te Zutphen vernietigd en de vordering tot schadevergoeding als nog ontzegd met veroordeeling van den eisc her in de proceskosten An- Doodelijke val. Te Bergen op Zoom is de wed hem later op te sporen. Het bleek te zijn drea in de woning der familie W van de de 22-jarige H. O. uit Leiden. Uit- het onderzoek is gebleken, dat hij met den auto naar Wassenaar, Lisse en Haarlem is geweest. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld Zigeuners langs de grens. Een groote troep zigeuners, die min stens 20 wagens, beren, apen enz mat zich meevoert, uit België gezet is op Duitsch gebied, zwerft sinds eenige da- aen langs de Duitsch-Nederlandsehc O O g.-cns om te Boeholt, .Simpelveld, Vaals of Kerkrade een invasie te doen in ons land. Maar de sluwe Zigeuners, die hun vrouwen en kinderen als terrein-vsrken- sters vooruit sturen, kunnen de werk zaamheid der politie in al haar scha keeringen niet verschalken. Wij hoorden vertellen, dat ex marechaussees zijn, die 36 uur in het getouw waren —O Brand. Te Leiden is dcor onbekende oorzaak een binnenbrand ontstaan op de eerste trap gevallen. Zij bekwam een schedel breuk en is aan de gevolgen overleden Boschbrand. Op de grens der Noordbrabantsche ge meenten Wanrooi en Mill heeft een felle boschbrand gewoed. Ruim vijf hectaren. vliegmast werden een prooi der vlammen B.-BROEK. Het zoontje van den land- De oorzaak is vermoedelijk het achteloos wegwerpen van brandende voorwerpen o Ernstig gewond. Te Made is de 26-jarige G. Oomen tus schen de wagens van de stoomtram be kneld geraakt, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. O. is naar het ziekenhuis te Oosterhout gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. O Geheime distilleerderij, Opnieuw is te Scherpenisse een eeheime distilleerderij ontdekt, thans bij den land bouwer M. B. Het distilleertoestel is door de Rijkspolitie uit St. Maartensdijk ia be slag genomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2