w. H. BRIK Costuunis naar maat vanaf P. JOHAN DE MOL, Jan Geertzen, MODERN FOTO-ATELIER COERTSE GORINCHEM. •Dajnes- en Heercn^leeding Eeïeripg Van Bepimanlels ^ermaHen Van BojifWeri^n f 32*50 Plaatselijk Vieitws Het mesten van varkens, 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Binnenland VERGROOTINGEN FAMILIEGROEPEN LIJSTEN EIND B 119 - GORKUM - TELEF. 266 KODAKS PLATEN-CAMERA» AMATEUR ARTIKELEN Tweehonderd balbeioeker3 uitgeschad. Meer dan 200 genoodigden, die een diner en bal bijwoonden van een reonie van automobolisten van Indianapolis, werden door roovers overmand en uitgeschud. Ambtenaren der club schatten dejuweelen en andere voorwerpen van waarde, die de roovers medenamen, op 130.000 a 200.000 dollars. De bandieten, die gewapend waren met geweren, waarvan de loop was afgezaagd (zulks om het mogelijk te maken ze in den binnenzak onopgemerkt mee te nemen), zetten de balgasten naast elkaar tegen den snuur en hielden hen in bedwang met de wapens. Een van de dieven ging toen rond met een grooten zak, waarin alle dansers hun hebben en hoaden aan preciosa moesten storten. De inzameling danrde een half aar toen begaven de vheerenc zich naar hun auto en reden weg, Hoek Visschersdijk NAAR MAAT. EN tegen scherp concurreerende prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. Hoe de varkensmesterij meer loonend te maken Op deze vraag hebben de Drentsche landbouwers een antwoord gegeven door over te gaan tot de stichtig van een N.O. Exportslachterij voor Drente. Al lang hin gen er in Drente en ook in Gelderland plannen in de lacht om tot de oprichting ervan te geraken. In Gelderland echter is daartegen nog al geageerd door enkele exportslagers te Oss. Op ,t oogenblik hoort men er daar dan ook niet veel meer over. Blijkbaar wil men daar trachten een goed antwoord te geven door er een rationeelen mesticg toe te passen, daar men er pas tot de stichting van een veevoederbedrijf gekomen is. Wellicht zal de waarheid in dezen aan beide zyden liggen, en zal zoo wel het een als het andere gedaan worden om uit de impasse te geraken. In Gelder land is men van eeu ccöp. slachterij echter eenigszins huiverig, omdat men er vroeger geen beste ervaringen heeft opgedaan. Toch zal dan de slachterij, die te Assen gebouwd zal worden, niet de eenige coöperatieve zyn. Ook te Akkrum (Fr) be staat er reeds verscheidene jaren een. Het doel van de Drentsche slachterij zal zyn het slachten en verwerken van varkens en ander vee en de afzet der ver kregen producten. Maar ook zal men het verhandelen van levende varkens ter hand nemen. Het kapitaal is verdeeld in aandeelen van f 500.-en van f 10. De houders van de laatste soort zijn verplicht, op boete van f 25.- gedurende ten minste drie jaren al hun varkens, wel ke van verwerking geschikt zijn aan de N.O. te leveren en wel minstens per aan deel en per jaar 5 stuks, die geschikt zyn voor de bereiding van bacon. Reeds gaven zich 2000 landbouwers op, die hun medewerking wilde verleenen. Wanneer deze zaak flink aangepakt wordt en ieder zijn medewerking verleent, moet dit slagen. jk. jtk. a, jtk. jk. n Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuime niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. AALBURG. Dinsdag, 12 Juni, des avonds om zeven uur (O. T.), hoopt de heer Schoonderbeek uit Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. Deze week had M. Nieuwkoop, werkzaam op de scheepswerf te Heusden, het ongeluk een ijzeren plaat op zijn voet te krijgen, waardoor dat lichaamsdeel zoo danig benadeeld werd, dat hij door Dr. Van Gulik in het Diaconessenhuis moest worden behandeld. Naar men verneemt, heeft de heer A. Verbeek bedankt als Ouderling der Ned. Herv. Kerk. VEEN. Door den veerman V. alhier, werden Zaterdag de eerste nieuwe aardap pelen gerooid. Ze waren vrij goed van kwaliteit. De koopman d. D. had het ongeluk met het uitstappen van de auto, een arm te breken. WIJK. Door den koopman v. L. alhier werd bij onderhandsche aanbesteding opge dragen de bouw van een nieuwe woning van den heer C. Honcoop, aannemer te Veen. Naar we vernemen heeft het bestuur van het Groene Kruis Wgk-Aalbnrg en Veen, het voornemen in de maand Sept. een Bazar te organiseeren. WAALWIJK. De vrijwillige bydragen en vrijwillige tijdelijke verhooging van con tributie vcor Waalwijk's Belang teneinde daarvoor concerten te kunnen geven, is een groot succes geworden. Op deze wijze beeft het bestuur ongeveer f 800 in de kas zien vloeien. Vast staat dat nu verschillende mooie concerten op (je kiosk op de Markt gege ven zullen worden. Een petroleumveld in brand. Hoog slaan de vlammen uit de petroleum- bronnen te Moreni (Roemenië) en een verstikkende rook hangt over de ver nielde boortorens en machineriën. Door deze catastrophe gaat voor miilioeoen waarde verloren. WAALWIJK Aan het programma vao het Concours-Hippique, te houden op Don derdag 21 Juni 1928 te Waalwijk, outleeneo wij het onderstaande. 10 uur v.m. Dressuur-proef voor af deelingen van Landelijke Rijvereenigen, die aangesloten zijn bij de Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen. Te rjjden door 8 ruiters. 10 uur v.m. Dressuurproef, waarvoor gevraagd wordt het programma van den Samengestelden Ruiterwedstrijd der Olym pische spelen. 1.30 uur n.m. Parade van Landelijke Rijvereenigingen en prijsuitreiking voor de afdeelingeri, die hebben deelgenomen aan de dressuurproef voor afdeelingen. 2 uur n.m. Springconcours voor paarden 3e en 4e klasse. 3 uur n.m. Concours Luxe Eenspannen. Open klasse, {Hengsten uitgesloten). 3.30 uur n.m. Concours Schoonste Rij paard. Paarden, die in Nederland drie concoursen voor het Schoonste Rijpaard gewonnen hebben, zijn voor deze rubriek uitgesloten. 4 uur n.m. Concours Tandems. Open klasse. 4.30 uur n.m. Voor het uitreiken der pryzen verschijnen in den ring de paarden, die des morgens hebben deelgenomen aan de Dressuurproef als tweede hierboven. Daarna verschijnen in den ring de paar den, die zoowel aan no II als nog IV hierboven genoemd 'hebben deelgenomen, voor het in ontvangst nemen der pryzen verbonden aan de Samengestelden Ruiter wedstrijd. 5 uur n.m. Springconcours voor paar den van alle klassen. Geen handicap. Het parcours zal bestaan uit '14 a 16 hindernissen, hoogte 1,25 M. tot 1.40 M., en dient tevens als voorproef om te komen tot uitverkiezing der ruiters, die op de Olympische Spelen in het Stadion te Am sterdam, in den wedstrijd voor hindernis- ruiters, Nederland zullen vertegenwoordi gen, Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. JaHsstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Ruime auto- garage's Reclamewagens speciaal tarief. 'Een van de minst winstgevende tak ken van liet boerenbedrijf is zeker wel do varkensmesterij De prijzen van liet voer en die van liet spek staan in geen evenredigheid tot elkaar en zoo kan liet wel niet anders, dat de mesterij aller wegen sterk ingekrompen wordt Toch zal er wel steeds gemest blijven wor den, al was bet alleen maar om de afval producten der boerderij tot waarde te maken. De vraag is nu maar, lio© die het meest voordeelig kan plaats vinden, in de Deutsche Landmifcschaftliche Presse wordt daarop door een lezer een ant woord gegeven, dat nu wel nier heel nieuw is, maar waarin toch een zaak onder onze aandacht gebracht wordt, die die te veéi uit liet oog verloren wordt. Zooals men weet is het voordeeligstevar kens te mesten tot 100 K.Cr. Elke volgen de 100 pond kost extra veel. Wanneer we nn met de gewone varkens, die wij in ons land hebben (Groot iJorkshire, Vere deld Duitsehland varken en het Cad- zandsehe varken) zulke dieren van 100 K.G. willen mesten, dan lukt dat mee stal niet gemakkelijk. D.w.z. men kan ze wei tot 100 K.G. krijgen, maar dan zijn ze nog niet slachtrijp. Alleen waaneer er een kruising wordt toegepast, dan. is hvt eerste kruisingsproduct ook het beste mestproduet. Dit was voor ons land aJ gcruimen tijd bekend, daar reeds ver scheidene jaren terug de lieer Zwager man. de veeteeltconasulent voor Zeelan de> Zeeuwschfe mesters aanraadde, haast zuivere Cadzandsche zeugen en zuivere IJorkshire beeren te houden. En het kruisingsproduct voor den mest te be stemmen. Gaat uien zoo te werk. dan krijgt men niet alleen een vroegrijp var ken, maar bovendien meer vleesch in 't, varken. En dat is immers juist, wat men tegenwoordig' wil: mager spek en niet. al te groot© hammen! In Denemar ken is men op dezelfde wijze te werk ge gaan, door naast het Deense h land var ken, IJorkshire beeren te houden en de kruising-producten voor het mesten te bestemmen. Daardoor heeft men er het beroemde bacon varken gekregen, dat in 'Engeland meer op bracht dan liet: llol- plandsche. De inzender in bovengenoemd 'Duitsch blad wil nu ongeveer hetzelfd 'Hij schrijft, dat hij kruiste het Vore leid Duitschland varken met een .Berkshire 'beer. De Berkshire varkens zijn nog meer "vleeschvarkens dan de IJorkshire var kens. Het bleek hem nu, da,t de biggen, die uit deze kruising ontstonden in D/» ia 5 maanden tot 100 a 110 K.G. slacht rijpe varkens te krijgen waren, terwijl de niet gekruiste biggen er zes a zeven 'maanden voor nootlig hadden onder o- yorigens gelijke omstandigheden Hij liet ■de biggen 8 a 10 weken bij de zeug, al naar hun groei. Terwijl ze nog bij jde zeug waren verstrekte liij ze ai vast voedsel, nl. gebroken gerst met wat af- geslibde krijt en houtskoolpoeder. Wa ren ze van de zeug af, dan 'kregen; ze jiog wat ondermeljk en verder per dier .5 pond meehnengsel bestaande uit mais, meel, gerstemeel en havermeel elk voor een derde. Overigens kregen ze zoove ?1 aardappels te eten'als ze lustten. Door de aardappels werd een beetje Walnich- meel gedaan om stijfheid ia ,de poolen te voorkomen. Aan de stalling der die ren was goede zorg fbestaod. Om 't te veel stroogebruik te voorkomen, was een stevige houten vloer in 't hok aange bracht. Met een steenen of betinnen vlcer gaat meestal veal stvoo verloren,, 's Winters weid het water en. dan vooral, dat van de hoogdrachtige zeugen, ver warmd. Ook voor goede lucbtverversching wa« zorg gedragen. Hieruit zien we wei. dat het voornaamste is, 'het werken met een kruisingsproduct. Zal er pok in ons land iets aan de varkensmestêrij te ver dienen zijn, dan zal het -ook dien kant uitmoeten. Niet meer het mesten van zuivtre IJorkshire of Veredelde Duit- sclie landvarkens dus, maar van het krui singsproduct van die twee. En dan wel het eerste kruisingsproduct. Want daar dient nog tegen gewaarschuwd, dat men met die kruisingsproducten niet verder door fokt. Gebeurt dit wel, dan ver vallen de voordeelen en bederft men zijn eigen zaak. A IV 's GRAVENMOER. Zaterdag 16 Juni zal het Fanfarecorps »Euterpe«, in verband met het gehouden concours op den tweeden Pinksterdag te Rotterdam, een wandeling door het dorp maken en zoo over Klein Dongen en Dongevaart. WOUDBICHEM. Gedurende de maand Mei j 1. wer den voor den vleeschkeuringsdienst ter gemeente-secretarie ter keuring aangege ven 8 koeien, 26 varkens, 1 kalveren en 1 schaap. Gedurende het rijd vak 25 tot en niet 31 Mei j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd: J aan te elfder ure verkeerd uitwijken van I de vrouw. Afgezet als advocaat Uit Semarang wordt gemel 1 Onder afwijzing van zijn verzoek om en vol ontslag is mr. Fuchter, die wegens het voortgezet misdrijf van poging tot oplich ting veroordeeld was tot- een jaar en zes maanden gevangenisstraf, afgezet als ad- vcoaat en procureur Plotselinge dood. De 65-jarige A. Schultz. te Botterdam i is op den Beukelsdijk bewusteloos in el- j kaar gezakt. Toen de Geneeskundige Dienst ter plaatse kwam, was. de man reeds overleden. Droevig ongeval. Te Nijverdal is het 9-jarig dochter tje van A. M. Nymeyer overred-n en bij- Et n worsteling onder water In het zwembad ,.Den Helder" te Wiru terswijk had een ongeval plaats, dat groo- i te consternatie verwekte Het meisje M„ dat de zwemkunst nog niet goed machtig is, waagde zich in de diepe „kolk Zij voelde zich plotseling naar beneden zinken en greep in haar angst het meisje D. bij de koel vast. Of schoon deze een goed zwemster is, kon zij. daar haar de adem werd benomen, niets beginnen. Een andere zwemster, mej. v. Z.. tracht te de beide meisjes van elkander te ha len en hen naar 't droge te brengen, doch ook zijn werd door het meisje M. vastgegrepen. Een hevige worsteling on der water ontstond en het scheen, dat alle drie in de diepte zouden wegzinken. 46 zalmen van fl.38 tot f 1.96 por pond, 1 schot a f 2.85 per stuk. 14 elft a f 1.— 'tot f2.10 par stuk. 1 steur a fJl8.— per stuk. 24100 zegen finten a 14 tot 30 cent per stuk. 5240 drijf tinton ai) 'tot 10 cent per stuk Dikke paling 97 tot 10 L cant per pond j Aal 28 tot 58 cent per pond na onmiddellijk gedood. Het kind zal op 1 'ut z.g. landwagen van den boerenwa gen van deh expediteur Uemmink be- j -uiurd door een van diens knechts. Op den hoek Spoorstraat—Eabrieksstrau-t vi d 1 het kind eraf kwam voor een achterwiel j terecht en werd overreden met het nood- j lottig gevolg. o In het veen gestikt. In 19-jarige veenarbeider J. En-ink. te Nieuw-Amsterdam, die te Twist (Duitseh- I; nd)~ in de veenderijen werkzaam was, kwam, toen de werkzaamheden voor dien dag waren afgeloopeu, niet op den gewo nen tijd in de keet. waarin de veenarbei ders zijn ondergebracht Zijn kameraden stelden een. onderzoek in en vonden hein bedolven onder de veenspecin in evn veen- kuil. waar hij door verstikking den dood had gevonden. Opgelicht voor 5 mud aardappelen D< graentenhandelaar te Rotterdam - hc-eft op het politiebureau aan den Op pert aangifte gedaan, dat hij is opge licht voor 5 mud aardappelen door een g' wazen, knecht van de groen ten vrouw A. K.. wonende aan den Oppert. De knecht- zeide te komen namens deze guntenvrouw en wist zoo de aardap pelen van den niets kwaads vermoeien den groeütenhandelaar los te krijgen o Ecu legaat van ecu ton. Aan de vereeniging ..Licht Liefde-Le ven" te "s rnveuhage is door me j. 1'. M. van Weel. vrij van rechten en kosten, i en legaat geschonken van f 100 600. o Trage bestelling. De heer De Klerk, te Steenbergen, ont ving een briefkaart, welke in den z-mer van het jaar 1914 door een familielid in -Xcderlandsch-Indië was afgezonden. o Doodgereden. Op den weg' naar de Axelschc Sas- 'sine. bij Ternëuzen is door den lia-n- de Is reiziger J. F. X.. van Terneuzen, met zijn motorrijwiel aangereden de 59-jarige vrouw van A. Diclema.ii, Max ia «Jansen. Met een hersenschudding werd zij bin nen «©dragen hij haar dochter on is daar overleden. Hét ongeval moét ite wijten zijn De beeren Streek en 'fe Selle, die lifct ongeluk zagen, sprongen ijlings gekleed te water en het gelukte hun na veel moeite de drie drenkelingen naar den oever te brengen. o Een ernstig ongeluk Twee do oden en een zwaar «e wonde. Zondagavond is te Hummelo een ont zettend ongeluk gebeurd Toen de tram Zut-ph.en—Emmerik evenvoorbij het dorp was, kwam uit een zijweg van de boerderij Briesterinkhof een Geldersch karretje, waarin gezeten waren de landbouwer H W Lubbers uit ELclrik met zijn echtge noot e en een vierjarig zoontje. De kar werd precies in dö as door de tram gegre-1 pen en op zij geworpen. De onmiddellijk toegeschoten familieleden, die het on- V5 geluk zagen gebeuren, vonden alle in zittenden ernstig gewond op den grint weg Lubbens en het kind waren er het ergst aan toe Beiden hadden een zwa re schedelbreuk; zij zijn aan de gevol gen overleden De kar was grootenleels vernield, liet paard bleef ongedeerd. De oorzaak van liet ongeluk is onbe grijpelijk. Lubbers was ter plaatse vol komen niet de situatie'bekend, want de boerderij Priesterinkhof, waar zij een be zoek hadden gebracht, is het ouderlijk huis van zijn vrouw. Het uitzicht op de lijn is naar de zijde, vanwaar de tram kwam, over een afstand van circa een K.M. geheel vrij. Lubbers heeft cle tram vermoedelijk niet gezien, omdat hij aan die zijde de kap van den wagen had ge-< sloten 't Uitzicht van den machinist was belemmerd door cle ondergaande zon. Toen deze op het laatste moment liet ongeval zag aankomen, gaf hij nog te- genstoom, maar het was reeds te laat.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6