Memorie van Verweer, Gaat gij naar Gorcum? PH. VAN WIJK Uurwerken en Bonden en Zilverwerken StoonMzagtrij „Pc lingc". HOLTZ EN ADVOCAAT. Onze groote voorraden HOOIVORKEN - ZEISEN - ZICHTEN. I.C. MORTIER ZONEN m Coöp. B. Leenbank Rentevergoeding voor inlagen 4°,0 11 flensdenscbe SiooÉoot-Iaaisciiappij. Prima kwaliteit. Lage prijzen. jtout- en Steenkolenhandel. Prima kwaliteiten. - Billijke prijzen. p. vos. DIENSTREGELING bij KantoorArkelstraat GORINCHEM. WIJK EN AALBURG. RATTEN bezwijken in één nachi door één doosje RODENT Hóogstraat 65Z - GORINCHEM. zijn Uw gemak en voordeel. Hoogstraat A 7 en 8, GORINOHEM. naar aanleiding van het rapport van 24 Mei 1928 no. 661 R, betreffende onderzoek rekening-courantverhouding G.E.B. Ge meente-Ontvanger Wijk ca., uitgebracht door het Centraal Bmeau voor Verificatie en Financiëele Adviezen der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten. Amersfoort, 11 Juni 1928. Edelachtbare Heeren, Bij nota van aanmerkingen van 15 Februari 1928 IIIeAfd. A G no. 325 schrijven Heeren Gedeputeerde Staten „Waarom is de gemeente niet gecrediteerd voor de door het G.E.B. aan haar te vergoeden intrest over 1923 Uit het bovenstaande zou dan volgen, dat niet in de ge meentekas is gevloeid (noch in contanten, noch door verre kening in rekening-courant} de inkomst ad f 1983.75, ge boekt opi den post Hoofdstuk III afd. II, art. 3 sub' 'a der ge- meentebe gr ooting 1923' D]e bedoeling dezer opmerking was zeer duidelijk, n.l. om te weten te komen, of de verantwoorde inkomst Ook werkelijk Iwas ontvangen, m. a. w. of de gemeente-ontvanger niet meer hfid verantwoord dan hij had geïnd. Deze meening was gebaseerd op de overgelegde rekening courant tusschen G.E.B. en gemeente-ontvanger, waarop in het geheel geen posten voorkwamen voor de verrekening der rente. De rekening-courant bleek later op dit punt onvolledig ]tp\ zijnf vplgens van de P.N.E.M. ontvangen inlichtingen, i Uit de bovenbedoelde vraag nu van Heeren Gedeputeerde Sjtaten, die eene bedoeling heeft gehad, als hiervoor is uiteen gezet, wordt nu blijkbaar een strekking afgeleid, die met de bedoeling van het College in lijnrechten strijd is. Ten provin ciehuize verkeerde men bij het stellen der vraag in de mee ning, dat aan den Heer Sluijmers nog een bedrag van f 1983.75 toekwam. Bij de inlevering der gemeenterekening 1923 vestigde de [Heer Sluijmers zelf de aandacht erop, dat een bedrag van f 1983.75, zijnde de rente over het 2e halfjaar, niet was ont vangen. Een aanteekening van die strekking is gesteld op blz. 15 van de rekeningin het handschrift van den Heer Sluijmers. Deze aanteektening, die naar mijn gevoelen den heer Sluij mers zelfs van den schijn van elke culpose handeling ontheft p,s door Heeren Gedeputeerde Staten gezien en aanvaard, en naar ik moet aannemen ook door Heeren Burgemeester en Wethouders en den Raad. Een simpel onderzoek ter provinciale griffie kan dien ac countant van de waarheid van het hier gestelde overtuigen. Het is mij niet duidelijk, waarom de accountant wel bij de P.N.E.M. een onderzoek heeft ingesteld, doch zijn bemoeiingen biet heeft uitgestrekt tot de provinciale griffie. Gezien den korten termijn, die de verdediging wordt gela- teh, is het niet mogelijk gebleken het rapport in alle onder- deelen volledig te bestudeeren. Ik zal mij derhalve beperken tot de hoofdzaak, n.l. de kwestie van het z.g. administratief mandaat (zie pag. 13 van het rapport). Allereerst wil ik te dien aanzien opmerken, dat de accoun tant voor zijn conclusie, dat we hier met een administratief mandaat te doen hebben, een verkeerde bewijsvoering volgt, wanneer men tenminste, gelijk hij in den aanvang van het tweede lid doet, den term opvat als een mandaat, dat tegelij kertijd in inkomst teruggeboekt moet worden. De accountant doet namelijk om verder te bewijzen, dat we hier met een administratief mandaat te maken hebben, een beroep op den daarop voorkomenden afdrukstempel „admi nistratieve verrekening". Deze laatste vermelding beteekent evenwel slechts, dat ter zake geen contanten zijn gepasseerd, doch dat de betaling beeft plaats gevonden door boeking in rekening-courant. Een andere beteekenis kan aan den stempel van de P.N.E.M. niet worden gehecht, gelijk mij bij onderzoek ter provinciale griffie duidelijk is gebleken. Tegenover de meening van den accountant stel ik, dat we hier niet met een administratief mandaat te maken hebben. Dit blijkt 1. uit de ten naamstelling. 2. uit het ontbreken der gebruikelijke opdracht. Ad. 1. Het mandaat is gesteld ten name van de PNEM., ter wijl een administratief mandaat gericht moet zijn aan den ontvanger, zoogenaamd aan eigen handen. Ad. 2. Bij een administratief mandaat behoort aan den ontvanger opdracht worden gegeven om het daarin uitge drukte bedrag op een bepaald aangewezen post der inkomsten terug te boeken. Deze opdracht ontbreekt. Het is een misvatting van den accountant te meenen, dat bij een administratieve verrekening geen kwitantie, door den gemeente-ontvanger geteekend, bij de P.N.E.M. zou berusten (zie pag. 13 rapport). Integendeel, het is gebruikelijkdat bij een zuiver administratieve verrekening wel degelijk door de P.N.E.M. een kwitantie wordt geëischt, tot een gelijk be drag, tenzij de verrekening met andere posten plaats vindt, waarvan evenwel uit de tekening-courant niets blijkt. Ik wijs erop, dat dit ontbreken der kwitantie geheel overeenstemt met de hiervoren aangehaalde aanteëkening, door den ont vanger in zijne rekening 1923 gesteld. :M\e\n lüfuA dus concludeeren, dat dit mandaat ten aanzien Van den ontvanger noch een inkomst, nóch een verplichting tot terugboeking in inkomst kan bewijzen., gelijk door Heeren Gedeputeerde Staten, blijkens hun schrijven van 21 Maart 1928, en m.i. volkomen terecht, schijnt te zijn aangenomen. De conclusie van den accountant komt mij dan ook wel zeer voorbarig voor. Een geneigdheid bij dezen om conclusies te trekken op vrij zwakke gegevens, valt zeker niet te misken nen. Als voorbeeld wijs ik bijvoorbeeld op de uitlating, dat de dateering van afgifte en voldaanteekëning op het mandaat wel buiten beschouwing kunnen blijven, daar in de praktijk anti-dateering in dergelijke gevallen meermalen voorkomt." Stilzwijgend wordt hier blijkbaar aangenomen, dat ook i.e. anti-dateering heeft plaats gevonden. Tegen een dergelijke wijze van conclusies trékken meen ik ernstig te moeten op komen. Waar niet is aangetoond, dat we hier te maken hebben met een administratief mandaat, is de gevolgtrekking van den accountant, dat hij „meent" te hebben aangetoond, dat als nog verantwoord zal dienen te wordên een inkomst van f 1983,75 als half jaarlijks che rente 1923, niet voldoende sterk gemotiveerd. Zelfs evenwel, wanneer bewezen zoude kunnen worden, dat alsnog eene boeking in inkomsten zoude moeten plaats vin den tot een bedrag van f 1983.75, dan nog kan daaruit in gee- nen deele worden afgeleid, dat er ook een kastekort, door den ontvanger aan te zuiveren, zoude bestaan. Om op behoor lijke gronden tot zulk een conclusie te komen, had een ander onderzoek moeten plaats vinden dan thans heeft plaats gehad. Voorts valt nog op te merken, dat de Ontvanger ter zake van zijn beheer over 1923 volledig is gedechargeerd, waarop volgens de Gemeentewet alleen kan worden teruggekomen 'wegens aangetoonde valschkeid in bewijsstukken, welke i. c. geenszins is bewezen, zelfs niet is verondersteld. Den vollen nadruk wensch ik er evenwel op te leggen, dat Vle verantwoordelijkheid voor de afgifte van het hiervoren besproken mandaat berust en ten volle berust bij Burgemees ter en Wethouders, en niet bij den ontvangerdie ten aanzien van het uitbetalen van mandaten een zuiver passieve rol ver vult. De ontvanger is door de décharge van Heeren Gedeputeerde" Staten in feite buiten deze kwestie komen te staan. Het betoog van den accountant gaat derhalve langs den ontvanger heen en moet beschouwd worden als gericht tegen het College van Gedeputeerdjq Staten, dat de décharge voor .de rekening 1923 heeft verleend. Acht de gemeenteraad van Wijk' c.a. de argumenten van den accountant, ondanks diens zfwakke bewijsvoering, voldoende gegrond, dan zal de ont vanger alleen weer in deze kwestie kunnen worden betrokken door het inbrengen van bezwaren tegen de décharge voor noemd. Dit kan geschieden door het rapport van den accountant met de opmerkingen, welke de gemeenteraad ter zake dienstig acht, te stellen in handen van Heeren Gedeputeerde Staten. Een andere redelijke oplossing is m. i. voor de gerezen kwestie niet te vinden, wanneer de gemeenteraad van Wijk c.a. ten minste het accountantsrapport als juist aanvaardt. Mocht dit, hetgieen ik zoude betreuren, het geval zijn, dan verzoek ik namens den heer Sluijmers tegen zijne décharge van de reke ning 1923 bezwaren in te brengen op de wijze, als hiervoren is aangegeven. Met verschuldigde hoogachting heb ik de eer te zijn, (w. g.) VAN URK, Gemachtigde van E. Sluijmers. Dan moet U vooral de etalage bezichtigen Groote sorteering Langdurige solide garantie. Gratis graveeren. TELEFOO.N INTEKCOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het eenig Verkoopkantoor voor Nederland van het Bheinisch* Westfalische Kohlen-Syndicat. i t Terugbetaling met 3 dagen Opzegging. KASSIER aanvangende 3 OCTOBER 19927. HeusdenRotterdam. Van HEUSDENMaandag en Dinsdag vm 1.30 u.Donderdag vm. 5 en 7 u.Vrydag vm. 6 u. Van ROTTERDAMMaandag m. 12 u., Dinsdag nm. 12.45 n. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag m. 12 a. EensdenGorlnchem. Van HEUSDENMaandag vm. 5 n. en 6.30 u., Dinsdag vm. 1.30 u.. Donderdag vm. 5 u. en 7 u„ Vrijdag vm. 6 u. Van GORINCHEM: Maandag vm. 11.30 u. nm. 12.30 u. en 3 u. Dinsdag nm. 3.45 u.,Donderdag, Vrydag en Zaterdag nm. 3 u. Veedienst 's Hertogenbosch. Van ANDEL naar 'sBOSCH: Woensdag vm. 3.30 a. Van 'sBOSCH naar ANDEL: Woensdag m. 12 a. Directeur: L. DE BEER te Gorcum, Tel. No. 9 J. H. TUPKER, Kantoor Heusden, 1 postcheque en girodienst d.d. 30 Jiïni 1923 voor een storting op eigen reke ning no. 99258 t.n. van: gemeente-ont vanger van Wijk en Aalburg. Dit is dus geen bewijs van overmaking Immers hierdoor is wel verandering in samenstelling der kaswaarden, doch niet in hoeveelheid der kasmiddelen ontstaan De girobescheiden van voor de reor ganisatie van den postgirodienst zijn niet aanwezig, doch wel een eerste saldo- opgave van na de reorganisatie van de zen dienst, n 1. 10 Nov. 1924 f8290.76. i Een door den gemeente-ontvanger o- vergelegde en door hem zelf samenge stelde rekening-courant tot ongeveer ul timo Oct. 1923 geeft ie en gelijk saldo en op dezen staat is o.m. vermeld: 2 Juli 1923 storting f 1983.75 2 Juli 1923 op rekening no. 7615 R.V.B. f 1983.75, zoodat hieruit de remise aan de R.V.B. blijkt. Ook de stock van che que's geeft als No. 1 een gelijke aan duiding. Wij hebben getracht de mutaties van dezen staat per de data van kasopuemin-J gen in 1923 te toetsen aan de op de processen-verbaal voorkomende saldi van den postgirodienst, doch bij navraag ble ken deze processen-verbaal van 1923 van Wijk en Aalburg voor eeu deel niet aan wezig. Uit het bovenstaande blijkt evenwel voldoende duidelijk, dat de rent-e le half jaar geheel regelmatig is verantwoord, zoodat het bedrag in kwestie moet han delen over het tweede halfjaar 1923 Het hierop betrekking hebbende man dat is een z g. „administratief mandaat", waartegenover geen kwitantie bij de P N E.M. berust, welke door den gemeente-, ontvanger is geteekend Zooals hiervoor reeds onder II is opgemerkt, heeft de P.N.E.M. dit bedrag rechtstreeks doen remitteeren aan de R.V.B., zoodat de debetopgave van den bankier van de P.N.E.M. moet gesteld worden tenover het door de P.N.E.M. getcekende admini stratieve mandaat. Dat hier sprake is van een dergelijk mandaat blijkt uit: a. afdruk stempel „administratieve ver rekening" f b data van boeking in de kasboeken bij den gemeente-ontvanger, ja.l.inkom sten 21 Juni 1924 uitgaven 17 Juni 1921 v' De dateering van afgifte en voldaan teekening op het mandaat kunnen wel buiten beschouwing blijven, daar iu ple practijk anti-dateering iu dergelijke ge vallen meermalen voorkomt. Wij meenen te hebben aangetoond, dat in de gemeente-rekening 1923 tegenover de uitgaven 1923 f 3967.50 ook inkomsten tet gelijk bedrag moeten voorkom 3n, zoo- dat- alsnog verantwoord zal dienen te worden een inkomst van f 1983.75 als kalfjaarlijksche rente 1923, waaruit te vens blijkt-, dat wij de meening van het College van Ged. Staten van Noord-Bra bant, neergelegd in bet schrijven van 21 Maart 192<8 IHe Afd. G. No. 298, niet onderschrijven. IV. Geen overeenstemming werd aange troffen tusschen kasboeken, grootboek en gemeente-rekening 1923, terwijl boven dien in de gemeente-rekening 1923 ver schillende bedragen waren weggelaten, tlcch wel in de tellingen opgenomen. Een beoordeeling omtrent deze hier voor gespecificeerde afwijkingen valt bui ten onze opdracht. Wij meenen hierdoor aan Uwe op dracht te hebben voldaan, doch verkla ren ons zoo noodig gaarne tot nadere inlichtingen bereid. De DIRECTEUR, (w.g.) J. MEIJER AZN. RODENT lokt ratten en hun verderf. Het bezit een muizen naar bijzondere 'Wrap aantrekkelijkheid voor dit ongedierte; het betoovert ze als het ware. Elk hapje is doodelijk. Het stelt niemand teleur en roeit deze knaagdieren absoluut en zeker uit. Doosjes van 50 ct. en f l.~ Importeurs Fa. B. MEINDERSMA, Den Haag. Fabr. TH. HARLEY, Apoth., Perth.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6