Tweede Blad No. 4824 Woensdag 27 Juni Jan Geertzen voor het Land van Heusden emAltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht. Rechtzaken Mimmmtèm Ruime auto- garage's Foto UITVOEREND COMITÉ van het FESTIVAL TE HEUSDEN. v. 1. n. r. zittende de HeerenAat. v. Delft, Joh. v. Laarhoven, F. v. Bladel, Adr. Bax, W. v. Heivoort, Jac. v. d. Staakstaande de HeerenJ. S. Deurloo; J. M. v. d. Pol, Joh. v. Eggelen, M. A. Remie. Staat alles U tegen? Gebrék aan eetlust V^J a Verstopping De wet op de naamlooze vennoot schappen Het pleit in de Eerste Kamer beslist Een kleine meer derheid Voordat de Tweede Ka mer het bijltje erbij neerlegde... *8 Gravenhagen 21 Juni. Woorden, woorden, stroomen woorden zoowel in de Eerste, als in de Tweede Kamer, welke laatste haar zwanenzang hield, ten minste wat deze zittingsperi ode aangaat. Want wanneer deze regelen verschijnen, laten democraten, liberalen en a.r., zicli gelijkelijk de voeten be spoelen door de oude Noordzee, of wel, zij stappen in Itheingold-axpress, Stoile du Nord of andere luxe-trein, om in het buitenland rust, verpoozing, warmte en zon te zoeken. Met andere woorden, de heeren zijn op reces. Maar laten we met de Eerste Kamer beginnen. Daar was de woordenstroom het hevigst. Men kon hier niet zegt gen, dat de sluizen der welsprekendheid opengezet waren. Hier was een spring vloed, een dijkdoorbraak... Alles natuur lijk over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betref fende de naamlooze vennootschappen. Er werd zwaar gekampt. Aan de eene zijde de tegenstanders van de wijziging, libera len, ©enige a.r., eenige c.h. en eenige r.k., aan de andere zijde de voorstanders: de eensgezinde soc. dein. en vrijz. dem.. eenige a.r. en c.h. en verschillende r.k. Afgrijselijk, meenden de tegenstanders Die heele wijziging was gemaakt door ■menschen, die niet in aanraking waren geweest met het werkelijke leven Poli tieke zuigelingen dus. Hoe had in vre desnaam de Tweede Kamer zoo iets kunnen goedkeuren? Er werd veel te veel in geregeld, tot in details, en er waren 7 keer zooveel artikelen in de nieuwe wet, als in de oude. Eu dan die verzwak king van d© oligarchische clausule, en de voorschriften tot openbaarmaking vaa balans, winst- en verliesrekening en v overeenkomsten, verband houdend met oprichting van N.V.'s en plaatsing en storting van aandeelen! Het heele heb ben en houwen werd op straat gebracht en unfaire concurrenten zouden daarvan kunnen profiteeren. Een enkele demo craat vond die openbaarmaking, ook waar het kleine familie vennootschappen gold, bezwaarlijk en vroeg van den minister de toezegging van een novelle, waarin de eisch tot openbaarmaking beperkt bleef tot vennootschappen, die vertrouwen van derden vragen. Dat was n.l. de heer Slin- genberg. Maar hij ontzenuwde de bewe ring omtrent de verzwakking der oligar chische clausule, door er op te wijzen, dat deze clausule voor de bestaande ven nootschappen gehandhaafd blijft en voor nieuwe vennootschappen slechts kan wor den beperkt, indien tweederde van de aandeelhouders het wenschten. Hierop- legde ook minister Donner bij zijn ver dediging den nadruk, die er in zij a be toog nog de aandacht op vestigde, dat de naamlooze vennootschappen aan de wet ontgroeid waren. Zekere bronnen van rechtsonzekerheid en rechts onjuistheid moesten afgesneden worden Ernstige de bacles hebben den stoot tot de indiening van een nieuwe regeling gegeven Verder noemde de minister het enquete-recht etn belangrijk preventief instituut, dat bovendien een einde wilde maken aan de wilde acties in vennootschappen. Den heer Slingenberg stelde hij te vreden met- de toezegging, na de aanneming van het wetsontwerp, de kwestie van de pu blicatie van winst- en verliesrekening weer in studie te nemen Bovendien zou de invoering van de nieuwe publicatie- regeling eerst een jaar na de invoering van de nieuwe wet plaats vinden, het geen in de praktijk das pas over 3 jaar zou zijn. Er was dus alle gelegenheid tot voorbereiding. Toen kwam d- stem ming en met 24 tegen 21 stemmen nam de senaat het wetontswerp aan, sec. dein., 4 a.r., 2 c.h., 4 r.k., tegen liberalen, 2 a.r., 4 c.h., 10 r.k. Het pleit vvas be slist. Verder nam de Eerste kamer z.b.s. een heele serie wetsontwerpen aan. Over het wetsontwerp. Zijlstra, wijziging van de \vet van 30 Juni 1924 en art. 28 der Lager Onderwijswet 1920 werd echter be raadslaagd. Meneer Zijlstra uit de Twee de Kamer, plechtig door deu griffier in den senaat binnengeleid, verdedigde zijn voorstel. Dat meneer van der Hoeven (c.h. afkeurde, omdat hij het er den tijd niet naar vond, de uitgaven weer sterk te verhoogen. Meneer de Jong (r.k.) acht te een initiatiefvoorstel in dit geval ook niet te verdedigen. De heer Zijlstra deed de regeering daarmee concurrentie aan Bovendien gaf zijn voorstel slechts voor deel aan kleine scholen. En nadat de heer Ossendorp zijn stem voor had ver klaard, evenals meneer Smeenge (v.b.) en de heer van Emden (vH.) kwam de voor steller zelf aan het woord. Met succes. Want met 27 tegen 10 stemmen (6 c.h. en 4 ir|.k.) keurde de senaat het voorstel goed. De Tweede Kamer bekloof de wijzi ging van de Dienstplichtwet, die be halve eenige onbeteekende technische wij zigingen, in hoofdzaak omvatte een er- andering betreffende da loting, de in voering van liet stelsel van vrijwilligers bij de militie (stelsel Pcsthuma-Boele), subsidieering v. vereenigingen die voor- geoefenden afleveren en vermindering van den aftrek, van den eersten oefenings- tijd voor voorgeoefenden, van 4 op 3 maanden. Maar de Kamer kloof er zoo hard op, dat er ten slotte slechts een armzalig botje van overbleef. Namelijk de bepaling inzake de looting en de ondergeschikte wijzigingen. De andere- genoemde veranderingen werden van de mocratische zijde bestreden en door den minister opgeofferd. Verlangde de minis ter naar vacantie en rust? In ieder geval gaf hij zich na weinig strijd over. En bleef dus alles vrijwel bij het oude Een amendement-ter Laan om het contingent van 19500 man tot 13000 man te vermin deren, werd verworpen. Den laatsten zittingsdag eerden er tal rijke min of meer belangrijke ontwerpen weggehamerd, z.h.s. Het slot werd ge vormd door een geslaagde interpellatie- Kortenhorst betreffende den ongunstigen tconomischen toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen, dat opgesloten lag tusschen een breeden stroom, die het van Neder land scheidt. Het land verschafte de bevolking geen behoorlijk bestaan. Minister de Geer leende een gewillig cor. Zeide overweging en uitvoering van gevraagde maatregelen toe, verbinding v Hulst en Axel met het kanaal Neuzen- Gent, door een kanaal, wat 3 millioen zou kosten; in '29 zou geld worden ge vraagd op de begrooting, voor stationslos plaatsen te Ter Neuzen, haven verbetering, enz. enz. Zoodat de interpellant en zijn mede-standers met een vrij tevreden ge moed met vacantie gingen Aangenaam reces, wenschte de voor zitter. Merci, merci. Als het weer maar wat medewerkt. Politicus. —O— gags - -v'-; §gjjSS§ Overtreding wegenbelastingwet. De zaak Notaris A. G. Cool te Andel. Onder bijzóndere belangstelling werden zooals reeds) in ons blad van 20 Juni gemeld voor de Bossche Politierecht bank, de strafzaken behandeld tegen A G. Cool, Notaris te Andel, beklaagd, tweemaal, van overtreding der wegenbe lasting (art. 15 't niet dadelijk op eer ste vordering van den ambtenaar der Di recte Belasting vertoonen van de wegen kaart). Om het groote principieel© belang der zaak voor geheel het automobilisme hield Notaris Cool in beide zaken een uitvoe- lig, krachtig pleidooi, waarmede hij vol komen in het gelijk werd gesteld. Alle belanghebbenden en belangstellen den zullen gaarne het verloop der zaak meer in bijzonderheden vernemen, daar om geven wij dan ook een overzichtelijk verslag van de kwestie, welke de recht bank geruimen tijd heeft bezig gehou den. Na uitvoerig de principieel© bezwaren tegen de dagvaarding voor wat betreft de eerste zaak, te hebben aangevoerd, 1 ©spreekt Notaris Cool de zaak van on geveer gelijke strekking, welke den heer A. Th. de Groot, hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Arnhem al daar voor de rechtbank bracht. De Rijks-advocaat had f 50.— boete ge- eischt, doch de Politierechter kon geen straf toepassen op den heer de Groot en wel op de volgende gronden: ,dat art. 23 der Wegenbelasting zegt, wie bevoegd zijn krachtens art. 15 dier wet automobielen te doen stilhouden ter controleering van de naleving dier wet. dat dus alle andere personen niet daar toe bevoegd zijn: dat waar alzoo auto's uitsluitend voor dc- in dat artikel genoemde personen tot staan behoeven te worden gebracht, deze bij de uitoefening van dat reefht voor den automobilist kenbaar moeten zijn, daar het de bedoeling van den wetgever niet kan zijn geweest, om de automobilisten te dwingen, voor ieder, die daartoe deu wtnsch te kennen geeft, stil te houden, waarna de automobilist zou kunnen na gaan, of i nderdaad degeen, die hem aan hield, wel daartoe bevoegd was, waardoor immers de veiligheid van den automobi list totaal verdwenen zoude zijn i dat nu in de dagvaarding niet is ver meld, dat de kommiezen als zoodanig kenbaar waren; dat toch het opsteken van de hand en het roepen „Halt, rijksambtenaren!" aller minst als zoodanig kan' gelden en de au tomobilist moeilijk kan waarnemen. dat de kommiezen een aanstelling in den zak hebben; dat alzoo, naar ons oordeel, het feit, zooals het bij de dagvaarding is ten laste gelegd niet strafbaar is Notaris Cool achtte zich evenmin schul dig en betoogde nader als volgt: t Voor het principeele gedeelte van mijne veidediging op mijn tweede dagvaar-, ding moge ik verwijzen naar mij a eerste pleidooi. Echter zoude ik over de feiten van diea dertigsten Augustus gaarne nog het een en ander willen zeggen. Toen ik kwam aangereden zag ik op den weg staan een man. Iets verder naar achteren was links van den weg een man opgesteld bij een boom en rechts van den weg ook. De man op den weg keek mij dreigend aan en stak zijn hand op. Het leek een soort hinderlaag, een val. Ik had veel geld in mijn wagen en drie mijner kinderen. Da weg was eenzaam. In den wijden ^omtrek was geen levende ziel te bekennen. Op het Fort in de nabijheid ziet men nooit een sterveling. Alleen reed er op den weg 'n kar met een man er bij, maar de kar kon wel bij de hinderlaag behcoren om mij den weg te versperren. Aanranding en berooving zijn tegenwoordig aan de orde van den dag Do bladen melden roof, moord, en kin derroof tegenwoordig even veelvuldig als b.v. voetbaluitslagen. Ik nam het wisse voor het onwisse en reed door. Later werd mij een. proces-verbaal bet eekend en bleek dat de man, die zijn hand op gestoken had, was geweest een kommies der Directe Belastingen. Ik heb dit aan hem niet kunnen zien, Toen ik hem pas seerde riep hij mij iets toe, doch ik kon niet verstaan wat hij riep. Men kan in een gesloten auto onmogelijk verstaan, wat van buitenaf geroepen wordt, zelfs al is het portierraampje open. Ik word ver volgd, omdat ik op de eerst© vordering van de in art. 23 der wegenbelastingwet bedoelde ambtenaren niet heb gestopt.. Die vordering heeft mij echter niet be reikt, noch kon ik weten, dat de man, die op den weg stond, eten van de in art- 23 genoemde ambtenaren was. In het proces-verbaal staat, dat ik den man bij het passeeren spotlachend aan keek. Ik ben mij hiervan niet bewust, rnaar hij keek mij zeer dreigend aan en dat komt. van een ambtenaar der belas tingen niet te pas. Wel keek ik vroo- lijk om mijn kinderen niet te laten mer ken, dat het een ernstig oogenblik voor mij was. Ik beantwoordde het teeken, dat hij mij gaf en dat een groet had kunnen zijn, met hetzelfde teeken, het opsteken van mijn hand. Bij wijze van greet riep ik hem toe „bonjour". In het proces-verbaal staat, dat ik hem iets on verstaanbaars toeriep, dit is zeer juist, want het is werkelijk onverstaanbaar, e- venals zijn toeroeping aan mij onverstaan baar is. Ik wil eindigen met eene voor mijne zaak belangrqke mededeeling en die wel een zeer eigenaardig licht werpt op da machtswellust van den man, die mij heeft getracht aan te houden. Eenige jdagen voor 30 Aug. heb ik den kom mies der D. B. te Woudrichem mijn we genkaart vertoond, waarop deze heeft gezien, dat ik mijn wegenbelasting voor een jaar betaald had, hetwelk ook door dezen aan zijn collega te Heusden was gemeld. Deze was ook op de hoogte van mijn autonummer, zoodat hij heeft kun nen constateeren, dat voor de automobiel di© hem op 30 Augustus 1927 voorbij reed, de wegenbelasting voldaan was Ik heb hem dus niet in zijn onderzoek be moeilijkt, want hij had niets meer te on derzoeken Dat, en de misi en scène van mijne aanhouding, de hinderlaag, zijn staaltjes van de wijze, waarop deze be lastingambtenaar zijn dienst opvat De betrekken Inspecteur der D. B. gaf toe, dat zqn optreden niet tactvol wa3. Ik ben het geheel met dien Hoofdambtenaar eens. Zulke menschen brengen het corps kommiezen der D. B. in discrediet. Mijn vrouw is bij eene aanhouding voor de we genbelasting eens zoo onhebbelijk be- BEHOORENDE BIJ HET fefsend, dat daarom all«n reed, er toe zou komen te beslmten nim mer meer re stoppan voor burgers, 10 of onbeleefde bevoegden zjn. Bdeefis of onbeleefde bevoegden zqn. Beleefde foncionarissen volgen uit zich zelf wel een andere gedragslijn, b.v. controle op overzetveren, voor dichte overwegen en tollen, of met behulp van politie m uniform. In dit verband breng ik hulde aan. den vrij tvat jongeren, doch Zc3i tactvollen kommies der D. B. te Woudri chem, die meer bereikt. M. d. P. Alweder in het belang der veiligheid en van het recht verzoek ik U mij te willen ontslaan van rechtsver. volging De Rijksadvocaat hield zich streng aan de letter van het wetsartikel in kwestie en eischte veroordeeling. Het O.M. voelde wel voor de overwe gingen van Notaris Cool en eischte de clemente straf van tweemaal f 1 boe.©. De Politierechter hield daarna de uit spraak 8 dagen in beraad Uitspraak De Politierechter ontsloeg verdachte v. rechtsvervolging op grond, dat door de verklaringen van verdachte en getuig ;n bewezen is, dat verdachte niet schuldig is en geen straf kan volgen, omdat hij niet wist en niet kon weten, dat de lieden die bij zqn nadering hun arm op staken, ambtenaren der Directe Belastin gen waren en omdat van verdachte on der de omstandigheden waaronder hq zich toen bevond, niet kon worden gevergd, dat hij alvorens door te rijden, zou on derzoeken of genoemde lieden bevoegl waren van hem te vorderen, dat hij zijn motorrijtuigen tot stilstand zou doen brengen, daar dit onderzoek alleen zou kunnen geschieden door halt te houden, waardoor verdachte zich zou blootstellen aan het gevaar aanranding of be rt c ving. Dr. Verhoeven uit Tilburg, stond even eens terecht wegens voren omschreven delict. Ook deze werd ontslagen van rechtsvervolging. (Eeh. v. h. Z.) VERKORTING VAN EERSTE OEFE- NINGSTIJD DOOR VRIJWILLIGE VOOROEFENING. ;Van af heden tot 26 September 1928 kunnen jongelieden, geboren in 1910, zich verbinden bij den Vrij willigen Landstorm om door het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid, verkorting van eerste oefening te krijgen indien zij later be stemd worden voor gewoon- dienstplich tige, welk bewijs volgens de Wet recht geeft op ©en verkorting van 4 (vier) maanden diensttijd. De vooroefeningen worden plaatselijk gehouden, terwijl dagen en uren waar op geoefend wordt, zooveel mogelijk in overleg met belanghebbenden, worden ge regeld. De oefeningen vangen aan op 1 Octo ber 1928 en duren ongeveer tot October 1929 waarna examen moet worden ge daan voor het bewijs van voorgeoefend heid. In e©n jaar zal hoogstens 300 uren moeten geoefend worden, wat neerkomt op ongeveer 2 maal 3 uur per week Voor den vrijwilliger zijn aan de voor oefeningen geen kosten verbonden Wa pens, kleeding en uitrusting worden hem door het Rijk in bruikleen verstrekt Voor schoeisel moet de vrijwilliger zelf zorgen. Alvorens toegelaten te worden moet de adspirant-vrijwilliger worden gekei ri en geneeskundig geschikt worden be vonden. Vrijwilligers van den Landstorm kun nen, als zij gewoon dienstplichtige wor den, ook worden aangewezen voor offi ciers- of onder-officiersopleiding. Inlichtingen worden verstrekt door deu Districtsleider Sergeant J. BAK Twaalfmorgenstr. 63 's Bosch. 13e zoek van ouds bekend Hótel Café Biliard Restaurant Uitspanning. St. Jaasstraat 10-12 SBOSCH Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. Nfej w A Slechte spijsvertering en V.'J alle voedingsstoornissen J moeten spoedig zwichten (v voor Foster's Maagpll- l\ 'en* uw or ganisme verkwikken. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar d f 0.65 per flacon. )fienwsblad ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5