Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4828. Woensdag 11 Juli 1928, Parlementair Overzicht. FEUILLETON NA WATERLOO Binnenland ^and van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afionderlgke nummers 6 cent. lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën tan 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 nar ingewacht. Een Boerenverha&l uit den Taunus door FRITZ RITZEL. 23 Schele hoofdpijn Fokpaardendag te Waalwijk. I NIEUWSBLAD nor liet Land van Heasden ti Alteia,deLangstraat nü Bommelerwaard Dit Tweede en Eerste Kamer De Eerste Kamer over verschillende b wetsontwerpen Nas op van deTwee- de-Kamerbeschouwingen Criti ;k, 's Gravenhage, 5 Juli. Een bekende figuur, die we eenigen tijd in heb meer actieve parlementaire leven gemist hadden, zal binnenkort weer een plaats in de Tweede Kamer gaan innemen. Immers, de zakelijke medede ling van het Centraal Stembureau ver meldt met eenigen omhaal van woorden, dat in de vacature-Scheurer, door den voorzitter van voornoemd stembureau be noemd werd verklaard tot lid van de Tweede KamerH. Colijn, te 's Gravenha ge. Deze sobere aanduiding) H. Colijn, 's Gravenhage, gaat dan nog vergezeld van eenige overwegingen, o.a. dat de op lijst no. 27( in Kieskring XIV voorkomen de candidaten H. Colijn en V. H. Rutgers, die in 1925 bij de Tweede Kamerverkiezin gen tot lid benoemd verklaard waren, doch wier plaatsen door hun optreden als minister opengevallen waren aan het Centr. Stembureau schriftelijk het ver langen hebben medegedeeld om bij het later openvallen van een plaats in de Tweede Kamer geacht te worden op da lijst van candidaten, op welk© zij ge kozen waren, nog voor te komen op de plaats, aangewezen door de in art. 104 en 105 der Kieswet geregelde volgorde van verkiezing Hiermede heeft een zeer representatieve figuur voor de zooveel - ste maal intreei gedaan in het voornaam ste element van onze volksvertegenwoor diging De Tweede Kamer. Het vrij teere punt van de inte.llec.tiue de toenadering tusschen België en Nederland weid door den, senaat voorloopig onder 1?. loogen gezien, naar aanleiding van het bekende verdrag betreffende intellcc ueele toenadering, dat op 8 Juni j 1. door de Tweede Kamer werd aanvaard. Enkele le den meenden een woord van waarschu wing te moeten laten hooien, omdat zij vreesden, dat zich hier vooral de Fran sche invloed deed gelden. Zij vermoedden, dat. de Belgische hoogleeraren die naar Nederland zouden komen zich uitsluitend van de Fransche taal zouden bedienen en de Nederlandsche professoren in België meerendeels Fransch zouden spreken, waardoor we de sympathie van aan ons stamverwante Vlaamsche volksdeelen zouden verspelen. De opzet van dit trae- taat scheen te zijn: begunstiging van de Fransche boven de Dietsche gedachte. (Was niet door de Belgische regeering met Frankrijk en het onder Fransclven invloed staande Polen een soortgelijk ver drag gesloten, terwijl de pogingen tot toenadering met Engeland, Italië,, Zwe den en Letland alle los van Frankrijk staande staten niet gelukt waren? Kom, kom, meende de minister, die ver gelijking met andere landen op dit punt kon niet opgaan. Want het was toch ::o::- Hij had gesproken met de volle energie van den man, die er zich zeker van be wust is, wat hij wil. Reeds verscheidene malen sinds zijn terugkeer bad hij dien sterken wil tegenover den lia,re gezet, zoodat de moeder met een zekere erger nis en toch met bevrediging moest erken nen, dat Hansjörg gedurende zijn afwezig heid veel zelfstandiger, in a lies meer man was geworden. Daarbij toonde de jonge man een zoo beslisten afkeer, om mede plichtig te worden aan het begane on recht, dat het de wilskrachtige vrouw angstig en bang te moede werdze moest daarom trachten, hem een andere opvat ting over de naar haar meening reeds lang afgehandelde zaak bij te brengen Zoo dacht vrouw Schilling en ant woordde daarom op de vraag van haar zoon kalmeerend: „Omdat ik uit louter ergernis over jou en Andries van me zelf ging, daarom geloof jij, dat ik wat te verbergen heb? Antwoord wil je? Wat vraag je toch voor onzin? Of ik van rechtswege hier baas in hqis ben? Daar op kan ik de hand op het hart leggen en, als je het zoo hebben wilt, met een gerust geweten een eed doen! De recht matige eigenares van de Rodeberger-hoe ve ben ik, tot ik mijn oogen sluit of de boerderij aan jou overdraag!" duidelijk, dat da verhouding tusscheu Ne derland en België als nabuurstaten van bij zonderen aard was. En er was im mers geen enkele aanwijzing, dat Bel gische hoogleeraren in Nederland al ken Fransch zouden spreken en Neder landsche in België zich ook alleen inaar van het Fransch zouden bedienen?1 En de minister bleef erbij, dat taalvraagstuk was van eenj te teeren aard, om a priori leen bepaalde meening uit 5e spreken «ontrent de door de Technische com missie te volgen gedragslijn op dit punt. De wegenkwestie.... Daarover deed de minister eenige be-, langwekkende mededeelingen ten aan zien van den aanleg van wegen enz., waaruit wel kon blijken, dat aan de oplossing van het vraagstuk met kracht wordt gewerkt. Immers, volgens den mi nister was het niet noodig, op de in richting van wegen te besparen, om den bouw van bruggen over groote rivieren, van viaducten voor spoorwegen en om afschaffing van tollen en dergelijke te kunnen bevorderen. Hiertoe zijn naast de gelden noodig voor de verbeter ing on zer wegen, zooals die thans wordt uitge voerd, en verder in Voorbereiding is ge nomen, voldoends gelden beschikbaar. Ook het vraagstuk der onbewaakte over wegen is waarschijnlijk een stuk nader tot de oplossing gekomen, want de mi nister gaf de verzekering-, dat bij de verbetering van onze groote Rijkswegen met intensief doorgaand verkeer zeker h- t donkbeeld in overweging zal genomen werden, om geen gelijkvloersche kruisin gen met höofdspoorwcgen toe te pas sen. Een enkel ontwerp was reels in dien geest opgemaakt en in beginsel aan vaard. Dus voortaan er onder door! Waardoor dus geen overwegen, bewaakt noch onbe waakt, meer zullen noodig zijn. Geen ongelukken, geen vermorzelde auto's en karren en menschen en paarden meer. Dat men hierop nooit eerder kwam, of de actie tegen de onbewaakte overwegen meer in deze richting leidde! Doch hoe het ook zijhet schijnt dat we toch ooor schade en schande eindelijk.... wijs zullen worden. Een tweetal wetsontwerpen, n.l. het klcmpenwetje (waardoor voortaan ook v klompen een zelfde invoerrecht zou wor den geheven als van schoenen, enz.) en het restje van de dienstplichtwat, zal in de Eerste Kamer heel wat critiek te verduren hebben. En de minister die liet laatste wetsvoorstel te verdedigen zal hebben, niet minder. Het lijkt niet eens waarschijnlijk, dat de Senaat deze voor stellen zal willen aanvaarden. Er waren heel wat leden die er niets voor voel den. Het klompenwetje was óf een fiscale maatregel of een beschermende maatre gel Maar het was in ieder geval eten Een krakende donderslag begeleidde de laatste woorden van d© vrouw, zoodat ze verschrikt den opgeheven arm liet val len en met angestige oogen door het raam keek naar het woeste onweer. Met volle kracht wits het losgebroken. Huil ,nd gier de de storm om de gebouwen en klette rend stortte een ware zondvloed uit het geel-zwarte firmament omlaag. Een gil lend fluiten en akelig jammeren, schrille tu klagende tonen klonken op uit het chaotisch tumult van de luchten, als was de „wilde jacht" losgebroken en raasde in woedenden lust naar buit over bosschen en velden. De Almacht herinner de de kleine menschen aan Haar groottes herinnerde hen, dat Zij alleen in Haar eeuwige gerechtigheid hun lotgevallen leidt. En die waarschuwing werd door beiden verstaan. Zwijgend stonden ze tegenover elkaar hier de schuldbewuste vrouw met het bleeke,' starre gezicht, met >een uitdrukking van verbaasde ontzetting, dat degene, voor wien ze gezondigd had, wien de vrucht van haar bedrog zou toevallen, dat die heb waagde, rekenschap van .haar te vorderen daar de jongeling, wien het ontdekken van de waarheid tot man had gemaakt en die het versmaadde om ten koste van. zijn rein geweten en zijn zelfrespect ter wille van aardsche goe deren tot medeplichtige te worden. Het was een uur, dat besliste, of de baud tusschen moeder en kind opnieuw vast geknoopt of verbroken zou worden. Maar er mocht gebeuren, wat er wilde Hans jörg moest zekerheid hebben. Om iederen prijs. Hij stak zijn rechterhand omhoog, alsof hij een eed aflegde en zei plech tig: Moeder, onze lieve Heer roept u toe: „Gij zult geen valsche getuigenis spre- verkapte protectionistische maatregel, die bovendien het doel: bescherming der klompenindustrie, niet zou bereiken En wat de Dienstplichtwet aangaat, dat was niet meer geworden dan een omhulsel zender inhoud. Waarom had de mini ster toegegeven, om van het eertijds door hem zoo geprezen plan Posthuma-Boele af te wijken, alsook van den oefeningstijd in de kazerne? Dat was een „absoluut gemis aan gouvernementeel© kracht." Er zullen zeker nog heel wat harde woorden in da Eerste Kamer over vallen En als het daarbij maar blijft Politicus. ste r*s verkrijgbaar is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen a f 0.65 per flacon. iVrijdag-voormiddag G dezer werd een fokpaardendag gehouden voor bet type ïandbouwtuigpaard. Een groot aantal paarden werd aangeboden. De kwali teit was opvallend goed. In onze streek heeft het type tuigpaard nog niet afge daan, integendeel, bleek ook weer uit-bet vrij groot aantal bepaald go: de jonge mer- riën dat thans werd aangeboden, dat er leslist vooruitgang; te bespeuren is. Jam mer dat het zomerzonnetje in gebreke bleef dezen, fokpaardendag op te vroo- lijken. 't Was tf,egen en nog eens regen den geheelen morgen. Eerst hadj de keuring plaats voor heng sten met afstammelingen. Aangeboden werd de preferent verklaarde hengst Ho- land N.S.F. 261 van de Coöp. Ver. tot verbetering van het paardenras in hert) land van Heusden en Altena, met 28 afstammelingen. Holand ontving een medaille, terwijl aan zijn afstammelingen het maximum aantal premiëni a f 10 n.l. 15 stuks werd toegekend. De hiermede bekroonden waren De 3-jarige bruine Malanda, van G. J. W. Branderhorst te Eothende 4- jarige bruine Lepika, van G. H. Stra- ver te Babyloniënbroekde 4-jarige brui ne van G. van Everdingen te Heusden; de lj-arige hengst Ogiwo en de 2-jarige merrie, beiden van G. J. W. Brander- horst te Eeithen; een 3-jarige bruine mer rie van J. C. v. d. Beek te Genderen een 3-jarige zwarte merrie en em 2- jarige zwarte merrie, beiden van Wed. A. h>traver te Babyloniënbroek; een 2-jarige merrie van G. II. Straver te Babyloniën broek een, 1-jarige merrie van G. v. Ever- dingen te Heusden; een 3-jarige merrie ken!" Kunt u zweren, dat vader Hendrik niet als zijn eigen erf gerechtigden zoon heeft laten inschrijven? God zij dank, u kunt het niet Een meineed zou u niet op u kunnen laden! Dan kan alles nog in orde komen!" Een huivering overviel de boerin. Die daar voor haar stond, de in het diepst van haar hart hartstochtelijk geliefde zoon, die haar met zulke heftige woorden wtees op den weg van het recht was hij niet op dit oogenblik het sprekend venbeeld van zijn vader, haai' lang ge storven man, toen die haar het hof maak te en een zoo vurige liefde in haar had gewekt? Ook hij1 zou, met zijn onwrikbaar begrip van eer, voor geen millioenen ook maar een voetbreed van den rechten weg zijn afgeweken, ook hij zou, om een dooi de zijnen begaan onrecht goed te maken geen oogenblik geaarzeld hebben, bittere armoede op zich te laden. Die hier voor baar stond was, zooals ze nu merkte, uit hetzelfde hout gesneden. Met haar angst vermengde zich een zeker gevoel van trots op haar eenige; haar gedach ten gingen terug naar vervlogen tijden, toen haar wilskrachtige man haar nog ter zijde stond en haar liefde haar on danks haar koppig karakter leerde, zich bij iederen twist naar hem te voegen en dikwijls ook in te zien, dat hij het steeds aan het rechte eind had. Het was haar, alsof de doode zelf voor haar stond, als hoorde zij uit. het woeden der elementen daarbuiten zijn waarschuwen den roep, om begane schuld te boeten en bet onrecht, dat ze begaan had, weer goed te maken. Maar nu geheel de eisch van haar zoon in te willigen, kon deze vrouw, die geen wil buiten de hare kende, on- van G. Hartgers te Doevereneen 2-jarige hiuine merriel en een 4-jarig bruine mer rie beiden van D. van Buuren te Meeu wen en een l-jarige zwarte merrie van van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen en een merrie van J. dis Waal te Wijk. Voor deze keuring uitgaande van de Provinciale Regelingscommissie van de Paardenfokkerij in Noord-Brabrnt fun geerden als jury de hoeren van Balen te A speren en G. Costarmans te Eist. Vervolgens hadden keuringen plaats van l-jarige en 2-jarige merriën De jury bestond hier uit de hoeren M de Roon Mz. te Raamsdonk en P. J. 't Hooft te Den Bosch. Aangegeven werden 15 l-jarige en 12 2-jarige paarden. In elke rubriek wer den 5 premiën a f 10 toegekend. Een-jarige merriën: Ie pr. de goudvos Grata v. Zwingli, van Gebr. Oerlemans v. d. Schans; te Drongelen; 2© pr. de zwarte Olganda v. Ebetrt, van G. v. Everdingen te Heusden; 3e pr. de bruine Oldafee v. E- beit, van G. J. W. Branderhorst te Eot hen, 4e pr. de zwartbruine Odate v. Zwingli, van Gebr. Oerlemans van dei Schans te Drongelen; 5e pr. Olinda v. Hriand, van G. J. W. Branderhorst te Eethen. Twee-jarige merriën: le pr. d3 bruine Ningli van Zwingli, v. Gebr, Oerlemans v. d. Schans te Drongelen; 2d pr. de bruine Nellinda v. Holand, van Wed. A. Straver Wz. te Babyloniënbroek; 3e pr. de zwarte: Noland v. Holand v. G. v. E- verdingen te Heusden; 4e pr. de bruine Nolina v. Holand, van D. v. Buuren te Meeuwen; 5e pr. de bruine Noliena v. Holand, van G. H. Straver te Babyloniën broek. i Een schot in 't hoofd gekregen In een der kersenbcomgaarden te Lent bij Nijmegen, waar de Nijmeegsehe kin deren gewoonlijk gaan kersen-etea, had een ongeluk plaats Twee meisjes- liepen door den boom gaard en naderden van terzijde een jon gen, die met een oud jachtgeweer spreeu wen schoot. Op eens liep een der meisjes, het dochtertje van den heer M. uit Nij megen, vlak voer den jongen heen Deze had het meisje niet opgemerkt en loste juist een schot los kruit met papierprop pen op neerstrijkende spreeuwen, die het op de kersen gemunt hadden Het meisje werd doer het schot aan het. achterhoofd getroffen, en viel bloedend neer. Zij werd onmiddellijk verbonden door oen toevallig aanwezig zijnde verpleegster en toen naar het Wilhelminagasthuis t? Nijmegen vervoerd. Haar toestand was naar omstandigheden gunstig. o~ In het water geconcurreerd. De groentenhaudelaren A. Th. en L. v. d. M., uit Den Haag, konden elkander niet luchten of zien en toen zij elkaar. clanks de ontroering, die haar besloop, toch niet over liaar hart verkrijgen. Haar koele verstand overwoog, dat er nu met haar zoon, die in de eerste opwelling slechts tienvoudig recht eischte, niets aan te vangen was, daarom wendde ze zich af en zei met een stem, die klonk, alsof haar een lichamelijke smart kwel de „Laat me nu met rust, Hansjorg, we praten er nog wel over! De zaak is mis schien toch heel anders dan je denkt! Je zult als je weer kalm wordt je nog wel eens bedenken, eer) je alles, wat je hebt, van je werpt!" „Moeder ik hoef me niet te bedenken!" viel de zoon baar in de rede. „Wat recht is moet recht blijven! Al draait cn keert u het ook nog zoo als het waar is, dat vader Hendrik heeft laten inschrijven en het is waar, daarvoor leg ik de) hand in het vuur, al zegt u ook tienmaal neen, dan moeten Anne MaTgreot cn haar kind hun recht krijgen, het mag kosten wat het wil!" „Het mag kosten, wat het wil?" stoof zijn moeder met- haar oude energie op „Weet je, wat dat beteekent? Dacht je, dat ik op mijn ouden dag nog van huis en hef zal gaan, omdat jij je een dwaas heid in het hoofd hebt- gehaald? Ik zou goedig moeten afgeven, waarvoor ik mijn leven lang gewerkt heb, wat mijn eigen dom is zou moeten aanhooren, hoe- de teeren elkaar met leedvermaak vertilden: „Ze is toch een toontje lager gaan zin gen, hé, die hoogmoedige vrouw Schilling Die schande zal; ik op me nemen, dat ik het gerecht misleid heb, ik zal me daar voor laten straffen en door de lieele we reld nawijzen? Ja, ik beb het gedaan als je het dan weten wilt? Ik heb. het iederieder op zijn groe ntenwagen, me^ paard bespannen, tegenkwamen op den s mallen Loosdu insc hew eg, vond v. d. ML bet een goede gelegenheid, eens aa,n te ï-oonen, dat hij zijn concurrent verre de haas was. Deze laatste was overigens in het nadeel, want hij reed vlak langs de die langs den weg loopt en kon dus nief opzij. Zoo gebeurde het, dat hij met was gen en paard door zijn collega in het' water geconcurreerd werd. Gelukkig datf niemand et slachtoffer van dezen hoog moed Werd. Met een nat pak kwam ThL eraf. O De verduistering bij de incassobank te Rotterdam. De rechtbank te Rotterdam heefti uitp spraak gedaan,1 in de 'zaak van de knoeien rijen bij het filiaal Goudsche Singel van de Incassobank te Rotterdam, waar in den loop der jaren een bedrag van f 150.000 was verduisterd. De rechtbank' veroordeelde den 39-jarigen bankdirecteur- Wl 'A. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf Tegen hem was 1 jaar geëischt De 28-jarigef bankbediende W J. H. ML M werd overeenkomstig den eisch veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens heling, 1 o— Doodelijke- val. 1 Te Rotterdam; is op de spoorbrug voof de Koningshaven, welke momenteel doof Werkspoor wordt gerepareerd, een ern-i stg ongeluk gebeuridL Een 23-jarige Duitt* sche klinkeïr, J. Flügel, Was bezig met het slaan van een strop om een balkt, Plots viel hij naar beneden, trachtte nog op de brug tei springen en kwam daar-) duor met zijn lendenen op de rails tel) recht. Daarna viel hij: door een gat van) detrug naar beneden en kwam niet meteï teven. j Door een electrischen stroom gedood), Bij de kunstzijdefabriek te Arnhem) heeft wederom een droevig ongeluk plaats gehad. Een 27-jarige gehuwde arbeider uit Velp stond aan de landbouwmachine toert hij plots tengevolge van korssluiting door den electrischen strcom werd geiroffea gedood. Onbewaakte overwegen Een slachtoffer Vrijdagmorgen is een auto, bestuurd) door den heer R H. Folmer, art's te Drid) wegen (Zuid-Beveland), daar door eeü locaal trein gegrepen bij een onbe waakten) overweg en geheel vernield. Dé heer FoIh mer weid ernstig verwond en is kortten tijd daarna overleden Plotseling overleden Toen de gehuwdte mej R. uit Princen'-> liage Zaterdagavond met haar zoontjtel naar huis terugkeerde, zakte zij op den Bredaschenweg plotseling ineen In den winkel van den heer M gedragen werdl ijlings een dokter ontboden Toen de®e kwam, was de juffrouw reeds overleden), stuk op zij gelegd en verbrand. Ik heb een zonde op mei geladen, die onze lieve Heer m„ nooit vergeven zal! Weet je, hoe zoo iets inwending worgt en kwelt een heel leven lang? Hoe zoo iets iemand allo vreugde aan het leven ontneemt en niet tot een rustigen slaap laat komen? En alleen voor jou, alleen voor jou heb ik het gedaan! Ga nu maar heen om je ei-) gen moeder te verraden!" Een oneindig erbarmen greep den zooh aan bij die hartstochtelijk uitgestooten weerden van de vrouw, die- uit mosderlietfd dc, het heiligst© gevoel van het men-- schenhart, voor haar geheele leven de kwelling van een schuldig geweten ,op zich geladen had. Op den weg van het recht, dien hij vast besloten geweest was te gaan, stapelden zicli bij nader inzien hindernissen voor hem op, die hij al-t leen dan kon overschrijden, als hij iea dere kinderliefde uit zijn hart rukte en zijn eigen moeder in den afgrond de* s< hande stiet. Dat! kon hij niet. Maar kom hij zwijgen, mocht hij de heele zaak las ten rusten, zooals zijn moeder het vers langde? Neen, dat nooit! Voor niets ter wereld zou hij den bonai» wenden druk, die zijn hart samenperste^ op den duur kunnen verdragen hi^ meest er zich van bevrijden om iedereq) piijs! Waar wasi er een uitweg? Hansjörg was op een stoel naast d-2) tafel neergevallen en steunde zijn pijns Jijk hoofd in de rechterhand. Zwijgend kwam zijn moeder naast hem staan eni legde haar hand op zijn schouder. f (Wcrdt vervolgd.) 'i a •u .1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1