een zwart-Me PINK een fit-nonte wikkeling, Aanbesteding Dubbele Woning vroegen laat fruit Naweide Burgerlijke Stand. BIJDRAGEN VERMIST VERMIST i TE KOOP ongeveer 100 H. A. schrijver gegund. Onze dorpsgenoote Mej. Lucie Ide Vet slaagde dezer dagen voor de acte Lager Onderwijs en handwerken. Onze fanfare „St. Caecilia" is voornemens a.s. Zondag om 7 uur n.m. een concert te geven in den prachtigen tuin van het café „De Hop- rwaag". BRAKEL. Bij de gehouden over- gangs-examens aan de R.H.B.S. met 5-jarigen cursus te Zalt-Bommel zijn ide navolgende leerlingen uit deze ge meente bevorderd: Van de le naar de 2e klasse Mej. M. van Dalen, van de 4e naar de 5e klasse Mej. Warnsinck en Mej. A..v. Dalen. CAPELLE. Door de meisjes vereen, (der Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschen- dijk werd j.l. Zaterdag een plezier reisje gemaakt naar Rotterdam, waar O.m. een bezoek werd gebracht aan tde Diergaarde en het vliegveld, ter- iwiji ook een rondvaart door de Rot- terdamsche havens werd gemaakt. Tot de 1ste klasse van het Gymnasium te 's Bosch is toegelaten onze dorpsgenoote Mej. W. Rijken. J.l. Vrijdag 13 dezer maakten tie leerlingen der hoogste klassen van tie Chr. School in de Nieuwstraat pnder leiding van het onderwijzend personeel een schoolreis naar Nijme gen e.o., waar o.a. een bezoek werd gebracht aan het Kronenburgerpark tnet grot, het stadhuis en "t Stedelijk Museum, afgewisseld met een boot tocht naar Lent. Het heerlijk gelegen Berg en Dal met een bezoek aan den op Duitsch gebied gelegen Duivels berg werd niet vergeten. Met den trein van half elf 's avonds arriveerden allen aan het station en keerden de klei nen hoogst voldaan huiswaarts. Op de internationale tentoon stelling van schoen- en lederindustrie te 'sGravenhage gehouden, werd de Ide inzending der fa. Kerst Oerle- mans alhier, met den lsfcen prijs be kroond, zijnde een gouden medaille. DUSSEN. Toen dezer dagen dhr. ÏB. S. alhier zich door de hitte genood zaakt voelde een bad te nemen had hij het ongeluk zich zoodanig aan zijn linkervoet te bezeeren, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Dezer dagen had den heer H. (T. alhier het ongeluk met het hooien zich zoodanig te verwonden, dat Dr. de Boer de wond moest hechten. DOEVEREN. J.l. Woensdagavond had alhier een ongeval plaats, dat wonder boven wonder goed is afge- loopen. De Kantonrechter uit Heus- den reed met zijn auto vanaf de rich ting Doeverensche Kerk naar den pro vincialen weg. Van den tegenoverge- stelden kant kwam de motorrijder Kampen uit Veen. Op den hoek van het perceel boomgaard van Van der Kolk, waar een zeer hooge heg staat, idie elk uitzicht belemmert en waai de weg een zeer korte bocht maakt, botsten auto en motorrijwiel tegen el kander. Gelukkig reed de Kanton rechter zeer zacht, terwijl ook Kam pen geen groote vaart had, zoo dat het daaraan is te danken, dat geen persoonlijke ongelukken plaats von den. De materiëele schade aan de auto was nog at groot, die aan het motorrijwiel minder. GAMEREN. Op de steenfabriek te INieuwaai had Donderdag ©en onge luk plaats. De 68-jarige W. Engel hart kwam onder een steenwagentje terecht met het noodlottige gevolg, dat hem een been even boven den voet finaal werd verbrijzeld en een hand letterlijk werd open gekloofd. Na door den Chemi-arts v. d. Giessente Zijn verbonden is de ongelukkige naar 'Den Bosch overgebracht teneinde ver der verpleegd te worden. 's GRAVEMOER. B. v. d. Dussen had het ongeluk bij het watersproei- leti in een der rozenkassen zoodanig met het glas in aanraking te komen, Idat een der aders van den vinger werd doorgesneden. Onmiddellijk begaf hij zich naar dr. Koert die de handvoor- loopig verbond en moest op diens last toaar het ziekenhuis te Breda ter ver dere behandeling. De raad dezer gemeente zal op 25 Juli a.s. des nam. 3 uur in openbare vergadering bijeenkomen. NIEUWENDIJK. Deze week wer den aangevoerd 6745 eieren. Prijs f5.205.40 per 100 stuks. De handel in aardappelen gaat igoed. Men besteedde deze week voor blauwpitten f 5,00 f 6,00 p. H.L. Dinsdag maakte de meisjesver. „Martha" een plezierreisje naar Nij megen. Het prachtig zomerweer deed de dames vroeg op stap gaan en er (werd dien dag veel bezichtigd. Ook (werd niet vergeten op Duitsch grond gebied even te komen. Des avonds zeer laat keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Het motorschip „Altena" van de fa. Ottevanger en Go. geladen met hooi, geraakte in brand. Vlug toege- sfchoten hulp wist het vuur meester te worden, zoodat het grootste ge deelte van het hooi en de motor ge spaard bleef. - Vrijdag maakten de oudste leer lingen der school een reis naar Arn hem, onder geleide van hun onder wijzers. Eerst werd een bezoek ge bracht aan het park Sonsbeek met Zijn prachtigen waterval. Vandaar ging Ide tocht naar de I.T.A. waar ook troor kinderen veel leerzaams te zien p. is. Na een flinke wandeling bereikte men Burgers dierenpark, waar de groote roofdieren vooral aller bewon dering wekten. Nu trok men naar een speeltuin waar volop werd genoten. In opgewekte stemming keerde men huiswaarts. De ouders waren blijde 's avonds om 10 uur hunne kinderen weer terug te zien. NEDERHEMERT. Door het Pol derbestuur aan de N. Z. is een voor dracht opgemaakt voor de functie van Poldermeester in plaats van wijlen den heer W. A. Rouman. No. 1, L. Haas akker no. 2, J. v. d. Linden en no. 3, Ant. Bodmer. A.s. Zaterdagavond 7 u. hoopt de Gem. Zangvereen. „Zanglust" al hier, met medewerking der Zangver. uit Gameren een concert te geven op het schoolplein, beiden onder haren Directeur de heer W. v. Ooijen uit Aalst. Zaterdagmiddag had het dochter tje van Jan Smits het ongeluk met haar voet onder het wiel van een hooiwagen te geraken, waardoor zij haar voet ernstig bezeerde en de hulp van Dr. Plas moest worden ingeroe pen. RIJSWIJK. De muziekver. „Kunst en Vriendschap" alhier zal onder lei ding van den neer A. W. v. d. Nat, deelnemen aan het concours te Nieu- wendijk op 10 Aug. a.s. RAAMSDONKSVEER. De scho lier W. L. viel van haar fiets en brak een arm, terwijl de heer de B. uit de mast van zijn schip viel en daarbij inwendige kneuzingen bekwam. Met groote moeite gelukte het vier personen, Chr. v. O. uit de Don- ge te halen en hem te redden van een wissen dood. Mej. L. K. slaagde voor de acte schoonschrijven M. O., uitge reikt door de Vereen, van Leeraren M. O., terwijl J. P. v. Dongen Tor man Pzn. te Breda slaagde voor de 2e klas der H.B.S. SPRANG. Terwijl de schoenmaker L. V. met nog enkele personen voor het huis van A. v. D. aan de Bier- steeg zat, kwam de autobus der H. B. ilotseling om den hoek gereden en creeg V. een der wielen over zijn voet. ~er autobus werd hij naar Dr. B. te Kaatsheuvel gebracht, waar de voet werd verbonden. SLEEUWIJK. Naar we vernemen zal 28 Juli a.s. de nieuwe muziek tent van de Muziekvereen. „Wilhel- mina" worden ingewijd door een te geven concert. VEEN. A.s. Zaterdag zal door den Beurtschipper zijn eerste fruitreis naar Rotterdam worden ondernomen. De lading zal dan bestaan uit Jan bazen. Door het polderbestuur 'werd Dinsdagavond een vergadering ge houden. Het water in den polder is erg laag, zoodat maatregelen getrof fen zullen worden, hierin verbetering aan te brengen. Men zal zich dan in contact stellen met het polderbestuur Genderen. Door den bouwkundige M. Honcoop alhier, werd aanbesteed het bouwen van een dubbele woning voor de Gebr. v. Rijswijk te Wijk. Minste der 5 inschrijvers was de heer A. Tankens te Andel voor de som van f 3750.00. Woensdag 25 Juli a.s. des nam. half twee en des avonds 7 uur (O.T.J hoopt in deze gemeente voor de Ger. Kerk op te treden Ds. Fraanje van Barneveld. WERKENDAM. De leerlingen der Herv. School met hunne onderwij zers bezochten Dinsdag j.l. den Haag en Scheveningen en de Herv. Meis- iesvereen „Mirjam" maakte met hare leidsters Dinsdag een reisje naar Nij megen. Ook door deze laatsten werd volop genoten, 's Avonds laat arri veerde men in vroolijke stemming in onze gemeente. De collecte in de Geref. Kerk gehouden voor de Kerk bracht ruim f 124 op, voor de Diaconie ruimf 125. WIJK. Door den landbouwer Joh. Vos (Spijk) is aangekocht een zwart bonte stier, welke op de tusschentijd- sche keuring van 18 Juli is goedge keurd, wat voor de veehouders van deze streek ©en groot belang is, daar er m deze gemeente geen goed gekeurde stier aanwezig is. WOUDRICHEM. Vrijdagavond 1.1. hield de afd. Tuinbouw der land- en tuinbouwv. „Land van Altena" in ca fé Spronk een ledenvergadering. Voorz.de heer F. C. Huijser. De vergadering was slechts matig bezocht. Na een kort openingswoord werden de notulen gelezen en goedge keurd. Bij punt 3 bespreekt men de resultaten van den verzenddienst naar Amsterdam van aardbeien en groen ten. Uit de besprekingen blijkt, dat men in hoofdzaak voor aardbeien en sommige groenten, zeer goede prij zen heeft gemaakt. De Voorz. deelt mede, dat door het Bestuur reeds besproken is, te trach ten aan deze afdeeling een vasteren vorm te geven, Hij had zich gedacht een zelfstandige vereeniging met ei gen statuten. Ook een der Bestuurs leden spreekt zich hiervoor uit. De leden der land- en tuinbouwv. „Land van Altena", zegt hij, zijn voor het grootste deel boeren. Hij vreest nu, wanneer straks de nieuwe tuinders als vooruitstrevende menschen, met plannen betreffende de tuinbouw zul len komen, deze door de boerenleden zullen worden afgestemd. Een beslissing over deze zaak wordt niet genomen. De Voorz. deelt nog mede dat over een paar weken (op 24 Juli a.s.) door de heer Wiersma, rijkstuinb. consu lent m Zuid-Holland, hier ter plaat se een lezing zal worden gehouden over het onderwerp „Waarom Tuin bouw." Nadat de Voorz. nog uiteenzet, hoe het Bestuur zich de regeling van den verzenddienst in de toekomst had voorgesteld, sluit hij deze geanimeer de vergadering. WOUDRICHEM. De jongejuffr. J. van der Lely alhier is toegelaten tot de le klas van het Gymnasium te Go- rinchem. Op 24 Juli a.s. zal in café Spronk alhier, voor de Tuinbouwver. door den heer Wiersma, Rijkstuinb.- consulent te "sGravenhage een lezing worden gehouden over tuinbouw. Tengevolge van een defect aan de. stuurinrichting geraakte Dinsdag middag een reiziger van de Firma Dobbelman uit Rotterdam met zijn auto in de Zandsteeg in een slooft. De inzittende bracht het er met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. Veiling 47 Juli. Blauwpatten 3 004,10 gld. per H.L. Schoolmeesters 2,102 80 Poters 22, ct. K.G. Janbazen 4 5 Yellouw Tronsp. 8 —24 Kruisbessen 22 Aardbeien 17 t pond Bloemkool lij stuk Savoyekool 5— 6J Peen 3—4 bos Kroteu 2,—3i Veiling 18 Juli. Blauwputten 3.30—3.90 gld. per H.L. Schoolmeesters 1.70—2.50 Bloemkool 7»—10 stuk WELL. Alhier had een stemming plaats voor drie aftredende leden van het Kiescollege van de Ned. Herv. Kerk, n.l. Jacob Wijburg, C. v. Hees, Czn. en Hendrik Kraaij. Door de lid maten werden -gekozen Jacob Wij- burg, C. v. Hees Czn. en A. J. Bak ker, die hun benoeming hebben aan genomen. Tot ouderling der Néd. Herv. Kerk werd gekozen in de plaats van wijlen E. v. d. Meijden, M. Groene- veld Azn., die de benoeming heeft aangenomen. WAALWIJK. Ten gemeentehuize werd Dinsdagmiddag door B. en W. aanbesteed het bouwen van een 12- tal arbeiderswoningen (bestemd voor gehuwde arbeiders der nieuwe meu belfabriek in de St. Antoniuspar.). De uitslag was als volgt Fa. v. Kralingen, Den Bosch f 37.373 Nieuwenhuijzen, Sprang f 35.495 J. den Teuling, Waalwijk f 35.380 J. Timmermans, Sprang f 33.696 J. Kooien, Waalwijk f 33.874 H. Maas, Waalwijk f 32.500 W. Hammen, Waalwijk f 32.400 Het werk is gegund aan den laag st en inschrijver W. Hammen. Geschiedenis van het Land van Heosden en Altena en den Bommelerwaard. 9) gemerkt met O op de voorste klauwen. Inlichtingen gaarne bg H. v. d. HEUVEL Jzn., Genderen. met kring om den staart geknipt, mist ook een schulp van den hoorn. Eigenaar ANDRIES VAN DER HOEVEN Hoogevaart Vryhoeve-Capelle. Ondergeteekende zal namens de Heeren G. HOEKE A. KANT te Nieuwendijk op 28 Aug. a.s. trachten AAN TE BESTEOEN het boawen eener te Nieawendijk. Bestek en Teekening by onderg. verkrijgbaar f2.50 per stel. Wyze van besteding volgens Bestek, ADR. DE JONG Pz., Bouwkundige SLEEUWIJK (N.-Br.) DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD BRABANT, brengen ter openbare kennis I. dat van en met 25 Jali 1928 tot en met 23 Aagastaa 1928 voor belanghebbenden ter provinciale Griffie van Noordbrabant (Kamer Nr. 30) ter inzage ligt de aanvrage van Gebrs. van Wijk te Genderen om vergunning ex artikel Ibis der wet van 30 Juli 1926 (Staatsblad No. 250), hou dende wyziging van de wet be treffende de openbare middelen van vervoer met uitzondering van spoor wegdiensten, tot bet in werking brengen van een Autobusdienst van Werkendam naar Sleea- wijksche Teer II. dat belanghebbenden ge durende den termjjo, bedoeld sub I schriftelijk bezwaren tegen de gevraagde vergunning kunnen in brengen bij Gedeputeerde Staten, terwijl zy voorts hunne bezwaren mondeling kunnen inbrengen by eene Commissie uit dat College, welke tot dat einde in het open baar zal zitting houden in het gebouw van bet Provinciaal Bestuur te 's Hertogenbosch op Donderdag 30 Angastos 1928, des middags ten 12 ure. 's Hertogenbosch, den 18en Juli 1928 A. VAN VOORST TOT VOORST, By INSCHRIJVING zal worden verkocht in ééu perceel het uit den in besten staat zijnde boomgaard van wjjlen den Heer C. VAN DRUNEN aan den Sleeu- wijkscben dijk te Sleeawijk, ter grootte van 1 H.A. ïnschrjjvingsbiljetten vóór DONDERDAG 26 JULI a.s. 's mid dags 12 uur in te leveren ten kantore van Notaris PAAP te Werkendam met opgaaf van twee solide borgen. Conditiën ter inzage ten Notariskantore gemeld. Ongeveer 2£ Hectare beste te bevragen by den Heer JAC. KOOPS, Dossen B. 255, VAN in de polders Jannezand onder Dussen, Made en Drimmelen op WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928, des middags 12 uur(Z.T.), ten polderhuize zJaonezandc onder Dussen, ten overstaan van Notaris J. R. RIETRA, resideerende te Dassen. Inlichtingen zyn te bekomen ten kantore der Maatschappij tot Exploi tatie van de polders Jannezand c.a., Wijnstraat 117 te Dordrecht en by den Opzichter A. VAN DER STELT te Jannezand. ZALTROMMEL. 17 Juli. Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus Geslaagd bij bet gehouden eindexamen op 16 en 17 Juli 1928, .afd B: A. L. W. H. van Wijk te Geldermalsen, J Wilbrink te Tricht, A. D. A. van Overeem te Zaltbommel, G 11 H. ter Braak te Zaltbommel, J. H. Kraal te Geldermalsen Afgewezen drie. ZUILICHEM. Onze oudste inwoner, de heeir N. Hooykaas, oud 89 jaren, is ook dit jaar volgens gewoonte, naar dï Vee- nendaalsche bijenmarkt geweest. Bijna zonder uitzondering was liij 58 jaar lang steds present op die markt!. Hij maakte de reis met de auto van den burgemeester, welke doze vriendelijk beschikbaar stelde Met ingang van 17 Juli j 1. is bet hulppostkantoor alhier in plants van 8.30 reeds om 8 uur geopend en des mid dags om 15.30 inplaats van 16 uur ge sloten. e» TOT DE HEUSDEN. Geboren: Johanna Lamberta, d. v. G. Piron ei A. L v. DiemJohan Hendrikus, z. v. J. W. Gijzelhart en M. J. Hex- spoor. Overleden: Christiaan Merkx, echtgen van J. M. Verhoeven 66 j.Johanna Ma. ria v. Gordingen, wed. van P. Belzer 8-4 j Gijsberdina Veltman, ongeh. 71 jaar. GIESSEN. Geboren: Pieternella Roelof je, d. v. A. Ron bos en A. C. Ebhout; Sandrina Jo- lianna, d. v. M. van GEeten en A. G Westerlaken. Ondertrouwd: Adr. van der Mooren 27 j. met E. van Vugt, 21 j. Getrouwd: J. Kant, 28 j. met M. Hak, 23 j. .Overleden: J. van Tilborg, 24 j. VEEN. Geboren: Cornelis, z. v. D. Verbeek en G. den Dekker; Willem, z. v. C. van Tilborg en H. Verbeek. WOUDRICHEM. GeborenHendrina Anna, d. van W„ Nieuwenhuizen en L van Straten. Xioui- za Bastiana, d v. M. Hartman en M. J RoumanApollonia Goverdina, d y. F, Hartman en A_ Struik. Overleden: Johanna Havelaar, 14 jaren. Alvorens over te gaan tot beschrijving van eenige bijzonderheden omtrent- bur gerlijke en kerkelijke aangelegenheden v, het dorp Aalburg, naar tijdsorde gerang schikt willen we vooraf iets omtrent de uiterwaard „de Ebbe" voor zoover ons daarvan een en ander is bekend geworden I mededeelen. Temeer doen wij dit hierom afzonderlijk, teneinde een beter over zicht te hebben van hetgeen wij daarom trent opgeteekend hebben De Ebskwestie heeft voor eenige tientallen jaren (om streeks 1900) de gemoederen in de dorpen Wijk en Aalburg meermalen in beroering gebracht, en nog heden voelan de inwo ners van Aalburg zich verongelijkt in de beslissing die den huidigen toestand der Ebbe heeft in het leven geroepen. Voorheen werden de inkomsten der Ebbe onder de inwoners van Aalburg verdeeld, hetgeen is geëindigd bij eene carocedure tusschen- de gemeente Wijk ca. en ge noemde inwoners, waarbij de Ebbe aan de gemeente is toegewezen, echter met dien verstande dat de inkomsten der uiterwaard alleen voor de afdeeling Aal burg mogen gebruikt worden. Bij voornoemde procedure zijn de ge meente archieven, ter plaatse benevens de archieven in 's Hertogenbosch en 's Gra- venhage dienaangaande geraadpleegd, u doch het is niet onmogelijk lat in Brus sel ook oude stukken aanwezig zijn die op een of ander betrekking hebben, om dat toch tijdens het koningrijk der ver- eenigde Nederlanders (Noord en Zuid- Nederland) wel eens papieren vanhier in Brussel zijn terecht gekomen In liet jaar 1686 werd besloten de Eb be te verpachten, of zij voor dien tijd door de inwoners gezamelijk in gebruik genomen is geweest is mij niet bekend. Het origineel van het volgende stuk is geschreven op een zegel van drie stui vers. „Wilkeur ende gemijn konsint, ge maakt end© geraamt bij Schout, Borge- meesters ende heemrade ende andere na- bure ende gekwalificeerde geëiffdens tot Aelborgh, verwilkeurt voortaan met deD jaare 1686, dat de voornoemde Schout, Borgemeesters sullen verpagte een plak lands, geleegen buijten drjks, genaampt de gemeene Ebbe, als mede de steegen. geleegen aandt ende van de Pol, loo- pende noordwaarts op, soo wijdt den ban- ne van Aalborg strekt, als m ide Suijd- waarts, soo verre den voorschreve banne strekt, ende dat de voors. respective regeerders in onse dorpe sal vrijstaan om bij soodanigen als daartoe met eede verpligt sijn, het voors. Ebbe ende voor gen. Stege, tot best profijt van de gs- meene naburen te verpagte, ommo met de penninge daarvan bedongen sijnde, te betaelen onsen dorpsschoolmeester soo- vene de penningen komen te verstrekke, ofte andersins soude de voors geregte geiiootsaakt weese de penninge van den schoolmr. traktement te soeken en op de huijsgesinne om te slaen, hetwelk dan nog meerder koste ende schaeden voor de nabueren soude kom.n te ver- oorsake, alsmeede dien volgende werd nog bekent gemaakt ofte nog i- .mand van de geregte ofte naburen waaren, die an dere middele wiste aan te wijsen. om de penninge te imploijeren en uijt te vinden tot de voorgenoemde schoolmr. sullen haar bekent maken, soo niet- het voors. Ebbe met de steege bij de geregte verpagt sijnde soo sullen de pagter3 haar beloofde penninge moeten beteeleu aan de borgemeetsers in den tijt die deselve permninge alle jaaren persies aan den schoolmr. sullen moete betaele en met behoorlijke kwitantien of ander go it blijk aan de voors. Schout en gekwalificeerde geërfdens ende naburen van Aalborg gojt bewijs, relikwa en rekeninge houde sijn alle jaaren daarvan te doen all ;s naar behooren, dienvolgende beloovende den Schout van deesen gemeene willekeur elk in ons regart van alles na te komen, end© agter volgen ende onverbr* kelijk te onderhouden ondert verband van onse respektive personen, makende deselve tot dien eijnde subijekt als naar regte de- ses soo hebbe wij deese wilkeur met ons eijgen gewoonlijke cingenatujr deses ter oorkonde bij de presente persoone ais ge ërfdens getekend op den168b. Onderteekend door: Jan Klas-s Schout, Adriaon Laurens© van der Flier, n Ro- kus Flipse,. burgemeesters en verder: A- rien Janse Bax, Adriaen Gijsbersse, Aart Meertense Reuse, Rog Klaasen, Grjsbart Jans© van de Wetering, Andries Gijsbers se, Jan Roggen, Meerten Rochge, Steven Wandelse, Adriaan Adriaans e, Jan Go- serse Kameraat, Willem. Jansen, Hendrik Peters, Willem Klasen van Son, Wan del Stevens, Korsijaan van Wijck, Paul us Willemse, Meerte Jakopse de Roije, A- driaan Janse de Greef, Aart JansReu- se, Jan Bastiaan, en Adriaan Janse Reuse Het orginineel van onderstaand stuk was geschreven op i^en zegel van vier schellingen. (Wordt vervolgd). De Gedeputeerde Staten voornoemd, Voorzitter. P. J. STEURES, l. Griffier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 10