t Tweede Blad No. 4838 woeosdag 15 Augustus DE MAAN. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws Voor Allen die Sukkelen DAMRÜBRIEK. FEUILLETON de geheele partij bebeerscbte. Hoewel zwart geregeld het centrum beheerschte, wis» steeds de juiste zetten te vinden. Z <»al by alle dergelijke partijen, kwam in het eindspel weer teekening. De partij we,r' toen, na vier uur spelens, in remisesucd afgebroken. Een van uit Zalt-Bommel georganiseerde 4 kamp, waaraan de volgende spelers dee namenH. Grootkerk, CulemborgW. Bemer Jr., TielC, J. van der Flier, Zdt- Bommel en A. de Graag, Heusden, is tham geheel beëindigd, met het volgende resul taat H. Grootkerk, 4 punten (2 rem 1 gew.), W. Bemer Jr., 3 punten (1 gew 1 rem., 1 verl.), C. J. v. d. Flier, 0 pur. ten, A. de Graag 5 punten (2 gewM 1 rem.), zoodat laatstgenoemde de beschik baar gestelde zilveren medaille won. PLUIMVEEVEILING V. P. Z. B Op de in ons Veilingsiokaal, Warmowziers straat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Oude kippen f0 75—1 30 f 0.57 Jonge hanen -0.70 0.95 -0.80 Aanvoer 130 stuks. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. By Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Om het persoonlijk Damkampi oenschap van N. Brabant, Het resultaat van de II. Zaterdag ge houden eerste ronde isZegelicg wint van Kipping BurgerhofJansen afgebroken WilbrinkDe Graag, afgebroken. Twee laatste partijen worden arbritair beslist. De party WilbrinkDe Graag werd modern geopend, welk spelgenot trouwens DUSSEN. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit hare fondsen f2000.toegekend voor de noodzakelyk- verbouwing van het Evangelisatie-lokaal t« Dus3enpolder. Uit de Generale Kas werd een bedrag van f100.uitgetrokken voor vergadering voor den dienst in den Z.H.polder. KAATSHEUVEL. Aanbesteding van een blok van drie arbeiderswoningen voor den leer S. Rombouts alhier, onder architectuur van den heer H. J. v. d. Heuvel. De met- elpost uitsluitend arbeidsloon. Metselp. 2 Timmerp, 3 Loodgietersp. J. H. Spierings, Capelle, massa 1 en 2 4115.—. C. Michaël, Vryh.-Capelle, 2 f2765 W. H. Willems, Vrijh.-Capelle, 1 f 1145, 2 f2596. Fa. Molenschot, Kaatsheuvel, 2 f 2675 T. Engel, Tilburg, 1 f 1180. J. W. Nieuwenhuizen, Sprang, 2 f 2560 massa 1, 2 en 3 f3795. Treffers en Wijnands, Waalwijk, massa 1, 2 en 3 f4400. W. Dieltjes, Kaatsheuvel, 3 f150. H. P. Dekkers, Kaatsheuvel, 3 1140. Gegund in massa 1, 2 en 3 aan J. W. !*ïieuwerihuyzen, Sprang. WASPIK. Zondag nam de harmonie »Volksvlyt en Volksvermaak® alhier deal aan het Muziekconcours te Zevenbergen en behaalde in de af deeling Uitmuntendheid den le prijs met 315 punten. Vrydag had een botsing plaats tus- schen een hooiwagen van den heer L. uit. Raamsdonk en een bakkerswagen van den heer B. alhier. De bakkerswagen sloeg over den kop en werd geheel verniel!:!. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BEHOORENDE BIJ HET - - - i) De heer de Gaag meent dat in het midden van de Steeg een brandput wel goed was. kwam er nu brand, dan zou het bezwaarlijk zijn dien te blusscheu De heer Smits zegt dat als men met brandputten begint men er minstens drie moet maken. De heer de Gaaij zou met een put een begin willen maken om eens een proef te nemen, zoo hoog kunnen de kos ten niet zijn. De heer Smits zou toch eerst eens naar de kosten informeeren deze zullen niet meevallen. De heer v. Vliet vindt dit goed, er evenwel niets aan doen vindt spr. on verantwoord. Gesteld een oogenblik dat er 3 brandputten gemaakt zouden wor. den, die ieder f 500 zouden kosten, dan nog meent spr. dat hiertoe overgegaan dient te worden. De heer v. d. Werken meent dat de gemeente een raren flater zou slaan, als er brand kwam en er was geen water om dien te blussehen. Na eenige discussie over de diepte van dergelijke putten wordt met algemeene stemmen besloten, dat eerst bij gemeenten zal worden ge ïnformeerd, waar men in het bezit is van brandputten en tevens naar de kos ten van dergelijke putten. Be heer v. d. Werken zegt dat er wel- ■eeus menschen zijn die hem aanhouden, of den z.g. „Hjoek" ook beweid zou moi gen worden. De heer Gaaij zegt dat reads vroeger besloten is dat hij slechts verpacht zou worden om te hooien, met heit oog op het afheinen en de schade, die aan de boomen wordt berokkend De heer Smits bevestigt dit D© heer v d. Werken beeft hooren verluiden, dat er sprake van is, om den Hoek voor een aantal jaren ond°rhandseh te verhuren aan een persoon, spr. meent dat dit niet mag, als er iets verhuur! wordt moet dit toch in het openbaar gebeuren, opdat ieder ingezetene er ie gelegenheid voor krijgt. De heer de Gaaij zegt dat dit nietj inoodig is, als de raad het beter oor deelt om onderhandsch te verhuren heeft hij daartoe het volste recht. De Voorzitter zegt dat als er onder handsch verhuurd zou worden de raad daar altijd over te beslissen krijgt Het is de bedoeling om als men aan de verhu ring toe is, publiek te verhuren Daar verder niets te behandelen is, sluit de Voorzitter de vergadering. p. «tak. p. K,Gr. levend Jficnwsblaii .Vervolg raads vers lag NEDERI1EMERT. Schrijven van de Nederl. Vereeniging v. Fabrieksarbeiders waarin den raad wordt verzocht te besluiten tot toetreding tot het werkloozenbesluit 1917. Aangezien de gemeente tot heden niet is toege treden lijden vele inwoners schade Door toetreding profiteeren niet alleen de ar beiders, doch de geheele gemeente pro fiteert daarvan, omdat de georganiseerden niet bij armenzorg behoeven aan beklop pen. De Voorzitter deelt mede dat nog een schrijven van den Minister van Arbeid over deze kwestie is ingekomen, waar in deze te kennen geeft dat van de 1079 gemeenten er slechts 185 zijn die niet zgn toegetreden. ZExc. verzoekt het voor stel nogmaals bij den raad aanhanging te maken en geeft in 'ernstige overwe ging tot toetreding te besluiten. De Voorzitter zegt dat deze kwestie reeds meermalen bij den raad in behan- ideling is geweest en men steeds tot de conclusie is gekomen, om niet toe te treden. Spr. acht toetreding ook thans nog niet in het belang van de" gemeente De heer v, Ooijen merkt op, dat in het schrijven wordt beweerd dat var. schillende arbeiders bij de organisatie zijn aangesloten spr. is hiervan evenwel niets bekend en hij meant zelfs, dat er niet een aangesloten is. Arbeiders uit Aalst misschien wel. Ock de heer Smits gelooft, dat er in Nederhemert geen enkel arbeider is aan. gesloten. De heer v. d. Werken zou toetreding een mooi ding vinden, gepassear len win ter zijn er arbeiders geweest, die 4 maan. den werkeloos zijn geweest. De heer v. Ooijen merkt op dat dit altijd dezelfde personen zijn. De heer v. d. Werken meent dat toe treding van de gemeente toch niet zoo'n groot geldelijk offer zal eischen. Wordt het berekend per persoon vraagt spreker De Voorzitter meent van wel. De heer Smits is van oordeel, dat do arbeiders eerst zelf moeten leeren zor gen, zij; behooren eerst lid van da organi satie te worden, voor de gemaente be hoort toe te treden tot het warkloozen besluit. De heer v. Ooijen vreest, dat als de gemeente toetreedt de werkgevers niet zoo vlug meer voor werk zullen zorgen De heer v. d. Werken zegt dat het niet alleen voor de fabrieksarbeiders j u i Men kan de maan op drie manieren beschouwen. Ten eerste uit een astro nomisch oogpunt; haar stand aan deu hemel, haar invloed op andere licha men, vnl op onze aarde, haar loop door het heelal, enz. Ten tweede uit een na tuurkundig oogpunt: de geographisehe en geologische toestand van haar opper vlakte, haar bewoonbaarheid, enz. En ten derde op de min of meer theatrale ma nier, waarop zij dikwijls beschouwd wordt door velen, die 's avonds van haar zachts stralen genieten en haar daarbij dan wel eens min of meer melancholisch aan zien Over dit laatste punt zullen wij het echter niet hebben, daar dit. mis schien wel onder het wetenswaardige doch niet onder het wetenschappelijke kan worden gerekend 1 Het is onmogelijk, ook maar eenigszins te benaderen, hoe lang de maan reeds bestaatzeker is het echter, dat zij reeds millioenen en millioenen jaren aan den hemel geschenen heeft, en ook reeds se dert onheuglijk lange tijden bestond, voordat onze aarde bewoonbaar werd. Kunnen wij niets met zekerheid zeg gen omtrent den levensduur van Is maan, beter zijn wij op de hoogte met haar stand aan den hemel, waaromtrent de laatste kwarteeuw zeer nauwkeurige waarnemingen zijn gedaan. Van alle hemellichamen is de maan geldt, ook de landarbeiders kunnen toch van de toetreding profiteeren Als de gemeente eenmaal is toegetreden, zullen de arbeiders zich ook aansluiten bij de crganisatie. De heer v. Ooijen gelooft dit ook wel, doch thans zorgen de werkgevers er voor, ais het eenigzins mogelijk is, de arbei. ders werk te verschaffen, is de gemeen- le toegetreden, dan zullen zij dit. niet zoo vlug meer doen. De heer v. Vliet zou maar over de kwestie stemmen al dat redeneeren geeft toch niets. De heer v. Ooijen brengt hiertegen in, dat hij alleen zijn mea ning zegt. De Voorzitter zegt dat werkeloosheid hier zeer gering is, kwam dit veel voor' dan zou het een ander geval worden De heer v. VHet zegt dat er geen enkele gemeente in de geheels omgeving is waax de arbeiders zooveel verdienen als juist hier, de werkeloosheid van gepassserden winter is een uitzondering, eerst was het de vorst, daarna het hooge wat er, dat deze in de hand werkte De heer Smits merkt op dat de ar beiders hier meer verdienen dan de boe ren. De heer v. d. Werken zegt dat de heer v d. Vliet over de werkeloosheid van den afgeloopen winter spreekt als over een uitzondering, deze uitzondering kan zich evenwel herhalen Spr. verklaart zich voor toetreding. De heer Smits verklaart zich er sterk tegen, de arbeiders nice ten eerst- maar voor zich zelf zorgen. Zij kunnen in den zomer best wat afzonderen voor de wintermaanden. De Voorzitter zal in stemming brengen voor of tegen toetreding De heer v. Vliet merkt op dat dit straks al had moeten gebeuren, dan wa_ ifcL er niet zooveel woorden over vuil gemaakt. Alleen de heer v. d. Werken is voor toetreding, de andere heeren stemden te. gen. Schrijven van de Zangvereeniging aan de Noordzijde waarin het gemeentebe stuur de beschikking wordt gevraagd ever een lokaal der OL. school voor het houden van repetitie's. Tevens wordt ver. zocht in het lokaal een orgeltje te mo. gen plaatsen, voor het instudeer en dei- zangnummers. De Voorzitter zegt dat reeds vergun-' ning is verleend aan de muziekvereeni- ging en de tooneelvereeniging, zoodat men het de zangvereeniging moeilijk zal kunnen weigeren. De lieer v. Vliet heeft gehoord dat een zangvereeniging uit Gameren reeds een concert in onze school heeft gegeven, mag dat? De Voorzitter antwoordt dat dit con cert niet in school, doch in de open lucht is gegeven. Als de toestemming wordt verleend, most dit onder dezelfde conditie's gebeuren waaronder de ande re vereenigingen vergunning hebben ge kregen De hr. v. Ooijen zou het orgeli jeer maar uit laten. Spr. vraagt wat de aanleiding is, dac de zang haar lokaal, dat zij tot he den in gebruik had, gaat verlaten. Freule v. Wassenaar heeft dit lokaal steeds gra tis afgestaan. De Voorzitter kan hierop geen antwoord geven. De heer Smits meent, dat men in het lokaal van de Freule te gebonden is het dichtst bij onze aarde; de rechte afstand van de aarde tot de maan is slechts 30 maal de middellijn van de aarde of 60 aardstralen. Deze aardstraal nu bedraagt ongeveer 3210 K.M., zoodat te totale afstand bedraagt 384.000.000 KM. Deze afstand is dus betrekkelijk ge ring, altijd in vergelijking met de on noemelijke afstanden, waarmede wij bij de bestudeering van het heelal kennis maken. Deze afstand kan door electriei- teit en licht in enkele seconden worden afgelegd (300.000 K.M. per seconde). De schijnbare grootte van een ver van ons verwijderd voorwerp hangt vnl. van drie omstandigheden af: 1) de reëele, de werkelijke grootte; 2) de afstand, waarop dat voorwerp zich van ons bevindt; 3) de hoek, waaronder we dat voor werp waarnemen. De eerste twee punten veranderen niet de maan blijft natuurlijk altijd even groot en ook altijd nagenoeg even ver van ens verwijderd. De hoek, waaronder wij baar zien, verandert echter voortdurend, en dit is dan ook da oorzaak dat wij, afgezien van het al of niet „vol zijn" van de maan, haar toch nog in ver schillende grootten waarnemen Als da maan laag staat, dicht bij den horizon, zien wij haar in den regel grooter, dan wanneer zij hoog aan den hemel in hat zenith .staat. Dit heeft echter ook nog 'een andere oorzaak, n.l. dat bij zeer lagen stand van de maan de stralen, die ons bereiken, door de schuine rich ting, waarin zij in onzen dampkring val len, sterk gebroken worden an daar door een als het ware misvormd beeld vormen, hetgeen wij ook bij zonsopgang en zonsondergang kunnen waarnemen. Het is hier niet de plaats om uit te men is daar niet vrij te handelen zooals men zelf verkiest. De heer v. Ooijen vindt dit geen ge gronde reden, als men daarom een schoollokaal vraagt dan is spr er tegen het te verleenen. De heer v. cL Werken zou het verzoek aanhouden om eerst een onderzoek in te stellen waarom men het tegenwoordige repetitielokaal verlaat. De heer v. Vliet zou het verzoek maar afwerken. De heer de Gaaij zou de zang maar in het schoollokaal laten repeteeren, als dingen voorvallen die niet in orde zijn kan de vergunning, altijd nog worden in getrokken. De heer v. Ooijen is ook voor uitstellen, om eerst te onderzoekin waarom de zang van lokaal verandert. Het voorstel om het verzoek aan bi houden wordt hierop in stemming ge bracht, voor het voorstel stemmen de heeren v. d. Werken en v. Ooijen de an dere heeren tegen. Hierop brengt de Voorzitter in stem ming om het verzoek toe xe staan. Dit voorstel wordt aangenomen, alleen de heeren v. Vliet en v. Ooijen stemden tegen. Aanschrijving van Ged. St. om met het oog op het instorten van gierputten, toe te treden tot het bouwtoezicht en een verordering in het leven te roepen De Voorzitter meent dat den bouw van gierkelders in deze gemeente nu niet zulke afmetingen heeft aangenomen dat het noodig is daarvoor een verordening in het leven te roepen mocht heit later noo dig blijken, dan kan het nog altijd ge beuren. De raad gaat hiermede accoorl. Aanbieding gemeenterekening 1927. De ontvangsten bedragen 24738.68 de uitga ven 22327.95 het batig slot alzoo f 2410.72V2. De heer de Gaaij vraagt hoe hoog het batig slot het vorig jaar was, waarop de Voorzitter antwoordt van plm f4800.—. Er zijn in het afgeloopen jaar evenwel bijzondere uitgaven gedaan door bran den en uitbesteding van kinderen in Neerbosch. De heei; v. d. Werken vraagt of de kin deren nog steeds in Neerbosch zijn, waar op de Voorzitter toestemmend antwoordt, de rapporten die er over binnen komen zijn zeer goed. De Voorzitter wijst hierop de heeren Peereboom en van Ooijen aan om de re kening aan te nemen. Af- en overschrijving begrooting. Ver schillende posten zijn overschreden tot een gezamelijk bedrag van f507 75 deze bedragen kunnen worden gevonden uit «en post onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Werken, wanneer de brandspuit wordt geprobeerd, spr. hoort daar niets van. De Voorzitter antwoordt dat het in de bedoeling ligt de spuit a.s. Zaterdag te probeeren. De heer v. d. Werken zegt dat er wei eens gesproken is over een brandput in „de straat". Ook daarover hoort spr. niets meer. De Voorzitter vreest dat daarvan niets zal kunnen komen met liet oog op de groot© kosten. De heer v. Vliet merkt- op dat men zonder water ook niets aan een spuit heeft hij geeft er op 't oogeublik geen 2 cen ten voor. leggen, hoe men tot de bepaling van den juisten afstand van de maan tot de aarde is gekomen. Toen Archimedes den Tyran van Syracuse eens een as tronomische kwestie zou uitleggen en daartoe ook eenige wiskundige bereke ningen maakte, beval de Tyran hem, de ze achterwege te laten Archimedes ant woordde echter bedaard„Laat ons voort gaan, er is in dei wetenschap geen ge reserveerde weg voor koningen-'. Wij zul len de wiskunde echter wel achterwege laten, waaruit we> met vreugde kunnen opmaken, dat er wel een gereserveerde weg is voor onze lezers Wel kunnen we over den afstand van de maan tot de aarde nog mededeel en, dat deze reeds heel vroeg bij benadering bekend was en dat men reeds eeuwen te voren wist, dat deze nagenoeg 30 aard- middellijnen bedraagt, welke afstand weer ongeveer overeenkomt met 110 maanmid- dellijnen. Latere metingen hebben dit be vestigd de middellijn der maau is in derdaad gelijk aan drie elfde van die der aarde. De tijd, dien het licht noodig heeft om ons vanaf de maan te bereiken is 1.25 seconde. Door de onnoemelijke snel heid, waarmede het licht zich door de ruimte voortplant, kunnen we ons aan de hand van die opgave nog in het ge heel geen denkbeeld vormen van den werkelijken afstand. Wij zeiden reeds, dat die afstand uit een astronomisch oog punt maar een kleinigheid was. Om er zich echter eenigszins ©en denkbeeld van te kunnen vormen, dien© het volgende: a) Een kanonskogel, die zich voorbe- weegt met ©en gemiddelde snelheid van 500 M. per sec, zou 8 dagen en 5 uren noodig hebben, om vanaf de aarde de maan te bereiken. b) De gemiddelde snelheid van het ge luid is 332 M. per sec. Het geluid nu heeft in tegenstelling met het licht, als middenstof voor zijn voortplanting luclit noodig, en daar zich tusschen onze damp- kringsgrens en de maan een reusachtige luchtledige ruimte bevindt, kan het ge. luid zich onmogelijk van de aarde tot de maan voortplanten. Stellen wij ons ech ter een oogenblik voor, dat dit bezwaar niet bestond, dan zou een heftige vulca- nische uitbarsting, die op de maan plaats had, eerst 13 dagen en 20 uren later door ons kunnen worden gehoord. c. Een sneltrein, rijdende met een ge middelde snelheid van 80 K.M. per uur, zou den aardomtrek in 51 dagen kunnen afleggen, terwijl hij, om van hier tot de maan te rijden, 70 weken en 2 da gen onderweg zou moeten blijven, dus daartoe ruim 1 jaar en 3 maanden noo dig zou hebben. Teen men den afstand wist, waarop de maan van ons geplaatst was, kon men in verband met haar schijnbare grootte ook haar volume bepalen, en vond daarvoor: 22.150.000.000 kubieke K.M. De baan, die de maan door het lucht ruim beschrijft, is vnl. afhankelijk van jden invloed van de aarde. Het is de aantrekkingskracht, welke door de aar. de op de maan wordt uitgeoefend, die dezen loop vnl. regelt, want, greep slechts een kracht vanuit de richting der aarde in het zwaartepunt der maan aan, dan zou deze natuurlijk met reusachtige snel heid naar de aarde komen vallen. Nemen we eerst eens in aanmerking de aantrek, kingskracht van de zon, die den om loop van onze aarde regelt; deze kracht is natuurlijk ook van grooten invloed op de maan, die zich op nagenoeg ge lijken afstand van de zon bevindt Dat er van de aarde uit een kracht- werkt, die de eigenschap heeft, de li chamen naar zich toe te trekken, is het eerst ontdekt, door Newton Als jong) man van 23 jaar zat hij eens op een stillen zomeravond buiten, toen een ap pel van een naast hem staanden boom plotseling losliet en op den grond vie; Daar op dat oogenblik geen enkel an der geluid de stilte om hem lieen ver stoorde trof hem deze nietige gebeurt - nis. De gedachte ging hem door net hoofd: Hoe komt het nu, dat iets, dat aan de een of andere macht, die het val len belet, onttrokken wordt, altijd naar beneden valt en dan nog wel altijd in een richting, loodrecht op het horizon taal vlak der aarde? „Toen liij daar ver der over doordacht, viel zijn oog o de maan, die helder aan den hemel stond, en het bevreemdde hem, dab die maan, toch ook een voorwerp dat zich geheel vrij in het heelal bevindt, nit naar omlaag viel. Dit nu bracht lie; tot de ontdekking, dat. van de aard uit een- kracht moet gaan, die de voor. werpen naar zich toetrekt, die op alle stoffen een soort magnetisch© werking uitoefent, maar ook, dat er eveneens van andere hemellichamen dergelijke krach ten moeten uitgaan, wier invloed ©ven- wicht moet maken met die der aardaan- trekkingskracht. Toen men de zwaartekracht ©enmaa l kende, was dit als het ware het ei van Columbus. Immers, als die zwaartekracht er niet was, waaraan zou het dan moe-' ten worden toegeschreven, dat bv. een kanonskogel, die in een horizontale rich, ting wordt voortgeschoten, niet steeds di richting blijft behouden, maar langzamer, hand daalt en tenslotte op den grond neerkomt? De snelheid van die daling nu zal altijd gelijk zijn aan de snelheid, waar mede de kanonskogel zou gevallen zijn, wanneer men hem eenvoudig vanuit een ruststoestand had losgelaten (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5