Dit iiunier bestaal uii 3 Waflen. S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK ^and van altena Uitgave: Firma L. J. YEEEMAN, Heusden. No. 4841. Vrijdag 24 Augustus 1928. FLY TOX A. Verschuur-Baert Buitenland, A. BAAI JENS. Fokvee-Tentoonstelling ftiimeiilaiid Dit blad verschgnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VLIEGEN MOTTEN MUGGEN Vlooien, Wandluizen, Kakkerlakken enz. DOODT men met Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Flacons van 11.20 en f 1.95. Mondspait gratis. Handspuit f 1 50. Internationale oplichtersbende opgespoord Ook Nederlandsche banken benadeeld. De Berlijnsche recherche is er na weken lange nasporingen in geslaagd een inter nationale oplichtersbende op het spoor te komen, die in bijna alle staten van Europa groote banken voor euorme bedragen heeft opgelicht. De bende, die hoofdzakelijk uit Italianen bestond, werkte met vervalschte credietbrieven. Men werd opmerkzaam op hen, toen zij bij het filiaal van de Deutsche Bank te Neurenberg een bedrag van 1000 dollar wilden opnemen, nadat zij een dag te voren eenzelfde bedrag by het filiaal van de Deutsche Bank te Müochen hadden opgenomen. Tegelijkertijd had een ander lid van de bende de Dresdener Bank op gelicht. De crimineele afdeeling van de Deutsche Bank is in samenweiking met de Berlijnsche recherche er in geslaagd deze lieden op te sporen. Een der oplichters is in het Ita- liaansche restaurant te Berlijn gearresteerd, een tweede kort daarna op het Centraal station te Frankfort a. d. Main, terwijl het hoofd van de bende op verzoek van de Daitsche politie te Marseille is aangehouden. Een van de voornaamste leden der bende was een voormalig hofjuwelier van den Koning van Italië, Ugo Marchesini. Men heeft tot dusver nog niet kunnen vaststellen, hoeveel den oplichters by de banken in de verschillende landen in handen is gevallen. In de afgeioopen maanden zyri zoowel in Nederland als in Engeland, Tsjecho Slowakije, Frankrijk en Belg'ë tal rijke banken en altijd de grootste en meest geziene banken door de bende opgelicht. Eenige maanden geleden zijn zij er in geslaagd een Hamburgsche bank 100.000 Mk. afhandig te maken. In Nederland zou, naar de Duitsche bla den melden, de schade van de banken meer dan f 1.000.000 bedragen. De Italianen hebben zich echter niet beperkt tot het opereeren met credietbrieven, maar zouden ook inbraken in banken hebben gepleegd. O Schip in een orkaan. Veertien zeelieden verdronken. Veertien leden der bemanning van het stoomschip »William Mc. Kenneyc zijn door een golf meegesleurd eD verdronken tijdens een orkaan op 8 Aug. ter hoogte van Californië. Het schip kwam zeer ge havend in de haven aan. De manschappen werden tydens in orde brengen van de deklading na den orkaan door het water overvallen. O— Orkaan op Haïti. Een groot aantal personen is gedood, vele dorpen werden verwoest en onbere kenbare schade is aangericht door een tropischen storm, die het eiland Haïti teisterde. Sommigen schatten het aantal dooden op 200 en het aantal dakloozen op 10.000 De door den orkaan aangerichte schade zou een millioen dollar bedragen. Talryke kleine schepen zyn gezonken. o Zware regenval te Manchester. In Noord Westelijk Engeland is het weer plotseling omgeslagen en te Manchester werd de hevigste regenval in een etmaal vastgesteld sinds 30 janr. Het heeft er 12 uur onafgebroken geregend, waardoor een hoeveelheid van 2millioen ton water op de stad is neergekomen. Er is echter geen schade van eenig belang aangericht. O O— o telbp. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDA A 'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.! Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Zaterdags in Angnstns gesloten wegens beorsvacantie. an VRUCHTEN IN BLIK, Ananas, Perziken, Abrikozen enz. Citroen- en Oranje-marmalade, - Jas. Robertson en Sons. Roode en Witte Gelatine. Doctor Oetker'8 BakpoederBACKIN Limonadesiropen en Wijnen. BOTERMARKT 88, HEUSDEN. DB 3 October 1928 te 's HERTOGENBOSCH. Woensdag j.l. had in Hotel »CentraI« te 's Hertogenbosch eene drukbezochte ver gadering plaats van de afgevaardigden der beide Noord Brabantsche Landbouw-organi- saties en der verschillende fokvee-vereeni- gicgen en stierhouderijen ter bespreking van bet in wording zijnde plan tot bet houden eener groote Fokveetentoonstelling te 's Hertogenbosch, waarvan de datum is bepaald op 3 October a.s. Het doel dezer tentoonstelling is niet alleen om te laten zien dat in de omgeving van 's Hertogenbosch zooveel prachtig fok- vee aanwezig is, waaraan gerust meer bekendheid mag worden gegeven, doch ook om meer leven te brengen in den handel in fokvee, waarvoor te 's Hertogenbosch op de nieuw te bouwen Veemarkt eene speciale afdeeling zal worden ingericht, hetwelk ongetwijfeld van zeer groot belang is voor onze boeren en fokkers. Een 50-tal afgevaardigden nam aan de besprekingen deel, terwyl van verschillende genoodigden, welke door omstandigheden niet aanwezig konden zijn, adhesie betuiging was ingekomen en de beste wenschen voor het succes werden toegezonden. Hieronder waren die van den Voorzitter en den Secre taris van het Hoofdbestuur van den N.C.B. en van Mr. J. Wintermans, Lid der Tweede Kamer, alsook van verschillende H.H. Land bouw- en Veeteeltconsulenten. Uit het verloop der zeer geannimeerde besprekingen bleek helder het bestaans recht van eene fokveetentoonstelling en de instemming met het plan op 3 October a.s. te 's Hertogenbosch eene fokveetentoon stelling te houden. Er vormden zich een uitvoerend Comité, waarin zitting hebben de heeren A. J. Timmermans-Bakx te Haaren, A. S. Hane- graaf te Orthen, W. Verhoeven te Boxtel, terwijl uit den kring Veghel van den N.C.B. 2 leden en uit den kring Helvoirt een lid alsnog door het bestuur dier Kringen za! worden aangewezen. Deze leden zullen voor de belangen der roodbontfokkers opkomeD, terwijl de leden G. J. Klijn-Buijs te Elshout, A. D. v. d. Schans te Andel, D. v. Buren te Meeuwen, J. v. Loon te Waalwijk en J. C. Blankers te Veen de belangen der zwartbontfokkers zullen behartigen. Voorzitter van het Uitvoerend-Comité is de heer F. van Hootegen te 's-Hertogenbosch en als Secretaris fungeert de heer Chr. A. J. van Herpt te Herpt. Na eenige huishoudelijke besprekingen, waarby de afgevaaftügde van het Cuyksche fokveedistrict zyn beste wenschen uitte voor het succes der Tentoonstelling en waarby bleek hoe ook de voormannen van den N.C.B. sympathiseeren met het grootsche plan, bleef het uitvoerend Comité nog eenigen tyd bijeen. Een reglement werd samen gesteld, hetwelk dezer dagen aan belang hebbenden zal worden toegezonden en op aanvrage by den Secretaris verkrijgbaar is* Belangrijke geldprijzen worden beschik baar gesteld, terwyl nu reeds verschillende medailles worden toegezegd. Het ligt in de bedoeling voor deze tentoonstelling een lagen entreeprijs vast te stellen, terwyl ook het voornemen bestaat belangrijke reductie of indien mogelijk vrijen toegang te verleenen voor de vrouwelijke gezins leden onzer boeren en fokkers. Moge het aantal inschrijvingen evenredig zyn aan de tot nu toe allezyds ondervonden belangstelling, dan staat ons op 3 October een groote gebeurtenis te wachten op het gebied der veefokkerij, die voor onze boeren- en fokkerswereld van groote beteekenis zal worden. Uit het raam gevallen. In het landhuis »De Windhoek* te Eibergen is een 30-jarige dame uit Duitsch- land, die daar logeerde in droomtoestand uit het raam gevallen en aan de gevolgen overleden. Door een bliksem gedood. De veehouder S. Dytspang nabij Oosterend (Texel) is tydens het melken in de weide door den bliksem gedood. 12 jaar gevangenisstraf. De Officier van Justitie by de Recht bank te Leeuwarden eischte 12 jaar ge vangenisstraf tegen den 19-jarigen J. B., werkman te Eernsum, wegens doodslag op zijn meisje. —o— i Verdronken. Te Veur is het 2-jarig dochtertje van het echtpaar Rimmelzwaan op de boerdery in een sloot gevallen en verdronken. De 14 jarige Jan Hylkema, wonende te Bakhuizen, gem. Gaasterland in het Kruis- water te Sneek gevallen en verdronken. HH t__L- LzlLl NIEUWSBLIK ïoor kit Land van Hensden en AlteiaJeLaiistraat tile Bontmelerwaard Bij Koninklijke Boodschap van 14 Juni van ren winkel, dia tot een kerkgenoot schap behoort, dat den wekelijkschen rustdag op Sabbath of op den zevenden dag viert en die met vergunning van Bur- 1 gemeester en Wethouders op Zondag zijn l winkel geopend mag houden tusschen l 5 uur des voormidxlags en 2 uur des na- 1928 is hij de Stat en.Gen3raai een ont werp van Wet tot regeling van de ver plichte winkelsluiting aanhangig ge maakt. In de Memorie van Toelichting heeft id-; Minister een uitvoerig overzicht van het vraagstuk der wettelijke sluiting ge geven. Daaruit blijkt, dat deze aangele genheid reeds sedert 1902 aan de orde gesteld, op congressen behandeld, door eene Staatscommissie voorbereid, door de iVrreeniging van Staathuishoudkunde en Statistiek bepreadviseerd en ten slotte door den Minister, hoofdzakelijk in over eenstemming met het door de Staats commissie vervaardigde ontwerp, bij de Sraten.Generaal aanhangig is gemaakt Toch schijnt het, dat de Regeering ecne overwinning op zich zelf heeft moe ten behalen, alvorens tot indiening van het ontwerp werd overgegaan, daar het rapport der Staatscommissie reeds in 1909 was uitgebracht Voor deze ver traging is stellig tel ene aanleiding te vinden Immers hebben in verschillende' gemeenten de Raden eene regeling van de verplichte winkelsluiting voor eigen territoir tot stand gebracht, zoodat de gemeenten zijn voorgegaan en de Rege?- xing zichzelf heeft afgevraagd of eene regeling van de verplichte winkelslui ting wel als jelen rijkszaak kon worden beschouwd Het onderwerp waarov er het hier gaat, draagt stellig in verschillende opzichten een plaatselijk karakter Terwiji in ge meenten met grootwinkelbedrijven vele geëmployeerden bij eene vervroegde win kelsluiting groot belang hebben, staaD daartegenover vele gemeenten ten platte, lande, waar de behoefte aan een ingrij pen van overheidswege weinig of in het geheel niet wordt gevoeld In de meeste groote steden zal tegenwoordig eene ver ordening t ot regeling van de winkel sluiting wel bestaan, doch de behoef te daaraan heeft zich in vele plattelands- geeenten ook .thans nog niet geopen- baar Inderdaad zijn de toestanden t\n -deze zoo zeer uiteenloopend, dat de regeling van deze materie |etigenaardig behoort tot de taak van den gemeentelijken wet gever. Het was dan ook zeer begrijpe lijk dat de Regeering niet direct tot het indienen van een wetsontwerp kon besluiten. De plaatselijke verordeningen op de winkelsluiting zijn van verschillende zij den van onwettigheid beticht, doch heb ben zich voor het forum yan clen Hoo- gen Raad, d.i. ons hoogste rechtscol lege, kunnen handhaven. Volgens arres ten van den Hoogen Raad zijn de plaatse lijke regelingen van de winkelsluiting volkomen wettig, zoodat liet ter ver krijging van rechtszekerheid niet noo- dig zou zijn geweest eene regeling bij eene Rijkswet tot stand te brengen. Het wetsontwerp behelst in art. 2 het verbod een winkel voor het publiek ge opend te hebben: a. gedurende den Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. De Minister heeft het verbod verier uitgestrekt dan in verschillende plaatse lijke verordeningen is geschied, door te eischen, dat ook gedurende den Zondag de winkels moeten zijn gesloten. De Mi nister verdedigt de opname met eene verwijzing naar het werktijd mbesluit (binnen afzienbaren tijd vast te stellen) voor winkels, waarin naar de bedoeling van den Minister de arbeid op Zondag ais regel zal voorden verboden Uitzonderingen op het verbod zijn op genomen voor: a apotheken, vooTzoover uitsluitend betreft den verkoop van genees- en ver bandmiddelen b inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse worden bereid of ver kocht c:, den verkoop van brandstof en smeermiddelen voer onderdeelen van spoedeischende herstellingen aan motor voertuigen, vaartuigen en rijwielen d den verkoop van drukwerka in sta tions e den verkoop van dag- en weekbla den f den verkoop van ijs; In artikel 4 wordt dan nog een aantal gevallen genoemd, waarin het verbod tot sluiting voor bepaalde dagen of ureD niet zal gelden, terwijl art 5 eene rege ling treft- ten behoeve van den bestuurder Hiermede is de rij van afwijkende mo gelijkheden evenwel nog niet ten einde. Art. 6 zegt, dat bij plaatselijke verorde ning de Gemeenteraad onder Koninklijke goedkeuring kan bepalen, dat op een weikdag per week gedurende een gedeelte vjan dien dag en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels voor het publiek gesloten moeten zijn. De Minister geeft blijk oog te hebben voor het groote verschil dat er ten deze bestaat tusschen de belangen van het platteland en die van de groote steden. Heel de winkelsluiting is voor het platte land, voorzoover het niet reeds een min of meer stedelijk karakter draagt, van ondergeschikte beteekenis. i Ar. 9 kent aan den Raad de bevoegd heid toe, om onder Koninklijke goedkeu ring van de wettelijke bepalingen ,te mo gen afwijken „indien bijzondere omstan digheden dit gewenscht maken". Het der. de lid van dit artikel opent de gelegen heid voor den Gemeenteraad om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wij zen, waarop de bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden, terwijl ten slotte in het 5e lid aan Burgemeester en Wetli. de gelegenheid wordt gegeven tot het verleenen van ontheffing voor plot seling opkomende bijzondere omstandig heden en voorts ten aanzien van a.lla winkels op eene tentoonstelling, fancy- fair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard en van veilingen Men ziet, dat de Minister get ra cl heeft, zooveel mogelijk aan de principi eel© bedenking, dia tegen het ontwerp kan worden ingebracht, n 1. dat de re geling' van de winkelsluiting uit harm aard een plaatselijk karakter moet- dragen en dus ook door den plaatselijken wet gever dient te worden vastgesteld, heeft willen tegemoet komen Ongetwijfeld heeft liet. wetsontwerp veel goeds, maar eene verplichte winkel sluiting vinden we voor het platteland absoluut onnoodig. Zeker, het wetsont werp laat de noodige afwijkingen toe onder Koninklijke goedkeuring, maar wij gelcoven, dat daar in de praktijk niet veel van terecht zal komen. Waarom b.v. niet in eens alle gemeenten mat een landelijk karakter en beneden een zeker aantal zielen uitgezonderd? Men zou dan de be oordeeling over het- al- dan niet landelijk karakter kunnen overlaten aan Gedeputeerde Staten, die over een en ander veel beter een oordeel kunnen vel len dan de Kroon. —O— Een aantal dorpen en boerderijen ge ïsoleerd of verwoest. Ernstgie boschbranden zijn uitgebroken in Gerona, wdar een gebied van acht bij vijf mijlen door het vuur is aangetast. Ve le dorpen en een groot aantal boerderij en zijn door de vlammen geïsoleerd of verwoest. De inwoners vluchtten in pa niek. Alle pogingen om het vuur te stui ten waren tot nu toe tevergeefsch. Droevig "ongeval. Gevolgen van den oorlog. Een 28-jarig Londenaar' die in den wereldoorlog bij het Engelschn Rooie Kruis in Frankrijk had gediend, heeft zkh tijdens de luchtmanoeuvres boven L<.nden, opgehangen. Hij -was indertijd aan het front bijna getroffen door een granaat en had daardoor een zenuwschok gekregen, dien hij nooit geheel te boven was gekomen. Bij de luchtvaartmanoeuvres had hij jegens zijn vrouw geklaagd, dat het ge raas ervan hem herinnerde aan de gevech ten in Frankrijk en dat zulks hem dol maakte en hem ondraaglijke hoofdpijn bezorgde. Daarna bad hij zich naar zol der begeven en zich opgehangen. Tlagregens in Engeland. Tlagregens hebben veel schade aan richt in het Oosten van Cumberland en het Noorden, en West- Morelan L In bet etmaal dat negen uur eindigde is er 50 m.M. regen gevallen, een hoe veelheid die in 26 jaar maar eenmaal overtroffen is. De hoofdweg van New castle naar de meren moest gesloten wor den, omdat de brug bij Melmerbij was weggeslagen en enkele andere bruggen zwaar waren beschadigd. Tal van an dere wegen zijn onbegaanbaar geworden. Te Appleby zijn de telefoonverbindin gen gestoord De graan, en bietanoogst is in verschei dene streken, van Cheshire vernield. Een benzineontploffing. Dinsdagsmiddag ontstond in de chem. wasscherij te Dresden, door nog onbe kende oorzaak een benzine-ontploffing. Tijdens bet blusschingswerk kwam het vuur opnieuw met bezinïvoorraden in contact, die met een hevigen knal ont. ploften en groot© schade aanrichtten Drie brandweerlieden werden zwaar ge wond. —O— Twee kinderen door den bliksem ge dood. Boven de Antwerpsch© Kempen heeft een geweldig onweer gewoed. Twee kin deren uit Brecht, een zestienjarig meis je en een elfjarig broertje, die het vee gingen binnenhalen uit de weide bij hun woning, werden door den bliksem ge troffen. Het jongetje was op slag dooi, het meisje liep doodelijke brandwonden op en is stervend naar het ziekenhuis overgebracht. De opbrengst der Rijksmiddelen in dal maand Juli. i. De Rijksmiddelen hebben wat de gewog ne bronnen betreft in Juli f40.72 millioen; opgeleverd, of fl.7 millioen minder dan! verleden jaar, waarvan bijna f 1.3 millioen! op rekening van de inkomstenbelasting) komt. Sedert 1 Januari valt er -ien ver-* mindering van ruim f4.5 million waar tel nemen. De su co ïs sier echten, hebben f 7.71 millioen minder opgebracht en de inkom.; stenbelasting f3.3 millioen minder. Hier tegenover zijn de invoerrechten met f3.3 miHioen gestegen en de registratierechten met f3.4 millioen. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1