LETTERS ARTIKELEN Plaatselijk Nieuws Kledingmagazijnen van de Firma Parlementair Overzicht. RAVENSWAAY'S o1 Een andere grondkwestie. Nog buiten- BAHLMANN, GORINCHEM. Speciaal adres voor Moderne Dames- en Heerenkleedicg. Y HEUSDEN. De firma B. Meindersma te Den Haag, vertegenwoordigster der Wm. Wrigley Jr. Company (P. K. Kauwgom) is voornemens in den loop der volgende week in deze stad huis aan huis een monster Wrigley's P. K. Kauwgom te verspreiden. Deze monsterdistributie heeft door geheel Nederland plaats, waarvoor in totaal bijna 2 millioen stuks gebruikt worden. In af wijking van vorige jaren heeft de firma ditmaal de kunst aan de reclame dienstbaar gemaakt, door n.l. bij elk monster een se rie van zes humoristische kaartjes te voegen welke zij door de bekende kunstenares Jo hanna Coster lieten ontwerpen. Huis aan huis ontvangt men dan een enveloppe inhoudende een kaartje waarop het monster is bevestigd. Deze kaartjes zyn zoo gemaakt, dat zy in drieën gescheurd kunnen word6n, waardoor het bovenste deel e^n plaatje voor de kinderen het middelste een portefeaillekalender voor vader en het onderste een boekenlegger voor moeder en groote zus wordt. Wij zijn er van overtuigd, dat heel wat kinderen moeite zullen doen de serie van 6 plaatjes in hun bezit te krijgen en deze met vriendjes gaan ruilen. Daardoor zullen de versjes die er op voorkomen, spoedig populair worden, en het is vry zeker, dat ook de illustraties van Johanna Coster bij velen in den smaak zullen vallen. De firma was zoo vriendelijk ons eeD proefdoosje voor persoonlek gebruik toe te zenden. Van de Werf van de firma De Haan en Oerlemans te Heusden, werd heden met goed gevolg te water gelaten het stalen Rhein-Hernekanaalschip genaamd «Aoge- liquet gebouwd voor rekening van den heer J. Huijsmans te Antwerpen. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte 80 M., breedte 9.50 M. en holte 2.50 M., terwijl het laadvermogen circa 4370 Tons bedraagt. Het schip is ingericht met 10 laadruimen voorkajuit, salonroef, etc. terwijl op het voordek een Ankermoter is opgesteld voor het snel heffen der ankers. Op de vrygekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Dortdmund Eems- kanaalschip, groot ca 900 Tons, vaor Duit- sche rekening. Io de Maandagavond gehouden leden vergadering werd besloten het 2de onder-' ling vischconcours te houden op a.s. Zoodag 26 Aug. Afmarsch vanaf café P. Verhey te 9 uur v.m. Als nieuwe leden werden aangenomen J. G. Huiskens, B. Nieuwkoop en B. v. Kuyk. Tot bode werd bij accla matie benoemd Ant. v. Helden. Door den heer P. Schmiehusen werd een draagmedaille beschikbaar gesteld als kampioensprys voor hem die bij de drie concoursen welke ge houden worden het grootste aantal heeft gevangen. Mededeeling werd gedaan van het inge komen Kon. Besluit tot goedkeuring der Statuten. Het zoontje van T. J. was langs den Demert aan het fietsen. Op een gegeven oogenblik tuimelde hy met fiets en al te water. De juist passeerende J. v. Hooft wist hem weder op het droge te helpen. ANDEL. Het zoontje van P. de Cloe alhier geraakte Maandagavond met zyn fiets in de z.g. «Bakschekade® in den diepen boezem. Met veel moeite gelukte het hem weer op het droge te komen. Den vol genden ochtend werd de fiets opgevischt. De muziekvereeniging «Andei's Fan farecorps® is voornemens op Zaterdag 1 September a.s. op de tent in de Achter straat een concert te geven. Het programma der a.s. feestelijk heden is door het feestcomité vastgesteld. Verschillende spelen zullen plaats hebben, 's Middags zal Andei's Fanfarecorps een en ander opluisteren, terwyl 's avonds een mu ziekvereeniging uit een der omliggende ge meenten zal worden uitgenoodigd een concert te geven. Ag/Y "-V Wijk 8, M. v. Dokkum 9. Aan de dienstplichtigen P. J. Vaas der lichting 4927 is 4 jaar vrijstelling verleend en aan D. v. Aalst 2 jaar vrijstelling ver leend wegens kostwinnerschap. NIEUWENDIJK. Het zoontje van den heer J. J. v. d. S. geraakte in een on bewaakt oogenblik jn een moddersloot. De heer G. v. B., die het ongeval be merkte, redde de kleine van een wissen dood. :K- Door den heer J. W. van Drunen werd deze week aangekocht een nieuwe doorschmachine met motor. Van D. is voornemens met deze machine bij H. H. landbouwers granen te gaan dorschen. Zie advertentie. Deze week werden aangevoerd 4200 eieren. Men besteedde f 7.30 a f7.90 per 400 stuks. Deze week geraakte het zoontje van A. V. Czn. onder een wagen koren, het rad ging over zijn beentje. De hulp van Mynlieff bleek noodig te zijn. A Van bevoegde zijde werd ons me degedeeld, dat ten postkantore alhier een schrijven is ontvangen van den Directeur der Posterijen, om het publiek vriendelyk te verzoeken een brievenbus aan huis te doen bevestigen, waarin de brievenbesteller de post kan steken. Al is men dan af wezig, kan de post toch bezorgd worden. De groote verpachting naweiden van Boerenverdriet had deze week plaats. Het korenrijden is in deze gemeente in vollen gang. Dagelijks worden enorme voorraden naar huis gereden. In geen jaren is het zoo prachtig binnengekomen. Indien het weer goed blijft, kan men over den korenoogst alleszins tevreden zyn. ALMKERK. A.s. Zaterdag, nam. 7 uur, hoopt het Fanfarecorps «Nooit Gedacht® alhier (op uitnoodiging van de Zangvereen. «Volharding® te B.Broek) aldaar een open luchtconcert te geven. Op 34 Aug. hoopt het Muziekge zelschap «Juliana® te Uitwyk, met mede werking van het Fanfarecorps van Oudendyk een concert te geven. CAPELLE. Men bericht ons van be trouwbare zijde, dat, toen dezer dagen Mej. v. K., Geref. onderwijzeres der Christelijke School te dezer plaatse (wyk Heistraat) na de vacantie hare klas bezocht met «bobbed hair® hierover aanmerking is gemaakt als niet passend in deze omgeving. Het school bestuur 23 dezer hierover vergaderend, heeft haar onmiddelijk ontslag gegeven. Genoemde jonge dame, eene uitstekende kracht, heeft bereids hare koffers gepakt en is van 't tooneel verdwenen. Niet van onzen gewonen correspondent. Het aantal vacante predikantplaatsen in den ring 's-Grevelduin-Capelle bedraagt door het vertrek van Ds. F. Anker naar Goudriaan en Ottoland vier en wel bij de Ned, Herv. gemeente te Sprang, Loonschen» dijk, Capelle eu 's-Gravemoer. Daartoe uitgenoodigd door de Oranjevereen. te 's-Gravemoer zal ons muziekgezelschap «Kunst na Strijd® op de aldaar te houden Koninginnefeesten op 34 Aug. a.s. des avonds een concert geven. DUSSEN. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte slaagde de heer A, A. van der Pluijm te Hank. GENDEREN. De gemengde Zangver- eeniging maakte gisteren een uitstapje naar de «Nenijto® te Rotterdam, per autobus van de Onderneming «Onzen Dienst®. NEDERHEMERT. De uitslag der loting lichting 4929 is als volgt: J. Vos No. 4, W. M. Dekkers 2, M. v. d. Werken 3, W. Bouman 4, J. A. v„ d. Meiden 5, A. Keinemans 6, W. d. Oever 7, Adr. v. BRENGEN U GELUK Er werd graag gepacht. De opbrengst is hooger dan verleden jaar de prijzen vari eerden gemiddeld plm. f 30 per H.A. Onze vroegere dorpsgenoot, dhr. T. v. d. Stelt Gzn. is benoemd tot boow- kundig opzichter der gemeente Ermelo. De hooihandel was deze week zeer kalm, er werd weinig verkocht. Withooi 4e kw. f 20, Withooi 2e kw. f 48. OUDENDIJK. Door het Bestuur der Oranjevereeniging is een uitgebreid pro gramma vastgesteld voor het a.s. feest, 's Morgens te zes uur wordt de reveille geblazen. Daarna v.m. optocht, tractatie der Schoolkinderen en volksspelen. In den namiddag zal een ringrydery voor paren worden gehouden, gevolgd door een demon stratie van de Oranje-ryvereeniging. Tot slot van den middag weder volks spelen, 's avonds geeft het fanfarecorps «Kunst na Strijd® een concert op het ter rein van den heer IJ. M. Kentie nabij de 2e Openb. School. RAAMSDONKSVEER. Mej. A. Ooster ling van Valburg, die dit jaar behaalde de acte Onderwijzeres, Nuttige handwerken en Fransch L. O., werd aangesteld tot kwee- kelinge met acte aan de Veersche Christ. School. Tot organist der beide Herv. Kerken in deze gemeente werd benoemd, de heer W. Oosterling uit Tilburg. XSLEEUWIJK. Alhier is bij het doch tertje van de wed. D. een besmettelijke VERWACHTING Zwakke tot matige, later toenemende, veranderlyke wind, groote kans op Regen of Onweersbuien, in 't Noorden koeler, in 't Zuiden zelfde temperatuur. Wanneer de barometer achteruit loopt, is 't geraden de REGENJAS aan te trekken. Hebt U er a-een of is deze niet mooi meer, spoedt U dan naar de en voorziet U van een keurige REGEN JAS die aan alle eischen voldoet. De kwaliteiten zijn prima- De prijzen zéér billijk. (Ook voor JONGENS groote voorraad.) Vooral de Nieuwe Whipcord Regenjas, die U tevens als Demisaison kunt dragen wordt zéér aanbevolen. In alle kleuren. Ook op maat te leveren. Motorfiets tegen boom gereden. De adjunct-inspecteur van politie M. E. Keizer uit Deventer, die met zijn motor van Soest naar liuis reed, is bij Nieuw Millingen door het springen van den voorband met zijn motor tegen een boom gebotst. In zwaargewonden toestanI js hij naar het Ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. Aangerand. Een 32-jarige vrouw is op het Houten- schepad te Utrecht nabij het fort te Lu netten aangerand door 3 mannen, waar door zij van haar fiets viel en zich bezeerde aan hoofd en handen. Op haar hulpgeroep namen de kerels de vlucht. —o— iVier gevangenen ontsnapt. Uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben vier gedetineerden van de Bijzondere Strafgevangenis te Schevenin gen zij lagen als t.b.c;.Jijders in een 2d ekenzaaltje in 't gevangenisgebouw, waar zij als veroordeelden wegens dief stal met braak ingesloten war?a tot het .andergaan van straffen van één tot vijf jaar kans gezien, daar uit te ontvluch ten, welk feit uiteraard groote consterna tie heeft veroorzaakt. Een der ontvluchten is reeds gearres teerd. Mijnongeval. In de Staatsmijn Emma. is di 43-jarige J. Garbas, uit Heerlerheide, onder val lend gesteente geraakt en gedood. Hij was gehuwd. 'Assistent vermoord. •"Naar de Sumatra Post verneemt-, al dus seint Aneta, is een Japansche assis tent op de koffie-onderneming Boekit fToesam in de Alasvallei door *en Ja- vaanschen koelie vermoord. Ernstige val. De 18-jarige J. Bex te Ubachfcsberg is Dinsdag van zijn wagen gevallen en in het ziekenhuis ti Heerlen aan de bij dien val bekomen schedelbreuk overle den. Plotseling overleden. Toen de heer II. W. Cohen, eigenaar van de vroegere kleedingmagazijnen „De Stad Parijs" te Leiden, Breda, Bergen ■bp Zoom, enz. te Katwijk a. Zee uit de electrische tram stapte, is hij tenge volge van hartverlamming doodgebleven, —o Koninginnedag te Brussel. Bij de viering van den verjaardag van H. M. cle Koningin op 31 Augustus a.s. zal in tegenwoordigheid van dm Neder landse hen gezant in het Holland-Huis te Brussel, een borstbeeld van II. M worden onthuld. Kind overreden. Dinsdagmiddag stak het 6-jarig meisje A. v. d. R., dat met eenige ajndere kinde ren aan den Frieschen straatweg te Gro- Iningen aan het spelen was, plotseling den weg over, zonder op de signalen te letten van een naderende melkauto. De chauffeur remde uit alle macht, doch ken niet voorkomen, dat het kind werd overreden. Het meisje werd op slag ge dood. Als het Binnenhof ontwaakt.De laatste.. Kamerleden op het oor logspad Diversen. f 's Gravenhage, 23 Augustus. Hog enkele dagen, en de schoons Au gustusmaand, toppunt van vacantiege- heugt, is ten einde en September staat vo.or de deur. En daarmee: de op han den zijnde hervatting' van het actieve parlementaim leven, liet begin van het laatste jaar van deze oude Tweede Kamer. De laatste begrooting in het laatste jaar van ons wel heel uitzonderlijke extra parlementaire' kabinet, De heeren parlementariërs keeren pp hun post terug. Ministers hervatten hun bezigheden, kamerleden komen uit de ber gen van Zwitserland en andere heerlijke oorden afzakken, en gaan. weer aan den slag. Stellen vragen aan den minister. Daar was meneer Weitkamp, die mi nister de Geer, als beheerder van de staatsporfemonnaie, op den schouder tik- |te en vroeg hoe het eigenlijk zat met dje kwestie van de Overijselsche Vecht. Daar was aan de eigenaren der ever- landen, hij de normalisatie, beloofd, dat zij hun oevergronden weer terug zouden krijgen, zoodra de werkzaamheden voor ide normalisatie aan oevers en dijken enz. afgeloopen zouden zijn. Op die voorwaar de hadden de eigenaren hun gronden af gestaan. En wat doet de Regeering nul Die gaat de overgronden bij inschrij /ing verhuren aan den meestbiedende. Of de tninister nu niet bereid was te bevor deren, dat de eigenaren alsnog in het vrije genot van de oevers gesteld wor den, of, indien dat onmogelijk mocht zijn, te doen onderzoeken, hoe groot de kcopsom der afgestane gronden eventueel had kunnen -zijn, indien eigenaren niet idoor de door den Regeeringsgemachtigde gedane belofte gerustgesteld waren, op dat aangezien het toch beneden de waar. jdigheid van den Staat ligt, en het ook voor latere gelegenheden niet wensche- lijk is, ingezetenen op dergelijke manier van hun eigendommen af te helpen, de betrokkenen alsnog worden schadeloos gesteld? j j nissiger dan de vorige. Nu was meneer Sannes de interpeilant, en de minister van Justitie de geinterpelleerde. Op pa pier dan altijd. Zeker, het was een be kend spreekwoord, wie in het veen is, kijkt niet- op een turfje. Maar de direc teur van Yeenliuizen had dat blijkbaar .toch wat al te vrij geïnterpreteerd. De zaak zat dan zoo: Er was een geschil ontstaan tusschen den hoofddirecteur der gestichten te Veenhuizen en een negen tigtal gerechtigden tot het graven van turf in de z.g. Biew, welk geschil in wezen loopt over de grenzen van Biew. Of de minister dat zaakje nu eens wilde onderzoeken en daaraan gerechtigden la ten deelnemen. Meneer Sannes vroeg nog 'meer: Of het juist was, dat. in dat gï- schil door den hoofddirecteur van Veen- huizen werd opgetreden zonder overleg to plegen m?t de betrokken gerechtigden en dat hij zelfs turf, die door hen in 1927 nog gegraven was, nu die droog is, door verpleegden der gestichten heeft doen vernietigen? Het was toch een recht, dat gerechtigden al jaren uitoefendeD weshalve de minister verzocht werd in overleg te treden, om tot een bevredi gende oplossing te kunnen komen. De belegging der rijksfondsenZoo als men zich wellicht zal herinneren, werd het voorstel der Commissie van Gijn, om voorloopig gedurende een proef tijd van tien jaren de Regeeriug de be voegdheid te geven de staat-sbijdragen aan het Invaliditeits- en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te verstrekken in den vorm van rentegevende schuldbe kentenissen van den Staat, door de Re geering overgenomen in het op 16 Ju ni j.l. bij de Tweede kamer ingediende wetsontwerp. In het Tijdschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel welke men welhaast zou kunnen noemen: een parlement, bui ten het- parlemierub -werd nog dezer da gen in dit verband nog eens gewezen op het vraagstuk van de belegging der reusachtige kapitalen, die zich geleide lijk vormen in de fondsen ter uitvoering der sociale verzekering. De kwestie af zonderlijke belegging en beheer dier ka pitalen of wel, debetsohrijving van den Staat hiervoor, onder verplichting van rentevergoeding en aflossing, werd reeds vroeger in den boezem van de „Maat schappij" behandeld en men kwam tot de slotsomvoo& het stelsel der tegoed, schrijving. De „Maatschappij" is dus vol daan, al had men liever het beginsel der te-goed-sclirijving in vollen omvang doorgevoerd gezien en ook niet beperkt tot tien jaar. Maar, intusschen zou de nieuwe regeling toch reeds aan verschil lende bezwaren van de huidige beleg- gingsregeling tegemoet komen en was liet dan ook te hopen, dat' de beide Kamers zich spoedig met het ontwerp zouden vereenigen en dat tegen het af- loopen van den proeftijd tot definitieven voortgang met het. stelsel der te-goed- sclirijving zal worden besloten en dit zoo spoedig mogelijk in ruimer omvang zal worden toegepast. *- Diversen? Wel, in de eerste plaats, dat Mevrouw H. W. B. van Itallie- van Erhbden te Leiden haar benoeming tot. lid van de Tweede Kamer aannam. Een ver. sterking van het vrouwelijk element in het parlement dus. En ten slotte een aankondiging van een hoogst interessant „Indisch Verslag", aanvulling van dat over 1928, welke be langwekkende mededeelingen bevat be treffende den inwendigen politieken toe. stand (1924 15 April 1928), de re- classeering, de bestrijding van volksziek ten in Ned. Indië, het terugbrengen van particuliere landerijen tot- lanisdomein, de bestrijding van plagen en ziekten in de gewassen, den arbeid van het cen traal kantoor voor de statistiek, in het tij zonder met betrekking tot de welvaart der inheemsche bevolking, de outwikke- iing van het draadloos verkeer in Ned. Indië en de exploitatie van delfstoffen. Een mooi studie-object voor hoeren ka merleden, die zich vast wat aan de par lementaire sfeer willen gewennen, om als het ware weer te „aoclimatiseeren", al vorens op Prinsjesdag' het klokje van gehoorzaamheid slaat. Politicus Wat brengt aan iedereen geluk Waarop is iedereen zoo tuk Waaraan doet oud en jong graag mee Waarmee zijn allen steeds tevreê? 'tls: RAVENSWAAY'S HEERLIJKE LETTERS—THEE. REEDS ZIJN 411 EXTRA CADEAUX UITGEREIKT. •;«"r tó. V- WEERBERICHT o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2