Tweede Blad No. 4841 yrijflap 2^ Auguslus DE MAAN. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. Bij Scheren Plaatselijk Nieuws FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Wordt vervolgd). géén Piju en cascbrijnen of stukgaan der buid, indien men vóór het mzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Het paardentrammetje in den Bosch, dat jarenlang Brabants hoofdstad met Vught verbond, gaat verdwijnen en zal vervangen worden door autobussen. Het goedig vervoermiddel bij aankomst op de markt 4) BAARDWIJK. Zondag hadden de Eind- wedstryden plaats, van de door >Jalianac uitgeschreven seriewedstrijdeD met de vol gende uitslagen R.W.B. 3Wapen van Heusden 2 21 H.E.C. 3Wilbelmina Comb. Wijk 02 Wilbelmina WijkR.W.B. 3 20 De prijzen werden behaald als volgt tWilhelminae Wyk le prijs, Beker. »R.W.B. 3c 2e prijs, Lauwerkrans. »H.E.C. 3c 3e prys, Lauwertak. »Wapen van Heusdenc 4e prys, Medaille^ BRAKEL. Op het te Goirle gehouden solistenconcours behaalde de heer Corn. v. Dalen alhier, in de 2e Afdeeling tuba een 3en prijs met 108 punten. De heer M. van Dalen verwierf in de 2e Afdeeling trombone met 105 punten eveneens een 3en prijs. GAMEREN. Tot predikant der Ger. Kerk alhier, is beroepen Ds. Bouman te Capeile a. d. Ussel. HAARSTEEG. Bij de muziekfeesten, j.l. Zondag alhier gehouden, ter gelegen heid van het 85 jarig bestaan van de harmonie »St. Ceciliac is de uitslag van de gehouden verloting le prijs f 15, Zang vereen. Oefening en Vermaakc Vlijmenc. 2e prijs flö, Harmonie De Eendrachtc te Herpt en Berne. 3e prijs f 5, Fanfare »St. Cornelisc te Bokhoven. LAND VAN ALTENA. Voor belang stellenden in den landbouw is een rondreisje per fiets door het schoone Land van Altena een uitgelezen tochtje. Overal op elk stuk lané uitstekende gewassen. Tarwe, haver, ja al wat er verbouwd wordt, is tot op héden prachtig. Aardappelen leveren een uitstekend gewas. Erwten, kan niemand zich herinneren ze ooit zoo gezien te hebben, ze zijn binnen en wel zeer naar wensch. De opbrengst (er zijn reeds proeven ge nomen) mag gerust op 6 tot 10 H.L. per hont gerekend worden en de kwaliteit, is eveneens zeldzaam mooi. Handel in aardappelen stemmig, pryzeu van f2 50 tot f2.80, kwaliteit en kwan titeit uitstekend. Appelen zijn er niet veel en ook niet mooi van stuk, peren rijk ge laden, doch piet duur. Gras voor 't vee redelijk, de laatste regens en het warme weer heeft er veel aan bijgedragen. Suikerbieten hebben ge durende 'n paar maanden zich sterk ont wikkeld, zoodat te verwachten is, dat deze ook een goed beschot zullen opleveren. einde. j Jficnwsblail Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raadsels lijn: 1. Pisang. 2. Gat, kat, lat, mat, nat, rat, vat. 3. Baron (RaBARber boon). En de nieuwe raadsels zijn: f 1. Met B ben ik van bout, met L ben ik moe, met R smaak ik zoet, met T vindt men mij aan het paard, en met Z aan jas of rok. Ra ra wat is dat? 2. Wie kan van de volgende letters den naam van een hooggeplaatst L persoon maken, die dikwijls op 23ö is? A A A D| I L M R 3. Wie kan, docr slechts één letter te veranderen, van een mes een plant maken?. gaat, om zooveel mogelijk te verdienen, maar om zoo nuttig mogelijk te zijn j Ondertusschen was Petertje aan het werk gegaan. Hij had een stoffer gevonden en een stofdoek, en was druk bazig, alles af te stoffen. De ramen had hij opengezet en dikke wolken stof woeien naar buiten. De koning moest er drie keer van nieeen. Af en toe deed hij een cog open, om te zien, wat die Petertje toch wel mocht uitvoeren. En tot zijn groote verbazing, zag hij, dat het k?- teltje met- een vroolijk gezicht in d? zaal aan het stoffen en vegen was, dat het een lust was. Hoe meer hij opschoot, hoe opgeruimder werd hij en eindelijk hcorde hij duidelijk, dat Petertje een vroolijk liedje aan het zingen was Ein delijk kon de koning het toch niet meer uit houden. Hij sprong uit bed. en zon der een woord te zeggen, haalde hij een emmer en een dweil, en begon den vloer te schrobben! Petertje deed net, of hij i OOM KAREL'. DE MEER DAN WONDERBAARLIJKE GESCHIEDENIS VAN PETERTJE ROETMOP IN HET LAND VAN SNORKENBLRG. „Ziet U, Majesteit, mijn moeder zei altijd: Petertje, onthoud dit goed, denk tij alles wat je gaat doen, hoe je een ander daar het meiste plezier mee kunt doen, of hoe je hem daar het meeste mee helpen kan, dan moet je eens zien, wat een plezier je dan ia je werk krijgt! Ais je gelukkig wilt worden, zei mijn moeder altijd, dan moet je er niet aan denken, hoe je zooveel mogelijk kan ver dienen, maar wel, hoï je zoo nuttig mogelijk kan zijn. Dat is het geheim, Petertje en dat hebben nog maar heel weinig menschen ontdekt!" Koning Slamuts van Droomenburg keek met oogen, zoo groot als theeschoteltjes, alsof hij het in Keulen hoorde donde ren. Zoo iets had hij nog nooit gehoord. Wat een vreemd jongetje was dit toch? Maar dan scheen het, of de koning opeens weer erge slaap kreeg. Hij gaap te eens, rekte zich uit, en ging dan weer liggen, terwijl hij zei„Zoozoo, nou dat is heel mooi, maar ik ga toch maar liever slapen, dag Petertje, ga je gang maar, als je plezier hebt om te werken, mag dat gerust doen lioor, ik ga slapen!" Petertje was wel een beetje teleurge steld, dat de koning nu toch weer ging slapen. Maar, dat was niet zoo. De ko ning draaide zicli wel om en deed ook wel zijn oogen dicht Maar hij kon den slaap niet meer vatten De woorden, die Petertje gezegd had, wilden hem niet uit de gedachten. Aldoor moest hij er weer aan denken, dat het er niet. om een bevende vinger naar omhoog, waar de koning juist een stofdoek uit het raam uitsloeg. Openbare vergadering van den Raad der gemeente AMMERZODEN op Maandag 20 Aug., des nam. 4 uur. Tegenwoordig waren alle leden. VoorzitterBurgemeeqte. «Herckenrath SecretarisHoynck van Papmdreeht De notulen der openbare vergadering van 28 Juni 1928 worden onveranderd handelingen, de uitvoering van Het con tract betreffende. De agenda bevatte voorts de aanbie ding der gemeenterekening over 1927 en die van de burgerlijke armbesturen te Ammerzoden en te Well. Genoemde be scheiden zullen door de door den voor zitter benoemde commissie, bestaande uit de leden van Hees, Baselaar en van Wor dingen, te zijnertijd worden onderzocht Namens B. en W. deelde de voorzitter nog mede dat dit college niets te zijner verantwoording had mede te deel n. Mede werd aangeboden de ge meen te b grooting voor 1929, waarbij dan tevens zullen worden behandeld de verzoeken van leen aantal vereenigingen om een subsidie voor dat jaar. Het voorstel van B. en W. om voor feen bedrag van f 5 toe te treden tot het in September a.s. te houden R. K. Con gres over het huwelijk, vond eenige be- geveer half vijf sluiten, waarna de Raad nog eenigen tijd in geheime vergadering bijeen bleef. B Ct. O Een derde manier nog, om dit met zekerheid te kunnen vaststellen, is het waarnemen van sterren, waar dï maan voor langs gaat. Daar men den afstand en de voortbewegingenssnelheid der maan nauwkeurig kent, kan men precies be rekenen, hoe lang het zal moeten duren, voordat een of andere ster die achter de maan verdwijnt, aan de andere zijde weder te voorschijn komt, Was de maan nu door luchtlagen omgeven, dan zou daardoor een breking optreden der stra len, die ons vanuit de geobserveerde ster bereiken, waardoor deze ster nog eeni gen tijd zichtbaar zou blijven, nadat zij reeds achter de maanschijf verdwe nen was, en reeds weer ©enigen tijd zicht baar zijn, voordat de bedekking had op gehouden. Hierdoor zou het waargenomen tijdsverloop korter moeten zijn lan dat. waartoe men door berekening was ge komen. Ook dit weer wordt door de werkelijkheid geloochenstraft; waarne- mingstijd en berekeningstijd kloppen steeds volkomen. Ook wanneer de maan bij een zonsverduistering de zon pas seert, vertoont zich nooit een spoor van bijschaduw. Als laatste, meer wetenschappelijk be wijs dient nog de waarneming der spec tra van zon. en maanlicht. Zooals we weten kunnen we het zonlicht ontle den in een spectrum van zeven kleu ren, die wij in het dagelijksch leven het niets bijzondere vond en werkte l'link raet den koning mee. Toen alles schoon was, klopten ze samen de gordijnen uit pn vouwden den sprei van het bed van den koning op. Daarna wreven ze de vloer met was en de koning poetste zijn kroon, tot hij glom als een spiegel. En hij ,v oelde zich daarbij zoo opgeruimd, als hij in vele jaren niet geweest was zoo zelfs, dat hij probeerde een heel oud liedje, dat hij in zijn jeugd geleerd had, te zingen. Het ging in bet begin wel erg valsch en zijn stem klonk vree- selijk schor, omdat hij hem zoo lang met gebruikt had, maar het ging hoe langer hoe beter, en eindelijk schalde liet lied van den koning zoo luid door Inpaleis, dat de vogels er wakker van weiden en stomverbaasd in de boomen za ten te luisteren, en de bedienden des ko- nings, die in donkere kamers en in hoek jes van de binnenplaats zaten cn lagen to slapen, zich eens omdraaiden, en nog !eens, en ten slotte één oog open deden en verbaasd rondkeken, als wilden ze zeggen: wat is er nu aan de hand? Eensklaps kreeg een van hen, die op de binnenplaats lagen, het venster van den koning in, Wi. et oog. Hij yaf een schreeuw van schrik, zoodat alle an deren ook wakker werden en wees met goedgekeurd Het lid van de Graft informeerde nog of het blijkens het proces-ver baal van kasopname aanwezige kasgeld geheel oi gedeeltelijk was uitgezet, omdat het te genwoordig gevaarlijk is zooveel geld in in kas te hebben De voorzitter beaamde ten volle de gevaarlijkheid van veel geld in kas te hebben Daarom is, alsmede om het geld rendabel te maken, een groot gedeelte rentegevend belegd Het tweede punt der agenda bevatte een 9-tal ingekomen stukken, waaronder enkele verslagen, een dankbetuiging van den ambtenaar ter secretarie voor de vervroegde verhooging zijner jaarwedde en de begrooting voor 1929 alsmede de balans en winst- en verliesrekening over 1927 van den Keuringsdienst van Waren tc 's.Hertogenbosch Met algemeene stemmen besloot de Raad vervolgens B en W. te machtigen tot h et aangaan van een overeenkomst met de Thermo Chemische Fabrieken te Amsterdam met betrekking tot de vernie tiging en onbruikbaarmaking van voor do consumptie afgekeurd vee en dito vleescInvaren in den destructor dier Fa brieken Tevens werden B. en W. gemach tigd tot het verrichten van alle verdere ce kleuren van den regenboog noemen, n.l. rood, oranje, geel, groen, blauw, in digo en violet. Het maanlicht nu is ock eenvoudig zonlicht, dat door de main wordt teruggekaatst. Had nu de maan een dampkring, dan zou het zonlicht daardoor twee malen gebroken worden, eerst bij bet invallen, daarna bij het uittreden der zonnestralen, hetgtfen na tuurlijk het maanspectrum een wijziging zou doen ondergaan. Bij nauwkeurige bi st houwing en onderzoeking van het maanlicht nu is ons gebleken, dat het maanspectrum volkomen met dat van het zonlicht overeenkomt, waardoor dus de veronderstelling, dat bet zonlicht eerst gebroken wordt, is uitgesloten. Ondanks al deze waarnemingen kunmn we toeh niet met zekirheid zeggen dat op de maan nocli lucht, noch water aanwezig is. Dit staat echter vastont- Lreekt een dezer twee middenstoffen, dan moet de andere ook ontbreken bet is onmogelijk, dat b.v. op de maan wel water, maar geen lucht zou bestaan, daar ons water alleen onder den invloed van de drukking van de lucht vloeibaar blijft, en in het luchtledige dadelijk zou ver dampen. Is dus te maan, ondanks alle waarnemingen, toch nog door een gor del van zeer ijle en smalle luchtlagen omgeven, dan is ook de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zich in de ontzaglijk die pe inzinkingen der maaaioppervlakte hier ten daar water bevindt. Ook zou het dan best kunnen, dat de voor ons altijd onzichtbare helft der maan meer water bevat dan de naar ons toegekeerde zij de, iets waaromtrent 'echter niets met zekerheid kan worden gezegd "W ij zien dus, dat, hoe betrekkelijk ge ring de afstand tusschen de aarde en de maan ook is, er toch opmerkelijk onderscheid bestaat in de voorwaarden van. haar bewoonbaarheid. De afwezigheid van een dampkring of de aanwezigheid strijding door het lid van de Graft, of schoon hij er toch niet tegen was, het geen hij ook bij de stemming liet blijken De heer van de Graft was van oordeel, jdat bier nu niet direct aan ©cn alge meen belang kan worden gedacht. Doch dat nog daargelaten wilde hij nog een? onder de aandacht brengen dat toen van Munstel een bedrag van f 10 vroeg voor een ongeveer zelfde doel, dit werd af gewezen. Des heeren v. de Graft's vraag was waarom nu niet een bedrag werd toegekend. Het voorstel van B. en W. werd af doende verdedigd door den voorzitter, waarna het met algemeene stemmen werd aangenomen. Het lid van Wordragen gaf nog als zijn meening te kennen, dat als we aan spraak willen maken op den naam chris ten, we hier met alle kracht moeten medewerken omdat juist het neo-malthu- siamisme tegen alle christelijke begin selen ingaat. Een wijziging der begrooting voor 1928 werd, na door den voorzitter breedvoe rig te zijn toegelicht, met algemeen© stemmen vastgesteld Voor de rondvraag bestond ditmaal geen animo Mede hierdoor kon de voor zitter de openbare vergadering reeds on van een slechts zeer ijlen dampkring oe fenen daarop een machtigen invloed. Hoe wel licht en warmte van de zon op do maan zoowajt de zelfde kracht liebbeD als op de aarde, maakt de dampkring hiervan voor oüs bruikbare elementen Het invallende licht der zon ontmoet geen enkele middenstof, die het een wei nig kan temperen In de volle zon is het licht schel en vermoeiend, in de schaduw heeft men g-;eu ander licht dan hetgeen door mogelijk omliggende rot sen wordt teruggekaatst In da volle zod is de warmte ondragelijk, in de schaduw hpcrscht een ijzige koude ook 's nachts heerseht op de maan diezelfde koude, want, terwijl onze beschermende damp kring de overdag door de zon uitgï- straalde warmte 's nachts in zich vast houdt, en de aarde dan dus ah.w. door een warme laag is omgaven, straalt de maan daarentegen alle warmte, des daags opgenomen, weder uit zoodra de zon is ondergegaan. Eventueel© maanbewoners zullen dus alleen dan kunnen blijveu be. staan, als hun organen zijn ingericht op het verdragen van die verbazende tem. peratuursversehillen, waaraan ons li chaam geen weerstand zou kunnen bie den. Een lichaam, op de maan aan zon newarmte blootgesteld, zou daar eert tem peratuur verkrijgen, gelijk aan die van1 kokend water, terwijl het tevens 's nachts aan een temperatuur van 50 gr. is bloot gesteld, een temperatuur dus, waarbij- zelfs kwik bevriest Daarbij komt nog de ontzettend lan ge duur van dag en nacht op de maan bij hebben gezien hoe steeds dezelfde zijde van de maan naar de aarde is toe gekeerd Hieruit volgt dus onmiddellijk, dat de maan niet, evenals de aarde, in 24 uur om een as draait, juist dit draa ien om een as regelt bij ons de verdee ling van een etmaal in dag en nacht, hetgeen dan dus op de maan niet kan voorkomen. Daarentegen draait de maan weer om do aarde in ruim 29 dagen, waarvan natuurlijk ook een aswenteling in denzelfden tijd het gevolg is Een etmaal op de maan duurt ongeveer 709 uren, dus de gemiddelde duur van dagen en nachten is 354 uur In het geheel© heelal hebben wij nog geen tweeden keer me tzulke lange dagen kennis gemaakt Als wij bij die lange tijden weer de ont zaglijke hitte van den dag en de over weldigende kouds van den nacht in aan merking nemen, blijkt daaruit voldomd? de onbewoonbaarheid van da maan voor aardsche wezens. De ijlheid van den dampkring is te vens oorzaak, dat men het uitspansel vanaf de maan steeds kan waarnemen als een groote donkere ruimte, waarin zoowel overdag als 'n nachts sterren aan den hemel staan. In verband met het draaien van da maan om de aarde is het maanjaar kor ter dan het jaar der aarde; n.l. 346 dagen.. Eigenaardig dat een maanbewo ner, naar aanleiding van de buitengewoon lange etmalen, zou kunnen zeggen: Een jaar heeft 11.5 dagen. Diezelfde ijlheid van dampkring is. in verband met de geringe aantrekkings kracht, oorzaak, dat iemand, die zich op de maan zou voortbewegen, zich zeer licht zou gevoelen, heel hard zou kun nen loopen, reusachtige sprongen zou kunnen maken, zeer zware steeenen zeer ver zou kunnen wergwerpen. enz. Op da oppervlakte der zon zou, met het oog op de groote aantrekkingskracht, juist het tegendeel plaats hebben. Terwijl op de oppervlakte der zGn ons krachtigst geschut een kogel nauwelijks eenige me ters ver zou kunnen wegwerpen, omdat deze dadelijk met groote kracht naar d© zen zou worden toegetrokken, zou een flinke straatjongen op de maan een steen zonder veel moeite over ©en berg kun EETHEN. De uitslag van de gehouim loting voor den dienstplicht is als volgtj: 1. A. L. van Dijk; 2. J. J. Burghout; 3. Th. J. Verhoeven; 4. J. Schilders; 5. J. van der Stelt; 6. D. Lankhaax; 7. J. J. Rouboe8. O. de Joods; 9. C. van der Beek; 10 A. van Hem-rt; 11* A G. Crielaard; 12. A. P. Lankhaar. De nummers 1, 3, 4, 6, 8, 10 en 12 hebben vrijstelling wegens broederdienstt, De heer A: J. Platteeuw, hoofd der openbare school alhier, is in gey lijke betrekking benoemd te Poortvliet, nen heengooien. In verband met dit verschil in aaji, trekkingskracht, dat ook, hoewel niet in die sterke mate, tusschen maan en aarde aanwezig is, werd een toekomst beeld opgehangen van den toestand op aarde, wanneer na duizenden jaren all© Staten van Europa, Azië, Afrika en A* merika tot een groot© Republiek zul len vereen igd zijn, en geen veldslagen ïneer op aarde zullen geleverd worden, Dan nog zullen de overwinnaars hun krachten op. de maan gaan beproeven; indien men slechts huil eerzucht weetj te prikkelen, zullen zij zeker de maan den oorlog verklaren Maai- wee dan da arme aardebewoners. Alle bommen en gra© tnaten vanuit de maan geschoten, zul* len de aarde bereiken, terwijl het groot!* ste deel van onze eigen projectielen op ons eigen hoofd zal neerkomen! Nu hebben we erover gesproken, of de maan voor aardsche wepens bewoon* baar is of niet, en we zijn tot de slot* som gekomen, dat zij dat niet is. Een andere vraag is echter: Zou de maan.; al is zij niet voor aardsche organismen bewoonbaar, soms ook door anders ge organiseerde wezens bewoond kunnen zijn? Dit is natuurlijk een punt, dat nooit) zal kunnen worden opgelost, hoeveel gis* sirigen .daaromtrent ook reeds gedaan zijn en nog gedaan zullen worden, tenzij de weienschap en de techniek tezamen kij1* kers weten uit te denken en te con* strueeren, zoo steik, dat men daarmede zelfs zulke fijne bijzonderheden op dei oppervlakte der maan zou kunnen on* dexscheiden. Thans is daaromtrent ech* ter nog niets met zekerheid vastgesteld* maar wellicht is dat voor ons nageslachij weggelegd! Lii -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5