Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Wo, 4841 Yrilo 2Uugu stus r F'. JOHAN DE MOL, Firma L J. VEERMAN CAHIERS Jan Geertzen, f 32.50 Buitenland Binnenland Land- en Tuinbouwwereld Marktberichten. Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand. Rubriek van den Arbeid BIJDRAGEN 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 van S'l» 5 en 6 cent. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET De vermiste bruidegom Eenige dagen geleden zou de dochter van een wijnhandelaar te Ninove (Vlaan deren) in huwelijk treden met een jon geling uit Mechelen. Alles was in orde voor de plechtigheid; de bruid haar verwanten, evenals di-ï van den brui degom, stonden gereed om naar het Stad huis te gaan, doch men wachtte tever geefs op den bruidegom zelf. Zijn fa milieleden zeiden, dat hij 's avonds te voren uit Mechelen was vertrokken en weldra kon men vaststellen, dat hij in derdaad een spoorkaartje voor Ninove had genomen. Hij was vertrokken met een reiskoffer, zijn trouwpak, twee spoorkaar tjes voor een huwelijksreis in de Pyre- neëen en een aanzienlijke som geld. A1. lerlei gissingen werden gedaan omtrent die raadselachtige verdwijning, die te ineer verbazing wekte, daar de jonge ling steeds van voorbeeldig gedrag was geweest, i Woensdagmorgen nu werd uit de Kiel- sche vest te Antwerpen een lijk opge haald en het bleek, dat dit: de Meche- laar was, die twee dagen tevoren spoor. lo.os was verdwenen. Men vond op het lijk de identiteitskaart, de spoorkaartjes en het geld, zoodat de veronders,telling van een misdaad moet worden uitgescha keld. Hoe de jongeman te Antwerpen is terecht gekomen, is oen raadsel Ver- (moedelijk is hij in den trein in slaap gevallen en vervolgens naar Antwerpen vertrokken, met de bedoeling zich naar Antwerpen te begeven, waar een familie lid woont. O De nood van den landbouw in Duitsch- land. De Landbouwkamer te Hanover heeft aan den rijksminister van levensmidde lenvoorziening en diens ambtgenoot van verkeerswezen een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat de voortduren de daling der roggeprijzen in den land- louw groote ongerustheid teweeg heeft getracht, zoodat het gevaar bestaat, dat de landbouwers op een gegeven oogen- blik noodgedwongen hun graan in groo te hoeveelheden ter markt zullen bren gen, hetgeen dan een verder vallen van den prijs tengevolge zal hebben en den noodtoestand nog zal doen toenemen. Verzocht wordt in dit verband de noo- dige stappen te ondernemen. De drie ter dood veroordeelden op het laatste oogenblik begenadigd Uit Londen wordt gemeld: De drie mannen, schuldig bevonden aan moord op een man in Brighton, die Woensdag zouden zijn terechtgesteld, zijn op het laatste oogenblik door den mi nister van binnenlandsche zaken begena digd en zullen nu levenslange gevange nisstraf ondergaan Minister Joynson Hicks, die Maandag verklaard had, dat er geen aanleiding was om het doodvonnis te veranderen, zegt thans, dat er in het geval van d3 drie mannen nog juist zooveel twijfel overbleef dan de schuld, dat het onwen- schelijk was een straf, die niet herzien kan worden, toe te passen. Het bericht kwam Dinsdagavond in de gevangenis aan, toen de familiebetrek kingen juist in de cellen waren geweest om de mannen voor het laatst vaarwel ite zeggen en zij schreiende in een ka mer van de gevangenis zaten, toen de gouverneur bij hen kwam om het be- richt te brengen. Zij waren buitien zich zelf van vreugde en zij verklaren thans, dat zij alles in het werk zullen stel len om de onschuld van de drie ver oordeelden te bewijzen. Den minister wordt van verschillends zijden hulde gebracht voor zijn moed, cm zijn eenmaal genomen besluit te ver anderen. Een tijger in de kamer. Hoe brutaal tijgers in de bewoonde streken van Korintji durven optreden, blijkt uit het volgende verhaal, 'dat de Sum. Bode gaf. Niet ver van het militair kampement te Saengei Penoeh werden twee inlan dsche knapen door een tijger achterna gezet De knapen vluchtten een woning binnen, waar het beest hen echter tot in de ka mer achtervolgde.. Onmiddellijk werd de bivakcommandant, sergeant Jansen ge waarschuwd, die erin slaagde den tij ger met 'n schot neer te leggen Bliksem in een hoogspanning sleiding. Men meldt uit Parijs Volgens berichten uit Grenoble sloeg de bliksem in de hoogspanningsleiding al daar, tengevolge waarvan zes huizm in brand geraakten. Bij de pogingen om den brand te blusschen zijn 5 personen om het leven gekomen. Olympische boeven. Tijdens de Olympische Spelen heeft de Amsterdamsche recherche aangehouden 276 vreemdelingen, die daar zonder mid delen van bestaan rondzwierven en de hoop koesterden in Neerlands hoofdstad iets te verdienen. Gearresteerd zijn achttien lieden die betrapt waren op zakkenrollerij of op pogingen daartoe, of die waren gesignaleerd als internationale misdadigers. Vijf der arrestanten bleken op valsche passen te reizen. o Olympische eerlijkheid. In hotel Velserbeek te Velsen waren tijdens de Olympische Spelen de Australische athleten ondergebracht. Eenigen tjjd ge leden miste de exploitant van het hotel uit een der kamers een ets. Toevallig werd die ets ia den koffer van een der Austra liërs ontdekt. De ets kwam weer op haar oude plaats en men beschouwde de zaak als afgedaan. Maar kort daarna verdween de ets weer van haar plaats en nu voor De Australiërs zouden vertrekken. De koffers waren gepakt. De exploitant van het hotel vermiste toen eenig tafelzilver, o.a, eeB wijnkoeler, vaasjes enz. Hij deed daarvan aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde. Men erkende de bil lijkheid van een visitatie en de koffers werden geopend. Het tafelzilver werd echter niet bjj de Australiërs gevonden. Men vermoedt nu, dat andere buitenlandsche gasten het hebben meegenomen. Klaarblijkelijk is dus een aanvulling van den Olyrnpischen eed noodig >nous jurons que nous ne volerons rien chez nos bótes<r,.„ Onkruid, Insectenschade en Plan tenziekten. Het onkruid kunnen land- en tuinbou wer niet genoeg bestrijden, want het ont neemt niet alieen plaats, voedsel, licht en lucht aan onze cultuurgewassen, maar het bevordert bovendien insectenschade en plan tenziekten. Zoo is de herik de drager van de splijtzwam der knolvoeten, de voedster van het eerste geslacht der koolwitjes, beschermt de voor het koolzaad zoo scha delijke glanskevertjes, en schenkt voedsel aan aardvloo en mosterdtor. De smeer- wortel de berberis en de sekgrassen her bergen de schimmels der granen en bessen en werken in dit opzicht nadeeling. Las tiger en schadelijker nog wordt het onkruid wanneer het zich gaat voeden met de sappen uit de cultuurgewassen, wanneer ze dus gaan woekeren, Dezulke zijn er b.v. de ratel of ratelaar en de bremraap. De eerste is nog niet zoo lastig als de laatste, zjj immers bezit nog bladeren, waarmee zjj zelf voesel uit de lucht trekt, terwijl de bremraap geheel van bladeren ontbloot is en totaal leeft ten koste van de plant, waarop zjj zich vestigt. De ratel vindt men in onze weiden nog veel te veel en hoofdzakeljjk op vochtige plaatsen. Ze heeft een hoofdwortel en is alzoo een eenjarige plant, Maar de zjjwortels dringen in de wortels der grassen en zui gen daaruit de sappen, zoodat deze gaan kwijnen. In de nabijheid van de ratel staat het gras dan ook hol. 't Is voor den vee houder niet moeilijk om dit onkruid te verdelgen. Eerst dient hjj den grond droog te leggen door het aanbrengen van flinke greppels. Is het land er geschikt voor, dan kan hjj het land een jaar gebruiken voor weide, vooral voor schapen, Deze houden gras kort, de ratel komt aldus niet tot bloei, zaadt niet en het volgende jaar is ze verdwenen. Kan niet geweid worden, dan kan men door herhaaldelijk te maaien het bloeien en zaad schieten voor komen. Het bestrjjden der bremraap is niet zoo gemakkelijk. Ieder der vruchten bevat een 1500-tal uiterst kleine zaden, zoodat men licht berekenen kan, hoe snel ze zich vermeedert, als men weet, dat één plant een 70 90-tal zaaddoozen rjjk is. Men heeft twee middelen ter bestjjding le. zorgen, dat de plant wordt afgemaaid voordat de bremraap in bloei staat2e te waken voor de aanwezigheid van den hos pes, van de voedsterplant, in welker wortels de bremraap haar zuigorganen doet doordrin gen, zich voedt de sappen en aldus zich kan ontwikkelen en tot bloei komen. Ook is zuiver zaad een gebiedende eisch. De meest bekende soort is de klaverbremraap, ook klaverduivel, oude man en pieken ge noemd. Bemerkt men ze in een klaver veld dan is afmaaien en diep omspittende eisch. Men plante of zaaie daarna een ander gewas, en keere in eenige jaren op dien akker niet met klaver terug. BREDA, 20 Aug. Op de markt van heden waren aangevoerd 270 stuks vee, t.w. 43 stuks hoornvee, 99 varkens en 128 biggen. De volgende prijzen werden besteed Melkkoeien f f Kalfkoeien f f Kalfvaarzen f 225f 300 Pinken f f Biggen f14—f48. Per pond geslacht lekw. 2e kw. 3e kw. Vette vaarzen 48—50 45—47 40—42 Vette koeien 4346 3942 Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 80—83 6779 Vette zeugen 6568 Vette kalveren 4 6570 HandelVet en drachtig vee goede handel. Vette varkens worden zeer vlug verkocht met sterk oploopende prijzen. Biggen goede handel. WAALWIJK. Aanbesteding van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer J. P. v. d. Heijden te Waalwijk, door het architectenbureau van Ree en Bossaerts Zw. Treffers en zn. Waalwjjk f 13 690 M. Wynauts Waalwjjk -12.825 A. v. Huiten Waalwjjk -12.496 W. van Heesch Waalwjjk -12.486 C. Michaël, Vrjjh.-Capelle -12.074 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang -11.597 J. v. d. Meys, Waalwijk 10.789 A. Kramer, Genderen 10,694 Het werk is gegund aan den laagsten inschrjjver. Het verbouwen van het pand der Levensverz. Mjj. »Noord-Brabant«c in 2 winkelhuizen en 1 bovenhuis en waar de firma Jamin een filiaal zal vestigen is ge gund aan den heer C. Timmermans te Sprang, laagsten inschrijver. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 9 tot en met 16 Augustus j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 27 zalmen van 9 tot 30 pond ad fl.65 tot f2.46 per pond en 1 schotje van f8.75 per stuk. Besteed werd voor paling 85 tot 100 centaal 23 tot 32 centsnoek 46 tot 54 centalles per pond. WOUDRICHEM. Geboren: Adam z. v. F. Smits en J. J. van VugtJohannes z. v. D. van Arkel en C. P. van AndelIngrid Erika d. v. J. Kuijpers en E. Heinrichs. Getrouwd: J. Kamerman 24 j. en A. van Andel 22 j. VEEN over de maand Juli. Geboren: Merke Maria d. v, H. Duijster en M. Sack Jan z. v. C. Ver beek en H. v. d. Bsrgh. Getrouwd: C. Kamerman 20 j. en C. A. de Fejjter 21 j.J. v. d. Velden 27 j. en J. G. Vos 24 j. ALMKERK, over de maand Juli. Geboren: Maaike, d. v. H. v. Her- wjjnen en A. Kraaiveld Helena, d. v. Z. v. Herwjjnen en C. v. d. Meijden Cor nells z. v A. Hoeke en M. Monthouwer Christiana d. v. M. v. Helden en J. van BreugelAlbertha d. v. J. v. Olst en L. v. d. WielTeunis z. v. G' de Peuter en M. de Bok. Ondertrouwd: G. A. Scheurwa ter 33 j. en J. Pruijsen 29 j. BEZUINIGING BIJ DE SOCIALE VER- ZEKERING, Dezer dagen is het verslag gepubliceerd van de in Februari 1926 ingestelde Com missie van deskundigen, welke tot taak had. na te gaan of al dan niet met een geringe wijziging van de tegenwoordige sociale verzekeringswetten, het niet mo gelijk zou zijn een vereenvoudiging en daardoor een bezuiniging in de uitvoering ervan te verkrijgen. De commissie heeft de verschillende verzekeringswetten uit voering bestudeerd en vat tenslotte de voornaamste gebreken in de organisatie der sociale verzekering, voor zooveel de Overheidsorganen betreft, als volgt sa men -j De Overheidsorganen hebben te zeer ocja heterogeen karakter, d.w.z. zij zijn veel te weinig op geligksoortige wijze samengesteld, en ingericht, er bestaat een gTOOt gebrek aan behoorlijk wettelijk verband tusschen deze overheidsorganen terwijl verder een gebrekkige en onoor. deelkundge verdeeling van de bevoegd heden dezer organen tot onjuiste toe standen aanleiding geeft. Een en ander js ook het gevolg van een gebrek aan een wettelijk geregelde centrale lei-ding bij de uitvoering der verzekering. Een bezwaar is ook, dat de Raden van Ar beid de bevoegdheid hebben belangrijke uitgaven te doen, zonder dat de met het beheer der verschillende fondsen belas, te Bank of Raad van Toezicht daarop invloed kunnen uitoefenen. De wettelijke regeling der verzekeringen daalt te ver in bijzonderheden af. Verder is de sa menwerking tusschen de Rijksverzeke ringsbank eenerzijds en de Verzekerings raad en de Raden van Arbeid ander zijds omslachtig en stroef. Tenslotte meent de commissie* dat de inmenging van het centraal Regeeringsgezag inzake de uitvoering der verzekering veelvuldiger is dan oorspronkelijk bedoeld was. De meerderheid der commissie is op grond van een en ander van oordeel, da.t geheel gebroken moet worden met het bestaande stelsel, voor zoover daarbij de Overheidsorganen zijn betrokken. Er zal moeten worden uitgegaan van jdje gedachte, dat dei wettelijke ongevallen verzekering, de invaliditeitsverzekering en de vrijwillige ouderdomsverzekering ieder op zich zelf een organisch geheel vor men, dat centraal geleid moet worden Voor zoover zulks ten goede komt aan de doeltreffende uitvoering der verze kering, kan een en ander, maar dan zoo ruim mogelijk, gedecentraliseerd worden. In het bijzonder dringt de Commis sie er op aan, dat de centrale dage- lijksche leiding opgedragen wordt aan een centraal orgaan met 'eenhoofdige lei ding, door de Kroon te benoemen Bo ven het ambtelijk bestuur van het cen traal orgaan zal dan een Raad van Toe. zicht behooren te staan, waaraan bepaal, de wettelijke bevoegdheden worden ge geven. In dezen Raad van Toezicht zul len door de Kroon te benoemen ver tegenwoordigers van werkgevers en ar beiders naar het pariteitsbeginsel uit voordrachten van werkgevers- en axbei- dersvereenigingen onder leiding van een door de Kroon te benoemen voorzitter zitting moeten hebben. De Commissie geeft daarna, nog een aantal zeer belangrijke aanwijzingen om trent de uitvoering der Invaliditeitswet en stelt ten aanzien, daarvan ook ver schillende punten op, die tot vereenvou diging en daardoor tot bezuiniging zul len moeten leiden. TOT DE 12) Eindelijk is op den zeven en twintigsten van April 1762 door Schout eu Predi kant vergadering belegt van Burgernre steren, Kerkmeesteren en regeerende Ou derlingen en Diakenen, om uit deze sol licitanten een schoolmeester, koster en voorzanger te- beroepen. Bij deze vergade ring ten huize van den Predikant waar ren alle de leden tegenwoordig, uitge- zondert alleen de resp Heer Schout, die van zijne verhindering per missive heeft kennis gegeven aan den Predikant en daarbij procuratie en volmagt aan hem heeft gezonden, om ook voor zijne E. te stemmen en eenen schoolmeester te be roepen. Dus hebben dan ook de gemelde lee- den van die vergadering op den voorgen tijd met meerderheid van stemmen be roepen: Hendrik Fortuijn, schoolmeester te Hello, tot schoolmeester koster en voorzanger te Aalburg Dit hebben wij ten nutte voor den nakomeling beschreven en ten teeken van waarheid eigenhandig geteekend. Gedaan in onze Kerkeraadsvergadering den 17 Maart 1762." geteekend: Franc. Sterck. Pastor loei. Bastiaan Nieuwkoop en Berrent Reu- sen ouderlingen Antonie van Wijk en en Paulus van Kuijk diakenen In de jaren 1764 en 1769 was er vee* pest en werden er placaten uitgevaar digd tegen het vervoeren van vee; in het laatstgenoemde jaar stierven m heele stallen vee uit, terwijl er op 20 Julij 1767 een zwaren hagelslag was die veel schade aan het gewas teweegbracht In hetzelfde jaar werd een nieuw uur werk in den toren aangebracht, hetwelk door Wouter van Arkel werd aangeno men voor f450., namelijk f250 contant als 't klaar is, en vervolgens f 100 's jaars tot de som van f 450 toe Het z.g.n. collatie-recht om een pre- kant te beroepen had in dien tijd Jacob van Kretschmar, Heer van Aalburg, Wijk en .Veen, Generaal Majoor van de In fanterie en Luitenant-Kolen el van het tweede Bataljon onder het Regiment Hol- Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuime niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. landsche Guardes te voet. Op 14 Novem ber 1770 werd besloten te beroep en Ds Arnoldus Walkart te Helmond, hetwelk door den Ambachts heer werd geappro- beerd. „Wij J. van Kretschmar, Heer van Wijk, Veen en Aalburg, hebbende de voren staande beroeping van den E. Kerberaad van Aalburg van den Eerw. Ds. A. Wal kart tot predikant in de gemeente J. C. van Aalburg en Heesbeen gedaan, zoo hebben wij op het verzoek bij die van den E. Kerkeraad van Aalburg aan ons gedaan, het voorschreven beroep geappro- beerd, gelijk wij hetzelve approböeren bij dezen. Actume 's Gravenhage 17 November 1770." 1782 10 October. .Vergadering over het aanschaffen van licht in de maande- lijksche bedestonden, 's avonds te 6 ure waarin de eene kerkvoogd zei: dat het goed was, als Dominé en Meester elk maar een kaars hadden en de andere kerkvoogd zei: ook niet te geven, omdat het geen gebruik was, en dus eerst den schout daarover moest spreken Op 20 October heeft Dominé niet kunnen zien te preeken en alleen gebeden. Nadat men zich eerst tot den ambachtsheer had gewend, hebben vervolgens Schout en Regenten besloten de bedestonden ,te ver zetten op 's morgens elf uur. In het jaar 1784 werd er een oproep gedaan om op het dorpshuis te komen tot dienstneming; slechts een paar had den daar echter zin in Er waren in het dorp 15 vermogenden en 41 onvermogeu- den, tusschen de 18 en 60 jaren, geschikt »m goed te kunnen di men In hetzelfde jaar werd er een bur gerlijk huwelijk voltrokken, hetgeen zel den voorviel, waar alle huwelijken kerke lijk werden voltrokken We vinden ver meld: „Casper Mans (Gereformeerd) zoon van Philippus Mans en Jenneke Ruijin schoot alhier, en Maria van de Leur (Rcomsch), dochter van Maria van Gor. cum en wijlen Thomas van de Leur, willende trouwen buiten de kerk, en dus burgerlijk overeenkomstig het placaat \an 24 Januari 1755, moest in de kerk drie maal de geboden gaan, 6 weken na el kander, dus na 18 weken eerst getrouwd, 9 April 1784" Omtrent dezen tijd schijnt de open bare veiligheid veel te wenschen over gelaten te hebben, zoodat zelfs militai ren ingekwartierd werden bij de burgers „Bij het biljetteeren vaneenige mili tairen voor het doen der wagten bij de jagt op de vagebonden verteert f7:8 1786". In den Boekhandel van de te HEUSDEN, z|jn verkrijgbaar J3ezoek: van ouds bekend H6tel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. Jaasstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. Nieuwsblad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9